Twee jaar te laat! Volgende week komt er geen krant! Negentienjarige logé te Ouddorp slachtoffer van verkeer GROLSCH Dronken pyromaan siak 5 boerderijen in brand Herkingen gaf burgemeester Van Heyst een flets mee naar Naaldwijk Mijnwerker uit Stad te Hoensbroek (L.) om het leven gekomen Twee jonge mannen uit J^elissant vlogen te Ouddorp met metor uit de bocht 31e jaargang Cair. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij rgaoond MEDITATIE De God, tot wie wij bidden Na een aanrijding in het ziekenhuis overleden Zij werden op slag ged^^oJ FOR EVER Centrale Telling Middelharnis Vrijdag 1 augustus 1958 No. 2718 PEINS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Bedacüe en Advertenties uitsluitend TelefooB K 1870—2629 N« 8 uur avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167980 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BH contract speciaal tarl*! Het Midden-Oosten staat weer in het centrum van de wereldbelangstelling. Dat deel van de wereld wordt groten deels bewoond door Arabische volken, die ondanks hun grote armoede, staat kundige labiliteit en militair onvermo gen een zeer grote mond opzetten en die, opgestookt en aangemoedigd door de 'sovjet-Unie, aan de Westelijke mo- gendlieden ontzaglijk veel zorg geven. Er spelen daar allerlei factoren dooreen, waarvan de één al niet gevaarlijker is dan de ander. Daar is allereerst het Arabisch nationalisme, ook wel het pan- islamisme genoemd, dat beoogt een eind te maken aan de bevoogding door en de invloeden van het Westen en vanaf de Atlantische Oceaan tot aardde Indus, dus van Marokko tot Pakistan één gro te en machtige Mohammedaanse staten bond te scheppen, waarvan Nasser de leider wil worden. Verder is er de kwes tie van de problemen. Het Midden Oos ten, met name Arable en Irak, zijn zeer rijk aan dit mineraal. Dit deel van de wereld levert plm. 20 «/o van de totale wereldproduktie en met name West- Europa is in sterke mate afhankelijk van de invoer van deze olie. Voorts is er het enorme gevaar, dat de Arabische wereld uit antipathie tegen het Westen steeds sterker onder de invloed komt van het Sovjet-communisme, waardoor de toch al geweldige machtspositie van dit bloc uiterst bedenkelijk wordt voor de vrije wereld. En tenslotte is er het probleem-Israël, dat met 2 miljoen men sen ingeklemd zit tussen 37 milioen Arabieren, die niet zullen rusten voor de I-,.?dsft staat is vernietigd. Er staat dus voor het Westen daar in het Midden-Oosten heel wat op spel. Na de ondergang van het oude Turkse rijk, dat vóór de laatste wereldoorlog al deze gebieden beheerste, kwamen ze direct of indirect onder de macht of invloed van Engeland en Frankrijk. Door allerlei omstandigheden is daar aan echter vrijwel geheel een eind ge komen: het Arabische nationalisme, het communistisch gestook, de opkomst van Nasser, de slappe houding der Engel sen, de onmacht van Frankrijk, het ge koketteer van Amerika met de Arabie ren enz. Gevolg van één en ander is geweest, dat het Midden-Oosten uit de invloedssfeer van het Westen is ge glipt en volledig terecht dreigt te komen in die van de Sovjet-Unie. Afgezien nog van het laatste is het verlies van het Midden-Oosten voor de vrije wereld toch reeds een zware slag: de olievoorziening komt vroeg of laat in het gedrang, de positie van Israël, dat geheel op het Westen is georiën teerd, wordt précair, de Arabische sta ten kiezen in de Verenigde Naties par tij tegen het Westen, de weg naar Zuid- Azië wordt versperd en de strategische posities ten opzichte van Rusland aan de zuidflank daarvan worden bedenke lijk verzwakt. Voegt men daarbij, dat de Sovjet-Unie evenveel aan invloed wint als het Westen er verliest, dan ligt de conclusie voor de hand, dat de vrije wereld bezig is in dit deel van de wereld, dat een zeer