Oude raad van Siellendam voor hei laaisi bijeen Sommelsdijk heeft ook zijn Diepvries Fotograaf Zandsira opende moderne zaak Ongeluk met traktor te Oude Tonge A. L. Kreeft Koninklijke familie in San Remo Tweeling ie waier meisje verdronken Dodelijk ongeluk te Tholen Schippersknecht met voet tussen staaldraad benoemd tot heemraad 31e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrif "gavond Afscheid van het raadslid W. van Seters Van onze advexteerders Contract sluizen in het l-laringvliet getelcend Centrale Telling Middelharnis Dinsdag 12 amigstus 1958 No. 2719 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 1870—2629 Na S uur 'i avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 1679S0 ABONNEMENTSPRIJS 1.80 PEE KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De gemeenteraad van Stellendam kwam vorige week voor het laatst in zijn oude samenstelling bijeen. De agenda bevatte niet veel ingrijpende zaken wel waren er tamelijk wat af- en overschrijvingen op de begroting 1957. De kosten straatverlichting bleken te laag geraamd gezien enkele uitbreidingen en ook voor de verzwaring Molendijk moest een bedrag worden bijgepast. Aan het slot van de zitting werd van de heer W. van Seters, die niet meer in de raad zal terugkeren, op hartelijke wijze afscheid genomen. Na opening door de voorzitter bur gemeester J. baron van Knobelsdorff, 'werden de notulen goedgekeurd en de ingekomen stukken aan de orde gesteld Hieronder waren een groot aantal goed gekeurde raadsbesluiten en jaarversla gen van diverse instanties. Overgelegd werd de exploitatie-rekening over het jaar 1957 van de beschutte werkplaats en de buiten-objecten van de G.S.W.- regeling, Het nadelig saldo van de be schutte werkplaats geeft een bedrag te zien van 373.07, hetgeen zeer gunstig is te noemen. Het overzicht van de G. S.W.-regeling geeft een nadelig saldo aan van 2895.88, hetgeen in hoofd zaak te wijten is aan uitgevoerde werk zaamheden, zoals leggen riolering en dempen sloot langs de Langeweg, aan leg parkeerterrein, aanleggen van plant soenen enz. enz. Men keurde dit goed. Schrijven van de Muziekvereen. „De Hoop" alhier, met verzoek een subsidie te verlenen ten bedrage van 100.— per jaar voor de opleiding van een jeugdkorps. De opleiding van een jeugdkorps gaat gepaard met vrij hoge kosten, zoals be loning dirigent (f 5.— per avond) en zaalhuur 2.50 per avond). B. en w. was er van overtuigd, dat de vereni ging niet yin staat is deze kosten ten volle te dragen. Teneinde de muziek- beoefening in de gemeente te stimule ren achten zij het verantwoord voor het jaar 1958 aan genoemde vereniging de gevraagde subsidie te verlenen. Elk jaar kan dan het bedrag van deze ex tra te verlenen subsidie opnieuw wor den vastgesteld. De raad stemde hier mede in. Onderzoek geloofsbrieven. Dan volg de onderzoek van de nieuwbenoemde leden van de gemeenteraad, te weten de heren: A. Brinkman; C. J. Keijmel, M. Keijzer, C. H. Moijses, S. J. van Ours, J. van Seters, L. Visser. De commissie die de stukken nazag, adviseerde tot toelating. De bouwvereniging en bebouwings voorschriften moesten een kleine re- daktionele wijziging ondergaan, die werd goedgevonden, alsook een wijzi ging in de Destructie-verordening. Met de Bond van Nederl. Gemeenten werd een vaste geldlening aangegaan ten bedrage van 10.000. Garantie geldlening Drink waterleiding Bij schrijven van 8 juli 1958 van de Stichting „De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee" te Middelharnis werd medegedeeld, dat door voornoemde Stichting per 1 september 1958 een vas te geldlening wordt aangegaan bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam tot een bedrag van 100.000.— tegen een jaarlijkse rente van 4M,"/o. De aflossing in 1959 en volgende jaren zal 2500.