Gemeentesecretaris Goemaat te Dirksland gehuldigd Volgende week komt er geen krant Wat Chroestjow aan Nasser vertelde 31e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vr^ "gavorul Veertig jaar in de gemeente-administratie Hartelijice toespraken en vele gesciienken Uw flits specialist ROTSMA Afscheid van burgemeester D. van Heyst te Herkingen Verdubbeling produktie DAF-personenwagens Centrale Telling ]|[lddelliarnl8 „Buurman aan de overzij" verdwijnt Dinsdag 29 juli 1958 No. 2717 PRINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefooa K 1870—2629 Na 8 uur avonda Telefoon K 1870—2017 Giro 167880 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAE. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi) contract speciaal tarief. Op 16 juli j.l. was het veertig jaar geleden, dat gemeente-secretaris Goe maat zijn loopbaan als volontair op het gemeentesecretarie te Den Bommel aanving Hij had dit jubileum stilletjes willen laten voorbijgaan, maar burge meester van Heyst en de beide wethouders dachten daar anders over. Hem kennende is de huldiging in alle stilte voorbereid, zodat hij er niets, maar dan ook totaal niets van heeft bemerkt. De burgemeester maakte een afspraak met zijn echtgenote en kinderen en verdere familie; inviteerde alle gemeen te secretarissen van het eiland, secretariepersoneel, leden van de Technische Dienst Rijkspolitie, besturen van Bethesda-ziekenhuis, Groene Kruis e.a. in stanties die na afloop van de raadsvergadering als een invasie de raadszaal binnenkwamen. De bloemen kwamen op tafel---- er waren tal van versna peringende heer Goemaat zat over dit alles verbouwereerd zijn hoofd te schudden. Tegen wil en dank werd hij op grootse wijze gehuldigd. Later kwam hij toch wel een beetje in de sfeer, wat ook wel op de foto te zien is. En ach teraf mag hij er met genoegen op terugzien. De burgemeester begon zijn rede met te zeggen, dat wanneer men op het punt staat te vertrekken, men wat meer durft dan anders. Daarom heeft hij het aangedurfd om aandacht te schenken aan het jubileum van de heer Goemaat die op 16 juli j.l. veertig jaar de ge meente in verschillende functies heeft gediend. Dit veertig jarig jubileum als ambte naar is reden om de jubilaris in de raadszaal publiekelijk te huldigen en dank te zeggen voor alles wat hij ge daan heeft aldus spreker. De persoon van de jubilaris schetsend noemde hij allereerst de eigenschap, dat hij wist te zwijgen. Als college van b en w profiteren we telkens van uw kennis van de plaats en bevolking en spr. bracht hulde voor de rustige wijze waarop hij de zaken naar voren brengt. Er gebeurt niets in de gemeente, of de heer Goemaat weet het. Deze kennis van zaken komt het college zeer van pas. Al deze veertig jaar hebt U zich met uw gehele persoon aan de gemeen te gegeven en het was het college be hoefte U daarvoor te danken in bijzijn van uw vrouw en familie en al de ge nodigden. De gemeentefinanciën werden goed beheerd en waren bij U veilig. Er kwa men geen voorstellen in het college of alles was te voren rijpelijk overwogen. De vraag was altijd: is het finantieel verantwoord? Mocht het blijken dat het niet ging, dan werd er weer moeite ge daan, aanvulling te krijgen uit het ge meentefonds of anderszins. Bij dit jubileum is een ding jammer, dat U op de middaghoogte van het le ven is gekomen, aldus spr. en het pen sioen in het zicht komt. Hij verheugde zich ruim tien jaar met hem te hebben samengewerkt. In de vergaderingen van b en w wist U altijd de juiste toon te vinden. Zowel b en w als alle raadsleden