Nu eerst de V.U. Supertanker liep van Verolme-werf te Alblasserdam De politieke beschouwingen in de Tweede Kamer Chr. STBEEKBLAD OP GEREIORAIEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUro-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Venehynt tumenuud p» umêk: dinsdag- «t vrijdagavond INGEZONDEN Bij tewaterlating voldoende speling op de slechts 235 m. brede rivier UIT DE KERKEN Centrale Telling Midd elharnis Wetenschappelijk Genootschap Dinsdag 14 dctober 1958 No. 2737 PBINS HINDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MXDDKLHABiaS SMlactle en AdrarteiitiM uitsluitend TëlvfooÉ K 1870—2811 ]D( I aur avonda Telefoo» K 18702017 Olro 187910 AfiONN£M£]VTSPRIJS 1.80 PEB KWABTAAI. ADVEBTENTISPBIJS 12 cent per mnsu BtJ contract tpeclaal tarlsf Verleden week is de Tweede Kamer begonnen met de werkzaamheden inza- Ite de Rijksbegroting 1959, Ze i» ge- ^•oon daarbij allereerst algemene poli tieke beschouwingen te houden, waarbij in grote lijnen het beleid van het ka binet ter sprake komt, voorzover dit niet in het financiële vlak ligt, omdat dit laatste apart behandeld wordt. Dit maal zijn er geen schriftelijke stukken tussen Regering en Kamer gewisseld, ïvaardoor de onderwerpen vroeger al- ijd al waren doorgepraat vóór de open bare behandeling. Men verwachtte van deze methode levendiger debatten en üit is tot op zekere hoogte ook het ge- al geweest. Er wordt reeds jarenlang geklaagd over de grote matheid in de esprekingen en het gemis aan princi piële discussies, zoals die voorheen plaats hadden. Sommigen schrijven dit loe aan het feit, dat de Kamer niet eer beschikt over mannen van for- als Kuyper, Troelstra, Lohman, Borgesius en Schaepman. En dit Is in derdaad een factor, maar o.a. niet de oornaamste. De politieke verhoudin gen liggen thans geheel anders. Alle grote partijen behalve de V.V.D. heb ben ministers geleverd voor het Ka- inet-Drees en zijn daarom in meer of 'ndere mate verplicht èn tegenover de egering èn tegenover elkaar gematlg- heid te betrachten ten einde geen stuk ken te maken. Daardoor ontbreekt het aan debatten in hoge stijl, waarin het socialisme en het katholicisme eens ste- ..j worden aangepakt en beginsel te genover beginsel wordt geplaatst. Het gaaf er op dit punt tegenwoordig veel te zoetsappig naar toe en dat zal wel één van de redenen zijn, waarom de po- itieke belangstelling bij de gewone burger zienderogen afneemt. Een po litiek, die van compromissen aan elkaar hangt, kan nimmer, enthousiasme wek- 'ken. Wij waren ditmaal zelf in de gele- 'genheid de vergaderingen van de Tweede Kamer op 30 sept. en 1 okt. bij wonen. Er was grote belangstelling. rijwel alle ministers zaten achter de regeringstafel, van de 150 kamerleden waren er 138 aanwezig, de publieke en .gereserveerde tribunes benevens de lo- zaten geheel vol. De aanblik van de Kamer vanaf de hoogte der tribunes is altijd zeer interessant. Als er niets bijzonders aan de orde is, maakt de ver gadering op iemand, die er het eerst komt, een zeer merkwaardige indruk. Als de bel gaat door het hele Kamer gebouw staat de hoofdbode voor de ze tel van de president en kondigt de bin nenkomst van dezen aan, waarop allen zich van hun zitplaatsen verheffen. Dr. Kortenhorst neemt plaats en opent di rect de vergadering. Hij leest wat in gekomen stukken en doet mededelin- waarnaar vrijwel niemand luistert. Er zijn dan meestal nog niet veel Ka merleden. Successievelijk komen ze binnen. De één gaat op zijn plaats zit ten, de andere maakt een praatje, men loopt door elkaar heen en het is een Seroezemoes, waar