»e Rehrmaiie op *Goeree - Overflakkee feref. Gemeente zal te Nieuwe Tonge eeo kerkformatie stichten Plaatselijk Nieuws Marine nam „Op de Uitkijk in beslag 7-jang jongetje verdronken te Bruinisse Sle jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EDLANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij ngavond Het eiland Goeree - Overflakkee omstreeks het jaar 1300. Zeug toonde moedertrouw Centrale Telling mddelharnis Pluimveemarkt De Reformatie op Goeree-Overflakkee De voortgaande Bijbelvertaling Dinsdag 22 juli 1958 No. 2715 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 1870—2628 Na 8 uur avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABOrmKMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BI] contract speciaal tarlel "■?i (1.) INLEIDING Betekenis van de naam J In het jaar 1843 verscheen bij J. Jon- lejan te Sommelsdijk een welgedoku- lienteerd boek van de hand van ds. B. loers, predikant te Middelharnis, geti- lld- Beschrijving van het eiland Goe- ireede en Overflakkee. Hij heeft een Knkbaar gebruik gemaakt van het lerk van H. van Dam, die in 1680 een iek schreef getiteld: „Beschrijving van let Eiland Westvoorne", waarmede toeree is aangeduid. |De poldergeschiedenis laten wi] hier kisten, maar het is interessant te zien h het bijgevoegde kaartje, hoe het Eland is ontstaan. Jruw geteld zijn ongeveer 50 polders lan elkaar gehecht tot één geheel. Het |land Goedereede lag tot 1751 los van Iverflakkee. Een kaartje van de toe- land omstreeks het jaar 1300 laat ons ■en, dat Overflakkee in zijn opkomst festond uit 16 eilandjes, waarvan llrksland verreweg het grootste was. %ssen het eiland Goedereede en het llde land van Dirksland lag een zee- kt van ongeveer' 8 km. Daar het ver- fer westwaarts in zee lag dan het ten porden gelegen Voorne werd het Eand Goeree ook West-Voorne ge leemd. J Volgens Boers (bl. 78) is de naam verflakkee" ontstaan als naam voor het opkomende gebied ten zuid-oosten van Goeree. Dit gebied was gelegen over een water of zeegat dat Flakkee heette. De in de loop der eeuwen aan- eengehechte polders vormden langza merhand één eiland, dat de naam kreeg van Overflakkee. kerkgeschiedenis [Zeer gaarne zouden wij U een uitvoe- ;e behandeling willen geven van de iformatie der Kerk op ons eiland uit jaren 15741620, doch daartoe zou- in nodig zijn de gegevens uit de plaat- (lijke archieven van negen' plaatsen, iar Herkingen, Den Bommel, Melis- int en Stellendam buiten ons bestek lUen. Deze plaatsen zijn later ontstaan waren als buurtschappen (de eerste ;ie) bij de naast,gelegen plaatsen he lpen. Het gehele archief van Den Bommel is gepubliceerd, zodat wij dit hier bui ten beschouwing kunnen laten. Mis schien komt er nog wel eens een-jonge predikant of historikus, die moed grijpt een dorpsarchief te publiceren. Hij zal er zijn gemeentenaren sen dienst mee bewijzen. Wij moeten ons thans beperken tot M weergave van de provincial^ notu- ma, die in 8 delen gepubliceerd zijn fbor de professoren Reitsma en van Veen in 1890—1898. Verder heb ik in U29 de eerste vergaderingen der clas- B Brielle overgeschreven, hetgeen ons wans te pas komt. Voorts is er een kommissie van oudheidkundigen in de jaren 1914—1918 het land doorgereisd fi alles wat belangrijk was aan oude bouwen te noteren, waarvani de re- Itaten zijn neergelegd in een aantal boeken provincie-gewijs getiteld: Voor lopige lijst van Nederlandse Monumen ten. Hiervan heb ik een dankbaar ge- teuik gemaakt. Verder raadpleegde ik ig van Alphens Nieuw Kerkelijk mdboek 1907, waarin bij de bijlagen naamlijsten der predikanten zijn op- inomen van Zuid-Holland. Tenslotte k^adpleegde ik nog enige oude kerk- '««"'storische werken. Uit al deze gegevens is nu deze ver handeling gegroeid, waarmede ik hoop u een