Grote brand te arms gl kabinet-Drees I960 halen R.T.M, remise een vuurzee Dirksland's nieuwe burgemeester wordt 11 december geïnstalleerd Openingstijden voor winkels Op vrijdag 12 dec. te Melissant en Herkingen Zeer veel schade Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VeTschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond •viP^ handen MEDITATIE „Mijn tranen" Plaatselijk Nieuws Ettense veemarkt Vrijdag 28 november 1958 No. 2750 tIS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS e en Advertenttes uitsluitend Telefoon K 18702629 8 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 1 staat er met het kabinet Drees de (tijd niet zo best bij. Er zijn her- [lijiS; tegenstellingen openbaar ge niet de Tweede Kamer of een 'ie partij, waardoor de positie Je regering vrij wankel geworden ■snlijk zijn er slechts twee rede- jaarom dit kabinet nog niet ge- is, n.l.: Het feit, dat de partijen, waarop lij de formatie steunde, n.l. de de P.v.d.A., de A.R.P. en de I uitgezonderd de laatste, hebben 'ard, dat zij er geheel vrij tegen staan. )e vrees, dat men bij het aftre- in dit kabinet een vrijwel onop- crisis tegemoet zal gaan. Itabinet-Drees is dus tot heden nen aanblijven, omdat geen der en het gewaagd heeft het tot een te laten komen. Het zijn dus tj negatieve factoren, waardoor leven blijft. Bekwame ministers zichzelf kan dit regeringsteam ■t een hoog cijfer worden toege- wat betreft de persoonlijke be- Biheid der ministers. In dit opzicht liet er zijn. Dr. Drees, die een athiek man is, heeft bewezen on- zijn socialistisch beginsel een coördinator te zijn en in staat (i moeilijkheden van interne aard et het parlement bevredigend op en. En voorts kan gezegd wor- afgezien van hun beginsel, de Iers stuk voor stuk zeer bekwaam Luns is een vlot diplomaat, Zijl- een uiterst knap econoom, Hofstra zeer deskundig financier, Suurhof expert, Cals een bewinds die doorkneed is in onderwij sza- mej. Klompé beslist de juiste voor het ministerie van maat- pelijk werk, Samkalden een eer- jurist en vlot debater. Staf de laatste tijd moeilijkheden, beheert overigens Oorlog en Marl et kennis van zaken. Vondeling lAertsen zijn nog slechts kort aan wind. Witte is een energieke lei- an het ministerie van Volkshuis- De zwakste broeder is Min. tken, maar als geheel genomen 1 niet aan de bekwaamheid der, 'ers, dat de positie van het kabi- rs labiel is. Politieke dynamiet Jer het kabinet hoopt zich een grotere hoeveelheid politieke stof op, die het bestaan ervan Dit is vooral het geval sedert ■fenverkiezingen van dit voor- Daarbij bleek n.l. dat de P.v.d.A. n in haar zegetocht sinds de is gestuit, maar een gevoelig s te incasseren kreeg, terwijl 1 de V.V.D., die onder lei van prof. Oud in de oppositie is, Mnst boekte. Daarbij heerst er onbehagen bij de A.R., omdat partij, zij het in vertraagd tempo, 't gaat. De K.V.P. ziet haar kans II om bij de volgende verlciezingen otste partij te worden en derhal- 1 in 1960 prof. Romme als ka- leider te zien aangewezen. Er is n grote spanning op politiek ge in iedere partij poogt tegen de tijd trkiezingen een zo gunstig moge- positie in te nemen. Kabinet hangt in de lucht litengt mee, dat de partijen zich ver mogelijk distanciëren van Kringsbeleid. Dit berust bij een engd en heterogeen kabinet op van compromissen, dat nie- Iwvredigt. Elke partij poogt voor Idealen in dit beleid zoveel mo te bereiken. Wat de verdeling antjes betreft, lukt dit aardig. De «n de P.v.d.A. hebben in dit op liet te Idagen. Zij komen goed «n trek. Maar de Prot. Chr. par- üagen steen