Ander geluid in de raad van Goedereede )(jerne Inquisitie Chauffeur verblind door „de zon De heer J. Pas, Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ructurele randeringen II. RECHTZAKEN Tal van vragen over de gemeentebegroting Centrale VelUmg Middelharni» oprichter „Flakkeese Nieuwsbode" overleden Pluim veemarkt Dinsdag 11 november 1958 No. 2745 0S HENI3BIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS ItiidÜ» en Advertentiea uitsluitend Telefooa K 1670—2629 I, OUT 'S «vondc Telefoom K 1870—201? Giro K70IO Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Je studentenwereld heeft zich een jttenis voorgedaan, die de menta- ■j van de Roomsen in een helder 'cht stelt. Daar de betekenis van dit daaltje veel verder reikt dan een foJ minder ernstige studentengrap, ,j ve onze lezers daarvan niet on- jjg laten. De bewering dat Rome tjgder en verdraagzamer zou zijn orden in 400 jaar tijds is hierdoor «elogenstraft. Amsterdam verschijnt een studen- „Propria Cures". Reeds bijna jar wordt dit als wekelijks orgaan teid onder de studenten aan de eentelijke Universiteit. Elk lid van SVA (dat is praktisch iedere G.U.- eut) krijgt het gratis toegestuurd, men uitdrukkelijk de wens te ea geeft, het niet te willen ont- en.. ie het blad regelmatig leest, heeft enigszins een indruk van de „lig- van de redaktie. Dat college van schopt en trapt tegen aUes wat hun de voeten komt. Vooral als het of godsdienst betreft, zijn de he- uiterst geprikkeld en niet alleen Roomse Kerk, maar ook het Prote- tisme, staat voortdurend aan een Iwaardig soort kritiek bloot. Nu is 'ek gezond, mits die op een gezonde beschaafde manier wordt geleverd. dat die kritiek in de wereld van universiteit op een studentikoze e gegeven wordt, daaraan wordt niet licht aanstoot genomen. Een ent is nu eenmaal een eigensoortig en. Maar de artikelen in Propria s zijn dikwijls niet beschaafd meer a inhoud en vorm stotend en be nd. ze Iceer heeft dan de Roomse kerk olie laag gehad. Een van de redak- den, de heer H. Leuper heeft in het er van 25 okt. Paus Pius XII onderwerp van bespreking geko- Zowel van Roomse als van Prote- „j zijde is de overleden primaat de Roome Kerk overmatig gepre- Wat kritiek op het pontificaat van enio Pacelli kan dus geen kwaad, een groot man hij overigens ge- st moge zijn. Maar als we de „ne- ogie" in P.C. moeten geloven, dan e Roomse Kerk bijna 20 jaar lang -geerd door een dubbelhartig, on- nschappelijk, onverdraagzaam s. Wij, als Protestanten, zijn zeker blind voor de fouten van Pacelli. grieft ons, dat hij de geloofsver- ingen in Spanje en Columbia goed- -de. Wij weten, dat zijn verregaan- 'ariaverering de kloof tussen Rome e Reformatie nog dieper heeft ge- 1, En we schromen niet, dat open- neer te schrijven. Maar het artikel C. was geen kritische beoordeling r, dat was vuilspuiterij, die zeer totelijk was voor de Roomse lezers het blad. Het was een scheldtirade de Roomse Kerk, die geen enitel nut Het was dan ook beter geweest, de Roomsen dit artikel hadden 'ezwegen of op een waardige wijze twoord. aar dat hebben ze niet gedaan. Le- anzienlijke strukturele veranderin- liebben zich in ons land voorge- 1 daar uit de trek van het platte- naar de steden te verklaren is. r een halve eeuw vond vijftig pro- t van de Nederlandse bevolking zijn ïan in de landbouw. kans is dat maar twaalf procent 'f en economen