{'Ming ,,B}nnenbof" beschikt nu over moderne werkplaatsen Ruim honderd werknemers verrichten zeer productief werk Complete fabriek met allerlei machinerieën Oordeel en barmhartigheid jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 'f de kerkelijke pers Centrale TeiUng SEiddelharni» Uitkijken bij oversteken! 5chmmmel^t Betaling abonnement per giro Dinsdag 30 september 1958 No. 2733 pSDfS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoom K 1870—2629 Ui uur avondi Telefoom K 1870—2017 Giro 167980 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ comtract ipeciaal tail«L ver het nieuwe gebouw Stichting „Binnenhof" hebben we in ons vorig -mer een en ander geschreven, omdat de opening daarvan donderdag a.s. plaats hebben. Wij hebben er alvast een kijkje genomen en uit de op deze ina opgenomen foto's blijkt wel, hoe keurig de werkplaatsen zijn ingericht, t maakt wel een enorm verschil met het sombere gebouw te Sommelsdijk, arin tot voor kort werd gewerkt. Niet alleen dat er meer licht en lucht is daarmee ook gezonder voor de mensen; ze hebben ook meer ruimte van eging om te werken. Momenteel zijn er ruim honderd minder-validen te rk gesteld. de provincie Zuid-Holland zijn ns 23 werkplaatsen voor minder- iden, waarvan de Stichting Binnen- f te Middelharnis, die thans naar eis tijds is ingericht, zeker niet de min is. De directeur de heer J. A. Schaap die zo vriendelijk was ons rond te Jen vertelde ons, nu dit nieuwe bouw in gebruik wordt genomen, er geheel andere regeling is opgezet de leiding en ook in de werkwijze, liet geheel zo produktief mogelijk te leen. Naast de directeur is er een rkmeester aangesteld (dhr. Philibert) drie voormannen. r is ook een „Bedrijf skern" ingesteld over allerlei zaken klachten, moei- heden e.v. verbeteringen enz., con- tt houdt met de direkteur. Daardoor et de leiding wat er onder de men- leeft, welke wensen ze hebben enz., armee rekening kan worden gehou- Bovendien is er een vaste sociale Menaar, de heer H. J. Robberts, die aanvragen om te werk te worden steld behandelt, de plaatsingsrappor- opstelt, de mensen thuis bezoekt r allerlei aangelegenheden enz. oals in het vorig artikeltje gezegd de Stichting Binenhof een interge- eentelijke instelling; uit de verschil de plaatsen van ons eiland werken precies geteld 102 mannelijke en ouwelijke arbeiders, uitgezonderd de ding. Hieronder zijn 59 gehuwde en ongehuwde mannen; 8 ongehuwde 1 gehuwde vrouw. Procedure van opname Om voor plaatsing in aanmerking te men, moet men uitgeschakeld zijn uit t produktieproces; gekeurd worden arbeidsongeschikt verklaard. De ar- idsprestatie moet echter hoger lig- dan 1/3. Is deze procedure gevolgd, adviseert de betreffende gemeente ar de werknemer woont tot opname. en komt dan in de G.S.W.-regeling emeentelijke Sociale Werkverrui- '"g). De werknemers worden aangesteld een basis minimumloon van 98 cent uur; bij gebleken geschiktheid rdt dit van lieverlede verhoogd. Op ief wordt niet gewerkt; wel wordt 2 pt. gegeven voor gedrag, 2 pt. M orde, 2 pt. voor netheid, waarnaar t loon wordt verhoogd. Het maximum ^loon bedraagt 1.23 per uur. Een moeilijk punt is de omschakeling; Meeste mensen hebben in de land- uw gewerkt en komen nu in de mas- -labticage. Men past zich over het emeen echter zeer goed aan. gewone zitstoelen, kapstokken, het ma ken van de reeds genoemde binnenve- ringen van bedden; daarnaast de wind- hakenfabricage voor de Gebu; het be werken van binnenwerkkachels voor de „Vulcana", het fabriceren van nylon- W.C.