voorname plaats inneemt op het politieke schaakbord, een onherstelbare nederlaag te lijden. Dat deze ontwiklceling der verhou dingen gedurende de laatste jaren mo gelijk was, moet naar onze mening gro tendeels worden toegeschreven aan de ongelulikige politiek, die met name de Verenigde Staten onder leiding van Eisenhower en Dulles, gevoerd hebben. De Amerikanen hebben al het moge lijke en onmogelijke geprobeerd om de Arabische wereld niet tegen zich in het harnas te jagen. Ze hebben met de Sov jet-Unie een soort concurrentiestrijd gevoerd om de sympathie der Arabie ren. Ze zagen in hun kortzichtigheid het verlies van de positie der Engelsen en Fransen in het Midden-Oosten met nauw verholen leedvermaak. Ze meen den in hun anti-koloniale gedachten- gang, dat het Arabisch nationalisme geen strobreedte in de weg moest wor den gelegd. En ze vergaten, dat dit tot mets anders kon leiden dan de volledi ge liquidatie van de Westerseposities in het Midden-Oosten en de opkomst van een Arabisch imperialisme in ver bond met een onweerstaanbare commu nistische infiltratie. De historie heeft afdoende bewezen, dat elke geslaagde nationalistische politiek, of die nu Frans Napoleon), Duits (Hitler), Russisch (Stalin) of Egyptisch (Nasser) is, een dodelijk gevaar voor de vrije wereld betekent. Door deze domme Ameri kaanse politiek werd de eenheid van net Westen gebroken en zijn kracht veriamd. Er is echter nog een andere schuldi ge, n.l. het socialisme, speciaal de En- §fi?.^ Labour Partij. Socialisten beweren aitiJd, dat ze vijanden van het commu nisme zijn, maar telkens blijkt weer, aat ze geestelijk in de familie zijn en de öovjet-Unie in de kaart spelen. Dat aoen met name de Engelse en de Duit se socialisten. Hun ergerlijk spel met ae hoogste lands- en wereldbelangen aoet zien, dat deze mensen politiek noogst onbetrouwbaar zijn. In 1956 viel ae Labour-partij Eden in de rug aan 01] diens Suez-actie en nu is zij weer 11, <>PPositie tegen Mac Millan bij de geoeurtenissen in Libanon en Jordanië, ue socialisten zijn anti-kapitalistisch en anti-koloniaal en ze zien de werkelijk- ri! t 7°°^^^^' <iie een eenheidsfront vor- oert tegen iiet internationale communis me. Het is derhalve geen wonder, dat het westen door zijn verdeeldheid, slapheid en aomheid de éne positie na de ande re verspeelt. Chroestjow heeft heus geen "onog nodig om werelddictator te wor den. Daar helpen Westerse staatslieden Om deze oorzaak buig ik mijn knieën tot de Vader van onze Heere Jezus Christus, uit wie al het geslacht in de hemelen en op de "aarde genaamd wordt. Ef. 3 14, 15 Reeds eerder in zijn brief aan de ge meente van Efeze heeft de apostel Pau- lus opgemerkt, dat hij voor haar dank te en bad (1 15, 16) vanwege de gena de, die God haar had geschonken. In het tweede hoofdstuk heeft Paulus die genade gaven Gods breed uitgemeten: zij zijn niet langer vreemdelingen en bijwoners, maar medeburgers der hei ligen en huisgenoten Gods. Hij heeft dus wel reden om te danken. Maar ook de reden tot gebed ontbreekt nimmer: hoe zwak zijn de gelovigen! Er is alle aanleiding om de knieën te buigen en voor de christenen te bidden, zoals Paulus deed, n.l. om versterking van het geloof en van de beoefening der christelijke deugden. Over die inhoud van Paulus' gebed hopen wij een an dere keer nog wel eens te schrijven. Nu willen wij letten op en mediteren over de speciale aanduiding, "Welke de apostel geeft bij de naam van God, de Vader van de Heere Jezus Christus, tot wie hij zijn gebed richt. Deze aanduiding is hoogst merkwaar dig en heeft er recht op eens uitdruk kelijk te worden beschouwd. Hij noemt 'de God, tot' vfiê- ïxlj -bidt: Degene, uit wie al het geslacht in de hemelen eïï op de aarde genaamd wordt. Deze uitdrukking betekent, vrij weer gegeven: Er is geen