Aanvaring in Midden - Hellegai door kanionrechier verder behandeld Sleepbootkapitein vrijgesproken Nabeschouwing B.B.-oefeningen op (jloeree-Overflakkee Nieuws uit Zeeland Plaatselijk Nieuws Opening Christelijke Landbouw- huishoudschool te Bruinisse Afscheid van wachtmeester C. Vis te Ooltgensplaat Schouwen - Duiveland Ruilverkaveling Oude Oostdijk Centrale Veiling 31e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij "gavond Hygiëne in de vakantie Dinsdag 15 juli 1958 No. 2713 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 8 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Btl contract speciaal tarief. Vrijdagmiddag na 's morgens de maandelijkse strafzitting begonnen te zijn, heeft de kantonrechter te Sommelsdijk de behandeling voort gezet van de aan varingszaak in het Midden-Hellegat, die in november heeft plaats gevonden, waarbij vier schepen betrokken waren en die vorige maand al in een zitting ter plaatse door de rechter was behandeld. Thans verschenen de beide ver dachten voor de balie, de sleepboot kapitein Ts. de Vrij uit Sommelsdijk en de kapitein van het gesleepte schip, M. van Dijk uit Rotterdam. Zoals men zich kan herinneren is het schip van Van Dijk, langszij gesleept door de sleepboot van De Vrij op de tegenligger „Germaine" gestoten, waarna een vierde schip, de grote Zwitser „Nigritella" ook nog de Germaine aanvoer en in de grond boorde. De sleepbootkapitein werd ten laste gelegd, dat hij niet de goede wal heeft gehouden, aan verd. van Dijk, dat deze niet stuurboord is gepasseerd en dus doende de aanvaring niet heeft verme- <ien. Als getuige werd thans gehoord de echtgenote van Van Dijk, mevr. van Dijk-Flikweert, die verklaarde dat haar man in geen geval een hoek van het Midden-Hellegat heeft afgesneden, zo als getuigendeskundigen en de officier van justitie in vorige zitting hadden geconcludeerd. Volgens deze getuige hadden de schepen elkaar goed kunnen passeren, als men rjiaar koers gehouden had. Bakboord aanhouden gebeurt heel dikwijls in dit vaarwater. Verhoor Inzake verd. van Dijk werd als get. gehoord sleepbootkapitein Ts. de Vrij, Sommelsdijk, die overigens zelf ook verd. was en door de rechter dit onder het oog werd gebracht. Mr. van Dam, raadsman van verd. van Dijk, vroeg aan get. hoe die precies gevaren heeft, hetwelk deze op een kaart van het Midden-Hellegat aangaf. „U was toch wel wat in de war", meende de rechter, „want U voer van deze naar die boei, met overslaan van een derde". Men sprak vervolgens over de kleu ren der lichten, die get. gezien heeft. Get. zei het stuurboordlicht van de „Germaine" gezien te hebben. „Dan had U meer stuurboord moeten houden", vond de rechter. Get. zette uiteen, dat niet hij, maar de Germaine schuin overkwam. „U had rekening moeten houden met de mogelijkheid dat U verkeerd zat", merkte de rechter verder op, waarna Z. Edelachtbare, de officier en de ver dedigers zich nader in koers, lichten en vaarwijze verdiepten. Get. de Vrij vertelde dat plotseling het groene licht weg ging en in rood veranderde, waarna hij signaal heeft gegeven, dat hij stuurboord ging pas seren. „Waarom bent U niet gaan trekken?" vroeg de rechter aan get.' Die had, dat niet nodig gevonden. „Gemakzucht", dacht de rechter. Get. vertelde verder over de aanva ring, ook door de „Nigritella". Op de „Germaine" zag hij eerst niets. „Heeft U bemerkt, dat de Nigritella er op liep?" „Ja en toen hoorden wij de mensen, ook kinderen, schreeuwen", antwoord de get. „Dat doen wij niet in donker" Als volgende get. werd gehoord de echtgenote van verd. van Dijk. Ook haar bracht de rechter onder het oog, dat