EiüunDEn-niEui/s 445. OM HET VEN En nu Moby-koppeling Aanbieding geschenk der vissers aan dhr. Van Eek te Stellendam Vergadering Chr. Scholenbond Volksverhuizing Nieuwe voorzitter suikerfabriek „Puttershoek" Rolfilm-posiservice 2ie blad Vrijdag 27 juni 1958 No. 2708 reeds vanaf Gratis proefrit toegestaan rirma Witvliet Middeihamis - Tei. 2073 Eerste prijs pooiaardappel-wedstrijd 3c/v7immeffSL.^ KERNENERGIE Stijf en Stram? Nu hier - dan daar "^y-^ ér/cA/i^7J^ Mémoires Herinneringen van Minister Treub Nachtvergade ringen Koud vlees met een fles Vfijn. Na gedane arbeid is het goed rusten. ,Vie een belangrijke plaats in het open bare leven heeft bekleed vindt nog al eens reden zijn mémoires of herinne ringen te boek te stellen. Het is niet gemakkelijk dat geheel onpartijdig te doen en het brengt ook in de verleiding eigen goede daden vooral niet naar de achtergrond te dringen. Met dat al, de levensavond brengt rust mede, ook in onze oordeelvelling over wat eens was, gedaan of gezegd werd. 'n Boek schrij ven; a tête reposée met uitgeruste gedachten! Troelstra heeft zijn gedenkschriften uitgegeven. Hij is ons niet zoveel in de tijd vooruit of ondergetekende weet zich zijner en zijner medestrijders wel te herinneren. Na al het rumoer, de strijdvergaderingen, het reizen en trek ken, de vergissingen en het kenteren van de volksovertuiging vraagt ge on willekeurig; wat nu? Veel van wat de socialisten eisten hebben zij verwor ven. Daar staan ze dan; wat nu? Niets is voor hen gevaarlijker dan hun zin gekregen te hebben, de idealen bereikt, wat nu, waar zullen we nu om boksen? En de gehele maatschappij-ontwikke ling is voortgeschreden. Mr. M. W. F. Treub, de man van de Vrijzinnig Democraten, oud-minister van Landbouw en Handel, daarna van inantiën, schreef ook zijn mémoires. Herinneringen genoemd, in 1929/1930 verschenen in de Haagse Post, later in boekvorm uitgegeven. Bij deze herin neringen komen bij de lezer ook weer herinneringen en gedachten op. Hoe is een ieder toch kind van zijn tijd.' Treub heeft aan de sociale wetgeving, de ra den van arbeid en de invaliditeits- en ouderdomswet van 1919 contrecoeur medegewerkt. Hij was van oordeel dat de Ongevallenwet zeker reden van be staan had, maar overigens moest een ieder voor slechte tijden zelf zorgen, vooral nu de positie van de arbeider zoveel verbeterd is. Dat schreef hij in 1929. De man moest nu zijn ogen eens kunnen opslaan! Hij zag in de gedwon gen verzekering een verslapping van de eigen verantwoordelijkheid. Daarin had hij niet geheel ongelijk. Hoe zijn de tij den veranderd. Links, maar ook rechts, zijn nu om strijd doende het sociale verzekeringsgebouw af te bouwen en de lasten daarvan op handel en verkeer te leggen. Net zo lang tot het ezeltje bezwijkt, hij begint nu al op zijn poot jes te trillen. Prof. mr. Treub werd als minister van Landbouw, Handel en Verkeer in de laatste dagen van juli 1914 overval len door het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Dat gaf heel wat zenu wen en heel wat werk op de departe menten. Op 28 juli besloot het bestuur van de Amsterdamse Effectenbeurs de Beurs te sluiten. Maar, zonder Beurs konden dan de prolongatieposten, het geld geven op effecten in onderpand, niet geliquideerd worden. Storten en bijstorten moest nu eenmaal over de Beurs lopen. Geen Beurs: dan ook geen executie van slechte posten! En elke positie zonk met de dag in. Het op prolongatie uitstaande crediet beliep enkele honderden miljoenen. In de bankwereld waren gelukkig vele knappe knoppen, eerlijke vader landers, die de minister in