geslacht in de he mel en op de aarde, dat niet aan God de Vader zijn naam te danken heeft. Hierbij moeten we er dan wel op letten, dat in het Bijbelse spraakgebruik de naam veel meer betekenis heeft dan bij ons. De naam is het wezen. Als al de geslachten in hemel en op aarde hun naam aan God te danken hebben, betekent dat dus niet slechts, dat Hij hun naam heeft bepaald, maar ook, dat zij in Hem bestaan, aan Hem hun we zen te danken hebben. Alle geslachten in de hemel: daarme de zijn de engelen bedoeld. Niet alsof de engelen ook geordend zijn in ge slachten zoals wij mensen, maar het is een aanduiding van het soort: een soort wezens in de hemel, n.l. de engelen en een soort wezens op aarde, n.l, de men sen. Het is niet zonder zin, dat de apostel bij zijn gebed zich de grootheid Gods te binnen roept. Deze aanduiding Gods geeft steun aan het geloof der christenen in het bidden. Wij weten, dat wij ons met ons verzoek maar niet richten tot een groot en machtig mens. Al onze beden kun nen verwezenlijkt worden door die God die het bestaan van alle wezens in de hemel en op de aarde in zijn hand heeft. Hij behoeft slechts te wenken en de engelen staan gereed om te dienen, degenen, die de zaligheid beërven zul len. Hij behoeft slechts te bevelen en de mensen zullen ons dienen naar zijn wil. Deze aanduiding Gods geeft steun aan het geloof voor de mogelijkheid der verlioring van het gebed. Geen ding zal onmogelijk zijn voor die God. Bid den wij om bekering van onze naaste, die als eèn gruwelijke vijand van God leeft? Alle geslacht der mensen ont vangt van God het wezen: Hij reageert er over en kan ons verhoren. Oêze aandüiclir.g Gods geeft steun aan het geloof ingeval-Qase bs.de niet verhoord zou worden. Ook dan" Is" Efe. Christen niet uit het veld geslagen. God regeert en is oppermachtig. Hij, die alle wezens in hemel en op aarde in zijn macht heeft, weet wat Hem te doen staat. Ook al valt de uitslag ons soms bitter tegen: God is zo groot, dat ik in Hem kan geloven, zonder dat ik Hem begrijp. Deze aanduiding Gods toont ons het grote voorrecht van hen, die met God verzoend zijn. Zalig het volk, dat deze God tot zijn God heeft. Wie door beke ring en geloof God heeft gevonden, heeft Hem, die alle dingen in zijn macht heeft. Reikt de macht van de mens (binnen Gods bestuur) niet verder dan de aarde. God, de God van zijn volk, heerst ook in de hemel. Alle geestelijke machten en gaven zijn binnen zijn beleid. Hij kan alles geven, waarvan Hij weet, aat het ons nuttig is en aangezien Hij de Vader is van de Heere Jezus Christus, door wiens bloed wij met Hem ver zoend zijn, zal Hij ons ook alles schen ken, wat ons nuttig is. Deze aanduiding Gods toont ons ook de grote ellende van de mens, die niet met God verzoend is. Als ge nog onbe keerd zijt stel U dan voor, dat ge die God tegen hebt, in wie alle geslachten hun bestaan hebben, ja in wie ook gij bestaat. Gij, die tegen die God strijdt, weet, dat Hij de Almachtige is. En be keert U, voordat Hij uw bestaan doet eindigen in een eeuwige nacht. Deze aanduiding Gods blijft waar in een eeuw, waarin het menselijk ver nuft zijn overwinningen viert, waarin de mens oppermachtig schijnt. Maar allen bestaan slechts uit Hem. Deze aanduiding Gods blijft waar, als de Kerk leeft onder verdrukking en te genstand. Die bij ons zijn, zijn meer dan die bij de wereld zijn! Deze aanduiding Gods blijft waar tot in alle eeuwigheid. Als de wereldge schiedenis is afgesloten en ieder zijn eeuwige bestemming heeft bereikt, is ,God h°t. uit wie alle geslacht in de he mel en buiten dS..hemel voor altijd ge naamd wordt! Rotterdam. Ds. H. Goedhart en rode politici hem op de duur toch wel aan, zij het ongewild. In het Midden-Oosten heerst al vele jaren een verwarde toestand, maar het werd daar pas gevaarlijk