de voorzitter zich echter niets van aantrekt. Komt er een niet al te belangrijk wetsontwerp aan de orde, dan beperkt de belangstelling van de Kamer zich grotendeels tot de specialisten, die het woord voeren. De rest zit in de koffiekamer, rookt achter tet gordijn een pijp (van der Zaal) of sigaar (van de Wetering), leest een krant, schrijft een redevoering of brief, loopt wat rond of doet een dutje (Ger- l>randy). Dit alles vindt men heel na- taurlijk. Het is altijd zo geweest. De Kamerleden hebben namelijk het recht om niet te luisteren. Dat doet zelfs de voorzitter niet eens altijd. Die leest ook, terwijl een spreker staat te oreren, rus tig het avondblad (tegenwoordig is dat Mt middagblad). Zo gebeurt het wel, ™t een Kamerlid een speech houdt, waarbij alleen de betrokken Minister 611 enkele specialisten van andere frac ties luisteren. Vele bezoekers van de Wbune vinden dit een wonderlijke ver toning en spreken er dikwijls schande van. Ze vergeten echter één ding, dat "l' niemand van de Kamerleden kan bergen, dat ze 5 uren aan één stuk (met een theepauze van een kwartier) gaan zitten luisteren naar onderwerpen waar Je weinig of geen verstand van heb- ''en. Elke fractie heeft zijn specialisten voor onderwijs, financiën, landbouw etc. ntleen wanneer het over algemene po- "«ek gaat of als er een kwestieus punt 'an de orde komt, is er belangstelling. f" als er gestemd moet worden, moe- «n door middel van de bel de Kamer- «n uit het hele gebouw bij elkaar eetrommeld worden. Zo geeft de Kamer ™or een buitenstaander een indruk van erwarring en weinig serieuze wijze •an behandeling der zaken. Maar dit is «>a inderdaad slechts schijn. .J-r zijn niet veel Kamerleden, die ge- on i!"^^* de gehele vergadering rustig ,P nun plaats kunnen blijven zitten. De anken zijn trouwens tamelijk krap se- St^^ na de uitbreiding van de Kamer L'*'^ moeten bieden aan drie leden. is H trouw bezoeker ue rustige en onrustige naturen er S* «ithalen. Om ons tot de rechter- (if te beperken vanaf de publieke "^e ziet men die alleen Prof. 5j5^e zit vrijwel altijd heel rustig in sZ ^"'^- Ir- van Dis idem, maar bur- sj^^ster Kodde maakt graag een uit- asTw" een praatje. Dr. Bruins Slot, ),li °pema en mr. Roosjen kunnen ^ook niet lang in hun bank ulthou- evenmin als de heren van de We tering en de Ruiter (beiden CH.). Maar generaal Calmeljer b.v. ia weer een heel rustige figuur. Wat de onderlinge verstandhouding betreft onder de Kamerleden van ver schillende fracties, die is over 't alge meen uitstekend. Ondanks de principi ële tegenstellingen en In weerwil van de soms scherpe debatten Is de persoon lijke verhouding goed. Men ziet her haaldelijk leden van verschillende frac ties zeer geanimeerde gesprekken voe ren of bij elkaar In de bank zitten. Elke fractie heeft haar eigen banken (in de Eerste Kamer zitten ze nogal door el kaar) Men moét dus heus niet denken, dat de partijen er steeds in gevechts houding zitten. Dit geschiedt alleen op kritieke momenten. Maar overigens gaat het er zeer gemoedelijk naar toe. Alleen de communisten verkeren In een uitzonderingspositie vooral na Hon garije (1956). Gortzak, die nu de leider is van de dissidente communisten, is altijd nogal „populair" geweest. Hij is een vlotte figuur, met wie de anderen wel eens praten. Maar de rest is „quan- tité négligeable". Met name de zetbaas van Chroestsjew in Nederland Paul de Groot, wordt genegeerd. Toen hij de Algemene Beschouwingen van verleden week eerst Prof. Oud sprak, zat de hele Kamer met grote aandacht stil te luis teren, maar zodra hij