umk Examen Sommelsdijk verwacht dit jaar 13 woningen te mogen bouwen oor de euters Fa. KAPTEIN Ministeriële moeilijkheden Vrije veren Buitenland l fill V kl Fa y Zeeuws- Vlaanderen .C.vanWeze -^y ^5.. GESLAAGD Massale demonstratie in Istanbul School met de Bijbel moet meer ruimte hebben 30e Jaargang Huj oogartó b&zockt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht MEDITATIE Het pad des levens KLED1N6 "^B allerliefste manteltjes, j jes, pakjes enz. Onze sortering kindergoc dit seizoen veel groter andere jaren! Zandpad 10-14 Telefoon 2596 Middeiharnis urk- d is dan TEL. 01870-2004-2205 V Vrijdag 13 juni 1958 No. 2704 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedacüe en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij agavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel Op 28 april, heeft er te Amsterdam en kadervergadering plaats gehad, van 'e P.v.d.A. waar mr. J. A. W. Burger, smede minister Hofstra, het woord ebben gevoerd. Op deze vergadering werd zeer kras- e taal gesproken, en moesten vooral de .V.P. en de A.E. het geducht ontgel- en. Volgens ons verslag heeft Mr. Burger ezegd: „Niet alleen de fractie in de Eerste, maar ook in de Tweede Kamer, ja de gehele Partij van de Arbeid, legt de eis op tafel, dat de overheid de bouw van 10.000 woningwetwoningen extra mogelijk moet maken, in het kader van de Woningwet, en van de rege ling eigen woningbezit." Naar aanleiding van het rumoer over eze aangelegenheid had dr. Drees een erklaring afgelegd. Mr. Burger heeft daarop aan de Mi- ister president een aantal vragen ge teld, waarop Dr. Drees op 5 juni heeft eantwoord. Uit dit antwoord blijkt, dat het gehe- e ministerie het eens was geworden, 'at getracht zal worden in 1958 te bou- -en; a. 40.000 woningwetwoningen b. 40.000 particuliere woningen Meer woningen, vooral meer woning- etwoningen, zal niet mogelijk zijn, bin- en de huidige financiële verhoudingen. Duidelijk heeft dr. Drees aangetoond, at het geciteerde van Minister Witte, nvoUedig is weer gegeven. Na hetgeen Mr. Burger heeft ver- eld over de ontslagname van Minister ofstra, heeft Minister Witte vervolgd: k geef mijn collega daarin het aller- rootste gelyk, niet alleen ik, maar het ele kabinet. Volgens dr. Drees is er op het ogen lik geen reden om 10.000 woningwet- "oningen extra te bouwen. Zou onverhoopt het aantal woningen at in de troonrede is genoemd, niet orden bereikt, en zou de financiële estand van het rijk een extra crediet elaten, dan zal het ministerie niet na- ten deze aangelegenheid ernstig onder e ogen te zien. Voorhands is daartoe echter nog geen oodzaak. Wanneer wij het bezadigde en dui- elijke antwoord van dr. Drees lezen, agen wij ons werkelijk af, of hiervoor u wel zulk een rumoer moest gemaakt n zulke krasse woorden moesten wor- en gebruikt. Ons inziens zullen de gemeenteraads- erkiezingen die toen nog gehouden oesten worden, wel de hoofdoorzaak ijn geweest. Het was een prachtige stunt voor de erkiezingen. Een zinsnede als: „Het lijkt wel, of er tegenwoordig maar één minister in Nederland is, bij wie een aantal confessionele krul- lenjongens boodschappen komen, ho len," getuigt niet van een verheven stijl. Voor het publiek mogen zulke woor- |en aardig schijnen, doch zij doen de lemocratie ernstige schade. Heden vrijdag als de courant uit komt, heeft te Den Haag een optocht Blaats gehad, van ontevreden Zeeuwen. |ie geen veergeld willen betalen, om fan Zeeuws-Vlaanderen verbinding te pjgen met de vaste wal van Neder- fand. 1 Schoolkinderen zullen op het Binnen- iof het vrije verenlied zingen. 1 De heer H. J. Colsen uit Sluishil een F-jarige veehandelaar en voorzitter van [e vrije veren-actie zou de reis per feewagen en op zijn klompen maken, ■PJn gewone dagelijkse dracht. j Als de tijd het toelaat, zal er vrijdag- ivond om negen uur in Hulst nog ver- inr uitgebracht, van de „audi- |mie bij de minister, alsmede het ant- ^ooi'd „ja" of „neen". j De heer Colsen brengt het definitieve Bntwoord mee. I Weigert de minister, dan vreest men pt er een volksstemming gehouden zal porden, en is men er zeker van dat ne- i«n«g procent van de bevolking aan- Vuiting zal eisen bij België. 