TROONREDE Koningin Juliana liei s.s. „RoHerdam ie waier Eén klap met de bijl..... In 36 seconden was stalen reus in zijn element 31e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij rgavond Dinsdag 16 september 1958 Nó. 2729 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedacüe en Advertenties uitsluitend Telefooa K 1870—2628 Hl t uur avonds Telefooa K 1870—2017 Giro 167980 ABONNEMENTSPRIJS 1.80 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BD coBtrect «peciaal tsrlel zoals die hedenmiddag is uitgesproken door H.M. Koningin Juliana, bij de opening van de Staten-Generaal. De Koningin sprak als volgt: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Het jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspanning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de phcht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht. Onze taak is het ervoor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het Koninkrijk als in het wijdere kader van de internationale samenwerking. De sociaal-economische ontwikkeling in ons land vertoont zowel gun stige als minder gunstige aspecten. Het verstoorde evenwicht in onze nationale economie is mede ten gevolge van de getroffen maatrege len in belangrijke mate hersteld. De goud- en deviezenreserves heb ben een welkome versteviging ondergaan, al blijft een verdere aan vulling gewenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten van levenson derhoud niet gestegen. De ontwikkeling van de werkgelegenheid wordt thans echter met name door de aarzelende internationale conjunctuur voelbaar beïn vloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in febr. 1958 aangekon digde maatregel ter bestrijding van de werkloosheid hun uitwer king doen gevoelen, de omvang van de werkloosheid niet alarmerend. De stijging is tot staan gekomen. Speciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzonder het industria lisatiebeleid en de politiek der aanvullende werkgelegenheid richten. Reeds getroffen en inmiddels aangekondigde fiscale maatregelen met betrekking tot de investeringen zullen aan de werkgelegenheid ten goede komen. Bevordering van de exportontwikkeling is van vitaal belang. Al is de overbesteding voor het moment tot staan gebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke financiële, economische en sociale problemen. De ontwik keling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale economie en rijksbegroting. ZWARE DRUK Belangrijke subsidieposten, met name de huursubsidies en de zui- velsubsidies, drukken zwaar op de begroting en beperken daardoor zeer, welhaast te zeer, de financiële bewegingsvrijheid. De Regering heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal-Economische Raad over de vraag of, en zo ja op welke wijze tot een verantwoorde be perking van de subsidielast kan worden gekomen. De Regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen om het moeilijke vraagstuk van de aanpassing der melk- produktie aan de vraag naar zuivelprodukten, zo mogelijk in samen werking met andere landen, tot een meer bevredigende oplossing te brengen. FINANCIERING WONINGBOUW Een anderie factor, die het huidige uitgavenpeil in sterke mate be ïnvloedt, is de omstandigheid, dat het Rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiering van de woningwetbouw te dragen krijgt. De hoge woningproduktie in het achter ons liggende jaar was een bemoedigende factor in de voortdurende strijd tegen de woningnood. De teruggang van de economische ontwikkeling heeft echter tijdelijk een ongimstige invloed uitgeoefend op het aantal in aanbouw geno men woningen. Mede ten gevolge van de maatregelen tot het herstel van het economisch en financieel evenwicht is de woningproduktie thans weer stijgende, zodat verwacht mag worden, dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal wor den gemaakt. Ten slotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevolkingsgroei en de daarmede gepaard gaande economische, sociale en culturele activiteiten, met name ook ten behoeve van investerin gen voor woningbouw, onderwijs, wegen, kanalen, waterwerken enz. Een hoog niveau van besparingen voor het welzijn van ons volk nu en in de toekomst is dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blijven. Ook bij de uitwerking van het bezitsvormings- beleid op onderscheidene terreinen zal met deze omstandigheid