EeD golf van oplichting en diefstal Plaatselqk Nieuws Ds.G.Zwerus heeft een longoperatie ondergaan Nieuws uit Zeeland Werkelijkheids- oefening van de B.B. Aardappeltermijnmarkt 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij agavond iispraak Verkeerskamer Twee ministers over de grondprijzen Veerboot Van der Schuyt kwam met achterschip op leidam Geschil over waarborg som voor Christelijke Kleuterschool te Ooltgensplaat 5chmmm9tlL Dinsdag 10 juni 1958 No. 2703 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tariel Inderdaad het is als of ons land over spoeld wordt door een golf van oplich terij en diefstal. In de laatste maanden kan men bijna geen nieuwsblad ter hand nemen of met meer of minder grote koppen wordt kennis gegeven van oplichtingen, diefstallen, berovingen en overvallen. Een golf van diefstal schijnt over ons land te gaan. Het mag zijn dat juridisch het gebruik van dit woord aanvecht baar is, maar het komt er toch maar op neer, dat men zich van het geld en goed van een ander tracht meester te maken. En wat is dit in feite anders dan diefstal. Zo rolt al maanden lang een golf van fraude van diefstal over ons land. Verontrustend wat de dag bladen er van vermelden, maar er zijn naar het oordeel van de deskundige N.L.C. Fonkert in Economisch-Statis- tische Berichten veel en veel meer ge vallen van fraude dan de nieuwsbla den mededelen. Naar zijn oordeel wordt aan vele gevallen om allerlei redenen geen ruchtbaarheid gegeven. Als dat zo is, dan kan er met nog te meer recht gesproken worden van een golf van misdaad tegen de eigendom. En de oorzaken? Er wordt in bovengenoemd orgaan wel gewezen op de omstandig heid, dat in tijden van laagconjunctuur vaak gegrepen wordt naar hogere in- omsten om het bestaansminimum aan e vullen. Ook tijden van hoogconjunc- uur kennen de aanslag op een anders goed. Vaak worden dan de behoeften opgevoerd. Een streven naar luxe doet "ich gelden. Vaak wil men het voor- eeld van anderen navolgen en om dat e bereiken vergrijpt men zich aan een nders goed. Noch tijden van armoede, och die van welvaart voorkomen dief- tal. Beiden hebben tendenzen in zich, 1 zijn ze van verschillend karakter, dat e handen geslagen worden aan het oed van anderen. Fraude en diefstal al nooit te voorkomen zijn. Ook hier erkt de zonde door. Het koesteren van egeerten leidt vaak tot diefstal. Iets nders is het of er geen maatregelen e nemen zijn om het kwaad van frau- e en diefstal tot minder grote propor- 'es terug te dringen. Zeker kan in dit pzicht wel iets bereikt worden, Een oede en tijdige controle kan zeker veel oorkomen. Een snelle afdracht van ntvangen gelden kan zeker ook mee- erken om het gevaar te voorkomen, at het geld voor zichzelf wordt ge- ruikt. Een controlesysteem inrichten at over meerdere personen is verdeeld al de mogelijkheden om fraude te ple- en zeker minder maken dan wanneer 'nanciële verantwoordelijkheden in én persoon worden verenigd. Zaken oen zonder vertrouwen te geven is nmogelijk, maar het geven van ver bouwen moet binnen redelijke grenzen lijven. Een te groot vertrouwen waar oor de hoognodige controle uitblijft of "t een formaliteit wordt teruggebracht erkt het plegen van fraude van al- rlei soort in de hand. Een goed ingerichte stelselmatige ontrole mag niet als blijk van wan ouwen beschouwd worden, maar het juist in het belang van het perso- eel, daar er een zeer goede preventie- e werking van uitgaat. Juist door een overmaat van ver ouwen worden gelegenheden gescha- en om te komen tot misbruik van ertrouwen. 