brux! iw Raad van Dirksland voor hei eersi in nieuwe samenstelling bijeen Modeshow Nipius te Oude Tonge FARMALL- demonstratie Een jammerlijke beslissing der volks vertegenwoordiging Delft's Madrigaal koor komt naar Oude Tonge Lezing voor de bond van Plattelands vrouwen Gij zult niet stelen 31e jaargang -1 |oo ut It daa levens, ^-^ zelf ■en, ukken. rsum ARIBVEN Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOTTANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Centrale Telling MlddelharnlB Dinsdag 21 oktober 1958 No. 2739 ken Idig? pleen MS MS l/ig r van k{«ur. Ijlnlg. Ge«ft hoekcT) van art Dordrecht [epaten- 20 X 30 den. Al loor het en tot 3 ;e 10 cm. chtingen aan: g.g. 9736 FBINS HENDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIUDELHABNIS Bedactie en Advertentlea uitsluitend Telefoom E 18702629 ABONNEMENTSPBIJS 1.90 PKB KWABTAAfii ADVEBTENTIEPBIJS 12 cent per mm. B^ coMtract ipeclaal t«i«l ]fa S DUT avondc Telefoom K 1870—2017 Giro 167980 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Onze lezers zullen naar alle waar- schijnlijkheid wel het verloop gevolgd [hebben van de.kwestie der 37 verste- jjglingen, die door onze regering, in casu ouo dan onze minister van Justitie zijn uitgewezen en weer terug gezonden naar Indonesië. Bij deze 37 versteke lingen waren 30 Ambonnezen. Deze mensen zijn door de eeuwen trouw ge weest aan het Nederlandse bewind en kunnen zich niet schiklcen onder „de nieuwe orde" van Soekarno, de vazal van Moskou. Welbewust heeft de regering, in dit leval vertegenwoordigd door minister I samkalden (P.v.d.A.) deze mensen over geleverd aan de willekeur der Indone- sische regering. i Deze kwestie is in het parlement ge- I weest en helaas heeft dit parlement het I beleid van minister Samkalden goed- f gekeurd. Alleen de V.V.D., de A.R. én S.G.P. spraken zich als fractie hier- I van in afkeurende zin uit. Hierbij voegden zich dan nog 2 Katholieken en II Chr. Hist. De minister heeft zich verdedigd in I een betoog, dat alleen was gebaseerd op juridische en statistische gronden. For- meel is hij onaantastbaar. Sterk stond hij met zijn nuchtere betoog. We heb ben al zoveel vluchtelingen, die langs I illegale weg ons land zijn binnengeko- I men. Het zijn er momenteel 128.000. I Moeten er daar nu nog meer bij, langs I illegale weg?, aldus de minister. We vinden het, juist door deze argu- I menten, moreel maar een armzalig be- g. Hoeveel Nederlanders zijn er in de I oorlog op legale manier ondergedokeij, naar Engeland gevlucht, naar de Bra- I bantse kant overgestoken? Immers, niet één! Dat was allemaal illegaal. Verbeeldt U, dat deze mensen, onder het zelfde motief, dat thans gebruikt I wordt, maar weer terug gevoerd waren in de klauwen der „Gestapo". Hoeveel Oost-Duitsers komen er illegaal naar West Duitsland? Miljoenen reeds. Wor den deze mensen weer overgeleverd aan de communistische „Gepeoe"? Maar, zo betoogt de minister, deze mensen hebben niets te vrezen in In- donesië. Ze hebben immers geen kwaad iaan, zodat de regering daar, hen niets in de weg zal leggen. Is de mi nister werkelijk zo naïef? Wat hebben de miljoenen, die in Duit se en Russische concentratiekampen gestorven zijn gedaan? Wat had de Nederlandse Jungschla- ger in Indonesië gedaan? Heeft onze I Nederlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, nog niet enkele we- I ken geleden gezegd dat hem gebleken was, dat de Indonesische regering er andere begrippen van recht en fatsoen op na houdt, dan die welke