voorzien dat dat ge in de toekomst nog verder ;n zal. Door hen wordt het voor geschat op slechts vijf procent. tspellingen doen is altijd gevaarlijk onzeker. Daarop behoeven weons niet te gronden om te constateren betekenis van de landbouw voor volk van steeds minder omvang- Een teruggang van vijftig pro- >naar tvi^aalf procent wijst op een 6 strukturele verandering in het omisch bestel van ons land. De in- me breidt zich meer en meer uit '^St beslag op vele werkkrachten, 'an het platteland onttrokken wor- Het agrarische bedrijf is nu een- niet in staat om de natuurlijke "•öiigsaanwas op te vangen. In het robedrijf komt geen meerder werk. Meel de hoeveelheid werk neemt jaar tot jaar door de toenemende nanisatie af. Daardoor moet het be- ngsoverschot wel afvloeien naar industrieën. Voor de plattelanden I öe lonen, vooral in het verleden, - industrie een sterke stimulans ™at te gaan werken. Geen wonder net voor vele boerenbedrijven gro- .noeiiijkheden gaat opleveren om de 86 werkkrachten aan te trekken. eidt er toe, dat de oplossing ge- wordt in verder gaande mecha- 'e, die weer minder arbeid tenge- neeft. Kleine boeren kunnen vaak "Me machines niet aanschaffen, zo- 1 in moeilijke concurrentiepositie 5 ™or wat de lonen aangaat en P tet platteland, vooral ook door tden ■he boeren eeji zware strijd moet gevoerd om het bestaan. Dat •j J?°f de animo van de jonge gene- VaV ^^^^^sr groot is voor het boe- nit, te begrijpen en dat ze jl'^'^mogelijkheden die elders de ne biedt aangrijpen ligt voor de Wat de trek van het platteland stad weer in de hand werkt. den van een Delftse Roomse studenten vereniging huurden een busje, reden daarmee naar Amsterdam en ontvoer den de heer Leupe, de schrijver van het artikel, die tegen zo'n overmacht natuurlijk niet was opgewassen. In Delft aangekomen bonden ze hem vast, zetten hem aan de schandpaal en scho ren zijn kruin, na hem vrij ernstig mis handeld te hebben. Uitdrukkelijk werd hem meegedeeld, dat dit geen grap was, maar een ver geldingsmaatregel namens de Roomse Kerk. Het bestuur van die studenten vereniging heeft officieel laten weten, dat het voor deze daad geen verant woordelijkheid draagt, maar dat het de daad zelf niet afkeurt. In de Roomse pers wordt de zaak wat goedgepraat, als studentengrap. De rector magnificus van de G.U. heeft alleen maar zijn af keuring uitgesproken over het artikel in P.C. De heer Leupen heeft bij de justitie een aanklacht ingediend we gens mishandeling. Het muisje zal dus wel een staartje hebben. Het een zowel als het andere ver dient grondige afkeuring. De vrijheid van drukpers in ons land is een groot goed, maar die mag nooit ontaarden in scheldpartijen en beledigingen. Zoals P.C. nu tegenover de Roomse Kerk is opgetreden, zo treedt het in voorko mende gevallen tegen het Protestantis me op. Van innerlijke beschaving en respect voor een anders geloofsovertui ging is hier geen sprake meer. Maar de maatregel die de Roomse studenten genomen hebben, gaat alle perken te buiten. Het is een ernstige aantasting van de persoonlijke vrijheid en een eigen- recht-zoeken, dat niet door de vingers gezien mag worden. En het bedenke- lijkste van de hele zaak is, dat de offi ciële Roomse instanties er het zwijgen toe doen, dus deze handelwijze goed keuren. Geen wonder dat velen in ons vader land zich zorgen maken om de steeds groeiende