't Begint meestal zo gering een bedoeling van misdrijf, diefstal fraude zit voor. Maar het gebruik an anders geld kan zo gemakkelijk n. Bovendien merkt niemand het ant de gelegenheid zal zich voordoen t terugstorting. Zonder dat het beseft ordt raakt men er dieper in. De situ- tie ontstaat, dat men het ene gat met et andere moet gaan stoppen. En dan ordt het funest. Dan ligt de weg tot nstige fraude open. Goede, scherpe ntrole snelle afdracht van gelden kan eel voorkomen. De gelegenheid maakt e dief. Dat oud spreekwoord moet "en zijn kans niet geven. Daaruit is noemelijke ellende ontstaan. Er er n veel voorkomen worden Door te zor en dat financiële verantwoordelijkhe- ^n niet opgehoopt worden in één per- on, maar dat men juist in dit opzicht omt tot een stelsel van elkaar contro- ren. Daarmee wordt de gelegenheid .t misbruik verminderd. Goede con- ole kan veel kwaad en ellende voor- omen. De Verkeerskamer bij de rechtbank Rotterdam heeft de 45 jarige chauf- P5 P. de R. uit Dirksland woensdag- ddag veroordeeld tot een hechtenis- ai van vijf dagen. De rechtbank ntte bewezen, dat R. schuld heeft een botsing tussen een door hém stuurde vrachtwagen en een scooter. .e botsing had plaats op de middag n de eerste november van het vorig »r op de Langeweg te Nieuwe Tonge. en de R. bij het spoorwegemplace- yan de R.T.M, linksaf wilde slaan m voorrang verleend aan de m tegemoetkomende scooter, die be- uurd werd door de heer C. A. Peeman scooterrijder is aan de verwondin- n overleden. De officier van Justitie eiste veertien een geleden tegen de R., een geldboe- Yan 200.—, subsidair tachtig dagen MIDDELHARNIS Kerkdienst. Vrijdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan de consulent ds. H. van Gilst te Dirksland. DIRKSLAND Opbrengst collecte. De gehouden col lecte voor het Ned. Roode Kruis heeft ruim f 1100.opgebracht. Burgerl. stand. Geboren: «Hendrik Anne, z. v. J. P. van Rossum en J. Braam; Emy Marina d. v. M. Verolme en E. M. W. Kesting. Ondertrouwd: A. J. Snel 24 jaar en A. Matsinger 21 jaar. HERKINGEN Duiven. De P.V. De Luchtbode hield een wedvlucht van Noyon afstand 250 km. Los 11.30 uur; aank. eerste duif 14.07.47. Prijzen: 1 2 3 A. Riedijk; 4 7 C. van der Velde; 5 6 J. Snijder; 8 de Geus-Huizer. Kerkdienst. Heden dinsdagavond kwart over zeven hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden ds H. van Gilst uit Dirksland, alsdan zal er Doopsbe- diening worden gehouden. Burgerl. stand. Onze vroegere dorps- genote, mej. L. Witvliet is in het Rust huis te Sommelsdijk in de ouderdom van ruim 76 jaar j.l. zaterdag overle den. De overledene zal a.s. donderdag te Herkingen ter aarde worden ^besteld. Geboren: Abraham Johannis z. v. N. H. Groen en B. Hogerwerf. MELISSANT Kerkdienst. Woensdag 11 juni a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. H. van Gilst van Dirksland. STELLENDAM OpbrengstRoode Kruis collecte. De Roode Kruis collecte welke zaterdag j.l. is gehouden, heef opgebracht 306.- en voor de bloedtransfusiedienst gaven zich op 107 donors. S.B.Z. vergadering. Vrijdagavond 7.30 uur hoopt de S.B.Z. een vergade ring te houden in hotel Kaashoek. Brandweer naar Expo. De brand weer maakte op 3 en 4 juni j.l. hun jaarlijkse reisje met een touringcar van de fa. Buysse. 's Morgens om 6 uur vertrok men naar Brussel voor een be zoek aan de Expo, waar 's avonds nog een rondrit door de verlichtte stad werd gemaakt. De volgende dag werd 's mor gens om 8 uur uit Brussel vertrokken en werd de reis voort gezet over Na men, Dunant en Luik een van de moois te plekjes van België, waar allen geno ten van het wonder mooie natuur schoon. In Maastricht werd nog een warme maaltijd gebruikt. Waarna al len zeer voldaan en onder een goede stemming huiswaarts keerden. Geslaagd. De heer N. Human Az., alhier, leerling van de kweekschool „De Driestar" te Gouda, behaalde