-trekkers en veel andere zaken meer. Zo heeft de directeur weer enige fraaie modellen van kleutermeubels ontwor pen, kleine stoeltjes en tafeltjes, die ze ker hun weg wel zullen vinden. Vanaf augustus j.l. was er voor een bedrag van 70.000.aan orders binnen. De stalen buizen voor de stoelen en tafels worden ter plaatse gebogen, van drakavita krimpslang voorzien dat er met een hitte van 80 gr. C. om wordt getrokken, waardoor beschadiging is uitgesloten. Voorts is er een eigen schilderswerkplaats voor leuningen, zittingen enz. Er zijn plannen om de stalenbuizen in het vervolg ook zelf te lassen. Uit deze foto krijgt men een beeld hoe ruim en licht de werkplaatsen in het nieuwe „Binnenhof" zijn. Aan de werkbanken ziet men de mensen met hun arbeid bezig. Links de heer Schaap directeur van de Stichting. De werkers krijgen koffie en thee op zijn tijd, voor het gebruiken waarvan de werktijd 10 a 15 minuten wordt op geschort. Ze nuttigen dit in de fraaie cantine waar het aan geriefelijkheid en gezelligheid niet ontbreekt. De schaft tijd kan daar' ook in worden doorge bracht. Self-supporting Op de vraag of men in deze beschutte werkplaats steeds voldoende aan werk kon komen, antwoordde de directeur, dhr. Schaap, dat voorheen steeds in loonopdracht werd gewerkt. Een be paalde fabriek gaf dan tegen een be paald tarief opdrachten, zoals het ma ken van binnenveringen voor matras sen, buigen van windhaakjes, fabricage van ligstoelen- en bankinterieurs enz. Men had daarvoor van de fabriek ma chines in bruikleen. Met ingang van 7 aug. j.l. is een van deze fabrieken geliquideerd en heeft men daarvan tegen een redelijke prijs het machine-park van circa 15 machi nes aangekocht, waarmee men nu zelf de fabricage en ook de verkoop van het geen men fabriceert heeft ter hand ge nomen. Op de j.l. gehouden Deltabeurs heeft men kunnen zien, welke fraaie ge bruiksartikelen worden gemaakt. We noemen daarvan de ligstoelen, tafels en In de aparte vrouwenafdeling zagen wij de fabricage van plastictassen, be werking van touwwerk enz. Al deze artikelen moeten door de di recteur aan de man worden gebracht; er wordt b.v. geleverd aan grote zaken, die het in massa opnemen. Maar ook particulier kan men bestellingen doen. Met de federatie van werkplaatsen in Zuid-Holland heeft men overigens voortdurend contact om de afzetmoge lijkheden te bevorderen. Zo heeft Middelharnis thans een werkgelegenheid die voor velen, die an ders langs de kant liepen, een uitkomst kan worden genoemd. De inrichting is aan alle kanten af; ook de kantoor ruimten. Een deel van het administra tieve werk wordt thans nog bijgehou den op de gemeente-secretarie te Som melsdijk maar het ligt in de bedoeling de gehele administratie in eigen hand te nemen. Donderdagmorgen a.s. zal het niéuwe „Binnenhof" officieel worden geopend door mr. dr. A. A. van Rhijn, staats secretaris van Sociale Zaken. Ook zal aanwezig zijn de hoofdinspecteur van het Rijks Arbeidsbureau district Zuid- Holland, mr. Vermeulen en de hoofd ingenieur van de Arbeidsinspectie ir. Rus. rot. c. Veenhof heeft onlangs in Poouw" over de onverkwikkelijke «eaenis uit de Kerk der Afschei- We strijd over het ambtsgewaad) "*reven en merkt dan op: staat de Schrift, wat staat het «8 ue van Christus hier mijlen ver ."«an en boven. "Wordt immers met alle kracht „p'"^t juist ten aanzien van de '«mg der Kerk en in de omgang broederen allen vriendelijk ttio"" .