Burgemeester Van Heyst vertrekt naar Naaldwijk Heden halve prijzen (a. J. L de Lignie 01870-2343 ERRES Radio A. WIELHOUWER Plaatselqk Nieuws Enorme kabels voor watervoor ziening bouwput Haringvliet Verlies voor onze gemeenschap op Flakkee Oud-Platenaar onderscheiden 31e jaargang dhr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij "gaoond Ingezetenen der drie gemeenten zien hem node heengaan Het nieuwe telefoonnummer van te Sommelsdijk dit moet zijn: Spotkoopje 1 GOEDEREEDE Centrale Teillng Middelliairnis Vergoeding brilleglazen voor verplicht verzekerden coupons lopers, cocos, boucié en een partij afgepaste matten. ZIE DE ETALAGE Dinsdag 8 juli 1958 No. 2711 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167980 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAl» ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Zaterdagmiddag kwam wel geheel onverwacTit bericht te Dirksland, Me lissant en Herkingen, dat burgemeester D. van Heyst tegen 1 augustus a.s. be noemd is tot burgemeester van Naaldwijk. Weinigen zullen er erg in gehad hebben, dat burgemeester van Heyst, die het uitstekend met de burgerij in zijn drie gemeenten en tevens met de gehele Flakkeese bevolking kon vin den, zo spoedig zou vertrekken. De gemeente Naaldwijk, w.o. ressorteren de buurtschappen Maasdijk en Honselersdijk, telt in totaal 18.500 zielen. Het aantal raadsleden bedraagt zeventien; volgens de uitslag van de laatste raads verkiezing is de politieke constellatie 6 K.V.P., 4 A.R., 3 C.H., 2 P.v.d.A. en 2 V.V.D. De twee wethouderszetels zijn bezet door 1 K.V.P. en 1 A.R. De aan vaarding van het ambt over zo'n grote gemeente, vlak bij de residentie, is wel een zeer mooie promotie voor burgemeester van Heyst. Mede met het oog op de studie van zijn kinderen er zijn êr zeven in getal en één studeert reeds te Rotterdam, die nu iedere avond kan thuiskomen schept deze be noeming meer mogelijkheden voor het aankomend gezin, om zich voor het le ven verder te ontplooien. Ongetwijfeld zal het anderszins In alle drie de ge meenten worden betreurd, dat deae zeer populaire burgervader na een 11 jarige ambtsperiode, naar elders vertrekt. Burgemeester D. van Heyst is gebo ren 15 juli 1913 te Maassluis. Na de lagere school studeerde hij op de R.H. B.S. te Vlaardingen en behaalde het di ploma B in 1931. Als volontair begon nen op het gemeentesecretarie te Maas sluis, werd hij in 1939 benoemd tot adj. commies bij de Prov. Griffie in Zeeland. Vrij spoedig (in 1940) volgde daarop de oorlog, waarmee een moei lijke tijd maar ook een zeer interessante tijd is meegemaakt. In 1944 werd hij door het Prov. Bestuur afgestaan aan de chef van de Staf van het Militair Gezag, Sectie Binnenlands Bestuur. Hij had toen de rang van Ie luitenant, la ter res. kapitein onder commando van mr. Linthorst-Homan, de tegenwoordi ge commissaris der Koningin in Pries- land. Gedemobiliseerd oktober 1945 werden er in de 4 provincies; Limburg, Zee land, N.