BERNARD GROLSCH GROLSCH GROLSCH 3,6 7o Sneller bouwen Beter bouwen Buitenland Nederlands Koninklijk Paar zag de Spoetnik te Brussel 31e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per iveek: dinsdag- en vrij agavond MEDITATIE Sterven buiten uw tijd ///y /s OI/ERAL WELKOtl! met zh ACCORDEON van 'j3ierk&nneró vracf&n ^Dlerk&nn&ró vragen ZOi&rkennsrA vragen Anjer actie 1958 Bij het afscheid van dijk graaf W. C. van Kempen -------------------------------------^ NUTSSPAARBANK Vrijdag 20 juni 1958 No. 2706 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedacüe en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel Woningbouw in de fabriek Ambacht wordt industrie Voorheen was de „bouwplaats", het terrein waarop werd gebouwd, tevens de werkplaats waar de meeste on derdelen van de woning werden ver vaardigd. Dit ambtelijke werk is steeds meer overgenomen door de industrie en een groot deel van de bouwactiviteit heeft tegenwoordig plaats achter de fabriekspoorten. Wanneer in het hartje van New York een wolkenkrabber wordt gebouwd, heeft men op het vrij kleine terrein geen ruimte voor opslag of vervaardi ging van onderdelen. Het bouwen is "hoofdzakelijk het monteren van tevo- en pasklaar geleverde onderdelen en de levering heeft plaats volgens een op de seconde uitgekiend tijdschema. We gaan hier te lande ook steeds eer die kant op. Werd voorheen b.v. de betonspecie op het werk zelf ver vaardigd, waarvoor men dus een be tonmolen, een cementloods enz. nodig ad, nu ziet men de vrachtwagens met roterende trommels rijdende beton molens zélf als „op het spoorboekje" op het werk arriveren om de mortel kant en klaar te storten in het werk. Stalen ramen, kozijnen, deuren, com plete keuken, sanitaire installaties, ze zijn. alle tevoren in de fabriek pasklaar gemaakt en worden op het werk geleverd in plaatsvan klaar gemaakt. De industrie heeft ook hier grotendeels het ambacht verdrongen. En zonder de bijdrage van de toele veringsindustrie zou het moderne bouwen niet mogelijk zijn. Te veel afwijkingen Op deze manier wordt het bouwtem po versneld en worden de kosten ge druktmaar nog niet genoeg. Het wringt nog immer tussen ambacht en industrie. Terwijl de industrie kans ziet zodanig materiaal te leveren, dat de architect ervan kan uitgaan bij het ma ken van zijn ontwerp, is er nog immer te veel individualisme, moeten er steeds weer afwijkende typen vervaardigd worden die het tempo vertragen en de kostprijs opschroeven. De vrees voor teveel uniformiteit in de bouw speelt daarbij natuurlijk een grote rol., het is alleen de vraag of het gevaar hier voor schuilt in het door de industrie vervaardigde standaard-materiaal, dat slechts ten dele de vormgeving bepaalt. Een ander opmerkelijk knelpunt vormt het gebrek aannauwkeurig heid. Zo kan het gebeuren dat men voor een standaard-kast-type de plan ken op maat gezaagd leverten dat ze nochtans te breed blijken en bijge- zaagd moeten worden, omdat men het et de maten niet te nauw genomen heeft Zelfs de duimstokken zijn niet overal gelijk waardoor men millimeter verschillen krijgt die bij grotere opper vlakten centimeter-verschillen kunnen worden----met alle gevolgen van dien. Ir. J. van Ettinger, directeur van otterdams Bouwcentrum, zei het on langs ronduit: Bij aannemer, uitvoerder en arbeider dient het maatbewustzijn te worden versterkt, zodat de toegeleverde, gepre- fabriceerde materialen en elementen niet alleen op papier passen, maar ook in werkelijkheid, en het werk op de bouwplaats kan opklimmen tot indus triële montage. Bouwen in de fabriek Een andere „bottleneck" in het pro ces van sneller bouwen vormen de zeer uiteenlopende voorschriften van aller lei instanties en de op iedere plaats weer andere eisen der bouwverordenin gen. Die staan het ontwerpen en fabri ceren van standaard-typen in de weg. De toeleverende industrie heeft het ambacht van het bouwen steeds meer vervangen. Het huis wordt reeds gro tendeels gebouwd in de fabriek, com plete wanden, zelfs