^^'^htmoedig, mlid, barm- id zal ^'^"- ^"W'^ jj '',?ifa zichzelf te verloochenen, mijlen te gaan als een mijl ge- j wordt. Daarin leest men van j^ '^and, die, als de Kerk-der-joden sasd Heil; verworpen, weent en nog tstrpvi,'"'"' f'anden naar haar blijft 'n lietd ^-^'^^^ lokken met Jft-^^enman stelt dan als voorbeeld rhoP *^^lvijn, die in gevallen, "^f om de eenheid der Kerk ging kon zijn en noemt dan verder h^A^ geval, dat zich ergens in ^^M voordeed. die^^"^ onze Kerken was een taroe- le 2ich verschrikkelijk aan er- t Hp '"Ên bij de voorlezing der aanhef: „Toen sprak God al 'vol; deze woorden", wegliet. Zijn bezwaar was dit, dat de voorlezer door deze woorden weg te laten net deed of hij God was. Det wetslezer zei immers: Ik ben de HEERE uw God. Er werd veel met deze broeder gesproken. Maar men kon hem niet tot andere gedachten brengen. Wat nu? De kerkeraad had volkomen gelijk in deze afwijzing van het bezwaar van deze broeder. De wetslezing werd im mers aangekondigd met woorden als: Luisteren we nu naar de heilige wet van God of iets dergelijks. Moest men de broeder nu verder trotseren en zijn gang gaan? Misschien brak hij, een oud man, dan wel met de Kerk? Na tuurlijk waren er die zeiden: Stoor je toch niet verder aan die dwarskop. Laat hem opkrassen als het hem niet aanstaat in de Kerk. Maar de kerkeraad dacht zo niet. Hij schreef zo ongeveer: Waarde broeder u hebt volkomen ongelijk met uw bezwaar! Maar we willen met uw zwakheid in deze rekening houden. In Christus' kerk mag men over kwesties als deze geen ruzie maken. En daar om zullen we de wet voortaan laten lezen mèt de inleiding. Ook al zou het bezwaar van deze broeder niet ernstig zijn geweest, dari had de kerkeraad door zijn wijs en broederlijk optreden deze man in ieder geval op liefdevolle wijze een voor wendsel ontnomen! En dat is ook een zeer belangrijk ding van de pastorale zorg. Ik geloof, dat de Heere Christus zeer blij is geweest met deze echt broeder lijke, kerkelijke daad. Om nog eens op de synode van 1846 terug te komen: Deze had volkomen ongelijk toen ze bepalingen maakte over die ambtskledij. Maar zou Chris tus niet blij geweest zijn als de dis- sentiërende broeders tegen de synode hadden gezegd: U doet beslist ver keerd met de besluiten zoals ge deedt. Ge tast in feite de christelijke vrijheid aan. Wij zullen daarom blijven getui gen tegen wat U vaststelde. Maar om dat die kledij als zodanig niet de sub stantie der leer, met de grondslag der Kerk raakt en het dragen ervan als zodanig geen zonde is, zullen we ons om der wille van de eenheid en de vrede der kerk voorlopig schikken naar wat U vaststelde? Er is geen sterker, geen meer geeste lijk verzet tégen, geen vernietigender kritiek óp een dergelijke kerkelijke be slissing mogelijk dan dit! Er moge in onze kerken een voort durend gebed zijn om wijsheid, liefde, vriendelijkheid, barmhartigheid, in schikkelijkheid, bewogenheid, zelfver loochening bij allen die God in zijn kerk verwaardigde tot de ambtelijke dienst. God geve in deze werkelijk voort gaande reformatie." Vienveillng dinsdag 30 sept. 1958 Middel 8.09; drielingen 9.10; picklers 13.63 13.97. Aanvoer 140.000 kg. Hier ziet men een gedeelte van de werkplaatsen en machineriën van de Stichting „Binnenhof". In het midden de werkmeester B. Philibert te Som melsdijk. In totaal werden 64 berichten ver werkt, waaronder 32 ontvangen en 32 uitgezonden. De berichten werden opgesteld aan de hand van wat er in tijden van wer kelijke nood zoal kon voorvallen. Tegen het einde van de oefening de den zich enige verschijnselen van zend storing voor, waardoor de mobilofoon een tijdje onbruikbaar werd, maar af gezien daarvan, mede door het grote aantal in deze korte tijdsperiode ver werkte berichten mag de oefening toch wel als bijzonder geslaagd beschouwd worden. Een woord van dank aan de mede werkers is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Verder hopen wij, dat dergelijke oefe ningen zullen bijdragen om in tijden van werkelijke nood tot een gewenst juist en vlug optreden te kunnen ko men. OUDDORP Doopaangtif.e Ouders die a.s. zon dagmorgen hun kind(ren) in de Herv. kerk wensen te laten dopen kunnen daar a.s. vrijdagavond om 7 uur aangif te van doen in de kerkkamer. MIDDELHARNIS E.H.B.O. Ook U wil helpen bij een ongeval? U kunt allen dan helpen in dien U over kennis beschikt. Volg daar voor een E.H.B.O.