macht van Rome. Als ze ook maar een geringe minderheid zouden krijgen (en daar is het niet zover meer vandaan) dan is het uit met de per soonlijke rechten en vrijheden. En dan deinst men niet terug, voor middel eeuwse of moderne inquisitie-metho- den. Voor degenen, die politiek of ker kelijk zo'n mild standpunt tegenover Rome innemen, moge dit voorval een ernstige waarschuwing zijn. W. V. G. .99 Bommelse chauffeur bewusteloos Voor de kantonrechter te Gouda heeft zich te verantwoorden gehad een 29 jarige tankwagen chauffeur uit Gou da, die zich moest verantwoorden, om dat hij op de provinciale weg tussen Haastrecht en Oude Water tegen een stilstaande met pakken stro geladen vrachtauto, van de firma van Rumpt uit Stad aan 't Haringvliet was gere den. De verd. gaf de schuld aan de zon waardoor hij in een „gele waas" had gereden, waar in de pakken stro niet opvielen. De officier van Justitie en de rechter vonden het een verzachtende omstandigheid, maar w^en van me ning dat de chauffeur voorzichtiger had moeten zijn. Er gebeurde een aan rijding waardoor een enorme ravage ontstond. De Goudse chauffeur reed met een tankwagen over de weg. De bestuurder van de vrachtauto dhr. B. H. uit Den Bommel had zijn voertuig aan de kant van de weg gezet. De tankwagen reed tegen de achterkant van de strowagen, waardoor deze over het fietspad werd geduwd en in het talud van de dijk terecht kwam. De chauffeur van de aangereden auto verloor door deze schok zijn bewustzijn. De pakken stro zorgden voor een wegversperring. De chauffeur van de tankauto vertelde, dat hij verblind was geweest door de zon. Daardoor zag hij de stilstaande wagen te laat om nog te kunnen uitwijken. De kantonrechter stelde dat de bocht waar de aanrijding is gebeurd, flauw is en dat de chauffeur de wagen dus al van verre afstand had kunnen zien. Als U die tijd verblind bent geweest, was het onverantwoordelijk toch door te rijden, aldus de kantonrechter. Een 49-jarige veehouder als getuige gehoord, had langs de weg gewandeld en de botsing zien gebeuren. Hij vertel de dat de zon inderdaad scherp was, maar dat hij de vrachtwagen wel dege lijk had zien staan. Welke lading dat de auto vervoerde had hij niet kunnen onderscheiden. De andere getuige, n.l. de bestuurder van de wagen met stro had de tank wagen in zijn spiegeltje zien aanko men. Hij dacht dat deze normaal zou langs rijden, maar was plotseling be wusteloos. De officier van Justitie vond dat de tankwagen de plicht had om te stop pen. Als je zo lang achtereen verblind wordt kun je zonder gevaar niet door rijden. De chauffeur van de tankwagen werd veroordeeld tot 35.— boete of 14 dagen hechtenis. De gemeenteraad te Goedereede kwam zaterdagmorgen te 9.30 uur bijeen. Dit uur is waarschijnlijk gekozen om de zeevisser 't Mannetje, gelegenheid te geven de vergaderingen bij te wonen. Dit ongewone uur zinde de meeste raadsleden echter niet erg bemerkten we. Onder de 25 punten die op de agen da voorkwamen was ook de behandeling van de gemeentebegroting 1959. Er v/erden tal van vragen over gesteld door de heer Bruggeman, meest van informatorische aard, die op vlotte wijze door de voorzitter werden beant woord. Een ander geluid dus, dan we voorheen in Goeree's raad gewoon waren. De begroting had op de gewone dienst een feitelijk tekort van 156705 wat uit de reserve-saldi kon worden gedekt. Er werden diverse kredieten verleend, o.m. voor een alarm-schelinstallatie en een nieuwe sirene voor de brandweer. Uit de besprekingen bleek dat het college van b en w een recre atie gebied op kleine schaal wil verwezenlijken. Het te ontwerpen uitbrei dingsplan ligt in de richting van Oud dorp, waaruit mogelijk grenscorrecties zullen voortvloeien. Uienveiling dinsdag 11 november 1958 Middel 9.62—9.70, drielingen 14.