Eersie ianker liep van Verolme's Boilekwerf Spanning in het Midden-Oosten i Plaatselijk Mieiaws Sch Uitspraak inzake aanvaring Midden-Hellegat Kanselafkondiging Herv. Kerken V.N.-waarnemers aan de Noord Libanese greiTs Land- en tuinbouw Goereese kinderen maakten een schoolreis emenng 31e jaargang Ckr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweenuuH per week: dinsdag- en vrij fgavond MEDITATIE Geloofskracht Vrijdag 18 juli 1958 No. 2714 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur '8 avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167980 De spanning in het Midden-Oosten is op het ogenblik dat wij dit schrijven niet af-, maar eer toegenomen. In ons Buitenlands Overzicht (zie tweede blad) is de situatie zelf enigszins breedvoe rig geschetst; van uur tot uur komen echter nieuwe berichten over de toe stand binnen. Koning Feisal en de mees te leden van zijn regering moeten zijn gedood. In Jordanië heeft Koning Houssem, die volgens het Pact van Bagdad de leiding van de staat Irak op zich heeft genomen, donderdagnacht aan Enge land en Amerika een verzoek gedaan om hulp donderdagmorgen kwam het bericht door dat vreemde troepen Jor danië waren binnengekomen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn het Engelse pa rachutisten uit Cyprus. Het zou een brigade zijn van 3000 man; een tweede brigade van 3000 man staat verder ge reed. Koning Houssein heeft dit ver zoek gedaan ingevolge art. 51 van het Handvest der Ver. Naties, waarin hulp kan worden gevraagd tegen dreigende machten, zolang, tot de Veiligheidsraad maatregelen heeft getroffen. Intussen stromen uit alle delen van de wereld Amerikaanse strijdkrachten naar de periferie in het Midden-oOs- ten. Oorlogsschepen en vliegtuigen voeren telkens nieuwe troepen aan, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat het Amerika ernst is om de politieke terreur in het Midden Oosten te be dwingen. Om het conflict te kunnen localiseren beschikt Amerika rondom Irak voor de Zee- en luchtstrijdkrachten over een brede ring van steunpunten. Turkije voor de luchtmacht, Griekenland, waar een deel van de zesde vloot ligt en ook vliegvelden ter beschikking staan; re serves in het Zuiden van Italië, een luchtbrug tussen Frankfort en Rome, in Zuid-Franse havens steunpunten voor oorlogschepen, in Spanje grote vliegvel den in Marokko eveneens, in Tunus en Bizerta Franse militaire bases alles in Navo verband, zelfs in Saoedisch Ara bic is een Amerikaanse luchtbases en in de Perzische Golf bevinden zich Amerikaanse en Britse oorlogsschepen. De staatsgreep in Irak heeft intussen de spanning in Libanon hoog opgevoerd Zoals bekend heeft Amerika 5000 ma riniers naar dit land gezonden als een voorhoede van een politiemacht van de Uno. Deze Amerikaanse actie heeft niet de onverdeelde instemming van de Ver enigde Naties. De toestand is er verer gerd, doordat de rebellen' een wapen stilstand met het leger sloten met het doel om de Amerikaanse mariniers te rug te drijven. In de V.N. heeft de Amerikaanse af gevaardigde Henry Cabot Lodge, na de besprekingen een resolutie ingediend, waarin hij voorstelde de groep waarne mers in de Libanon uit te breiden tot een werkelijk internationaal politie- leger. Het zenden van de Amerikaanse troepen moest gezien worden als een aanvulling van de inspanning van de Verenigde Naties, die met de waarne mers dienen samen te werken. Vrijwel zeker zal de Russische afge vaardigde over dit Amerikaanse voor stel zijn veto uitspreken. Hij achtte het een stap op de weg naar een derde wereldoorlog. De Russische afgevaar digde diende een voorstel in tot terug trekking van de Amerikaanse mariniers Met het oog op de a.s. Presidentsver kiezingen in Amerika zijn de meningen over het zenden van Amerikaanse troe pen verdeeld. Van een Russische tegenactie is tot op het moment dat wij dit schrijven nog niets gebleken, al rekent de Vei ligheidsraad nog op de een of andere Van zaterdag 19 juli v.m. 12 uur t.m. maandag 21 juli v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdyk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en van der Peppel. Voor spoedgevallen Wieringa, arts, telef. 