Rotterdamse Droogdok liet 10.000-tons tanker te water ieuwe burgemeester be Dirkslandi Melissant en urgemeester Michaelis van Bruinisse neemt zaterdag afscheid noemd voor Herkingen Eerste zelibedieningswin- kel voor kruidenierswaren op Flakkee Stellendam heeft nu zijn Delta-drogisterij Tankvaad moei veel scheeps- ruimie opleggen Ds. P. C. van Berge gaat naar Makassar liaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De nieuwe magistraat is de heer H. Bos, [neente-secretaris-ontyanger te Krabbendijke er 1 dec. wordt hij burgemeester van Goes Grote belangstelling bij de begrafenis van de heer H. A. Hiensch Plaatselijk Nieuws Centrale Telling Middelharnl» De heer Van Seters liet zaak moderniseren Dinsdag 25 november 1958 No. 2749 HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS jctie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mra. Bij contract speciaal tarief. IjugiistMS j.l. legde burgemeester D. van Heijst het ambt neer in de ge ien DiTksland, Melissant en Herkingen wegens benoeming te Naaldwijk, liecember a.s. zullen deze gemeenten een nieuwe burgemeester hebben, irnct ingang van die datum is als zodanig benoemd de tegenwoordige ge- jj,isecretaris-ontvanger van Krabbendijke (Zeel.), de heer Hendrik Bos. zullen de locoburgemeesters van genoemde dorpen, t.w. de heren B. M. 'jjiiin 'te Dirksland, D. heijdens te Melissant en J. Witvliet te Herkingen pneenteliék roer weer in handen kunnen leggen van een officiële burge- iir. lieer Bos is geboren 5 februari 1920 ist, Zijn ouders verhuisden al •g naar Kampen, waar hij op 18- e leeftijd in de gemeenteadmini- lie ging en daarna ter secretarie van ;lffluiden liwam. Daar is de heer acht jaar gebleven. In 1946 volgde kenoeming tot eerste ambtenaar ter etarie van Krabbendijke; een jaar op 1 mei 1947 gevolgd door de •eming tot secretaris-ontvanger. "aas is de heer Bos bij Kon. Besluit ■:md tot burgemeester van Dirks- Melissant en Herkingen, zoals ioven vermeld met ingang van 1 1958. heer Bos is gehuwd en heeft vier W. Hij is thans 38 jaar oud. De we burgemeester is niet bij een po- ■^e partij aangesloten. Hij is ter •ri lid van de Geref. Gemeente en 1 met zijn gezin bij ds. J, B. Bel, voorheen te Dirl^sland gestaan heeft ir wij vernemen zal hy zich in zijn awe woonplaats kerkelijk bij de i Herv. Gemeente aansluiten. Donderdag a.s. hoopt de nieuwe ma gistraat een oriënterend bezoelt aan Flakkee en zijn drie gemeenten te bren gen. De heer Bos is een harde werker en staat bekend om zijn doortastend op treden. Voor wat de politieke gesteldheden van Krabbendijke en de drie Flakkee- se gemeenten betreft zal burgemeester Bos niet voor grote verschillen komen te staan. Zowel in Krabbendijke als in Dirksland, Melissant en Herkingen zijn de gemeenteraden samengesteld uit raadsleden van de Chr. Protestantse partijen. In de raad van Krabbendijke hebben zitting 2 CH, 2 SGP, 1 PvdA en een vrije lijst. De raad van Dirksland bestaat uit 2 AR, 2 SGP, 2 PvdA en 1 VVD. Die van Melissant telt 2 AR, 1 CHU, 2 SGP en 2 PvdA; terwijl de raad van Herkingen 4 zetels door de Chr. Nationale Partij en 3 door de SGP be zet ziet. LEVENSLOOP lans Karel Michaelis werd geboren 2 juli 1920 te Arnhem, waar zijn va- i tandarts was. pgens verhuizii;g naar Den Haag |8de de nieuwe burgemeester van s aldaar Middelbaar Onderwijs. an 8 februari 1940 tot 1 juni 1946 s hij als volontair werkzaam op de leente-secretarie van Noordwijk. at was de oorlogstijd, die voor zover elijk voor studie doeleinden werd ut Hij behaalde in die tijd het G.S.I. examen. De laatste 11 maanden van oorlog verbleef burgemeester Micha- in een kamp in Duitsland. 