—; picklers 15.20. Aanvoer 56000 kg. De voorz. burg. J. baron van Knobels- dorff opende op gebruikelijke wijze. Aan de hand van de notulen stelde dhr. Sandifort een vraag aangaande het beslotene over overname wegen en vroeg of de gemeente reeds getracht had compensatie te verkrijgen. De voorz. antwoordde dat naar een fin. oplossing door b en w wordt omgezien. Onder de ingekomen stukken waren meerdere terugontvangen goedgekeur-. de raadsbesluiten; begroting Vleeskeu ringsdienst district-Dirksland, die een tekort aangeeft wat voor Goedereede 494.65 beloopt. Hiermede moest men wel akkoord gaan. Over de begroting Drinkwaterleiding zei de heer Bruggeman, dat de stuk ken tekort bij de raadsleden kwamen om goed te bestuderen. De voorz. zei, dat ze lang genoeg ter visie lagen. Men keurde ook deze begroting goed. Aangegaan werd een geldlening groot 5000.— a iW/o Subsidieverzoeken. De Voor- en Na zorg voor geesteszieken vroeg 1 et. sub sidie per inwoner, wat gezien de be langrijkheid werd togestaan. De Zuid Holl. Prov. Brandweerbond heeft de gemeente gevraagd lid te wor den, waartoe men besloot. Deze Bond belast zich ook met cursussen waaraan de corpsleden kunnen deelnemen. Aan dhr. K. J. v. d. Wende werd ver lenging verleend tot het hebben van een voetpad over gemeentegrond (voor 10 jaar) Eveneens werd aan de heer Roos een stuk gemeentegrond opnieuw verhuurd. De verordening begrafenisrechten werd ongewijzigd vastgesteld. Ook de rioolbelasting moest wettelijk opnieuw worden bekrachtigd. Gezien deze hef fingen van recente datum zijn bracht men er geen correcties in aan. Een wijziging in de bezoldingingsver- ordening gem. personeel werd goedge vonden. Op de agenda stond ook een herbe noeming van leden woonruimtecommis sie, welk voorstel op advies van b en w werd teruggenomen, cm een juiste voordracht te kunnen maken. Naamgeving van straten Voorgesteld en goedgevonden werd de straat of het pad op de dijk langs het Havenhoofd Haveneinde te noe men; het plein op het Havenhoofd Duinroosplein; de dijk bij J. van Dam „'t Dijkje"; het slop P. Roos „Toepad" slop Kastelein „Bramslop"; straat ach ter Z.Z. haven „Achterom"; de Toren straat: „'t Klooster". De nummering kan nu per straat plaats hebben. Volgden een aantal begrotingswijzi gingen; t.w. een krediet voor aankoop leermiddelen voor de bijz. school Ha venhoofd en aanschaffen schoolmeubi- lair voor de openbare lagere school. Voor dezelfde school is een betegeling nodig voor het plein. Met voldeed al lang niet aan de eis; de inspecteur acht te het ook noodzakelijk. De heer J. Tanis meende dat het noodzakelijk was er eerst enige grond voor ophoging aan te brengen. De voorz. antwoordde dat dit des kundig wordt gereed gemaakt. Uitbreidingsplan Boringen en sonderingen waren no dig t.b.v. het te ontwerpen uitbreidings plan. De uitbreiding is gedacht naar de richting van grensscheiding van Oud- dorp. Er zal mogelijk een grenscorrec- tie uit voortvloeien. Er