2090, Middelharnis Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Elvé. Voor spoedgevallen Huisman, arts, telef. .01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en de Man. Voor spoedgevallen Kramers, arts, telef. 01873—201, Ooltgensplaat en Bou- man, arts, telef. 01871—269, Stad aan t Haringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- iouw, telef. 2357, Middelharnis. THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN Zondag 20 juli hebben voor de ge meenten Poortvliet, Tholen, Nieuw vossemeer, St. Philipsland en Oud Vos- semeer dienst dr. P. J. Duinker, tel. 40, iholen en dr. H. Menger, telef. 20, St. Philipsland. „En Petrus wandelde op het wa ter om tot Jezus te komen". Mattheüs 14 29b 't Geschiedde in een stormachtige nacht op het meer van Galilea. Daar komt Jezus. Dwars over de golven komt Hij tot Zijn discipelen, die in gevaar des doods verkeren. „Een spooksel!" roepen de jongeren. „Neen: Ik ben het", zegt de Heiland. Én Petrus is blijkbaar de eerste die 't onderkent en aanvaardt: Ja Hij is 't! Maar nu is in datzelfde ogenblik voor hem dan ook alles beslist. Als Jezus daar dan is, dan wil hij natuurlijk bij Jezus zijn. Hoe had zijn hart naar Jezus gesnakt in die lange, bange uren van de nacht; hoe verlangt hij er naar nabij Hem te zijn! Maar daar is de diepe, holle zee met haar bruisende golven, die hem scheidt van zijn Heere. Nochtans, storm en stortzeeën kunnen hem niet weer houden, zo Jezus hem maar vergunning verleent. „Heere, indien Gij het zijt, zo gebied mij, om tot U te komen". Zo roept hij de Meester toe. Welk een moed, die zijn oorsprong vindt in de alvermogende Heere, maar ook, welk een liefde, die door vuur en water wil heenbreken, zo de Heere 't maar toestaat om tot Hem te komen! Heere, zeg dat 't mag! En de Heere heeft maar nauwelijks geantwoord: Kom! of daar gaat Petrus al en langs de wand van zijn schip laat hij zich neerzakken en zet zijn voet op het water om tot Jezus te komen. En zijn onderneming slaagt. Hij wan delt over het water de Heere en Hei land tegemoet. Hij doet het in de kracht des geloofs! Het zal een treffend schouwspel ge weest zijn de Heere Jezus op de fel- bewogen zee voortschrijdend. Nooit was zulk een gezicht aanschouwd. De Ma jesteit Gods wordt hier gezien, die van het golvend oppervlak der zee een vloer tapijt maakt, waarop Hij rustig wandelt Maar ziet! thans onderneemt een zon dig, nietig mensenkind dat onbegrijpe lijk stuk. Petrus daalt uit het schip. Hij stort zich niet in het water, neen, hij zet zijn voet op het water en wan delt ook op de zee, in de richting, waar de Heere Jezus op de golven voort- treedt. Dat is de overwining des geloof s; dat is de heerlijkheid van de Zaligmaker in de Zijnen geopenbaard. Petrus vermag in zich zelven niets; hij wordt door Jezus' almacht gedra gen. Hij is als één, die zwak in zich zelven zich vastklemd aan en leunt op Een die sterker is dan hijdie zich ver laat op Jezus' sterke hand. Dit is de werking des geloofs, dat wij ons verlaten op Hem, dat wij in het be wustzijn van eigen onvermogen ons Hem in de armen werpen; ons door Hem laten leiden en dragen. En dan vermag het geloof alle dingen, door Jezus Christus die ons kracht geeft. Zo verstaat ge het woord van de apostel: wanneer ik zwak ben, dan ben ik mach tig. De weg,- die Petrus betrad, was de weg des geloofs. En de Heilige Geest roept nog door het evangelie tot zon daren, die buiten Christus voor eeuwig moeten omkomen: komt! O, mocht