dienst te hebben bewezen. Wie op dit gebied verder onderzoekingen wil doen, zal ik te hooi en te gras nog wel bronnen aanwijzen en de uitgever zal van zijn studies een plaatsje inrui men voor zijn Eilanden-Nieuws. Directe gegevens Met de val van Den Briel in 1572 kwam meteen de kerk in heel de om geving tot reformatie, hetgeen b.v. te bewijzen is uit Ooltgensplaat, waar wij de eerste predikant aantreffen in 1574, n.l. Joost Emels. Op alle plaatsen van het eiland (of liever beide eilanden), waren pastoors. Nu zouden wij gaarne willen weten, hoe hun houding was tegenover de kerkhervorming. Voor mij ligt dat he den nog groteendeels in het duister. Maar zoals het gegaan is in de pro vincie Utrecht en op de Veluwe, zo zal het ook gegaan zijn in Zuid-Holland in het algemeen en op ons eiland in het bijzonder. De provincie Utrecht is te dezen op zichte zeer uitvoerig. Daar ging in 1953 een visitatie-kommissie rond, die alle plaatsen bezocht ten einde de pastoor te polsen hoe hij dacht over reformatie. Een visitatie-rapport van 80 folio blad zijden geeft een uitgebreid relaas van de toestand. Ik heb dit gepubliceerd in het Oudheidkundig Genootschap „Nif- tarlake" 1956. Het was reeds in 1880 verschenen in het Historisch Genoot schap te Utrecht, deel VII. Verder bleek mij op de Veluwe, dat er in 1592 een pastoorsexamen is ge houden, hetgeen uitvoerig beschreven stond in de classicale notulen, die met subsidie van de synode zijn uitgege ven. Men mag gerust aannemen, dat het in de omgeving van Brielle ongeveer op dezelfde wijze gegaan is. Het blijkt dan dat verschillende pastoors zijn meege gaan, anderen beraad vroegen en weer anderen beslist weigerachtig waren aan de reformatie de hand te bieden. Nu ontstonden overal op de dorpen grote en kleine konflikten met de pastoor, schoolmeester, kerkmeesters enz. waar op wij hier niet verder kunnen ingaan, dan alleen waar het plaatselijk te pas komt. De tekst der notulen geven wij weer in gangbaar Nederlands, daar het oud- HoUands voor velen te bezwaarlijk is te verstaan en telkens verklaring be- hoeft. Bovendien wemelt het van la- tijnse en halfduitse uitdrukkingen, daar men met de taal worstelde en velen vanuit Duitsland hier kwamen, oor spronkelijk gevluchte nederlanders, die in Heidelberg of Geneve gestudeerd hadden. De universiteit te Leiden da teert van 1575, maar leverde nog geen predikanten af en kwam pas in 1600 goed op dreef. Voorts bevorderde men vele schoolmeesters en rektoren van Latijnse scholen tot predikant. Geeui kierkeraden Ter algemene oriëntering dient opge merkt, dat er op de dorpen aanvanke lijk geen kerkeraden waren. Men trof deze wel aan in de steden. Deze toe stand heeft wel geduurd tot circa 1680. Bij nader inzien valt dit gemakkelijk te verklaren. Immers had de pastoor altijd alles alleen gedaan, en nu kwam er een raad om de predikant heen. Hoe moeilijk dit geweest is blijkt uit de mededeling, dat „men sich dit ampt van ouderling niet dorst aennemen". Met DIT KAARTJE GEEFT DE TOESTAND WEER VAN HET EILAND GOEDEREEDE EN DE OPKOMENDE GRONDEN VAN OVERFLAKKEE OMSTREEKS HET JAAR 1300" NADAT HET OUDE LAND VAN DIRKSLAND WAS INGEVLOEID, NA DE EERSTE BEDIJKING ANNO 1284. MN W^fMEL een diaken ging dat iets gemakkelijker, daar, er overal een burgerlijk armbe stuur was. Velen van die funktionaris- sen, die Heilige Geest-meesters heetten, gingen over op de kerk en dienden als diakenen. Ook bleven zij wel lid van het burgerlijk armbestuur. De classis ijverde voor de instelling van kerke raden, waardoor wtj hier en daar ook op de dorpen langzamerhand kerkera den zien verschijnen. Dan pas was er een gereformeerde gemeente. De kerkvoogdij Kerkvoogden werden kerkmeesters genoemd. Een kerkvoogdij is een zelf standig lichaam evenals een polderbe- stuur