Melissani in vlammen GROLSCH GROLSCH GROLSCH Kraamzuster reedffmet Volks wagen tegen] [boom yprus een egeven paard De heer P. D. Sieling te Melissant koninklijk onderscheiden Grootscheepse B.B.-oefening met hulp uit andere gemeenten JAPONNEN FdCv.WezelsZa Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij ngavond MEDITATIE Ontvangen weldaden en haar oorsprong. SOMMELSDIJK ^/t vraagt bier, duó ^4, vraagt bier, duó vraagt bier, duó Gezonde tomaten De totaal verkreukelde Volkswagen Nog een ongeluk Vrijdag 4 juli 1958 No. 2710 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BH contract speciaal tarlel Een gegeven paard, zegt het spreek- oord, raag men niet in de bek kijken. Dat hebben de Britten, zo'n tachtig ar geleden dan ook niet gedaan, toen met (voor hun doen) onstuimig en- ousiasme de tijding vernamen, dat prus Brits geworden was. Nu het paard zijn bek open doet en n tanden laat zien, heeft het enthou- asme dan ook plaats gemaakt voor ote bezorgdheid.' yprus roept om vereniging met Grle- enland, maar van „hereniging" kan et niet spreken. Het is nimmer Grieks eweest. In zijn geschiedenis hebben gyptenaren en Hethieten, Phoeniciërs erzen en Grieken, Romeinen en By- ntijnen, Tempelridders en Turken er e baas gespeeld. Maar de Griekse cul- ur heeft haar stempel op het eiland edrukt, de Griekse kerk heerst er op- ermachtig (behalve over een Turkse inderheid van 20"/o). Hoe, zal men dan vragen, zijn de gelsen hier verzeild geraakt? Dat ebben ze te danken aan een zeer han- 'ge manoeuvre van de toenmalige remier Lord Beaconsfield, beter tae- end als Benjamin Disraeli, een der ootste dragers van het Brits imperi- isme. Premier schreef romans! Disraeli werd door de heren in Ho er- en Lagerhuis gewantrouwd. Ten -rste was hij een Jood, ten tweede -g hij er on-Engels uit en ten derde hreef hij romansen dat was wel et toppunt! Maar koningin Victoria was buiten- ewoon aan hem gehecht. Ze zond hem loemen, ze kwam hem opzoeken als hij 'ek was, hij mocht gaan zitten wan eer zij hem ontbood (zijn gezondheids- -estand was slecht), een gunst die geen dgever der kroon vóór hem deelach- 'g was geworden.... en die hij dan ok hoffelijk afwees. Rusland was met de Turken in con- ict geraakt. Nobel trokken de Russi- ■he boerensoldaten tegen de Christen- achtende Turken op, rnaar in St. Pe- isburg wist men wat rnen wilde: Con- antinopel en de Dardenellen, waar de uissleutels van Rusland lagen". En- eland duldde de Russen niet in het Iddelandse Zee-gebied en liet de tan en zien. Disraeli was echter beslist 'et van plan om oorlog te gaan voeren aar wist, als een goed pokerspeler, de "gengestelde indruk te wekken. Zelfs e Koningin liep er in en was tenslotte o van oorlogsdrift bezeten, dat de grij- e zieke premier de grootste moeite had m Victoria te kalmeren, die verklaar- e, dat „haar bloed kookte" en dat zij eer moed had dan al haar ministers ij elkaarzelfs Disraeli kwam hier 'et onderuit! De eerlijke makelaar Toen het er naar ging uitzien dat de ussen Constantinopel in handen zou- en krijgen, bemoeide een ander staats- an van groot formaat zich met het ge- al. Bismarck, de ijzeren kanselier bood -jn diensten aan als „eerlijk make- ar" en verwierf het voordeel van laats, toen besloten werd tot een con es in zijn eigen hoofdstad Berlijn. De twee mannen, die met kop en chouders uitstaken boven de rest der ^ongres-diplomaten, herkenden elkaar 's gelijkwaardige partijen. Bism&rck eek een beetje neer op „die kleine ood", maar deze was hem toch te glad t Als prijs voor zijn medewerking an de oplossing van het geschil had Israeli Cyprus geëist en de Russen, die reesden tussen de Duitse wal en het Bgelse schip te raken, hadden toege- temd. Disraeli moest ook tegenover ^Bismarck bluf gebruiken; dat deed hij oor, toen de onderhandelingen niet aar wens verliepen, bij de -Reichsbahn