gebruikelijk i zijn onder beschaafde volken? En wat zal minister Samkalden straks in zijn geweten voelen, als daar ginds 37 mensen aan de galg bengelen of ver kommeren in een concentratiekamp? (Men heeft daar geen Nederlandse ge vangenissen, waar men in- en uitwan delt). We vinden het een jammerlijke be slissing èn van de minister èn van de Tweede Kamer. Een beslissing, die ab- soluut in strijd is met de traditie van ons vaderland en de ziel van ons volk. Dat is trouwens reeds gebleken uit de felle betogingen, die gehouden zijn en nog gehouden worden. We denken aan het felle en scherpe woord van een Ev, Luthers predikant uit Rotterdam, welke met de H. Schrift in de hand aantoonde hoe fout dit alles is. Wie zich aan de H. Schrift houdt, kan dan ook niet anders dan barmhar tigheid bewijzen om Christus' wil. Het is onbegrijpelijk dat de Chr. Hist. "■actie (op één man na) dan ook de minister in dezen steunt. Dat de Roomsen dit deden, is kenne- l()k om hun regeringspartner niet af te vallen. Eén van de bekende roomse manoeuvres, öe P.v.d.A., die zich altijd zo laat Voorstaan op haar humane levensbe schouwing heeft al een heel -slechte °eurt gemaakt. Ongetwijfeld zal zij hier °iJ de komende verkiezingen, de wran- Se vruchten van plukken. Hoe onbarm hartig tegenover menselijk leed en hoe ondankbaar tegenover de Ambonnese HOUW is haar houding. Het is te wen- dat deze mensen zelf nooit in der- «öijke omstandigheden komen te ver- Keren. Er is een beslissing genomen die, «als de „Rotterdammer" schreef, een weuk geslagen heeft tussen het Neder- in^T^ ■^olk en haar vertegenwoordigers n de Tweede Kamer. Een jammerlijke "esüssrag, van welke kant men de zaak ^ok beziet. 'r IS zelfs geschreven over „een zwarte «s in onze geschiedenis". Inderdaad is het zo." l dpT*^ '^echt gesteld boven i,!,'^^«'^<le nood. Eén van onze vader- !«nase gedichten zegt en waarschuwt: "Blijf wat gij waart, toen gij blonkt 7 [als een bloem, f-org, dat Europa, de zetel der orde uoor de verdrukten zijn wijkplaats te Land [noem' mijner vaderen, mijn lust en [mijn roem." Wo^rde^^'^''^^* verleden tijd ge- Onnodig! Want terecht merkte één 'algevaardigden in de Kamer op, het ISRnnn l^egrijpen, waarom bij die bejgt yluchtelingen, die ons land her- konrt "lensen niet meer bij zelfrt onbegrijpelijker, dat deze stPrn ^^sn later toch met zijn ^m, de minister steunde. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad van Dirksland onderleiding van locoburgemeester B. M. Zoeteman. Het was de eerste keer dat wij deze raad in zijn nieuwe samenstelling van vier leden minder dan voorheen meemaak ten. De op elf leden berekende raadstafel bleek veel te groot om gezellig te kunnen vergaderen, temeer omdat de heren de Bonte en van Es verstek lieten gaan en er dus, de secretaris meegerekend, slechts zes heren zich rond het groene kleed schaarden. Bode Hof kreeg opdracht dat kleed dubbel te vouwen en de tafel in elkaar te schuiven, waardoor men knusser kwam te zitten. Be langrijke besluiten werden deze avond niet van de raad gevraagd, behoudens dat betreffende een gedeeltelijke tariefsverhoging van het Gasbedrijf. Locoburgemeester B. M. Zoeteman opende de vergadering met gebed, daar na heette hij de heren welkom, opmer kend, dat men wel met een klein club je was, nu de heren de Bonte en van Es niet aanwezig konden zijn. De notulen van niet minder dan drie voorgaande vergaderingen moesten worden vastgesteld, waarvoor echter drie hamerslagen voldoende waren. De ingekomen stukken