-cursus. De E.H.B.O.-cursus onder leiding van dokter van der Peppel vangt aan op woensdag 8 oktober a.s. Men kan zich voor deze cursus nog aanmelden op voornoemde datum 's avonds 7.30 uur in de zaal boven de brandweerkazerne, Ring, Middelharnis (rij-ingang). SOMMELSDIJK Heden dinsdagmorgen had op de oversteekplaats bij de molen naar het fietspad een ongeluk plaats. Mevr. van den Boogert uit Stad aan 't Haringvliet die per fiets onverhoeds de weg over stak richting Dirksland, werd midden np de weg geschept door de auto,, van de heer Jan Poortvliet te Dirksland. Zij vloog over de kap heen en kwam zo op straat terecht. Het ongeluk liep nog goed af; met waarschijnlijk een lichte hersenschudding is zij per auto naar huis vervoerd. De fiets was totaal in elkaar. De politie maakte van het ge val procesverbaal op. DIRKSLAND Damclub. Heden dinsdagavond 7.30 uur wordt door de damclub de eerste vergadering belegd voor bespreking en organisatie voor het komende seizoen. Nieuwe leden hartelijk welkom. E.H.B.O. De vereniging E.H.B.O. hoopt weer met zijn wekelijkse verga deringen te beginnen. ledere maandag avond 7.30 uur. Ook zal voor nieuwe le den een cursus worden gegeven onder leiding van dr. R. P. Boot. Op vrijdag avond 10 oktober 7.30 uur, zal in de Chr. kleuterschool een contactavond worden belegd, waar U alle gewenste inlichtingen worden verstrekt. Ook kunt U zich opgeven bij een der be stuursleden of bij de voorzitter N. Zoon Voorstraat 4. Gewenste leeftijd 16 jaar. Bedankt. Ds. H. van Gilst heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente van Slikkerveer bedankt. Opbrengst. De collecte gehouden in de Geref. Gemeente voor de kweek school „De Driestar" te Gouda heeft 828.82 opgebracht. HERKINGEN Wijkverpleging. Door de wijkver- pleegster mej. Pasman is tegen 15 okt. a.s. ontslag aangevraagd. GOEDEREEDE Geslaagde B.B. bericliten-oefening. Donderdagavond 25 september j.l. is in het gemeentehuis alhier van des avonds 810 uur een berichtoefening gehouden tussen het gemeentehuis en de kringcommandopost Sommelsdijk. De bedoeling van deze interne oefe ning was om routine in het juiste op stellen en doorgeven van berichten te verkrijgen, wat in tijd van werkelijke nood van zeer groot belang is, wanneer b.v. hulp e.d. van beschermingseenhe- den uit andere gemeenten noodzakelijk is. Voor de goede gang van,zaken was, als meer deskundige, namens de kring commandopost aanwezig de heer T. van der Waal, die leiding bij de berichtge ving gaf. Verder waren mede aanwezig de com mandant van de brandweer, de blok hoofden van de B.B. de groepscomman dant van de rijkspolitie en het hoofd van de E.H.B.O. uit Goedereede, die ieder voor hun beschermingsdoel be richten opstelden. Voor het doorgeven en ontvangen van de berichten werd gebruik ge maakt van een inductorlijn, welke rechtstreeks in verbinding met de kring commandopost staat en van een mobi lofoon, die voor deze oefening beschik baar was gesteld. Hoewel aanvankelijk via beide toe stellen berichten werden uitgezonden en ontvangen, wat nog al verwarrend is, werd later op de avond overeenge komen, dat via de inductorlijn de