alles wilden bijstaan. De „houte finance", alle bank directeuren, waren 's avonds in Am sterdam bijeen en vroegen of de minis ters Treub en Bertling ook daar kon den komen om de toestand te bespre ken. Nu was er zowat doorjppend mi nisterraad, des ondanks gingen beide heren er heen. Daarop volgde nog dit dat, bij hoge uitzondering, de bankdi recteuren in de Ministerraad mochten komen, zoiets was nog nooit vertoond! Met spoed moest de Beurswet veran derd, dat ontwierp men met behulp van de hoge ambtenaren direct. Het voorstel moest nu nog naar de Raad van State, die gehoord moest worden en maar moest zorgen present te zijn. Intussen, het was 's avonds 7 uur, was Treub nog bij de Koningin geroepen, maar hij arriveerde pas tegen negen uur op 't Paleis. Hare Majesteit ver ontschuldigde haar Minister direct, we tende hoe gespannen hij in deze dagen was. Zo werd het middernacht eer de Raad van State het ontwerp, dat de Koningin ingezien had, ter tafel kreeg. Maar de heren waren naar huis gegaan zij hadden al zo lang zitten wachten. Hindert niet, de leden werden alsnog verzocht op te komen, en zij kwamen en schonken hun fiat op het wetsont werp. Dat was een grote overwinning want voor de Raad van State staan zelfs ministers met de hoed in de hand! Maar nu waren de vroede heren, na middernacht door hun voorzitter weer opgeroepen. Dat ging met de telefoon, maar Treub had een pracht argument daarin, dat hij nu zeggen kon dat de Koningin zijn ontwerp al gezien had en er zelfs Haar handtekening onder had gezet, iets wat zij anders nimmer placht te doen. Nog diezelfde nacht ging het wets ontwerp naar de Landsdrukkerij op dat de Tweede Kamerleden het de volgen de dag konden behandelen. Teruggekomen van het bezoek aan de Koningin kwam Treub weer in de Ministerraad, die zowat dag en nacht bijeen was. Non-stop vergaderingen; men moet veel geesteskracht en uit houdingsvermogen hebben om dan niet „gaar" te worden. De Ministerpresident Cort van der Linden, de man met de ijskoude blik uit zijn blauwe ogen en wiens gelaat met een grijze puntbaard versierd was, bleek een beste kerel te zijn. Want men was al zo'n dag en nacht aan 't praten, schrijven, lopen, beslissen, dat er veel ander goeds bij inschoot. Cort van der Linden vroeg nu, toen Treub weer binnen trad: Hebt U nu al gegeten? Treub zei: neen, nog niet aan gedacht en ook geen tijd ge had. Toen wilde men niet verder gaan voor Treub iets gebruikt had. Fluks werd er in de „Witte Sociteit" een scho tel koud vlees en een fles wijn gehaald voor minister Treub. Daarmede ver kwikte deze zich. Dat mocht ook wel. Ge vraagt U wel eens af: hoe houden sommige mensen die inspanning vol. Want arbeid van de geest mat meer af van die van de hand. Nu, Treub leverde wel meer van deze staaltjes. Allemaal ten bate van 't Land. Niet om eer of centjes. Waarnemer De volautomatische bromfiets Rijmen van Tij men Ja, Herkingen stond weer eens in Het teken van verhuizen En als er niet werd opgelet, Dan maakte men abuizen Een ieder houdt z'n spulletjes. Het liefst maar bij elkaar. Doch bij een „volksverhuizing" is Dat een probleem, nietwaar? Enfin de rust is weer gekeerd, Elk is er mee gebaat. En Herkingen bezit zowaar Een lege koffiestraat. Daar kan men nu geen „bakje doen". En „pasjes" even praten. Men heeft nu deze Koffiestraat, Voor afbraak slechts gelaten. Bejaarden mogen daar nu straks, Een aardig huisje vinden. En ja, dan trekt de Koffiestraat, Weer buren en veel vrinden. Zo brengt de afbraak nog veel goeds. Voor acht bejaarde mensen. Wie zou er dus ons Herkingen, Niet als z'n