betroffen: goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening bij de N.V. bank voor Ned, Gemeenten groot 24.000. idem tot het aangaan van een geldle ning groot 69.000.brieven van Ged. Staten waarbij woi-dt medegedeeld dat geen bezwaren bestaan tegen de be sluiten van -de raad verhoging kinder toelage-, toeslag-, of bijslag over het 2e halfjaar 1958; looncompensatie in ver band met Iiuurverhoging 2e halfjaar 1958 en duurtetoeslag over het 2e half jaar 1958; rapport van het Centraal Ve rificatiebureau inzake opneming van kas en boeken van de gemeente-ont vanger; alsvoren inzake opneming van kas en boeken van het gasbedrijf per 11 augustus 1958; alvorens inzake op neming van kas en boeken van de In stelling voor Maatschappelijke Zorg per 11 augustus 1958; de begroting voor 1959 van de stichting de Drinkwaterleiding „Goeree-Overflakkee"; de begroting '59 voor de sociale werkvoorziening „Bin nenhof"; goedkeuring van Ged. Staten tot verkoop van grond aan de Ned. Herv. Gemeente voor de bouw van een jeugdgebouw; besluit van Ged. Staten waarbij zij hun beslissing op het raads besluit tot aankoop van een gedeelte van de voormalige trambaan van de R.T.M, met ten hoogste 2 maanden ver dagen. Van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten was de volgende aanbieding voor een geldlening ingekomen: Bedrag 14.000.—, koers lOOVo, loop tijd ca. I2V2 jaar, rente 4'/4''/o per jaar, halfjaarlijks te voldoen (op 1 jan. en 1 juli van elk jaar), aflossing in één be drag te voldoen op 2 jan. 1971, ver vroegde aflossing zal niet zijn toege staan, kosten V4"/o van het nominale bedrag der lening, opneming 20 sept. 1958. Werd aangenomen. Van-de Coöp. Boerenleenbank Dirks land was eveneens een aanbieding inge komen voor eën geldlening van 10.500 rente 4V4°/o per jaar. Af te lossen in één termijn over 15 jaren. De gemeen te heeft gedurende de looptijd der le ning niet het recht tot gehele of gedeel telijkeaflossing over te gaan. Deze geldlening is nodig voor de aankoop van de grond van de R.T.M, en gedeel telijk voor de bouwkosten van het ver enigingslokaal. De raad aanvaardde gaarne deze lening. De goedkeuringstermijn op de veror dening op de heffing van een straatbe lasting loopt per 1 januari 1959 af. Voorgesteld werd de verordening onge wijzigd opnieuw vast te stellen en al dus geschiedde. „Zitten we niet zo vlot, dat die belas ting er af kan," vroeg de heer Roon. „Dat zal wel niet. De secretaris is aan de begroting bezig en trekt er maar een somber gezicht bij!" antwoordde de voorzitter. Het voorstel werd aangenomen. De goedkeuringstermijn op de veror dening op de heffing van reinigings rechten loopt eveneens per 1 januari '59 af. Voorgesteld werd de verordening ongewijzigd opnieuw vast te stellen, waartegen geen bezwaar bestond. De goedkeuringstermijn op de veror dening op de heffing van een retributie voor het gebruik van uniforme vuilnis emmers loopt per 1 januari 1959 af. Voorgesteld werd ook deze verordening weer ongewijzigd opnieuw vast te stel len. De heer Roon informeerde of men met deze heffing uitkomt, waarop de voorzitter een bevestigend antwoord gaf. Dan werd ook dit goedgekeurd. Tariefsverhoging Bij de terugzending van de Ie wijzi ging van de begroting voor het gasdis tributiebedrij f dienst 1957 hebben Ged. Staten de vraag gesteld of o.a. in ver band met de voortdurende stijging van is de gastarieven opnieuw te bezien, de gasinkoopkosten het niet wenselijk B en w hadden deze aangelegenheid met de