Aciie-comiié's Zeeuws Vlaanderen Schouwen en Flakkee gaan sannen- werken voor vrije veren De Reformaiie op Goeree-Overflakkee r Bij het zeilen verdronken Actie dient stijlvol en waardig te worden gevoerd Woorden van Augustinus y Uitreiking diploma's Vakopleiding Bouwbedrijf Psalmbriefje 31e jaargang Cabr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij "gavond Plaatselijk Nieuws Centrale TeiUng SEiddelharnis „pinsdag 19 augustus 1958 No. 2721 PBINS HENDRIKSTEAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Bedacüe en Advertenties uitsluitend Telefoom K 1870—2629 Ka 9 uur avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167980 ABONNEMENTSPBIJS 1.90 PEB KWABTAAB ADVEBTENTIEPBIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarl«l Zoals in ons vorig nummer gemeld is donderdag j.l. te Zierikzee een verga dering belegd door de drie comite's van acti n.l. van Zeeuws Vlaanderen, Schouwen en Duiveland en Goeree-Overflakkee, om gezamenlijk te komen tot één strijdprogram voor verbetering van, goedkopere en geheel vrije veren. De belangen van ieder rayon liggen wel verschillend; Zeeuws Vlaanderen heeft te maken met Provinciale, Schouwen en Flakkee met particuliere veren. Zeeuws Vlaanderen stelt zich tegen het nieuwe tarief (dat we hieronder af drukken); Schouwen Duiveland wil het dure veer Zijpe-A. J. Polder (dat 1.40 kost per luxe auto enkele reis, plus 40' et. per persoon en dat voor 5 minuten varen!) en Flakkee sloot zich aan bij het protest om te komen tot vrijere, d.w.z. goedkopere veren. De comite's hebben vooraf een ontwerpprotest sa mengesteld, een ontwerptelegram aan de Minster van Verkeer en Waterstaat, bij wie tevens een audiëntie is aangevraagd. In de openbare vergadering is het woord gevoerd door de heren J. A. v. d. Schee te Zierikzee, de bekende heer Colsen uit Sluiskil, de heer T. K. Keur te Melissant en tenslotte door de secretaris van het comité Schouwen Duiveland de heer M. van Immerzeel (afkomstig van Melissant) thans hoofd O.L. school te Drieschor. In de voorvergadering waar het strijdprogram werd besproken, was het ontwerp vrij scherp gesteld, er werd n.l. gesproken van een „hopeloze toe stand op de veren". Voor Schouwen Duiveland kan dit het geval zijn, om dat het aan het veer Zijpe-A. J. Polder voorkomt, dat men daar aan weerszij den 2-3 uren moet wachten, eer men kan worden overgezet. Vooral in deze. maanden met vele toeristen, komt dat vaak voor. Anders ligt dit voor de ve ren over de Schelde en op Goeree Over- flakkee. Daarom werd van Flakkeese zijde bezwaar gemaakt tegen deze uit drukking omdat in de overzetmogelijk- heden redelijk is voorzien. Het Flak keese comité achtte geheel vrije veren niet te verwezenlijken omdat men met particuliere maatschappijen te maken heeft; men wenste wel de strijd aan te binden tegen de absurd hoge veertarie- ven. De heer Colsen stond op het stand punt van geheel vrije veren over de Over de staat Gods Tweeerlei liefde stichtte zo tweeerlei staat en wel eigenliefde, die gaat tot verachting van God, de aardse; de lief de tot God die gaat tot zelfverachting, de hemelse. De ene roem in zichzelf de andere in de Heere. Want het is goed zijn hart omhoog te heffen, niet naar zichzelf echter dat is hoogmoed maar naar God: dat is gehoorzaamheid, en daartoe zijn alleen de nederigen in staat. Wonderlijk: er is dus nederigheid, die het hart omhoog heft, en verheffing, die het hart verne dert. Eerst werd uit de beide ouders der mensheid geboren Kaïn, burger van de staat der mensen, na hem Abel, burger van de staat Gods.. Want zoals we aan ieder individu ervaren, dat niet het geestelijke eerst komt, doch het natuur