woonplaats wensen? Tijmen Bij de pootaardappelwedstrijd, geor ganiseerd door de LJC-Flakkee, is de heer C. van Strien als eerste prijswin naar naar voren gekomen. No. 2 was de heer G. van Oorschot. De zaaiwedstrijd is gewonnen door de heer W. Hanenberg, gevolgd door de heer C. van Strien als no. 2. Door de ze uitslag is de heer Van Strien in het bezit gekomen van de wisselbeker, die ter beschikking is gesteld door kunstmesthandel Kooman Co NV te Dirksland. Overige fraaie prijzen wer den verkregen van de firma's Osse- weijer. Van der Have, Van Reijen en Caago. In de gisteren te Rotterdam gehouden algemene vergadering van de Coöp Sui kerfabriek en Raffinaderij „Putters- hoek" te Puttershoek is in de vacature wijlen de heer W. H. de Vos te Dord recht, tot voorzitter gekozen de heer G. J. Buth te Sommelsdijk. De heer Buth die reeds waarnemend voorzitter is ver kreeg 1700 stemmen. Zijn tegen kandi daat drs. K. C. van Kempen te Oolt- gensplaat (Achthuizen), die door de Raad van toezicht unaniem was voor gedragen, behaalde ruim 1000 stemmen. De Zeeuws-Vlamingen, die over de verhoging der veertarieven in hun streek allerminst te spreken zijn ik heb daar verleden week over geschre ven hebben het er niet bij laten zit ten en zijn in groten getale per auto naar Den Haag getrokken, om Minister Algera eens flink de mantel uit te bor stelen. Vanzelfsprekend is er niets te gen een protest, wanneer men het met een bepaalde handeling van Overheids- personen niet eens is, maar zo het nu door de Zeeuws-Vlamingen gedaan is, is het absoluut fout. Men heeft er een soort carnavals-optocht van gemaakt, waarbij zelfs bierwagens in de stoet meereden, omdat de malcontenten on derweg geen dorst wilden lijden. Bo vendien is het klinkklare onzin om te dreigen niet uit Den Haag te zullen vertrekken vóórdat de minister een dui delijk antwoord op deze petitie gege ven zou hebben. Van een school kind kan men zo'n eis verwach ten, maar iemand met een redelijk verstand moet toch kunnen be grijpen, dat een minister dit nooit zal doen. Zijne excel lentie zal vanzelf de klachten in ont vangst nemen en tegen de demonstran ten zeggen dat hij de zaak in studie zal nemen, maar méér zal en kan hij niet doen. Op een foto van deze demon stratie zag ik zelfs een auto, waarop nota-bene met bloedvergieten gedreigd werd, indien de eisen niet worden inge willigd. Kijk, zoiets is toch al te dwaas. Geen enkele minister zal voor zulke dreigementen in zijn schulp kruipen. Het tekent alleen maar de mentaliteit van de Zeeuws-Vlamingen. Nee, zo'n betoging werpt geen vrucht af. Tenslot te moeten we de overheid die over ons gesteld is gehoorzamen. Een overheid die door het volk zelf is gekozen. Men gaat daar de verkeerde kant uit, temeer waar men al spreekt van steigers te zullen opblazen, straten opbreken, veerhavens versperren en al dat fraais, wanneer men de veertarieven verhoogt. Dat is revolutionnair. Laten de Zeeu wen bedenken, dat ze dan toch het on derspit moeten derlven, want geen enkele regering zal zich laten dwingen. Dan is daar nog „de sterke arm", die met de opruiers wel weet af te rekenen. En 't slot van 't lied zal zijn, dat men totaal niets heeft bereikt. Langs de or delijke weg trachten om een verzoek ingewilligd te krijgen, daar zal niemand J.l. vrijdagavond waren het bestuur van de Vissersvereniging „Samenwer king" met de leden in besloten kring bijeen om aan hun scheidende voorzit ter dhr. A. van Eek een huldeblijk aan te bieden. De voorzitter werd allereerst toegesproken door dhr. J. van Seters, die in het kort memoreerde het