Gemeenteraad Ouddorp et rapport van de Plancommissie Buitenland Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN mm MEDITATIE Jezus' gaan door Samaria eiken glaasje! Subsidie voor schQolmelk afgewezen ■jAf Gemeenterekening 1957 had goed slot Overname wegen Oude Oostdijk Plannen voor een tuinbouwcursus Vrijdag 31 oktober 1958 No. 2742 pBiNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS gedactle en AdTeitentiM uitsluitend Telefoom K. 1870—2629 m nul avondf Telefoo» K 18702017 Giro 167810 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONmiMENTSPRIJS 1.80 PER KWARTAAXi ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pei mm. B9 comtract ipeclaal t«rl«l II. Het moet voor de bevolking v.an Qgree en Overflakkee toch wel inte- essant zijn, kennis te nemen van de esultaten van de studie dezer commis- je omdat het de moeite waard is te eten, hoe ter zake kundigen denken ,er de toekomstige ontwikkelingsmo- elijkheden van het eiland. Een groot antal vragen omtrent allerlei proble- en doet zich op: welke invloed zal de „(sluiting van het gebied door de uit- oering van het Deltaplan hebben op e ontwikkeling van de landbouw, de dustrievestiging, de tuinbouw, de isserij, de migratie, het verkeer, de ecreatie, het culturele en godsdiensti- e leven, de jeugd, de sociale omstan- igheden enz. Voorts komt het vraag- tuk aan de orde op welke wijze en in elke mate door geëigende maatrege- en de ontwikkeling in bepaalde rich- ingen kan worden gestimuleerd of be- vloed. Voor de overheidsinstanties is et van belang te weten wat planolo- en, sociologen, cultuurtechnici en eestelijke leiders denken over moge- ■jke toekomstige ontwikkelingen en et opvangen daarvan. En aangezien iemand door de te verwachten ver- nderingen onaangeroerd blijft, dient us eigenlijk iedereen daarin geïnte- esseerd te zijn. Het gaat niet alleen m land- en tuinbouw, nijverheid en isserij, ook het onderwijs en de kerk uUen zich moeten heroriënteren. Het rapport van de Plancommissie eweegt zich behoudens hier en aar een enkele opmerking op eco- omiscli-sociaal gebied. Het lag voor e hand, dat het de geestelijke pro- lemen buiten beschouwing- liet. Dit is en geheel ander terrein, dat van gods- dienstsociologische aard is althans rotendeels en speciale deskundig- eid vereist. Op dit gebied is nog heel einig gedaan. In dit opzicht ligt nog eer veel terrein braak en één van die ebieden is ongetwijfeld Goeree en verflakkee. De basis van een dergelij- e studie zal moeten zijn een uitvoe- ige religiografie van het eiland. Met et oog op de te verwachten verande- ingen op Goeree en Overflakkee is en dergelijke studie beslist noodza- elijk. Wat nu de conclusies betreft, waar- oe dit rapport komt, we kimnen ons in et algemeen daarmee wel verenigen. ■'e zullen enkele facetten van deze ma- erie bezien en daarbij gelegenheid heb- en enige belangrijk wekkende gege- ens uit het rapport mede te delen, zo dat ook zij, die niet in het bezit ervan ijn er is' slechts een beperkt aantal ermenigvuldigd er kennis van kun- en nemen. Een moeilijk probleem is de bevoli ingsprognose d.i. de „voorspelling" an de vermoedelijke loop der bevol ing in de komende jaren. Die hangt iteraard van vele factoren af, die in meer of mindere mate onberekenbaar p, zodat zulk een prognose een heel waagstuk is. Enkele cijfers uit het ver eden zijn (totale bevolking van G. en 0.); 1900 26.234 1930 31.361 1947 33.308 1956 32.842 Het rapport van het E.T.I. (1951) kwam tot een schatting voor het jaar van 39.000 zielen. Maar dit kon geen rekening houden met de ramp van 1953, die aan 500 mensen op G. en O. et