gascommissie aan alle kanten bekeken en kwamen thans met het voor stel alleen het tarief voor het grootver- Moge het christelijk barmhartigheids- besef opnieuw gaan leven in onze Volksvertegenwoordiging, waarvan de grote meerderheid thans blijk gegeven heeft een eigenaardige opvatting te heb ben. En zo dit niet het geval is, ligt er een ernstige taak voor het Nederlandse kiezersvolk, daar de eerstvolgende keer terdege rekening mee te houden. bruik, dat thans 15 cent per m^ be draagt met een vastrecht van 7.50 per maand, met ingang van 1 nov. 1958 te verhogen tot 16 cent per m^ met het zelfde vastrecht van 7.50 per maand. Verder om de meterhuren eveneens per 1 nov. 1958 met 0.10 per maand te verhogen en te brengen van 0,49 op 0.50 per maand. De voorzitter vulde aan, dat het be drijf 'aan de grootverbruikers niets ver dient en dat momenteel de meterhuur, in vergelijking met elders, ongekend laag is. B en w menen dit de enige mo gelijkheid om rond te kunnen komen. Overigens zijn er maar weinig grootge bruikers, o.a. de openbare school. „Dan wordt het onderwerp weer duur der!" vreesde de heer Roon. De voorzitter merkte op, dat ^en toch niet geheel door kan leveren voor de kostprijs, die de Gascentrale Flak- kee bedingt en die bij contract is vast gelegd. De heer van Prooyen noemde het een ramp, dat men bij de Gascentrale is aangesloten. In Den Briel heeft men nu propaangas en is men veel goedkoper uit. De voorz. voerde aan, dat men niet geheel op propaangas kan overgaan, want dan zou alle huishoudelijke appa ratuur vervangen moeten worden en dat zou een heel grote investering ver gen. De raad keurde daarop deze tariefs verhoging goed. Voorgesteld werd om tot leden van de commissie voor het nazien van de gemeente-rekening 1957 en voor onder zoek van de begroting 1959 aan te wij zen de heren: H. Roon, J. H. Bestman en T. van Prooyen, waarmeed allen ook de betrokkenen zich konden verenigen. De door de woningbouwvereniging „Dirksland" ingezonden balans per 24 februari 1958 en de winst- en verliesre kening over het tijdvak 25 februari 1957 tot en met 24 februari 1958 gaven b en w geen aanleiding tot op- of aan merkingen. Voorgesteld werd de stuk ken onveranderd goed te keuren en dat geschiedde. Een wijziging van de begroting was nodig naar aanleiding van voorgaande besluiten. Voorts verhoging van onder wijsbijdragen, rente in rek.-courant en andere posten van administratieve aard. Dit ontmoette geen bezwaren. Belaste straat Tijdens de rondvraag kwam de heer Roon op min of meer ironische wijze terug op de straatbelasting. Hij ver klaarde in zijn woning menigmaal te schudden van het verkeer over die straat en vond dat er dusdanige ladin gen komen, dat de straat te zwaar be last wordt. Ook wordt daar veel gelost en geladen. De voorzitter antwoordde, dat men het verkeer niet kan verbieden, even min als het lossen en laden. Maar ge parkeerd mag er niet worden. De heer Roon gaf toe, dat op dat laat ste door de politie ook wel gelet wordt. „'t Is een moeilijk punt, maar de coöperatie moet kunnen af- en aanvoe ren", merkte de voorz. nog op, waar na de vergadering gesloten werd. Men schrijft ons: In de laatste algemene vergadering van de Federatie van Verenigingsraden op Goeree-Overflakkee is besloten, dat het Delft's Madrigaalkoor onder leiding van Pierre van Hauwe een middag- en een avondconcert zal verzorgen. Deze concerten zijn thans nader bepaald 'óp dinsdag 28 oktober a.s. in het vereni gingsgebouw te Oude Tonge, 's mid dags