-Brabant en Gelderland her stelstichtingen opgericht, om de schade ten gevolge van de oorlog na te gaan; door Ged. Staten van Zeeland werd hij toen belast met het directoraat van de Herstelstichting Zeeland 1945. Dit heeft geduurd tot zijn benoeming als burge meester van Dirksland, Herkingen, Me lissant, op Inov. 1947. Activiteiten Burgemeester van Heyst heeft in de 11 jaar, waarin hij de drie gemeenten gediend heeft, een grote werkzaamheid ontplooid. Toen hij te Dirksland kwam, waren er nog de gaslantaarns voor straatverlichting; welgeteld 42 in getal, zodat zijn eerste streven was deze te vervangen door elektriciteit. Nu staan er 290 verlichtingsarmaturen! Nodig bleek ook de ontsluiting van het uit breidingsplan en aankoop grond voor woningbouw. In de ambtsperiode van burgemeester van Heyst zijn of schoon geen sanering door de ramp kon plaats hebben toch plm. 140 nieuwe woningen gebouwd en de aangekochte grond is van die aard, dat men nog ruimte heeft voor 150 woningen. Aan de aanleg van nieuwe wegen is grote aandacht besteedt; zo is de secr. Rooy- laan ontstaan; de Oranje- en Prins Bernhardlaan; en van jongere datum, de Bosdreef de doorbraak bij de Ring, de wandelweg langs de Boezem met de tweede brug; verfraaiing van de ge meente op velerlei gebied, door dem ping van sloten, aanleg groenstroken verbetering wegdek enz. De totstandkoming van het Kinder ziekenhuis, waaraan een half miljoen gulden werd geschonken door de Zweedse Instelling „Radda Barnen" en voorts nog een half miljoen op an dere wijze is geïnvesteerd, is mede aan het krachtige initiatief van bur gemeester van Heyst te danken. Had hij de stoot er niet aan gegeven was ongetwijfeld het kapitaal hiervoor op een andere plaats in het rampgebied verzeild. Vermeldenswaard is zeer zeker ook de uitbreiding van het badhuis, tot standkoming repetitie-lokaal, wijkge- bouw, speelterrein, verbetering begraaf plaats, restauratie kerkgracht en voor gevel raadhuis. Last but not least noe men we nog even de aanleg van het speel- en sportterrein en het in aan bouw zijnde verenigingsgebouw. „Victoria" De vestiging van een afdeling van de N.V. Biscuit- en Chocoladefabriek »Vlctoria" te Dordrecht, is mede aan net initiatief van burgemeester van Heyst te danken. De vestiging had even soed in een andere gemeente kunnen 20n; burg. van Heyst heeft met succes alle moeite gedaan deze fabriek die Hch steeds nog uitbreid te Dirksland te kragen, mede ter oplossing van het werkloosheidvraagstuk. Burgemeester D. van Heyst, de ge meenteraad van zijn kleinste ge meente presiderend. Politiek behoort burgemeester van Heyst tot de A.R. en kerkelijk is hij lid van de Geref. Kerk, waarin hij te Melissant enkele jaren als ouder ling heeft gediend. Te Melissant werd onder zijn beleid de secr. Rooy- laan aangelegd, waarmee het voor het eerst mogelijk werd een straatje om te lopen! Het Jeugdcomplex met speel weide, tennisbaan, de douche-inrich ting is hier zeker vermeldenswaard; niet te vergeten de bouw van de mooie aula op de begraafplaats, de ontsluiting van het Prinsessekwartier met tal van nieuwe woningen, de nieuwe Chr. school, een nieuw kerkgebouw enz. Jammer alleen dat de bouw van een nieuwe openbare school, waarvoor de plannen klaar liggen, door de bouwstop voor scholen niet kan worden gereali seerd. Herkingen, een ander dorp Herkingen is in de ambtsperiode van burgemeester va n Heyst een geheel ander dorp geworden. Na de ramp ont stond er het Zweos- en Adoptieplein, opnieuw bebouwing van de Kaaidijk, met fraaie woningen en winkels en het nieuwe Groene Kruisgebouw de bou levard van Herkingen de aanleg van het industrie-terrein, waarop de gebou wen van de heren Witvliet en Bestman en van fa. de Lignie; de brandweerka zerne met toren, het nieuwe postkan toortje (met brievenbus!) de restauratie van de Visbank en dan nog het in aan bouw zijnde verenigingsgebouw. De