;er nieuwe lokalen Chr. School ie Ouddorp in gebruik Ps. J. den Besten uit Dirksland verrichtte opening Echipaar J. de Bonie-Kardux ie Dirksland in hei goud Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GROJVDSLAG VOOR DE ZUID-H0LLA1V[DSE EN ZEEUWSE EILANDEN '^lyiAsMixi, Woensdag herdenken zij hun 50-jarige echtvereniging Bevordering van produlctl- viieif in de visserij Centrale Telling lElddelliarnis Dinsdag 23 september 1958 No. 2731 BINS HÏJNDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS edactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 1870—2628 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PEB KWABTAAi ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pei nun. BQ contract speciaal tarlal 6 uur avonds Telefoo» K 1870—2017 Giro 167980 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond c opening van-de vier nieuwe lokalen van de school met^de Bijbel aan de "ses Margrietweg te Ouddorp, heeft vrijdag Mider grote' belangstelling ts gevonden. Men heeft zich gezien de ruimte het gebeurde in één van okalen met de uitnodigingen wel moeten beperken, maar toch was er het bestuur en het personeel van de school bijna de gehele gemeenteraad, emeente-secretaris de heer Hof, de schoolarts dokter Gestman en de pi. esheer dokter Ruizeveld; ds. van Wakeren, als voorz. van de Chr. Scho- ond; gemeente-architect Labee, architect Kloppers en zijn assistent dhr. Ie, hoofd- en onderaannemers en meerdere genodigden. De opening was edragen aan ds. J. den Besten te Dirksland, die ook de leiding voor deze dag had. s den Besten opende met het laten én van Ps. 95 1, las Genesis 26 12—25 en ging voor in gebed. Zijn ningswoord culmineerde in hetgeen ers 22 staat; „daarom noemde hij elfs naam Rehoboth en zei: „Want heeft de Heere ruimte gemaakt en zijn gewassen in dit land". s. den Besten bracht eerst de tekst tot zijn recht, door de geschiedenis aartsvader Izaak te releveren, die werd gezegend waarom de Filistij- hem benijden en de waterputten r het vee dichtstopten. Op Abime- s verzoek vertrekt hij naar Gerar r ook daar krijgt hij moeite over water de herders van Gerar isten hem de putten Esek (gekijf) Sitna (beschuldiging) die hij als edzaam man verliet. Hij brak op en f een andere put van levend water, rbij zij hem met rust lieten. De m van deze put noemde hij „Reho-* eze geschiedenis paste spr. toe bij opening van deze nieuwe school. De en Esek en Sitna gekijf en be- uldiging zijn voor het Chr. on- ijs in het algemeen wel typerend; is steeds veel tegenstand tegen ge- "st. Daarom mogen we dankbaar zijn we het nog hebben al taant helaas liefde voor het Chr. Onderwijs. Er 'den geen offers meer gevraagd zo- in de tijd toen de gelijkstelling er was. Wat zijn we niet bevoorrecht en andere landen, b.v. achter het ren Gordijn, dat in rust en vrede Chr. onderwijs mag worden gege- Waarom spr. deze lauwheid ver deelde. ehoboth de Heere heeft ons Lite gemaakt kan ook hier wor- gezegd. De oude school voldeed niet r, er zijn vele gebreken aan. Voor bestuur bracht dit veel zorgen. Spr. f de de burgerij, dat ze zo vlot op de 'gatielening hadden ingetekend waar r deze bouw mogelijk werd. 'u de Heere ruimte gemaakt heeft, "ten we het ook al van Hem ver- chten. preker hoopte dat Hij ook geven zal 'het gehele'gebouw er spoedig ko- zal en verklaarde dit nieuwe ge- Ite van de school voor geopend, ij heette de aanwezigen welkom, in- derheid Het hoofd de heer Spuibroek zijn. personeel. Spr. wijdde enkele rden aan mej. Vermaas, die wegens te de opening niet kon bijwonen, zal voor het personeel een lust zijn de luchte en lichte lokalen te wer- Spr. wenste hen toe, dat er veel en op hun arbeid zal rusten, an architect Kloppers bracht spr. "ens het bestuur dank