1 Ook OoHgensplaai heeH zijn diepvries Fa. KAPTEiN Buitenland Het rapport van de Plancommissie Pracht handen 31e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREF0R3ÏEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Jezus' gaan door Saxnaxia 111"' 7l7//7/?cTere huid? „CHM/UiO. Babyderm-zeep Voortdurende vlucht van doktoren uit Oost-Duitsland Burgemeester Van der Harst verricht de opening CRITIEK OP TOM PAUKA TEL 01870-2004-2704 P. VAN DEN OUDEN Dominé-kenteken op de voorruit Zeepost Vrijdag 24 oktober 1958 No. 2740 PBINS HKITORIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Hedactie en Advertentie! uitsluitend Telefooa K 1870—2629 (It I uur 'I avonds Telefoo» K 1870—2017 Giro 167BS0 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PEB KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent par mm. Rt! «;o«tract apeclBal Ssxlst Het rapport van de «Plancommissie Goeree en Overflakkee", dat een paar weken geleden verschenen is, heeft tot (jusver nog niet de belangstelling ge had in 'Js P®^^' '^ei'diént. Deze heeft zich beperkt tot het opnemen van een groter of kleiner overzicht van de inhoud, maar tot beschouwingen erover is het (nog) niet gekomen. Het zou te betreuren zijn, indien aan dit belang- riike rapport, waaraan lang is gewerkt, waarvoor veel vergaderingen zijn ge houden en enquêtes zijn ingesteld, niet ie vereiste aandacht werd besteed. Het is wel zo, dat de problemen, die erin behandeld worden, na de stormramp op vele vergaderingen uitvoerig zijn be sproken en dat het dus niet mogelijk J^js veel nieuwe gezichtspunten te openen, maar het lijkt ons toch wel de moeite waard, kennis te nemen van de conclusies, waartoe dit rapport komt, omdat het kan worden beschouwd als de sublimatie van de denkbeelden, die er met name in de betrokken ambte lijke kringen leven ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van ons ei land. Al heel spoedig na de stormramp van 1 februari 1953 achtten Qed. Staten van Zuid-Holland het noodzakelijk een com missie in te stellen, die advies moest uitbrengen over de wederopbouw van G en O. Het werd een heel grote com missie. Alle leden van Ged. Staten za ten erin, alle burgemeesters van G. en O vele wethouders, een groot aantal ingenieurs van verschillende „soort", andere deskundigen op bepaalde gebie den en enkele „losse" Flakkeeënaars. De samenstelling van de commissie en haar sub-commissies was naar onze mening op bepaalde punten niet van eenzijdigheid vrij te pleiten: het amb telijk element was er, zoals tegenwoor dig vrijwel steeds het geval is, te veel overheersend en bovendien was o.i. het aantal vertegenwoordigers van Flak- kee zelf veel te klein. Doordat uiter aard alle sectoren van het maatschap pelijk leven erin vertegenwoordigd moesten zijn, benevens een behoorlijk aantal overheidsdienaren, waterstaats deskundigen etc. werd de commissie tamelijk groot. Het was nochtans zeer wel doenlijk geweest, de commissie minder eenzijdig samen te stellen. Het aantal „overkanters" was veel groter dan het aantal „eilanders", wat wij al tijd een scheve verhouding gevonden hebben. Bovendien zijn enkele gemeen ten vjel heel stiefmoederlijk behandeld: van Ouddorp had alleen de burgemees ter zitting en van Stellendam even eens. De zo belangrijke bedrijfstak van de visserij van Ouddorp, Goedereede en Stellendam was in 't geheel niet ver tegenwoordigd. Daarop is van meetaf, met name vanuit Stellendam, de aan dacht gevestigd, maar het is steeds af gewezen op grond van het argument, dat de commissie toch al zo groot was. Het schijnt ons echter toe, dat 1 lid meer of minder op een aantal van 60 geen rol speelt, aangenomen dat men van de anderen beslist niemand wilde missen. De enige deskundige op visse- rijgebied was de heer Vriens uit Den Haag, directeur van de afd. garnalen van het Produktschap voor de Visserij. Plaatselijke vertegenwoordiging werd echter niet nodig geacht. Achteraf bekeken heeft dit gelukkig geen schadelijke gevolgen