ver breding van de Molendijk willen vrij hier ook nog releveren en de fraaie wandelweg rond Tuindorp. Wie na de ramp te Herkingen komt, kan het oude dorp er niet meer uit herkennen! Antecedenten Burgemeester van Heyst was voor zitter en bestuurslid van tal van instel lingen en verenigingen. Zo was hij voorzitter van het gecombineerd van Weel- en Bethesda Ziekenhuis; voor zitter van het Roode Kruis rayon Flak kee; voorz. van de pi. afd. Roode Kruis; voorz. van de Z. H. Prov. Brandweer bond; voorz. Stichting Vluchtelingen zorg Goeree-Overflakkee; voorz. afd. Herkingen Groene Kruis; tweede Pres. Comm. van de Emgo; tweede voorz. van de Waterleiding; plaatsvervangend kan tonrechter; bestuurslid I.S.A.; secreta ris Stichting Binnenhof; bestuurslid Schoolartsendienst; van Tuberova enz. Wij noemen hier ook nog bij de oprich ting in de 3 gemeenten van een pi. afd. Verbond Veilig Verkeer, wat bloeiende en actieve verenigingen zijn. Prettige samenwerking De samenwerking in de diverse ver enigingen was altijd bijzonder goed. Ook de verhoudingen in de raad waren prima, de raadszittingen werden door burgemeester van Heyst op prettige wij ze gepresideerd. De raadsleden kregen steeds het volle pond om hun mening over de voorstellen te ontvouwen. Met ons als pers was er eveneens een zeer goede verstandhouding; meermalen werd door hem over belangrijke zaken een persconferentie belegd, waarin wij over komende gebeurtenissen volledig werden ingelicht. Mevrouw van Heyst die vaak een eenzame figuur was, omdat haar man in die elf jaar bijna iedere avond was bezet, bewoog zich ook op het terrein van het publieke leven. Bij belangrijke gebeurtenissen, jubilea e.d. vergezelde zij vaak haar man; eens toen de burge meester ziek was, opende zij in diens plaats een bazar. Meerdere „eerste ste nen" van nieuwbouw zijn door haar gelegd, naar wij menen ook van het nieuwe Groene Kruisgebouw. Van de afd. Dirksland Nederl. Chris ten Vrouwenbond was zij presidente; dit is een zeldzaam grote en bloeiende vereniging, die 125 leden telt. Bij de 1 februari-ramp 1953, toen Dirksland en Melissant dat droog bleef het toevluchts oord en doorgangsplaats was van hon derden getroffenen had zij de leiding bij de verdeling van allerlei goederen en kleding. Zij heeft gedurende de amtbsperiode van haar man een be langrijke plaats in de gemeente ingeno men. Van de büzondere gebeurtenissen die in de U jarige periode zijn mee gemaakt noemen we het Koninklijk be zoek in 1953 (na de ramp) aan Her kin gen; het bezoek van Prins Bernhard; meermalen van de Commissaris der Koningin uit de Provincie, o.m. bij de opening van de Schietbaan en op de koude winterdag bij de onthulling van het rampslachtoffersmonument op de begraafplaats te Melissant. Een van de hoogtepunten was de eerste steenleg ging van het nieuwe kinderziekenhuis door de Zweedse ambassadeur en ver leden jaar de opening daarvan. De burg. is drager van de zilveren ere medaille van het Roode Kruis, als bij zondere onderscheiding voor de ver diensten na de ramp bewezen. Het afscheid van een burgemeester, wanneer deze een aantal jaren in goede verhouding heeft omgegaan brengt voor hem als voor de gemeenten waarvan hij de leidende figuur was, altijd enige spanning mee. Spanning, dat het Ver trouwde moet worden losgelaten en spanning welke nieuwe burgemeester er zal komen. Wij hebben niet het idee, al lopen er nog plannen voor samen voeging