na 't optreden in 1954 van de Egyptische Hitler, ge naamd Nasser. Dit heerschap begon zijn carrière met de nationalisatie van het Suez-kanaal, Engeland en Frankrijk be gonnen toen samen met Israël een mi litaire actie, maar dank zij de misera bele houding van Amerika kon Chroets- jow gaan dreigen met raketten en mis lukte het plan van Eden, bleef Nasser ondanks zijn militaire déljacle de grote man, kon de Sovjet-Unie optreden als zijn beschermer en redder en de grote vriend der Arabieren en werd het Wes ten, wat de zeeverbinding met het Ver re Oosten en het olietransport betreft, afhankelijk van deze dictator. Als er ooit door staatslieden een enorme stom miteit is begaan, dan is het wel geweest door Eisenhower en Dulles in 1956! Wanneer Amerika toen volledig achter Engeland, Frankrijk en Israël had ge staan, ook met zijn militaire macht, had Chroetsjow niet gedreigd dat heeft hij nu ook niet gedaan en ware Nasser van het toneel verdwenen, waardoor een eind ware gekomen aan het gevaar lijke streven van deze onruststoker. Maar Amerika ontzag de Arabieren. Inplaats van hun dankbaarheid te be tonen werden ze echter steeds feller anti-Amerikaans. En Nasser ging zijn gang. En Chroestsjow zag schone kan sen. Evenals Hitler stuk voor stuk de Midden-Europese landen inpalmde, brengt Nasser die van het Midden-Oos ten onder zijn macht. Eerst ging Sy rië om door een staatsgreep van offi cieren. Een paar weken geleden volg de Irak door middel van een konings- moord. Ook Libanon en Jordanië ston den op het program. En toen pas werd Amerika wakker en konden deze beide landen, althans voorlopig, gered wor den. Maar Nasser en Chroestsjow heb ben weer een winstpunt behaald. En de rest volgt wel! Ondanks Veren. Naties en een topconferentie. Het Westen is twee jaar te laat!! Wij attenderen er nogmaals op, dat door vakantie van de zetters en druk kers van onze krant en van de redaktie en adnj^nistratie ons blad, „Eilanden- nieuws" volgende week niet zal ver schijnen. Het gehele jaar door hebben v/ij ons uiterste best gedaan om het streek- nieuws in de uitgebreidste zin van het woord onze lezers en lezeressen voor te zetten, zodat men ons deze éne week we! zal willen verontschuldigen. Onze adverteerders, onze correspon denten en agenten willen hier wel re kening mee houden. Met het eerste nummer hopen wij weer op dinsdagavond 12 augustus uit te komen. Redaktie en Administratie N.V. EILANDEN-NIEUWS Dinsdagmiddag fietste de 19 jarige mej. A. Bezemer, uit Rotterdam, en ge logeerd te Ouddorp van het bisstation in het dorp, waarheen zij haai. verloof de had gebracht, terug naar baar pen- .sion bij de Kleistee. Toen zij uit de Kelderweg komende de Dijkstelweg wilde inslaan kwamen zowel van links als van rechts auto's. BINNENVERINCBED jicl h%ü» bad Dinsdagmorgen heeft in een van de kolenmijnen te Hoensbroek (Limburg) een ernstig ongeluk plaats gehad. Een gedeelte van de mijn stortte in; in een van de gangen werden een aantal mijn werkers bedolven. Een reddingsploeg wist de getroffenen te bevrijden; voor één van hen was het echter te Iaat. De 27 jarige ongehuwde Dirk van den Boo- gert heeft er het leven bij moeten laten. De moeder van het slachtoffer te Stad aan 't Haringvliet is weduwe. Het stof felijk overschot van haar zoon is heden vrijdagmiddag op de alg. begraafplaats te Stad ter aarde besteld. De deernis van de bewoners met dit tragische on geval is groot. De auto, die van links kwam en be stuurd werd door de heer S. van der Valk uit IVIiddelharnis greep het meisje en de fiets. Zij werd een eindweegs meegesleurd en in zorgwelikende toe stand opgenomen, waarna zij met een ambulancewagen naar het ziekenhuis te Dirksland werd vervoerd, waar men een schedelbasisfractuur constateerde. De auto bekwam slechts lichte schade. Woensdagmorgen