— bedragen. Deze geldlening dient nu door de in voornoemde Stichting deelnemende ge meenten te worden gegarandeerd. De heer Keijzer wilde weten waar dit geld voor zal worden gebruikt. De heer Keijmel vond het niet beleefd als men borg staat, dat dit er niet bij is vermeld. De voorz. antwoordde dat het waar schijnlijk was voor uitbreiding van het net en mogelijk voor de gemaakte kos ten aanleg waterleiding naar de bouw put in het Haringvliet. De garantie werd verleend. 'Wijziging bezoldigingsverordening Ingevolge het bepaalde in artikel 10 van de „Verordening tot regeling van de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente Stellendam" be draagt de jaarwedde van de vakonder wijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school met 6 les uren bij het bezit van de akte nuttige handwerken minimum 642.— en ma ximum 828.per jaar en bij bezit van de akte nuttige en fraaie handwerken of akte U 780.— minimum en 1290- maximum. Blijkens de circulaire van de Minis ter van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie zijn de periodieke verho- «".mgen voor vakkrachten uitgebreid, •/aardoor de maximum wedden ver- oogd worden. Deze verhoging geeft aanleiding om Je bezoldiging voor de handwerkonder- wijzeres te wijzigen en vast te stellen op 642.minimum per jaar met één tweejaarlijkse verhoging van 36.— en reegen twee-jaarlijkse verhogingen van J 33.— tot een maximum van 975. per jaar bij het bezit van de akte nut tige handwerken en bij het bezit van ue akte nuttige en fraaie handwerken akte U op 780.— per jaar met vijf weejaarlijkse verhogingen van 75.— fnV^^ twee-jaarlijkse verhogingen van J i2.— tot een maximum van 1515.— per jaar. Dit werd goedgevonden. 20 hl ^'^^"J^S" van 2 juni 1958 ver zocht de plantsoenarbeider in vaste •A^n I^' Wal, in aanmerking '^q^ 93Biao; U38 JOOA U3UI0>I UOgOUI 9:; het gebruik van een eigen rijwiel in ge meentedienst. Omtrent deze aangelegenheid werden informaties ingewonnen in hoeverre dergelijke toelagen in andere gemeen ten werden verstrekt, waarbij kwam vast te staan, dat o.a. te Middelharnis ook een toelage in die zin wordt ver strekt aan de plantsoenarbeiders. Het kwam b. x w. gewest voor, dat door betrokkene gebruik gemaakt wordt van een rijwiel, o.a. voor het bewerken van het sportterrein enz. Gezien de toelage van 60.per jaar, die aan de gemeentebode wordt verstrekt, werd goedgevonden aan de plantsoenarbeider een bedrag toe t» kennen van 30.per jaar. Kosten verhoging en ver zwaring Molengorsd^jk Het Bestuur van de Polder „De Ge nerale Dijkagie van Stellendam" te Goe- dereede deelde mede dat de totale kos ten van verhoging en verzwaring van de Molengorsdijk 460.996.69 hebben bedragen. Van deze kosten komt voor rekening van de gemeente Stellendam 25 «/o of 115.249.17. Er is reeds 110.000.betaald, welk crediet door de raad is verleend. Thans dient derhalve nog 5.249.17 betaald te worden. Genoemd bedrag ad 5.249.17 dient gevoegd te worden bij het reeds ver strekte voorschot ad 110.000.—. Het totaal ware af te schrijven in 50 jaren. Gezien dit een uitvloeisel was van een reeds eerder genomen besluit, werd ook dit goedgevonden. Dan volgde een memorie van toelich ting bij de 27st6 begrotingswijziging '57. Op enkele punten werden door de raads leden vragen gesteld, o.m. over de kos ten straatverlichting. Over 1957 bedra gen deze 5.951.01; geraamd was 4.500.dus een. verhoging van 1.451.01 De heer Brinkman vond dit vrij hoog, maar de voorz. antwoordde dat er eni ge uitbreiding was gekomen en de ra ming zeer laag was. De af- en overschrijvingen werden goedgekeurd. Volgden nog enige aanvragen om ver goeding art. 13 L.O. wet 1920 (kosten vervoer naar school) waarvan er één werd afgewezen. Studie-toelage. Door de heer A. W, van Beek, wonende te Stellendam, Schoolstraat 2, werd ten behoeve van zijn zoon Johannes Laurens, geboren 27 september 1940, een verzoek om een provinciale studietoelage ingediend bij het college van Ged. Staten. Dit college verzocht ons omtrent deze aanvraag van advies te dienen, terwijl tevens gevraagd werd hen mede te de len of de gemeente dienaangaande ook subsidie verleende. In eerste instantie was van Beek van plan geen hogere rijksstudie te volgen, maar thans heeft hij dit wel, n.l. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht (na tuurkundige aardrijkskunde). Voor deze studie krijgt betrokkene geen provinci ale subsidie, volgens een daartoe ont vangen schrijven van Ged. Staten. Niettemin bleken b. en w. bereid voor te stellen aan van Beek over 1958 een toelage van 100.te verstrekken als bijdrage in zijn studiekosten. Deze toe lage werd gezien als een stimulans om de studiezin te bevorderen. Hiermee ging de raad akkoord. Rondvraag De heer Keijzer informeerde naar de in de begrotingswijziging vervatte ziek tekosten van de heer Jansen, wat door de voorz. werd toegelicht. De heer Keijmel wees op de slechte toestand van het toegangspad tot het voetbalterrein, waarvoor inn>iddels maatregelen zijn getroffen. De heer Brinkman sprak over diverse trottoirs die nodig verbetering behoef den wat de voorz. toezegc Afscheid van de heer Wv. Seters. Genoemde heer zal in de nieuwe raad niet meer terugkeren, waarom hij door de voorzitter hartelijk werd toegespro ken. Spr. memoreerde dat hij 12 jaar als raadslid zitting had gehad, waarvan 4 jaar als wethouder. Zeer belangrijke perioden, vooral de naoorlogse en ook die van de ramp zijn door hem meege maakt. Voor alles wat hij voor de ge meente gedaan had werd het scheidende raadslid dank gebracht en als blijk van waardering een kistje sigaren aangebo den. De heer W. van Seters dankte op zijn beurt burgemeester en de raadsleden voor de prettige samenwerking. Hij hoopte dat het de gemeente Stellendam in alle opzichten zal welgaan, vooral nu de ontsluiting van het eiland door de Delta komt. Hij besloot met de nieu we raad toe te wensen dat zij steeds wij ze besluiten zullen nemen in het belang van de gemeente. Vrijdag 2 augustus is de nieuwe diep- vrieskluis, gebouwd in de Van Gorcum- straat 29 te Sommelsdijk geopend. Zo als reeds eerder gemeld bestond voor de deelname grote ambitie, zoveel zelfs, dat niet allen een cel wonden worden toegewezen. De diepvrieskluis staat op een heel mooie plaats; in de Van Gor- cumstraat is naast het gebouwtje vol doende ruimte om auto's te parkeren. Bij de opening waren de meeste le den met hun dames aanwezig; ook was er de heer Scherpenisse, directeur Tech nische Dienst, de voorzitter van de diepvries van Herkingen; de voorz. van de Landb. Vereniging Sommelsdijk de heer J. Mastenbroek, die ook de eerste steen heeft gelegd, de aannemers fa. C. Boeter en Zn. en de heer v. d. Stoep van het Centr. Bureau. Aan wethou ders Dijkers was de eer, de opening te verrichten. Vooraf sprak de voorz. van de Diep vriesvereniging de heer K. van Es een kort welkomstwoord, waarna de heer Dijkers de deur opende met een sleu tel, versierd in de Sommelsdijkse kleu ren geel en blauw. De heer Dijkers sprak goede wensen uit namens het gemeen tebestuur en hoopte dat de leden van deze prachtige diepvrieskluis veel pro fijt zullen hebben. Een extra pluim gaf hij aan de aannemers fa. C. Boeter en Zoon, die het hadden klaargespeeld het gebouwtje in 7 weken tij ds op te trek ken en te voltooien. Het gezelschap begaf zich daarna naar Hotel Spee, waar onder het genot van verversingen aandachtig geluisterd werd naar de uiteenzetting van de heer v. d. Stoep over de werking en vooral over de praktische zijde van deze diep vrieskluis. Mevr. van Es en mevr. Mastenbroek demonstreerden hoe meil de te bevrie zen artikelen moet verpakken. De voorz. de heer Jan Mastenbroek sprak zijn verheuging uit, dat de Land- bouwvereniging Sommelsdijk de eerste stoot had gegeven om deze diepvries tot stand te laten komen. Namens de leden dankte de heer J. Volwerk alle bestuursleden voor het ve le werk dat zij er aan gehad hebben, vooral ook met het voorlopig opbei;- gen van groente en fruit in de diepvries te Stad, wat later weer moest worden teruggehaald. De inrichting van deze kluis is een van de modernste die tot heden is ge