vele werk, door hem voor de visserij ver richt. Hij bood namens de vissers een prachtige schilderij aan, een zeegezicht met visschersschepen en alzo een zeer toepasselijk geschenk. Voorts werd het woord gevoerd door dhr. H. Brinkman Pz., die eraan herinnerde, hoe dhr. Van Eek de vissers altijd met raad en daad had bijgestaan. Hij wees op de achter uitgang van de visserij en de toekom stige moeilijkheden in verband met de uitvoering van het Deltaplan, waarbij hij de hoop uitsprak, dat dhr. Van Eek in Den Haag nog tot hulp zou kunnen zijn bij de besprekingen met de autori teiten omtrent de financiële maatrege len inzake de Deltawet. Hij wenste de scheidende voorzitter en zijn vrouw nog vele goede jaren toe. De heer Van Eek dankte de sprekers en de leden voor het schitterende ca- Wij zorgen dat de ons per post toege zonden rolfilms weer spoedig kant en klaar in uw bezit zijn. FOTOHANDEL J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK deau en zei, dat hij vanaf 1935 de be langen der vissers had mogen behar tigen. Zijn belangstelling was steeds naar de visserij uitgegaan. De samenwerking in het bestuur was altijd buitengewoon prettig. Spr. gaf de verzekering, dat hij voorlopig nog werk zaam zal blijven voor de visserij en dat het contact met Stellendam via de vissers, die steeds in Scheveningen zijn, dit zal vergemakkelijken. Tenslotte wenste hij allen het beste toe voor hun persoon gezin en bedrijf. Kernenergie als dr^ f kracht voor vliegtuigen. Washington Vermoede lijk zal het eerste Amerikaanse door kernenergie aangedreven vliegtuig on bemand zijn en op afstand bestuurd worden, zodat het een half jaar of een heel jaar over een uitgestrekt gebied kan blijven cirkelen; daarna kan het tot landen gebracht worden teneinde een onderzoek in te stellen naar de straling die is opgetreden, de slijtage der onder delen en naar de vermoeidheid van de metalen. Dit alles wordt uitvoerig be sproken in een artikel over „de aan drijving van vliegtuigen met behulp van kernenergie ten behoeve van de landsverdediging" dat is gepubliceerd door de afdeling Atomische Produkten van de General Elektric Co. De maat schappij werkt reeds vijf jaar aan de ontwikkeling van materialen, daarmee verband houdende technische proble men en de verschillende methoden voor de toepassing van de kerenergle in de luchtvaart. iets tegen hebben, zelfs de minister niet maar men moet nooit revolutionnair gaan optreden. Dat gaat te ver. Zoals het ook te ver gegaan is in Zeeuws Vlaanderen met het bekalken van mu ren en straten. Tot op de kerkgebouwen stonden hun strijdleuzen. „Tot in de hel met Algera" stond er op een kerk. Dat is toch wel beneden de waardig heid van het doel, waarvoor men strijdt. Hoewel al dat geklodder op de muren zinloos is, getuigt het niet van fijngevoeligheid om zelfs de kerkmu ren niet te ontzien. De hele actie kan door zulke dingen niet anders dan ge schaad worden. Schram had de Zeeuws Vlamingen wijzer gedacht! Herkingen, dat daar in een vergeten hoek van 't eiland aan de Grevelingen ligt, is er ook weer op vooruitgegaan. Na het grote gebeuren, dat er dit jaar de eerste aardbeien van de koude grond werden geplukt (waarom die teler niet tot „aerbezemkeunink" uitgeroepen?) is thans alweer de opening van het nieuwe postkantoor gepasseerd. Het is een mooie aanwinst voor die gemeente, 't Is dat kantoorhouder van Putten in Nieuwe Tonge ook een pracht kantoor heeft gekregen, want anders zou hij thans zeker naar zijn oude standplaats terug verlangen. De Herkenaars kun nen nu hun postzaken in een keurig ge bouw