van leidingen voor zien, kunnen ineens worden aangevoerd Er is een Nederlands bedrijf dat het «ele systeem van „natte leidingen" te voren in eigen werkplaats gereed maakt demonteert en naar de bouwplaats voert, waar de aanleg dan alleen nog maar een kwestie is van opnieuw mon teren. In dit hele proces, deze omschakeling van ambacht naar industrie, speelt ook oet probleem der werkkrachten een rol. pe animo voor het ambacht schijnt Dl] de jongeren steeds meer terug te lopen. Het klassieke type dat de bouw vakarbeiders, de timmerman, de met selaar, die hun vakmanschap bewijzen op de bouwplaats zelf, sterft uit. Hun Plaats wordt ingenomen door de mon- reurs van tevoren gereedgemaakt bouw element en door de vakmensen die in we fabriek deze elementen gereed ma- Het is niet alles goud wat hier blinkt «et mdividu wordt steeds meer massa mens. Het in vele opzichten nog indi viduele werk „op de steiger" wordt vervangen door het gerationaliseerde, regelmatige werk in de industrie. Deze ontwikkeling ligt in het verlengde van oie, welke overal is waar te nemen opotfering van de individualiteit ter la van zekerheid, hoewel deze «atste ook nog niet onwrikbaar vast Anderzijds kan alleen op deze wijze worden voldaan aan de steeds toe- Wees niet al te goddeloos, noch wees al te dwaas; waarom zoudt gij sterven buiten uw tijd? Prediker 7 17 Gods Woord stelt tegenover elkander de rechtvaardigheid en de goddeloos heid. Daar is niets tussen die beide in. Een zekere middelmatigheid, die som migen zich in het leven toeschrijven en die op deze Schriftuurplaats willen gronden, is niet naar de Schrift. Toch wordt zo dikwijls Gods Woord daartoe misbruikt en hoe menigmaal kan men het niet horen, dat men niet al te recht vaardig, dat is niet al te nauwgezet en te consciëntieus moet zijn en aan de andere zijde ook niet al te goddeloos, dus niet in het oog lopend zondig moet zijn. Ge moet, zo wordt als de hoogste levenswijsheid gepredikt, het midden tussen deze twee houden. Wie echter de Schrift leest met ernst en begerig om door dezelve onderwe zen te worden, zal verstaan, dat de Schrift ons nergens zulk een levens wijsheid voorstelt. Wij kunnen nimmer te nauwgezet leven. Gods Woord neemt het niet te licht met de zonde. Wat is dan de mening van dit Schriftwoord? Wij zijn te rechtvaardig, wanneer wij rechtvaardiger dan God willen zijn. Hoe dikwijls vindt dat niet plaats. Denk alleen maar aan Asaf, dfe het zocht te verstaan, waarom de goddelo- zen groeien als het kruid en waarom er wateren van verdrukking over de rechtvaardigen uitgegoten worden. O, gewis dan zijn wij te rechtvaardig, Daar staat nu tegenover, dat de Predi ker ook zegt: Zijt niet al te goddeloos. Er zijn verschillende trappen in de zon de, zoals er ook trappen in de straf zijn. Geen enkele zonde is gering of klein, wanneer wij in aanmerking nemen, dat deze bedreven wordt tegen de hoge ma jesteit Gods. Geen enkele zonde is dan ook in zichzelf vergeeflijk. Hetgeen Rome daaromtrent leert, is tegen de Schrift. Rome toch maakt on derscheid tussen vergeeflijke en onver geeflijke zonden en verstaat daaronder, dat er zonden zijn, die vanwege hun ge ringheid in zichzelf vergeeflijk zijn en waaivoor niet een bijzondere verzoe ning van node is. Daartegenover leert zij, dat de onvergeeflijke zonden niet in zichzelf vergeeflijk zijn, maar dat daartoe de tussenkomst van de priester die de vergeving schenkt, van node is. Gods Woord leert ons een dergelijk onderscheid in de zonde niet. Wel is er sprake van onvergeeflijke zonden. Dat zijn de zonden, waartoe zelfs het bloed van Christus niet in staat is, om die te verzoenen. Niet omdat dit bloed niet genoegzaam zou zijn daartoe, maar om dat het God heeft behaagd om de ver zoenende kracht van dit bloed niet te doen komen over hen, die zich aan zul ke zonden hebben schuldig gemaakt, want deze zijn overgegeven naar Gods rechtvaardig oordeel aan een totale verharding. Ziet, over zulke zonden spreekt nu ook dit Schriftwoord. Er