re kening worden gehouden. De begroting 1959 vertoont een tekort. Dit is in de huidige situatie van de conjunctuur binnen zekere grenzen aanvaardbaar, al is grote voorzichtigheid geboden. Ondanks het ten slotte toch hoge totaal bedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking betracht. Een beroep op de kapitaalmarkt ter fi nanciering van het mede door de genoemde factoren veroorzaakte begrotingstekort is noodzakelijk. Dit beroep en daarmede de om vang van het begrotingstekort zal zijn grenzen dienen te vinden in de eisen, die aan de kapitaalmarkt uit anderen hoofde zullen wor den gesteld. Daarbij valt, naast de behoeften van het bedrijfsleven, meer in het bijzonder te denken aan die van de gemeenten, die hun kapitaaliutgaven ook in de toekomst slechts met langlopende lenin gen zullen mogen financieren en bovendien nog staan voor de nood zaak van een geleidelijke consolidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begrenzing van het beroep van het Rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotingstekort heeft het gevolg, dat niet te ontkomen valt aan een verlenging van de tijdelijke belas tingverhogingen. Handhaving van onze concurrentiepositie op de internationale markten blijft een van de fundamentele voorwaarden voor een even wichtige economische ontwikkeling, vooral met het oog op de werk gelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo stabiel mo gelijk loonniveau noodzakelijk. INTERNATIONALE SAMENWERKING De steeds groter wordende onderlinge afhankelijkheid van landen en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de inter nationale samenwerking. Naast lipt werk van de Verenigde Naties steunt de Regering derhalve krachtig alle pogingen tot nauwere sa menwerking van de vrije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds tre den de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Verdieping en uit breiding der samenwerking is noodzakelijk. De Regering streeft met alle kracht naar het tot stand komen van Gespannen kijkt de Koningin toe of er na „de klap met de bijl" beweging komt in het schip. Het was een ondeelbaar moment tussen de klap, het uiteenspatten van de fles champagne wat duidelijk is te zien en het wegschuiven van het schip. Direct daarna ging een luid gejuich op, wat door duizenden werd overgenomen. MELISSANT Heriienking met receptie GO-jarig be staan muziekvereen. „Tot Nut en Genoegen" Zaterdag 20 sept. a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat de muziekvereen. „Tot Nut en Genoegen" te Melissant opge richt werd. Aanvankelijlï lag het in de bedoeling van het Huldigingscomité dit feit met enige feestelijkheden te her denken. Door het tragische ongeval van één der leden en de nauwe betrekkingen van andere leden daarmee, werd beslo ten van alle feestelijkheden af te zien. De lopende verloting zal echter ge woon afgewerkt worden, zij het, dat de trekking waarschijnlijk uitgesteld zal worden tot 20 nov. a.s. Ook zal deze week een lijst collecte gehouden worden ter delging van oude schuld en aankoop van nodige attribu ten. Tenslotte zal de muziekvereen. za terdagmiddag 20 sept. om half vier een receptie houden in het verenigingsge bouw. Vooraf zal het corps nog een kleine rondgang door de gemeente ma ken, waarna men dan om half vier in het verenigingsgebouw zal arriveren. Verder ligt het in de bedoeling van het huldigingscomité om in het komend voorjaar enige feestelijkheden te orga niseren, als besluit van het 60-jarig ju bileum en tevens om het feit te herden ken dat de heer H. v. Balen medio april 30 jaar als dirigent aan het corps ver bonden zal zijn. Ook zal het dan voor enkele leden 30 jaar geleden zijn dat zij hun partij mee gingen blazen, het welk een drietal andere leden al ruim 51 jaar doen. een Vrijhandelszone, die in aansluiting aan hetgeen op het gebied der economische samenwerking in Europa reeds tot stand werd ge bracht een zo vrij mogelijk handelsverkeer over een zo ruim moge lijk gebied zou kunnen bevorderen. INDONESIë De Republiek Indonesië heeft met schending van alle rechtsregelen een reeks van maatregelen tegen Nederland en Nederlanders ge troffen, waardoor het verblijf van onze landgenoten in Indonesië vrijwel onmogelijk is gemaakt. Bedrijven en bezittingen zijn zonder enige vergoeding in beslag genomen. Verplichtingen worden niet na gekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit na de soevereiniteitsover dracht verleende krediet enen gesloten overeenkomsten. In het afgelopen jaar repatrieerden 37.000 landgenoten. Velen spannen zich op lofwaardige wijze in om hen zich bij ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgelegenheid hier en elders voor hen te vinden. NIEUW-GUINEA Voor de toekomst van Nederlands-Nieuw-Guinea hecht de Rege ring grote waarde aan de samenwerking met Australië, welke tot uitdrukking is gekomen in de Nederlands-Australische verklaring van november 1957. In gemeenschappelijk overleg gaan beide regeringen thans na wel ke praktische maatregelen geboden zijn om de doelstellingen van deze verklaring waaronder het streven naar zelfbeschikking te verwezenlijken. ERKENTELIJKHEID Het afgelopen jaar is in menig opzicht moeilijk geweest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waaraan onze volkshuishouding was onderworpen, zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Daarmede is voor ons land tenzij internationale ont wikkelingen dit onverhoopt doorkruisen de grondslag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en wel vaart. De ontwikkeling der kernenergie voor vreedzame doeleinden, ten aanzien waarvan ook de eigen activiteit van Nederland groeiende is, kan voor de toekomst van groot belang zijn. Zij zal hoge eisen stellen met betrekking tot investeringen, vorming van wetenschappelijke krachten en waarborgen voor de volksgezondheid. Dat althans op dit gebied ook in wereldwijd verband vruchtbaar overleg mogelijk blijkt, is een verheugend element in de internationale verhoudingen. De wijze, waarop aan de tegenslagen, die ons land hebben getrof fen, het hoofd is geboden, was weder getuigenis van de veerkracht en het weerstandsvermogen van ons volk. Bij een goede samenwerking tussen Regering en volksvertegen woordiging zullen ook de nog bestaande moeilijkheden kunnen wor den overwonnen. Terwijl de financiële toestand tot voorzichtigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheidsuitgaven en van kosten verhogende maatregelen in het bedrijfsleven, zal het ongetwijfeld mogelijk blijven een beleid te voeren, dat de geestelijke, economi sche en sociale ontplooiing van onze volkskracht stimuleert. Met de bede, dat God U wijsheid moge schenken bij de vervulUng van Uw verantwoordelijke taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. 16 september 1958. Zaterdagmiddag tien minuten over half vijf was het glorieuze moment aange broken dat Koningin Juliana, staande voor de boeg van de „Rotterdam" de woorden sprak: „Ik doop U Rotterdam en wens U behouden vaart." Tegelijk daarop hakte Zij met een forse bijlslag het touw door dat de klink vasthield, de fles champagne spatte stuk tegen de voorsteven en meteen schoof de 228 meter lange kolos de hellvng af, zijn element tegemoet. Opgetogen ging de arm van de Koningin omhoog om het onder Haar wegschietende schip te groeten en een oorverdovend gejuich van de duizenden toeschouwers steeg op, gemengd met het geloei van tientallen sirenes van schepen die zich op de rivier be vonden. Sneller en sneller gleed het schip te water, de achtersteven duwde met enorme kracht het water op zij en bij het verlaten van de helling dook het voorschip enige meters naar beneden waaruit het zich direct fier ophief. De te waterlating zelf duurde slechts 36 seconden. Dit adembenemend moment hebben zo ongeveer 30 d 40.000 mensen van dichtbij en ver gadegeslagen. In ons vorig nummer hebben we gemeld, dat op de werf speciale tribunes zijn ge bouwd om de duizenden toeschouwers te kunnen bergen. Deze tribunes waren afgeladen, met mensen; ook op de z.g. ere tribune, waarop o.m. ministers, kop stukken uit de Nederlandse handel en scheepvaart, en honderden andere auto riteiten, stond men mannetje aan man netje. Het prachtige septemberweer werkte er toe mee, dat duizenden wa ren opgekomen om dit historische mo ment voor de Nederlandse scheepsbouw en scheepvaart mee te maken. Op de rivier was het één beweeg van allerlei vaartuigen waarop de mensen uitpuil den en aan de overzijde van de rivier hadden zich duizenden mensen opge steld in afwachting van het grote ge beuren. Op een grote toeloop van pu bliek was gerekend; het drukke ver keer was tot in de puntjes geregeld. Ook de organisatie op de werf was aan alle kanten af. De uitgegeven toegangs- kaarten waren in diverse kleuren, ieder hetzij te voet of per auto kon langs richtingwijzers van dezelfde kleur zijn plaats vinden. Ontvangst van de Koningin Te 15.40 uur arriveerde de Koningin met de „Prinsesseplaat" vóór het hoofd kantoor van de Eotterdamse Droogdok Mij. vergezeld van haar hofdame Jonk vrouwe C. E. B. Röell; Mr. K. P. van der Mandele (Kamerheer) en Mr. J.