afdoen. En hun post in een mooie rooie brievenbus kwijt. Er is bij P.T.T. in de loop der jaren heel wat veran derd. Denk maar eens aan de oude uni formen der bestellers met de hoge halskraag en het buitenmodel petje. Wat er ook veranderd is, de rode brie ven bussen zijn gebleven. Slechts één plaats in Nederland bezit een groene brievenbus. Ra, ra, waar is dat. Nou in Soestdijk, als U 't nog niet wist. Hare. Majesteit de Koningin heeft blijkbaar zo'n hekel aan die fel rode kleur, dat ze haar post niet in een normale bus wil werpen. Daarom is er in Soestdijk een groene, de meest zachte kleur voor de ogen! Elke week komen er nieuwe boeken van de pers. Goede en slechte. Boeken die veel meer gekocht moesten worden en boeken die nooit gekocht of gelezen moesten worden. Een van de laatst ver schenen boeken is getiteld: „Stedeling en boer". Het Landbouwschap is op de gedachte gekomen eens te doen onder zoeken, hoe de stedeling over de boer denkt. Een aantal doctorandi heeft met de hulp van enige candidaten en stu denten eens „wetenschappelijk" onder zocht hoe de stadsbewoners over de boeren en tuinders denken. Het resul taat van dit onderzoek is het Land bouwschap tegengevallen. Hoe bestaat het! Schram kreeg een blad onder de ogen, waarin onder het hoofd: „Moder ne zotteidap" enige grepen uit dit boek worden weergegeven. Wilt U eens we ten, hoe de stedeling over de boer denkt? Luister dan: Een boer is maar een boer. Een boer is geen mens, hij gaat met beesten om. Een boer is net een varken. Alle boeren zijn verraaiers. Een boer houdt meer van z'n bees ten dan van z'n mensen. Als één van mijn zoons tuinder wordt, sla ik hem eerst de poten kapot! Een boer zit altijd in de mest. Manieren zijn stug, lomp. Ze zijn altijd hor- kig. Ze benne altijd zo bokkig. Er zijn maar twee soorten: Ie slechte, 2e hele slechte. Lomp, hij drinkt altijd zo. Ze kunnen je soms als een koe aankijken. Geldwolven zijn het, schrapen en nog eens schrapen. Eer; boer is altijd zo vies. Verschrikke lijk lomp. Ze zijn nooit mensen ge weest! Hoe vindt U zoiets, mijn lezers? Deze uitspraken staan letterlijk in dat we tenschappelijke boek. Er staan ook nog enige uitspraken in, die waarderend zijn voor de boeren of in elk geval niet beledigend, maar ze vormen de minder heid van de ondervraagden het wa ren mannen en vrouwen meende één procent de boeren aan hun reuk te ken nen waren! Men kan het dus ruiken, dat het een boer is! Het blad waarin ik dit las verwon dert er zich over, dat het Landbouw schap de copie van dit boek niet meteen in de prullemand gesmeten heeft. Nu, daar is Schram ook verwonderd over. Dat men zoiets laat drukken en aan de openbaarheid prijs geeft. Het Land bouwschap weet zeker met het geld geen raad! Overigens begrijpt het blad ook niet, dat de boeren niet als één man tegen die vunzige uitgave hebben ge protesteerd. Inderdaad, maar de boeren vinden het misschien beneden hun waardigheid om op zulke nonsens te reageren,. Er zal weer een oorlog nodig zijn om de stadsbewoners tot andere gedachten te brengen. Herinnert ge U nog hoe de stedelingen in de laatste oorlog de handen van die vieze, lompe boeren gekust zouden hebben, toen ze hun aan wat voedsel hielpen? Hoe ze die stugge, bokkige boeren gesmeekt hebben om wat graan en uren aan uren Verleden week zaterdag hield de Chr. Scholenbond in de Chr. U.L.O. school een ledenvergadering, die voor de laat ste maal gepresideerd werd door zijn voorzitter, dhr. A. van Eek van Stellen dam. Na de opening op de gebruike lijke wijze stelde deze allereerst aan de orde de bestuursverkiezing. Het