is het slachtoffer in het ziekenhuis overleden. Bij het afscheid van burgemeester van Heyst te Herkingen heeft de bevol king hem een fonkel-nieuwe fiets cadeau gedaan. Niet, dat de burgemeester zich te Naaldwijk steeds met dit vervoermiddel zal verplaatsen, want ook daar staat een auto voor hem klaar. Maar een fiets is voor korte afstanden toch onmisbaar en de burgemeester was er zeer mee ingenomen. Me'j^ 'Jan Heyst applaudiseert, toen het rijwiel op tafel werd gezet en dg ,r-^g^jjo\iders Witvliet en de Geus zien belangstellend toe. Woèn3fc2^-V"Pd even n Uur is te Ouddorp een vreseiljlc"5rigÈiuk gebeurd. Twee kameraden, de 25 jarige M. Ley- dens (zoon van wethouder Leydens) en de 24 jarige M. Melissant, beiden uit Melissant reden op een N.S.U. motor, de een aan het stuur, de ander op de duo. Zij kwamen uit de Oosterweg op weg naar huis. Vermoedelijk door te grote snelheid, zijn zij met de motor uit de bocht gevlogen en tegen aldaar staande bomen of paaltjes geslingerd. Zij droegen geen valhelmen. Beide jon ge mannen werden op slag gedood; de door omwonenden ijlings gewaar schuwde geneesheer kon niet anders dan de dood vaststellen. De slachtof fers zijn daarna in het lijkenhuisje op de begraafplaats geborgen. Nader vernamen wij dat zij met een club op de motor te Ouddorp waren; twee motoren reden hen vóór, die van het ongeluk niets hebben bemerkt. De consternatie in de gemeente Oud dorp in het late avonduur was groot en het dorp Melissant was van dit tragi sche gebeuren geheel verslagen. En de ouders, die deze onheilstijding van hun kinderen moesten vernemen, zullen sprakeloos van schrik hebben gestaan. Het is voor hen wel een zeer ontzet tende slag. Het medelijden met de zwaar getroffen families is dan ook groot. Floers van rouw Op ons eiland is deze week wel een floers van rouw gekomen door het ver keer. Eerst het jonge meisje uit Rot terdam dat te Ouddorp logeerde woens dag deze twee Melissantse jonge man nen, die in de kracht van hun leven zijn weggerukt. En donderdagmorgen het ontzettende gebeuren, dat een jon getje uit Middelharnis door een tractor werd overreden en daarmee het leven liet. (Zie bericht achterzijde v. d. blad) Er gaat wel een sprake van uit voor ons allen; eerstens om altijd en immer de nodige vooTzichtigheid in het ver keer te betrachten en zeker ook de sprake van het „memento mori", ge denkt te sterven. Opdat we ons bereid zouden mogen weten. Veiling van woensdag 30 juli 1958 Eigenheimer grof 7.60; id. 35/op 7.90— 10.50; id. drielingen 6.20; Bintje grof 12.40—13.10; id. 35/op 9.20— 9.40; Dré 35/op 12.20—12.40; id. drielingen 8.50; Blauwputten 13.70—14.70; id. drielingen 6.70. Voeraardappelen 2.10. Aanvoer 40.000 kg. In de nacht van maandag op dinsdag heeft een dronken maniak, de 35 jarige fabrieksarbeider B. de M. uit Gouda, brand gesticht in vijf boerderijen tus sen Gouda en Montfoort langs de Hol landse IJssel en daardoor 21 mensen dakloos gemaakt. De schade wordt op enige honderdduizenden guldens ge schat. Foto links-boven: Het blussingswerk aan de gang in de eerste hooiberg, wel ke in vlammen opging, die van de heer W. Spruit te Willeskop onder Mont foort. Links-midden: De geblakerde resten van de boerderij van de veehouder P. Boere aan de weg Haastrecht-Oudewa- ter, het tweede bedrijf dat ten prooi viel aan de M.'s vernielzucht. Links-onder: De schade op het bedrijf van de heer W. Houdijk onder Haas trecht waar alleen het woonhuis be houden kon worden. Hier sloeg de M. voor de derde maal toe. Rechtsboven: Het blussen van het vierde bedrijf waarop de rode haan kraaide, de boerderij van de heer B. Streefland tussen Haastrecht en Gouda. Rechts-onder: Blussen van de uitge brande boerderijvan K. v. d. Vis te Gouderak.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1