lijke en daarna het geestelijke, (van daar dat ieder, wijl uit een verdoemde wortel gesproten, noodzakelijkerwijs van Adamswege eerst slecht en vlese lijk is; later pas, als hij na inplanting in Christus door de wedergeboorte vor deringen maakt, zal hij goed en gees telijk zijn)zo is ook in de gehele mens heid, zodra de beide staten zich begon nen te ontwikkelen door geboorte en dood, het eerst de burger van deze we reld geboren, daarna hij, die vreemde- hng is in deze wereld, maar onderaan van de staat Gods, door genade voor bestemd, door genade uitverkoren, door genade vreemdeling hier beneden, door genade burger daar boven. Op deze wijze worden de burgers van ue staat Gods genezen, die hier op aar- oe in vreemdelingschap verkeren en zuchten naar de vrede van hun hemels vaderland. De Heilige Geest werkt in wendig, opdat het uitwendig toegepaste geneesmiddel iets moge baten. Als God zeu met door de inwendige genade de Vleest bestuurt en drijft, helpt alle pre- aiKing van de waarheid de mens niets, »0K al sprak Hij zelf, Zich bedienend van een Hem onderworpen schepsel, in ^en of andere menselijke gedaante tot ^^,™™igen der mensen, hetzij die van "et lichaam, hetzij de daarop gelijkende waarmee we in de slaap waarnemen. niPt t hemelse staat ipm T' "wslke levenswijze en zeden ^i^t er op nahoudt, die het geloof aanhangt, dat tot God brengt, als ze ^war met indruisen tegen de goddelijke t3f* de drieerlei levenswijzen be- de -t K 'beschouwende, de actieve en 7m^ "Side samengestelde, men kan de7B st^hade voor het geloof in elk Een '^^enswijzen zijn leven doorbren- 1' m T eeuwige beloningen ontvan- ken 'iet er óp aan het zoe- lipfrt t'^ waarheid met hulpvaardige zich 7 verbinden. Want niemand mag wiidp .f^"^ beschouwende leven ziin Tl"' vergeet het welzijn van maff *e bevorderen, en niemand Haar, het actieve leven op- vlnL ''et beschouwen van God verwaarloost. Westerschelde, met dien verstande, dat de 1.1. ingevoerde tarieven zullen wor den teruggebracht op het oude niveau. Opwekking tot gezamenlijke aktie In de openbare vergadering waar wel een grotere opkomst was verwacht, wees de heer v. d. Schee te Zierikzee op het essentiële belang, dat voor zijn eiland op het spel stond. Waar op het vasteland alles gericht is op snel ver voer, staat men hier voor het feit van onvoldoende vervoerscapaciteit en een zeer duur© veer. Hij wekte op tot een eendrachtige aktie voor betere en vrije veren, waardoor de misdeelde gebieden beter zullen floreren en ook zullen kunnen concurreren. Nationale zaak De heer Colsen uit Sluiskil betoogde dat hem het voeren van partij-politiek in de schoenen is geschoven, wat hij van zich afschudde, omdat alleen het waarachtig belang van Zeeuws Vlaan deren bij hem voorstond. Negentig pro cent van de bevolking had zich daar achter geschaard, wat ook wel uit de protest-meeting naar Den Haag is ge bleken. Het was een betoging zó groot, dat het hem uit de hand wasgelopen. De heer Colsen deelde mede, dat de tunnel te Antwerpen inmiddels tolvrij is geworden, de automobilisten de veer dienst negeren-en door België trekken. De douane had hem verklaard, dat het verkeer met luxe wagens uit Zeeuws Vlaanderen met eC/o is gestegen. Nu staat op alle wegen in Z. Vlaanderen „De tunnel is vrij, rijdt over Antwer pen!" In de Prov. Staten is gezegd, dat de verhoging van het tarief van korte duur zal zijn. „Het moeten Rijksveren worden" riep spr. met klem uit, „er is plm. 200 miljoen over van de wegenbe lasting, dan moet men het daar maar uit betalen!" Het is een nationale zaak, wij zijn allen Nederlanders, we betalen evengoed mee aan de belastingen van wegen, bruggen en tunnels