hele bestuur trad af en er waren 2 vakatu- res, van dhr. Dubbeldam uit Oude Ton ge, die verleden jaar vertrok en van de voorzitter, die wegens vervroegde pensionering van het eiland gaat ver trekken. Dhr. Bloot stelde zich niet her kiesbaar. Als nieuwe voorzitter van de Scholenbond werd door de vergadering aangewezen ds. van Wakeren, Ned. Herv. predikant te Stad aan 't Haring vliet. Herkozen werden de heren P. J. C. van Leeuwen, J. van Oostenbrugge, J. Neijenhuis en dhr. Baars (Dirksland), terwijl in de vakatures benoemd wer den de heren P. Spuijbroek te Ouddorp en Veth te Oude Tonge. De voorzitter hield daarna een cau serie over het onderwerp „Huidige on derwijsproblemen", waarop een geani meerde discussie volgde met als hoofd punt het schrikbarend tekort aan solli citanten bij vakatures voor hoofd en on- derwijzer(es). Tenslotte nam de voorzitter met een kort woord afscheid. Hij herinnerde er aan, dat hij vanaf de oprichting in 1946 het voorzitterschap had bekleed, de ac tie, die de Scholenbond had gevoerd voor de stichting van de Chr. B.L.O.- school, de deelname aan de Tandheel kundige Jeugdzorg, de Schooldagen enz. Hij hoopte, dat de nieuwe voorzitter de Scholenbond tot vernieuwde activiteit zou kunnen brengen en sprak daarvoor zijn beste wensen uit. Namens bestuur en leden dankte dhr. Bloot de schei dende voorzitter voor zijn arbeid ten dienste van het Chr. Onderwijs op Goe- ree en Overflakkee en bood hij hem als herinnering aan deze arbeid een boek werk aan. Met dankzegging door dhr. Van Leeuwen werd de vergadering be ëindigd. Scheepsvinnen om het stampen te gen te gaan. Cambridge, Massachusetts Scheepsbouwkundigen van het hier gevestigde Instituut voor Technologe (MIT) zijn bezig aan de ontwikkeling van een nieuw soort vinnen voor zee schepen, die het stampen moeten tegen gaan. De vinnen die aan de boeg van het schip moeten worden bevestigd, on geveer zoals de vleugels aan een vlieg tuig hebben een dubbele rol te vervul len, namelijk het beperken van een der voornaamste zaken van zeeziekte en het vergroten van de snelheid van het schip bij ruwe zee. Proefnemingen heb ben de theorethische berekeningen be vestigd, dat het stampen van een schip tot de helft kan worden verminderd. (Zover ons bekend, worden dergelijke vinnen aangebracht aan de bij de Droogdok Mij. in aanbouw zijnde pas sagiersschip „Rotterdam", Red.) Neem Kruschen - en Uw pqnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pij nen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan onder vinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende orga nen weer op gang brengt, krijgen de pijn verwekkende onzuiverheden geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze afgevoerd langs natuurlijke weg liepen om bij een tuinder wat groente te bemachtigen? Zij ze dat allemaal vergeten? Schram zou wel eens willen weten bij welk soort mensen de enquê teurs hun licht opgestoken hebben. Ze ker bij stadsmensen die menen dat de melkboer, de groenteboer en de bakker, die ze toch elke dag noodzakelijk aan de deur moeten ontvangen hun waren zo maar ergens uit de lucht grijpen! Het lust me niet om het oordeel van deze stedelingen over boer en tuinders te ontleden. De boeren zullen er goed aan doen het verschijnen van dit boek door hun Landbouwschap in gedachten te houden. Er komen tijden en weer tijden! En met het blad ben ik het vol komen eens, dat het beste wat het Land bouwschap kan doen, is: de oplaag van „Stedeling en Boer" zo snel mogelijk in de kachel stoppen! Schrammetje (8) Zo hij ziet, Uggen hier twee