bouwd. De fotograaf Zandstra, die zich se dert zijn komst te Sommelsdijk in de W. Krakeelstraat (hoek Voorstraat) in een klein zaakje heeft moeten behelpen, heeft op dezelfde plaats een pracht van een zaak gevestigd, die aan alle mo derne eisen voldoet. De heer Zandstra heeft het wel zeer radicaal aangepakt en er iets van laten maken, waarmee hij voor de middenstand te Sommelsdijk beslist eer in legt. Het oude geval is gesloopt en de nieuwe zaak is nu vlak langs de straat gevestigd. De geestelijke vader er van is de heer Koole, assistent van archi tect Kloppers, die zich hier weer echt heeft kunnen uitleven. Breur is de met selaar er van; Osseweijer de timmer man; van Splunter de schilder; C. Vis de loodgieter etc, en fa. Wijnhdff legde de mooie vloeren met Buchthaler te gels. Adri Nieuwland zorgde voor een zee van licht, ook in de vitrines en langs de wanden. Het interieur werd op ad vies van de architect gemaakt door C. Boeter. Prachtig zijn de lambriseringen met etch relief en shanting triplex, wat we nergens eerder zagen. De betimme ring bestaat verder uit teak-ën beuken- hout. Het gedeelte boven de lanbrise- ring is met Zwitsers doek bespannen. De beschildering is in funktionele kleu ren. De ingang is met zetsteentjes ge nuanceerd; de etalage is voorzien van een termophaneruit, die niet beslaat. Alles bijeen maakt het een keurige, be ter gezegd een heel fijne indruk. De geëtalleerde artikelen op fotografisch gebied komen er prachtig in uit. De opening Er waren bij de openin* tal van ge nodigden, de architect en de bouwers hierboven genoemd; de h-jer en mevr. Geerlings, het personeel, w.o. de as sistent van dhr. Zandstra, de heer v. d. Made van Oude Tonge, de directeur van de Techn. dienst dhr. Scherpenisse, ge meentesecretaris Jan Knape, dhr. Th. Beekhoven namens de Kamer van Koophandel; wethouder Dijkers^ die de opening zou verrichten. Het gezelschap begaf zich daarvoor naar buiten om loco burgemeester Dij kers daartoe de gelegenheid te geven. Erg vlot ging de sleutel niet, het was alles zo nieuw, wat wel enige hilariteit verwekte. Binnengekomen sprak weth. Dijkers zijn bewondering uit voor de fraaie middenstandszaak die hier is verrezen. Hij loofde het initiatief van de heer en mevr. Zandstra, die zich als midden stander niet alleen heeft weten te hand haven, maar van het „kleine gevalletje' iets heeft weten te maken een fotograaf waardig. Veel heeft spreker met dhr. Zandstra samengewerkt, bij het vol trekken van huwelijken. Spreker moest er bij zeggen, dat er helaas wel eens hu welijken mislukken van paartjes die hij in de echt verbond, maar de foto's van Zandstra dufen eeuwig! Deze mooie nieuwe zaak overtrof zijn verwachting; het was een sieraad voor de gemeente. Spreker wenste hem veel goede zaken in dit nieuwe pand en zeg de toe dat het gemeentebestuur zijn best zal doen, de omgeving aan dit sierlijke gebouw aan te passen. De heer Zandstra dankte mede na mens zijn echtgenote wethouder Dij kers voor de bereidwilligheid hun nieu we zaak te willen openen, inzonderheid voor de toegedachte gelukwensen. Ook bracht hij dank aan zijn assistent v. d. Made, die de zaak hielp opbouwen, aan de vele aanwezigen voor hun belangstel ling en aan dhr. Koole, die veel had uit te knobbelen eer zijn schepping ge reed was. De heer en mevrouw Zandstra had den daarna vele handen te drukken, waarna in het gemoderniseerde atelier verversingen werden aangeboden. Wij wensen dhr. en mevr. Zandstra veel geluk met hun nieuwe onderne ming en een steeds toenemend debiet. Een gedeelte van het keurige interieur van de fotografische in lichting Zandstra te Sommelsdijk Deze telefoto laat onze Koninklijke familie zien, terwijl zij een trap afgaat in een bebost terrein te San Remo. Nieuwe Tongse toerist redt één van de meisjes Twee docntertjes van het echtpaar Obers uit Valkenburg tweelingzus jes van 2% jaar zijn achter het kas teel Oost te Valkenburg in het rivier tje de Geul gevallen. Een