'a zijn terugkeer in Noordwijk be dde hij daar al spoedig de rang van «act commies Ie klasse (van 1-6-46 12-6-'47). Met ingang van genoem- datum werd hij benoemd tot ad- ct commies ter Provinciale Griffie Zeeland, op de 3e afdeling. Hij i dit tot 16 oktober 1951 toen hij i benoemd tot burgemeester van linisse. Bruinisse de gemeente die door de log ernstig was getroffen en waar de sporen nog niet geheel waren ïwist, kon burgemeester tonen wat waard was. zijn ambtsperiode als eerste 'Ser van Bruinisse werd de bestra- en de riolering vernieuwd, een ^zuiveringsinrichting werd gebouwd ijl alle hiaten in de bebouwde kom plaatsen waar verwoeste hulzen gestaan, volgebouwd werden t nieuwe huizen. Bestedingsplichten fiien door de gemeente opgekocht personen die voor herbouw geen 'tesse meer hadden eii zo bouwde Semeente en verkocht de huizen het particulier initiatief in gebreke ;e{, >6t gemeentehuis werd verbouwd en ■oieuwd, het wijkgebouw van het oene Kruis een wens van vele jaren 8in tot stand evenals een moderne *rschool. Juitiisse kreeg een Chr. Landbouw- Aoudschool en een modern, naar de °n des tij ds ingericht sportveld. '"Deltaplan kondigde zich aan en - wt was weer aanleiding tot het «wen van nieuwe huizen. Nieuwe haven -Mgemeester Michaelis ontplooide - vele aktiviteiten buiten de gemeen- was hij al spoedig voorzitter van naad van Beheer van de N.V. Wa- «ding Schouwen-Duiveland en se- ratis Van de Reinigingsdienst Duive- Was hij penningmeester van het Ziekenhuis Schouwen-Duiveland, ''«rwisseide deze functie voor be- •Wslid, secretaris van het nieuwe ■^^se Roode Kruis Ziekenhuis te fwzee. werd in 1957 Lid van het Bestuur waterkering van het Calamiteuze -'«schap Bruinisse. j J'sse is een vissersdorp en naast m ^^'^^steris van de Vereen. -(t, Visserij belangen Zevibel en -^^urslid van de Bedrijfsvereniging kts h '^sstuurslid van het Pro- uS^ 6n van het Visserijschap, be- ^"d van de Visserijschool en be stuurslid van de stichting voor de Ned. Visserij. Voorts is hij bestuurslid van de Afde ling Duiveland van het Nederlandse Roode Kruis en voorzitter van de On derafdeling Bruinisse van het Ned. Roode Kruis. Zijn agrarische belangstelling is be lichaamd in zijn voorzitterschap van de plaatselijke commissie Herverkaveling, het lidmaatschap van de Agrarische Sub Commissie Schouwen-Duiveland van de Herverkavelingscommissie Zee land. Hij is lid van commissie Financie ring Elektriciteits en Waterleiding aan sluitingen Herverkaveling en van de commissie Wegen en Waterleidingen en van de Beplantingscommissie. Wij noemen verder nog zijn bestuurs- lidmaatschap van de Prov. Zeeuwsche Vereniging tot Bestrijding der T.B.C, en van de Zeeuwsche Culturele Advies raad. Plaatselijk is burgemeester Michaelis voorzitter van diverse verenigingen op Cultureel gebied, terwijl hij daarnaast Hoofdbestuurslid is van de Kon. Ned. Jagersbond van de Nederlandse Tafel ronde is hij een ijverig lid. OOLTGENSPLAAT Op de begraafplaats „Moskowa" te Arnhem had vorige week donderdag onder zeer grote belangstelling de be grafenis plaats van de heer H. A. Hiensch, die op zaterdag 15 nov. te Go- rinchem met zijn motorrijwiel veron gelukte en daarbij om het leven kwam. Deze 21-jarige jongeman was een zoon van ds. H. Hiensch die van 1937 tot 1942 te Ooltgensplaat heeft gestaan. Aan de woning van ds. Hiensch werd de rouwdienst geleid door zijn zwager ds. P. M. van Galen te Gorinchem, die sprak n.a.v. Ps. 73 en 2 Cor. 15. Op de begrafplaats voerde de wijk- predikant ds. Vos het woord, die na der stilstond bij enkele verzen uit Jes. 55, Matth. 