emonsiraiie parachuiespringen ie Melissani had veel bekijks Ongeluk met dodelijke afloop te Den Bommel De heer A. Struik Mz. te Melissant maakte sprong met 2 chutes Puttershoek begint bietencampagne op 22 sept. Taptoe te Middelharnis R.T.M.-autobus „Antiloop" bij Dirksland in de sloot Passagiers geen letsel van betekenis Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJJDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tvoeemad. per week: dinsdag- en vr^ fgavond Plaatselijk Nieuws Ventjagersgaatje nog niet voor scheepvaart afgesloten Jongeman kwam onder tractor terecht Toezicht zwembad Havenhoofd Uitslag aanbesteding verbouwing O.L.-School en zes nieuwe woningen Landbouwcursus Centrale TeUing Middelharnis Dinsdag 9 september 1958 No. 2727 PBINS HENDRTKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIUDELHABNIS Bedactie en Advertentlet uitsluitend Telefoom K 1870—2628 ABONNE3VIENTSPRIJS 1.90 PEB KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cenl per mm. BQ contract ipeclaal tarl«l jla t uur avondi Telefoon K 1870—2017 Giro 167080 et was zaterdagmiddag te Melissant een drulcte van belang; honderden en ogeens honderden spoedden zich per auto, fiets of bromfiets naar het „vlieg- eid van Beek", om het paruchute-springen, door de meesten nooit gezien, van ichtbij te aanschouwen. De politie had handen vol werk om het publiek et hun vervoermiddel over de betrekkelijk smalle Bouwdijk te loodsen en e auto's en bromfietsen een parkeerplaats aan te wijzen. Aan plm. 1500 per- onen moesten kaartjes verkocht worden, zodat er nog al eens opstopping laats had. Maar het kwam toch voor elkaar. Vanaf de dijk had men een ooi gezicht op het vliegveld en kon men zeer duidelijk de verrichtingen, toege- icht vanuit een reportagewagen, gadeslaan. Jammer was dat de auto die een antal chutes moest aanvoeren op het veer te Dintelsas te laat kwam en één dienst moest blijven overstaan. Zodoende ontstond een pauze van 1% uur. Die tijd werd echter ingekort door de „groene baretten", die het publiek lieten zien tioe uit een 40 a 45 km rijdende auto werd gesprongen en ook, hoe men zich van een strak gespannen touw uit een mast van 12 meter hoogte in allerlei oudingen naar beneden liet glijden. De sprongen uit het vliegtuig waren ech- -r het meest fascinerend, vooral de laatste, toen de heer A. Struik te Me issant, hangend als een spin in zijn web, aan twee chutes naar beneden kwam De deelnemende springers zijn alle 'd van de E.N.P.C. (Eerste Nederl. Pa- achutisten club) die eerst springcur- ussen in het buitenland hebben gevolgd n het Franse plaatsje Biscarosse ten zuiden van Bordeaux, maar thans in Zuid-Limburg oefenen. Een van de vliegtuigen een 4-persoons Piperpacer, bestuurd door vliegenier Gelisse stond op het vliegveld gereed, om de springers op een hoogte van 500 meter te brengen. Onder de deelnemers uit alle delen van het land was ook de heer A. Struik Mz. en één dame, de 18-jarige Jonkvrouwe R. Serraris uit Leidschendam. Dit was de jongste parachutespringster uit Nederland. Sergeant Ie- klas Huug Plaizier maar iedereen noemt hem Janus was de instructeur, die zelf met zijn cur- sLiJten, in de kleine, maar pittige Piper- Pacer mee naar boven gaat om er voor te zorgen, dat alles precies verloopt. Voor er een springer in het vlieg tuigje ging, controleerde hij of het val scherm en d e reservechute goed zat, wat meestal in orde was, omdat het niet de eerste keer was, dat ze een dergelijke sprong maken. De meesten hadden er al 9 of 10 gedaan, waarmee ze in het bezit zijn van het A. brevet. Dit A. brevet kan men halen in een cursus van 2 weken. De eerste week wordt theorieles en grondtraining gegeven en wordt geleerd hoe men de parachute moet vouwen. In de tweede week moe ten de acht verplichte sprongen wor den gedaan met de staticline dat is de lijn, waardoor de parachute nog even met het vliegtuig verbonden blijft en op de voorgeschreven hoogte automa tisch wordt opengetrokken. Het B.