voorbijkomende toerist, de heer B. Nooteboom uit Nieuwe Tonge, wist een van de meisjes, dat zich aan de kant had vast weten te houden, te red den. Hoewel de heer Nooteboom nog enkele malen naar het andere kind dook, is de kleine verdronken. Verleden maandagmiddag had de heer J. A. van Vugt, bij werkzaamheden met een tractor, op zijn bedrijf, het on geluk onder dit voertuig te geraken. Hoe dit ongeval zich precies heeft toegedragen is niet bekend, v. V. kreeg een der achterwielen over zich heen en moest met inwendige kneuzingen en een breuk in het bovenbeen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De heer v. Vught zal zijn werkzaamheden, ook als wethouder, dus voorlopig niet kunnen uitoefenen. voor de gemeente had gelost. Met het zelfde tij trachtte men nog de haven uit te gaan en bij het zwaaien geraak te de knecht, die bij zijn neef in dienst was, met een draad die op de wal was vastgezet tussen een bolder. In de draad heeft vermoedelijk een lus gezeten, waardoor het been werd vastgetrokken. Dokter van Duimen was direct ter plaatse en verleende eerste hulp, waar bij hij werd geassisteerd door de E.H. B.O. en mevr. T. van Veen-van Gent, schipper L. van Gent van de „Dank baarheid" (die met zijn schip in de ha ven lag) en de havenmeester de heer K. van Ree. Ondanks de hevige pijn bleef de heer Mijnster goed bij zijn bewust zijn. Hij bedankte zijn helpers nog toen men hem vanaf het schip de ziekenwa gen indroegen. Bij onderzoek in het ziekenhuis bleek, dat een pees is afge scheurd, enkele beentjes zijn gebroken en een grote vleeswond is ontstaan. De heer Mijnster zal zijn voet kunnen be houden. Zaterdag 2 aug. j.l. is de 60-jarige H. Quist, landbouwer te Tholen, onder aan de oprit van de brug over de Een dracht op de Halsterseweg met flinke vaart op zijn bromfiets plotseling de weg overgestoken waarbij hij werd ge grepen door een autobus van de firma Krüser. Hoewel de bestuurder, de heer L. de V. uit Stavenisse, zeer hard rem de, waarbij de bus dwars over de weg kwam te staan, kon niet worden voor komen, dat Quist werd gegrepen en te gen de grond werd geslagen. Het slacht offer was vriiwel onmiddellijk overle den. Hij laat vrcuw en twee kinderen achter. OOLTGENSPLAAT Maandagmiddag kwam de schippers knecht dhr. Janus Mijnster met zijn voet tussen een staaldraad waarbij dit lichaamsdeel bij de enkel zo ernstig werd gewond, dat de heer Mijnster met de ziekenwagen direct naar het zie kenhuis te Dirksland werd overgebracht Het ongeluk gebeurde op het zand- schip „Bona Spes" van schipper D. H. Mijnster uit Zwijndrecht, dat in de ha ven van Ooltgensplaat een lading zand Te Utrecht is het contract getekend, waarbij de N.V. Nederlandse Sluis- en Tunnelmaatschappij zich verplicht in de tijd van zes jaar voor een bedrag van 96.280.000, in het Harinvliet sluizen te bouwen ten behoeve van de afsluiting van dit water. Ir. A. Eggink, hoofdin genieur-directeur van de directe sluizen en stuwen van rijkswaterstaat, onder tekende het contract namens het mi nisterie van verkeer en waterstaat. De N.V. Nederlandse Sluizen- en Tun nelmaatschappij is een combinatie van zes aannemingsmaatschappijen: de N.V. Amsterdamse Ballastmij, Christiani en Nielsen N.V. te 's-Gravenhage, Van Hat tem en Blankevoort N.V. te Beverwijk, de N.V. Hollandsche Betonmij, te 's Gra- venhage, de N.V. Internationale Gewa pend Betonbouw te Breda en de N.V. Nederlandse Betonmij. Bato te 's Gra- venhage. Bij koninklijk besluit is tot heemraad van de polder „De Generale Dijkagie in de provincie Zuid-Holland benoemd, de heer A. L. Kreeft te Stellendam. Uienveiling van dinsdag 12 augustus Zaaiuien middel 15.40, drielingen 14.01 15.picklers 14.1415.47; pootuien 15.51. Aanvoer 50.000 kg. MIDDELHARNIS Ker/cdienst. Zondag 17 aug. a.s. hoopt voor de Ger. Gemeente Chr. de Vries- laan op te treden kahd. v. Haaren van Kampen n.l. des voorm. 19, des nam. 2.30 en des sav. 6.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1