g' u nu, hopelozen en redde- lozen in uzelve, eens leren overgeven aan Hem! Eens alles te geven in Zijne handen. Uwe zielen eens te vertrouwen aan Hem, de gewillige en volkomen Zaligmaker van zondaren. Te wagen met God en Zijn Woord, dat is geen wagen; maar het zonder Hem te wa gen dat is een driestheid uit de hel. Wat meent de natuurlijke mens dik wijls een vastigheid te hebben onder zijn voet en straks zinkt dat vaste land der wereld onder zijn voeten weg en hij komt om. Hoevelen betrouwen in het vlees, ze zijn nog nooit van hun eigen sterkte afgedreven, ze hebben nog een funda ment van eigen werk, gezindheid, wils kracht, enz., een bedrieglijke grondslag van een natuurlijke godsdienst. Zulken staan met beide voeten nog op de brede weg, die ten eeuwige verder- ve leidt. Hoe zalig als het geloof geboren wordt; als de Heere Jezus doorbreekt door de kracht van Zijn Woord en Geest in de ziel. Dan gaat de zondaar, op het bevel van des Heeren Woord, eigen krachteloosheid, onverdienstelijk heid, schuld en diep bederf bewust. Dan is het Christus, Zijn verdienste en kracht alleen, op Wien we steunen, en deze biedt een draagkracht, om door de onstuimige wateren en sterke orkanen de Heere te bereiken. De discipel en zijn Heere op het wa ter wandelende, het is een beeld van de mens, die met verzaking van eigen wijsheid, kracht en gerechtigheid, ja, met gehele verlochening van zichzelve, enkel op Christus en Zijne gerechtig heid zich verlaat. Deze wordt niet beschaamd, zij 't ook dat het gaat door vreze en beving heen. Maar weet: Nooit kan 't geloof teveel verwachten Des Heilands woorden zijn gewis, 't Faalt aardse vrienden vaak aan krachten. Maar nooit een vriend als Jezus is. Katwijk aan Zee Ds. de Jong verrassende stap. Moskou heeft alleen uitgelaten in een verklaring, dat het optreden van Amerika een bedreiging voor de wereldvrede vormt. Een juiste conclusie kan over de ge beurtenissen in het Midden Oosten nog niet worden getrokken. Zeker is, dat het een zeer ernstige crisis is, waarmee de wereldvrede wordt bedreigd. De lan ding van de Amerikaanse mariniers in de Libanon houdt ongetwijfeld risico's in; waarvan President Eisenhower zich terdege bewust schijnt te zijn. De ver antwoordelijkheid is genomen, om de souvereiniteit van de kleine staat Li banon te handhaven. Met spanning ziet heel de wereld uit, hoe het conflict zal aflopen. Zal Rus land zich op de achtergrond houden? Wij weten het niet. God de Heere, die de draden van het wereldgebeuren in Zijn handen houdt. Die alleen weet het. En als we dan zien dat we leven in een wereld die met God, met Zijn dienst en geboden geen rekening houdt, zou het dan wonder zijn, dat er weer iets heel schrikkelijks ging gebeuren? Dan kunnen wij er wel voor beven. Zijn goedertierenheid is groot, maar aan Zijn lankmoedigheid komt eens een einde. Wij mogen wel in verootmoedi ging voor Zijn Aangezicht komen, met belijdenis van persoonlijke en van nati onale schuld. Wie weet, Hij mocht Zich wenden en ons nog genadig zijn. De kantonrechter te Sommelsdijk, mr. Groeneveld, heeft woensdag inzake de aanvaring in het Midden-Hellegat schriftelijk vonnis gewezen. Schipper van Dijk werd veroordeeld tot 75.boete, subs. 30' dagen hech tenis. In verband met de toelating van de vrouw tot de ambten heeft het hoofd bestuur van de Geref. Bond verzocht de volgende kanselafkondiging te lezen in het midden der gemeente: De kerkeraad, diep geschokt door de beslissing van de Generale Synode tot toelating van de vrouw in de ambten, besloot het volgende aan de gemeente mede te delen. Zoals steeds blijft het ook thans de vurige begeerte van de kerkeraad om kerkelijk te leven en te handelen naar uitwijzen van Schrift en belijdenis. In overleg met andere gelijkgezinde kerkeraden heeft hij daarnaar ook ge staan in de gemeente en