moeten 28 zon deringen en 12 boringen worden ver richt om eerst de grond goed te onder zoeken. De heer Bruggeman vroeg over de grenscorrectie of het vrij zeker was, dat die grond van Ouddorp zal wor den verkregen. De voorz. antwoordde dat het de enigste oplossing was uit te breiden richting Spuidijk, de westkant van Goedereede. Spr. was van mening dat er altijd nog gewerkt wordt op gebied van sa menvoegingen; deze grenscorrectie is echter iets aparts, omdat het niet an ders kan. Met het voorstel ging men akkoord. Pogingen zullen worden aangewend om de plannen te verwezenlijken. Goedkeuring rekening 1957 gemeen telijke instelling voor maatschappelijke zorg. De heer Sandifort bracht namens de commissie verslag uit. De subsidie van de gemeente bedraagt 2870.59. Hij ad viseerde tot goedkeuring, waarbij de raad zich aansloot. De rapporteur van de commissie de heer Sandifort bracht ook verslag uit over de voorlopige vaststelling rekening 1957 woningbedrijf en adviseerde na de cijfers te hebben genoemd tot goedkeu ring waarbij de raad zich eveneens aansloot. Best geboerd! Dan volgde goedkeuring en vaststel ling gemeente-rekening 1957. Het vroe gere college heeft best geboerd aldus de voorz. Het zou in het vervolg wel eens slechter kunnen gaan, wat hij echter niet bij voorbaat op het nieuwe college wilde schuiven. De heer Sandifort bracht rapport uit en adviseerde onder dank aan de se cretaris en het secretarie-personeel tot goedkeuring. Het batig saldo van de gewone dienst bedroeg 371.73. Ook dit vond een vlotte goedkeuring. Onderwüs Vastgesteld werden de bedragen voor het openbaar lager onderwijs over 1957 en over de jaren 1953 t.m. 1957 inge volge art. 55 ter, der L.O.-wet 1920. De bedragen der vergoedingen voor uitga ven van het bijz. 1. onderwijs over de jaren 1953-1957, vonden ook geen be zwaar. Begrotingen Begroting 1959 gem. instelling maat schappelijke zorg. De heer Tanis bracht rapport uit; hij had deze met dhr. Brug geman nagezien. De heer 't Mannetje kon niet aanwezig zijn. Ieder had zijn mening er over; spreker zelf kon tot goedkeuring adviseren. De heer Bruggeman stelde de vraag om de mensen die van de A.O.W.-voor ziening hebben tegemoet te komen b.v. bij een harde winter. De voorz. antwoordde dat deze men sen wettelijk buiten de aanspraken vie len. Als de omstandigheden bij een har de winter het nodig maken kunnen er maatregelen worden getroffen. In zijn algemeenheid kunnen daar geen bepa lingen voor worden gemaakt aldus de voorz. Men keurde de begroting goed. Begroting 1959 woningbedrijf. De heer Tanis adviseerde tot goed keuring. Er was naar hij zei één post bij die niet prettig was n.l. de onder- houdspost. Deze is te laag, maar hij wist dat die van hogerhand wordt be paald. Daar kunnen b en w helaas niets aan doen. De voorz, haakte hierop in en deelde mee dat de post schilderen enorm hoog was. Het onderhoud van de woningen vraagt veel. De begroting werd z.h.s. aangenomen. Vaststelling gemeentebegroting 1959 De voorz. lichtte toe, dat het beeld niet zo rooskleurig is. De begroting is wel sluitend, maar met aanspraak op de saldi-reserve. Dat kon nu nog wel worden gedaan, maar een volgende keer lopen wij daar mee vast zei spr. Er is steeds aangedrongen op een ver hoging van de uitkering uit het ge meentefonds; spr. hoopte dat er wat van terecht zal komen. Het systeem is zo, dat