10 en 1 Cor. 15. Hij sprak hierna de Geloofsbelijdenis uit en bad het Onze Vader. Ds. Hiensch bedankte de vele aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Achter de lijkwagen volgde een grote file met auto's, terwijl op de begraafplaats naar schatting 500 a 600 mensen aanwezig waren. De Herv. Gemeente van Ooltgensplaat was verte genwoordigd door 4 leden van de kerk voogdij en de kerkeraad. Kóllecte. De Klaprooscollecte voor het Ned. Gravencomité heeft opgebracht 80.84. MIDDELHARNIS Kijkavond Prinses Irene School Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer over de kijkavond B.L.O. School, die a.s. donderdagavond wordt gehouden. Het is niet alleen voor de ouders van schoolgaande kinderen, maar ook ouders met moeilijk lerende kinderen, hebben de gelegenheid met dit onderwijs ken nis te maken. DIRKSLAND Burg. stand. Geboren: Jan Gerrit, zoon van J. van Wageningen en M. Ko ning; Arend Marinus, zoon van M. van Lente en E. G. C. Verweij; Adrianus Petrus, zoon van H. Jacobs en A. Ja cobs. Collecte. De klaprooscollecte voor het Ned. Oorlogsgraven Comité bracht te Dirksland 168.— op. HERKINGEN Uienprijs stijgt. De uienprijs in on ze gemeente is weer stijgende, men be steedt thans bij de commissionnair ter plaatse 10 et. per kg. STELLENDAM Collectes. De dankstond collecte in de Ger. Kerk heeft ruim 1143.op gebracht. Dezelfde collecte in de Herv. Kerk bracht 1817.80 op. Jeugdwerk. Maandagavond werd al hier gestart met het jeugdwerk voor jongens van 1216 jaar voor handarbeid in het verenigingsgebouw. Onder leiding van J. van Heest, dhr. Kruik, dhr. de Later, van Veen en van Eesteren worden de jongens de eerste beginselen bijgebracht. Meerdere jon gens worden gaarne aangenomen. Verjorings/oTids. Het verjaringsfonds over de maand okt. heeft in de Herv. Kerk 198.65 opgebracht. OUDDORP Herv. Kerk. A.s. woensdagavond 7 uur leesdienst. (Collecte sanatorium „Zonnegloren". STAD AAN 'T HARINGVLIET E.H.B.O. cursus. Heden dinsdagavond 25 nov. zal de E.H.B.O. cursus alhier een aanvang nemen onder leiding van dr. Bouman en zr. Sikkerman. Zij die zich spoedig melden kunnen aan deze cursus nog deelnemen. Prijzen mooiste duiven. Op de ge houden duivententoonstelling van de Postduivenvereniging „De rode Duif" behaalde comb, de Gans de Ie prijs met 9129 punten; Joh. Beijer 2e prijs met 9128 punten; J. de Vos 3e prijs met 9123 punten; J. Mijs 4e prijs met 9104 pun ten; De keuring geschiedde door E. v. d. Pol te Tiel. Uienveiling van dinsdag 25 nov. 1958 Grove 13.middel 13.41, drielingen 14.15—14.22; picklers 20.68. Aanvoer 70.000 kg. VAN ONZE ADVERTEERDERS Centra-grossierderij Hobbemastraat (v.h. J. Vermaas) heeft primeur De eerste zelfbedieningswinkel in kruidenierswaren op Flakkee wordt a.s. donderdagmiddag voor het publiek opengesteld. Het is de voormalige zaak in kruidenierswaren van de heer J. Vermaas aan de Hobbemastraat te Middelharnis. De heer Visbeen te Nieu we Tonge heeft zijn naam thans aan de zaak verbonden en men heeft samen iets aparts weten te sclieppen. Een zelfbedieningswinkel is nog vreemd op het eiland, al heeft men sinds een jaar in Herkingen semi-zelfbediening, maar dit is uitgesproken zelfbediening. Dit betekent voor de haastige inkopende huisvrouw een grote vooruitgang. Wachten is er niet meer