van gemeenten, dat men de va- kature zoals te Oude Tonge, Den Bom mel en Stad, blijvend waarnemend zal laten vervullen. E.v. samenvoeging zal een benoeming niet in de weg staan, omdat hier toch drie gemeenten geldt. Waar de benoeming te Naaldwijk reeds per 1 augustus a.s. is, is een af scheid van de raden al zeer binnenkort te verwachten. In ieder van de drie gemeenten zal er dan tevens een af scheid van de diverse verenigingen en van de bevolking worden georganiseerd En dan vertrekt burgemeester van Heyst uit een landbouwstreek waar een overschot is van werkkrachten naar het Westland, de tuin van Neder land, waar een tekort is aan arbeids kracht, maar waar op tuinbouwgebied wel weer andere moeilijkheden zullen liggen, die overwonnen moeten worden. Burgemeester van Heyst laat hier een ambtsgebied achter, waar hij prettig heeft gewerkt en waarop hij met veel genoegen mag terugzien. Door een abuis onzerzijds bij het opnemen van een telefonische adver tentie over het nieuwe telefoonnum mer van de Fa. J. L. de Lignie te Som melsdijk, is het nummer verkeerd opge nomen. Er stond K 1870—2443 Wie het verkeerde nummer reeds in het telefoonboekje heeft genoteerd, gelieve dit direct te verbeteren op 2343. An ders biyft men een verkeerd nummer draaien. Nogmaals: voor de LIGNIE te Som melsdijk draaie men K 1870—2343 ;uwe Nieuwe van 259.met nieuwe automatische platenvidsse- laar van 165.slechts even gebruikt, samen 225.—. Volle garantie. C. DE MOOIJ Voorstraat Telef. 2059 Middelharnis MIDDELHARNIS Kerkdienst. Vrijdagavond kwart voor zeven uur, hoopt voor de Ger. Gem alhier voor te gaan ds. van Dam van Rotterdam-Zuid. Beroepen. Bij de Geref. Gemeente alhier, is uit het gestelde tweetal can- didaat Hofman en candidaat van Haa- ren, de laatste met grote meerderheid van stemmen beroepen. Cand. van Haa- ren hoopt volgende week woensdag 16 juli in de dienst des Woords voor te gaan. Stemmen ouderling. In de j.l. maan dagavond gehouden ledenvergadering van de Ger. Gemeente alhier is uit het gestelde tweetal Joh. Snijder en Th. v. Biert, laatstgenoemde tot ouderling ge kozen. De heer van Biert heeft de aan name enige dagen op zijn beraad ge houden. SOMMELSDIJK Niets voor de groten! De op zaterdag 5 juli gehouden voorstelling „Peter en de Wolf" van de C.P.B.P. (Christel. Boerinnen en Plattel. Vrouwen Bond) heeft in de middaguren veel kinderen getrokken en kan geslaagd heten. Maar des avonds was er niet veel belang stelling. Voor volwassenen bleek het „onderwerp" niet geschikt te zijn! HERKINGEN De heer A. T. Robijn is per 1 sept. 1958 benoemd als leraar aan de Techn. School W. C. van As te Middelharnis. MELISSANT Diepvrieskluis geopend. Vrijdag avond j.l. werd alhier het diepvriesge bouwtje geopend op het terrein van de Landbouwvereen. Vooraf werd een de monstratie gehouden van het inpakken van de diverse produkten. Al de cellen zijn inmiddels verhuurd. STELLENDAM Voor de bouw van 8 woningen werd vorige week ingeschreven door Tiele- man en Blok Stellendam 112800.—; A. Troost, Melissant 112975.—; A. Mans Melissant 114325.—; W. Mooij- aart Oude Tonge 114800.—; L. Klein en van Es Goedereede 115311.J. v. Es Stellendam 117800.—; C. Smeets Achthuizen 117800.