van 35 uur en 's avonds van 7.30—10 uur. Het Madrigaalkoor wordt gevormd door 40 zangeressen en treed 's middags op voor besturen en leden van kinder koren met hun dirigenten en voor het onderwijzend personeel van alle lagere scholen. Inspecteur Matthijsse te Briei- le heeft er een aanbeveling voor ge richt tot de onderwijzeressen en onder wijzers. Tot het avondconcert zijn uitgeno digd alle bestuursleden van muziek- en zangverenigingen van het eiland en de bestuurders van plaatselijke vereni gingsraden. Het federatiebestuur hoopt, dat alle uitgenodigden blijk van belangstelling zullen geven, hetgeen een stimulans zal zijn om voort te gaan op de weg ter verhoging van het culturele leven op Plakkee. MIDDELHARNIS Lezing- en zangavond in Geref. kerk. Heden, dinsdagavond 21 oktober, aanvang half acht, wordt in de Geref. kerk een lezing en een zangavond ge houden. Als spreker zal optreden ds. A. L. Janse de Jonge van Oostvoorne met het onderwerp: „Sunny Home". De bekende zanger Paul de Vries zal zich laten horen en het Geref. Evange lisatiekoor zal het „Halleluja" uit de „Messias" van G. F. Handel uitvoeren. Het belooft een mooie avond te worden. Toegang gratis. DIRKSLAND Dammen. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden van dinsdag 7 okt. 1958. Afd. 1: Joh. Polder—J. Troost 2—0; P. Bakker—Joh. Wolfert 2—0; L. Bak ker—T. Grinwis 2—0; KI. Wolfert—J. Stolk 0—2. Afd. 2: A. Polder—P. de Jong 2—0; P. Tieleman—B. Grootenboer O2; C. Zoon—A. V. d. Maas 0—2; P. Bal-S. Bal 2—0; Joh. Brooshoofd—J. v. Putten 0—2 Gespeelde partijen van j.l. dinsdag 14 oktober. Afd. 1: J. TroostT. Grinwis 2—0; Joh. Wolfert—KI. de Jong 0—2; KI. Wolfert—P. Bakker 2—0; P. de Geus L. Bakker 2—0; Joh. Polder—J. Stolk 1—1. Afd. 2: A. v. d. Maas—J. v. Broekho ven 0—2; Joh. Brooshoofd—P. Bal 1—1; J. NonA. Doorn O2; B. Grootenboer e. Zoon 2—0; P. de Jong—P. Tiele man 0—2; A. Polder—W. de Jong 2—0. Van afdeling 1 heeft KI. Wolfert de pracht prestatie geleverd om P. Bakker te verslaan. Zo maar doorgaan Klaas!! HERKINGEN Betaling aan de kerk. A,s. zaterdag 25 oktober des sav. van half zeven tot half negen zal er nogmaals zitting wor den gehouden in het jeugdgebouw tot de ontvangsten van zit- en erfpacht- gelden der Ned. Herv. Kerk. Plotseling overleden. Bij de fam. P. van Mourik^kwam j.l. zaterdag het ont stellende bericht dat hun zoon Adr. v. Mourik wonende te Butten N.O. Polder i'j.l. zaterdag plotseling was overleden. De overledene is 40 jaar oud en laat een vrouw met nog vijf jeugdige kin deren achter. De verslagenheid in de gemeente met dit droevig gebeuren van onze vroegere dorpsgenoot is algemeen. Bieten te water. Vanwege het hoge water zijn vele bieten (ruim 20 ton) de kaai en rivier ingespeeld, en is men di rect begonnen deze er weer uit te ha^ len. Ook kan door de landbouwers tot pader order geen levering geschieden wegens gebrek aan laadruimte en wei nig scheepsgelegenheid voor afvoer. MELISSANT Verkoopavond. De door de vrouwen- verg, der Ned. Herv. Kerk vervaardig de goederen zullen op vrijdagavond 24 oktober te koop worden aangeboden, in de Chr. Kleuterschool aan de Binnen weg. Aanvang 7 uur. STELLENDAM Dat viel mee! Bij de Coöp. Boe renleenbank „Stellendam en Omstre ken" is verleden week vrijdag de 2 miljoen spaargelden overschre den. Mej. M. Hoek Hd. was de geluk kige die dit bedrag overschreed, door spaargeld te brengen. Als beloning ont ving zij hiervoor 25.Je moet het maar treffen!! GOEDEREEDE Begin van brand in „De Gouden