-brevet is A. brevet plus nog eens 17 sprongen. Dit brevet geeft recht om zonder leiding te springen en dan is er het C.-brevet, in bezit waarvan men vrije sprongen mag maken zonder de static, line, van welke hoogte ook. Valschermen zeer geperfectionneerd In een onderhoud met de leider, de heer Plaizier, vertelde deze, dat de val schermen zó zijn geperfectionneerd, dat weigering vrijwel is uitgesloten. En dan hebben de springers altijd nog de re serve chute voor hun buik hangen, die ze, wanneer het eigenlijke valscherm zou weigeren, zelf kunnen opentrekken, waardoor ze ongedeerd de grond berei ken. De reservechute is alleen een paar banen kleiner, waardoor de val iets versneld wordt. De grote uitzaai van suikerbieten van ons land (81.000 ha) die naar schatting een oogst zullen geven van 3400 miljoen Kg nopen de suikerfabrieken om dit jaar vroeger te beginnen. Oe fabriek te Puttershoek bericht aan «aar leden, dat de campagne zal aan vangen op 22 september, althans kun nen op die datum de wegers op de laad plaatsen aanwezig zijn. Deze fabriek verwacht voor haar rekening rond 550 ™i]oen kg bieten. Vorig jaar werd rond •iw miljoen kg aangevoerd. to'n- omvattende de fabrieken uinteloord, Roosendaal en Zevenber- w wanneer wij dit schrijven ™g geen beslissing genomen over de ^anvangsdatum van de levering. "Wel ai met een vroegere aanvang reke- "ing moeten worden gehouden. genoemde drie fabrieken verwachten sezameniijk i miljard kg suikerbieten. iop u aangevoerd 816 mil- La tekening houdende met een «agyerwerking van 13 miljoen kg, zal J:J^^\ <ie campagne omstreeks 77 da- senin beslag nemen IfmJ^ '«'ortelgewicht is dit jaar uitste- dL suikergehalte is ook bevre- aldn u^^ hoger dan de laatste jaren, gew^ genomen proeven uit- onV alleen de hogere uitzaai maar mL^^^ betere opbrengst zal de ko- «lenae campagne sterk beïnvloeden. „Go" klinkt het uit het vliegtuig Het was zowat half drie, toen de eer ste parachute-springer in het vliegtuig ging. De instructeur zit naast de piloot, maar met zijn rug naar de voorruit. Eén deur is uit het vliegtuig wegge haald; de parachutist zit op de vloer, zijn benen hangen buiten boord. De Pi- per taxied over het ruige veld, keert tegen de wind in, stijgt op, en zwoegt met zijn last in de hoogte, om de 500 meter te halen. Er moet rekening gehouden worden met de wind; er is meer bovenwind dan beneden. Dan klinkt de stem van Janus: „Go" de parachutist laat zich vallen. Een moment is het een klein staafje in de lucht; de parachute lijkt eerst op een grote sigaar boven het hoofd, maar dan ontplooit hij zich als een brede koepel waarna, met de nodige afdrijving, de tocht naar beneden volgt. Het gaat snel, met een vaart van plm 20 km. De grote kunst is de landing; er moet voor worden gezorgd, dat meti de voeten vlak naast elkaar en de be nen nauw aaneengesloten, de grond wordt geraakt. Daardoor wordt de mees te weerstand verkregen en is de kans op letsel vrijwel nihil. Bij het neerkomen raakt ook de para chute de aarde, bolt op en trekt zijn vrachtje met een smak tegen de grond. Vooral bij harde wind is het een kunst om er zonder schrammen af te komen. Bij de oefening te Melissant bleek, dat de ene parachutist vlak