—. Gevonden: Wit kinderschoentje no. 20, rechtervoet. Terug te bekomen bij dé agent van dit blad. NIEUWE TONGE Doopsbediening. A.s. zondag 13 juli zal in de Herv. Kerk bediening van de Heüige Doop plaats vinden. Doopouders worden in de gelegenheid gesteld zich heden dinsdagavond 7 uur te melden in de consistoriekamer. Motorbotsing. De motorrijder N. van Zielst had het ongeluk met zijn motor in de gemeente Hoogvliet in botsing te komen met een auto. Hij bekwam een lichte hersenschudding en werd op me disch advies naar het ziekenhuis te Rot terdam vervoerd. Zijn mede passagier J. de J., die op de duo was gezeten be kwam geen letsel. De motor was licht beschadigd. Dezer dagen vond in een speciaal be legde raadsvergadering te Lekkerkerk, waarbij vele afgevaardigden van een aantal Lekkerkerkse verenigingen te genwoordig waren en te midden van zijn faniilie de huldiging plaats van dhr. J. L. Bol, voorheen wonende te Oolt- gensplaat (zoon van wijlen dhr. Joh. Bol onderwijzer en directeur der zang- yereniging) in verband met zijn 40-ja- rige ambtelijke loopbaan, waarvan 38 jaar in Lekkerkerk, thans gemeente ontvanger aldaar. De jubilaris werd in hartelijke be woordingen toegesproken door burge meester Muller, die de gevoelens van erkentelijkheid vertolkte voor de nauw gezetheid, waarmede betrokkene zijn taak vervulde. Tot zijn vreugde kon hij mede delen, dat de jubilaris voor zijn werk, ook buiten gemeenteverband, is onderscheiden met de ere medaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau, in goud. Hierop werd de jubilaris van ver schillende kanten toegesproken, waar bij hem namens het gemeente perso neel een gramofoon met platen werd overhandigd. Ook namens de afd. „Het Groene Kruis" en U.L.O. school werd nog het woord gevoerd. Op de hem eigen wijze dankte de heer Bol de sprekers, waarbij hij de verzekering gaf dat deze dag diepe in druk op hem had gemaakt. Velen maakten van de gelegenheid gebruik de heer en mevrouw Bol per soonlijk te feliciteren in de hal van het raadhuis. J. Aardappelveiling van maandag 7 juli Doré 35 opw. 16.40—17.30; id. kriel 8.3010.eigenheimers 35 opw. 14.10 17.10; id. driel. 7.50; Present 35 opw. 17.17.20; id. driel. 8.80; Eerstelingen 12.90—14.80; id. driel. 5.20; Aanvoer 17.500 kg. Aardbeienveiling van maandag 7 juli Jecunda zonder dop 83.------87.Aan voer 5.000 kg. Wy geven hierboven een foto van de enorme kabels met polytheenleidingen, die nodig zijn voor de watervoorziening naar de bouwput in het Haringvliet. De leiding wordt langzaam van het achterschip uitgevierd. De ene kabel is leeg; eer men verder kon moest de ene leiding aan de andere worden vastgelast met een grote bronzen koppeling, waarvan hieronder een foto. Vrijdag en zaterdag is men voortge gaan met het leggen van de zinkers voor de waterleiding ten behoeve van de bouwput in het Haringvliet. Mede door het rustige weer is men er in ge slaagd het werk tot een goed eind te brengen. Vrijdag heeft men de tweede zinker in het Haringvliet neergelaten. De eerste die donderdag gelegd werd bleek door de stroom te zijn meege voerd en oostelijker terecht gekomen dan men gedacht had. Men heeft deze toen maar laten liggen en de tweede latèn zinken op de plaats waar die eer ste had moeten komen. Dat bleef uit eindelijk om het even. Zaterdag zijn de plasticbuizen in het Zuiderdiep gezon ken. Hier moest flink wat mét de han*^ den worden gesjouwd, omdat men m.et de. einden op ondiepten en gorzen te recht kwam. Werkzaamheden verlopen volgens tijdschema Thans resteren nog de aansluitingen op bouwput en op de Flakkeese wal, terwijl ook op de plaat Scheelhoek nog een gedeelte