in het geheel van de Hervormde Kerk, om de Her vormde Kerk uit haar verval, onder be ding van Gods genade, te mogen op richten. In de komende maanden zal er ern stig beraad zijn in breder kring over de moeilijkheden in de huidige kerkelijke situatie. De kerkeraad bindt de gemeente op het hart om in de gebeden, met ver ootmoediging voor Gods aangezicht, deze zaak de Heere voor te leggen om Hem om Zijn licht en wijsheid te sme ken in de naam van de Koning der Kerk, de Heere Jezus Christus, gestor ven om onze zonden en opgewekt om onze rechtvaardigmaking, naar Wiens Woord de kerk heeft te leven en te handelen. (Geref. Weekblad) Waarnemers van de Verenigde Naties zijn er na schier oneindige onderhande lingen in geslaagd toestemming te verkrijgen de Noord Libanese-Syrische grens te inspecteren. Hier staan zij, tesamen met enkele rebellen, op een bergweg ten Noorden van Tripoli, die door de wrakken van een auto en 'n pantserauto gedeeltelijk is versperd. i||{{||liiii"""""'"i I Uil' I BINNENVERINGBED hal bes(» bad Illill'^' Hazet-Fsbrieken^^^ Zevenbergen Belangstelling voor klaver in grasland. De belangstelling voor klaver in gras land is allerwege groeiende. En dat is niet verwonderlijk. Het bemestingsbe- leid van de laatste twaalf jaar is erop gericht geweest zo vroeg mogelijk veel gras van het land te oogsten. Vooral direct na de oorlog was dit noodzake lijk; onze deviezen-positie liet geen al te grote krachtvoeraankopen toe. Dit is nu anders geworden. Maar ook is, door het gevoerd bemestingsbeleid, de samenstelling van het grasland an ders geworden. De klavers zijn eruit verdwenen, de koe eet een eenzijdig grasmenu. De tijd heeft geleerd, dat dit voor de gezondheid van liet vee tal van bezwa ren heeft. Op de zandgronden is nog een ander bezwaar naar voren geko men: de zomerproduktie van een een zijdig grasbestand valt speciaal na langere droogte hard tegen. Is er klaver in zo'n bestand, dan is de pro- duktie aanmerkelijk hoger. De weide blijft mooi groen; de klaver wortelt diep, zodat zij minder droogtegevoelig is dan het gras en bovendien heeft de klaver juist- in de zomermaanden haar optimum groei. De gemengde bedrijven op het zand hebben het, met de huidige melkprijs het moeilijkst. To,ch behoeft dit niet; kijk maar eens naar Denemarken. Daar wordt de veehouderij eigenlijk uitslui tend op het gemengde bedrijf beoefend. En de kostprijs is er aanmerkelijk lager dan hier! Hoe dit komt? Omdat men daar het systeem volgt van de klaverrijke kunst weide, die na enkele jaren weide-ex ploitatie weer wordt omgeploegd en in de vruchtwisseling van het akkerbouw- gedeelte wordt ongenomen. Dit systeem heeft twee voordelen. De klaverrijke weide levert een gezonder voer dan het eenzijdige grasbestand, voor welks produktie zij niet onderdoet. Bovendien verhoogt de klaver de bo demvruchtbaarheid dusdanig, dat na het omploegen de akkergewassen een voordeliger opbrengst geven. Dit komt het hele bedrijf ten goede. De kostprijs gaat omlaag! ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pei mm. BU contract speciaal tarief. Van de nog niet eens geheel voltooide scheepswerf V.D.S.M. (Verolme Dok en Scheepsbouwmaatschappij) aan de Botlek op Rozenburg, is dinsdagmiddag 3.30 uur de eerste supertanker, de „Rezah Shah The Great" met goed gevolgv van stapel gelopen. Deze tanker het eerste Perzische Koopvaardij schip, is gebouwd voor rekening van de National Iranian Tanker Cy. te Abadan. Op de foto ziet men de kolos statig en plechtig in zijn element glijden. Links dui zenden toeschouwers die het indrukwekkende schouwspel gadeslaan. (Zie verslag op pag. 2, 2e blad) MIDDELHARNIS Kerkdienst. Zondag 20 juli hoopt in de Geref. Gemeente voor te gaan de heer P. Blok, Theol. Student te Rotter dam. De diensten zijn des voormiddags 10, des nam. 2.30 en