zij haar man zou kunnen belasten en het recht had zich van verklaringen te verschonen. Zij was aan boord van de Gerco, bij haar man in de stuurhut. Van de Germaine had zij het groene licht en het witte toplicht gezien. „Hebt U die hoek afgesneden?" „Welneen, dat doen wij -niet in het donker". „U had stroom mee?" vroeg de offi cier. Get. bevestigde dit. Het was vloed. Zij verklaarde in het donker geen af stand te kunnen schatten. De schepen hadden elkaar best bakboord kunnen passeren, dat gebeurt wel meer. In eens wijzigde de Germaine koers, zonder te blazen: „Hij zat in het mid den. Als hij koers wijzigt moet hij dat goed doen, niet ineens, 't Was helemaal donker. Dan moet U er eens gaan kij ken". De rechter vond het een stommiteit dat de sleepboot naast de Gerco lag. Get. was het daar helemaal niet mee eens, het gebeurt honderdmaal zo. „Het is niet verboden", merkte mr. van Dam op. „Zo is Nederland, wat niet verboden is, dat mag", verzuchtte de rechter. De rechter las de deskundigenverkla ringen eens na en concludeerde, dat de sleep verkeerd wal voer. „Dat wordt niet ontkend, maar daar gaat het niet om", meende mr. van Dam. Requisitoir De officier wees er in zijn requisitoir op, dat het binnenaanvaringsreglement bakboofd houden voorschrijft. Inzake de getuigen meende mr. Wendels, dat deze elkaar niet geheel dekken. "Twee zijn als décharge, de anderen als be lastend voor verdachten te beschouwen. Als vast staand bteschouwde de officier dat de schipper van het gezonken schip schampend langs de tonnen heeft ge varen, dus wel helemaal aan stuur boordzij de van het vaarwater. De Ger maine voer de goede wal. Het „gespan" hield bakboordzij de van het vaarwater. Spr. was van mening dat de aan el kaar gekoppelde Gerco en Aran schuin zijn overgestoken, terwijl men er reke ning mee had moeten houden, dat het water tussen hen en de rode lichten ge reserveerd bleef voor de afvarende schepen. Mr. Wendels concludeerde, dat van Dijk schuin Is overgekomen en dat deze, toen de schepen elkaar gingen kruisen, stuurboord had moeten houden De Germaine ging vlak langs de rode tonnen en is zelfs tot buiten de beton ning uitgeweken. Resumerende kwam de officier tot een eis tegen verd. van Dijk van 100 gld. boete of 40 dagen hechtenis. De Vrij had moeten voorkomen dat de hoek van het vaarwater werd afge sneden. Tegen deze verd. luidde de eis 25 gld. subs. 10 d. Pleidooien Mr. van Dam, pleitende voor van Dijk, hield een uitvoerig betoog waarin hij stelde, dat de getuigenverklaringen niet met ellcaar klopten, hetgeen ook niet te verwachten viel, omdat zij allen belanghebbenden zijn. Mr. van Dam liet verder zijn pleidooi culmineren in de bewering, dat verd. van Overeem, de schipper van de Germaine, niet zo bij zonder langs de tonnen heeft gevaren. maar minstens honderd meter uit de bebakening. Aan de hand van foto's, die na de aanvaring zijn gemaakt van de beschadigde schepen, bracht pi. naar voren, dat de feiten deze stille ge tuigen het anders uitwijzen dan de officier had gesteld. Van Dijk had een vrijvarende koers en als de „Germaiile" ook koers gehouden had, was er niets gebeurd. Er was geen gevaar en njen had elkaar goed kunnen passeren, cii- waar noemde pi. het dat de Germaihe het rode licht van de Gerco heeft ge zien. „Op het laatste moment is de Ger maine nog bakboord uit gegaan", in- terumpeerde de officier. „Dat is dan uw laatste redding" be- critiseerde mr. van Dam scherp, welke opmerking hem door de rechter werd kwalijk genomen, zodat hij deze teru'g- nam, met een verontschuldiging van wege het voor van zijn pleidooi. PI. hield vol, dat de Gerco een