zaterdag zijn onderwijzersdiploma. Hij zal zijn studie voortzetten voor de akte hoofd onderwijzer. OUDDORP Verkoop huis. Bij de verkoop van het woonhuis van de fam. J. Westhoeve aan de Hazersweg, was de hoogste in schrijver C. Tanis Cz., aan de Dorps weg alhier. NIEUWE TONGE Brandwonden. Het dochtertje van J. V. H. kreeg kokende thee over haar De vraag in hoeverre een stijging van de grondprijzen in het kader van Bene lux en de Europese economische ge meenschap onontkoombaar is, kan thans niet concreet beantwoord wor den, zo zeggen de ministers van land bouw, visserij en voedselvoorziening en van justitie in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de vervreemding van landbouw gronden. In de E.E.G.-landen kent men in het algemeen nog geen maatregelen voor de prijsvorming van landbouw grond die met de Nederlandse te ver gelijken zijn, aldus deze ministers. De ministers zijn geen voorstanders van een jaarlijkse herziening van de algemene regelen der koopprijzen voor grond. Voor de landbouw is, zo zeggen zij, een zekere stabiliteit in de prijsvor ming van grond en gebouwen o.m. in verband met de vaste lasten van groot belang. Het kapitalisatiepercenta ge, waarvan bij de koopprijsbepaling wordt uitgegaan, wordt om deze rede nen niet aangepast aan tijdelijke en toevallige schommelingen in de rente voet. Uit een overzicht van de prijsontwik keling die is ontstaan uit de in 1953 van kracht geworden normen, blijkt dat prijsverhogingen in de koopprijzen voor grond zijn ontstaan. De ministers zijn van oordeel, dat de maximale bedragen voor de betere bedrijven verhoogd zijn, doch dat bij een juiste toepassing van de normen het gemiddelde prijspeil niet belangrijk zal stijgen. Set voornaamste effect van de normen, die vorig jaar december van kracht zijn geworden achten zij een betere spreiding van de maxima in verband met de invoering van kwaliteitsklassen. Over de regeling van het voorkeurs recht van de pachter sprekend, stem men de ministers in met de opmerking, dat deze regeling in materiële zin wij ziging behoeft. (N.R.C.) lichaampje. Het bekwam ernstige brandwonden en moest zich onder dok ters behandeling stellen. Nu al nieuwe aardappelen gerooid. De heer J. Kom rooide dezer dagen reeds nieuwe aardappelen. De uitkomst bleek zeer goed te zijn en de smaak liet niets te wensen over. Kind aangereden. Een zoontje van de landbouwer van Kempen, woonach tig onder Oude Tonge, werd alhier op de Zuiddijk aangereden door een brom fietser. Het jongetje werd bij omwo nenden binnen gebracht. Het bleek dat hy een lichte hersenschudding had op gelopen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkelijke huwelijksbevestiging. Woensdagmiddag 2.30 uur zal in de Geref. kerk de huwelijksbevestiging plaats hebben van W. J. C. Diepenhorst en W. van Keulen. De dienst zal ge leid worden door ds. A. Trapman. Wedvlucht van de P.V. de Roode Duif op 7 juni vanaf Noyon. Gelost 11.30 uur. Aankomst eerste duif 14.1.30 laatste duif 14.18.38. Trommel-v. d. Boogert 1 3 6 7 13 14 16 18 24; A. C. Koppenaal 2 8 9 10 11 20 23; J. de Vos 4; Comb, de Gans 5 17 21; F. V. d. Valk 12; J. v. d. Valk 15; M4js- Beijer 19 22. "M^' OOLTGENSPLAAT Nertsen-fokkerij. In onze gemeente is thans een nertsen-fokkerij, gelegen in de Weipolder bij de Oudelandse rijk. Exploitant is de heer A. J. Hofman Naar „De Beer", Van de O.L. school no. 1 zullen een aantal kinderen 4 da gen gaan kamperen op het natuurreser vaat „De Beer", op het eiland Rozen-' burg. Vergadering ingelanden. De jaarlijk se ingelanden vergadering van de pol ders Het Oudeland, Weipolder, Alte- klein, alsmede de Galathee-Mariapolder en het Rietveld zal gehouden worden op donderdag 12 juni