onder de dijk (de wind was westelijk) de andere wel meer dan een kilometer aan de an dere kant van het veld terecht kwam. De zomervlagen waren niet precies te berekenen. Struik kon niet verhoeden, dat hij bij de eerste sprong in de boom gaard van dhr. K. van Beek terecht kwam. Maar het liep best af en de pa rachute was ook niet gehavend. Het bietenveld waar enige springers in be landen was ook hard; jonkvrouwe Ser raris deed het beter; zü landde midden op een graanveld, vlak bij de hofste de van P. D. Sieling. Arie Struik sprong met 2 chutes De mooiste sprong was de laatste, die van de heer Arie Struik. Hij ontplooide toen hij aan het valscherm hing ook de reserve-chute en kwam toen statig, als een spin in zijn web, precies op het vliegveld beneden. Om met 2 chutes te dalen is enige oefening nodig; de sprin ger moet de reserve een eind van zich afwerpen, opdat deze niet in de tou wen van het eigenlijke valscherm ver ward raakt. Maar het ging gesmeerd. De aanwezige doktoren en de Roode Kruis-brigade hebben geen ogenblik dienst behoeven te doen, zelfs niet voor een verstuikte voet. Militaire oefeningen vonden we gevaarlijker Zoals hierboven gezegd, werden ter afwisseling enige (vrijwillige) militaire oefeningen gegeven, door een aantal Flakkeese oud gedienden van de Oom- Deze foto geeft een beeld hoe de heer Arie Struik Mz. uit Melissant, met twee chutes naar beneden kwam. Behalve zijn valscherm heeft hij ook zijn reserve-chute ont plooid en daalt langzaam omlaag. mando-troepen, de groene baretten. De z.g. „dodensprong" werd gemaakt, uit een vrachtauto die met een vaart van 40 a 45 km over het veld raasde. De jongens bleken het nog niet verleerd. Ze buitelden over de grond, vlogen overeind en liepen of er niets gebeurd was. Van een 12 meter hoge mast (opge steld door de heer Tieleman) werden oefeningen langs een van bovenaf naar de grond strak gespannen touw gege ven, waarmee werd gedemonstreerd, dat deze jongens nergens voor staan en ongelooflijke acrobatische toeren wis ten uit te halen. We vonden deze twee oefeningen eigenlijk veel gevaarlijker dan het rustige parachutespringen. Het publiek heeft met deze demon stratie een indruk gekregen, hoe in oor- fógstija in een ogenblik tijds honder den parachutisten bepakt en bezakt een bepaalde plaats kunnen bezetten. Dan springen er tien, twintig, achter elkaar uit een vliegtuig. En o wee, als men dan binnen de vijandelijke linies komt! Hier was het maar spel, maar dan is het harde werkelijkheid. DIRKSLAND Neerslag. Door de van de Bilt ge plaatste regenmeter werd in de maand augustus 54,7 mm neerslag gemeten. In dezelfde maand van 1957 werd 122,9 mm gemeten. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. zondag 14 septem ber hoopt voor de Ger. Gem. op te tre den student Wisse uit Tholen, en wel des morgens 10 en des avonds 6 uur. Des avonds zal er een extra collecte worden gehouden voor de Chr. School. Stierenkeuring. Na gehouden keu ring zijn voor de openbare dienst goed gekeurd de stier F 100927 eigenaar D. Struijk en afgekeurd de stier 21639 eige naar M. den Boer. STELLEND AM Doopaangifte. A.s. vrijdagavond 12 sept. zal er in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk om 8 uur doopaangifte plaats hebben. De doopsbediening zal plaats hebben op D.V.-zondag 21 sept. Verjaringsfonds. Het verjarings fonds in de Ned. Herv. Kerk heeft over de maand augustus 191.opgebracht. OUDDORP Zwarte ooievaar. 