leven kostte en evenmin met de ieuwe ontwikkeling als gevolg van het Deltaplan. Het rapport van de Plan commissie komt tot een wat voorzich- iger conclusie. Het meent, dat het aan- a! werkenden in de landbouw met ruim 300 zal dalen in de periode tot 1980, dat in de visserij met 100, maar dat in de industrie zal toenemen met WOO en de andere beroepen met 1100 (handel, vervoer etc.) In totaal ver wacht men in 1980 een^ totale beroeps bevolking van 13.000, waarmee een be volkingstotaal overeenkomt van 37.000 personen. Daarbij is dan uitgegaan van epaalde ontwikkelingen op demogra fisch, agrarisch en industrieel gebied. Het is echter zeer wel mogelijk, zoals ^e commissie op pag. 66 zelf opmerkt, dat bij gebrek aan voldoende expansie Van de industrie op het eiland een deel *r „pendelaars" bij verruiming van de woningvoorraad zich aan de overkant Ml vestigen. Ook de ontwikkeling van se tuinbouw speelt hierin een voorna- e rol. Het lijkt ons dan ook vrijwel ""mogelijk getallen te produceren, ^aaraan men enig houvast heeft. In geval schijnt het getal 37.000 ons =el te hoog, gezien de algemene ten dens van de ontvolking van het plat- inj "l problematische groei van «dustrie en tuinbouw. Het rapport geeft ook een leerzame Sp^53W'"g over de landbouw. Van fff' ha. oppervlakte van het eiland Pti ^^- cultuurgrond, alzo 83»/o, «geen zeer hoog is. Daarvan is 20»/o j^' gebruik als tuingrond, 64»/o als uuwiand en 16«/o als grasland. Bij de 'er* 'I ^-S- grove tuinbouw adm ■witlof, wijnpeen, dph wf^ bloembollen, waarvan bijna de 1 "7°°^ "ien wofdt gebruikt. Wat -■^'™5 "^bedrijven betreft, de ge- 0 grootte daarvan is op G. en .„.^^^„ongunstig. Ze is slechts 9,5 ha. SOI 16 ha, op Voorne en Putten en 23 1, fïoekse Waard. Van het totale «f IS 56»/o kleiner dan de als uiter- minimum geachte grootte van 5 ha! guj,,. ?""atie is dus inderdaad zeer on- timui landhonger, die een '"sns kan worden naar tuinbouw'. En Hij moest door Samaria gaan. Johannes 4 4 II. Zo is dan ook altijd de liefde des» Heeren het eerst. Altijd zoekt die liefde eer dat de zondaar Hem ooit zoeken zal. Hij gaat dan ook nog steeds door 't land van Samaria. Het land, dat door de Farizeërs en de Schriftgeleerden, ge meden zal worden om er de raad des hemels te verdienen en de schapen, die ^an Zijn stal niet zijn, bijeen te ver gaderen. Wij zouden oneindig bevoorrecht zijn, wanneer dat in ons leven ook praktijk worden mocht. Wij wonen van nature allen in dat land van Samaria. Het is het land van de zonde. Ook al worden wij bewaard voor de zonden, waarin anderen vallen en waarin anderen zich uitleven, van nature is er in de^ grond slag geen onderscheid. Dan liggen wij allen in de doodstaat. De zaden der boosheid zijn in ons. De beginselen van alle zonden zijn in ons te vinden. Zo de Heere ons aan onszelf overliet, wij zouden van anderen niet onderscheiden zijn. Ons betaamt dan ook geenszins de hoogmoedige en zelfverheffende ge dachte ten aanzien van anderen. Welgelukzalig is dan ook in dit op zicht de mens, die gedurig vreest. Wij zullen dan ook door dezelfde genade kracht getrokken moeten worden, als waardoor deze vrouw getrokken is en door de bediening van dezelfde liefde. Wanneer het waar is geworden, dat de kracht van genade ons uittrok uit de zonde en wereldliefde, waarin wij ter neder lagen, dan zal het volk, dat er het voorwerp van werd, van achteren in dat moeten van Christus zich gaan verlustigen. Van de zijde van de mens is er geen „moeten", zelfs geen willen, ja het te genovergestelde: „Wijk van mij, want aan de kennis van Uw wegen heb ik geen lust". Maar dan dat onbegrijpe lijke: Er is een moeten van Gods kant. God wil, dat zij er uit komen en Hem zullen worden toegevoegd. Dan kunnen zij ook door geen zondemacht, hoe ook in hun verdorven natuur gegrond, ge houden worden. Zij moeten komen. Christus Zelf zal door de bediening van Zijn genade. Die Hij door Zijn ge nademiddel en instellingen op de aarde verheerlijkt, dat moeten komen in hun leven uitwerken. Maar Hij zal dat moe ten komen ook tot een willen maken. Voor Hem was hetgeen wat moest de hoogste lust, maar Hij zal ook maken, dat hetgeen, dat moest in het leven van Zijn kerk, hun lust en innige begeerte wordt. Al is er dan een moeten van Gods. zijde, nooit zal een mens tot de Heere getrokken worden tegen zijn wil, want de van God afgekeerde wil en genegenheid wordt gebogen om te wil len, "wat de Heere wil. En wat zal nu alleen maar kunnen doen buigen? De kracht van de liefde. De liefde deed Christus gaan. De liefde tot de eer van Zijn Vader, de liefde tot het volk Hem gegeven. Door deze lief de was het ook Zijn lust. Daardoor trok Hij deze vrouw. Daardoor zal Hij dit Goddelijke moeten komen ook in het leven van de Zijnen maken tot een wil len komen. Dan zal door Zijn liefde dat gene wat ook in ons leven een moeten naar Gods raad is voor ons, kunnen worden een heilig en hartelijk willen. De Kerk des Heeren zal door vele wegen moeten gaan, waardoor het vlees niet zal willen. Waartegen het vlees in opstand komt, ja, waartegen het vlees brult. Smartelijke en bittere wegen. De raad des Heeren zal echter bestaan, Christus gaat hier ook een voor Hem vernederde 'weg, maar Hij wil, omdat het de weg des Vaders is. Hij gaat hier ook als Borg, opdat Hij de Zijnen in alles te hulp komen zal. Door deze lief de weet Hij ook de Zijnen te neigen tot de wil des Heeren. Wanneer we op die overste Leidsman en die Voleinder des geloofs mogen zien, dan zal het ook mogelijk zijn om gewillig in de smartelijke wegen Gods te volgen. Dan worden de schijnbare kromme wegen des Heeren recht; dan worden Zijn smartelijke bezoekingen bewijzen van Gods liefde en gunst; dan zal het einde van de weg Ieren, hoe God verheerlijkt werd, ook door het gaan door Samaria. Christus gaat dit schande-land in en Hij verheerlijkt God er; de kerk mag Hem volgen. Die moet ook door Samaria, maar de kerk leert ook daarin: Heilig zijn, o God, Uw wegen. Niemand spreek' Uw hoogheid tegen, Wie, wie is een God als Gij, Groot van macht en heerschappij? Ja, Gij zijt die God, die d' oren Wond'ren doet op wond'ren horen; Gij hebt Uwe roem alom Groot gemaakt bij 't heidendom. jSBawaawaMiMwiwBWBMitip^^ Rotterdam. Ds. A. Vergunst Nieuw land kan gewonnen worden op „Scheelhoek" bij Stellendam, n.l. 500 ha. De zuidhelft daarvan is goede klei. En voort 2750 ha langs de kust van Flakkee en 1250 ha ten N. van Oolt- gensplaat. Volgens het rapport is de grond op G. en O. ideaal voor tuinbouw. De structuur is foutloos, het klimaat is gunstig vanwege de geringe nachtvor sten, de afstand tot de afzetgebieden is niet te ver. Men zou het ai-eaal tuin- bouwgrond wel op 10.000 ha kunnen brengen. Van grote betekenis daarvoor is de afdamming der zeegaten, i.v.m. de noodzaak van de aanwezigheid van zoet water. Daarvoor komen straks drie bekkens in aanmerking: het .Zeeuwse meer (ten zuiden van Flakkee), het Haringvliet en het Zuiderdiep bij Stel lendam. Het rapport vermeldt hierbij niets over de vervuiling van ons rivier water, die zoals men weet catastrofale afmetingen gaat aannemen door het enorm hoge chloorgehalte vaii het Rijn water. Wordt hiervoor geen oplossing gevonden, dan zal dit zeker een sterk remmende factor zijn. Indien