hebben U steeds het volle vertrouwen gegeven. Vergeef ons dat we inbreuk hebben gemaakt op uw verlangen om dit jubi leum stilzwijgend te laten voorbijgaan; we hebben deze keer gemeend dit te moeten negeren, om met al degenen die U in familieverband of in het werk na staan, dit te mogen vieren. We hopen dat God U nog vele jaren spare om met dezelfde ijver en toegenegendheid tot uw 65ste jaar de gemeene te dienen. Namens de gemeenteraad overhan digde de voorzitter de secretaris een boekenbon om daarvoor die literatuur te kopen die hij zelf wenst. Mevrouw Goemaat overhandigde spreker een fraai bouquet rozen uit waardering dat ze haar man zo vaak, voor al zijn werk had moeten afstaan. Bij de bloemenhulde voegde spr. zijn hartelijke gelukwensen. Weth. Zoeteman sloot zich aan bij de woorden van de burgemeester en bracht zijn gelukwensen aan de heer en mevrouw Goemaat over. Reeds 2 pe rioden is spreker wethouder en hij loofde de bereidheid van de secretaris voorvlotte omgang en de wijze raadge vingen die door hem werken gegeven. In de naaste toekomst wanneer de bur gemeester weggaat zal een nog nauwere samenwerking nodig zijn. Weth. van 't Geloof prees de ijver en plichtsgetrouwheid van de jubilaris. Wij als wethouders noemden hem vaak .,de minister van linantiën", aldus spr. De begroting was altijd sluitend, be halve het laatste jaar, maar dat komt meer voor. Voor al de steun gegeven zegde hij dank en hoopte dat God hem met zijn vrouw en kinderen nog vele jaren zal sparen. De heer de Bonte complimenteerde als oudste raadslid de jubilerende se cretaris en zijn echtgenote ook, in zijn kwaliteit als kerkvoogd. Gierig, als het de gemeentefinan- tlën betreft! De heer D. Poortvliet had het ge troffen, dat de burgemeester gezegd had dat de secretaris zo zwijgzaam is. ü.at had hij ondervonden. Spr. is nieuwsgierig van aard en heeft nooit geweten ep wie hij (politiek) stemt. Je staat bekend dat je enorm gierig Dent op gebied van de finantiën, aldus spr. en hij hoopte dat hij dit voor zijn vrouw niet zou zijn. Wat z'n werk betreft is altijd alles in oe puntjes; de samenwerking met ons, ajs raad was altijd voortreffelijk. Aan aue gemeentesecretarissen kan dhr. Goemaat als voorbeeld worden gesteld, aldus spreker. Nu de burgemeester vertrekt, zal de loco-burgemeester een zware dobber hebben, maar zolang Goemaat er is, zag hij er geen bezwaar in. Spr. hoopte dat hij niet alleen de pensioengerech tigde leeftijd zal bereiken, maar een verder lang en gelukkig leven, want je hebt het verdiend! besloot spreker. Een goed mens De heer T. van Prooyen had de se cretaris in 1939 het eerst ontmoet toen hij in ondertrouw ging. De tweede keer ontmoette hij hem toen hij zijn eerste jongen aan kwam geven, hij zei toen: er kunnen er nog meer bij in het boek je. Spr. had geantwoord: daar blijft het bij maar intussen zijn er al meer. Spreker noemde dhr. Goemaat een goed mens, die weet wat hij wil en die een open hart heeft voor de mens. Hij wenste hem met vrouw en kinde ren geluk en verder een gelukkig leven. De heer Roon voegde als laatste zijn wens er aan toe, dat hij zijn funktie nog lang en met genoegen zal mogen vervullen. Andere sprekers De heer M. Rooy voerde het woord als oudste ambtenaar van de gemeente(ontvanger). Hij schetste de jubilaris vanaf zijn komst op de secre tarie, direct na de benoeming van bur gemeester de Winter, met wie hij van Den Bommel was meegekomen. Als gemeente-ontvanger had spr. eerst op secretarie met de jubilaris samengewerkt. Later had hij voor de ontvangst van de