en been. Dit is ech- één aspect van de politieke tekkerij. De socialisten vinden. Veel te weinig kans hebben hun in de wetgeving door te voeren. tet de regering uiteraard noch rooms, noch geheel rood, noch prot. chr. kan regeren, is nie- tevreden en zal straks bij de "Igende Kamerverkiezing geen 'partij het beleid van dit kabinet Verdedigen. Voor de roden is het 'd genoeg, voor de roomsen niet Senoeg, voor de dirigisten te slap r de anti-dirigisten te socialis- Zodoende wordt het kabinet eenzaam en zet het zijn le- echts voort bij de gratie van het ten van een goed alternatief. Elke party protegeert eigen ministers. Je debatten in de Tweede Kamer wmt tot de conclusie, dat elke haar geestverwante ministers 'of spaart, doch haar onbehagen Reageert op ministers van ande- Jen. Dit is al herhaaldelijk voor- en. De debatten en stemmingen 1 dan ook van de politiek. Noch- •^"inen sommige partijen daarbij moeilijk parket. Het kabinet zal Voetbalpools gaan toestaan en 1 Zijlstra, die er eerst erg .tegen daarom niet aftreden. Dit ^sn moeilijkheid voor de A.R. Zo zal de C.H. fractie het on- Se beleid van Min. Staf inzake Waankooporganisaties etc. moe- er»t«o. iB d» P.v.d.A. alt d*- nig in haar maag met de heren Drees en Hofstra, wier politiek him onver deelde instemming niet heeft. De vraag is dus, hoever de partijen zullen gaan met de protectie hunner eigen geest verwanten, want ten slotte domineert voor hen de gunst van de kiezers. De P.v.d.A. in de oppositie? Het gaat er de laatste maanden veel op lijken, dat de P.v.d.A. erg veel ge voelt voor het gaan in de oppositie. Deze positie heeft steeds veel voorde len. Zie slechts naar de V.V.D. Men kan lustig kritiseren, onaangename maatregelen afwijzen en populaire maatregelen voorstellen. Boven.dien be vredigt men de ontevredenheid in eigen kring, die na een periode van deelna-' me aan de regering de neiging ver toont steeds te groeien. Tegenover het voordeel van kiezerswinst staat echter het zeer belangrijke nadeel, dat men geen of weinig invloed meer heeft op het regeringsbeleid en bovendien, dat men niet zo in de gelegenheid is par tijgenoten aan allerlei functies te hel pen. En dat is voor de P.v.d.A. een heel voornaam punt. Vóór de oorlog was ze steeds in oppositie doch na de bevrij ding heeft ze in Nederland haar ach terstand volledig ingehaald. Commis sarissen, burgemeesters, wethouders, rB»^^ ruw of schraal HAMEA-GELEILL;b££5ct) professoren, departementsambtenaren etc. etc. werden in massa benoemd. Hoevelen, waarvan men dit allerminst zou verwachten, zoals bankiers, scheep vaartdirecteuren, professoren zelfs boe ren zijn niet toegetreden tot de P.v.d.A. omdat ze de partij van de toekomst leek. Het valt niet mee om van zulk een voordelige positie afstand te doen. Maar anderzijds wordt door haar rege ringsdeelname haar kiezerskorps balo rig en krijgt ze oppositie in eigen kring. Wat daaraan te doen? Gevaariyke klippen. Het lijkt er veel op, dat de P.v.d.A. op een conflict aanstuurt in de hoop, dat vervroegde verkiezingen haar winst zullen brengen als ze dit kabinet los laat en met een program van aanlokke- lijkheden voor de kiezers verschijnt. Een aantal gevaarlijke strijdpunten, waarover het kabinet kan struikelen, komt binnenkort aan de orde; 1. De kwestie Nieuw-Guinea, waar omtrent in de P.v.d.A. grote onenigheid heerst en waarmee Min. Helders te doen zal krijgen. 2. Het wetsontwerp om dienstplich tigen naar Nieuw-Guinea te kunnen sturen, waar de P.v.d.A. tegen schijnt te zijn. Dit geldt Min. Staf. 3. Een nieuwe huurverhoging, die de P.v.d.A. bij monde van dhr. Hommer heeft afgewezen en die Min. Witte in 1959 noodzakelijk vindt. 