gehad voor deze bedrijfstak, omdat de commissie, zoals ze ook in het Rapport vermeldt, een dankbaar gebruik gemaakt heeft van het bekende Stelendamse visserij- rapport. Maar het ware toch redelijk geweest met het oog op een afzijdige samenstelling, deze sector van het be drijfsleven in het werk der commissie in te schakelen. Intussen kan vastgesteld worden, dat dit rapport een mooi stuk werk is, dat het logisch in elkaar zit, veel gegevens verwerkt en toch weer niet al te uit voerig is geworden. Na het in 1951 uit gebrachte Sociaal-Economische Rapport van het E.T.I. voor Zuid-Holland, dat dus van vóór de ramp dateert, vormt het een welkome en nodige heroriën tatie. Het rapport van het E.T.I. was veel uitvoeriger, gaf meer cijfers én be schouwingen, maar het kon uiteraard geen rekening houden met de catastrofe van de stormramp. Toch heeft het de mogelijkheid opengelaten van vaste verbindingen en de consequenties voor de werkgelegenheid onder het oog ge zien. Als zodanig is het naast het rap port van de Plancommissie nog altijd zeer bruikbaar. Volgens het voorwoord van dit rap port is de Plancommissie door Ged. Sta- 'en ingesteld om advies uit te bren gen over de wederopbouw van Goeree en Overflakkee. Onder de verse indruk van de verwoestingen, die de storm ramp had veroorzaakt, is het begrijpe- ^ik, dat G.S. daaraan behoefte hadden. «et schijnt ons echter toe, dat de Plan- eommissie uiteindelijk niet zozeer aan Qe wederopbouw, maar meer aan de consequenties van het Deltaplan haar aandacht heeft gewijd. En dat is goed geweest. De lange duur van de totstand koming van dit rapport niet minder S'/'s jaar is daaraan niet vreemd. Men heeft geruime tijd moeten wachten op de definitieve plannen van Rijkswa terstaat omtrent de uitvoering van het 'Jeltaplan, met name tot het bekend *a3, waar de diverse dammen zouden Mmen. Pas toen deze vaststonden, kon ™en gaan doorwerken, al terecht heeft de commissie zich ais doel gesteld richtlijnen aan te geven ^oor de ontwikkeling van het eUand in "9 n»a»t« toekomst, voorzover dit iho- En Hij moest door Samaria gaan. Johannes 4 4 Wanneer wij dit Schriftgedeelte met elkaar gaan overdenken, dan willen wij in het bijzonder letten op het woordeke „moest", zoals dit in deze tekst voorkomt. Het gaan door Samaria is op zichzelf reeds iets bijzonders. Geen Jood zou door dit land reizen. Wanneer men van Galilea in het noor den naar Judea in het zuiden reisde, dan nam men liefst de weg door het Overjordaanse, opdat men het ver vloekte land der Samaritanen niet zou behoeven door te reizen. De Samaritanen toch waren een doorn in het oog van de Joden. Zij zijn voortgekomen uit een vermenging van ten tijde van de ballingschap nog in Kanaan overgebleven Joden en Baby- loniërs en andere heidense volken, die in die tijd Kanaan gingen koloniseren. Het gevolg van deze vermenging was ook een vermenging van heidense en Joodse beschouwingen, zodat de gods dienst der Samaritanen een mengel moesje van allerlei ideën was. On danks dat voerden ook de Samaritanen en niet ten onrechte, de pretentie, dat zij van Abraham afstamden en lieten zich daar evengoed als de Joden op voorstaan. De rechtgeaarde Jood zal zich daaraan het meest geërgerd heb ben. Er was dan ook een voortduren de vijandschap tussen Joden en Sama ritanen en deze zochten met elkander niet de minste gemeenschap. Nu lezen wij, dat ook Jezus op reis gaat van Judea naar Samaria. Hij ook had Zich bij de gangbare gewoonten kunnen aansluiten en Zijn reis kunnen maken door het Overjordaanse om op die wijze in de plaats van Zijn bestem ming aan te komen. Jezus gaat echter door Samaria. En Hij moest dat doen. Niet dat de weg door 't Overjordaanse afgesloten was en Hij daardoor de weg door Samaria nemen moest. Neen, dit „moeten" van Christus heeft een geheel andere oorzaak. Hij is op de aarde^ gekomen om de raad Zijns Vaders te dienen en uit te voeren. In die raad zijn Hem de uit verkorenen gegeven en die zal Hij k^- pen