voor zijn een en adviezen en voorts aan allen, aan de bouw hebben medegewerkt. Een stuk geschiedenis et hoofd van de school hield daarna zeer mteressante rede in 'n boeiend oogtrant over het verleden, heden toekomst van het onderwijs te daorp. ti ging terug tot een eeuw geleden precies gezegd 102 jaar, 2 april 1856. zaam wandelde toen een bekende er, Jacob Ruigentuin naar de duinen, toen niet zo druk bezocht werden tegenwoordig. Spr. gaf een leven- e beschrijving van het mooie Oud- dat Jacob Ruigerstuin zo lief had. oe duinen gekomen ging zijn blik ar de zee, waar hij een groot aantal monsters aan het strand zag sparte- Hl] loste een schot en trachtte er van te raken. Jammer van dat _f\ nep spr. uit, want het grootste .1 KOOS zijn weg naar zee. Een en "g zeemonsters van de 350 strand- J^ ]5°"<ien op het droge worden ge- ept. Prof. dr. v. d. Hoeve uit Leiden ide vast, dat het dolfijnen waren „f ^^ynlijk buskoppen) die een gro- waarde vertegenwoordigden. Van het ^■^ff \geld was men in staat een "Oi te bouwen wat nu de smede- van van Damme is, met de oude 001 er bij. Ruigentuin had beter de kunnen zingen om de overige ^J'P-^F het strand te lokken dan dit f A^® schot te lossen! aldus riep •uu. Dan was er nog meer geld bin- gekomen. e school werd in 1857 in gebruik ge- ™en. In maart 1884 werd een vereni- t H^l^-i** stichting van scholen ae 'iijbel. Er moest naar een school °";gezien, aangezien de „Dol- enschool niet meer voldeed bouwde 't school die nu eind Weststraat .f^- up 22 maart 1884 ging de voor- van de Chr. schoolvereniging t;,f°^=^ris, van Schouwen te Goeree wam de niet meer in gebruik zijn- uoüijnschool op hun naam voor de van f 1660.- (plus de Inventaris). Er waren toen 330 kinderen. Dit be drag was toen een geweldige uitgave, omdat alles uit eigen zak moest worden betaald. Men moet diep respect hebben voor de geloofsmoed en volharding, omdat het uit de mond moest worden gespaard. Er was geen speelplaats, weinig ver lichting, de W.C.'s zonder spoeling be vonden zich in de lokalen. Deze school werd afgekeurd. Toen is de bouw begonnen van de school aan de Nieuwe weg met 7 lokalen, die in september 1907 werd betrokken. De z.g. Dolfijnenschool is van 18571907 in ge bruik geweest dus 50 jaar. De oude school aan de nieuwe weg is ook een halve eeuw in gebruik geweest. In 1924 werden 2 lokalen bijgebouwd in 1928 nog een en in 1953 b^eek de school weer te klein. Er kwamen plan nen voor verdere uitbouw, maar vrees den, dat de bouwk. inspectie dit niet zou goedkeureri. We leefden toen in de tijd van de ho^bgconjunctuur. Architect Labee maakte plannen en voor restau ratie en voor nieuwbouw. Op 13 okt. 1954 had hierover de eerste bespreking met b en w plaats. Vele conferenties zijn hierop gevolgd; het was moeilijk om er 2 ha. grond voor te bemachtigen. Inmiddels verslechterde de financiële toestand; de bestedingsbeperking kwam. Het prachtige plan van de heer Klop pers kon niet in zijn geheel doorgaan. Op 4 maart 1955 werd de bouw van 4 lokalen goedgekeurd, die thans in ge bruik worden genomen. Pracht lokalen Sprekende over het heden gaf dhr. Spuibroek een beschrijving van de nieuwe lokalen. Het valt op, dat er een ruime toetreding is van licht en lucht, prima ventilatie, naadloze vloeren, ron de hoeken in gangen en W.C.'s, wasge legenheden, ramen bezet met tochtstrip, afvoer van condenswater, prima elek trische verlichting, speciale sluiting van deuren enz. Aan alles hebben de bou wers gedacht. Het betegeld plein is zo danig aangelegd, dat er praktisch ver- keersonderwijs kan worden gegeven. Voor dit alles was spr. zeer dankbaar. Nadelen Er zijn ook nadelen. De schoolgebou wen die in zijn geheel 565 leerlingen telt liggen ver uit elkaar. Het wordt dus een