en speciale trein te bestellen die hem aar Londen zou terugvoeren. Natuur- k kreeg Bismarck er de lucht van en erscheen prompt in. Disraeli's hotel, e Brit dineerde die avond bij de Pruis, ookte sigaren, hoewel hij er niet tegen on, om Bismarck, die rookte als een- moorsteen, op z'n gemak te stellen, en reeg z'n zin! Het geval Cyprus bleef zo lang mo- elijk geheim. In Engeland, waar men an deze concessie niet. wist, maakte en zich ernstig ongerust. -Maar toen e tijding doorkwam dat Disraeli deze terke zeevesting, Engelands toekomsti- e vlootstation tegenover Suez, in de acht had gesleept, kende het enthou- wsme geen grenzen. „Vrede en eer" Disraeli kwam aan op Charing Cross .tation, dat in een bloemententoonstel- g herschapen en met vlaggen over- em was. Trafalgar Spuare was één önende mensenzee. Disraeli moest de enigte toespreken en vertelde de dat hij „de vrede en eer had j^ea waarop het gejubel geen einde meen te nemen. Koningin glansde van genoegen, "orai omdat Disraeli's grote tegen- ™l°er Gladstone, aan wie zij een .^™S'^?ndige hekel had, „als een gek te BffV, ^,™S"' ^oals zij voldaan in haar ^SDoek schreef. Had Disraeli al eens li^^A^ Orde van de Kousenband ge- gerd, thans was weigeren niet meer geüjk en knielend ontving de jich- ïi"i]saard van zijn minzaam glim- Hem, Die ons heeft liefgehad, en van onze zonden gewassen heeft in Zijn bloed. En Die ons ge maakt heeft tot koningen en priesters Gode en Zijn Vader; Hem, zeg ik, zij de heerlijkheid en de kracht in alle eeuwigheid. Amen. Openbaring 1 5b en 6 II. Johannes daalt nu uit de genadebron neer tot de heilsstromen, die daaruit af vloeien; meldende nog twee allergroot ste weldaden: zo ter wegneming van het kwade als ter toebrenging van het goede. A. De weldaden ter wegneming van het kwade voegt hij er dus aan: En ons van onze zonden gewassen heeft in Zijn bloed. Alle daad, alle werking van het rede lijk schepsel, die niet uit God is en tot Hem, of in Hem als het laatste einde van alles eindigt en bijgevolg de recht heid mist, wordt zonde genoemd. Hier wordt niet gesproken van maar een zonde, maar van vele en velerlei zon den; bijgevolg moeten wij er alle zon den, zonder enig onderscheid door ver staan. Onze zonden. Niet dus de zonden van alle mensen. Maar alle zonden van ons, die ware gelovigen zijn, waarmee wij tegen God ons bezondigd en dus schul dig en bezoedeld gemaakt hebben. En hiermede belijdt Johannes ook zijn eigen zonden, omdat hij er zichzelf ook bij insluit, dat ieder waar gelovige in zonderheid past te doen. Hij zegt, dat Jezus hem en de andere ware gelovigen daarvan gewassen heeft. De weldaad, die Paulus gewoonlijk in zijn brieven aan de Romeinen en de Galaten, uit Psalm 143 2, noemt de rechtvaardigmaking, die zelfde weldaad noemt Johaines hier een afwassing van zonden en elders een reiniging, 1 Joh. 1:7, gelijk ook Paulus meer dan eens doet, 1 Kor. 6 11, en voornamelijk in zijn brief aan de Hebreen, Hebr. 1 vers 3v.v. In deze spreekwijzen volgen de apos telen de Schriftstijl van Mozes, die de vergeving der zonden en het recht om tot God te naderen, volgens Levi's be paalde schaduwdienst, noemde een rei niging. Vergelijk Hebr. 9 13 en 22. Johannes geeft hier dan te kennen: dat de zonden de mensen, zelfs ook de ge lovigen, onrein en afschuwelijk voor God maken en haar Gods gemeenschap doen onwaardig zijn, Jes. 59 2; dat de rechtvaardigmaking eens zon daars voor God in zich behelst: de ver geving der zonden en het recht tot het eeuwig leven: of om tot de allerheilig ste God te naderen, die in de hemel- tabernakel woont. Alle gelovigen zijn gewassen in Zijn bloed, omdat Christus is de verdienen de Oorzaak van deze weldaad. Niet het bloed van stieren en bokken, maar het bloed van Gods Zoon. De Heere Jezus Christus heeft waar lijk bloed gehad, omdat Hij een waar achtig mens was. Zijn