door Zijn bloed en toebrengen tot de gemeente, die zal zalig worden, door Zijn Geest. Nu moet Hij uit kracht van die raad Gods door Samaria gaan, want in dat land moet Zijn werk ook vol bracht worden aan een vrouw, die God Zich ten doel gesteld heeft. Een vrouw, die wellicht tot één van de onbetame- lijkste vrouwen van het Samaritaanse volk heeft behoord. Die vrouw is in Gods genadig welbehagen bestemd tot een vat der barmhartigheid, waarin de Heere Zichzelf verheerlijken wil. Daar om kan het niet anders, of Christus moet door Samaria gaan, want de tijd des welbehagens is voor die vrouw ge komen. Zijn moeten is echter ook een willen. Christus moet niet alleen, omdat Hij Zich aan die raad Gods gebonden weet, maar ook omdat het Zijn hoogste lust is om de raad Zijns Vaders te volbren gen. Hij wil niet anders. Wat voor Hem een „moeten" is, is voor Hem ook een lust. In het dienen van Zijns Vaders raad zal toch de grootheid van Zijn liefde geopenbaard worden. Want dat die liefde groot is, blijkt ook in Zijn willen gaan door zulk een zondig land als Samaria. Zijn gaan door Samaria zal Hem des te meer aan de smaad en vijandschap van de Joden doen blootgesteld worden. Het zal voor Hem niet alleen smaad en vooroordeel medegebracht hebben, maar zelfs ook verwondering en ver bazing bij degenen, die Hem volgden, omdat wij lezen, dat de discipelen zich verwonderden, dat Hij met een vrouw sprak. Dit moeten wij in het bijzonder zien in verband met het feit, dat Hij in Samaria met een vrouw sprak, dus een Samaritaanse. Christus vliedt en ontgaat de smaad- heid niet, die Hem zal worden aange daan als het om de uitvoering van de raad Zijns Vaders en de verheerlijking van de kracht van Zijn liefde gaat. Dit is duidelijk te lezen in het geschiedver haal, dat wij nu overdenken. Ziet dan, hoe Hij Zijn liefde gaat openbaren. Die liefde is een opzoeken de liefde. Niet de Samaritaanse vraagt naar de komst van Christus bij de wa terput, maar de liefde van Christus zal die vrouw bij de waterput opzoeken en haar vinden. De liefde zal haar uit de zonde en werelddienst uittrekken en haar maken tot een voorwerp van Zijn genade. Rotterdam Ds. A. Vergunst BINNENVERINCBED fa«< baste kü ooH pamaai^ gelijk is. Ook hebben G.S. het nodig geoordeeld de commissie nog niet op te heffen, maar in verband met de studie „Randstad en Delta", waarin nieuwe mogelijkheden voor G. en O. worden aangewezen, voorlopig te handhaven om eventueel ook daarover advies uit te brengen. Dit lijkt ons een wijs be sluit. Raporten verouderen nu eenmaal spoedig, niet alleen doordat de statis tische gegevens voortdurend herziening behoeven, maar ook door ingrijpende gebeurtenissen en nieuwe publicaties. Bovendien blijkt telkens, dat het stel len van prognoses een min of meer speculatieve bezigheid is, die periodiek herziening behoeft. Economische ont wikkeling is nu eenmaal geen zaak van wiskundige berekeningen. Bij het bestuderen en beoordelen van dit rapport moet men er rekening mee houden, dat het samenstellen van rap porten in het algemeen een bezigheid die tegenwoordig zeer druk beoefend wordt enerzijds een moeizaam, tijd rovend en serieus werk is, maar ander zijds toch slechts van betrekkelijke waarde is. Hoeveel rapporten, waaraan veel onderzoek, arbeid en geestelijke inspanning is ten koste gelegd, verdwij nen in de bureauladen van de autori teiten om soms nimmermeer te worden geraadpleegd. Het is te hopen, dat aan dit waardevol rapport zulk een lot niet beschoren moge zijn. Het is immers niet alleen vanuit een sociologisch en socio grafisch oogpunt, dus wetenschappelijk, een interessante bijdrage tot de benade ring van de maatschappijproblemen van Goeree en Overflakkee, maar het kan tevens, zoals ook de bedoeling is, een welkome handleiding zijn voor de genen, die ambtshalve geroepen zijn de geëigende maatregelen te nemen, wel ke noodzakelijk zijn in verband met de structurele wijzigingen met name op economisch en sociaal terrein, die