gemeentefinantiën een ander onderkomen gekregen. Spr. belichtte de stijging van de fi nantiën in al die jaren. Schetste het onderscheid van kapitaalomzet van vroeger en nu. Namens de gemeente-ambtenaren schonk spreker een geschenk in de vorm van een fraai wandbord. Ken U zelf.' Ds. den Besten voorz. „Bethesda" begon met een standje aan de jubilaris te geven dat hij het jubileum geheim heeft gehouden, waardoor hij bijna laat kwam. Hij complimenteerde hem namens het bestuur ziekenhuis „Bethesda" en haalde daarbij aan het vele werk, dat hij voor het ziekenhuis tot dusver ge daan had. Uw visie die wel eens afweek van anderer mening wordt door ons steeds gewaardeerd en spreker drukte de hoop uit, dat de heer Goemaat het ziekenhuis nog lang zal mogen dienen. De sfeer, het positief Chr. karakter, hebt U steeds goed aangevoeld; spreker wist dat dit hem zwaar weegt en hij in dit opzicht steeds het goede voor de patiënten zoekt. Dit kost wel eens strijd Hij dankte hem voor de grote belang stelling die hij voor het ziekenhuis- werk heeft. Met het jubileum wenste hij hem geluk in zijn diepste zin, na melijk, te mogen kennen Jezus Chris tus en zijn Genade. Hij complimenteer de ook namens de kerkeraad "an de Herv. Gemeente, die door U steeds met raad en daad is bijgestaan. Een blij vend aandenken bood spr. namens het bestuur aan; „ken U zelf" is er de grondtoon van, aldus spreker. (Het pakje bevatte een foto in lijst van hemzelf, wat grote hilariteit teweeg bracht). Zie foto. De voorz. van het Groene Kruis, de heer Ottink wees er op, dat de jubila ris verleden week zo plotseling met va kantie was gegaan. Er zijn mensen die alles op touw zetten voor een ander, maar zelf de vlucht nemen, als het over hen gaat. Uit de invasie van vanavond blijkt echter, dat het de collega's en anderen niet is ontglipt. Spr. schetste het werk voor het Groe ne Kruis gedaan en roemde hem als een getrouwe en ook een betrouwbare penningmeester, die zich volkomen voor zijn taak inzette. Het was spreker steeds een genoegen met hem samen te werken. Hij complimenteerde hem na mens het bestuur en hoopte dat hij nog lange tijd het mooie werk voor het Groene Kruis zou blijven verrichten. Namens het bestuur overhandigde spr. een boekenbon, die bij de penningmees ter de heer Goemaat kon worden ver zilverd (grote vrolijkheid). Het ene geslacht gaat. De heer Jan Knape Mzn., te Som- melsdijk sprak namens de gemeentese cretarissen. Bij een 40 jarig jubileum Onder het motto „ken U zelf" werd deze foto door ds. den Besten, voorz. van het „Bethesda Ziekenhuis" aan secretaris Goemaat overhandigd. De foto werd verleden jaar vervaardigd, toen de secretaris met een handvol papieren zei: en hier zijn nog een aantal vuiltjes, die we voor de begroting 1958 moeten opknappen!" De jubilerende secretaris heeft er schik in en lachend ziet burgemeester van Heyst toe. Achter hem de gemeentebode, de heer Hof, die het deze avond heel druk had met de bediening. aldus begon hij worden wij gecon fronteerd met de tragiek van een men senleven. Vrienden en collega's komen bijeen om te prijzen: het woord jubi leum zegt het; om te jubelen. Achter die jubilea staat de wijze Prediker, die zegt, „het ene geslacht gaat en het an dere komt, maar de aarde blijft altoos staan". De exegese van deze tekst zoe kend, had spr. gezocht naar een oplos sing en meende die gevonden te hebben in het woord „voordeel", waaraan deze tragiek is gekoppeld. De inzet van ons ambtenaren moet niet zijn eigen voor deel te zoeken, maar om anderen beter en gelukkig te maken. Als