onderafdeling het behoort één school te zijn. Een ander nadeel is dat er geen kamer beschikbaar is wan neer de inspecteur, de schoolarts of een reiziger komt Centrale verwarming kan ook nog niet worden aangebracht. Dit is niet de schuld van de architect maar ligt aan de omstandigheden. Het is^ maar de helft van een halve vleugel we zijn dankbaar maar niet voldaan! De heer Spuibroek besloot met de wens, dat het personeel er vele jaren zegenrijk in zal mogen werken. Met de woorden van Nehemia zei spreker: „laat ons ons opmaken en bouwen" en de bede van Nehemia zij de onze: En God van de hemel zal het ons doen geluk ken. Felicitatie gemeentebestuur De loco-burgemeester J. Voogd com plimenteerde namens het gemeentebe stuur, die het vertrouwen had, dat in de toekomst het gehele gebouw zal kunnen worden voltooid. Anderzijds diende men niet te veel aan het uitwen dige te blijven hangen. Het gerneente- bestuur is verblijd dat deze lokalen ge reed zijn en de kinderen door gebrek aan plaats niet over straat behoeven te lopen. Hij besloot met de wens dat de kinderen er niet alleen zouden worden opgevoed tot goede burgers in de maat schappij, maar bovepal dat het onder wijs uit Gods Woord gezegende vruch ten zou afwerpen door de werking van Gods dierbare geest. Een symbool Ds. van Wakeren van Stad aan 't Ha ringvliet, sprak als voorz. van de Chr. Scholenbond, die tot doelstelling heeft op ons eiland het Chr. Onderwijs in stand te houden en te bevorderen. Spr. had in de school^ zo eens rond- gezien en wees op een kaartje van het Zendingsterrein. Als men daar een aan tal jaren onder de „letterblinden" af analfabeten gewerkt heeft zoals hij, be seft men te beter wat een voorrecht het is, dat weer een nieuwe Chr. school is verrezen. Een school waarin uit de Bijbel wordt onderwezen tot een richt snoer vüor het gehele leven. Niet alleen in de wijsheid der Egyptenaren, maar ook in de weg der zaligheid. Een voor recht dat de ouders getrouw aan hun Doopbelofte aan deze school hun kinde ren konden toevertrouwen. Hij stemde met ds. den Besten in dat er zoveel lauwheid voor het Chr. on derwijs gekomen is. We kunnen blij zijn imet de gelijkstelling aldus spreker, maar de Openbare school heeft toch al tijd nog wat voor. Willen we een school bouwen moe ten we eerst een waarborgsom storten en de Chr. school moet zich t.o.v. de uit gaven altijd richten naar de O.L. school! Laat ons daar blij mee zijn, de liefde voor het bijzonder onderwijs mocht er door verlevendigd worden. Hij hoopte dat geheel Ouddorp dit onderwijs zal begeren. Een dependance-school noemde hij niet gemakkelijk voor het hoofd. Hij zag het als een symbool van het Koninkrijk Gods! God werkt in de wereld, de grondslag, Jezus Christus en Zijn ver zoenend lijden is gelegd. Persoonlijk meende hij, dat de muren van dit ge bouw ver waren gevorderd. Zijn Ko ninkrijk komt het is nog niet afge bouwd, maar het nadert de voltooiing! Sprekers wens was dat deze onvoltooi de school een klein plaatsje zal inne men in dat onbeweeglijk Koninkrijk. Een oude getrouwe Het oud bestuurslid de heer Jan Ta- nis Tz., die 82 jaar oud is haalde herin neringen op uit de oude doos. Hij be wonderde de moed en het geloofsver trouwen dat de pioniers hadden gehad die zonder geld een Chr. school wisten te formeren. Voor Dirksland had hij veel lof zei spr. tegen ds. den Besten omdat daar geld kon worden geleend van de Chr. Nat. School. De strijd was fel. De liberalen zeiden: „dat hou je geen 2 jaar vol!" Nu is het al 74 jaar. Zijn familie van beide kan ten waren sterke voorstanders van Chr. onderwijs geweest. Als 8 jarige'jongen had hij meegelopen om de 4 stuivers- bijdrage van de maand op te halen. Hij dankte God, dat hij de opening van deze nieuwe