zich reeds ettelijke jaren op G. en O. bezig zijn zich te voltrekken en die, naar het zich laat aanzien, na de opheffing van het isolement zich in versterkte mate zullen openbaren. Het is tot op zekere hoogte een waagstuk, de lijnen aan te geven, volgens welke dit proses zich zal ontwikkelen. Daarin spelen zoveel on bekende en onberekenbare factoren een rol, dat een dergelijke prognose niet an ders dan met de nodige reserves kan worden geformuleerd. Het voorliggende rapport maakt hierop geen uitzonde ring. Het kan daarom geen kwaad, en kele van de voornaamste aspecten van het ontwikkelingsproces, zoals dit hier getekend wordt, onder de loupe te ne men en kritisch te beschouwen. Het lijkt ons toe, dat het mede de bedoeling van de publicatie van het rapport is om het in bredere kring in di»c«»»l« geven. Midden-Oosten De ster van Nasser is aan het ver bleken. Zijn wensdroom: hij de leider van de Arabische wereld, is niet ver vuld en zal wellicht nooit vervuld wor den. Hij heeft eigenlijk al voldoende moeilijkheden om baas in eigen huis te blijven. Behalve het conflict met Jor danië en de grensgeschillen met de Soedan heeft hij nu ook zijn zorgen over de Libanon, waar een nieuwe re gering is gevormd, die zeker niet de sympathie van Nasser heeft. En in de Verenigde Arabische Republiek (Unie tussen Egypte en Syrië) botert het ook niet. Nasser had erop gerekend, ook in Syrië de lakens uit te delen, maar de premier van Syrië gaat'zijn eigen weg en bekommert zich weinig om Nasser. Maar dat alles wordt nog overscha duwd door het grote conflict, dat vo rige week gerezen is tussen de Egyp tische premier en president Bourquiba van Tunesië. Dat conflict is natuurlijk niet van vandaag of gisteren. Er zat allang „oud zeer", Bourquiba kon voor al niet verkroppen dat Nasser Salah- ben-Joessef in bescherming nam, die verschillende aanslagen op Bourquiba heeft georganiseerd. Toch heeft Tunesië door de spanningen van juli gedwongen zitting genomen in de Arabische liga. Het Arabisch nationalisme speelt ook wel een belangrijke rol in Tunesië. Maar het Arabisch nationalisme en de politiek van Nasser zijn voor Bourqui ba twee totaal verschillende zaken. Bourquiba is wel nationalist en wil zich onafhankelijk maken van het Wes ten, maar hij wil in geen geval aan de leiband van Nasser lopen. De Tunesische afgevaardigde heeft in een vergadering van de liga dan ook scherp geprotesteerd tegen de positie van Nasser. Dat protest liep uit op een conflict, zó hevig, dat de afgevaardig den van de Verenigde Arabische Re publiek en die van Tunesië de zaal ver lieten. Tunesië heeft daarna alle ban den met de V.A.R. verbroken. Bour quiba verwijt Nasser, dat hij een vazal van het Kremlin zou zijn. Waarom Bourquiba op dit moment het conflict heeft uitgelokt, is moeilijk te gissen. Waarschijnlijk heeft hij ge rekend op de steun van de andere Ara bische landen, maar de meesten van hun zijn nog niet zelfstandig genoeg om. Nasser de gehoorzaamheid op te zeggen. Het conflict tussen Nasser en Bour quiba is echter wel een teken aan de wand. Het wijst erop dat de machts positie van Nasser in de Arabische we reld tot het verleden behoort. China Communistisch China heeft de wa penstilstand voor Formosa, die eerst een week zou gelden, maar later met twee weken werd verlengd, beëindigd, omdat, volgens Peking, nationalistische schepen opnieuw door Amerikaanse eenheden werden geëscorteerd. Maan dagmorgen werd de beschieting van Quemoy en Matsoe hervat. Het artille rievuur was heviger dan ooit tevoren. Het'einde van het bestand viel sa men met het bezoek van de Ameri kaanse minister Dulles aan Formosa. Hij voerde daar met Tsjang-Kai-Sjek besprekingen over de toestand in de straat van Formosa. Het argument, dat de beschieting zou zijn hervat omdat Amerikaanse sche pen de nationalistische zouden hebben begeleid, is zwak, want volgens het Amerikaanse opperbevel is dat in het geheel niet gebeurd. De rode Chinezen zullen vermoedelijk