bij. Wanneer men binnenkomt behoeft men niet meer op een beurt te wachten, maar kan di rect een mandje pakken uit een stapel bij de ingang. Er is op gerekend dat bij het inkopen een zekere volgorde kan worden aan gehouden. Al direct nadat men het mandje gepakt heeft konït men bij de stands die zorgen voor de eerste beno digdheden waar men 's morgens naar grijpt, n.l. thee, suiker het een en an der voor het ontbijt; de volgende stand is voor het koffieuurtje, koekjes en wat dies meer zij; elf uur is het blokertijd, dus vanzelf verschillende soorten cacao een apperatief enz. En zo vordert de dag tot men bij de afdeling komt voor Indische gerechten voor vleeswaren een aparte afdeling voor zeepartikelen, een fraaie hoek voor snoep, om tenslotte bij de kassa te belanden waar men het mandje af kan geven en een en ander kan verrekenen, want daar is de firma natuurlijk wel op gesteld. De heren Visbeen en Vermaas voe ren de naam „Centra" grossierderij D. Vroon te Breda. Het zijn allen merkar tikelen, dus wat dat betreft verandert er niets. Terwijl we dit schrijven is de schil- ^(ler Verpoorten nog druk in de weer, de elektricien, fa. Schippers te Nieuwe Tonge, brengt er een moderne en op vallende verlichting aan en aller ogen zijn gericht op de winkelinventarisbou- wer C. Boeter Middelharnis. Alles moet er nog ingezet worden, maar men ver trouwt er op dat dit alles prima in orde komt, want het is steeds gebleken dat genoemde firma het tot een goed einde brengt en zelfs zó, dat er geen „hoekje de punt af is". Voor precisiewerk naar Boeter! De entree zal zeer opvallend worden en op Flakkee nog niet bekend. De deu ren zijn onderling gescheiden, zodat er een in- en uitgang zal zijn, dit ter be vordering van snelle en nette bediening. De winkel staat in het centrum der ge meente en we voegen onze beste wén sen voor de opbloei van hun zaak toe aan die van de vele, die men donderdag in ontvangst zal kunnen nemen! VAN ONZE ADVERTEERDERS Als er een zaak heropend wordt, vinden we dat prachtig. De ambachtslieden hebben er hun best voor gedaan, de eigenaar heeft moeite nog kosten ge spaard en de gemeente is er door verfraaid. We gaan onze belangstelling to nen, we kopen er iets want er is bij een opening meestal wel een reclame en daarmee is de zaak afgedaan. Natuurlijk zal de zaak, die van zich laat horen, publiek blijven trekken, maar over dat nieuwe praten we niet meer. Ach, het hoort er bijWanneer we eens een enkele keer trots willen zijn tegen over andere gemeenten zeggen we: „maar heb je „onze" nieuwe zaken weleens gezien?", maar daar is de kous dan ook totaal mee af. We menen er goed aan te doen eens stil te staan bij wat vooraf is gegaan. Zo'n zaak is niet uit zichzelf groot ge worden en het heeft de ondernemer moeite en strijd gekost. Zo kunnen we deze week terug gaan naar mei 1920 toen de heer B, van Se ters in een klein pand aan de Voor straat te Stellendam een drogisterij be gon. Het was een groot woord, want de hele zaak bestond uit een klein kamer- raam, een voordeur, een gangetje en. een kamertje, waar de verschillende, voor die tijd belangrijke genees-en huis. middeltjes waren uitgestald. Spoedig daarna huwde de heer van. Seters en samen hebben de echtelieden, voor hun zaak gewerkt. Dat ze er hard. aan gewerkt hebben blijkt wel uit het feit dat de winkel weldra te klein bleek. te zijn. Tot 1938 heeft men zich beholpen. De winkel werd verbouwd en groter gemaakt, er kwam een gedeeltelijk nieuwe inventaris en Stellendam was trots