en krijgen er de dure veerkosten nog overheen." Spr. haalde aan dat de heer Algera toen hij nog Kamerlid was, gezegd heeft dat de veren gezien moeten worden als een verlengstuk van de weg. En nu moet het betaald worden! Hij riep op tot eendrachtige samenwerking met Z. Vlaanderen, Schouwen Duiveland en Flakkee. Voor de achterliggende gebie den is wel 15 miljoen uitgetrokken al dus spreker waarom kan dat dan hier ook niet? Spr. .besloot met de uitroep: ,,We zul len blijven stjrijden tot we vrije veren hebben!" De voorzitter dhr. v. d. Schee deed dan mededeling van het protest-pro gram reeds in ons vorig nummer opgenomen -^ en wekte op dat er steun uit de bevolking, vooral vanuit het za kenleven zal komen, om de aktie te steunen. Schuld moet ingelost! De heer T. K. Keur, voorzitter van het actie-comité op Flakkee wees er op, dat er sinds 3 jaar een aktie js gevoerd in samenwerking met de Flakkeesche Gemeenschap, om te komen tot betere en goedkopere veerverbindingen. Het punt „betere" is eerst aangepakt, wat nu zo ongeveer rond is, tenzij het ver keer niet nog meer toeneemt. Het vol gende punt is, het verkrijgen van goed kopere veren. De schade die de land bouw alleen van de dure veren onder vind wordt geschat op 1 miljoen gul den. Ook voor de andere takken drukt het extra op het bedrijfsleven. De brug die Flakkee met het vaste land zal verbinden, laat nog- jaren op zich wachten en spr. voorzag dat het nog wel 10 jaar duurt, eer de dam ge reed is. Zolang mogen de dure veren niet op de bedrijven blijven drukken. Spr. zag het zo, dat het Nederlandse volk in zijn geheel, deze lasten heeft te dragen. Hij deed een dringend be roep op de aanwezigen om de schuld die op „de achtergelegen gebieden" wordt gelegd, weg te nemen. De tarieven vergelijkend met die van Zeeuws Vlaanderen, staan ze voor Flak kee wel aan de top. Voor een luxe wa gen moet 3.05 worden betaald enkele In de Korenbeurs te Zierikzee waar de bijeenkomst om tot vrije veren te komen werd gehouden, waren de volgende dichtregelen te lezen: Hoog tarief en tijdverlies, Verlamt het vrij verkeer; Wij stellen als moderne eis. Daartegen ons te weer. Als dure veren gaan verdwijnen Zal voor ons de zon gaan schüneu Houdt vol tot het vrije veer zal zvjn verkregen Dat brengt ons meer welvaart en ook zegen reis, dus 6.10 retour, plus 1.15 voor de chauffeur (gemompel in de zaal). De aktie die zal uitgaan, gaat niet tegen de R.T.M., aldus spreker, maar dient gespeeld via Rijk en Provincie. „Laten we samen de aktie stijlvol en niet revolutionair voeren", riep spreker uit. We moeten op onze rech ten staan, want het is een rechtvaar dige eis, dat we vrgere, goedkopere veren krijgen! Het slotwoord werd gesproken door de heer I. van Immerzeel, schoolhoofd te Dreischor. Deze wekte op tot samen werking en tot steun van deze grootse aktie. Spr. wees er op dat het veer Zijpe A. J. Polder zéker zo duur was als op Flakkee, daar men voor de korte af stand 1.40 voor een'luxe wagen moet betalen plus 40 et. voor de chauffeur. Waarbij dan vaak de lange wachttij den komen, van soms wel drie of vier uur. Hij inspireerde de leuze te ver breiden: betere en vrije veren. Medegedeeld werd dat zeer birmen- kort affiches zullen worden gedrukt, waarop de leuze „vrije veren" en tegels zullen worden verkocht waarvan het batig saldo zal worden gebruikt om de te maken onkosten te dekken. Tarieven Prov. Stoombootdiensten in Zeeland. De tarieven voor de veren over de Westerschelde, zijn met ingang van 1 aug. j.l. gekomen op: Personen 0.40; kinderen beneden 4 jaar gratis; kinderen van 410 jaar 0.20; kaarten voor scholieren en werk nemers geven 3.kaarten als voren met rijwiel met en zonder hulpmotor 4.50; rijwiel met en zonder hulpmotor 0.20; idem, inbegrepen de berijder 0.60; 10 vaarten boekjes als voren 4.50; motorrijwiel 0.50; idem inbe grepen de berijder 0.90; 10 vaarten boekjes als voren 6.50; personenauto's in begrepen de bestuurder 1.90; 20 vaartenboekjes, als voren 20.lichte vrachtauto, inbegrepen de bestuurder 2.90; 20 vaarten boekjes, als voren f 30.zware vrachtauto's; autobus, in begrepen de bestuurder 4.40; 20 vaar tenboekjes als voren 45.