lokalen nog mocht meemaken en beleven. De,architect de heer Kloppers bracht zijn gelukwensen over al had hij dit liever voor het complete gebouw gedaan. Hij dankte het bestuur vo(^ de opdracht en het gemeentebestuur etl dhr. Labee voor de prettige medewer king. De waarderende woorden aan zijn adres delegeerde hij naar zijn naaste medewerker de heer Koole. De aanne mers zegde hij eveneens dank en hij drukte de wens uit, dat de school tot heil zou strekken van de jeugd van Ouddorp. Siotwoord Het slotwoord werd gesproken door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. Bezuyen. Hij dankte alle aan wezigen, alle sprekers ook de aanne mers stuk voor stuk, inzonderheid ds. den Besten voor de opening en eminen te leiding. De burgerij van Ouddorp, die zo spontaan hadden ingetekend op de lening vergat hij ook niet, maar boven al bracht hij dank aan God, die dit ge bouw schonk, dat het onderwijs weer kan doorgaan. Hij besloot zijn betoog met de wens, dat de kinderen er niet alleen zouden gevormd worden voor de maatschappij, maar het onderwijs bo venal zal mogen strekken tot Gods eer en verheerlijking van Zijn Naam. Na het ^zingen van Ps. 25 2 eindig de hij met dankgebed. De aanwezigen kregen daarna gele genheid de mooie, frisse lokalen te be- zichtigeii. De bouwers Architect van deze nieuwe school is de heer Kloppers; hoofdaannemers fa. de Blok en Tieleman; schilder W. de Vogel, Melissant; elektriciteit P. West hoeve; stucadoor fa. Kruidenier, Rot terdam; smidswerk enz. A. Vijfhuize te Dirksland. Vermelden we nog dat felicitaties wa ren binnen gekomen van ds. Steur; ds. Smit, Stellendam; Inspecteur L.O.; mej. Vermaas en fa. Pijl te Ouddorp. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Hedenavond 7 uur hoopt in de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. Hegeman van Genemuiden. DIRKSLAND Rioleringen. Van gemeentewege zal de Boezemweg van een geheel nieuwe riolering worden voorzien. Ook de Phi- lipshoofjesweg zal geheel gerioleerd worden. De aanbesteding hiervan zal plaats hebben op 25 september in het gemeentehuis. Bietencampagne. Heden kunnen aan de kaai weer suikerbieten worden ge leverd. Het daarvoor benodigde perso neel is reeds in dienst genomen en ma terialen in orde gemaakt. (Buiten v^antwoordelijkheid der red.) Mijnheer de Redacteur, Nu er commentaar op de Wethouders verkiezingen volgt, wil ik hierover gparne het een en ander te berde têrengen. Voor mij staat vast dat dit commentaar van de zijde der S.G.P. komt, ook al tekent men anoniem met „een Hervormd lezer". Waarom maakt zich deze persoon zich anders zo druk over het Hervormde volksdeel in onze gemeente en stelt dan tevens de heer Koppelaar als Wethouder voor? Hij moet toch weten dat dhr. Koppelaar tot de Geref. Gemeente behoort en als zodanig toch moeilijk als vertegenwoor diger voor de Hervormden kan optre den. Hij noemt ook de zittingsperiode van wijlen dhr. Vroegindeweij, maar schijnt vergeten te zijn dat ook deze tesamen met een -Knkse wethouder (dhr. v. d. Melde) in het college van B. en W. zit ting had. Alleen was toen een feit be palend en wel dit, dat de meerderheid van dit coll. rechts diende te zijn. Toen échter een burgemeester in onze ge meente werd benoemd, die alhoewel rechts georiënteerd, toch op bepaalde JDunten links dacht (denk aan de zon dagsrust), was het voor de rechtse raadsfractie niet langer verantwoord om iemand van de linkervleugel te handhaven en is men er toen toe over gegaan om twee rechtse wethouders te kiezen. Nu echter een rechtse burge meester aan het hoofd van onze ge meente staat, is het voor ons als anti revolutionairen niet langer bindend dat er twee rechtse wethouders moeten zijn. De raad staat immers aan het hoofd der gemeente, zij