Leeuw". Vrijdagmorgen even 10 uur werd de gemeente opgeschrikt door alarm van de brandsirene, als gevolg van het feit dat er een schoorsteen brand was ontstaan, welke zich in be gin ernstig liet aanzien in de „Gouden Leeuw". Spoedig was de brandweer ter plaatse, welke met een schuimblusap- paraat erger wist te voorkomen. Zeer zeker tot opluchting van velen, gezien het monumentale en aan historie zo rijke gebouw uit de vorige eeuw, dat zich zo statig en hoog boven de Markt verheft. Zoals bekend heeft in „De Gouden Leeuw", Paus Adrianus ge woond. Ook voor de aangrenzende ge bouwen had deze brand fataal kunnen worden, ingevolge de fel blazende Noord-Wester-storm. Een woord van hulde aan de brandweerlieden is hier zeer zeker op zijn plaats. Veertig jaar getrouwd. Om gezond heidsredenen werd vrijdag 17 oktober in besloten kring, het feit herdacht van het veertig jarig huwelijk van de heer Corn. Westdij k en Lena Overbeeke. De heer Westdijk heeft sinds 1935 zitting gehad in de raad der gemeente Goede- reede tot juni 1958. Van deze periode was hij van 1949 tot juni 1958 lé wet houder. Na de verkiezing is hij niet meer in de raad teruggekeerd. Van on ze zijde ook onze felicitaties. Ongeval. Ontvellingen en kneuzingen constateerde dr. Bulthuis als gevolg van het feit, dat de landbouwersknecht A. S. bij het aan elkaar koppelen van twee bietenwagens bekwam en daarbij be kneld raakte. Visserij. De week van 13 t.m. 18 okt. was voor de zeevisserij uiterst funest te noemen. Met aanhoudend stormachtig weer moest men reeds maandag avond de visserij beëindigen. Er was verder de hele week van uitvaren geen sprake meer, besommingen werden vrijwel niet gemaakt. OUDDORP Ongeluk. Maandag j.l. had de heer A. Bakelaar het ongeluk tijdens het worstmaken met zijn vinger zodanig tussen de worstmachine te geraken, dat hij het topje moest missen en zich on der doktersbehandeling moest stellen. NIEUWE TONGE Voor beroep bedankt. Ds. P. de Jong van Kootwijkerbroek, die een toezeg ging van beroep had bij de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge, heeft voor dit beroep bedankt. Zitplaatsen verhuur. Bij de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge komen enige zitplaatsen vrij. Belangstellenden kunnen briefjes inleveren tot en met 22 oktober bij de heer L. A. v. Zielst, Klinkerlandseweg. Aanvang catechisaties. Heden dins dagavond zullen de catechisaties weer een aanvang nemen. Voor jongens en meisjes tot 16 jaar van kwart voor zes tot kwart voor zeven, jongens en meis jes boven de 16 jaar van kwart voor zeven tot kwart voor acht. Belijdenis- catechisanten om 8 uur. Nieuwe Tonge wil ook een diepvries Naar wij vernemen zal het bestuur der Coop. Dorpsvereniging ter bevorde ring van de Landbouw G.A. alhier, bin nenkort het initiatief nemen voor de stichting van een diepvriesinstallatie, zoals ook op andere plaatsen op het eiland reeds het geval is. Er zal een vergadering worden uitgeschreven waar bij alle belangstellenden welkom zul len zijn en waar door een deskundige een uiteenzetting zal gegeven worden van de mogelijkheden en de kosten. In dien er voldoende belangstelling zal zijn zal een afzonderlijke vereniging wor den gesticht, die de exploitatie ter hand zal nemen. Landbouiovereniging. Op de vrijdag 18 oktober gehouden jaarvergadering van de Coop. Dorpsvereniging t.b.v. Landbouw wees de voorzitter in zijn openingswoord op de ongunstige voor uitzichten in de landbouw en drong hij aan op een eendrachtig samengaan. Voor de