7 !,rankrijk zit met Algerije. ^eeuws Vlaanderen met Algera. ipn '^it varkentje gewassen zal wor- |en weten wij thans niet, de couranten ]uU6n het ons wel melden. t «et blijft in de politieke arena nog paar erg onrustig. t)p de hoge veergelden van en naar «Kkee komen wij nader terug. Gij zult mij het pad des levens bekend maken. Ps. 16 11b Deze Psalm is een lied van David. Terecht wordt van hem gezegd, dat hij liefelijk was in de Psalmen Israels. Hij heeft het hart van Gods kind in zijn liederen vertolkt en legt de gemeente des Heeren een lied in de mond, zowel in de tijden van vreugde als in de tijden van smart. Hij geeft een lied van blijde jubel, maar ook van innerlijke droef heid. Hoe heeft Gods kerk in de liede ren van David sterkte gevonden, wan neer de ondervindingen van het leven reeds door hem beschreven bleken. De Psalrn, waarvan wij nu een ge deelte overdenken is een gouden klei nood, zoals het opschrift vermeldt. Het is als het ware een „gulden spreuk", daar de waarde van zulk een lied groter is dan die van goud. Anderzijds verta len sommigen het opschrift van deze Psalm als „een geheim van David", daar de wortel van het in het- He breeuws voorkomende woord ook van verbergen kan afgeleid zijn. Nu, het is ook een geheim, waarover David schrijft. Het is het geheim van de ver borgen omgang met God. In de kennis van dat geheim is ook David geleid. De verborgenheden des Heeren zijn voor degenen, die Hem vrezen. David weet er in dit lied ook van te spreken. Hij :||||||liniiiriiiiiiiii| BINNENVERINGBED haf fcesfe bed ,11/ Hazet-Fabrieken !iL Zevenbergen Frankryk-Algerye Het bezoek van de nieuwe Franse premier de GauUe aan Algerije is in zoverre een succes geweest, dat hij overal met gejuich is ontvangen. Maar degenen die, zowel in Frankrijk als in Algerije, de Gaulle beschouwden als een soort wonderdokter, die in korte tijd het doodzieke Frankrijk zou weten te genezen, beginnen al een toontje la ger te zingen. Het enthousiasme, waarmee de GauUe in Algerije werd begroet, kon toch de spreekkoren niet geheel overstemmen, waarin duidelijk afkeuring werd uit gesproken over het feit dat de Gaulle in zijn regering zoveel persoon van het „oude regiem" had opgenomen. De kreet „Soustelle, Soustelle" was dan ook niet van de lucht. Soustelle is na melijk voor de Fransen in Algerije het levende symbool van hun politieke ge zindheid. Deze, met Bidault in de re gering-de GauUe was hun wens ge weest. Aan die wens is de Gaulle niet tegemoet gekomen en hij schijnt ook niet van plan, zich voor de toekomst onder politieke druk te laten stellen. De Gaulle wil de integratie van Frankrijk en Algerije bewerkstelligen. Maar in feite moet dat neerkomen op overheersing door de mohammedanen over het blanke deel van de bevolking (er zijn in Algerije 9 miljoen moham medanen en slechts 1 miljoen blan ken). De mohammedanen zien echter zeer juist dat die integratie slechts moet dienen om hen voor het plan van de Gaulle te winnen; zij willen in feite geen integratie, zij willen onafhanke lijkheid. De houding van de Gaulle tijdens zijn bezoek aan Algerije had iets tweeslach- tigs. Met zijn formuleringen kon men eigenlijk alle kanten uit en wat hij precies wilde, was niemand duidelijk, waarschijnlijk hemzelf ook niet. Het aan de regering komen van de Gaulle en zijn reis naar Algerije heeft de Algerijnse problemen niet opgelost, zelfs niet dichter bij een oplossing ge bracht, alleen maar wat naar de ach tergrond geschoven. Men heeft in Al gerije niet zoveel vertrouwen in de Gaulle als men in het begin deed voor komen. De „comite's van openbaar wel zijn" zijn geen van alle verdwenen, nu hij aan de macht gekomen is. De Gaulle heeft nu wellicht zelf een meer juiste kijk op de toestand in Algerije gekre gen en ten