kiest uit haar mid den het dagelijkse bestuur der gemeen te en dit moet volgens het A.R. (en C.H.) gemeente program zo geschieden dat dit college een afspiegeling van de raad is. Middelharnis telt 6 rechtse en 5 linkse raadsleden. Of iemand van links P.v.d.A. is of V.V.D., mgakt voor mij geen verschil, links is links. En al is er nu een linkse wethouder in ons gemeentebestuur, deze zal zich toch immer gebonden weten aan de rechtse meerderheid van de yaad. Alleen wordt op deze wijze mede verantwoordelijk heid, aan de linkerzijde opgelegd, en het wantrouwen weggenomen. Dat hiertegen fel protest komt van de zijde der S.G.P. is voor mij onbegrijpelijk. Want is het commentaar van de heer Kardux niet uitermate vreemd, als hij schrijft dat de kiezers beter regelrecht de heer v. d. Waal hadden kunnen kie zen? Verder heb ik me afgevraagd of deze heer nooit gehoord heeft van de ge meente Stad aan 't Haringvliet, waar een rechtse meerderheid (incl. S.G.P.) een geheel links college kiest. Dan nog een enkel woord over ons Eilanden- nieuws. Het wordt m.i. hoogtijd, dat men daar gaat inzien, dat het brengen van eenzijdige commentaren achterwe ge dierit te blijven. Men spreekt van geen partijblad, doch de commentaren die men leest in hoofdartikelen, zijn zonder meer afkomstig van de S.G.P., of het S.G.P. standpunt wordt als do minerend gesteld. Ik denk hierbij aan de artikelen voor de wethoudersverkie zing, en ik heb me nu afgevraagd, of de nieuwe artikelenreeks „de verhou ding A.R.-C.H." al bedoeld is, om een wig te drijven in onze gemeentelijke partijformatie. Het ware beter, dit alles minder op te drijven en ook zelf in de S.G.P. van Middelharnis eens Her vormde mannen op kans biedende plaatsen te stellen, inplaats van dit al leen aan de A.R. over te laten. Ondanks alle verdeeldheid die er momenteel is, past het ons als christenen in A.R. en S.G.P. te zoeken naar datgene wat ons bindt, en niet naar dat wat ons scheidt. Dankend voor uw plaatsruimte. Het Hervormde raadslid P. Tieleman Naschrift. Als redaktie gaan we niet in op de discussie van de ingezonden- stukkenschrijvers. Alleen delen we mede, dat de hoofdartikelen over de verhouding A.R.-C.H. geschreven wor den door een onverdachte Hervormd Anti-Revolutiónaire medewerker. HERKINGEN De collecte ten bate der Chr. School heeft in de Ger. Gemeente opgebracht 113.14. Eerste suikerbieten. De eerste sui kerbieten voor het a.s. seizoen zijn aan de haven aangevoerd door de landbou wer C. P. van Eek. Kerkdiensten. A.s. zondag 28 septem ber hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden ds. H. van Gilst te Dirks land, en wel des voorm. 10 uur (H.A.), 2 uur (H. Doop) en 6 uur (Nabetr.) In verband met het parkeren van auto's aan de rechterzijde van de Kaai- dijk, zijn bij de weegbrug op een af stand van plm. 12 meter witte strepen aaixgebracht met de letters N.P. tensin- de bij het a.s. bietenseizoen het af- en aanrijden van de bieten op de weegbrug nist te hinderen opdat men vrij op de weegbrug kan rijden. Men verwacht'dat ieder hier de hand aan zal houden. Bazar. In de loop van de maand no- Morgen, woensdag 24 sept. a.s. hopen het echtpaar J. de Bonte-Kardux wonen de Burg. Zaaijerlaan 14 te Dirksland, de dag te herdenken., dat zij 50 jaar ge leden in het huwelijk traden. Zij hopen dit heugelijke feit in eenvoudigheid met hun kinderen en kleinkinderen te vieren. De heer J. de Bonte heeft de leeftijd van 78 jaar en zijn echtgenote mevr. L. de Bonte-Kardux die zoals deze foto laat zien de mooie Flakkeese klederdracht trouw blijft is 74 jaar oud. Beiden mogen zich nog in een goede gezond heid verheugen. De heer de Bonte stamt uit een land bouwers-familie en heeft dit vak zijn levenlang uitgeoefend. Toen zij