4. De bezitsvorming en de kinderbij slagverzekering, die stokpaardjes van de K.V.P., waar de P.v.d.A. niet heel veel voor voelt. Zo is er meer conflictstof. Het zal veel stuurmanskunst van Min. Presi dent Drees vereisen om zijn kabinet tot 1960 op de been te houden. Het is niet onmogelijk, dat hij door zijn eigen par tijgenoten beentje gelicht wordt. Zelf komt hij na de verkiezingen niet meer terug wegens zijn leeftijd, dus de P.v.d.A. kan zijn propagandistische waarde uitschakelen. In elk geval wordt onze nationale politiek spaimen- der, iets dat we van harte toejuichen, want de huidige situatie bevredigt niemand. NASCHRIFT Nadat we bovenstaand arti kel geschreven hadden, verscheen het verslag van een kadervergadering van de P.v.d.A., waar de élite van deze par tij met aUe socialistische ministers aan wezig was. Uit de daar gehouden rede voeringen van de heren Evert Vermeer, voorzitter der partij en mr. Burger, voorzitter der Tweede Kamerfractie, bleek, dat onze beschouwingen juist zijn. Men was unaniem van mening, dat de P.v.d.A.-nünisters alleen kunnen aanblijven, waimeer op korte termijn blijkt, dat „het kabinetsbeleid voldoen de vruchten afwerpt." Dit kan niets anders betekenen, dan dat de P.v.d.A. een soort ultimatum stelt, inhoudende, dat er behoorlijk re kening wordt gehouden met specifiek socialistische wensen. Een zevental pun ten werden opgenoemd: 1. weduwen- en wezenverzekering. 2. belasting op directe vermogensver meerdering. 3. belastingverlaging voor ongehuwden 4. maatregelen tegen versnippering van landbouwgronden. 5. geen huur- en melkprijs verhoging. 6. bepaalde belastingmaatregelen. 7. verkorting diensttijd en verminde ring defensie uitgaven. Voorts werd medegedeeld, dat er be zwaren zijn tegen uitzending van land machtdienstplichtigen naar N. Guinea en dat men niet meer dan één huur verhoging per kabinetsperiode (4 jaar) wenst. Tenslotte werd vastgesteld, dat de P.v.d.A. haar medeverantwoordelijk heid voor de regering niet zover kan uitstrekken, dat daarvoor haar kiezers van haar zouden vervreemden. Wij menen in dit alles een bevestiging te zien van wat wij schreven en kunnen dus onze conclusie handhaven, dat we een periode van verscherpte poUtleke mooj^Uiadan tegemoet gaan. Les myn tranen in uw fles". (Psalm 5ö 9) De geloofsmoeilijkheden, hebben Da vid tot tranen gebracht. Én nu vraagt hij, of de Heere deze in Zijn fles wil bewaren. Hij zegt a.h.w.: „Heere, aanschouw mijn verdriet. Laat het voor'Uw aan gezicht bestendig moge verkeren. Kijk er naar, opdat Gij moogt gedenken, hoeveel smart uw kind reeds doorwor steld heeft. Gedenk mij voortaan in me delijden. Het is heel wat, vrienden, om dit aan de Heere - te durven vragen. Dan moeten we immers zeker zijn, dat het Gode welaangename tranen zijn, die geschreid werden. Tranen, waarin Hij, de Verhevene, een welgevallen heeft. Meen niet, dat alle tranen hiervoor in aanmerking komen. De H. Schrift zegt ons duidelijk, dat er tweeërlei droefheid is. Een droefheid naar God en naar de wereld. Van die laatste droefheid wordt ge zegd, dat zy de dood werkt. Dat Zijn tranen, die niet in de oefening des geloofs worden voortgebracht, hoe be grijpelijk het overigens moge zijn, dat ze geschreid worden. Ik denk aan tra nen over huiselijke moeilijkheden, ach teruitgang van zaak, bedrijf of gezind heid. Over levensleed in allerlei vorm. Daartegenover staat de droefheid naar God. Er zou ook gelezen kunnen worden: een droefheid als van God. En waar is