gevolge daarvan zijn de ex tremisten enigszins in hem teleurge steld. De moeilijkheid voor de Gaulle is ge legen in het feit dat hoge Franse offi cieren zich hebben aangesloten bij de Algerijnse beweging. Als hij door met tact te werk te gaan deze officieren aan zijn zijde kan krijgen, is er heel wat gewonnen. Als hem dat niet lukt, dan staat hij al even zwak als Pflimlin en alle vorige premiers. Bij zijn terugkeer in Parijs heeft de kabinetsraad de besluiten van de Gaul- zegt, dat hij de Heere loven zal. Die hem raad gegeven heeft. Zelfs des nachts onderwijzen hem zijn nieren. Het is dus wel ontwijfelbaar, dat Da vid hier over de verborgen omgang met de Heere handelt. In het licht daarvan moet dan ook de tekst, die wij boven deze meditatie gesteld hebben, verstaan worden. Deze Psalm draagt echter ook een Messiaans karakter. Er is hier sprake van de Messias, Die komen zal en Die door de mond van David spreekt. Hij toch kan zeggen in een geheel enige zin, dat Zijn ziel in de hel niet verlaten is, dat Hij, als de heilige Gods geen verderving gezien heeft. Hem is het pad des levens bekend gemaakt, daar Hij als de verheerlijkte Middelaar tot het leven is geroepen en door de kracht Zijns Vaders tot het leven is opgewekt. Voor Hem zijn de liefelijkheden aan de rechterhand Gods en de verzadiging van eeuwige en hemelse vreugde is voor altoos Zijn deel. Maar niet alleen Messiaans is dit Schriftgedeelte, want wat hier van Hem gesproken wordt geldt nu ook het volk, waarvan Hij het Hoofd is en waarvoor Hij Borg en Middelaar geworden is. In Hem zijn deze gezegende zaken het deel van Zijn ganse gemeente, die door de open baring van Hem en Zijn werken de, waarheid en de kracht van hetgeen hier gesproken wordt ondervinden. Christus is het pad des levens bekend gemaakt, dat wil zeggen het leven is Hem als Hoofd van Zijn uitverkorenen geschonken, nadat Hij voor hen de dood overwonnen heeft. Nu wordt ook de ge meente het pad des levens bekend ge maakt, wanneer Hij in hun hart ver hoogd wordt. Wij kennen dat pad des levens niet. Wij allen liggen toch in de staat des doods en uit kracht daarvan wandelen wij op de weg des doods. Daar moge een weg zijn, die de mens recht schijnt in zijn ogen, maar ook het einde daar van zijn de wegen des doods. Wij zijn het er wel over eens, dat de brute en godsmiskennende zondaar, die zich uitleeft in allerlei goddeloosheid op de weg des doods wandelt en dat zijn weg hem naar de eeuwige verder- fenis voert, tenzij hij nog tot God be keerd wordt. Maar de Schrift zegt, dat er zijn die wandelen op wegen, die hun recht schijnen in hun ogen. Dat zijn dus wegen, die wegen des levens schij nen te zijn, maar die in het einde zullen blijken niet anders dan wegen des doods te zijn. Wij moeten daarover eens goed nadenken. Want vele godsdienstige mensen vergeten, dat deze tekst in de Bijbel staat en nemen zonder verdere zelfbeproeving aan, dat hun weg de weg des levens is. Velen gaan op in hun gerechtighe den, waardoor zij zich voor God hopen te rechtvaardigen; Farizeërs en Schrift geleerden wandelden op een schijnbare levensweg. Anderen spreken over een weg des levens, waarop zij schijnbaar wandelen en die zij wel terdege willen onderscheiden van de weg van de Pa rizeer. Zij laten de levensweg, waarvan hier sprake is, opgaan in de beschrij ving van allerlei ondervindingen, toe standen, waarnemingen en belevenis sen. Rotterdam Ds, A. Vergunst Ie goedgekeurd, d.w.z.: De Gaulle zelf wordt tevens minister voor Algerije en generaal Salan wordt daar zijn gevol machtigde. Alle Fransen zullen op 5 okt. deelnemen aan een volksreferen dum over herziening van de Grondwet en over een maand zullen er in Algerije gemeentelijke verkiezingen worden ge houden om nieuwe burgemeesters te kiezen. Cyprus Op het eiland Cyprus is de strijd tus sen de Griekse en Turkse Cyprioten opnieuw opgelaaid. De Britse gouver neur van Cyprus heeft in verband daarmee strenge veiligheidsmaatrege len afgekondigd en een uitgaansverbod ingesteld. De Grieken hebben een al-.