de noodzaak van het verzor- gingspeil moet worden aangetoond, willen wij van de centrale belasting- kas mee profiteren. De heer J. Tanis (P.v.d.A.) was rap porteur namens de commissie en zei, dat er geen algemeen rapport was, maar dat ieder voor zichzelf op- of aanmerkingen naar voren zou brengen. De cijfers waren als volgt: Inkomsten en uitgaven 315.470.94. Het nadelig saldo bedroeg 156.70.wat uit de saldi-reserve wordt gedekt. Ka- pitaaldienst: ink. 949.653.75 uitgaven 1.176.615.01 Nadelig saldo 216.961.26 Onvoorziene 4800. De heer Tanis zei dat dit het tekort niet behoefde te verontrusten. Verle den jaar was het nog 26.000.—. Hij stelde het op prijs, dat het op dit niveau was gekomen. Voor enige punten vroeg hij de aandacht van b en w, n.l. krot opruiming, ontspanning voor ouden van dagen, zo mogelijk een badhuis en aula op de begraafplaats. Ondanks de finan- tiële moeilijkheden beval hij deze pun ten in de aandacht van het college en adviseerde verder tot goedkeuring. Tal van vragen van de heer Bruggeman. De heer Bruggeman sloot zich aan bij hetgeen de heer Tanis gevraagd had. Zelf had hij ook een aantal vragen, die hij mede uit naam van de heer Reus naar voren bracht. Allereerst wees hij op het nadelig saldo van de Vleeskeuringsdienst. Om ABONNEMXNTSPBUS l.BO PBB KWABTAAI) ASVEBTENTIEPRIJS 12 cent per miKi. Bi comtract ipeclaal tarlst MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK NED. CHR. VROUWENBOND BejaardenTtiiddag Op dinsdag 18 november a.s. zal de N.C.V.B. afd. Middelharnis-Sommels- dijk weer een bejaardenmiddag houden in „Jeugdhaven", Kerkepad 7 te Mid- delharnis, aanvang half 3 precies. Alle inwoners van Middelharnis en Bommels dijk boven de 65 jaar zijn hartelijk wel kom. Aan de volgende adressen kunt U zich telefonisch of schriftelijk vervoe gen voor eventueel vervoer: Soramelsdijk: Mw. Kommers, Jac. Ba- nestraat 6, tel. 2110; of Mw. v. d. Doel, Dorpsweg 43, tel. 2786. Middelharnis: Mw. Lodder, Voorstraat 6, tel. 2661, of Mw. Moerland, Burgem. Boumanplein 13, tel. 2565. DIRKSLAND Neerslag. Door de vanwege de Bilt geplaatste regenmeter werd in de maand oktober 54,4 mm neerslag gemeten. In dezelfde maand van vorig jaar 58,1 mm. Waarnemer K.N.M.I. Collecte. Voor de uitdeling van brand stoffen werd in de Herv. Kerk 326. gecollecteerd. Beroepen. Ds. H. van Gilst heeft een tweetal beroepen ontvangen, namelijk naar Veen en Werkendam. Burg. Stand. Geboren: Tarmetje, d.v. Fr. Nieuwland en C. M, van Lenten. Overleden: Maatje van Lente 56 jaar vrouw van Jb. Blok. HERKINGEN Hoofdprijs. De hoofdprijs der verlo ting ten bate van het Groene Kruis viel ten deel aan de jongeheer L. van Eek, n.l. een elektr. stofzuiger. Weg met de ratten! Daar op de vuil nisbelt en op andere plaatsen de ratten legio zijn, zal de rattenbestrijding in tensiever ter hand worden genomen. Uienprijs iets stijgend. De uienprijs is weer in stijgende lijn, men besteedt thans 7 et. per kg. OUDDORP Lezing voor de J.V. A.s. woensdag avond om 7 uur hoopt in de Herv. Kerk voor te gaan ds. C. v. d. Bosch. (Collec te J.V.) Kerkdienst In de Ger. Gemeente al hier zal a.s. donderdagavond 7 uur voor gaan ds. H. v. Gilst van Dirksland. NIEUWE TONGE Botsing met bromfiets. De bromfiets rijder B. V. d. V. van Nieuwe Tonge kwam te Middelharnis in botsing met een stilstaande auto. Hij bekwam hier door een lichte