wel een andere re-- den hebben voor de hernieuwde vijan delijkheden. De situatie is echter moeilijk te door zien, omdat de gegevens zo vaag zijn. Niemand weet, wat de Chinese commu nisten eigenlijk willen. Maar wie weet wel, wat Amerika van plan Is? Dulles sprs^kt öok vandaag t»g«n, wat hij gis teren heeft gezegd. Daardoor kunnen we slechts gissen naar de motieven. De besprekingen tussen Amerika en communistisch China, die te Warschau worden gehouden, schijnen uiterst moei zaam te verlopen. Ze worden echter in het diepste geheim gehouden, zodat er geen enkel resultaat bekend is. Maar het is nu wel zeker, dat de Chinezen niet van plan zijn, voor Amerika te wijken. Amerika bevindt zich dus in een moeilijke positie, want het wil geen oorlog riskeren, maar dat durft Mao- tse-Tung wel. En zich terugtrekken kan Amerika ook niet, want dat zou z'n prestige schade toebrengen. Uen nimmer ruwof schraol HITIbH A -~ Tube 93 et. Het is de Hamamelis die het 'm doet EEN HOEFIJZER VOOR ELKE INWONER Voor een smederij in Plawill (Zwitserland) staat een groot hoefijzer opge steld, dat op zijn beurt honderden oude hoefijzers herbergt en wel voor elke inwoner een. De smid heeft de collectie opgebouwd in een tijd van dertig jaar door elk oud hoefijzer, dat van een paardebeen kwam, te bewaren. De smid heeft nu echter een uitzondering gemaalit voor de pas-geboren kinderen; die krijgen namelijk een splinternieuw ijzer. Aldus heeft de smid een privé-burgerlijke stand. Berlijn De Oostduitse autoriteiten tonen zich in toenemende mate bezorgd over het grote aantal doktoren, dat de communistische zone ontvlucht uit pro test tegen de dwangmaatregelen die door de Partij aan de beoefenaren der geneeskunde worden opgelegd. Volgens het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland" neemt het aantal dokto ren zo snel af, dat men op maatregelen zint om zoveel mogelijk vluchtelingen te bewegen terug te keren. Men denkt onder meer aan kwijtschelding van de gevangenisstraf die staat op het verla ten van het land zonder toestemming. Volgens een matige Westduitse schat ting hebben sedert 1949 meer dan dui zend doktoren per jaar de wijk geno men naar het Westen. Dinsdagavond had zich een groep mensen in de Stoofstraat verzameld, met de burgemeester aan de kop, die allen getuige wenste te zijn van de of ficiële opening van de aldaar gebouwde diepvries-kluis. Hartelijk welkom wer den de dames en heren geheten door de voorzitter van de Coöp. Diepvries vereniging, de heer C. van Rossum, die ook de burgemeester verzocht de ope ning van dit gebouw te verrichten. Met de symbolische handeling door de deur van slot te draaien, verklaarde burge meester van der Harst het diepvries gebouw voor geopend. Na bezichtiging van het gebouw be gaf het gezelschap zich naar hotel Hob bel, waar de voorzitter de taak had verschillende instanties welkom te he ten, o.a. het college van b en w, het be stuur van de Boerenleenbank en de Coöp. Koelhuisvereniging, de adviseur de heer F. G. v. d. Stoep van Rotter dam, die dank werd gezegd voor zijn leiding, benevens de gemeente-archi tect, de heer S. de Vries (afwezig) voor zijn medewerking. Spreker menomereerde het ontstaan van de vereniging en de moeilijkheden die moesten worden overwonnen. Evenwel is de diepvries er gekomen en op 14 boxen na is de gehele kluis verhuurd. Na een woord van dank tot de aan nemers de fa. A. van Hassent (metsel werk) en fa, L. M. Dorsman (timmer werk) gaf de voorzitter aan burgemees ter van der Harst het woord, die na een felicitatie tot het bestuur constateerde, dat voor het gebouw geen betere plaats kan worden uitgedacht als waar thans de kluis staat. Wij zijn niet van achte ren, aldus spr., maar gaan met onze tijd mee en profiteren van al de technische voordelen die ons worden geschonken. Eén der mede-oprichters de heer P. van Es zag een grote wens in vervulling gaan en hij hoopte dat de huisvrouwen veel plezier van de diepvries mochten ondervinden. De