op de die moderne zaak. In 1953- kwam de ramp en de gevolgen bleven- voor de familie (want ondertussen werk ten de zoons Jaap en Maart ook al in de zaak) niet uit. Uit de ruïne wisten ze zich weer te redden. De winkel was toen wéér te klein geworden. Maart van Seters heeft een zelfde soort zaak in Rotterdam'en Jaap werd de opvol ger van zijn vader. De nieuwe eigenaar' houdt het oog gericht op de toekomst,, daarvan getuigt de thans vergrote en: totaal gemoderniseerde zaak, welke a.s.. woensdag officieel door de eerste wet houder, de heer Moijses, zal worden; geopend. Dat de heer van Seters oog heeft: voor de ontwikkeling van het eiland- blijkt wel uit de naam die de drogiste rij zal gaan dragen, n.l. „Delta Drogis terij" en als afsluiting tussen de enorme etalageruimten en winkelruimte zal er een groot, op Stellendam geknoopt, vis- sersnet hangen. „Voor de inkijk, zie Je," zei ons mevr. van Seters, maar wij .geloven dat het er bij past. De visserij ■heeft immers een grote plaats in het kart van iedere Stellendammer. Men is er trots op. Toen wij er een kijkje gingen nemen waren er de specialisten in het uitvoe ren van winkelbetimmeringen, de he ren Boeter en Van Eek, nog bezig. Tot in de puntjes wordt het uitgevoerd en de heer Van Seters was erg te'vreden over de ontwerpen en de aflevering; van de verschillende ladenkasten, die ze nogeens extra geïsoleerd hebben met metaal, de vitrine's, vitrinebakken, al les naar modem ontwerp. Een toon bank heeft de heer Boeter er geplaatst die kan wedijveren met die uit grotere plaatsen en wellicht steden. Een grote pluim voor het precisiewerk dat ze in Stellendam tentoonstellen! De schilder fa. C. van Dongen, heeft niet minder zijn best gedaan. Hij ge bruikte zachte tinten, passend bij het modem interieur, de metselaar was fa. A. Sagers, voor het timmerwerk zorgde fa. D. Kievit en architect Joppe zorgde voor het geheel. In de winkel is een plaats ingeruimd waar men rustig een elektrisch scheerapparaat kan proberen, een spiegel, een wasbak en van alles wat daarbij behoort. We willen onze gelukwensen voegen bij die van alle belangstellenden in en buiten Stellen dam. Het moment dat de „Area" van de helling in zyn element glijd. De Rotterdamse Droogdok Mij. heeft zaterdag j.l. een 18000 tons tanker met goed gevolg te water gelaten, welk schip t.z.t. zal deel uitmaken van de onder Nederlandse vlag varende vloot van de Koninklijke Shell-groep. Het schip draagt de naam „Area"; de laatste beletselen voor de stapelloop wer den weggenomen door mevr. E. de Monchy van der Hoeven. De tanker is 169.40 m. lang; grootste breedte 21,16 m.; voortstuwing turbine met een ver mogen bij dienstenelheid van 7500 as-pk bij 100 omwentelingen per minuut. Snelheid 14V2 mijl per uur. Aantal opvarenden 47. De tewaterlating had een prachtig en vlot verloop. Het schip was maar een heel kleine zus van de grote „Rotterdam" het stond er destijds naast op de helling maar er was voor deze stapelloop toch een enorme belangstelling. In de grote ontvangsthal van de R.D.M, werden de vele gasten eerst verwel komd door een der directeuren van de werf mr. v. d. Pols, die de doopster mevr. de Monchy het bijltje aanbood, waarmee zij haar taak had verricht en tevens een Arca-schelp in plastic. Vervolgens werd het woord gevoerd door ir. L. Schepers, directeur van de Koninkl. Nederl. Petroleum Mij. die er op wees dat bij de onafhankelijke re ders een overdreven enthousiasme is geweest t.o.v. uitgifte van orders voor scheepsbouw, waardoor