be richten van de kringcommandopost zouden worden ontvangen en via de mobilofoon de berichten van de kring-» commandopost zoud enworden doorge geven. Het najaar is de tijd om te gaan zor gen voor het voorjaar, wat betreft de bloemen in de tuin. Wil men volgend jaar weer genieten van tulp en narcis, dan moeten die thans worden aange schaft en binnenkort gepoot. De post stopt dan ook haast elke dag een of andere prijscourant in de brievenbus, waarop in natuurlijke kleuren de prachtigste bloemen staan afgebeeld. Men zou ze zó van 't papier plukken! Er is zo'n verscheidenheid in variëtei ten, dat de leek op dit gebied er haast geen weg meer uit weet. Het is daarom wel aan te bevelen zich bij het aan schaffen van bloembollen te laten voor lichten door iemand die er verstand van heeft en een goede smaak bezit. Om zo maar luk-raak te bestellen is altijd ge vaarlijk, want men weet niet, wat men in handen gestopt krijgt. Het is met bloembollen precies als met alles: de eerste soort en de beste kwaliteit ge ven het meest voldoening. Geef liever een paar centen meer uit voor eerste klas plantmateri- aal en koop bij een vertrouwd adres. Er is op bollengebied nog al wat zwendel en iemand die er geen kijk op heeft ziet niet zo gemakkelijk het verschil tussen goede en minder goede kwalitei ten. De bloembollenteelt heeft in de loop der jaren in ons land wel een hoog peil bereikt. Vooral de tulpenhandel is een tak van bedrijf, die al enkele hon derden jaren de Hollanders bezig ge houden heeft. Reeds vóór 1600 lieten de welgestelden hun tulpenbollen al recht streeks uit Constantinopel naar Holland komen, waarvoor ze soms fantastische prijzen betaalden. Zo ontwikkelde zich in ons land de handel in dit produkt. In 1634, zo las ik onlangs, wierpen ve len zich op de tulpenhandel en som mige kooplieden staken hun gehele ka pitaal in een paar handen tulpenbollen. In 1636 kocht men de bol van een zeld zame tulp voor 4600 gulden een ka pitaal voor die tijd! een nieuwe koets en twee schimmels met tuig. In de gro te steden werden beurzen voor deze handel geopend en speculanten werden van de ene op de andere dag soms schatrijk. Zoals het vroeger jaren op Flakkee was, dat iedereen op zijn ma nier in 't groot of klein met uien spe culeerde, zo deed men het toen met de tulpen. Alles wierp zich op de tulpen en zelfs de buitenlanders werden door de tulpenkoorts gegrepen. Het geld stroomde Holland binnen, doch aan de goklust kwam ook een einde toen de prijzen daalden en welvarende koop lieden tot de bedelstaf werden gebracht. De handel kreeg zulke enorme klappen, dat er vele jaren overheen gingen eer men de kentering te boven kwam. In onze tijd is de handel in bollen enorm opgeleefd. Bijna negenduizend hectare Het vierde kwartaal van dit jaar gaat morgen woensdag in, waar mee ook de betaling van het abonnementsgeld voor ons blad „Eilanden-nieuws". Onze pos'tabonnees die gewoon zijn per giro te betalen, gelieven dit per omgaande te doen. Per 15 oktober gaan de postkwitan- ties de deur uit en moet U de hoge incassokosten betalen. Mogen wij op uw medewerking rekenen? Het is in uw eigen be lang. Administratie N. V. Eilanden-nieuws NIEUWE TONGE Beroep uitgebracht. Naar deze ge meente is bij de Ned. Herv. kerk een beroep uitgebracht op ds. P. de Jong, te Kootwijkerbroek. Vrijdag 3 oktober a.s. zal ds. de Jong de gemeente bezoe ken en hoopt 's avonds 7 uur een kerk dienst te houden. Geen vergadering. In verband met de kerkdienst op vrijdag 3 oktober, zal de meisjesvereniging „Draagt El kanders Lasten" die avond niet verga deren. OOLTGENSPLAAT Sclieepvaart. In de afgelopen