> gemene staking uitgeschreven van drie dagen als protest tegen de aanvallen van de Turken. De activiteit gaat dit maal blijkbaar meer uit van de Turken dan van de Grieken. Turkije wil name lijk verhinderen dat Cyprus bij Grie kenland wordt aangesloten. Zelfs aan een bestuur dat in het voordeel van de Griekse meerderheid zou uitvallen, kan Turkije z'n goedkeuring niet geven. Engeland schijnt het meeste te voelen voor een periode van zelfbestuur, die dan als een proef moet dienen. Op grond van de in die periode opgedane ervaring zou men dan de toekomst van het eiland moeten bepalen. De kwestie Cyprus is aanhangig ge maakt op de vergadering van de Noord Atlantische Verdrag Arganisatie. Tur kije, dat ook lid is van deze organisatie .juichte deze stap toe, omdat het nu in de gelegenheid was, erop te wijzen dat de terrein op het eiland het werk is geweest van de Grieks-Cypriotische Eoka en niet van de Turken. Dezen zouden slechts een defensieve houding aannemen. Topconferentie Een half jaar lang hebben Rusland en Amerika nota's gewisseld over de noodzaak en de mogelijkheid van een topconferentie. Het idee was van de Sowjet-Unie, die het altijd deed voor- ^VOOR J0N6EDAMES KOOPT 'U ij^ i^ HET BESTE BIJ ANNO 1870 Alleenverlcoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN komen of de redding van de wereld alleen maar een feit kon worden, als er zo'n bijeenkomst op hoog niveau werd gehouden. De laatste tijd is het rumoer om de topconferentie wat ver stild, onder andere omdat over dit on derwerp bij de Russen onderling geen overeenstemming schijnt te bestaan. Toen Amerika liet blijken dat het toch ook wel animo had voor een topconfe rentie, had Rusland er opeens niet zo veel belang meer bij! Maar plotseling is er weer leven in de brouwerij gekomen, want binnen af zienbare tijd zal er een soort voorbe spreking over ontwapening beginnen, Aan de ene kant van de tafel zullen Amerika, Engeland en Frankrijk en nog enkele vrije landen zitten, tegenover hen zullen Rusland, Polen en Tsjecho- slowakije plaats nemen. Alleen deskun digen zullen aan de besprekingen deel nemen om na te gaan of wederzijdse controle op de bewapening mogelijk en gewenst is. De Russen hadden Moskou als plaats van samenkomst voorgesteld, maar nu Amerika de voorkeur geeft aan Génève, schijnen ze daar geen be zwaar tegen te hebben. Dit betreft dan nog slechts een kleine voorbereiding van de topconferentie, maar het is in elk geval een stapje in de goede richting. Rustig denken M ij n har d t's u w t a b I e t ten Rijmen van Tij men: Als nu Opoe in het Rusthuis, Soms ook ietewat mankeert. Krijgt ze een Bejaardenhelpster, Pas gloednieuw gediplomeerd. Opa vindt het een vooruitgang. Want hij vraagt in zo'n geval: „Ik wil nieuwerwets geholpen. Heb je je diploma al"? Stof afnemen, ruiten zemen. Bakken, braden enzovoort, Gaat nu volgens vaste lijnen, 't Geen ook bij 't diploma behoort. Slagen als Bejaardenhelpster, Is een teken van de tijd. Vijftien dames mochten slagen, Dat was weer beloonde vlijt. Zie, nu wordt het nog veel beter. En men is nog meer tevree. Ja, nu wordt het voor de oudjes. Eens met recht: „De Goede Ree". Dames snuffelden in boeken, Hebben o zo veel geleerd. En van opstaan tot naar bed gaan, Loopt de zaak daar als gesmeerd. Tij men (Boven) een klein deel van de enorme menigte van honderdduizenden demon stranten op een plein in Istanbul, waar de studenten van de universiteit van de Turkse hoofdstad protesteerden tegen de Britse politiek op Cyprus. De Turkse autoriteiten verjoegen de demonstranten met tanks en troepen met de bajonet op het geweer In korte tijd behandelde de voltallige gemeenteraad van Sommelsdijk een lan ge agenda. De meeste punten werden met een hamerslag afgedaan, anderen vergden wel een bespreking. Zo werd vrij uitvoerig gesproken over de sub sidie van het Burgerlijk armbestuur en het verzoek van de Rederij Van der Schuyt N.V. tot