—; vrachtauto met aanhangwagen; trekker met opleg ger; inbegrepen bestuurder 5.40; 20 vaartenboekjes als voren 55. Men ziet hieruit dat deze tarieven nogal wat lager liggen dan voor de veren van en naar Goeree Overflakkee! Aan het maandblad van de Geref. Organistenvereniging „Organist en Ere dienst" ontlenen wij deze ontboezeming over het psalmbriefje, dat de organis ten van de dominees plegen te ontvan gen. Gerekend naar de oppervlakte beho ren de psalmbriefjes voor de organist tot de allerkleinste vorm onder de mu zikale programma's. Deze tastbare uitingen .van de hech te samenwerking tussen predikant en organist vertonen alle aspecten die in de grote maatschappij worden terug gevonden. Er zijn aristocratische ver schijningen onder deze pseudo-formu- lieren, gedrukt in gothische letter om de nauwe relatie met de statenbijbel op de kansel te accentueren; er zijn demo cratische briefjes, die aan één zijde reeds bedrukt waren en hun blanke achterkant moeten lenen om de broe der organist zijn weg te leren. Het is voorgekomen, dat de organist zo eens zijn eigen visitekaartje terug ontving, dat hij enkele weken tevoren de predikant bij gelegenheid van diens verjaardag deed toekomen. Andere rustdagen mocht de organist zich ver maken met een halve prentbriefkaart, een oude slagersrekening, terwijl bij huwelijksbevestiging het bij het bur gerlijk wetboek verplichte uittreksel van de burgerlijke stand dienst deed, zodat ook de man op de orgelbank vol komen gerust was ten aanzien van het feit, dat het huwelijk naar de eis van de wet voltrokken was. STAD AAN 'T HARINGVLIET Zaterdagavond voeren de 34-jarige Wouter Driesse, diens vriend Hans Hui- zer, beiden uit Stad aan het Haring vliet, en een 13-jarig logeetje van laatst genoemde, met een zeiljacht je op het Haringvliet. Door een of andere oor zaak is het scheepje omgeslagen en ge raakten de drie opvarenden te water. Huizer en diens logeetje hielden zich vast aan de drijvende houten boot en zijn door een uit de haven van Stad aan 't Haringvliet uitgevaren motor- schip gered. Driesse besloot vanaf de plaats van- het ongeluk naar Stad te zwemmen, dit deed hij met zijn kleren aan. Toen hij op ongeveer vijftig meter de Zeedijk nabij de boerderij van de heer A. E. Soldaat genaderd was, hoor de men hem om hulp roepen en direct daarna verdween hij in de diepte. Toen hulp gekomen was men direct gaan dreggen tot laat in de nacht, maar zonder resultaat. Zondagsmorgens was de rivierpolitie ter plaatse, die het slachtoffer wisten boven te halen. De 'overledene is ongehuwd en 34 jaar. Za terdag was het juist zes weken geleden dat zijn vader is begraven. Het is dus wel een hele slag voor de familie. De verslagenheid in de gemeente is groot. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Vrijdagavond a.s. des nam. 