vrij varende koers had en concludeerde tot vrijspraak. Voor verd. de Vrij pleitte mr. Fisher, eveneens advocaat te Rotterdam, en deze meende, dat zijn cliënt geen straf baar feit heeft gepleegd. Hij verwees ook naar art. 50 van het B-A-reglement waarin sprake is van „goede zeeman schap",, die onder omstandigheden af wijken van de normale koers gedoogt. Ook mr. Fisher achtte zijn cliënt niet schuldig en vroeg vrijspraak. De kantonrechter noemde het een ernstige fout van verd. de Vrij, dat die in dit drukke vaarwater zijn sleepboot langszij van de Gerco vast maakte. Maar omdat deze verd. pas sief was en niet aan de navigatie deel nam sprak de rechter deze verd. vrij. Terzake verd. van Dijk besloot de rechter woensdag 16 juli, dus morgen, schriftelijk uitspraak te zuUen doen. Nu de grootscheepse BB-oefeningen achter de rug zijn is het wellicht goed de verschillende onderdelen die er aan hebben medegewerkt eens nader te be kijken. De heer Carels hebben we be reid gevonden zijn visie te geven op wat is gebeurd, wat ieder onderdeel apart betekent en wat de mensen ge presteerd hebben in de korte tijd dat er actief gewerkt is. Deze keer hebben we een gesprek gehad over de verken- nings- en mobilofoondienst. Wij hebben het meer van nabij meegemaakt maar voor de lezer zal het interessant zijn er iets meer van te weten. Ongeveer woordelijk heeft de heer Carels ons het volgende gezegd: De verkennings- en mobilofoondienst heeft tijdens de 2e kwartaaloefeningen uitstekend gefunctioneerd, en dat ter wijl de meeste verkennings- en mobi- lofonisten zelf nog maar enkele maan den bij deze dienst zijn. Een aantal van hen is voorheen echter aangesloten ge weest bij andere BB-onderdelen, zoals blok- en reddingsploegen of verbin dingsdienst. Assistent, de heer Han Tijl lieeft tijdens de afgelopen winter de opleiding van deze noodwachters ver zorgd, ledere maandagavond werd er geoefend met de leden van de verbin dingsdienst op de kring-commandopost te Sommelsdijlc in het opnemen en uit zenden van radioTtelefonie berichten. De ontvang- en zendapparatuur met accu's staan normaal opgesteld op de bureaux van de groepscommandant der rijkspolitie te Ouddorp, Middelharnis en te Oude Tonge. De groepscomman danten hebben belangeloos hun mede werking verleend om tot deze gede centraliseerde opzet te komen. Voor heen waren alle apparaten centraal te Sommelsdijk opgeslagen. Dat de opstelling van de apparaten juist is, bleek in de sneeuw- en vorst periode van de afgelopen winter. Toen hulp gevraagd werd, waren de appara ten binnen enkele minuten in de auto's gezet en waar nodig spoedig ter plaat se. Ze hebben onschatbare diensten be wezen. Ook bij het leggen van de zin kers in het Haringvliet en bij verschil lende ongelukken die op Flakkee heb ben plaats gehad heeft men kunnen constateren van welk nut de apparaten zijn. Bij iedere mobilofoon is tevens een benzine-agregaat aanwezig, die zowel voor directe voeding van de zender en ontvanger kan zorgen als voor opladen van de 12 volt accu's. De gehele appa ratuur wordt in bruikleen verstrekt door de politie-verbindingsdienst. Dhr. A. van Min, rayoninspecteur van de politie-verbindingsdienst te Den Haag zorgt voor het onderhoud van de appa ratuur en met diens medewerkers heeft hij, vaak onder moeilijke omstandighe den, voor service gezorgd tijdens de oefen periode. Op onze vraag wat men voor het a.s. winterseizoen van plan is vertelde ons de heer Carels dat er een uitbreiding en heropleiding van de verkennings- en mobilofoondienst te verwachten is. Ge gevens schijnen er nog niet voldoende bekend te zijn, maar wel wist de heer Carels met zekerheid te vertellen dat deze diensten een belangrijke rol gaan vervullen t.b.v. de A.B.C.