garantiestelling voor de in te leggen extra veerboot Den Bom melNumansdorp. Bij de ingekomen stukken bevond zich de begroting 1959 van de Landbouwhuis houdschool te Sommelsdijk. De heer Knape (AR) begreep niet waarom er een begroting toegezonden werd. Spre ker informeerde of de raad er ook iets in te zeggen heeft en of er een afge vaardigde van de raad is. Dit laatste vond spreker overbodig. De voorzitter, burgemeester Hordijk, was het niet met de heer Knape eens en lichtte toe, dat de begroting wordt toegezonden vanwe ge de jaarlijkse subsidie en dat spreker en de heer Blok afgevaardigd waren door de raad. Keurloon In vorige vergadering werd door b. en w. een driedelig voorstel ter tafel ge bracht, t.w. een voorstel tot het aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling tot uitvoering van de Vleeskeurings wet voor wat aangaat de gemeenten in Oost- en Midden-Flakkee; een voorstel tot het vaststellen van een Verordening op de Keuringsdienst van slachtvee en vlees, een voorstel tot vaststelling van een Verordening op de heffing van keurloon en slachtplaatsrecht. De beide eerstgenoemde voorstellen zijn door de raad aangenomen. Omtrent het ontwerp voor de Verordening op de heffing van keurloon en slachtplaats recht staakten de stemmen. Aangezien de raad die middag niet voltallig was werd dus geen beslissing verkregen. Maandagavond werd er opnieuw ge stemd en werd het voorstel aangenomen met zes stenunen voor en vijf tegen. Maatsch. werk Inzake de rekening van het Burger lijk Armbestuur bracht de heer Van Zielst (SGP) verslag uit. De heer Van Zielst kon zich met de gang van zaken niet helemaal verenigen en wilde graag weten waaraan het geld voor maatsch. werk, dat boven de begroting was ge subsidieerd, werd uitgegeven. Men had de subsidie aanvankelijk gesteld op 2500 gld. en nu blijkt dat het tenslotte is op gelopen tot 10.300 gld. De voorzitter deelde mede; dat het geld was uitgegeven voor personeels kosten, verzorging van het gebouw, zo als verlichting, verwarming enz. Spre ker verduidelijkte nogeens, zoals reeds in vorige gemeenteraadsvergadering is geschied, dat 40 procent voor kosten van de gemeente komt, 40 voor het Rijk en 20 procent voor particuliere instel lingen en dat het geld dat Sommelsdijk en Middeiharnis voteren de maatstaf is voor het gehele bedrag. De heer Blok (PvdA) zei het gevoel te hebben dat er gelden zijn uitgegeven waar men niets van weet. Spreker zou graag de begroting zien. „Als men er naar vraagt, weet niemand waar die is en wat er bedoeld wordt. Ik vind dit een ongezonde toestand. Als we maar wis ten dat het economisch verantwoord was. Ik kan mijn stem hier in 't vervolg niet meer aan geven. Konden we het toch maar eens te weten komen," ver zuchtte de heer Blok. De voorzitter wees er op, dat het ver slag ter inzage ligt bij de secretaris en dat die alle gewenste inlichtingen kan gven. Men moet er echter wel rekening mee houden dat bij Maatschappelijk werk wel terdege het ambtsgeheim een rol speelt. „Men kan niet alle proble men op tafel leggen. Bovendien moet men aan dit werk zijn vertrouwen kun nen geven," vond de voorzitter. De heer Blok zei er niets op tegen te hebben dat de subsidie verhoogd wordt, maar ook dat die verhoging dan niet overschreden mag worden. De heer Mijs ging van hetzelfde stand punt uit en meende, dat men moet be groten naar de gelden die beschikbaar zijn. Na enige verdere bespreking werd de rekening aangenomen. B. en w. deelden mede, dat de Kon. goedkeuring van de Verordening tot heffing van weegloon per 1 januari 1.1. is verstreken. B. en w. achtten het in het algemeen niet nodig om de tarieven in de Veror de ning te wijzigen, doch wensten ten "opzichte van de keuring van auto's op de weegbrug t.b. de wegenbelasting een apart tarief in te voeren, en wel 1. per auto. Zij stelden voor de Verordening op nieuw vast te stellen en aldus geschied- da. (Vervolg pag. 2, Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1