bloed heeft Hij in Zijn geweldadige kruisdood uitge stort. Dewijl nu de kruisdood een voornaam gedeelte van Zijn lijden was, waardoor Hij, zowel als door Zijn dadelijke ge hoorzaamheid de rechtvaardigmaking en alle heil voor de Zijnen verdiend heeft, zo wordt door een gedeeltelijke aanduiding '(een deel voor een geheel) een manier zeer gewoon in verre weg de meeste talen, door Zijn bloed hier verstaan Zijn ganse gehoorzaamheid, zowel Zijn dadelijke als Zijn tijdelijke. In deze betekenis merkt Johannes Zijn bloed hier aan als de oorzaak van de afwassing der zonden, namelijk als de verdienende oorzaak, want „in Zijn bloed" is te zeggen door en om Zijn bloed. B. En die ons gemaakt heeft tot ko ningen en priesters Gode en Zijn Vader. Gelijk het volk van Israël oudtijds met het bloed des Verbonds besprengt. Ex. 24, van God werd opgenomen tot een koninklijk priesterdom, volgens Zijn belofte. Ex. 19 5, 6, zo zegt hier ook Johannes, buiten twijfel daarop koningen en priesters zijn, Gode en Zijn zinspelend van de gelovigen: Dat zij Vader en zodanig gemaakt zijn door Christus. Dat zij dit zijn, zulks heeft Petrus ook gezegd 1 Pert. 2 9. In het algemeen: om hun uitmunten in waardigheid en eerwaardigheid, Rom. 12 1, om hun uitmunten in voorrechten, die der vrij heid zijn, als daar is bevrijd te zijn van de verdoemende kracht der Wet en de verbintenis om door een eigen volmaak te gehoorzaamheid het leven te zoeken, Rom. 6, Joh. 8; om hun uitmunten in hoedanigheden en gaven: de gelovigen zijn toch mensen van een andere en 'hogere geest dan alle kinderen der we reld; zij zijn de heerlijken en de heili gen op aarde, Ps. 16 3. In het bijzonder: de gelovigen zijn koningen, omdat zij alles bezitten als mede-erfgenamen met Christus en erf genamen Gods met Abraham, 1 Kor, 3 22. Omdat zij heersen over de zonden, over de verdorvenheid en over de boze gewoonten. Omdat zij dapper strijden tegen hun vijanden, ook wel eens tot de bloede toe en om een volkomen overwinning over hen te behalen, Ef. 6 22. Omdat zij de wereld en de enge len oordelen zullen. Eindelijk, omdat zij met de Kroon des levens bekroond zullen worden, 2 Tim. 4 8. De gelovigen zijn priesters, omdat zij kennis hebben van de goddelijke ver- borgenheden. Omdat zij een vrije toe-, gang hebben tot Gods genadetroon, Hebr. 4 16; Omdat zij geestelijke of feranden opofferen, 1 Petr. 2:5; Om dat zij God op een aangename en wel- behagelijke wijze dienen. Omdat zij ook voor anderen bidden en Gods zegen over anderen afsmeken, omdat zij een heilig volk zijn, 1 Petr. 2:9. De gelovigen zijn dus geen wereldse, maar geestelijke koningen en priesters. Daarom voegt Johannes er bij: Gode en Zijn Vader. Joh. Beukelman De heer P. D. Sieling heeft ter ge legenheid van zijn 40 jarig ambtsjubi leum als voorzitter van de Landbouw- Vereniging „Ons Belang" te Melissant een hoge Koninklijke onderscheiding ontvangen. Hij werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester D. van Heyst die zo juist het eremetaal bij de heer Sieling op de borst heeft gespeld en de tweede voorzitter, de heer A. W. van Kempen, complimenteren de jubilaris. Mede inzittende kreeg verwondingen en een hersenschudding Bijna in ieder nummer van ons blad hebben we ernstige verkeersongelukken te melden. Vorige week het dodelijk on geluk te Achthuizen en het motoronge luk te Dirksland, waarbij een man, zijn vrouw en kind zwaar gewond in het ziekenhuis moesten worden gebracht Maandagavond werd te Melissant de laatste van een serie grootscheepse B.B. oefeningen gehouden die de afgelopen drie maanden op Flakkee gehouden zijn. De bedoeling van deze oefening was dat men leerde samenwerken met de verschillende hulpploegen uit de gemeenten en tot slot zelfs dat alle afde lingen van de B.B. van het gehele eiland zouden kunnen samenwerken. Dat die samenwerking na