-dienst (radio activiteit enz.) Zeer waarschijnlijk zul len in de kring Z.H. 3 ploegen van 9 verkenners-mobilofonisten worden ge vormd, elk onder leiding van een ploeg commandant. Er zal van de leden van deze dienst gevraagd worden o.a. de in houd te bestuderen van de B.B.-weg- wijzer, teneinde zich te kunnen voor bereiden op hun taak bij de volgende grote werkelijkheidsoefeningen in het 2e kwartaal 1959. Binnenkort een nabeschouwing over de verbindingsdienst op de kringcom mandopost. Maandagmorgen werd op de raadzaal van het gemeentehuis afscheid genomen van de wachtmeester Ie klas der rijks politie de heer C. Vis, die met ingang van 1 juli j.l. is overgeplaatst naar Spij- kenisse. "Tegenwoordig waren burge meester en wethouders, secretarie- en technisch personeel, wachtmeester Chr. V. d. Linden en de heer en mevr. Vis. Burgemeester W. M. v. d. Harst sprak namens het gemeentebestuur hartelijke woorden van afscheid tot de heer Vis. Hij dankte hem. teX'ens voor zijn werk gedurende 6 jaar in deze gemeente ver richt en prees hem om zijn hulpvaardig heid en zijn tactisch optreden in voor komende gevallen, speciaal in de ramp periode. Namens het secretarie-, het technisch personeel en de gemeente bode sprak de waarnemend gemeente-secretaris de heer F. Bom enkele woorden. Altijd is er een prettige verhouding geweest en een goede vriendschap tussen wacht meester Vis en het gemeente-personeel, aldus de heer Bom. Als aandenken bood hij hem een boek aan over de „Wegen verkeerswet". Beide sprekers wensten de fam. Vis veel goeds toe in hun nieuwe woon plaats. De heer Vis merkte in zijn afscheids woord op, dat hij altijd met plezier in Ooltgensplaat zijn werk heeft verricht. Niet het minst heeft daar de vriend schap van de alhier aanwezige dames en heren toe bijgedragen. Hij dankte mede namens zijn vrouw en kinderen hier allen hartelijk voor en tevens ook voor het boekwerk, dat een blijvende herinnering zal zijn aan de Plaat. Na dit officiële bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Vrijdagmiddag 11 juli werd te Bnai- nisse een Chr. Landbouwhuishoud- school geopend uitgaande van de Zeeuwsche Christelijke Boeren en Tuindersbond en de Ned. Chr. Landar beidersbond. De leiding van de in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Bruinisse ope ningsbijeenkomst was in handen van de heer C. de Putter uit Axel, voorzitter van de C.B.T.B., die nadat gezongen was Psalm 84 1, een Schriftwoord las (Psalm 146) en naar aanleiding daarvan een openingswoord sprak en de talloze afgevaardigden verwelkomde. De officiële openingsrede, namens Zijne Excellentie de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen door mej. Gr. C. Smit te 's-Gravenhage, Inspectrice van het Nijverheidsonder wijs. In haar geestige speech wees mej. Smit op het grote belang van goed huis- houdonderwijs en noemde de opening van de school voor een plaats als Brui nisse een gebeurtenis van betekenis. Vervolgens vond plaats de officiële installatie van het Schoolbestuur door de heer de Putter, de officiële aanvaar ding van de opdracht en installatie van de Directrice door de heer J. A. van der Bijl voorzitter van het schoolbe stuur, de aanvaarding van de leiding der school door mej. van der Kooy, ST. MAARTENSDIJK voorc DIRKSLAND Neerslag in de maand juni 62.3 mm. In dezelfde maand van vorig jaar 29,7 mm. Grootste etmaalhoeveelheid afge tapt op 22 juni 23,0 m.m. Waarnemer van het door de K.N.M.I. geplaatste re genmeter. Diamanten bruiloft. Maandag 14 juli mocht het