week zijn uit de haven vertrokken 7 schepen geladen met suikerbieten in totaal 1306 ton, 2 schepen met uien, 2 marinevaar tuigen geladen met minutie en 1 schip met aardappelen. Vanaf de Galathee- sehaven zijn vertrokken 3 schepen met suikerbieten met een gezamenlijke in houd van 530 ton. Winkelsluiting. Vanaf woensdag 1 oktober zullen de winkels 's avonds om 6 uur gesloten zijn, uitgezonderd de kappers en de sigarenwinkels die om 7.30 uur sluiten. grond beslaat de teelt, verdeeld over circa tienduizend kwekerijen. De ex port bedroeg het vorig jaar bijna 193 miljoen gulden, een belangrijke devie- zenbron voor ons land dus. Bovendien vinden enige tienduizende mensen werk in deze tak van bedrijf. Ook op ons eiland neemt de boUenteelt een steeds grotere plaats in, voornamelijk wat be treft de gladiolen. Naar ik hoor zijn de prijzen dit jaar goed, dus is de teelt weer lonend. De gladiolen schijnen niet alleen in Ouddorp op de zandgrond, maar ook op de lichte kleigrond over geheel Flakkee goed te gedijen. Het is een arbeidsintensieve teelt, waaraan ook voor de werkman wat te verdienert valt. Het staat er naar, dat dit er dit jaar van de bollen méér zal overschie ten dan van de uien! Ja, die uien! Ze hebben in de loop der jaren al wat spanningen teweeg ge bracht, 't Is altijd nog een produkt ge weest, waar geen staat op te maken valt. Over het algemeen weet men van geen enkel landbouwprodukt welke prijs het uiteindelijk zal opbrengen, maar de ui is altijd nog een riscant veldgewas geweest. Er zijn kapitalen aan verdiend en evenzo kapitalen aan verloren. De ui is „een bron van tra nen." Voor de huisvrouw wanneer zij ze klaarmaakt, maar soms ook voor de handelaars en boeren, die er het ene jaar op moeten toeleggen, wat ze er een vorig jaar aan verdienden. Toch is het een produkt, waaraan de arbeider, die „juun om d'n dorden" had, een aardige bijverdienste heeft gehad en nog heeft. Zijn de prijzen laag, of brengen ze in 't geheel niets op, dan lijdt hij slechts het verlies van zijn arbeidsuren, die hij boven z'n normale dag gemaakt heeft. Hetziet er echter naar uit, dat hun deze arbeid in de toekomst voor een groot deel zal worden ontnomen nu er ook al een machinale uienplukker zijn in trede in de landbouw gaat doen. Schram heeft daarover met belang stelling gelezen. Wat de firma Van Rumpt heeft uitgevonden is werkelijk uniek. De mechanisatie in de landbouw gaat er weer een stap mee vooruit. Schram heeft altijd bewondering voor de mensen die een uitvinding doen, waarmee praktisch werk kan worden gedaan. Er zal zeker heel wat ge-expe rimenteer aan vooraf gegaan zijn eer het proto-type van deze plukker ver vaardigd kon worden. Maar het denken en prakkezeren met het vaste voorne men dat het moet slagen, is dan toch beloond. Het ingebruik nemen van deze pluk-apparaten zal weer heel wat hand werk vervangen. Is zo'n uitvinding nu winst of verlies? Dat vraagt Schram zich wel eens af. Winst in elk geval voor de landbouwer, die er arbeidsloon mee bespaart, maar verlies voor de werknemers omdat hun een flink stuk werk wordt ontnomen? Ik weet het niet Ondanks alle mechanisatie is er toch altijd nog handarbeid nodig geweest, al wordt dit steeds meer tot een minimum beperkt. Ook vraagt een verdere door voering van de teelt van bloembollen en fijnere produkten misschien in de toekomst óók meer intensieve mensen- arbeid, zodat het teloorgaan van de uienplukkerij helemaal geen rol meer speelt. We zullen 't afwachten en zien met belangstelling de volgende uitvin ding van Rumptstad tegemoet! Schrammetje

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1