afloop van de oefeningen prachtig is heeft men maandagavond kunnen constateren toen er op vijftien plaatsen in Melissant een brand gemeld werd die het gevolg was van een botsing tussen een mili tair vliegtuig, dat voor oefendoelein den geregeld laag boven Goeree-Over- flakkee vliegt en een één-motorig vlieg tuig van een luchtsproeibedrijf, dat eveneens laag over het eiland pleegt te vliegen. Het militaire vliegtuig zou op een huizencomplex Voorstraat-Achter weg neergestort zijn. 16 woningen, 8 winkels, 4 bedrijven, 6 grote schuren en nog wat kleinere schuurtjes werden de dupe van dit ongeluk, terwijl 80 personen in nood kwamen te verkeren. Hitte en vliegvuur zorgden voor nog wat branden aan de overzijde van de Voorstraat en verder op vele plaatsen in de oude dorpskern, zodat vele stra ten moesten worden afgezet. Melissant is de enige gemeente op het eiland die geen haven bezit en zo was het moeilijk om water te krijgen. Men heeft in veelvuldig aanjaagver- band moeten werken om de 8 brand spuiten met de vele slangen van water te kunnen voorzien, omdat het water ver buiten het dorp moest worden op gepompt. Om b.v. het brandende post kantoor water te kunnen geven had men 740 meter slangen nodig. Dit nam echter niet weg dat dit maar een kwes tie van enkele minuten was. De commandant van de brandweer te Melissant was allerminst onder de in druk van alles wat zijn gemeente over kwam. De heer Tieleman had alles keu rig geregeld. Hij had zelf een post waar lachende vorstin de hoogste onderschei ding die Engeland kent. In Wereldoorlog I en II heeft Enge land alle reden gehad zich deze „mees- tercoup" van Disraeli met hett grootste genoegen te herinneren. Maar toen be gon de aftakeling van het Imperium. India werd zelfstandig. Nasser pikte het Suezkanaal in. En de Cyprioten, die zagen hoe de Britse leeuw aan zijn staart werd getrokken, durfden zich te roeren. Een groot staatsman won Cyprus voor de Britten. Een niet minder groot staatsman zal nodig zijn om een oplos sing te vinden voor het vraagstuk hoe Cyprus zó weer kwijt te raken dat En geland en de daarmee verbonden lan den daarvan het minste nadeel onder vinden! hij door middel van zijn ordonnansen op de hoogte bleef van wat er in de gemeente plaats vond. Van minuut tot minuut kon hij nagaan wie er water gaf, met hoeveel stralen, of er wel vol doende druk was. Wanneer de brand geblust v^as, kon hij spuiten en man schappen doorzenden naar een nieuwe brand. Voortreffelijk werk Het gehele complex van de brand weer werkte voortreffelijk. Met de E.H.B.O. en Roode Kruis ging het even zo. Men had zelfs een post ingericht bij de verzamelplaats voor gewonden. Dat was bijzonder gemakkelijk, omdat men dan precies kon nagaan waar de wagens voor ziekenvervoer waren en ook weer via de loodsboden wist hoe veel gewonden men verwachten kon. Mevr. Goedhart, die hier de leiding had vertelde ons dat Ouddorp stipt de orders opvolgde en men geen betere hulp kon vinden. De anderen verzuim den wel eens een enkele keer de stand van zaken op te geven. De reddingsploegen hadden hun eigen mening over het verloop van de oefe ning. Ze .maakten het wat ingewikkel der en wisten zich en hun geredden voor het oog der omstanders te ont trekken door ze op een dwaalspoor te brengen. Waarderende woorden Promotor van de Stichting B.B. te Den Haag de heer G. A. Suermondt bracht de redders hulde voor deze eigen wijze van werken. Alleen had hij gaar- Vrolijk komen de manschappen van de brandweer te Ouddorp voor de oefe ning te Melissant aan. Om zich te verplaatsen rijden enige andere personen mee naar de plaatsen van het onheil. Cor Noordijk (bloothqofds) gaf aanwij zingen waar men heen moest. ne gezien dat ze, wanneer nodig hier en daar een raam ingeslagenhadden. De heer Suermondt wilde geen techni sche bespreking houden maar had wel bewondering voor