- van der Hoeven, particulier secretaris van Hare Majesteit. H.K.H, werd ont vangen door Ir. A. Knape en Ir. K. v. d. Pols, directeuren van de R.D.M. Het duurde toen ongeveer nog een uur eer de tewaterlating plaats had. Te voet begaf H.M. met gevolg zich naar de lift vóór de boeg van de „Rotter dam", die Haar naar de op 14 m. hoogte gelegen Koninklijke tribune bracht. Op deze tribune kon de Koningin op een televisiescherm de aktiviteiten zien, die onder het schip vóór de tewaterlating plaats hadden. Duidelijk konden de toe schouwers tenslotte het schellet je ho ren, dat alles gereed was, waarna de Koningin de laatste beletselen kon weg nemen. Eén klap met de bijl en ge ruisloos schoof het geweldige schip, los uit zijn kluisters, de vrijheid tegemoet. Krachtig afgeremd Het viel op, dat de „Rotterdam" zo krachtig werd afgeremd en direct nadat het schip in het water lag bijzwaaide en vrijwel stil op de rivier lïwam te liggen. De technici hebben hiermee heel wat te doen gehad en deze afremming is tevoren tot en met berekend. Naast de nodige remschilden die aan het schip zaten vastgeklonken, waren aan arm- dikke staaldraden 18 kettingpeuren be vestigd, die samen drie kwart miljoen kilo wogen! Deze peuren lagen op di verse afstanden op de wal en in de ri vier, die de afremming tot een volko menheid maakten. Waar het hier zo'n geweldig groot schip betreft, kan van deze tewaterlating worden gezegd, dat het zelden zal worden meegemaakt dat alles zo vlot verloopt. Met trots kan de Rotterdamse Droogdok Mij. met de wer kers van hoog tot laag, op deze histo rische dag terugzien. De receptie In de ontvangsthal dankte Ir. K. v. d. Pols, directeur van de R.D.M. Hare Majesteit voor de tewaterlating „op klassieke scheepsbouwers wij ze" waarna hij haar als souvenir het zo even ge hanteerde bijltje in een prachtige doos van caromandelhout versierd met goud en zilver, aanbood. In zijn dankwoord aan de bestuur- deren van de Holland Amerika lijn, die de opdracht voor de bouw van de „Rot terdam" verleende, liet hij uitkomen, dat deze grote opdracht voor de R.D.M, maar ook voor de gehele Nederlandsche scheepsbouw nog veel duidelijker is dan op het ogenblik van de bestelling twee jaar geleden. Het leek immers op dat ogenblik mogelijk om, mocht on verhoopt de bouw van de „Rotterdam" niet verwezenlijkt worden, een volle dige bezetting van de bouwcapaciteit van de werf en van het beschikbare personeel te verkrijgen, door het aan vaarden van een aantal opdrachten van tankschepen, die toen nog in zo groot aantal boven de markt zweefden. Wij weten nu aldus de spreker dat daarmee een ontwikkeling in de hand zou zijn gewerkt, die niet geheel ge zond was en die op dit moment zeker tot een uitbreiding van voor de scheeps bouw minder prettige factoren zou heb ben gevoerd. Scheepsbouw, als nergens ter wereld! De rederij directeur van de H.A.L. sprak na een dankwoord aan de Ko ningin zijn grote waardering uit aan de Rotterdamse Droogdok Mij, voor het geen tot nu toe was verricht. De H.A.L. was er vast van overtuigd, dat over een jaar een schip zal worden afgele verd, gebouwd op een wijze, die ner gens ter wereld zal kunnen worden over troffen. Model van het s.s. „Rotterdam" In de ontvangsthal was een model van het 37.000 brt. metende s.s. „Rot terdam" opgesteld, waarvoor ook H.M. de Koningin alle aandacht had. Het is gebouwd door de Vier N.V. in 9340 ar beidsuren op schaal 1 20, geheel vol gens de tekeningen die op de werf van de R.D.M. worden gebruikt. Het ge wicht bedraagt 3 ton. De maten van de zeespiegel bedragen 200 cm. bij 13.60 m, terwijl de top van de radarmast, in dien het model op de grond staat tot op 3 m hoogte reikt. Het heeft 40.000 gul den gekost en het is het grootste scheeps model ooit in Nederland vervaardigd. Het zal te Rotterdam op het Raadhuis plein worden tentoongesteld. De „Rotterdajn" na afloop van de helling in het water. Men ziet nu duidelijk de fraaie lijnen van het schip.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1