wordt hier na melijk gesproken over een sterven bui ten uw tijd. Is dat wel mogelijk? Is er niet voor alles een bestemde tijd? Een tijd om geboren te worden en een tijd om te sterven? Zal er dan ooit iemand buiten zijn tijd kunnen sterven? Wel, wat betekent sterven? Dat be tekent o.a. dat de genadetijd voor ons afgesneden wordt. Dan is er geen mo gelijkheid van zalig worden meer. Al zou dan de mens, die de verschrikliing van het eeuwige oordeel zich bewust wordt, nog tot God willen roepen, er zal geen antwoorden meer zijn, want Hij zal zeggen: Toen Ik geroepen heb, hebt gij niet geantwoord. Daarom zal Hij spotten met ons verderf en lachen, wanneer onze vrees komt. O, dat wij toch de genadetijd zouden waarnemen, terwijl het voor ons nog heden is en de deur nog niet voor eeu wig op het nachtslot is. O, het zal zo ontzaglijk zijn om onbekeerd in de han den des Heeren te vallen. Het Woord des Heeren gewaagt ons van de dwaze maagden, die op de deur nog klopten, toen de Bruidegom met de wijze maagden de feestzaal was bin nengegaan. De deur is voor hen niet meer opengegaan, maar zij begonnen buiten te staan en zijn nooit meer bin nengekomen. Het was voor hen voor eeuwig te laat. De mogelijkheid der genade was voor hen nu eeuwig afge sneden. Wanneer nu de mens sterft buiten zijn tijd, dan betekent dat, dat de ge nadetijd voor hem afgesneden wordt, terwijl hij nog in het leven is. En zulke mensen zijn er. Op verschillende plaat sen van de Heilige Schrift wordt ons dat geleerd. R. V. MUZ/SKHANPtL MfODeLHf^RNt& nemende woningbehoefte, kan men op deze wijze sneller en ook beter bouwen. Daartoe is het echter nodig dat alle betrokkenen architect, over heid, industrieel, aannemer, uitvoer der en last but not least ook de man op het werk, hetzij bouwvakarbeider of monteur, samenwerken om te be reiken, dat deze omwenteling van ambacht naar industrie ook inder daad sneller en beter bouwen moge lijk maakt. Hongarije Schokkend was het bericht dat deze week eerst door radio-Moskou en enke le uren later ook door radio-Boedapest de wereld in werd gezonden: Imre Nagy, de bekende Hongaarse premier tijdens de opstand in Hongarije, no vember 1956, en de militaire leider van die opstand, kolonel Pal Maleter („de held van Boedapest") zijn kort geleden door een volksrechtbank ter dood ver oordeeld en inmiddels reeds terechtge steld. Twee van hun naaste medewer kers, beide journalisten, ondergingen hetzelfde lot. Vijf andere medewerkers van Nagy kregen gevangenisstraffen, variërend van 5 jaar tot levenslang. Het bericht van deze terechtstelling roept ons de Hongaarse opstand weer duidelijk voor de geest. Wie denkt niet met ontzetting en afschuw terug aan dat bloedbad van zondag 4 november 1956, toen de opstand van het Hon gaarse volk met Russische tanks en bommen werd onderdrukt? Nagy was op die beruchte zondag morgen, na zijn wanhopig beroep op de vrije wereld om Hongarije te red den, gevlucht naar de Zuidslavische Op de tweede dag van zijn bezoek aan de Wereldtentoonstelling te Brussel heeft het Nederlandse Koninklijke Paar dinsdag o.m. het Rus sische paviljoen bezocht. De foto toont H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard bij d« afdeling, gewijd aan de Russische spoetniki. ambassade. Later verliet hij zijn toe vluchtsoord en hoewel hem een vrij ge leide was beloofd, werd hij gevangen genomen en naar Roemenië gedepor teerd. Waarschijnlijk is hij na die tijd nooit weer in Hongarije geweest. Maleter werd op diezelfde zondag door de Russen gevangen genomen, nog wel tijdens onderhandelingen over de terugtrekking van de Russische troe pen! Volgens mededelingen van radio- Boedapest hebben de beschuldigden de tegen hen ingebrachte beschuldigingen ontkend. Later hebben ze echter „on der de druk van het bewijsmateriaal" een bekentenis afgelegd! Die beschul digingen komen in het kort neer op de volgende drie punten: 1 Voorbereiding van de contra-revolu tie in opdracht van de imperialisten. 