huwden namen zij intrek op het „stéétje" aan de Havendijk (Kralingen 56) wat pas (in 1908) was gebouwd. Het staat op Melissantse grond. Uit dien hoofde heeft de heer de Bonte in de twintiger jaren nog een periode lid geweest van de gemeenteraad te Melissant als afge vaardigde van de A.R. partij. Hun huwelijk is gezegend geworden met 7 kinderen, waarvan er 5 gehuwd zijn. De oudste zoon, dhr. D. de Bonte woont op het ouderlijke bedrijf aan de Havendijk; een andere zoon dhr. L. de Bonte heeft een landbouwbedrijf te Emmeloord; hij behoorde tot de pio niers en was aldus een van de bevoor rechten. De derde zoon, de heer M. de Bonte woont eveneens in de N.O. polder n.l. te Ems en is aldaar handelaar in aardappelen. Twee dochters zijn ge huwd, één woont te Balk in Friesland de ander te Dirksland. Van de onge huwde dochters drijft er een een mo devakschool te Dirksland en de ander is wijkverpleegster te St. Philipsland. Zij hebben 13 kleinkinderen. De heer de Bonte is in landbouw- kringen een zeer geziene figuur; sinds jaren maakt hij deel uit van het be stuur van de Landbouwvereniging „Dirksland," waarvan-hij 24 jaar lang secretaris-penningmeester is geweest. Op kerkelijk gebied bekleedde hij 20 jaar lang de funktie van kerkvoogd, waarvan sinds 4 jaar president-kerk voogd. Ook het Chr. onderwijs had zijn gro te belangstelling. Sinds febr. 1919 zit hij in het bestuur dus bijna 40 jaar, waarvan vele decennia als secretaris. De nieuw te bouwen chr. school brengt dit bestuur grote zorgen; hij hoopt de ver wezenlijking er van nog eens mee te mogen maken. Tot 1948 hebben ze op de boerderij aan de Havendijk gewoond, sinds 10 jaar woont het jubilerend echtpaar nu in de Burg. Zaaijerlaan te Dirksland. Vandaar dat de heer de Bonte de vorige zittingsperiode in de gemeenteraad kon worden gekozen, waar hij de plaats in nam van de heer S. Albregts, die zich niet meer beschikbaar stelde. Met de laatste verkiezing werd het aantal ge meenteraadsleden van 11 op 7 terug ge bracht, zodat hij er automatisch afviel. Het zal het jubilerend echtpaar woensdag 24 september zeker niet aan belangstelling ontbreken. Bij de vele gelukwensen die zij die dag zullen ont vangen voegen we ook de onze, met de wens dat onder Gods zegen hen een verdere gelukkige levensavond zij be schoren. vember hoopt men ten bate van de Groene Kruis afd. alhier een bazar te houden. Met de organisatie daarvoor is men reeds druk bezig. Als onderdeel zal men in de loop van deze en volgende week met toestemming van b. en w. een huis aan huis collecte houden. Het damescomité hoopt op aller medewer king. Ook goederen voor deze bazar worden gaarne in ontvangst genomen. Gevonden voorwerpen: 1 wollen herensjaal en een groot model bacon- sleutel. Inlichtingen bij de postcomman- dant der rijkspolitie, Nieuwstraat 11a. De inenting tegen polio voor de jaarklassen 1950 en 1951 zal geschie den op donderdag 25 september a.s. in het wijkgebouw van het Groene Kruis. Voor patiënten van dokter K. J. Huis man, aanvang 10 uur en voor patiënten van dokter Elvé om 10.30 uur. Door het bestuur van de stichting Verenigingsgebouw te Herkingeii zal voor het geven van een naam aan het verenigingsgebouw een prijsvraag wor den uitgeschreven. Binnenkort zullen hiervoor door middel van huis-aan- huisbiljetten nadere inlichtingen v/oc- den verstrekt. STELLENDAM Eerste suikerbieten. De eerste su;ker bieten van dit seizoen zijn geleverd iloor de heer P. D. Sieling van Melissant met bestemming voor Puttershoek. OUDDORP Kerkdienst. A.s. donderdag 25 sept. hoopt om 7 uur voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. C. Hegeman van Genemuiden. Naar wij vernemen zal haet ingang van 1 okt. a.s. de heer Lucier overge plaatst worden naar Papendrecht. Aan de Chr. School is wegens ziekte van mej. Vermaas voor tijdelijk aange steld als onderwijzeres mevr. Eijkelen- boom alhier, met ingang van 22 sept. Gevonden voorwerpen: 1 paar san dalen, 1 muntbiljet; 1 knipportemonnaie 4 ansichtkaarten; 1 linkerschoen; 1 ha renrijwiel; 1 herenpolshorloge; 1 heren rijwiel; 1 kleine zwarte hond; 1 .fcse kinderschoentje. Verloren voorwerpen: 1 groene df.