kortha ren, die sinds de weduwe Berends ver wokken is, door één der boeren tegen oetahng worden verzorgd en alleen nu ™3 een paar dagen de stad ontvlucht IS, m de rennen bij het jachthuis hun oude verblijven hebben betrokken, waar ze door de chauffeur worden verzorgd. Daarnaast heeft hij een manvaste fierder gekocht, die zich momenteel nog ;n de stad bevindt, maar die bestemd IS, om de jachtopzichter op de voet te volgen als hij zich op surveillance be vindt. Reeds vroeger was hij een voorstan der van een manvaste hond ten gerieve van de jachtopzichter, maar waar Be rends zeer weinig interesse toonde en overigens goed voldeed, heeft hij zulk een hond allerminst willen opdringen. Achteraf beschouwd is het misschien wel onverstandig geweest, want wie weet of dit niet diens tragisch einde had kunnen voorkomen. Enfin, daar over na te kaarten heeft geen zin. De jachtheer is maar wat in zijn nop jes als Beverink laat blijken, dat hij, indien de beschikbare tijd dit althans veroorlooft, liever tien honden te ver zorgen heeft, dan vijf, waarop de jacht heer lachend reageert met de opmer king, dat men ook van het goede te veel kan krijgen. Ja, als de tijd het toelaat, dat heeft Beverink goed gezegd, want ook heeft hij de zorg voor vier fretten, die on misbare helpers bij de konijnenjacht, die op tijd hun nat en droog moeten hebben. „Zo, nu zullen we er voorlopig maar een eind aan maken", zegt de jachtheer, „want anders zou je nog schrikken voor zoveel werk". „Allerminst meneer, geen moeite zal mij te groot zijn, nu ik een betrekking krijg, waarnaar ik steeds zo vurig heb verlangd". „Ik wil eerlijk zijn, dat ik het niet met je aangedurfd zou hebben, als ik niet zulke bijzondere gunstige inlich tingen: had ontvangen. In dit revier is het een plaats voor een functionaris, die het vak door en door kent. Wanneer denk je de betrekking te kunnen aan vaarden?" Ja, dat ligt er natuurlijk aan met in gang van welke datum hij op de mijn ontslag kan krijgen. Naar hij meent moet dit een maand tevoren worden aangevraagd, overigens liever vandaag dan morgen. Misschien dat meneer de graaf nog een goed woordje voor hem kan doen, zodat hij bijvoorbeeld 1 maart hier zou kunnen komen. „Weet je, wat ik doen zal? Vanavond nog zal ik hem vragen zich zo spoedig mogelijk met de directie in verbinding te stellen teneinde te bevorderen, dat je ontslag ginds 1 maart ingaat. Wat zal dat voor mij een geruststel ling betekenen, als ik weet, dat dit re vier niet langer aan z'n lot is overge laten. Ik heb me de laatste tijd telkens geërgerd, dat het wild niet die verzor ging kreeg, die het behoefde met name in de barre vorstperiode, die nu geluk kig weer achter de rug is en dan denk ik in 't bijzonder aan het ree wild, dat het zwaar te verantwoorden heeft ge had. Echter, we hebben ook gemengd bos met allerlei onderbegroeiing, zodat ze altijd het leven kimen houden. Ook het waterwild heeft het niet gemak kelijk gehad en de fazanten evenmin. Wat de eenden betreft, moet het vrij streng vriezen, voor ze krimp hebben. Wel vriest het ven vrijwel terstond toe dat gaat steeds zo met stilstaand wa ter maar het betrekkelijk snel stro mende grensriviertje houdt het lang vol ijsvrij te blijven, zodat ze bij elke vorstperiode daar hun toevlucht zoeken Uit de aard de zaak was ook dit diep de laatste weken dichtgevroren en waér ze zich zolang gered hebben, is mij heus een raadsel. Steeds laat ik in der gelijke omstandigheden wakken kappen in het ven en dat ze dan tevens behoor lijk gevoederd worden, behoef ik je ze ker niet te zeggen. Eveneens moest