op grote schaal overgeschakeld kon worden op tuinbouw, vooral wanneer de glascul- tuur ter hand genomen werd, zouden daarin zeker 4000 arbeiders werk vin den. De commissie is nogal optimistisch op dit punt en adviseert zelfs in ver band daarmee ten eerste: industrieves tiging op het eiland te beperken en ten tweede de ruilverkaveling als niet meer urgent te beschouwen (behalve op Goeree). Het komt ons voor, dat een tendens in de richting van intensieve tuinbouw, althans in betekenende mate dubieus is, aangezien ze een vrij radi cale omschakeling nodig maakt, die de ouderen veelal niet zullen opbrengen. In elk geval zal dit proces, dat pas na 1968 kan inzetten, wel heel langzaam verlopen. Voorts is het te verwachten, dat de mechanisatie van de landbouw nog verder wordt doorgevoerd en daar het met het oog op een gezonde bevol kingsopbouw nodig is, de jongeren zo veel mogelijk voor het eiland te behou den, lijkt het ons toe, dat men toch be hoorlijk aandacht zal moeten geven aan vestiging van kleine industrieën. Voor lopig behoeft die zeker niet geremd te worden, evenmin als de ruilverkave ling in daartoe geëigende gebieden, daar de landbouw toch wel hoofdzaak zal blijven op ons eiland. De kernproeven Vrijdag 31 oktober begint te Geneve een conferentie over het staken van de proeven met kernwapens. Aan deze bijeenkomst zullen deelnemen de Ver enigde Staten, Groot-Britannië en de Sowjet-Unie. Amerika en Engeland hebben reeds aangekondigd, hun proeven met in gang van die datum voor een jaar te zullen opschorten, indien de Sowjet- Unie bereid zou zijn, dat voorbeeld te volgen. De Russen hadden zelf hun proeven al gestaakt op 31 maart van dit jaar, maar enkele weken geleden hebben ze die proeven weer hervat, omdat Engeland en Amerika toen steeds doorgingen met het nemen van proeven. Nu zijn de rollen omgekeerd: Het Westen beëindigt de kernproeven maarnu heeft de Sowjet-Unie ver klaard, dat ze haar proeven niet van plan is, te staken. Het standpunt van de Sowjet-Unie is nog steeds, dat de proeven niet tijdelijk, maar voorgoed en onvoorwaardelijk moeten worden beëindigd. Pas als de Westelijke lan den met een dergelijk akkoord zouden instemmen, zou de Sowjet-Unie ook haar proefnemingen staken. Dit besluit zal echter niet verhinderen dat de Sow jet-Unie toch zal deelnemen aan de conferentie in Geneve. In het Westen vreest men dat de kans op overeenstemming aanmerke lijk kleiner is geworden, nu de Sowjet- Unie haar proeven voortzet. Waar schijnlijk ligt aan dit besluit het motief ten grondslag, dat de Russen een ach terstand hebben op het gebied van de kernenergie, die ze beslist willen inha len. De Russische gedelegeerde bij de V.N., Zorin, verklaarde, dat de atoom geleerden in het Westen ongeveer een jaar zullen nodig hebben om de gege vens, verkregen uit de genomen proe ven, uit te werken, zodat er van een werkelijke opschorting nauwelijks spra ke is. De vrijhandelszone Dinsdag zijn te Parijs de onderhan delingen over de Europese vrijhandels zone hervat, nadat ze drie dagen wa ren uitgesteld. De Zeventien landen van de Organisatie voor Europees Eco nomische Samenwerking beraden zich al lange tijd over de mogelijkheid om een vrijhandelsgebied in te stellen. Frankrijk heeft steeds blijk gegeven, daar niet veel voor te voelen, althans, het heeft de besprekingen zo lang mo gelijk slepende gehouden. In elk geval wil Frankrijk niet de vrijhandelszone gelijktijdig met de Europese markt la ten beginnen, zoals Engeland dat wenst. Vorige week heeft Engeland een soort van ultimatum gesteld, dat de vrijhan delszone met ingang van het nieuwe jaar