uitgesproken was en Paul de Groot het spreekgestoelte besteeg, had een vrijwel algemene uit tocht plaats en verdween de rechterzij de met de Roomsen voorop (van de P.v.d.A. konden we het niet zien) naar de koffiekamer. De communist staat dan te spreken voor stoelen en banken, maar hij trekt er zich niet veel van aan en oreert en gesticuleert alsof hij voor een grote vergadering staat. Of het waar is, dat ons Parlement te genwoordig niet meer over zulke goede sprekers beschikt als vroeger, kunnen we uit eigen ervaring niet beoordelen. Zeker is, dat briljante orators zoals Kuyper en Troelstra niet meer voorko men. Er wordt tegenwoordig ook veel meer voorgelezen dan geïmproviseerd. Dit brengen echter de omstandigheden met zich vanwege de specialisatie. Dit neemt evenwel niet weg, dat de Sta ten Generaal toch inderdaad nog menig redenaar tellen. Prof. Oud is een zeer vlot en boeiend spreker, maar prof. Romme, hoewel minder vuurwerk af schietend, is zeker niet minder vlot. Over 't algemeen zijn de Kamerleden goed van de tongriem gesneden en de Ministers niet minder. Dr. Drees spreekt gemakkelijk, maar zakelijk en ook de meeste andere ministers zien steeds kans de diverse debaters in een vlotte rede te antwoorden, hetgeen bij de veelheid van onderwerpen en meningen een hele prestatie is, vooral wanneer dit zonder of met slecht zeer korte voorbe reiding moet geschieden. We hebben in dit artikel alleen een Indruk willen geven van onze Tweede Kamer, zoals ze zich vertoont aan eeu toeschouwer. In een volgend artikel be spreken we enkele hoofdpunten van de debatten. Geef Ons kader voor de Christenstrijd en dus Een lang gekoesterde hartewens van ons christenen is nu al haast een eeuw lang geweest: in het chrlstel^k gezin een christen-dokter. Want onze huisdokter is onze ver trouwde. Intens maakt hij de blijde en droeve dagen van het gezin mee. In de meest intieme dingen van ons persoonlijk le ven in gezin en huwelijk is hij de vraag baak en adviseur. Wat heeft ziek zijn, gezinsuitbreiding en huwelijksleven, samenleving in de intiemste dingen van man en vrouw veel te maken met ons zedelijke leven en ons geloofsleven. Wat wordt ons geloof vaak zwaar be proefd door die kanten van het leven waarmee de dokter intens heeft te ma ken als deskundige. Daarom willen wij een christendok- ter. Zeker, we hebben veel doktoren, die in hun persoonlijk leven oprechte christenen zijn. Maar toch, als we spreken van de christendokter, dan bedoelen we meer, dan de dokter, die bij ons in de kerk komt, die a.r. stemt en wiens kinderen naar de christelijke school gaan. We verlangen naar de dokter, die als dokter christelijk denkt. Die in ziekte van het lichaaïfn niet minder in de ziekte van de zt »ij ge boorte en sterven, in proble, ,n van huwelijk en sexualiteit, in rv dgevin- gen aan verloofden en gehuwden vraagt Wat wil God in dezen? Wat is Gods raad naar Zijn Wet en Evangelie? Tot^dit christelijk denken moet de dokter in zijn studietijd zijn opgeleid en voorgelicht. En gevormd. Dit gebeurt aan de Rijksuniversitei ten in het algemeen beslist nieti Ja, daar gebeurt over het algemeen uitge sproken het tegendeel! Daarom hebben we al tientallen ja ren een groot verlangen naar een Me dische Fiikulteit aan de Vrye Universi teit. Eindelijk die is en komt er nu! Eindelijk is het mogelijk daarvoor een goede outillage in de vorm van een groot Akademlsch Ziekenhuis te stich ten. Eindelijk gaat het dan komen: de a.s. dokter wordt wetenschappelijk voorge licht over wat God zegt over ziekten en gezondheid, over leven en dood, over