thans het voederen van de fazanten volledig achterwege blijven en verschillende hanen zullen dientengevolge wel voor goed de plaat gepoetst hebben. Maar nu wordt het tijd, dat we gaan koffiedrinken, want je zult wel al een hele dag gehad hebben". Nou, dat zal Karel niet ontkennen, want hij is met de eerste trein om half zes vertrokken. Maar z'n moeder heeft wel gezorgd, dat hij geen honger be hoefde te lijden en onderweg heeft hij de meegegeven mondvoorraad een paar keer aangesproken, zodat hij vandaag nog niets te kort is gekomen. Op het bellen van de jachtheer treedt Jan, de chauffeur binnen, die alles reeds klaar heeft, zodat de heren wel ter stond kunnen aanschikken, wat men zich geen tweemaal laat zeggen. Waar het toch te laat is om weer thuis te komen, maakt Karel gaarne van de geboden gelegenheid gebruik met de anderen in het jachthuis te overnachten; anders zou Jan hem weer naar het dorp moeten rijden en nu heb ben ze de hele avond nog tot hun be schikking, zodat ze nog eens rustig kunnen praten. Na de koffiemaaltijd zullen ze een gedeelte van het veld in ogenschouw nemen, om de nieuwe jachtopziener met het revier enigszins vertrouwd te maken. Als ze 's middags met hun drieën op stap gaan kan Karel moeilijk geloven, dat het werkelijk is en geen dromen. Eindelijk, eindelijk is het dan zover dat hij de donkere mijnschacht voor immer vaarwel kan zeggen en het volle leven tegemoet treedt, dat tot nog toe slechts in zijn verbeelding heeft be staan. Maar nu is het heerlijke realiteit ge worden en hij zou het wel kunnen uit jubelen, zo blij is hij. De beklemming, die hem de laatste jaren drukte is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een arbeidslust, waarvoor woorden te kort schieten om haar te beschrijven. Die Van Laar toch, de kerel moet be^ist overdreven hebben, want al mag hij, Karel, theoretisch dan met al les en nog wat op de hoogte zijn, in de praktijk zal hij straks vast en zeker met heel wat moeilijkheden te kampen krij gen, waarvoor hij, trots al zijn kennis, geen oplossing weet. Bij de gedachte hieraan zet hij bij voorbaat zijn tan den op elkaar en is vast besloten, het koste wat het wil, bij zijn patroon een goed figuur te slaan. Wat zal hij daarbij nog vaak de raad van zijn vertrouwde vriend nodig hebben. Maar hoe moet het met een kosthuis? Dat zal hij van avond beslist nog even moeten bespre ken. Die eerste revier gang, altijd zal zij hem bijblijven, want het is een evene ment voor herri, een belevenis om nim mer weer te vergeten. Na ruwe febru- ari-buien heeft de wind zich gelegd en het weer poogt goed te maken, wat het de laatste dagen heeft verkorven. Een helder voorjaarszonnetje giet zijn stra len over ven en heide, zodat het wild zelfs de kluts kwijt raakt en zich din gen veroorlooft, die toch eigenlijk nu nog niet te pas komen. Langs het sintelpad wandelt het drie tal naar de zandweg, want de jachtheer is nieuwsgierig hoe het met de eenden gaat, die tijdens de strenge vorst in groten getale zijn weggetrokken. Na tien minuten bevinden ze zich aan de rand van het ven. Nooit vergeet Ka rel wat hij dan ziet. Honderden en nog eens honderden eenden, volle bouten en talingen, liggen rustig over het open water verspreid; de meesten hebben de kop tussen de veren gestoken, maar anderen zijn druk bezig, hetzij dat ze op ondiepe plaat sen grondelen, hetzij ze hun verenkleed poetsen tot het glanst. De heer van Oyen lacht in zijn vuistje dat het waterwild in zulke drommen weer op zijn roestplaatst is terugge keerd. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 5