- mesblouse; 1 donker rode bril in groe ne koker; 1 bruine portemonnaie met inhoud; 1 paar gele damesschoenen, 1 blauwe R.A.F.-herentrui met grijs-witte strepen; 1 bankbiljet van tien gulden; 1 manchester korte jas, kleur zwart; 1 paar korte rubberlaarzen; 1 bruin le deren portefeuille, inh. geld en een aanstelling ten name van de verliezer; 1 zonnebril; 1 slinger en 1 bahcosleutel. Inlichtingen te bekomen op het groeps bureau der rijkspolitie te Ouddorp, Ha venweg 2. (kantooruren van 912 uur en van 1418 uur). STAD AAN 'T HARINGVLIET Eerste suikerbieten. Door de land bouwer Adr. V. d. Tol zijn aan de haven de eerste suikerbieten aangevoerd. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Heden dinsdagavond 7 uur zal voor de Geref. Gem. optreden ds. H. van Gilst te Dirksland. steunen van initiatieven tot behoud ■uan positie (E.E.G.) Dr. A. Vondeling acht het voor de Nederlandse volkshuishouding van be lang, zo deelt hij mee in de memorie van toelichting aan de Tweede Kamer bij de landbouwbegroting 1959 dat de plaats, die de visserij daarin thans inneemt, blijft gehandhaafd en zo mo gelijk wordt verstevigd. De Nederland se visserij zal zich hebben te bezinnen op de gevolgen van de totstandkoming van de E.E.G. Wil de Nederlandse vis serij in een grotere economische ge meenschap de haar toekomende plaats kunnen behouden en verstevigen, dan zal men de toerusting van het produk- tie- en afzetgebied, rekening houdend met die van de partnerlanden, daarop moeten instellen. Het te voeren visserijbeleid zal er op gericht zijn initiatieven, w^lke dienaan gaande worden genomen, te steunen. Een uit vertegenwoordigers van over heid en bedrijfsleven samengestelde werkgroep is ingesteld, welke belast is met het inventariseren en voorbereiden van de bestudering van de visserijpro blemen. De volle aandacht zal moeten worden gericht op de bevordering van de produktiviteit aan boord, bij de ver werking en bij de handel evenals op de bestudering van de noodzaak en de even tuele wijze van toepassing van verdere marktordening. Er wordt een Produk- tiviteitscentrum voor het visserijbedrijf opgericht. Bij de ministér van econo mische zaken is onder overlegging van een voorlopig programma van techni sche en bedrijfsorganistorische onder zoekingen een verzoek om subsidiever-^ lening aanhangig gemaakt. De Contact groep Opvoering Produktiviteit acht het verantwoord, dat een bedrag van circa 1 miljoen in 5 jaar te besteden aan deze onderzoekingen wordt ten koste gelegd en adviseert een subsidieverle ning van de zijde van het ministerie van economische zaken tot een bedrag van 350.000. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening over weegt te gelegener tijd en binnen het raam van de financiële mogelijkheden in de toekomst eveneens gelden voor dit doel op zijn begroting uit te trek ken. Het bestaande overbevissingsverdrag, dat uitsluitend regels kan geven met betrekking tot maaswijdten van visnet ten en tot minimummaten van bepaal de vissoorten, heeft een te beperkte op zet om overbevissing van de Noordzee afdoende tegen te gaan. Een nieuw ver drag met ruimere bevoegdheden voor het verdragsorgaan is in voorbereiding. Uienveiling van dinsdag 23 sept. 1958 Middel 7.07—7.53; drielingen 9.—; Pic- klers 13.10—13.19. Aanvoer 84.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1