de Heere nu bedroefd over? Over de zonde van de mens. Hij is er bedroefd over, dat Hij vanwege de zonde, tegen de mens moet zijn. Zo wordt nu in de gelovige ook een droefheid over de zonde zelf en haar gevolgen gewerkt. Men wil van bepaalde zijde, dat er alleen maar over de blijdschap en de vreugde, over loven, danken en juichen gesproken wordt. En zeker, het is goed, dat men de Heere love! Er is alleszins reden toe. Maar vergeet dan niet, dat Gods weg door de tranen de droefheid over de zonde maar de glimlach over de vergeving derzelven heengaat. Zoals een kind in het natuurlijke leven schreit, zodra het op de wereld is, zo is dat ook in 't geestelijk leven. En dat blijft zó, dat er altijd weer ogenblikken aanbreken, waarin de droefheid daar is. Een geloofsleven zonder tranen is niet denkbaar. Van die geloofstranen nu, vraagt Da vid hier: Heere, leg ze in Uw fles. Dat zijn tranen, die herhaalde en veelvuldige zonden beweenden. Tranen naar God en Christus over de inwening van Zyn Geest. Tranen, geschreid in de beleving van geloof en liefde. Tranen van kinderlijke eerbied en verwondering. Tranen van verlangen naar de open baring Gods in de ziel. Tranen over Goddelijke hulp, onder steuning en bevrijding. Tranen van eenswillendheid met de weg Gods in rouw en druk, smaad en hoon. Tranen over de wereldgezindheid van 't hart. Over 't gemis van Gods gevoeli ge tegenwoordigheid. Ziet, al die tranen heeft David tijdens zijn omzwerven gestort. Zijn psalmen staan er vol van. Daarom is het dan ook een geloofsbede, als hij hier zegt: „Leg ze in Uw fits." Oudheidkundigen hebben bij de ope ning van heel oude graven in het Oos ten flessen gevonden met bijschriften, welke duidelijk maakten, dat het in die dagen gewoonte was om zeer veel en zeer lang te wenen over het verlies van een geliefde. Deze tranen werden dan opgevangen en bewaard en in een fles, in het graf van de overledene geplaatst, als bewdjs hoe innige betrekking er tussen deze en zijn verwanten geweest was. Nu wil David a.h.w. hier zeggen: Heere, uit al die. tranen, die ik ge schreid heb, kunt U zien hoe grote lief de ik U toedraag, hoe 'n innige betrek king er op U is. Och, wil ze gedenken voor Uw aange zicht. Ja, de geestelijke dingen hadden een alles overheersende plaafts in zijn leven. Voorspoed noch tegenspoed hadden voor hem verschil gemaakt in de mate van verkliefdheid aan Zijn Verbonds God. De Heere was te allen tijde het voor werp van zijn liefde en aanbidding ge weest. Hij was'zijn toevlucht en verwach ting. Zie en nif wil David zo gaarne, dat de zekerheid des geloofs door 't getuige nis des Geestes hem geschonken zij, dat de Heere zijn gebeden gehoord, zijn tranen gezien en zijn liefde aanvaard heeft. iDaarom vraagt hijLeg mijn tranen in Uw fles. M. L. Is dat ook uw begeerte? Dirksland. C. J. Kesting. Donderdagmiddag brak brand uit in een van de twee, eikaar belendende, remises van de N.V. Rotterdamse Tramweg Mfl. Door de aanwezigheid van olie, benzine en bussen verf greep het vuur snel en gretig om zich heen, zodat ai spoedig het grootste deel van het, bovendien houten, gebouw in iichter- laaie stond. Door deze snelie uitbreiding kon vrijwel niets uit de remise gered worden en werden ook twee autobussen een prooi van de vlammen. Het ge bouw brandde geheel uit. De vrijwillige brandweercorpsen van Middelharnis en Sommelsdijk waren heel snel ter plaatse en gaven ook spoedig water. Die van Middeiharnis putte uit de waterleiding, die van Sommelsdijk uit de nabü gelegen grote vijver in het plantsoen van het rusthuis De Goedee Ree. De