MIDDELHARNIS Kerkdienst. Woensdagavond a.s. kwart voor zeven hoopt voor de Gerei Gemeente alhier voor te gaan ds. L. Rijksen van Rotterdam (W.) Stemmen voor beroep. De stemge rechtigde lidmaten der Geref. Gemeen te zullen woensdagavond na afloop van de kerkdienst hun stem uitbrengen om een predikant te beroepen, op het door de kerkeraad gestelde tweetal ds. Chr. van Dam van Rotterdam (Z.) en ds. A. Honkoop van Goes. SOMMELSDIJK Ong'eluk. Zaterdagmorgen overkwam de landbouwer J. A. Struik, Oud Kraayer 10 alhier, bij het laden van vee op het gors onder Herkingen, een ernstig ongeluk. Met de landbouw- knecht L. v. Putten was hij op de aan- hangbank van de geladen veewagen ge zeten toen deze met 'n trekker bestuurd door zijn zoon Hans, zou worden wég getrokken. Bij het wegtrekken ontstond een mankement aan het vooronderstel, waardoor dit er afliep. De wagen Isnlk- te voorover, waardoor de heer Struyk ernstige kneuzingen in zijn rug opliep. Opname in het ziekenhuis bleek nood zakelijk. De heer van Putten kwam er met een ontvelde voet af. DIRKSLAKTD Oprichting. In deze gemeente zal ge tracht worden te komen tot het oprich ten van een schaakclub. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij de heer D. V. d. Wekke Burg. Zaaijerlaan 48, te-, lefoon 629. Ambtsdragers. Voor de stemming ter verkiezing van een ouderling in de Herv. Kerk zijn door de leden kandi daat gesteld de heren L. van Dijk en J. de Leeuw. De stemming zal later plaats hebben. Eerste steenlegging. Door het zoon tje van ds. J. den Besten werd de eer ste steen gelegd voor een dokterswoning aan de Staakweg bestemd voor een in ternist van het ziekenhuis. Collecte. De collecte voor het t.b.c. fonds „Draagt Elkanders Lasten" bracht 324.— op. Burj;. Stand. Geboren: Willem zoon van W. Stolk en D. van 't Geloof. Overleden: Paulina van der Veer 78 jaar, vrouw van M. Slis. MELISSANT Kerkdienst. Donderdagavond 7 uur hoopt ds. van Gilst voor de Geref. Ge meente alhier voor te gaan. HERKINGEN Jubileum. Maandag 13 oktober j.l. mocht de heer J. C. Noordijk de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als agent In dienst trad bij de Brandverze kering Grote Bossche van 1838 te 's- Hertogenbosch. Namens de directie werd hij hartelijk toegesproken door de In specteur de heer J. Dubois, welke hem als blijk van waardering een kist siga ren en een sigarenkoker aanbood. De heer Noordijk dankte hartelijk voor de ze geschenken en hoopte nog menig jaar als agent te fungeren. J2ajtro collecte. A.s. zondagavond zal er in de Ger. Gemeente een extra col lecte worden gehouden ten bate der kerk. STELLEND AM Zendingsavond. Op dinsdag 14 okt. a.s. zal D.V. een zendingsavond worden gehouden, waarop de heer D. Stolk, van de Geref. Zendingsbond iets hoopt te vertellen over het zendingswerk. De bij eenkomst l>egint om 7.30 uur in de kleu terschool. Ieder is van harte welkom, behalve kinderen beneden de 13 jaar. OUDDORP Postduivenvereniging opgericht. On der voorzitterschap van de heer J. Kap- tein Spaanseweg 14 alhier, werd j.l.-3 okt. de Postduivenvereniging „De Trek vogels" opgericht. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Het secretariaat is gevestigd L. Vroeg- indeweij Oosterweg 69, Ouddorp. Ker/cdieust. A.s. vrijdagavond om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. H. van Gilst. NIEUWE TONGE Collecte. De gehouden huls-aan-huls collecte te Nieuwe Tonge gehouden ten bate van de Nationale Reclassering bracht op de som van 81.23. Bibliotheek geopend. De bibliotheek der J.V. is zaterdagsmiddags geopend van 3.304.30 uur. Huwelijksbevestiging. Kerkelijke hu welijksbevestiging te Nieuwe Tonge is aangevraagd door Reindert van Assen en Cornelia Neeltje Tieleman. zielzielrten en storingen in het zielele- ven, over huwelijk, geboorte en gezin. Wie iets weet van de nood in dit op zicht van zich en zijn medemens, die dankt God voor de aanbouw van het grote Akademisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit, in Amsterdam. Een ziekenhuis met 750 bedden, tege lijk als studiecentrum ingericht. Maar die wil daarvoor ook offeren!! 23 oktober vraagt ledere christen In Zuid-Holland-Zuld zijn medechristen: WAT OFFERT VOOR DE VRUB UNIVERSIXKIT? Aancrelokt door het mooie oktober- weer waren zaterdagmiddag J.l. vele duizenden belangstellenden op en om Verolme'g Scheepswerf te Alblasserdam aanwezig, om getuige te zQu van de tewaterlating van het grootste schip dat ooit boven de Rotterdamse bruggen is gebouwd. Dit schip was tevens het grootste van de Braziliaanse Koopvaar dijvloot, dat de naam draagt van de tegenwoordige President van Brazilië: Presidente Juscelino." Dit schip, ge bouwd voor de oliemaatschappij Petro- bas te Rio de Janeiro, is 33.000 ton groot en de eerste van een opdracht van vier van dcrgelQke superfonkers. De rivier de Noord is'slechts 235 meter breed en de tanker heeft een lengte van 203 me ter, zodat de deskundigen voor het moeilijke probleem kwamen te staan, om het schip veilig in z\jn element te brengen! Maar er was geen vuiltje aan de lucht, de stapelloop verliep, dank zy de getroffen maatregelen, in één woord prachtig! Op de foto valt te zien hoe geslaagd de grote tanker van de helling het wa ter inschuift. Aan het achterschip wa ren 5 remschilden aangebracht en op de rivierbodem lagen 12 ankers, die met 24 peuren van 6 ton per stuk het schip afremden. Het verliep alles vol gens plan en berekening de heer Verolme deelde later in de lashal (waar de receptie plaats had), mee, dat foto's door een helicopter genomen, aantoon den, dat er voldoende speling was. Hij durfde het wel te wagen om op deze werf schepen te bouwen die nog 35 me ter langer waren! Directeur Verolme deelde verder mee, dat het schip spoedig zal worden afge bouwd en 31 jan. a.s. te Rio Janeiro zal worden afgeleverd, juist op de 3e verjaardag van Kubitscheks presidents schap. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw E. Gerin de Sousa Leao, echtgenote van de Braziliaanse am bassadeur, zulks namens Madame Ku- bitschek, echtgenote van de Braziliaan se president. Het was een zeer interessante aanblik de grote tanker in de smalle Noord te zien schieten, direct te zien afremmen en bijdraaien, een hoge golf water te zien opstuwen, waardoor de honderden kijkers vlak langs de rivier ijlings de vlucht moesten nemen, om niet met een nat pak thuis te komen. Het is nu wel bewezen, dat ook op de voormalige werf van Jan Smit grote supertankers kunnen worden gebouwd. STAD AAN 'T HARINGVLIET Auto-ongeluk. J.l. vrijdagmorgen overkwamen ds. en mevr. Trapman op de thuisreis vanaf Werkendam te Rot terdam een auto-ongeval. Naar wij ver namen, reed een vrachtauto van ach ter op hen in. Mevr. Trapman, die ach ter in de auto zat moest met een zware hersenschudding in het Zuiderzieken huis worden opgenomen. Ds. Trapman die naast de chauffeur zat, bekwam geen letsel. Ook de bestuurder niet. Filmavond. Voor de personeelsver eniging „Rumpt Stad", worden heden (dinsdagavond) in het gebouw „het Tref punt" door de heer Joh. Wagner enkele films vertoond, welke hij heeft opge nomen tijdens zijn reis door Amerika en Canada. Vergadering IJsclub. Woensdag 