halfzeven. SOMMELSDIJK Opbrengst collecte. De lijstcollecte die gehouden werd ten bate van het blindeninstituut „Bartimeus" heeft de mooie som van 324.opgebracht. HERKINGEN Verpacht. Het viswater van de pol der Oud-Herkingen is door het bestuur der polder voor de tijd van vijf jaar verpacht aan de landbouv/er J. v. d. Velde C. .Jz., Oudendijk 48, alhier. Op zaterdag 19 juli a.s. zullen op de 1 februariweg kinderspelen en wed strijden worden gehouden, georgani seerd door de afdeling Herkingen van de vereniging voor Veilig Verkeer. Het programma luidt als volgt: 2.30 uur Ringsteken per rijwiel door jongens en meisjes van de klassen 1, 2 en 3; Cowboy spel voor jongens van klasse 4 en hoger. Kangoeroesprong voor meis jes van de klassen 4 en hoger. 4 x 100 m.eter estafette lopen voor jongens van 14, 15 en 16 jaar. Ringsteken voor meis jes van 14, 15 en 16 jaar. Aanvang 6.30 uur. Ringsteken voor bromfietsen met duorijder(ster) voor 16 jaar en ouder. Ringsteken idem voor motorrijders. Hardrijden met fietsen op de speeltuin voor personen 16 jaar en ouder. De schoolkinderen kunnen zich voor deelname opgeven bij de hoofden van de scholen en de overigen bij de secretaris der afdeling. Een leerling van de 6e klas schreef het volgende verslag van de schoolreis van de O.L. school te Goedereede. 's Morgens al vroeg wakker en een beetje zenuwachtig 'natuurlijk en wei nig trek om te eten. Om kwart voor zeven moesten we op de markt zijn en wat jammer, het regende, maar dat deed aan de stem ming niets af. Weldra zaten we in de bus en voort ging het naar havenhoofd via Middelharnis. We hadden graag met de nieuwe boot overgegaan, maar die was net weg en zijn we met de „Grevelingen" gegaan. Te Hellevoetsluis gekomen stapten we Rotterdam door de Maastunnel naar in een andere bus en ging het naar Utrecht. We zouden op de hei pic-nic- Donker wordt het de avond valt, de bloemen gaan slapen. Zelfs de populieren zwijgen de stilte hangt tastbaar als glas over de duistere aarde. Dan klinkt in de verte het eentonig geluid van de koekoek en verbreekt de stilte even, om dan weer te zwijgen in de zwijgende avond. Mies Vreugdenhil ken, maar omdat het als maar regende, ging dit vanzelf niet door en zijn we in een museum geweest. Dat was erg mooi al die oude dingen. Toen weer in de bus naar Beekbergen waar we om 2 uur aankwamen. Na 't middag eten, aardappelen met sla, zijn we nog een eindje gaan wandelen en toen weer naar 't kamp om de zaak in orde te maken voor de nacht. We schoten in onze slaapzak onder de wol en hebben die nacht fijn geslapen. De tweede dag zijn we naar Harder wijk geweest, 's Morgens om half tien zijn we van 't kamp vertrokken. In Harderwijk aangekomen hebben we meester en Tineke Mud nog gezien en hebben toen een fijne boottocht ge maakt langs de dijken van Oost-Fle- voland dat duurde een kleine uurtje. In Harderwijk zouden we ook gaan zwemmen, maar er zat een onweersbui en ging dit vanzelf niet door. Toen zijn we in de speeltuin gegaan, maar daar waren heel veel plassen omdat het geregend had. Toen zijn we over Doornspij k gegaan waar we mevr. Steur nog gezien hebben. Toen we thuis kwamen hebben we eerst gegeten, aardappelen met bloemkool en zijn toen naar de waterval geweest. De derde dag zijn we naar 't Veluws- eiland gegaan, het was prachtig weer en hebben daar een fijne dag gehad. Ook hebben we nog bosbessen geplukt, die waren wel fijn, maar een beetje zuur. Toen brak de dag aan van naar huis gaan, eerst 's morgens nog wat inko pen gedaan en 's middags half 2 ver trokken we weer naar ons oude Goeree. waar we 6 uur aankwamen. Alles bij elkaar genomen hebben we weer een fijn schoolreisje gehad. Uit naam van ons allen mag ik de firma Buysse hartelijk dank zeggen voor de prettige rit heen en terug.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1