in een burgerlijke gemeente. Men wil dit sedert 1951 veranderen door vrijwillige aanpassing aan de nieuwe kerkorde. Dan worden kerkeraad en kerkvoogdij één lichaam met behoud van eigen bevoegdheden. Dit streven is ontstaan door eeuwenlange wanver houding „tussen deze beide lichamen, waarin echter aanmerkelijke verbete ring is ontstaan in de laatste halve eeuw. Wij gaan hier thans niet verder op in. Echte: wijzen wy er op, dat de oude kerkvoogdijen bestonden uit her vormden, roomsen, joden, luthersen enz., totdat de koning in 1819 bepaalde, dat kerkvoogden belijdend lid der Hervormde kerk moest zijn. Vóór die tijd was dikwijls het pol- derbestuur tevens kerkvoogdij. Dat kwam omdat de polder het kerkgebouw had gesticht, waaromheen zich een dorpsgemeenschap vormde. In 1819 moest het polderbestuur de boeken der kerkelijke administratie en de pennin gen overgeven aan de kerk. Te Ridder kerk geschiedde dit onder „veel ge mompel". De wortels der kerkvoogdij liggen in de vroege middeleeuwen. Zo stichtte b.v. omstreeks het jaar 800 een adellijk heer een kerkgebouw. Hij benoemde kerkmeesters die voor hem rekening deden. Was er te kort, dan paste hij het bij, en was er over, dan streek hij het batig saldo op. Deze voor ons ge voel vreemde toestanden kunt U lezen in de dissertatie van R. R. Post, geti- fe nieuwe Tonge zijn een tamelijke 3ep mensen, die kerkelijk zijn aange- |ten bij de Geref. Gemeente te Dirks- w of te Middelharnis. Er wordt aan fkinderen van die leden sinds jaren „techetisch onderwijs gegeven; de £oep blijkt dermate te zijn uitgebreid "|t men ter plaatse tot een eigen kerk- Tnatie wil komen. Voorlopig zal dit en geïnstitueerde gemeente worden, ?ar een station, ressorterende onder i Geref. Gemeente te Dirksland en ^delharnis. Je moeilijkheid voor de leden te' |uwe Tonge is, om lokaliteit te ver- pgen, waar godsdienstoefeningen raen gehouden. Om direct een kerk te bouwen, daarvoor zijn de tegen- ordige bouwkosten te hoog. Voorlo- heeft men het oog gericht op de z.g. ttpschool aan de Zuidelijke Achter weg u> Nieuwe Tonge, tot het huren waa..an door de kerkeraden van de tów!."',?®'"®®"^^'^ van Dirksland en «uadeAarnis bij het gemeentebestuur vo gende verzoek is ingediend. Dit ^erze K luidt als volgt: Huur van z.g.n. hulpschool ,,G. u-ne willen wij de voormalige nwp^ohool voor de tiJd van max. 5 jaar "ure.i op basis vèn 4V4»/o van f 8.000.— Me omgereken-a een huurbedrag van F-— per jaar, iïidien mogelijk invor- paar telkens nAéén jaar gebruik, weze verhuur vérder volgens plaat- ^K gebruik en v.Slgens de bepalingen Burgerlijk TVetboek, in het kort V'. inhoudende, dat de instandhouding van het gebouw en het buitenverfwerk voor rekening van de verhuurster is, terwijl het binnen verf werk, benevens het gangbaar houden van ramen en deuren en het zetten van gebroken ruiten enz. voor rekening van de huurder is. Dat uwerzijds na aanvraag en het in dienen van een redelijk plan geen be zwaren gemaakt zullen worden om het gebouw inwendig wat te veranderen. Dat uwerzijds getracht zal worden van de Ned. Herv. kerk een verklaring van geen bezwaar te verkrijgen om binnen de door de wet gestelde grens van 200 m, godsdienstoefening enz. te houden. Dat indien deze verklaring niet ver kregen zou worden, door ons de voor malige hulpschool niet kan worden ge huurd en dat dan een aanvraag zal worden ingediend om de schuur van het perceel Molendijk 111 als plaats van samenkomst in te richten. Dat uwerzijds de toezegging gedaan wordt voor het ongestoorde gebruik van de voormalige hulpschool op zon dagen en op zoveel door de weekse avonden als er een predikant of spre ker wenst op te treden. Dat op de zo even genoemde gelegen heden in de voormalige Openbare La gere school (welke in de directe nabij