22 oktober sav. 7 uur, is er in het gebouw „het Trefpunt" vergadering van de IJsclub. In verband met een nieuw aan te leggen terrein voor de ijsbanen, wor den alle leden verwacht. OOLTGENSPLAAT Afslag woonhuizen etc. Ten verzoe ke van de erven K. van Ree, werd maandagavond door notaris J. de Vries te Dirksland in café Kroon te Lang straat en in Hotel „Hobbel" te Oolt- gensplaat bij afslag verkocht: 1. een woon- en winkelhuis Lang straat 24, verhuurd aan J. W. Kaslan- öer. Dit pand werd vorige week inge zet voor 2100.door dhr. J. M. van Reijen te Achthuizen en is bij de afslag aangelopen. 2. twee woonhuizen en een pakhuis met erf. Langstraat 31 en 33 resp. ver huurd aan Gebr. Kreeft, B. van Noord en fa. van Ree. Ingezet voor 850. door dhr. J. M. van Reijen te Achthui zen. Afgemijnd voor 880.door de fa. Gebr. van Ree. 3. een woonhuis Langstraat 35, vrij van huur. Ingezet voor 100.door dhr. Jan J. van Rèe Kz.n Is aangelo pen. 4. een perceel dijkgrond te Lang straat, verhuurd aan M. Kreeft. Inge zet voor 27.door de heer H. Okker. Afgemijnd voor 150.door dhr. M. Kreeft. 5. twee woonhuizen en erf, Slikdijk 5 en 5a te Ooltgensplaat, no. 5 verhuurd aan A. van Gent, no. 5a vrij van huur. Ingezet voor 1200.door dhr. S. van Ree Kzn. Afgemijnd voor 2000.— door de heer A. van Gent. 6. een woonhuis aan de Pr. Hendrik straat 13 te Ooltgensplaat. Verhuurd aan M. V. d. Wende. Ingezet voor 1900. door dhr. G. Kamp. Afgemijnd voor 2090.door dhr. Joh. van den Bolsem. 7. een woonhuis aan de Pr. Hendrik straat 15 te Ooltgensplaat. Verhuurd aan J. Verweij. Ingezet voor 1900.— door dhr. G. Kamp. Afgemijnd voor 1910.— door de heer J. Verweij. De gunning van koop 1, 2, 5, 6 en 7 is aangehouden tot dinsdagavond. Koop 3 Is niet gegund en koop 4 is gegund. Scheepvaart. In de afgelopen week zijn uit de haven vertrokken: 4 sche pen geladen met suikerbieten voor Put- tershoek met een gezamenlijke inhoud van 840 ton; 2 schepen van de marine geladen met munitie en 1 schip met aardappelen. Gelost zijn: 1 schip met pulp 1 met zand en 1 met steen. Aan de Galatheese haven is geladen 1 schip met suikerbleten (230 ton) voor Dinteloord. P.I.T.-collecte, De huis aan huis- collecte voor het Protestants Interker kelijk Thuisfront heeft opgebracht 146.—. Tweede oogst. Verschillende inwo ners plukken uit hun tuin voor de tweede keer van dit jaar nog rijpe aard beien. De oogst is niet altijd een kleine hoeveelheid, want de heer Joh. de Bon te aan de Ben. Molendijk, kon vorige week vrijdagavond aan zijn huisgeno ten zelfs ruim een pond van deze vruchten voorzetten. NED. HERV. KERK Beroepen te Poortvliet en Sliedrecht P. de Jong te Kootwijkerbroek; Boven Hardinxveld J. v. Sliedrecht te Putten; Benschop G. Biesbroek te Kamperveen; Oude Tonge D. v. d. Berg te Oud-Alblas Aangenomen naar Bergsenhoek A. v. Eyk te Benthuizen. Bedankt voor Oosterwolde en Koc- kengen D. v. d. Berg te Oud Alblas; Wijk bij Heusden W. H. van Kooten te Hasselt; N. Lekkerland L. Trouwborst te 's Grevelduin-Capelle. 's-Hertogenbosch. De Herv. Geref. Evangelisatie is met een flink aantal bezoekers haar zondagavondiensten be gonnen. Ds J. Vink van Waalwijk, zal deze winter de catechisaties leiden en ziekenbezoek doen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Deventer: T. Briemen te Mussel en J. Rebel te Lutten. Beroepen te Rotterdam G. Blom te Meerkerk; Haamstede G. J. Buys te Papendrecht; Nieuwpoort J. Keuning te Barendrecht; Haarlem dr. W. Velema te Eindhoven. DS. M. W. Nieuwenhuyzen te Amster dam, hoopt op 12 nov. de dag te her denken dat hij voor 25 jaar geleden het predikambt aanvaardde. De jubilaris diende de kerken van Franiker ('33-'39) 's-Gravenhage-C. ('39-'54) en staat sinds dien In zijn huidige gemeente. Ds. R. Sluiter te Hülegom, mag 16 oktober de dag herdenken, dat hij voor 60 jaar zich aan zijn eerste gemeente vetbond. Zyn eerste gemeente was Steenwijk. Vandaar ging het naar En schede, Murmerwoude en 's-Graven- deel. In 1944 werd hem emeritaat ver leend en diende hij daarna de kerk van Hillegom tot 1954 als hulpprediker. De jubilaris is thans 86 jaar oud. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht M. Blok te Rijssen. Uieuveiling dinsdag 14 oktober 1958. Grove 6.60 6.71; Middel 6.19 6.59; Drielingen 9.30; Picklers f 8.10. Aanvoer 98.000 kg. GEREF. KERKEN Beroepen te Oegstgeest J. Boer te Rotterdam; Groningen L. Blij dorp te Aalten; Steenwijk C. Mak te Rotterdam Maasdijk K. Snoey te Dinteloord; Veen- woudsterwal J. Nierop te Dwingeloo. Aangenomen naar De Glindt P. Suur- mond, laatstelijk te Sorong. Emmercompascuum J. v. d. Meulen, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Rotterdam H. v. d. Wey te Emmen; Bleiswijk en Culem- borg D. Bouwknecht te Wolphaartsdijk; Appingedam en Heerlen A. ter Hoeve te West-Terschelling; Garijp, Gorredijk en Winschoten P. Suurmond te Sorong. Zendingscentrum Geref. Kerken De Soemba-zending. Het bericht, dat dezer dagen in de pers circuleerde over het zendingswerk op Soemba, geeft helaas de situatie niet juist weer. In dit bericht stond vermeld, dat met twee Duitse predikanten door de Soemba- zending contact werd opgenomen „over een eventuele voortzetting van het zen dingswerk op Soemba". Dit zou de in druk kunnen wekken, als zou er sprake zijn van een overdracht van het zen dingswerk op Soemba aan „twee Duitse Gereformeerde predikanten." Juist is, dat Soemba-deputaten de mogelijkheid onderzoeken om in het kader van de Soemba-zending een of meer Duitse predikanten in te schake len. Dit is te meer verklaarbaar, omdat al vanouds de Gereformeerde kerken in Duitsland met de Gereformeerde ker ken in de provincies Groningen, Drente en Overijssel samenwerken in de Soem ba-zending. Bovendien ligt het, gezien de huidige ontwikkeling in de interna tionale zendingssituatie, voor de hand om het team van zendingsarbeiders, waar mogelijk, te internationaliseren. „Beeld en Beeldhouwer" Uit de leden van het Wetenschappe lijk Genootschap Goeree-Overflakkee werd flinke belangstelling aan de dag gelegd voor de geprojecteerde beeldre portage, die werd samengesteld door de beeldhouwster-fotografie Louise van der Veen en haar medewerkers Jan van Gleis over „Beeld en beeldhouwer". Jan van Giels projecteerde en verzorg de de gesproken tekst bij een groot aan tal prachtige opnamen van velen onzer Nederlandse beeldhouwers, van hun persoon, hun ateliers en vooral van hun geestesprodukten, de beeldhouwwer ken of hun boetseersels. De toeschou wers werden meegenomen naar de werkplaatsen van deze groep uit onze hedendaagse kunstenaars, kregen te zien welke werkmethoden worden toe gepast en dank zij woord en beeld kreeg men inzicht in het peil, dat de Nederlandse beeldhouwers in de laatste veertig jaar hebben bereikt. Het was een buitengewone interessante lezing die gedurende ongeveer drie uren aller belangstelling gevangen hield en waar door zeker begrip is gekweekt voor en enig inzicht in het werk van onze beeldhouwers. De voorzitter van het W.G., mr. Hem- penius, bracht er aan het slot van de bijeenkomst terecht veel lof en dank voor aan de heer van Giels.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1