vereniging was het afgelopen jaar niet ongunstig. De uitbreiding van het koelhuis werd voltooid en is tot te vredenheid in gebruik. In het jaarver slag van de administrateur werd ge wezen op de ongunstige bedrijfsresulta ten van de aangesloten ledep tengevol ge van het slechte oogstweer in 1957 en de daarmede gepaard gaande lage prijzen en hoge onkosten. De rekening sloot met een verlies van 3971.06 in hoofdzaak veroorzaakt door de afschrijving op de Dechentrei- ter maaidorser. Doordat deze nu ver vangen is door een „Lanz" maaidorser zal de exploitatie gunstiger worden. Op het koelhuis is ditmaal afgeschreven 18.719.13 waardoor in totaal is afgeschre ven 91.457.22; op de inventaris werd in totaal afgeschreven 7859.45. De heer E. v. d. Doel bracht rapport uit over de rekening en balans waarna de ze werd goedgekeurd. De heer G. J. Buth werd herkozen als voorzitter en in de plaats van de heer A. Holleman, die geen herbenoe ming wenste werd gekozen de heer J. N. van Es als bestuurslid. De voorzitter deelde mede dat de onderhandelingen met de R.T.M, over de aankoop van het terrein bij het voormalig tramsta tion nog niet geheel voltooid waren om dat de ruimte voor enkele loodsen te klein blijkt te zijn. Maar een oplossing wordt gezocht. In het koelhuis zijn opgeslagen 32000 hl uien en 18000 hl aardappelen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bedankt. Voor de beroepen van de Ger. Kerk van Werkendam en Maas sluis heeft ds. A. Trapman bedankt. Schakel kerktelefoon in! A.s. vrij dagavond zal in de Ger. Kerk een zang avond gehouden worden voor de kerk telefoon. Aanvang 7.30 uur. Ongeluk. Dhr. M. Krijtenberg had het ongeluk in de poterbewaarplaats met zijn voet onder een rijdende lorry te komen. Hij moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. OOLTGENSPLAAT Tjalk liep op krib in Hellegat De tjalk „Volharding" uit Goudrak liep vorige week maandagnacht in het Hellegat op een krib van de Strekdam. Tengevolge van een harde wind en wei nig zich is het mogelijk, dat de schip per de koers is kwijt geraakt en het witte licht 'op het uiteinde van de krib aan de verkeerde kant heeft willen passeren. Het schip kwam precies ach ter het licht midscheeps op de dam te zitten en helde sterk achterover. Tijdens de storm van donderdag is de tjalk weer vlot gekomen en als een wonder heeft het schip zeer weinig schade opgelopen. Opening diepvriesgebouw. De uitge stelde opening van de diepvrieskluis aan de Stoofstraat zal thans plaats heb ben heden dinsdagavond om 7.30 uur. Burgemeester W. M. van der Harst zal de officiële opening verrichten. Scheepvaart. In de afgelopen week zijn uit de haven vertrokken 4 schepen geladen met suikerbieten voor Putters- hoek met een gezamenlijke inhoud van 940 ton. Voor de marine werd een schip geladen met. minutie. Gelost werd 1 schip met zand. Aan de Galathesehaven werden gela den 2 schepen met suikerbieten voor Dinteloord, samen 620 ton. Kollekte Kerst-feestviering. Deze week en de volgende week zal het per soneel van de zondagsschool de al jaren ingeburgerde huis aan huis kollekte voor de Kerstfeestviering met de kin deren van genoemde school. Woensdag 15 oktober heeft de Bond van Plattelandsvrouwen Oost-Plakkee, een gezellige middag gehouden, waarbij mevr. A. Groot-Enzerink van Maasland een lezing heeft gehouden over het be kende dagboek van Anne Frank. Na de pauze droeg mevr. Groot-En zerink enige vrolijke schetsen voor uit haar eigen leven en tot slot nog enkele van G. Smitt. Het