2 Het onderhouden van nauwe betrek kingen met de imperialist. 3 Het aansporen tot verder verzet, ook nadat de opstand was onderdrukt. Nagy is tweemaal premier van Hon garije geweest, eerst van 1953 tot 1954. Hij volgde toen een geheel nieuwe koers, naar anologie van de Sowj et- Unie, waar Malenkov destijds premier was. Om de tijd voorafgaande aan de opstand werd Nagy door de intellec tuelen opnieuw als premier begeerd. Hij kwam inderdaad weer aan de macht, doch slechts voor 10 dagen. De Russen mengden zich in de opstand en Nagy werd afgezet. In zijn plaats kwam Janos Kadar, de stropop van het Krem lin. De terechtstelling van Nagy en Ma leter, die terecht worden beschouwd als politieke moorden hebben in de vrije wereld diepe indruk gemaakt. De verantwoordelijkheid voor de dood van deze moedige Hongaarse leiders komt allereerst en waarschijnlijk zelfs enkel en alleen voor rekening van de Russen. Van verband met de Hongaarse op stand is natuurlijk geen sprake, dan waren ze terstond na hun gevangenne ming terechtgesteld. De Russen hadden wel andere middelen om Hongarije on der de knoet te krijgen. Er wordt wel gewezen op de contra- verse tussen Rusland en Zuidslavië. Tito wil immers een gemeenschap van onafhankelijke staten, waarin Rusland niet de leiding heeft. En Tito heeft aan hangers in de satellietlanden. De dood van Nagy, die hetzelfde beginsel hul digde, moet misschien als waarschu wing dienen voor hen, die de weg van de opstand en het verzet willen inslaan. Anderen zijn van mening dat Nagy en Maleter de slachtoffers zijn geworden van een nieuwe machtsstrijd in het Kremlin. Zoiets berust vooreerst nog op vermoedens. In elk geval is het zeker dat Chroest- jow niet terugdeinst voor de methoden van Stalin, die hijzelf zo heeft afge keurd. En in Am.erika is men van me ning dat de voorbereidingen voor een eventuele topconferentie door de moord op de Hongaarse leiders ernstig zullen worden geschaad. Libanon Het Midden-Oosten vormt in de we reldpolitiek nog altijd een haard van onrust. Sinds enkele weken is de staat Libanon weer in het middelpunt van de belangstelling gekomen door de Sy- risch-Egyptische bedreigingen die zo langzamerhand het karakter van agres sie beginnen aan te nemen. De Verenigde Naties hebben een groep waarnemers naar de Libanon gezonden om zich van de situatie op de lioogte te stellen. Maar het is nog de grote vraag of deze waarnemers het conflict binnen de perken zullen kun nen houden. In de Verenigde Staten heerst dan ook sterke bezorgdheid en men overweegt de mogelijkheid van militaire interventie. De zogenaamde Eisenhowerleer voor het Midden-Oos ten machtigt de president hiertoe, ook wanneer een staat, waar de communis- BINNENVERINGBED i)ssf« h»d ten niet aan de macht zijn, om derge lijke hulp vraagt. Voor Amerika zijn er bovendien nationale belangen in het spel, want in het kleine staatje Liba non wonen meer dan 5000 Amerikanen. Het is het altijddurende conflict tus sen Oost en West, dat zich in de Liba non gelden doet. Achter Egypte en Sy rië staat de Sowjet-Unie. Dat blijkt overduidelijk uit de waarschuwende woorden van de Russische afgevaardig de Sobolev in de vergadering van de Veiligheidsraad, „dat interventie van buiten af zou kunnen leiden tot gebeur tenissen die gevaarlijk zijn voor de Li banon en voor de vrede in het Nabije Oosten". Amerika weet zelf ook •wel, dat, wan neer het tussenbeide zou komen in het conflict, de nationalistische Arabieren nog meer anti-Westers zouden worden. Maar anderzijds zijn de belangen van Amerika en Engeland in het Midden- Oosten zo groot, dat ze moeilijk lijdelijk kunnen blijven toezien. Het is te hopen dat het niet nodig zal zijn en dat Nasser zo verstandig zal zijn, het conflict niet verder uit te lok ken. Het Midden-Oosten heeft al meer dere malen de wereldvrede in gevaar gebracht. Frankrqk Nu er in de Franse toestand een pe riode van enige rust is ingetreden, kan premier de GauUe gaan werken aan de uitvoering van zijn plannen. Het voornaamste