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. H. van Gilst van Dirksland. MELISSANT Kerkdienst. In de Ger. Gem. in Nedl hoopt vrijdag 22 aug. om 6.30 uur ds. M. V. d. Ketterije voor te gaan. GOEDEREEDE Burg. Stand over de maand juli '58. Geboren: Leendert, zoon van N. C. Krijger en K. Sperling; Jan, zoon van A. Redert en C. Klein. Overleden: G. Redert, echtgenoot van H. van Heest. Gehuwd: Joh. Komtebedde met L. K. Reedijk; J. van Asperen met M. M. Akershoek van Ouddorp. Ingekomen: D. J. van Waarde van Katwijk, J. Boutkan van Nieuwenhoorn Vertrokken: A. P. Grinwis naar Stel- lendam. NIEUWE TONGE Botsing. Zondagmiddag is op de Nieuwe dijk in de Klinkerlandsepol- der te Nieuwe Tonge een luxe auto met motorfiets in botsing geweest. De heer J. K., waarop gezeten zijn vrouw en dochtertje op de duo, wilde de Nieuwe- dijk oprijden terwijl van de Batte- noordsedijk een luxe auto naderde. De gevolgen waren dat de motorrijder K. met vrouw en dochtertje tegen de grond werden geslingerd. Dokters hulp die spoedig aanwezig was constateerde bij het dochtertje een beenbreuk. Zij moest iiaar het ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd. De heer K. en zijn echtgenote hadden weinig letsel. De auto was flink beschadigd en de motor eveneens. OUDE TONGE Kerkdienst. Blijkens een advertentie elders in dit blad zal ds. H. Rijksen van Vlaardingen inplaats woensdagavond a.s. heden dinsdagavond 7 uur in de Ger Gemeente alhier voorgaan. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gevonden: Een sleutel. Terug te ha len bij de postcommandant der rijks politie dhr. Mulder. Erge brandwonden opgelopen. Maan dagmorgen kreeg de 17-jarige dochter van Joh. Maliepaard tijdens het helpen bij haar moeder een kokende emmer heet water over haar lichaam heen. Met vreselijke brandwonden is zij naar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. Aardappelveiling van maandag 18 aug. Eigenheimer grof 5.408.10; Eigenhei mer 35 opw. 6.808.90; eigenheimers drielingen 3.20; eigenheimers gepokt 4.70; Bintjes grof 10.90—11.20; Bintjes 35 opw. 7.10—8.70; Voeraardappelen 2.30 Aanvoer 37.500 kg. Uienveiling van dinsdag 19 aug. 1958. Middel 40/45 9.63—10.38; middel 40/70 10.------10.48; drielingen 10.98; pick- lers 8.5^-9.—. Aanvoer 110.000 kg. BRUINISSE Wegrens huurschuld uit het huis. Vrijdagmiddag werd te Bruinisse iemand wegens huurschuld uit zijn wo ning gezet. Het huisraad kwam in de Weststraat te staan, doch daar dit de loco burgemeester wethouder van den Berg, vooral met het oog op de tot het gezin behorende kinderen, toch wat al te erg voor kwam, werd een en ander naar een aan de gemeente toebehorende voor de sloop bestemde schuur gebracht en werden de kinderen bij familie on dergebracht. (4.) GOEREE Betekenis van de naam Volgens het aardrijkskundig woorden boek van van der Aa ontleent de plaats zijn naam aan de daarbij gelegen goede ankerplaats. Het is niet onwaarschijn lijk, dat het eiland voor de aanleg der stad bij zeevarenden reeds de naam van Goede Reede gehad heeft, omdat de schepen er goed konden ankeren en voor stormen beveiligd lagen. De plaats was vóór het jaar 1080 reeds bekend. Het kerkgebouw Het bedehuis is gesticht in 1453 en was gewijd aan de H. Elisabeth. Reeds in 1490 werd het verwoest. Er bleef nog enig muurwerk staan en een deel van het dwarspand, waarin „vases acous- tiques" zijn ingemetseld. De tegenwoordige kerk is in 1708 ge bouwd ten dele op de grondslagen van het oude koor der kerk. Het opschrift boven het portaal der kerk luidt: BASTIAAN COOMANS heeft den Eersten steen tot herbou Wing dezer kercke gelegt Op den 28 junij Anno 1708. De kerk bezit een preekstoel naar de stijl van Lodewijk XVI. Het avondmaalszilver bestaat uit twee gegraveerde bekers uit midden 1600, twee borden uit 1731, een schotel uit 1795 en twee kannen uit 1815. De toren staat thans los van de kerk en werd gebouwd van 14661512. Bij de bouw is niet geheid. Hij staat 2 me ter onder de begane grond op het zand. Deze diende van 1833 