moest worden ingesteld. Engeland was het uitstel blijkbaar moe gewor den en wilde een einde maken aan het eindeloos rekken van de besprekingen. Daarom stelde de Engelse minister Maudling voor, dat het comité in zit ting bijeen zou blijven, totdat een be vredigende oplossing zou zijn gevon den. De methode moest dan echter ver anderen en verschoven worden van het technische naar hetpolitieke vlak. Het door Engeland ingediende voorstel maakt zo goed als geen kans, doordat het op verzet stuit van de overige aan gesloten landen. Deze zijn echter niet in staat, een ander aanvaardbaar voor stel te doen, zodat de Europese vrijhan delszone langzamerhand in een impasse dreigt te geraken. De vrees overheerst, dat de vrijhandelszone teveel risico's met zich zal brengen en dat ze slechts resultaat zou hebben, indien ze de vrije concurrentie in de wereldeconomie kan handhaven. Daar dit de tegenstanders niet mogelijk blijkt, heeft de vrijhan delszone voorlopig wellicht weinig kans van slagen. Een nieuwe paus Na zo'n briljante voorganger als Plus XII is het blijkbaar moeilijk ge weest voor de kardinalen, een paus te kiezen die, naar verwacht mag worden het peil van zijn voorganger enigszins kan benaderen. Na zeven negatieve stemmingen viel tenslotte de keuze op Angelo Roncalli, de patriarch van Venetië. De nieuwe paus, die reeds bijna 77 jaar oud is, nam terstond de naam Johannes XXIII aan. Voor de Roomsen zal Johannes XXIII de 262ste opvolger van Petrus zijn. Voor de rest van de wereld is slechts van belang, welke politieke koers, de nieuwe paus zal volgen, omdat vele Roomse staatslieden zich gebonden achten aan het oppergezag der kerk. Angelo Roncalli is een totaal andere figuur dan de overleden paus Eugenio PauUi. Deze laatste was, behalve een groot geleerde, ook een scherpzinnig diplomaat. Roncalli is ook een man van grote wetenschappelijke allure (vooral op het terrein van de kerkgeschiede nis) maar meer zielszorger dan politi cus. Tijdens zijn muntiatuur te Parijs en later tijdens zijn patriarchaat in Venetië heeft hij zich' doen kennen als een eenvoudig en vriendelijk man. De naam van Roncalli was bijna niet genoemd onder de eventuele kandida ten voor het pausschap. Zijn verkie zing kwam dus als een verrassing, zoals Dok de keuze van zijn naam een ver rassing was (Sinds 1400 is er geen paus geweest, die de naam Johannes heeft gedragen). Wanneer een paus van plan-is in de geest van zijn voorganger verder te werken, dan kiest hij meestal diens naam. Behalve uit de keuze van een geheel andere naam (de laatste tijd was het steeds Leo Bonifatius en Plus) blijkt ook uit het feit, dat de nieuwe paus door zijn voorganger afgeschafte ceremoniën weer in ere heeft hersteld, dat hij een andere weg zal gaan dan de vorige pausen. In Rome beschouwt men Johannes XXIII als een over gangsfiguur, die zich meer op de ziels- zorg dan op de politiek zal toeleggen. Bovendien is de nieuwe paus al vrij oud, zodat zijn pontificaat, dat naar menselijke berekening geen 20 jaar zal duren, een geschikte overgangsperiode kan zijn naar een nieuwe politiek van het Vaticaan. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 2 nov. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw-Vossemeer, St. Philips- land en Oud-Vossemeer dienst dr. P. J. Duinker, telef. 40, Tholen en dr. H. Menger, telef. 