3.1. zaterdag werd bij „de Vrijheid" een zwarte ooievaar gepakt. Het beest had veel honger en het voedsel dat het dier werd gegeven werd dan ook gretig naar binnen ge werkt. De volgende morgen echter was het beest gestorven. Uitgelote obligaties. Houders van de op 1 mei 1958 uitgelote obligaties nrs. 209 en 339 der geldlening, aangegaan door de gemeente Ouddorp, bij raadsbe sluit d.d. 18 april 1957, groot 180.000, worden verzocht deze alsnog ten spoe digste ten kantore van de gemeente ontvanger ter verzilvering aan te bie den. Voorts hebben de houders van de obligaties nrs. 3, 4, 5, 27, 38, 94, 105, 106, 121, 122, 151, 152, 155, 156, 157, 181, 208, 209, 216, 222, 227, 229, 247, 269, 265, 268, 322, 325, 330, 337, 338, 339 en 340 van bovengenoemde geldlening, de op 1 mei 1958 verschenen rente-coupons nog niet ter verzilvering aangeboden. Een spoedige inlevering van deze coupons is gewenst. Vliegerwedstrijd. Op D.V. zaterdag 13 sept. zal bij goed weer voor de jeugd te Ouddorp een vliegerwedstrijd worden gehouden, op het terrein van de speel tuin. Aanvang 14.00 uur. Met de mooiste en beste kan men prijzen verwerven, naast troostprijzen, tevens nog attracties voor de jeugd. 55 jaar gehuwd. Het echtpaar Wou ter de Vogel en Johanna van Dam, wo nende Oostdijkse weg 81, post Goede- reede, is morgen', woensdag 10 sept. 55 jaar gehuwd. Zij hebben een grote fa milie, zoals uit de advertentie in ons blad van vrijdag j.l. bleek en willen deze gebeurtenis heel stil laten voor bijgaan. Alleen in eigen kring zal het worden gevierd. De jubilerende echtelieden verkeren beiden nog in een redelijke welstand, hoewel de echtgenote tamelijk veel last heeft van rheumatiek. De heer de Vo gel werkt nog steeds op het land. Hoewel men dit 55-jarig huwelijks feest in alle stilte wil vieren zal het hen toch die dag niet aan belangstel ling ontbreken. Ook wij wensen hen geluk met deze bereikte mijlpaal en nog vele gezonde en gelukkige dagen. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 10 sept. a.s. sav. 7 uur zal voor de Geref. Gemeen te voorgaan ds. P. Honkoop te Yerseke. Dubbeltallen. De kerkeraad van de Geref. Kerk heeft de volgende dubbel tallen opgesteld: voor ouderling (vaca ture dhr. Anth. v. Dam): P. Korteweg Dzn. en C. J. Oostdijk, voor diaken (va cature dhr. M. Kreeft Az.); J. J. Brink man en W. Tiggelman. Eviplacement R.T.M. De werkzaam heden aan het voormalig emplacement van de R.T.M, aan de Dorpsdijk zijn beëindigd. Van heel de oude toestand is bijna niets meer te zien. Het voor malig perron, het goederenloodsje en de trambaan zijn geheel verdwenen en hebben plaats gemaakt voor een effen terrein, dat met klei is opgevuld. In op dracht van de R.T.M, heeft de fa. P. Pulleman te Oude Tonge uit de chaos een prachtige vernieuwing aangebracht die het dorp niet meer ontsierd. Balk tegen hoofd. Op een scheeps werf te Rotterdam kreeg dhr. Vermaat Mz. een ijzeren balk tegen zijn hoofd. Met een auto van de G.G.D. werd hij naar zijn woning alhier vervoerd. De kempenaar „Leta" gelicht. De Belgische kempenaar „Leta", die vorige week dinsdagmorgen na een aanvaring op het Volkerak even beneden de vlucht haven van Dintelsas is gezonken, is vrijdagavond omstreeks 7 uur met twee bokken van Van der Tak's Bergingsmij. gelicht Het deerlijk gehavende schip is in de vluchthaven op het slik gezet. Het schip is wel gebroken maar de stukken zijn niet los van elkaar zoals aanvan kelijk werd medegedeeld. Na een noodreparatis zal het naar een werf worden gesleept. In tegenstelling van de geruchten die onder de schippers de ronde doen als zou het Ventjagersgaatje nu reeds voor de scheepvaart zijn afgesloten inverband met de aanleg van een dam over de Hellegatplaten, kunnen wij berichten, dat