ze zichzelf in een benarde positie hebben gebracht. Hij schatte dat er thans nog 7V2 mil joen ton scheepstankerruimte in bestel ling is, waarvan niet helemaal vast staat of deze ruimte kan worden gecon tracteerd. Hij verwachtte dat in de toe komst de tankvaart een periode van lage vrachttarieven tegemoet gaat en mogelijk ook, dat diverse bouwop drachten ziillen moeten worden gean nuleerd. Hiermee zal gepaard gaan, dat miljoenen guldens aan schadevergoe ding (rouwkoop) zal moeten worden uitbetaald. De Koninklijke Shell heeft terdege bekeken welke totale wereldbehoefte er aan scheepvaartruimte nodig is en nagegaan welk aandeel de vloot van de Shellgroep daarvan zal vormen. Sinds dit schip in aanbouw is, is er wei nig veranderd, aldus spreker, dat de Kon. Ned. Petr. Mij tot andere gedach ten heeft gebracht, om het volume van scheepsruimte te verminderen. Veel speculatie! Er zit zo ging ir. Schepers verder bij de onafhankelijke tankreders veel speculatie bij het bouwen van hun- schepen. Tenzij zij zich niet van een langlopend charter-contract hebben voorzien, hebben zij zich laten beïn vloeden door de hoge vrachttarieven. Het is echter gebleken dat deze tarie ven voor tankschepen over langere pe rioden eerder laag zijn dan hoog. Toch goede toekomst? Ir. Schepers deelde mee dat er bijna 300.000 tankers zijn met een draagver mogen van ca. 4V2 miljoen ton of 9"/o van de totale wereldvloot die thans zijn opgelegd. Hij meende dat deze toestand nog wel enige tijd zal voortduren en mogelijli nog verslechteren. Wat de toekomst betreft meende spr. dat over plm. 20 jaar in West-Europa ruim 375 miljoen aardolie per jaar zal worden verbruikt. Het huidige ver bruik bedraagt circa 150 miljoen ton. Het grootste deel daarvan moet door tankers worden aangevoerd. Daarom wordt door de Koninklijke Shell de tijd benut om de vloot zo goed mogelijk op peil te houden. ZENDING Ds. P. G. van Berge, missionair pre dikant van de Geref. Kerken in Neder land, ontving van het curatorium van de Theologische school in Makassar in Indonesië een benoeming als docent aan deze school. Ds. van Berge heeft deze benoeming met goedvinden van Generale Zendingsdeputaten aanvaard. Ds. van Berge vertrok in december 1957 met het laatste K.L.M.-vliegtuig uit Indonesië zonder in de gelegenheid te zijn geweest zijn reentry-permit te regelen. Enkele weken geleden kreeg hij bericht, dat hem een permit was verleend, zodat hij kon terugkeren naar Soemba, waar hij zou gaan wer ken aan de Theologische Opleidings school te Lewa. Ds. van Berge is echter medisch af gekeurd voor Soemba. De arts had er geen bezwaar tegen, dat ds. van Berge naar een plaats als Makassar ging. De benoeming is zo overrompelend afge komen, dat het ds. van Berge praktisch niet meer mogelijk is van het thuis front afscheid te nemen, Hij vertrekt op 27 november a.s. per vliegtuig naar Indonesië. Zijn gezin blijft in Neder land achter. STAD AAN 'T HARINGVLIET Oprichtin-g Jeugdclub. A.s. zaterdag avond zal er een poging aangewend worden tot het oprichten van een Jeugdclub voor jongens van 10 tot 15 jaar. Aanvang 7.30 uur in het jeugdge- bouw der Ger. Kerk aan de Kerkstraat. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de afgelopen week zijn in de haven geladen 1 schip met suikerbieten voor Puttershoek (200 ton) en 1 schip met aardappelen voor Am sterdam. Aan de Galathesehaven zijn geladen 2 schepen met suikerbieten voor Dinteloord, samen 500 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1