dat wordt gedaan is de tragiek weg de Predi ker zegt, „maar de aarde blijft altoos staan". Spr. kent de jubilaris het zoeken van eigen voordeel is hem vreemd. Daarom heeft hij zijn werk ook niet beperkt tot enkel de secretarie, getuige de vele vertegenwoordigers van de ak- tiviteiten die aan de dag zijn gelegd. Spr. verheugde zich dat dit openlijk in de gemeenteraadszitting werd erkend. D e heer Knape tekende zijn collega als een prettig kameraad, die op plat Plakkees ronduit zijn mening zegt. Hij hoopte dat hij nog lang deel zal uitma ken van de secretarissenkring. Wan neer straks de burgemeester weg is, zult U met een ander paard voor de Dirkslandse wagen worden gespannen, aldus spreker een mens kan veel aanpassen, al moet dat niet altijd van één kant komen. De kring heeft gemeend aldus ging spr. verder U een passend cadeau te geven. Vroeger gaf men een zorg- stoel, maar daar bent U nog niet aan toe, merkte hij ironisch op. Arm aan originele ideeën is het een boekenbon geworden zei spr. boeken heb je nooit te veel en de schrijvers moeten ook leven. Hij besloot met de wens, dat hij de jaren die hem nog resten tot heil van de gemeente Dirksland zal mogen werkzaam zijn. Vroeger en nu Een wel zeer originele speech betref fende het ambt van de gemeentesecre taris hield daarna de eerste ambtenaar ter secretarie de heer Geelhoed. Hij gaf een schets hoe het vroeger in de gemeente-administratie toeging; men begon als volontair waarbij men geld moest toegeven. De gehele loopbaan van de jubilerende secretaris tekende hij in cijfers en getallen en bezag daar na het ambt van de gemeentesecretaris zoals de gemeentewet dit omschrijft. Staatsrecht geleerden hebben de se cretaris wel eens „de vierde macht in de gemeente" genoemd. Spottend is van dit ambt gezegd: in de raad zwijgen in b en w fluisteren en op secretarie bul deren! Van penvoerder is de secretaris raadsman in bestuursorganen gewor den; vertrouwensman van b en w. In kleine gemeenten rust de bestuurstaak vrijwel geheel op de schouders van de burgemeester en de secretaris, zonder daarmee iets ten nadele van de wet houders te zeggen. Het is wel een func tie die de gehele mens opeist. Spr. besloot met de wens dat God hem de kracht zou schenken de reste rende jaren van zijn pensioen tot heil van de gemeente Dirksland in te zetten. Dank van de secretaris Secretaris Goemaat hield daarna voor de vuist weg een dankrede, waarop hij zich in het minst niet had kunnen voor bereiden. Nu dit zo onverwacht is geko men, was het eigenlijk een wonder, dat hij een beetje degelijk costuum aan had! Stuk voor stuk sprak hij de spre kers aan en dankte hen voor de harte lijke woorden. Inzonderheid de burge meester met wie hij 11 jaar prettig had samengewerkt en die hem deze mooie avond op zo ongedachte wijze had be zorgd. Spr. behoort nu al tot de oude garde, waarom het zo zwaar was wat is gezegd: het ene geslacht gaat en het andere komt. Veel is in die 40 jaar veranderd. In 1916 kwam hij op secretarie en moest 200.per jaar toegeven! In 1958 werd hij ambtenaar tegen een vergoeding van 25.per jaar. Eens heeft hij gesolliciteerd naar Zwolle en Velzen en kon 750.per jaar verdienen. Hij is te Dirksland ge bleven eerst op een salaris van 900. wat al vrij vlug 1200.per jaar werd. Zo is hij opgeklommen tot hij gemeen te-secretaris werd en nu na 40 jaar bij alle moeilijkheden die er zijn geweest, toch op een prettige werkkring mag te rugzien. Hij dankte de wethouders (met van 't Geloof had hij het langst samenge werkt), de heer Rooy met wie hij be gonnen