deze geruchten ongegrond zijn. Het Ventjagersgaatje is nog steeds bevaar baar en volgens het bestek zal het niet eerder dan in de loop van het volgend jaar worden afgesloten. Gisteren, maandagavond, heeft te den Bommel een ontzettend ongeval met do delijke afloop plaats gehad. De bijna 21-jarige jongeman C. W. A. V. d. Mey, werkzaam in de uien-droge- rij van A. Bogerman, zou voor zijn baas, terwijl de ene ploeg ging eten, met tractor en aanhangwagen een vracht uien uit het land halen. Ter hoog te van de hofstede van dhr. Geelhoed (bij de Geref. Kerk) is hij vermoedelijk het stuur kwijt geraakt en van de hoge dijk gereden. Dhr. v. d. Mey die overigens heel goed kon rijden, kwam onder de tractor (een Nuffield) terecht en nog wel op zo ongelukkige wijze, dat zijn hoofd werd geraakt en hij vrijwel terstond over leed. Met man en macht heeft men de ongelukkige er onder vandaan gehaald; de ijlings ontboden arts dokter Buth kon slechts de dood vaststellen. Het stoffelijk overschot is later in de avond naar huis (Voorstr. 8) vervoerd. De jongeman, die 17 september 21 jaar zou worden, komt uit een gezin van 8 kinderen en is de oudste van de zoons. Het is een verschrikkelijke slag voor de ouders; heel de gemeente Den Bom mel is er van onder de indruk en leeft met de getroffen familie in hun droeve omstandigheden mee. Er zijn de laatste weken op ons eiland veel ongelukken gebeurd met dodelijke afloop, waarvan jonge mensen het slachtoffer werden. Er gaat ook hier weer een sprake van uit, dat we geen ogenblik zeker zijn van ons leven, en dat er maar een schrede is tussen ons en de dood. Drie muziekverenigingen zullen za terdagavond a.s. samenwerken aan een groot concert te Middelharnis, t.w. de Kon. Muziekvereniging Sempre Cres- cende Middelharnis-Sommelsdijk, „Apol lo" uit Goedereede en „Apollo" uit Nieuwe Tonge. Allen onder leiding van dirigent Willem Vernooys. De muziek verenigingen uit Goedereede en Nieu we Tonge komen met autobussen naar Middelharnis en Sommelsdijk, waar zij een muzikale wandeling naar de mu- ziektent op het Burgem. Boumanplein zullen maken. Achtereenvolgens zullen daar Sempre Crescendo en de beide Apollo's het concert verzorgen. Na afloop van het concert gaat Sem pre Crescendo de avond besluiten met een taptoe op het plein van de open bare lagere school. Voor deze taptoe zal het plein met schijnwerpers, met wit en gekleurd licht en met enige versiering in gereedheid worden gebracht. Sem pre Crescendo voert deze taptoe uit met haar blazers en met haar drumband, het concertgedeelte gedirigeerd door Willem Vernooys, het showgedeelte onder lei ding van tamboer-maitre L. Horseling. MIDDELHARNIS Het gemeentebestuur deelt mede, dat het toezicht bij het zwembad voor kin deren aan het Havenhoofd voor dit sei zoen zaterdag 13 sept. voor het laatst zal zijn. Ouders gelieven hiermede re kening te houden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Uitslag van de inschrijving voor de verbouwing van de O.L. School en 6 gemeente woningen gehouden op 8 sept. is als volgt: Mooyaart-Osseweijer Oude Tonge O.L. school 118000.6 woningen 86500.—; Roos v. d. Welle, Stad aan 't Haringvliet O.L. school 118995; 6 wo ningen 77093; F. Osseweijer Oude Ton ge O.L. school 124750.—, 6 woningen 76700.J. Mosselman Nieuwe Tonge O.L. school 120000.—; K. v. d. Welle Stad aan 't Haringvliet O. L. School 119850.—,6 woningen 77300.—; K. Smeets Achthuizen O.L. school 120000.—, 6 wo ningen 81500.—; Janssen Sommelsdijk O.L. school 133827.—, 6 woningen 80000.—; A. Mans Melissant O. L. school 130621.—; 6 woningen 83500.