tot 1912 als vuur toren. In 1894 werd hij aan drie zijden geheel verminkt. Er is daarin een hok, dat voor gevangenis heeft gediend. Voorts zijn er twee klokken: de ene met medaillons versierd, in 1518 gegoten door Georgius Waghevens te Mechelen „in de St. Katherinestrate". De andere dateert uit 1642 en werd vervaardigd door Cornells Ouderogge te Rotterdam. Behalve deze hoofdkerk was er oor spronkelijk ook nog een klein kerkje, de „parochiekerk" genaamd, voorzien van een spits torentje. Dit kerkgebouw stond in de Katharinastraat. Bij de he vige brand van het jaar 1482 ging het geheel in vlammen op en werd sedert niet meer herbouwd. Het was gewijd aan de H. maagd en de martelares Ca- tharina. De pastoor werd aangesteld door de Graven van Holland. Ouheidkundig uitstapje Het bovenstaande is een gegeven uit 1915, v/aarbij de kommissie nog aante kende, dat aan de noordelijke hoek der Oostduinen, ter plaatse genaamd „de oude wereld", in 1618 de grondslagen zijn gevonden van een oude stad, vol gens sommigen Witlam. Later vond men er nog verschillende oudheden, die thans verdwenen zijn. Er waren bij deze vondst in 1778 munten bij, vol gens sommigen toegeschreven aan de Romeinen. Pastoor Adriaan en Jan Reeds enige tientallen jaren voordat via de kooplieden uit Antwerpen ge schriften van Luther en zijn vertaling van het Nieuwe Testament te Goeree aankwamen, openbaarden zich ver schijnselen van ontevredenheid met de gang van zaken in de kerk. Prof. Dr. J. G. de Hoop Scheffer ver haalt ons in zijn welgedokumenteerd boek over de Hervorming het een en ander over de toestand op Goeree om streeks 1500 in verband met Adriaan Florisz. Boyens, pastoor te Goedereede, die later de enige Nederlandse paus is geworden. Daar hij uitmuntte in kennis en voorbeeldig levensgedrag, verwierf hij zich de gunst van Margaretha van En geland, weduwe van Karel de Stoute, hertog van Bourgondië. Deze begiftig de hem met de pastorie van Goeree met een tamelijke jaarlijkse wedde, bestaan de uit 20 rijnse guldens, (naar ik meen was een rijnse gulden 7.50. Het kos tersambt leverde slechts 2 gulden op. De eerste Hollandse gulden, de florijn, is geslagen in 1542). Te Goeree in zijn pastorie gekomen, nam hij zijn ambt met bijzondere nauw gezetheid waar. Naast zijn buitengewo ne geleerdheid was hij ook buitenge woon vriendelijk. Moest hij een tijdlang weg, dan stelde hij een kapellaan aan, die hij goed beloonde om afpersing te voorkomen. Na zijn vertrek was hij Goeree niet vergeten, want toen er moeilijkheden rezen, die hem ter ore waren gekomen, richtte hij zich per 31 augustus 1496 tot de overheid met een klacht.. Te Goeree was een zekere Renger Gij sens die, toen er een zielemis gedaan was voor zijn vrouw, gekscheerde met de godsdienst en in het openbaar zeide, dat het zingen voor de zielen geen baat heeft, doch alleen „hoovaardij en boe verij van de papen" was, gelijk dit ook gezegd was door degenen die er bij .ge weest waren. Daarom moest men slechts één mis lezen, hetgeen niet al leen de algemene en universele ge woonte der kerk afwijst, maar ook in strijd is met de Heilige Schrift, waar over de pastoor in deze korte brief niet verder kon uitwijden. Ook is er nog een zekere Paulus de hoekmaker, die de priesters wil lastig vallen, hetgeen Uwe Heren duidelijk zal worden, zodra de priesters gelegenheid zullen krijgen hun zaken te berde te brengen. Was deze minachting voor de geeste lijkheid algemeen te Goeree? Was zij blijven voortduren? Had zij medege werkt ook hier de leer des evangelies ingang te doen vinden? Bij gebrek aan bescheiden is het antwoord op die vra gen niet te geven. Maar zoveel is zeker, dat de pastoor van Goeree Jan Joosten zijn ambt te Goeree eind 1530 of begin 1531 neerlegde en naar Amsterdam uit week. Hij sloot zich daar aan bij de Wederdoopers, werd door Gerrit de Boekbinder gedoopt en door Jakob van Kampen tot leraar aangesteld. Na een korststondige periode van prediking raakte hij in de Zaanstreek gevangen en stierf als martelaar op 10 febr. 1534. Maarssen. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) Op 15 aug. j.l. had de uitreiking van de diploma's van het examen Vakoplei ding Bouwbedrijf in de Technische School te Middelhamis plaats. Te 20 uur opende de voorzitter dhr. Mans deze bijeenkomst en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer M. K. van Eek, eerste wethouder van Middelharnis en de heer C. Speelman waarnemend gemeente secretaris. Het verheugde de voorzitter te kun nen mededelen, dat alle candidaten zijn geslaagd en drukte hen op het hart het hier niet bij te laten maar verder te gaan en gaf hun de goede raad zich tot de directie der technische school te wen den voor de nodige inlichtingen hier omtrent. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer van Eek die namens het gemeentebestuur van Middelharnis de candidaten'feliciteerde met het behalen van dit diploma. Hij wees op de vele perspectieven die het bouwbedrijf voor vakbekwame vaklieden bied. Nadat de heer J. Provoost namens de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf een woord van dank had gebracht aan het bestuur en directie van de technische school voor het gebruik der lokaliteiten en de gastvrijheid genoten tijdens dit examen, aan de examencommissieleden voor het vele werk wat zij moeten ver- ricthen om tot een goede beoordeling te komen van het gemaakte werk der candidaten en de concierge voor zijn bewezen diensten tijdens het examen, reikte de voorzitter met een toepasse lijk woord de diploma's uit. De aanwezigen werden daarna de ge legenheid geboden de gemaakte werk stukken te bezichtigen. Het praktijkwerkstuk van de timmer lieden bestond uit het maken van een dakschot voor kleedlokalen op dé sport velden. Dit jaar wordt op de examens van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf door de 2700 candidaten timmeren on derdelen gemaakt voor kleedlokalen op de sportvelden, welke worden geschon ken aan 'het Nederlandsch Olympisch Comité die voor de verdeling zal zorgen aan minvermogende sportverenigingen. Het praktijkwerkstuk metselen be stond uit het maken van een steensmuur waarin opgenomen was rollaag, lekdor- pels, bogen en een nis waarin siermet- selwerk moest worden gemaakt. Een mooie opgave om de opgeroepen candidaten te testen op hun vakbe kwaamheid en handvaardigheid. De geslaagden zijn: Timmeren: A. K. V. d. Doel, Nieuwe Tonge; A. Hagestein Zierikzee; A. Hoek, Ouddorp; P. v. d. HuUe, Oosterland; J. v. Mourik, Zierik zee; A. Nieuwland, Middelharnis; A. Radewalt, Nieuwerkerk; K. de Ronde, Goedereede; P. Sprong, Middelharnis; H. Struijk, Goedereede; A. A. v. d. Vel de, Brouwershaven; J. D. v. d. Velde, Dreischor; L. J. Verhage, Ouddorp; C. Vermeirsen, Zierikzee; D. Vroegindeweij (prijs), Middelharnis. Metselen: C. J. Geesbergen, Zierik zee; C. Kom (prijs). Nieuwe Tonge; J. C. de Put, Zierikzee; P. A. Visbeen, Dirksland. De examencommissie was als volgt samengesteld: Voorzitter dhr. A. Mans, zitting namens de patroonsorganisaties; Secretaris dhr. J. Provoost zitting na mens Stichting Vakopl. Bouwbedrijf; Leden J. v. d. Wende zitting namens de patroonsorganisaties; M. Verduin, zit ting namens de werknemersorganisatie; P. G. V. Kampen, zitting namens het Nij verhéidsonderwij s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1