is wel het ontwerpen van een nieuwe Franse grondwet, die de grondslag moet leggen voor een natio nale opleving. Aan de ongezonde situ atie dat het parlement naar willekeur over de regering kan heersen, moet een einde worden gemaakt. De huidige Franse grondwet geeft, uit vrees voor dictatuur, te grote bevoegdheden aan het parlement. De Nationale Vergade ring heeft van die bevoegdheden altijd een ruim gebruik gemaakt, door voor elke kleinigheid de regering naar huis te sturen, waardoor de democratie tot een aanfluiting is geworden. Aan de Gaulle is nu de taak, hierin verande ring te brengen. Hij wil allereerst de positie van het parlement verzwakken, voorts de bevoegdheden van het staats hoofd uitbreiden. De president zou de premier moeten aanwijzen en bij ver schil van mening tussen Kamer en Ka binet mag de president de Kamer ont binden. Verder propageert de Gaulle de scheiding van de wetgevende en de uitvoerende macht: ministerschap en lidmaatschap van de Kamer moeten on verenigbaar zijn. Zo op het eerste gezicht lijkt de Gaulle inderdaad de juiste middelen aan te geven om Frankrijk van zijn dodelijke kwaal te genezen. Het is voor Frankrijk en voor de democratie in het algemeen te hopen dat het volk straks met zijn voorstellen akkoord gaat en dat deze middelen heilzaam zullen werken. Deze keer recente foto van het Koninklijk Gezin werd door het Koninklijk Paar exclusief ter be schikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds en de Anjer fondsen, waarvan de Prins re gent is, voor de jaarlijkse inza meling aan het einde van deze maand voor het Nederlandse culturele leven. OOLTGENSPLAAT Vorige week hebben wij reeds bericht dat de heer W. C. van Kempen van de boerderij „'t Honck" wegens het berei ken van de leeftijdsgrens niet meer herkiesbaar was als dijkgraai van de polder Het Oudeland. Mede berichten wij dat in zijn plaats werd gekozen zijn zoon drs. K. C. van Kempen. Er is thans nog een afscheid gevolgd van de diverse polderbesturen, waar bij de heer van Kempen door het oud ste bestuurslid dhr. C. van Rossum har telijk werd toegesproken. Sinds 1919 heeft de heer Van Kempen als gezwo rene zitting gehad in het bestuur en is in 1946 tot voorzitter gekozen, aldus dhr. van Rossum. Belangrijke verbete ringen zijn tijdens zijn bestuursschap tot stand gekomen, zoals de stichting van het gemaal, de verbetering der we gen en de gehele verbetering van de ontwatering. Moeilijke tijden zijn er bij geweest, denk aan de bezettingstijd en de overstroming door de watervloed 1953. Voor al zijn arbeid voor de polders werd hij dank gezegd en voor de pret tige samenwerking al die jaren onder ling. Als aandenken overhandigde de heer Van Rossum hem een prachtige wandelstok en een doos sigaren. Andere sprekers De heer P. van Es dankt dhr. Van Kempen namens de besturen van de andere polders, waarmee zo dikwijls sa men wordt vergaderd, voor de wijze waarop hij de belangen van de polder Het Oudeland heeft gediend en voor de prettige en aangename samenwerking in al die jaren. De secretaris van de polders de heer C. J. Oostdijk dankt de scheidende voor zitter namens de ambtenaren voor de aangenamen en vertrouwelijke wijze waarop al die jaren is samengewerkt en wenst hem een rustige en gezegende levensavond toe. Ten slotte dankt de heer Van Kem pen voor de goede woorden tot hem gesproken en voor het aandenken hem aangeboden. Hij noemt de wandelstok een symbool van steun bij het klimmen der jaren. Hij heeft de leeftijd van aftreden be reikt en gelukkig kan hij terugtreden en het werk loslaten. Hij is blij dat zijn zoon als opvolger is gekozen. Hij dankt het bestuur van Het Oude land en de gezamenlijke besturen van de andere polders en de ambtenaren voor de goede samenwerking en om gang al die jaren. Hij wenste allen Gods zegen toe. Op 1 juli a.s. wordt de rente op spaarboekjes VERHOOGD tot Voorstraat 36 Middelharnis Postrekening 355905 Telef. 01870—2012

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1