landbouwers hebben hun koelhuis en de dames in de ge meente hun diepvries. Dit alles is te danken aan het nog juist op tijd aan gelegde elektriciteit. De heer K. C. van Kempen sprak na mens de diepvriesvereniging te Acht- huizen. Naast een felicitatie tot het be stuur, prees hij de leiding van de heer van der Stoep, die daarna op lijn beurt ANNO 1870 met voldoening terug zag op het be reikte resultaat. Ooltgensplaat heeft het beste wat op dit gebied te krijgen is, aldus de heer van der Stoep. De aannemers hebben keurig werk geleverd en alles is tot in de puntjes uitgevoerd. Spreker wist geen plaats in Nederland wat zo voor uitstrevend is als Goeree-Overflakkee. Slechts twee (van de 14) plaatsen heb ben (nog) geen kluis of hebben nog geen plannen. Tot slot wenste hij het bestuur veel succes met de nieuwe diepvries. Arme Tom De heer Joh. Breeman wenste het be stuur ook geluk met deze apparatuur. Hij had pas gelezen hoe in „Vrij Ne- I derland" door dhr. Tom Pauka zeer kritisch en smalend over Flakkee werd geschreven. Hij zou de heer Pauka gaarne eens op zijn boerderij „De Wit- tebrug" willen ontvangen. Hij kreeg dan nog koffie met koek, maar spreker stond er niet voor in dat dhr. Pauka niet in de diepvries zou terecht komen. (Grote vrolijkheid). Nog enkele andere heren voerden het woord, waarna de voorzitter alle spre kers hartelijk dank zegde. Van de Coöp. Koelhuisvereen.de Coöp. Boerenleenbank en de Diepvries te Achthuizen waren bloemstukken ontvangen; van „Electrotherm" was een plant binnengekomen. Genoemde firma „Electrotherm" te Rotterdam, le verde en bouwde in de kluis de zeer moderne installatie van het carroussel- type, bestaande uit 128 laden van 103 liter inhoud per lade. Voor in het ge bouw is nog een vriesruimte aanwezig voor eventuele grotere hoeveelheden die slechts kort moeten worden be waard. Ook over deze leverancier werd deze avond met waardering gesproken voor de solide afwerking van de gehele elektro technische installatie. BELASTINGCONSULENT Voorstraat 18 - Sommelidijk Telafoon 01870-2737 Gaan varzekaringan Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN Ds. A. J. Jelsma Geref. predt. te Zalt- bommel vertelde enige tijd geleden: „Herhaaldelijk is mij gevraagd wat die P en die X op de voorruit van mijri auto betekenen. Daarom vertel ik het U allen tegelijk, via deze plaats (in de kerkbode). PX is het monogram van Christus. Met het oog op mijn werk voord de Koning der kerk heb ik de auto ge kocht. Het ligt in mijn bedoeling door deze auto Christus beter te dienen, voorzover het een zwak mens mogelijk is. Kortom, U moet het zo zien: deze wagen en die figuur achter het stuur staan in dienst van Jezus; vandaar dat zij Zijn monogram dragen, PX. Het heeft bovendien dit praktische voordeel dat mijn gemeenteleden in de buiten gewesten aan dit teken direct de auto van de dominee herkennen. Als ze mij dan spreken willen, hoeven ze hun hand maar op te houden." Een goed idee, dachten wij. De dokters hebben hun esculaap op de auto, waarom de dominees niet een Christus-monogram? (Centr. Weekblad) MAR. VISSER, speciaalzaak le deren en suêde kleding. Beijer- landselaan 161163, Rotterdam- Zuid. Telef. 78339. Jassen, man tels, vesten, jekkers, sportcolberts Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: s.s. „Lancero" (29-10); Aus tralië: s.s. „Groote Beer" (28-10), s.s. „Himalaya" (1-11); Brazilië: s.s. „Alhe- na" (28-10), s.s. „Argentina" (1-11); Ca nada: s.s. „Rijndam" (26-10), m.s. „Noor dam" (30-11); Chili: via JSTew York (30-10); Indonesië: -----Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (27-10); Ned. Nw. Guinea m.s. „Sumatra" (29-10); Nieuw Zeeland: via Engeland (1-11); Suriname: m.s. „Castor" (29-10); Unie van Z. Afrika: s.s. „Groote Beer" (28-10) en Z.W. Afri ka: m.s. „Arundel Castle" (1-11); Brits Oost Afrika:----- Inlichtingen betreffende verzendings- data van postpakketten geven de post kantoren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1