was. de heer Ottink en met hem het bestuur van het Groene Kruis; ds. den Besten en met hem het gehele be stuur van Bethesda. Dikwijls had hij gedacht het Groene Kruis- en het ziekenhuiswerk neer te leggen, maar als hij dan zag op de nood en het lijden van anderen, had hij het toch weer opgenomen. Veel ging er deze avond in hem om, zijn inwendig zijn onder al de goedgunstigheden des Heeren, kon hij niet onder woorden brengen. Dankbaar was hij gestemd voor de vele hartelijke woorden en de fraaie ge schenken, al had hij niet meer dan zijn plicht gedaan. De burgemeester besloot de avond met dank aan allen die het woord had den gevoerd en was blij dat vóór zijn heengaan het 40 jarig jubileum van de secretaris toch nog was herdacht. Bij het afscheid had de heer en mevr. Goemaat de handen te drukken van allen, die hem zo welgemeend en spon taan deze hulde hadden gebracht. Keuze uit 35 stuks DIRKSLAND Rondrit van Roode Kruis. Af d. Dirks land, Herkingen en IVIelissant van het Ned. Roode Kruis zal op 5 augustus een middag rondrit met auto's organiseren voor invaliden, gebrekkigen en ouden van dagen. Zij die geen persoonlijke op roep ontvangen hebben, en gaarne de tocht mee wensen te maken worden verzocht zich voor of op vrijdag 1 aug. op te geven bij mej. M. Roodzand, Sta tionsweg 6. Alleen degenen die niet met andere reisjes van het Roode Kruis zijn mee geweest komen in aanmerking. Geslaagd. Onze dorpsgenote mej. D. v. d. Wekke is te Rotterdam geslaagd voor kleuteronderwijzeres Akte A. Burg. Stand. Geboren: Arie, zoon van C. de Bode en M. Trouwborst; Hans Karel, zoon van J. Carels en A. G. van Riet Paap; Pieter Teunis, zoon van T. Markwat en N. Markwat. Verbetering. Het bericht, geplaatst in ons nummer van vrijdag 25 juli, over de val met bromfiets van Zr. Vroegin- deweij, behoeft enige verbetering. Het bericht kwam hierop neer, dat de aan rijding door schrik van de zuster zou zijn veroorzaakt, dit is echter niet het geval. Een 14-jarige jongen kwam met zijn fiets woest aanrijden en veroor zaakte de val. De gevolgen waren zó erg, dat zij met een hersenschudding en meerdere kneuzingen in het zieken huis moest worden opgenomen. Zij zal er voorlopig nog enige tijd moeten blij ven. HERKINGEN Burg. Stand. Ondertrouwd: Cornells Paul 26 jaar, te Rotterdam en Arentje van der Velde 21 jaar, te Herkingen. Wedvlucht de P.V. „De Luchtbode" te Herkingen van Neufvilles afstand 130 km. Los 13.20 uur. Aank. eerste duif 15.24.04; 1, 11, 18, 20, 27 C. van der Vel de; 2, 13 J. Snijder; 3, 12, 15, 19, 22, 23, 25 A. Riedijk; 5 R. Huizer; 6, 8, 14, 16 de Geus-Huizer; 9, 17 Logmans-Kievit; 10, 21 M. Melissant; 24 H. van der Velde; 26 P. van Wezel. Kerkdiensten. A.s. zondag hoopt des Na eerst in een openbare raadsverga dering te zijn bijeengekomen tevens de laatste zitting van deze periode heeft de bevolking van Herkingen maandagavond afscheid genomen van burgemeester van Heyst, wegens diens vertrek naar Naaldwijk. De burgemeester, die met zijn echt genote en twee van zijn oudste kinde ren aanwezig was, werd op zeer harte lijke wijze toegesproken, eerst door de beide wethouders, door de raadsleden, gemeentesecretaris en verder door ver tegenwoordigers van diverse gemeente lijke instanties en verenigingen. De bur gemeester en mevrouw van Heyst wer den als blijk van waardering fraaie ge schenken aangeboden van de bevol king kreeg de burgemeester een mooie fiets. Al is het dat de burgemeester zich in zijn nieuwe gemeente en de daaron der ressorterende buurtschappen wel per auto zal verplaatsen, is een