geheel viel bij de leden zeer in de smaak. Wat met een dankwoord van de presidente en ap plaus van de aanwezigen werd beze geld. Oude Tonge legt steeds veel belangstel ling aan de dag wanneer modehuis Nipius te Middelharnis met de nieuwe mode voor welk seizoen dan ook, in het verenigingsgebouw in Oude Tonge komt. Eerder was fa. Nipius reeds in Middelharnis, Ooltgensplaat en Oud- dorp geweest. In die tussentijd is er natuurlijk niet veel veranderd, maar toch is het steeds een nieuwe collectie, zodat Oude Tonge al het nieuwe wel waarderen gezien het vele applaus. De twee jongste mannequins, die de mode voor de jonge dames brachten, hadden de meeste supporters in de zaal, want ze werden herhaaldelijk tegen ge houden, wat ze lachend en met einde loos geduld goed vonden. Geen wonder ook, ze brachten voor hen zoveel leuks en aardigs. We kun nen niet alles noemen maar b.v. een korte mantel met bontkraag trok ook onze aandacht evenals een rode japon, die vervaardigd was van nylon flu weel. En dan al die jumpers en vesten!! Maar laat men niet denken, dat al leen aan het jonge meisje gedacht is, want ook de wat grotere maten kwa men wel aan hun trek. Er werd kleding getoond voor alle dag, in alle soorten, stoffen, kleuren en combinaties, maar ook om er eens bijzonder netjes uit te zien en zelfs om aan feestelijke gele genheden deel te nemen. Deze winter behoeft men niet in persé donkere kle ding door het leven te gaan. Men is er op berekend dat wat de mode aangeeft aan kleur niet steeds behoeft te wor den gevolgd. Er is nogal wat variatie, waar aan men in het buitenland of bin nenland alle aandacht heeft besteed. Waneer er a.s. bruidjes onder de aan wezigen geweest zijn, hebben die vol doende voorlichting gehad. Er werden verschillende bruidsjaponnen getoond. De shows zijn voor dit seizoen afge lopen. We gaan kleding dragen waar we verleden jaar nog vreemd tegenover stonden, en zo zullen we volgend jaar weer doen. Voor dan is de mode een beetje aan het veranderen. Een voorlo per van de mode werd reeds door één der mannequins getoond. Dat nieuwe zal ook wel weer te aanvaarden zijn. Zo is het nu eenmaal met de mode. VARIA De pastoor en kapelaans van het Beierse plaatsje Landshut hebben een middel gevonden tegen appeldieven. Morgen na morgen moesten zij consta teren, hoe de appelrijkdom van de pas tori etuin kleiner en kleiner werd en dat verdroot hen zozeer, dat zij voor de mi- krofoon van een bandopnameapparaat enkele malen zeiden: „gij zult niet ste len." Ze hingen een luidspreker in een ap pelboom en wachtten vol spanning op verdachte geluiden in de tuin. Toen zij de zekerheid hadden, dat de ongenode gasten weer bezig waren zich te goed te doen, drukten zij op een knopje en een barse stem klonk door de duisternis „gij zult niet stelen." De appels hebben sinsdien in alle rust^ kunnen wachten op het ogenblik, dat' zij door de rechtmatige eigenaars kon den worden verorberd. (Belijden en beleven) Uienveiling van dinsdag 21 oktober 1958 Grote 7.------7.39, middel 7.24, drielin- gen 10.10, picklers 7.98. Aanvoer 84.000 kilo. Wij verwijzen naar de advertentie el ders in dit nummer over de te houden Farmall-demonstratie op vrijdag 24 okt. a.s. te Oude Tonge aan de Tonisseweg. Op woensdag 22 oktober wordt dezelf de demonstratie gehouden in de Wei polder te Stellendam. Beide keren aan vang 2 uur. Wij wekken de landbou wers op hier een kijkje te gaan nemen. Er valt wat uit te leren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1