echtpaar van der Groef-Kal- le de dag herdenken dat zij 60 jaar ge leden in de echt verbonden werden. Uit dit huwelijk zijn zeven kinderen gebo ren die alle gehuwd zijn en twintig kleinkinderen. Zij hebben deze dag in alle stilte herdacht. Wij Wensen haar toe dat zij voor elkaar nog vele jaren gespaard mogen blijven. Collecte. De collecte voor de B.L.O. School bracht 194.40 op. Vergadering. Op woensdag 16 juli des avonds 7.30 uur zal in de zaal Pol derman de Coop. Landbouwvereniging „Dirksland en Omstreken" de jaarlijkse algemene vergadering houden. Burg. Stand. Ondertrouwd: A. Jon- gerbloed 32 jaar en J. Zoeteman 25 jaar. Gehuwd: A. de Ruiter 24 jaar en S. van der Ham 20 jaar. HERKINGEN Duivensport. Wedvlucht De Luchtbo- de met oude duiven van Orleans, af stand 451 km. Los 9 uur. Aankomst eer ste duif 15.06.46. Logmans-Kievit 1; A. Riedijk 2; C. v. d. Velde 3, 4. Wedvlucht met jonge duiven van Roosendaal, afstand 31 km. Los 13.15 uur. Aankomst eerste duif 13.49.58. 1, 2, 4, 5, 26, 28, 34 Logmans-Kievit; 3, 8, 14 M. Melissant; 6, 11, 20, 21, 25, 31 de Geus-Huizer; 7 J. A. de Klerk; 9, 18, 22 Joh. Soeteman; 10, 27, 35, 36 A. Riedijk; 12, 15, 32, 33 P. van Wezel; 13, 16, 30 J. Snijder; 19, 17, 24, 29 C. v. d. Velde; 23, 37 R. van der Velde. Opbrengst collecte. De collecte in r"" Ger. Gemeente voor de chr. school hee opgebracht 66.95, [o-vertrouwen Burg. Stand. Ondertrmiwd: Jacobi® J® vertrouwen Wageningen 24 jaar en Lena Scherp Tien prOCent korting nisse 20 jaar, beiden te Herkingen. Kerkdienst. Voor de Geref. Gemee:ligste van alle te alhier zal D.V. donderdagavond juli 7 uur voorgaan de heer P. Blc^ Theol. Student te Rotterdam. Afscheid Hoofd van de Scliool. A vrijdagavond 7 uur hoopt het hoofd v; de Chr. School de heer M. Visser wegens zijn vertrek naar Kampen afscheid te nemen van bestuur, oude van leerlingen en vrienden. De bijeenkomst wordt gehouden het gemeentelokaal. Ieder die belanil stelling heeft is welkom, ook de ouil leerlingen. De leiding berust bij (1 voorzitter ds. H. van Gilst te Dirkslan E STELLENDAM Inenting. Op woensdag 16 juli tu.l sen 45 uur zal er op het consultatiil bureau voor zuigelingen weer gelegeil heid zijn uw baby te laten inenten t(| gen pokken, door dokter L. Kreling. OUDDORP Burg. stand over de maand juni '58. Geboren: Leentje, dochter van J. Mie- rop en A. Meijer; Baaltje, dochter van J. van Soest en Jac. Westdijk; Jan Cor nells, zoon van Corn, van den Bok en Joh. C. Hobbel; Pieter Teunis, zoon van D. Grinwis en M. Bosland; Lienes, zoon van J. Hoek en L. de Vogel. Gehuwd: C. Mierop oud 27 jaar en M. Sperling, oud 23 jaar; H. van Ok- kenburg, oud 28 jaar en A. Meijer, oud 22 jaar; P. Meijer, oud 28 jaar en E. Mierop, oud 21 jaar. NIEUWE TONGE In- en herinenting tegen pokken. B. en W. van Nieuwe Tonge maken be kend dat op 22 juli a.s. van 13.40—14.30 uur ten huize van dokter de Man de gelegenheid zal zijn opengesteld tot in- en herinenting tegen pokken. Trouw boekjes en geboortebewijzen s.v.p. me debrengen. Burg. Stand. Ondertrouwd: A. Ti-oost oud 34 jaar wonende te Rijssen en E. Koert oud 28 jaar, wonende te Rijssen, de laatste zes maanden wonende te N. Tonge; P. Vreeswijk, oud 21 jaar en A. ■T. Melissant, oud 18 jaar, te Nieuwe Tonge. De storm. De stormachtige wind van zondag heeft vooral in de volkstuintjes veel schade aangericht aan de bonen. Verschillende perceeltjes waren zwart geblakerd van de wind. Dit zal de op brengst niet ten goede komen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerknieuws Ger. Kerk. Huwelijksbe vestiging woensdagmiddag 3.30 uur van A. Arensman en M. Kastelein door ds. A. Trapman. Kerknieuws Ger. Gemeente. Huwe lijksbevestiging vrijdagmiddag 2.30 uur van J. Leentjes en J. Maliepaard door ds. H. van Gilst van Dirksland. Duivensport. P.D. vereniging „De Ro de Duif" wedvlucht 12 juli vanaf Orle ans. Afstand 458 km. Gelost 9 uur. Aan komst eerste duif 15.6.52. Laatste duif 15.41.36. Comb, de Gans 1, 5, 9, 10, 11, 13. 