fiets voor korte afstanden toch een onmis baar voertuig. Het geschenk werd dan ook zeer gewaardeerd. In de toespraken kwam duidelijk uit, dat men de burgemeester, hoewel men hem de promotie van harte gunt, node ziet vertrekken. In een volgend num mer hopen we van dit afscheid verslag te geven, hoewel we ons daarin zullen moeten bekorten, omdat er ook nog een afscheid te Melissant (heden dinsdag avond) en woensdag te Dirksland volgt. morgens 10 en des avonds 6 uur voor de Ger. Gem. op te treden onze vroegere dorpsgenoot ds. C. Molenaar uit Leiden. Des avonds zal een extra collecte wor den gehouden ten bate der Theol. School te Rotterdam. In de Herv. Kerk hoopt des morgens 9.30 en des avonds 6 uur voor te gaan onze vroegere dorps genoot-predikant ds. Klootwijk van Raamsdonkveer. OUDDORP Been gebroken. De huisvrouw van dhr. T. Breen Cz. had zaterdag j.l. het ongeluk, in haar woning zodanig te val len dat zij een been brak. Botsing. Vrijdagavond j.l. had de heer C. Grinwis Cz. het ongeluk in de Kel- derweg in botsing te komen met een bromfiets. Gelukkig liep het met en kele kneuzingen toch nog goed af. Gevonden voorwerpen: een rijwieltas een kinderregenjas; een bundel lege zakken; een set met sleutels; een bahco sleutel; een doublé damespolshorloge; een koperen hangslot; een geruite bood schappentas; een plastic portemonnee met inhoud; een paar meisjesschoenen; een sleutel (gereedschap); een bruin grijze jachthond; een zwart gelakt da mesrijwiel; een etui met sleutels; een werphengel. Verloren voorwerpen: een zwart le deren motorhandschoen; een grote bad handdoek met strepen; een witte plas tic damesportemonnee met inhoud; een kampkaart; een étui met blauw net van een babyweegschaal; een rode porte monnee met inhoud; een donkergroen damesvest; een donkerblauwe meisjes trui; een bril (jongens) ihet licht breed montuur; een groene shawl; een rode, dames plastic regenjas; een militair grondzeil; een zwarte hond met witte borst, gedeeltelijk witte poten, witte bek lange staart met witte punt, krulhaar, middelgroot, hangende oren en draagt bruin lederen halsband, een gouden da mespolshorloge, rechthoekig model. Inlichtingen te bekomen bij groeps- bureau rijkspolitie te Ouddorp, Haven weg 2. (kantooruren van 912 uur en van 14.00—18.00 uur). NIEUWE TONGE Geslaagd. Onze dorpsgenoten J. van Brussel Lz., Anth. Looij Pz., mej. J. Knops slaagden dezer dagen voor het Middenstandsdiploma. Zondagsschool gesloten. Wegens va kantie zal er geen zondagsschool worden gehouden voor 7 september. Huwelijksbevestiging. A.s. donder dag 31 juli nam. drie uur zal in de Herv. Kerk de huwelijksbevestiging plaats vinden van Johannes van Eesteren en Roelij Herrewijnen door ds. W. L. Tuk ker van Rotterdam. OUDE TONÖE Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan candidaat Hofman van Aalst. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht P. D. vereniging „De Ro de Duif", 26 juli vanaf Neufvilles, af stand 133 km. Gelost 13.20. Aankomst Ie duif 15.10.53, laatste duif 15.40.52; Mijs-Beijer 1, 9, 12, 52, 33, 34; Jac. v. d. Valk 2, 13, 14; A. C. Koppenaal 3, 4, 5, 6, 8, 11, 15, 20, 23, 24, 28, 29, 31; J. de Vos 7, 30; Comb, de Gans 10, 16, 17, 18, 19,27; F. V. d. Valk 21; Trommel v. d. Boogert 22, 25,26; Late jonge, dezelfde vlucht: Trommel V. d. Boogert 1, 2, 3; A. Driesse 4, 5. Wedvlucht vanaf Bordeaux 846 km. Gelost 24 juli 13 uur. Aankomst Ie duif 25 juli 9.28.26. Laatste duif 11.4.19. A. C. Koppenaal 1, 2, 3, 4, 6, 8; F. v. d. Valk 5, 7, 9. OOLTGENSPLAAT BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. P. HUISMAN