hersenschudding. Aanbesteed. Vrijdag j.l, heeft de aan besteding plaats gehad tot het verbou wen van de hulpschool voor rekening van de Ger. Gemeente. Het metselwerk is opgedragen aan H. Mackloet en tim merwerk aan F. Visser. Alleen toegang over de brug. Om warmteverlies te voorkomen, zal het kerkgebouw van de Ned. Herv. Kerk dit te dekken was het z.i. nodig de slachtlonen met 50 et. te verhogen. Dan vroeg hij de grond aan het Hongaarse plein te verhuren. Dit kan volgens hem b.v. met 3 maanden opzegging als het nodig wordt voor bouwgrond. De hu ren van de huizen Hoofd der School en gem. secretaris waren z.i. te laag. Deze woningen waren, vergeleken met die op het Hongaarseplein veel mooier en gro ter en tevens was er een garage bij. Een verhoging van 6.per week leek hem billijk. Bij de post brandweer merkte de heer Bruggeman op, de gemeentewerk lieden beschikbaar te stellen om enkele uren per week de brandweerwagen te controleren. Laatst stond de wagen met een lekke band. Bij de post straatverlichting vroeg spr. waarom het vastrecht verschillend is. Er zijn 45 lichtpunten van 100 watt vastrecht voor 5.en 20 lichtpunten van 100 watt vastrecht voor 9,per kwartaal. Bovendien zijn er lantaarns die in geen weken branden. Als je bij de secretaris zijn moet breek je de benen in het donker! - Voor de E.H.B.O. wenste hij de subsidie van f 50.ver dubbeld. De rattenbestrijding diende krachtiger ter hand te worden geno men. Op de mestvaalt aan de Maria- dijk spelen ze krijgertje wist spr. en langs de haven doen de jonge ratjes hetzelfde. De kosten Techn. Dienst waren z.i. veel te hoog voor een gemeente van 1200 zielen. Is er geen andere manier b.v. samenwerking met Stellendam al leen en dan Ouddorp laten schieten? vroeg spreker. Laat b en w dit onder zoeken en met voorstellen komen. Op gebied van de gemeentereiniging zag spr. gaarne verandering. Goedereede diende op dit punt baas in eigen huis te worden. Het vervoer van pui en zand kan, wanneer een eigen wagen wordt aangeschaft per eigen gelegenheid ge schieden. De post subsidie Stichting Centrale Bibliotheek wilde hij schrappen, omdat er een pi. bibliotheek is. In de school bibliotheek wordt toch nog geld gehe ven als je om een boek komt, aldus spreker, die voorts tot de conclusie was gekomen, dat de gemeente arm is en dat er veel verwerkt is in de kapitaal- dienst. (Slot in vrijdagnummer) In de leeftijd van 55 jaar is na een ernstige ziekte overleden de heer Jan Pas, in leven oprichter van een drukke rij en van de „Flakkeese Nieuwsbode". De heer Pas heeft een zeer arbeid zaam leven geleid en was een harde werker met veel ondernemingsgeest. Zijn grafische loopbaan begon hij in de drukkerij van de firma W. Beekho ven te Sommelsdijk, waar hij bekend stond als een goed vakman. In 1932 werd hij zelfstandig en richt te een kleine drukkerij op in de Geleyn Cornelissestraat te Middelharnis, waar thans de heer Gibbels zijn elektro technisch bureau heeft. Drie jaar later, in 1935, riep hij de „Flakkeese Nieuws bode" in het leven, die de 21ste jaar gang telt. Bescheiden begonnen wist hij door zijn aktiviteit de zaak tot een flink bedrijf uit te breiden. Ruimtege brek noodzaakte tot de bouw van een nieuv/e drukkerij met kantoor en woon huis waar een plaats voor gevonden werd aan de Oost-Achterweg. Tal van moeilijkheden moesten worden over wonnen; eerst de crisisjaren, later