14; Trommel van den Boogert 2, 7, 8, 12; Jac. v. d. Valk 3, 4, 6; F. v. d. Valk 15. OOLTGENSPLAAT Vrijstelling van dienstplicht. De Mi nister van Marine heeft aan Adrianus Huijsmans vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige verleend, wegens aanwezigheid van een bijzonder geval. Waarnemend directeur. In verband met de ziekte van de directeur de heer J. J. van den Heuvel zal de zangver eniging „Advendo" onder de deskundi ge leiding van de waarnemend directeur de heer L. Overbeeke Jaczn. zijn repe tities om de veertien dagen voortzet ten. Namens het college van Ged. Staten van Zeeland sprak de wnd. commissa ris der Koningin de heer C. Philipse en namens het gemeente bestuur van Bruinisse, burgemeester H. K. Micha- elis. De heer M. D. den Hollander verte genwoordigde de Ned. Chr. Landarbei dersbond, terwijl achtereenvolgens nog spraken mej. Boudeling als hoofd van de Chr. Huishoudschool te Fijnaart, de heer B. J. F. Brilmann, namens de la gere Chr. scholen, mevr. Vogelaar-Han- se namens de C.P.P.B., mej. Westra na mens de Stichting voor Cultureel Werk, de heer van Strien namens de C.B.T.B. en burgemeester L. J. de Jonge als burgemeester van St. Philipsland. De opening van de school geschiedde door mej. Smit. De sleutel was verpakt in een grote namaak mosselschelp en een rondgang door de vernieuwde school, voor de ramp in gebruik als gemeentelijk ver enigingslokaal, en als kerk aan het Beijersdijkje deed zien, dat er vele mo gelijkheden zijn, om van een verouderd gebouw een fraaie school te maken. Tijdens de openingsplechtigheden wer den door de leerlingen verschillende bijdragen geleverd waaronder een ope- ningsspel dat aardig werd opgevoerd. 's Avonds was er voor het publiek ge legenheid de school te bezichtigen. ift eer itè en 'S- pt; Een groep van veertig landbouwers uit Ouddorp en Goedereede maakten onder leiding van de heer Hoefman een geslaagde trip naar Schouwen-Duive- land. Onder deskundige leiding van de heer Vroegop werden per autobus de her- verkavelingswerken bezichtigd. Land bouwers die voorheen in het dorp woon den en hun grond op tien tot twintig plaatsen hadden, wonen thans op re gelmatige afstand langs nieuwe wegen in de polder. De meeste kleine bedrijf jes van 3 ha of meer zijn vergroot tot 12. of 15 ha aan één kavel achter de ge bouwen. Een voorbeeldbedrijf, geschonken door Friese landbouwers werd bezocht. De gewassen stonden er prima, terwijl er voor de ramp alleen slechte grassen groeiden. Daarna werd de proefboerde- rij „Scheldemonden" bezocht. Tenslotte werd het gebied Burgh- Haamstede bezichtigd, waar een gemeen schappelijke koffietafel in de „Schouw- se Boer" zich goed liet smaken. In deze polder van 300 ha wordt deze zomer ongeveer 130 ha geëgaliseerd. De vele brede sloten worden gedempt met de ondergrond van hogere gelegen per celen. Dit werk wordt uitgevoerd met draglines en kipkarren met locomotief jes ervoor. De wegenbouw maakt ook flinke vorderingen. Volgend jaar hoopt men het gebied ten noordwesten van de Klaverse weg te egaliseren. Het tijdelijk braakliggende land moet door de ge bruikers onkruidvrij worden gehouden, omdat anders de eerstvolgende jaren zij veel last van dit onkruid zullen on dervinden. MIDDELHARNIS Aardaxtpelveiling van 14 juli 1958 Doré grof 11.20; Doré 35 opw. 14.