Het verslag van de intrede en beves tiging van ds. P. Huisman, de nieuwe predikant in de Geref. Kerk alhier, kon in dit nummer niet meer worden opge nomen. We hopen het verslag in ons e.k. vrijdagnummer te brengen. Volgende week gaan de zetters en de drukkers van de krant met vakantie. Dat mag wel eens, na een jaar van hard zwoegen, om steeds maar weer het „Eilandeu-nieuws" op tijd klaar te krij gen. Zodoende zal in de week van 49 augustus ons blad niet verschijnen. Wij attenderen daar alvast de zaken mensen op, om er rekening mee te hou den, met het plaatsen van hun adver tenties. Geeft s.v.p. wat U te adverte ren hebt, vroegtijdig voor het a.s. vrijdagnummer door. Onze correspondenten vidllen er ook wel erg in hebben, met het inzenden van hun copy en onze bezorgers behoe ven a.s. week niet naar de bus om de kranten af te halen. Redactie en Administratie N.V. EILANDEN-NIEUWS Verwacht mag worden, dat laat in het najaar de DAF zal beginnen met de af levering van de eerste personenwagens. Het aanvankelijke plan, dat er op ge richt was begin oktober een aanvang met de aflevering te maken, moest op gegeven worden toen de directie be sloot het produktieschema in plaats van 25.000 wagens per jaar af te stem men op een produktie van 50.000. Deze verdubbeling maakte een ingrijpende herziening noodzakelijk van het aan koop- en produktieschema. Mohamed Hassamein Heikal, de hoofdredacteur van het te Kairo ver schijnende dagblad AI Ahram, die pre sident Nasser heeft vergezeld op zijn bezoek aan piremier Chroesjtsjow, schrijft dat deze aan Nasser o.a. het volgende zou hebben verklaard: „Wij Russen hebben wapens waarmee wij de Amerikaanse Zesde Vloot kun nen veranderen in doodkisten van ge smolten staal voor haar matrozen". Chroesjtsjow zou Brown, de bevel hebber van de Zesde vloot, een „buien- gewoon stomme en dwaze admiraal" hebben genoemd en verder hebben ge zegd: „Indien de god in wie Dulles be weert te geloven werkelijk bestaat, dan sta ik dichter bij die god dan Dulles, die zijn priester beweert te zijn". Aan een lunch zei Chroesjtsjow dat Westelijke vijanden graag de helft van de jaren die zij nog te leven hebben zouden geven om Nasser te vernietigen, „maar zij zullen die kans nooit krijgen, nooit!" Heikal schrijft ook, dat Chroesjtsjow alleen mineraalwater dronk uit eerbied voor de religieuze gevoelens van Nas ser die hem het gebruik van alcohol verbieden. (Gelezen in de Nieuwe Rott. Crt.) Aardappelveiling van maandag 28 juli. Eigenheimers grof 8.------8.10; Eigen heimers 35 opw. 7.7010.70; Bintjes 35 opw. 8.60; Doré 35 opw. 12.10; Doré drielingen 8.Voeraardappelen 1.90 2.20. Aanvoer 30.000 kg. Dezer dagen heeft de president van de Amsterdamse Rechtbank uitspraak gedaan in het kort geding tussen twee winkeliers uit de Oude Brugsteeg te Amsterdam. Hij besliste dat een der winkeliers het bord met een gedicht uit zijn etalage moet verwijderen. Dat gedicht luidde: „Mijn buurman aan de overzij praat steeds zijn mond voorbij. Als gij wat weten wilt van mijn gezin Stapt dan bij hem de winkel in". De president was van mening dat de ze affaire uitgaat boven een gewone burenruzie en dat de gedaagde partij met het tentoonstellen van dit rijmpje gehandeld heeft in strijd met de in het maatschappelijk verkeer betamelijke zorgvuldigheid. Hij gelastte gedaagde het bord onmiddellijk te verwijderen en niet meer elders voor het publiek zichtbaar op te hangen op straffe van een dwangsom van vijfhonderd gulden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1