de moeilijke tijd in de tweede wereldoor log en nadien nog eens de ramp, waar bij alle machines onder water kwamen Omtrent de jaarwisseling overviel hem een ernstige ziekte, waarvan hij na behandeling aanvankelijk opknapte en hoewel slepend, het opzicht over zijn bedrijf waarnam. Zijn toestand ging toch van lieverlede achteruit, zo dat hij het bed moest houden. Vrijdag j.l heeft men hem naar het ziekenhuis te Dirksland vei-voerd, waar hij 's avonds is overleden. Zijn stoffelijk overschot zal woensdag 12 november op de algemene begraafplaats „Vrede rust" ter aarde worden besteld. Als redactie betuigen wij mevr. Pas van der Boom en haar dochter Didi onze deelneming met dit voor hen zo zware verlies. zondags alleen bereikbaar zijn over de brug. STAD AAN 'T HARINGVLIET Prot. Gezondheidszorg laat film vech ten en dienen zien. Deze boeiende film komt D.V. op dinsdag 18 nov. a.s. in het Trefpunt. Aanvang 7.30 uur. Deuren open 7 uur. Toegangsprijs 75 et. Op de gehouden ledenvergadering van de N.C.L.B. afd. Stad aan 't Ha ringvliet is wegens het aftreden van de voorz. S. Saarloos dhr. J. v. d. Sluis als voorz. en dhr, J. Valstar als bestuurslid gekozen. Als bestuursleden zijn herko zen de heren J. van Biert en E. Grin- wis. DEN BOMMEL Raadsvergadering. Hedenavond 7 uur zal een openbare raadsvergadering worden gehouden. OOLTGENSPLAAT Burgemeester opende „instuif" Het bestuur van „'t Centrum" heeft het gebouw op zaterdagavonden weer opengesteld voor instuif voor de jeugd. De eerste avond j.l. zaterdag werd offi cieel door burgemeester W. M. v. d. Harst geopend. Hierbij waren vertegen woordigers van de Verenigingsraad, de evangelisatiecommissie en het bestuur van „'t Centrum". Namens genoemd be stuur sprak dhr. J. J. Brinkman een hartelijk welkomstwoord en hij hoopte op een druk bezoek van de jongeren, waarover de eerste avond niet te kla gen viel, want het gebouw was overvol. Dit deed bij de burgemeester de vraag al opkomen of „'t Centrum" niet te klein is voor dit werk, waarover hij zich verheugde dat het weer tot stand is gekomen. Spreker hoopte, dat de jeugd er zich thuis zal voelen en hij wenste het bestuur succes toe op hun genomen initiatief. Scheepvaart. In de afgelopen week zijn aan de haven geladen: 3 schepen met suikerbieten voor Puttershoek (sa men 740 ton) en 2 schepen met aardap pelen. Gelost zijn: 1 schip met pulp en 1 met zand. Aan de Galathesehaven zijn geladen 2 schepen met suikerbieten voor Din- teloord met een gezamenlijke inhoud van 564 ton. Op de pluimveemarkt van vrijdag 7 november 1958 werden aangevoerd 9000 stuks. Kippen (witte) 1.75—1.85 per kg. le vend gewicht; kippen (gekleurd) 1.70 1.80 per kg. levend gewicht; oude ha nen 3.4.per stuk; tamme ko nijnen 4.10.per stuk. Zeer ruim aanbod van kippen met levendige handel en de prijzen iets op lopend. BRUINISSE Bijzondere zeester. Een zeester heeft normaal vijf z.g. poten en wordt daarom ook wel vijfhoek genoemd. Schipper C. Jumelet van Bru 39 trof echter een vijf- hoek met 7 poten aan en terwille van de curiositeit werd het beest vastgespij kerd aan het z.g. beusje, het schuil- huisje op de haven. Schoolmelk. B. en w. van Bruinisse zullen in de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad voorstellen om schoolmelk op de beide lagere scholen te verstrekken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1