heid gelegen is muziek- en zanguitvoe ringen, benevens andere geluidhinder veroorzakende bijeenkomsten worde geweerd. Dat wij verder gaarne na afloop van de voorgestelde 5 jaar huur, het recht van koop verkrijgen tegen een alsdan nader vast te stellen koopsom". Dit verzoek zal in de gemeenteraad, die hedenavond 8 uur gehouden wordt, worden behandeld. Het prae-advies van b en w hierop luidde, dat het college zich op grond van het bepaalde in art. 7 der wet op de Kerkgenootschappen in verbinding heeft gesteld met de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente. In afwachting van dit antwoord adviseerde b en w voor de afwikkeling van het verzoek te bevor deren, nu reeds gunstig te beschikken op het ingediende verzoek. Een zeug heeft de afstand van ver koper naar koper tweemaal afgelegd. De eerste keer de heenweg onder lei ding van haar eerste eigenaar de heer Knoop uit Driebergen-Rijsenburg, naar boer van Rooyen aan de Kromme Rijn op een afstand van enige uren gaans en de tweede keer 's nachts, op eigen initiatief met de vaste wil haar biggen terug te zien. Het varken was verkocht toen de biggen hun moeder konden missen. Dat varkens trouw kunnen ziJn on dervond de familie Knoop echter de vroege morgen na de verkoop toen het varken uit de wei bleek te zijn gebro ken en weer voor de deur zat. De vreugde van het weerzien tussen moeder en kroost was groot. (Zeeuws Dagblad) teld: „Eigenkerken in het Bisdom Utrecht". Patroronaatsrecht Het patroonaatsrecht is nog ouder. Het dateert uit circa het jaar 400 en is afkomstig van Keizer Justinianus. Het behelsde in het kort, dat personen, die grote schenkingen aan de Kerk had den gedaan, zeggenschap kregen in de gang van zaken. Hiervan maakten tot 1922 de adellijke personen gebruik, door invloed uit te oefenen op de beroeping van predi kanten. Er was een zeker coUatie-agre- atig- en elektierecht, waarover in Eilanden-Nieuws kort geleden een ar tikel is geschreven. Bij het derde deel der additionele artikelen der grondwet 1922 zijn zij zonder slag of stoot afge schaft. Elke kerkeraad is nu vrij in be- roepingswerk. Behandeling der dorpen Wij gaan nu over tot de behandeling der dorpen op ons eiland en doen dat alphabetisch. Wij beginnen dus bij Dirksland. Hoe het toeging in een kerkdienst omstreeks 1600 zullen wij verhalen on der Sommelsdijk. Maarssen Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) MIDDELHARNIS Gevonden en aangegeven voorwerpen van 26 mei t.m. 19 juli 1958: zwart le deren dameshandschoenen; 1 glacé he renhandschoen; wollen vest (licht bl).; zijden halsdoekje; lederen riem; padvin- dersriem; rozenkrans; tabaksdoos (op schrift huubje); damesrijwiel (Swift); roomklopper; ceintuur van regenjas; kindervest (blauw); 2 groene kinder jas jes, 1 grijs kinderrokje; zwemring (groen); portemonne (leer); koppelings pen (aanhangwagen); blauwe plastic re genmantel; zonnebril en witte kinder sokjes; kinderjurkje (zwart met blauw); zwembroek en handdoek; koppelingspen (tractor); kinderschoen (links, bruin); autoped (grijs met blauw); tuow; 2 badhanddoeken; portefeuille; damesjas- je (blauw); zwembandje; bankbiljet; sjaal; huissleutel; twee sleuteltjes (ac tetas of koffer); jongensjasje, want, pet je; jasje (rood); portemonnee met rits sluiting. - SOMMELSDIJK Opgave. Het comité ouden van dagen deelt mede, dat gegadigden voor een reis zich kunnen opgeven ter gemeen te-secretarie alhier op 23 en 24 juli a.s. tussen 9 en 12 uur. DIRKSLAND Medisch analyste ziekenhuis Mej. H. J. van Waardenburg te Nieuw Loosdrecht, voorheen te Bruinisse, is benoemd tot medisch analyste aan het Ziekenhuis Bethesda van Weel te Dirks land. MELISSANT Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. (Beatrixlaan) voor te gaan de heer W. C. J. Bos- schaart, Theol. student te Rotterdam. HERKINGEN Kerkdienst. Dinsdag 29 juli a.s. hoopt des sav. zeven uur voor de Ger. Gem. op te treden ds. H. van Gilst uit Dirks land. Wedvlucht De Luchtbode te Her kingen van Vilvoorde, afstand 90 km. Los 13.00; aankomst eerste duif 14.12.53. 