2Ö, St. Philipsïand. Iii Denemarken wordt op het ogenblik de slag in de Sont her dacht. Een zeeslag die in 1658 tussen de Zweden enerzijds en de Denen, versterkt met een Ne derlandse vlooteenheid, ander zijds. Op deze foto-combinatie zien we boven een schilderij, dat een beeld van de slag geeft. Onder zien we een batterij ka nonnen uit de tijd van de slag, die nu saluutschoten afvuurt naar het Nederlandse smaldeel, dat Kopenhagen bezoekt ter ge legenheid van de herdenking van de slag. De gemeenteraad te Ouddorp kwam donderdagmorgen kwart over negen bij een. De zitting was zo vroeg belegd, orh enige heren gelegenheid te geven de beurs nog te bezoeken. Het werd een gemoedelijke bijeenkomst en de grote agenda werd tamelijk vlug afgewerkt. Een verzoek om subsidie voor school- melk op de openbare school kon geen meerderheid vinden. Lang werd ge sproken over overname wegen in het ruilverkavelingsgebied wat op voorstel van b. en w. werd aangehouden om er een bijdrage voor te ontvangen. Gezien Ouddorp in de toekomst zich meer en meer op tuinbouw zal gaan toeleggen, bestaat er behoefte aan een tuinbouwcursus. Gepoogd zal worden om deze cursus dit jaar nog te bewerkstelligen. De gemeer\terekening 1957 had een ba tig slot van elf duizend gulden. Na opening met gebed door burge meester J. Kleijnenberg werden de no tulen gelezen en gingen de ingekomen stukken voor een groot deel zo onder de hamer door. De heer M. Aleman informeerde bij de begroting Drinkwaterleiding, waar er f 2800.is uitgetrokken voor het 25 jarig bestaan, wat daarvoor ging ge beuren. De voorz. antwoordde, dat er een herdenkingsboekje zal verschijnen, de schoolkinderen uit de hoogste klassen een reisje zullen maken naar het win- terrein, de torens enz. die ook zullen worden getracteerd. Het personeel zal een dagreis maken met hun vrouwen en het bestuur zal na de receptie een maaltijd nuttigen. De begroting werd daarna goedgevonden. Paal aan de haven gaat weg Verzoek van de vissersvereniging „Samenwerking", Dorpsweg 78 alhier om de paal die de toegang tot de zgn. kop van de haven verspert te doen verwijderen en toe te staan dat op de havenkop vis wordt gelost en afge voerd. De heer C. v. d. Bok was er wel voor die paal weg te halen. Als we nu eerst een zware muur neerzetten en daar kan niet eens een geladen wagen langs staan, is dat maar bedroevend. Spr. meende dat dit geen gevaar opleverde. De heer G. Tanis zag er ook geen ge vaar in. Er komen ook draglines langs, dus een wagen met vis kan ook. De heer Sandifort vertelde er ook een en ander van en wist dat er dik wijls bliek gelost wordt. De voorz. meende ook niet dat het geen gevaar kan voor de muur, en wil de de havenkop vrij geven. Wel moest het inwateren van de muur in de ga ten worden gehouden. De raad keurde het goed, zodat de paal weggaat. Ingewilligd werd het verzoek van J. Tanis Bzn., Oosterweg 117 alhier om een bijdrage a fonds perdu ad f 500. in de kosten van de bouw van zijn nieuwe woning, in welk geval hij een gelijk bedrag uit het zgn. Terlingen- fonds kan ontvangen. Verzoek van het bestuur der Stich ting ter bevordering van de Tandheel kundige Jeugdzorg op de eilanden Goe ree en Overflakkee, Voorne en Putten en Rozenburg, gevestigd te Brielle om het tekort voor het schooljaar 1956-'57 ten bedrage van 585,17 alsnog voor rekening van de gemeente te nemen (afgewezen bij raadsbesluit van 6 sept.) De heer Komtebedde vond het ach teraf wel jammer dat de subsidie niet wordt verstrekt. Men handhaafde het genomen besluit. Geen melk op school Adres van het hoofd der O.L. school alhier d.d. 22 okt. 1958, houdende het verzoek om tot subsidiëring van de schoolmelkverstrekking te besluiten. De heer T. Koek achtte het te Oud dorp, waar de kinderen veel frisse lucht genieten niet nodig. Het geeft maar werk voor de onderwijzers meen de spreker. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1