------ 14.60; Doré drielingen 10.20—10.40; Ei genheimers 35 opw. 11.7013.70; Eigen heimers drielingen 10.Present 11.80 —12.70; bintje 15.30; Doré gepokt 9.— 13.60; Voeraardappelen 2.40—2.60. Aanvoer 35.000 kg. Jucunda zonder dop 81.Aanvoer 3.500 kg. Zwarte bessen 136.Aanvoer 2.500 kilogram. —13.78; Doré gewone 3 14.55—13.—; Do ré drielingen 12.1011.39; Doré kriel 5.06—3.80; Doré voer 2.55. Alles per 100 kg. Eigenheimers gewone 13.5016.60; Eigenheimers drielingen 9.57. Alles per 100 kg. Aanvoer 79 ton. Scherpenisse, 11 juli 1958. Doré bon ken 14.08, Doré gewone 1 13.50—13.60; t)oré gewone 2 12.5911.25; Doré drie lingen 11.32—11.37; Doré kriel 3.24; Doré voer 2.62; Eigenheimers gewone 15.80. Alles per 100 kg. Aanvoer 55 ton. Brandweerwedstrijden. Bij de te Scherpenisse gehouden wedstrijden van de vrijwillige brandweercorpsen op het eiland Tholen behaalde de vrijwillige brandweer te St. Annaland de vierde prijs. Op het plein bij de voormalige oude openbare lagere school aldaar wer den wedstrijden gehouden met beoor delingen voor de plaatselijke comman danten en ploegen. Geslaagd. Voor het op donderdag j.l. te Bergen op Zoom gehouden mulo-exa men slaagde voor het diploma A de heer Cor A. polderman (pi.) uit St. Annaland, Verder slaagden voor het mulo-examen de dames M. J. Duine en M. M. Biert, die tevens voor het middenstandsdiplo ma slaagden. Ook de heer A. H. Gaa- keer uit St. Annaland behaalde te Ber gen op Zoom het mulo-diploma A. Tuinbouwcursus. Bij voldoende deel name zal D.V. in oktober a.s. te Sint Annaland een tweejarige algemene tuin bouwcursus aanvangen, uitgaande' van de C.B.T.B. en de N.C.L.B. op het eiland Tholen. De duur van genoemde cursus is 2 avonden per week gedurende twee winterhalfjaren. Het lesgeld bedraagt 25.per persoon per winterhalfjaai-. De minimum leeftijd is 15 jaar. Eventu ele deelnemers kunnen zich opgeven bij J. Hage, Ooststraat 38 of bij de heer Cent van de Repe, Tuinstraat 8, beiden St. Annaland. TIPS: Neem voldoende schone en warme onder- en bovenkleding mee. Draag niet dag en nacht dezelfde kle-, ren. ledere voettoerist drage dagelijks schone wollen sokken. Denk om voldoende dekking 's nachts Lucht dekens dagelijks een uurtje, maar niet bij vochtig weer. Ook op vakantie gebruike een ieder zijn eigen schone toiletartikelen. Al zwemt U veel, toch blijft de dagelijkse wasbeurt van top tot teen noodzakelijk. Ontbreekt een goede wasgelegenheid, dan kan men met behulp van stukken plastic dit probleem als volgt oplossen: a. Een stuk plastic hangend in een driepoot, b.v. gemaakt van stevige tak ken, kan als wasbak dienen. b. Een provisorische douche verkrijgt men door een stuk plastic op de grond te leggen en zichzelf met water te over gieten. Was meermalen per dag uw handen; in elk geval: na gebruik van het toilet, voor het toebereiden of nuttigen van voedsel, voor en na het verbinden van een wondje. Droog U goed af na wassen of zwem men. Trek nooit kleren aan over een nat lichaam. Laat in verband 'met insekten nooit vuil vaatwerk staan; afwassen met ko kend water. Het kook- en afwaswater worde in een apart afgietputje gegooid. Bewaar alle voedingsmiddelen goed afgedekt op een koele plaats (Plastic zakken). Zorg er voor geen restjes over te hou den; deze kunnen niet worden bewaard. Gebruik als drinkwater en voor het tandenpoetsen uitsluitend betrouwbaar water. Twijfelt men, dan goed doorko ken.. Vaste afvalstoffen begraven onder vliegenkerende laag. Een verzorgd mens in een verzorgde omgeving verhoogt de vakantievreugd!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1