1, 13 Logmans-Kievit; 2, 5, 6, 7, 9, 10, 17, 22, 30 C. van der Velde; 3, 4, 11, 21 M. Melissant; 8, 14, 15, 16, 20, 25, 29 de Geus-Huizer; 12, 24 R. Huizer; 18, 23 A. Riedijk 19, 28 J. Snijder; 26 R. van der Velde; 27 Joh. Soeteman; 31 P. van Wezel. OUDDORP Onfortuinlijke eierzoekerij. Zaterdag avond gingen twee jongelui, die Oud- dorp bezochten, met een roeiboot er po uit van de haven naar de Paardeplaat, om vogeleieren te zoeken. Zij zetten de roeiboot aan de Zandplaat aan de grond en gingen aan wal. Bij hun terugtocht was door de eb de roeiboot droog ge vallen waardoor zij niet konden terug keren. Door veel lawaai en gebaren te ma ken werd dit opgemerkt aan de haven, waarna enige mannen met een vlet de jongens hulp gingen verlenen. Met ver eende krachten werd de roeiboot vlot getrokken en met de jongens in de ha ven teruggebracht. Het was dus een onfortuinlijke eierzoekerij. NIEUWE TONGE Wandelspprt. De speeltuinvereniging „Nieuwe Tonge" organiseert van 28 juli t.m. 1 augustus a.s. een avondvier daagse. A. mars van 15 km. Inleggeld 1,25. Start 7 pur; B. mars van 10 km. Inleggeld 1. Start 6.30 uur. Start vanaf de speeltuin. Er kan individueel worden deelgeno men of in groepsverband. Inschrijvingen bij de secretaris, dhr. J. J. van Weenen, Zuiddijk 32, alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. In de Geref. Gemeente alhier, hoopt vrijdagavond hialf zeven uur voor te gaan ds. van Dam van Rot terdam-Zuid. Wedvlucht. De P.V. „De Rode Duif" vanaf Vilvoorde. Afstand 91 km. Gelost 13 uur. Aankomst eerste duif 14.11.45? Laatste duif 14.57.23. Mijs Beijer 1 4 7 8 9 16 17 23 26 28 33; Comb, de Gans 2 3 5 6 11 19 24; A. C. Koppenaal 10 12 13 14 18 20 25 27 29 30 35 36; J. de Vos 15 31 34; J. v. d. Valk 21 37 38; Trommel v. d. Boogert 22 32. Wedvlucht vanaf Vilvoorde oude dui ven. Gelost 13 uur. Aankomst eerste duif 14.11.20. Laatste duif 14.20.41. Trommel v. d. Boogert 1; Mijs Beijer 2 3; Comb, de Gans 4. OOLTGENSPLAAT Regen bracht veel ongerief. Zondag middag ontlastte zich boven de gemeen te een onweersbui welke gepaard ging met een zware regenval. Voor vele be woners bracht deze regen ongerief. Daar de riolering het water niet kon verzwelgen liep het op vele plaatsen in het dorp de hulzen binnen. Ook de kielgoten konden het water niet aan. De goten liepen over en het water kwam via de zolder in sommige vyo- ningen ook de woonkamers binnen.' Geslaagd. Mej. S. van Maastricht slaagde te Rotterdam voor het examen kleuterleidster acte A. Veiling van -maandag 21 juli 1958 Eigenheimers grof 8.Eigenheimers 35 opw. 7.------10.50; Eigenheimers drie- lingen 5.40—6.30; Alpha 7.10; Bintjes grof 9.50; Bintjes 35 opw. 8.10; Bintjes drielingen 3.40; Present 8.10—10.20; Voer aardappelen 2.302.60. Aanvoer 27.500 kg. Zwarte bessen 132.Aanvoer 1.500 kilogram. Op de pluimveemarkt van vrijdag 18 juli 1958 werden aangevoerd 2500 stuks. De prijzen lagen als volgt: I kippen (witte) 1.601.70 per kg. le- I vend gewicht; kippen (gekleurd) 1.55 1.65 per kg. levend gewicht; oude ha nen f 3.4.per stuk. Tamme konijnen 4.10.per stuk. Ruim aanbod van kippen met levendige handel en de prijzen iets dalende. Wij hebben Ds. G. van der Zee te Maarssen (U.) bereid gevonden een ar- tikelen-serie voor ons saam te stellen over „De Reformatie op het eiland Goe ree-Overflakkee". Zoals bekend hebben wij onlangs van zijn hand de geschiedenis van de Herv. Kerk te Den Bommel gepubliceerd, een artikelen-serie zeer in de smaak is ge vallen. Wij