van de pijpleiding eter- nietbuizen moet worden gelegd. Men heeft dit laten wachten in verband met de broedtijd van de talloze vogels op deze plaat. Die zullen binnen enkele dagen wel kunnen uitvliegen en -lopen, waarna ook hier het werk kan worden afgemaakt. Bij Stellendam moet men met de lei ding nog onder de Eendrachtsdijk door, wat geen moeilijkheden oplevert omdat er al een doorgang voor andere leidin gen aanwezig is, en nadien ook door de buitendijk. Vanwege het waterleiding bedrijf Goeree-Overflakkee vertrouwt men over veertien dagen water naar de bouwput te kunnen pompen. Tot heden zijn de werkzaamheden precies volgens het tijdschema verlopen.^ Een van de grote bronzen koppelin gen die gegoten zijn door de N.V. George Wilson te Den Haag en ge draaid en verder zijn bewerkt door de fa. I. V. d. Nieuwendijk, Metaal bedrijf te Sommelsdijk. Dit is een zeer secuur werk en het bleek bij gebruik alles precies te kloppen. Men weet op ons eiland in eigen in dustrie ook wel wat te presteren! STAD AAN 'T HARINGVLIET Reis ouden van dagen. Dit jaar zul len de ouden van dagen weer een uit stapje maken, maar nu eens niet de ge hele dag in auto zitten maar gaan va ren! Vanaf het veer Middelharnis zal een spido-boot vertrekken voor een tocht naar de bouwput in het Haring vliet, daarna naar Dordrecht-Alblasser- dam-Rotterdam. Langs de Botlek zal worden gevaren om de grote werf van Verolme te bezichtigen. De oudjes kunnen zich op de boot vrij en gemakkelijk bewegen, wat het reizen veraangenaamd. Zij die er aan deel willen nemen, moeten zich melden voor 12 juli bij mevr. Bakelaar-v. d. Plaat, mevr. F. Maliepaard-Bruggeman of bij mej. M. Korvink. STAVENISSE Verkoop huis. In hotel Hendrikse werd het woonhuis van de heer A. Wes- dorp Molendijk 46 In het openbaar ver kocht. De heer J. Wesdorp te Amster dam werd koper voor 5250. ST. ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 4 juli 1958. St. Annaland, 4 juli 1958. Blok 1 Doré gew. 19.70—19.10; Blok 2 Doré gew. 18.------16.—; Doré drielingen 12.80; Doré kriel 6.50; Doré voer 3.07; Doré bonken 20.88. Alles per 100 kg. Aan voer 42 ton. Scherpenisse, 4 juli 1958. Blok 1 Doré gew. 18.70—18.91; Blok 2 Doré gew. 15.50; Blok 3 Doré gew. 15.10; Doré Bij beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid zijn de vergoedingen, op welke de verpicht- verzekerden der algemene ziekenfond sen bij aanschaffing van brilleglazen recht hebben, gewijzigd. Krachtens deze nieuwe regeling be draagt de vergoeding, die tot nu toe circa 75»/o van de (in 1952 geldende) verkoopsprijs bedroeg, van 30 juni 1958 af 100"/o van de door de opticien aan de verzekerde in rekening gebrachte kosten, echter tot bepaalde maxima. In verband met de kortingen, die de op ticiens in overleg met de ziekenfond sen-organisaties in het algemeen reeds aan de verzekerden toestaan, kan wor den aangenomen, dat dezen behou dens in zeer bijzondere gevallen bij aanschaffing van brilleglazen zelf geen kosten zullen hebben. drielingen 12.67—12.69; Doré kriel f 6.70. Alles per 100 kg. Aanvoer 29 ton. Geslaagd. Voor het toelatingsexa men aan de H.B.S. in Bergen op Zoom is geslaagd Wim Heijboer Gz., alhier en leerling van de school met de Bijbel al hier. Geslaagd. De heer Adr. Hage alhier slaagde te Goes voor het examen leer- lingenstelsel schilderen. Bed-, Tapijt- en MeubelmagazUn TELEF. 2243 SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1