—; T. Mans Middelharnis O.L. school 127000.—, 6 woningen 82200.—; J. v. Es Stellendam 6 woningen 83654.—; Lambert Oude Tonge O.L. school 125000.6 wonin gen 88000.J. Mackloet Stad aan 't Haringvliet O.L. school 135000.—, 6 wo ningen 83000.S. Troost Melissant O. L. school 131750.—; 6 woningen 79100.— Snijder Oude Tonge O.L. school 133112- De gunning is nog niet bekend. Collecte „Draagt Elkanders Lasten" Deze week zal huis aan huis collecte worden gehouden voor het algemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Las ten" Naast de T.B.C, bestrijding ver leend dit fonds hulp aan polio bestrij ding, kanker, astma, rhemua, en aan rusthuisver. verpleging en kinderuitzen ding. Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie elders voorkomende in ons blad, over de Landbouwcursus van de C.B.T.B., West Flakkee, die gedurende de wintermaanden zal worden gehou den. Men kan zich daarvoor opgeven bij de heer P. Westhoeve, Noordweg 1 te Ouddorp. Aardappelveiling van vrijdag 5 sept. Eigenheimers grof 6.80, Eigenheimers opw. 8.90—10.—. Aanvoer 8.000 kg. Vienveiling van vrijdag 5 september Middel 7.------7.04, drielingen 11.02, picklers 9.50. Aanvoer 40.000 kg. Uienveiling van dinsdag 9 september Middel 6,29—6.49; drielingen 10.49; picklers 10.81. Aanvoer 65.000 kg. Zaterdagmorgen reden de grote R.T.M.- autobus „Antiloop" met aanhanger, ko mende uit de richting Dirksland, en een vrachtauto van vervoersbedrijf Van Dongen uit genoemde plaats en ko mende uit de richting Sommelsdijk van weerszijden de grote, met waaiersteen tjes bestrate bocht in nabij de waterto ren tussen Sommelsdijk en Dirksland, Het had een ogenblik geregend, waar door de weg vermoedelijk ietwat glad was geworden, zodat de vrachtauto aan het slippen ging, zodanig dat de chauf feur, op de voor hem linker rijbaan te recht kwam en het front van de auto bus ramde, juist op de plaats van de bestuurder, Fr. Akershoek uit Ouddorp. De bus en aanhanger reden van de weg af, het fietspad en de gelukkig bre de berm over, waarna het zwaar be schadigde gevaarte in een diepe en bre de sloot terecht kwam. De aanhanger bleef dwars op het fietspad staan. Doordat de autobus over de berm reed en daarna met het chassis de grond raakte ging dit verongelukken vrij lang zaam in zijn werk en daaraan hebben de vele passagiers het te danken, dat geen hunner enig letsel van betekenis opliep. Ook de chauffeur bracht het er wonderlijk goed af, alhoewel men hem van achter verwrongen buizen enz. van zijn bestuurderplaats moest bevrijden. Hü kreeg een niet ernstige verwonding aan een been. Ook de chauffeur van de vrachtwa gen, J. Lisseveld uit Dirksland, kwam er zonder letsel af. Sommige passagiers hadden wel lichtelijk een shock van de schrik. Politie uit Dirksland en Middelhar nis was spoedig ter plaatse om de weg af te zetten, waarop al gauw het ver keer, geleid door de politie, weer voort gang kon hebben. Het rijwielpad bleef tot in de middag versperd door de aan hanger en de vrachtwagen, alsmede door vele glassplinters. Een afdeling verkeerspolitie uit Dordrecht kwam een deskundig onderzoek instellen. 's Middags is de autobus met een kraanwagen op de weg gebracht en naar de remise van de R.T.M, te Mid delharnis vervoerd. Het voertuig heeft aanzienlijke schade opgelopen, evenals de vrachtauto. Voor de R.T.M, was het uitvallen van bus en aanhanger een te genvaller in verband met het op zater dag juist erg drukke vervoer. Door in schakelen van zoveel mogelijk andere vervoersmiddelen heeft men een ander redelijk kunnen opvangen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1