de toewijding waar mede gewerkt was. Spr. had gezien dat er een brandweerman een half uur lang op een boom had staan spuiten tot de vermeende brand was geblust. „Het ging allemaal prachtig. Flakkee staat klaar als er onverhoopt iets zou gebeu ren, aldus spr., want het worden span nende jaren. We moeten ons voorberei den op een taak die hopelijk nooit komt maar waarvan de mogelijkheid niet uit gesloten is. Het westen moet sterker zijn. elke vrouw en elke man op zijn eigen plaats moeten meewerken tot de kracht van het Vaderland", zo besloot de heer Suermondt. Ook burgemeester van Heyst sprak waarderende woorden tot de velen die hadden medegewerkt de oefening te doen slagen. Spr. zei niet voldoende technisch onderlegd te zijn om te kun nen oordelen maar hij wist met grote zekerheid dat allen zich spontaan had den ingezet. De heer Carels, nog hees van het ge ven van vele opdrachten op de com mandopost, prees zijn medewerkers in de verbinding en mobilofoonwagens en bracht hulde aan de stille mede werkers, waarbij hij speciaal de heer Prins een extra pluim gaf. Men wisselde nog enge tijd van ge dachten over het verloop, maar met de beste wil van de wereld kon men geen grote fouten ontdekken. Na wat heen en weer gepraat, bleken dat er eigen lijk helemaal geen fouten gemaakt zijn. De volgende drie maanden zullen in het teken staan van de E.H.B.O. UNOPADio-iA Mmew/ims Bij het wetenschappelijk medisch on derzoek is volgens The Tomato and Cucumber Marketing Board Journal" komen vast te staan, dat de stof lycopi- ne een bijzonder goed voorbehoed mid del is tegen allerlei infecties. Deze stof is het, die de belangrijkate thans weer een ongeluk, een slipgeval, waarbij zr. Dolk van het Kraamcen- trum, Hobbemastraat 11 te Middelhar- nis met haar Volkswagen op de Dirks- landse dijk tegen een boom reed. Op de foto hiernaast ziet men wel hoe ern stig dat is aangekomen. Zr. Dolk reed woensdagmiddag zo te gen 5 uur met haar Volkswagen in de richting Dirksland toen zij in de laatste flauwe bocht van de Dirksland- sedijk slipte en tegen een boom terecht kwam. De gevolgen waren dat de wa gen totaal verkreukeld werd. De be stuurster zr. Dolk bekwam wonder bo ven wonder geen lichamelijk letsel, maar de naast haar zittende vriendin mej. van Noppen, onderwijzeres te Slikkerveer, werd bloedend aan het hoofd gewond door glasscherven van de ruit van de rechter deur. Door langs komende automobilisten werd hulp verleend, doktoren politie en ziekenauto opgebeld, die vrij spoedig aanwezig waren. Dr. Bakker verleende de eerste hulp. De getroffene werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis ver voerd. De Volkswagen werd door een kraanwagen van firma de Lignie weg gesleept. Even 5 uur gebeurde weer een onge luk op het kruispunt Holland Zeeland te Sommeldijk. De heer Adr. van Mou- rik, wonende in de Noordoostpolder, die met vakantie was te Herkingen, reed met zijn bromfiets van de Langeweg richting Middelharnis. Vanuit de Krakeelstraat kwam een bestelwagen van fa. Hobbel aangereden. De bromfietser stopte niet bij het stop- bord en het zou een geweldige botsing zijn geworden, als niet de heer W. v. Heemst, die het zag aankomen, door gebaar te maken, de bestelwagen en de bromfietser tot minder vaart had ge dwongen. Evenwel ontstond toch nog een bot sing, de bromfietser kwam te vallen en brak zijn enkel. Dokter Wieringa ver voerde de heer van Mourik naar zijn huis om hem daar te verbinden. is om de tomaten hun rode kleur te geven. Bij de proeven werden dieren met lycopine geïnjecteerd, dat uit tomaten verkregen was. Diverse infecties kre gen op de dieren geen vat in tegenstel ling met de dieren, die deze injecties niet gekregen hadden. Wij mogen dit wel als een aanwijzing te meer beschouwen dat tomaten toch wel erg gezond zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1