houten remise was echter niet te redden. Wel gelukte dat met de er naast staande remise, een van steen opgetrok ken gebouw, waaruit veiligheidshalve door personeel van de R.T.M, en andere te hulp gesnelde personen diverse ma terialen werden gehaald. Ook slaagde men er nog in een aantal vaten olie uit het hevig brandende andere gebouw te rollen. De brandweren hadden geen gemak kelijke taak, vooral niet toen de brand op het hevigst woedde, vanwege het tel kens ontploffen van olie- en verfbussen, terwijl het platen dak eveneens gevaar opleverde. De brandweerlieden gedroe gen zich zeer moedig en wisten o.a. vanaf het dak van de stenen remise de brandhaard heel dicht te naderen. Ook de brandweer van Nieuwe Ton- ge werd gealarmeerd, maar behoefde weinig dienst te doen. Uiteraard bracht deze brand enorm veel volk op de been, met name jeugd, dit, omdat juist de diverse scholen in Middeiharnis uit kwamen en de scho lieren zich het buitenkansje van deze fik niet wilden laten ontgaan. Mede me* h*t oog op h«t gevaar vun ««plo- Eén van de remises van de RTM te Middeiharnis is dinsdagmid dag door brand verwoest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat er weinig te redden viel. Twee autobussen en een grote hoeveelheid materiaal gingen in de vlammen op. De foto geeft een duidelijk beeld van de enorme vuurzee. sies zorgde de politie voor een veilige en ver genoeg verwijderde afzetting. Burgemeester Hordijk, die juist in Sommelsdijk de begrotingsvergadering van de gemeenteraad leidde, liet het toezicht over aan wethouder M. K. van Eek en gemeentesecretaris van Bode graven van Middeiharnis, terwijl de directeur van de Technische Dienst, te vens brandweercommandant, de leiding van het blussingswerk had. Vlak bij het brandende gebouw be vindt zich de verkeersweg Middelhar- nis-Nieuwe Tonge, maar het verkeer ondervond weinig stagnatie, ook al moe»t men tarandwserslangen passeren; De heer H. Bos, gemeente-secretaris-ontvanger te Krabbendijke, toekomstig burgemeester van Dirksland, Herkingen en Melissant, met zijn echtgenote mevr. Bos-van Woerden. Woensdag 26 november heeft de heer H. Bos van Krabbendijke die per 1 de cember tot burgemeester van Dirks land, Melissant en Herkingen is be noemd, in gezelschap van zijn echtge note mevr. Bos-van Woerden zijn nieu we ambtgebied bezocht. Het was voor de eerste maal dat zij voet op het eiland zetten; tevoren waren zij nim mer op Goeree-Overflakkee geweest. In het raadhuis te Dirksland hebben wij een kort onderhoud met de nieuwe magistraat gehad, die met veel enthou siasme zijn taak in de drie gemeenten hoopt aan te vatten. Uiteraard kon hij nog moeilijk zijn indruk over de streek geven, omdat bij het gesprek dat we met hem voerden, hij nog slechts een enkel uur op ons eiland was. Wel was het hem bij de rit van het veer Sluishaven naar Dirksland opgevallen, dat het landschap veel over eenkomst heeft met Zuid Beveland, er veel grote boerderijen waren en de dor pen er verzorgd uitzagen wat van wel varendheid getuigt. De Installatie van de heer H. Bos, zal te Dirksland plaats hebben op don derdag 11 december en te Melissant en Herkingen op vrijdag 12 december a.s. Om het in de drie gemeenten op één dag te doen zou niet alleen vermoeiend zijn, maar het zou ook te veel haast- werk worden om alles op een korte winterdag af te werken. Naar wij vernemen worden maatrege len getroffen om de nieuwe magistraat en zijn gezin een waardige ontvangst te bereiden. COGNAC VOOR DE HANDEL: H.VAH TOOR )Z. VUARDIN6EN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLUIER; HERKINGEN