twijfelenjiiet, of dit zal met de nu volgende artikelen eveneens het geval zijn. Door vele lezers zijn de stukken over de kerkgeschiedenis van Den Bommel uitgeknipt, opgeplakt en bewaard. Wij raden aan dit met deze artikelen ook te doen, dan heeft men later het geheel bij elkaar. Het eerste artikel met een inleidend woord van ds. G. van der Zee, drukken wij hierbij af. Wij zijn hem dankbaar, dat hij zijn tijd en veel moeite heeft willen geven voor de samenstelling. Een tragisch ongeluk gebeurde vrij dagmiddag te Bruinisse, toen de 7 jari ge Henk van den Berge uit Rotterdam die met zijn ouders bij zijn grootouders logeerden, op onverklaarbare wijze ver dronk. Het kind was met andere kinderen aan het water aan het spelen in een klein gedeelte van de Spuikom, dat nog niet is volgespoten met zand. Ter plaatse liggen ijzeren palen, die straks gebruikt worden om als dam- wand te dienen bij de aanleg -van de nieuwe vissershaven en 't ventje sprong van deze ijzeren balken. Waarschijnlijk heeft hij zich daarbij onder water ern stig verwond, zijn speelgenootjes had den niet direct door wat er gaande was en toen het tot hen doordrong dat Henk toch eigenlijk te lang onder water bleef gingen zij wel anderen waarschuwen, maar ook deze namen niet direct de juiste maatregelen, of sloegen het ver haal van de kinderen in de wind. De heren' Aart Maaskant, W. Okkerse en anderen traden toen zij gewaarschuwd werden doortastender op, maar ook zij moesten even zoeken eer zij het lichaam van het knaapje gevonden had den. Veel kostbare tijd was intussen verloren gegaan en het mocht toen niet meer baten kunstmatige ademhaling toe te passen. Een verdrinkingsgeval in de Spuikom kwam nog nimmer voor, wel moesten ieder jaar enkelen uit het water wor den gehaald, maar dit gebeurde steeds op tijd. Nu is men van wal af, uiter aard het overzicht kwijt en kan men niet meer overzien wat zich aan de waterkant afspeelt, al blijft het onbe grijpelijk dat waar zoveel mensen en kinderen in de nabijheid waren, de hulp te laat kwam. 9? De marineleiding heeft besloten om het laatste nummer van het christelijk cultureel maandblad „Op den Uitkijk" in beslag te nemen. Dit besluit is ge nomen naar aanleiding van een artikel van ds. Okke Jager te Almelo. In dit artikel worden gedachten over de oorlog en het militarisme weergege ven. ,JIet stuk is gezangondermijnend en beledigend" zo verklaarde een of- ciciële woordvoerder. Ds. Jager was door dit besluit zeer verrast en vond het onbegrijpelijk. „De scherpste kri tiek is ontleend aan ingezonden stuk ken uit dagbladen". Minister stemt in met weren van tijdschrift De minister voor defensie stemt ge heel in met de maatregelen die de chefs van land-, zee- en luchtmacht hebben genomen tegen het maandblad „Op'den Uitkijk". In antwoord op schriftelijke vragen van het communistische Eerste- Kamerlid de heer Polak geeft de mi nister een recapitulatie van de maat regelen die ten opzichte van het tijd schrift zijn genomen en geeft hij als zijn mening, dat hij gerechtigd is de door de ministeries van oorlog of ma rine bekostigde publikaties al of niet ter lezing aan militairen te verstrekken. Met de genomen maatregelen stemt hij geheel in, aldus het antwoord. Een exemplaar van het tijdschrift is op de griffie van de Eerste Kamer neer gelegd ter inzage voor de leden. In de wereld worden ongeveer 2500 talen gesproken en in 1109 daarvan zijn tot op heden bijbels en bijbelgedeelten uitgegeven, waarvan in 210 talen een complete bijbel, in 270 talen minstens een testament en 629 talen één of meer bijbelboeken. Bij de oprichting van de eerste bijbelgenootschap, 150 jaar gele den, bestond er slechts in 70 talen een gehele of gedeeltelijke bijbelvertaling.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1