Nieuwe wykzuster benoemd. Tot grote blijdschap van de gehele bevol king heeft zr. H. C. Visscher te Zuidla ren haar benoeming als wijkverp^eeg- ster naar Herkingen aangenomen. Zij hoopt met ingang van 1 december a.s. haar taak aan te vangen. Zr. Visscher is 38 jaar en de nieuw benoemde burge meester de heer H. Bos te Krabben dijke is ook 38 jaar, zodat twee jonge krachten elk op hun terrein zich kun nen inzetten om werkzaam te zijn tot nut van de gemeente. Burg. Stand. Geboren: Cornells Hen drik, zoon van H. Doornhein en J. West- dijk. OUDDORP Bekendmaking. B. en w. van Oud- dorp Z.H. maken bekend, dat zijn uit geloot de obligaties nrs. 37 en 56 van de gemeentelijke geldlening 1951, oor spronkelijk groot 30.000.De beta ling van de uitgelote obligaties zal te gen overgifte van de stukken met alle daarbij behorende niet-verschenen ren tecoupons, geschieden ten kantore van de corpsen bleken over daartoe ge schikt materiaal te beschikken. Tegen het vallen van het duister was men de brand meester. Nader vernemen wij, dat de twee verbrande bussen in reparatie geweest waren. Er moest in een er van nog een nieuwe motor geplaatst worden, die er bij stond en dus ook verloren is ge gaan. Bovendien is een grote partij nieuwe autobusbanden een prooi van het vuur geworden. De schade is der halve zeer groot. Bovendien betekent het verloren gaan van deze remise een strop van wege het onmogelijk worden om alle bussen van de R.T.M, onderdak te bie den, hetwelk des temeer knelt nu de winter op handen is. Elders in Middei harnis is ook geen •garageruimte te vinden. De brand is ontstaan in de schilders- werkplaats, waar juist niemand aan wezig was. Men tast derhalve over de oorzaak volkomen in het duister. Een der employe's van de R.T.M., de heer Volwerk, ontdekte de brand het eerst, waarna men nog getracht heeft met een schuimblusser de eerste vlammen te dovsn. Maar dat is niet g«lukt. de gemeente-ontvanger op 1 december 1958. Bedankt. Ds. P. de Jong heeft voor het beroep voor de Herv. Kerk alhier bedankt. Hoge oogstcollecte. De oogstcollecte j.l. zondag in de Herv. Kerk gehouden heeft 13.400.— opgebracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET Weeguren weegbrug. De gemeente lijke weegbrug is met ingang van 1 de cember geopend van voorm. 7 uur tot 12 uur enan van nam. 1 tot 5 uur. Sint Nikolaasavond. De personeels vereniging Rumpt Stad houdt woensdag 3 december sav. 7.30 uur hun jaarlijkse St. Nikolaasavond in het gebouw „Het Trefpunt". OOLTGENSPLAAT OoffstcoUecte. De oogstcollecte tij dens de dankstond voor het gewas heeft met nagiften in de Herv. Kerk opgebracht 2368.— in de Herv. Kerk te Langstraat 415.en in de Geref. Kerk ruim 2700.^. Sluiting winkels. In verband met de a.s. St. Nicolaas zullen de winkels van zaterdag 29 nov. tot en met donderdag 4 dec. tot sav. 9 uur geopend zijn. Op de veemarkt van woensdag 26 no vember 1958 werden aangevoerd 126 stuks, waarvan 91 runderen en 35 big gen. De runderen werden bij gering aan voer traag verhandeld, de prijzen als vorige week. In biggen matig aanbod met vlugge handel en de prijzen onveranderd. Het slachtvee werd redelijk vlug verhan deld. Prijzen: kalfkoeien 850—950; kalf- vaarzen 650850; guste koeien 650 —800; pinken 550600; graskalveren 250—600; paarden 600—800; biggen 40—50; lopers 60—90; vette koeien 2.60—2.80 per kilo geslacht. In de tljdvalcken van 29 november tot en met i december en van 20 decem ber tot 24 december zullen de winkels tot 9 uur 's avond» geopend mogen zi)n.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1