a.s. nam. 2 uur in Hotel Hobbel. De aftredende dijkgraaf van de pol der Het Oudeland onder Ooltgensplaat, de heer W. C. van Kempen is wegens het bereiken van de leeftijdsgrens niet meer herkiesbaar. De andere aftredende dijkgraven en gezworenen: de heren G. M. v. Oor schot, A. Neels, A. v. d. Heuvel en H. L. Schilperoort zijn allen herkiesbaar. Overplaatsing. De opperwachtmees ter, postcommandant C. Vis, is met in gang van een nader te bepalen datum overgeplaatst naar Spijkenisse. Laatste aardappelen Zaterdag zijn uit het koelhuis de laatste aardappelen weggehaald van landbouwer Jac. Kor teweg, door de commissionnair D. Kie vit, met bestemming 's-Gravenhage. Vorig jaar gingen de laatste aardap pelen weg op 10 juni, dus 3 dagen later. Auto's konden niet worden gelost. De veerboot van der Schuyt, is zon dagavond met de laatste dienst die om 21.30 uur van Dintelsas vertrekt in de Sluisse haven te Ooltgensplaat met het achterschip op een stenen leidam te recht gekomen en blijven zitten. By het vastmaken kwam het schip in moeilijkheden. De aanleg aan de pcgi- ton mislukte en hierdoor kwam de boot door een verkeerde manoeuvre van achteren in aanraking met de leidam en bleef zitten. Het was juist hoog wa ter geweest en pogingen om los te ko men mislukten. De passagiers konden de wal berei ken, maar de auto's moesten aan boord blijven en zijn pas maandagmorgen ge lost, nadat de boot om 7 uur met be hulp van een vrachtwagen was vlot getrokken. De van der Schuyt had een beschadigd roer en is naar de werf ge sleept. De reparatie zal slechts één of twee dagen duren. De Prinses Irene zal zolang de diensten onderhouden en der halve vindt het vervoer geen vertraging G. DE VRIES ZONEN N.V. Gedurende deze verslagperiode heeft de markt weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd en was het verloop prak tisch een voortzetting van de vorige week. In het algemeen gesproken blijft de belangstelling op het ogenblik zeer beperkt waardoor weinig contracten tot stand kunnen komen. De tendens was eerder iets lager, doch de prijsver schillen blijven gering en een spreken de prijsverandering vindt feitelijk niet plaats. Nieuwe gegevens over de nieuwe oogst zullen t.z.t. hun invloed wel doen gel den doch momenteel zijn de vooruit zichten, hoewel over het algemeen wat de stand van het gewas betreft gunstig nog te vaag om grotere aktiviteit op de Termijnmarkt te wekken. In de consumptie-sector werd Bintje 45/verhandeld voor november en december levering op 11.50 en ver volgens op 11.30. Voran 35/werd afgesloten voor oktober levering op 8.20, terwijl Bintje 35/voor oktober, november en december enige malen werd verhandeld op 10.Ten slotte vonden nog enige transacties plaats in Bintje E voor november op 17.60. In het algemeen gesproken blijven er ver kopers op de gedane prijzen met kopers ca. 30 tot 20 cent lager. De markt sluit in een kalme stemming. Ds. G. Zwerus, predikant bij de Ger. Gemeenten in Norwich Canada (voor heen te Middelharnis), heeft verleden week een zeer zware operatie moeten ondergaan. Hij was de laatste tijd niet in orde (al preekte hij wel); enige ke ren heeft hij longontsteking gehad, waardoor een infectie bleek te zijn ont staan. In het ziekenhuis opgenomen, bleek het noodzakelijk, dat een van zijn longen moest worden weggenomen. Naar wij vernemen is zijn toestand nog zeer ernstig. Het college van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft zich woensdag be zig gehouden met een geschil tussen het bestuur van de vereniging voor Christelijk Nationaal voorbereidend la ger onderwijs en het gemeentebestuur van hier, over de grootte van de waar borgsom, die het schoolbestuur in de gemeentekas zal moeten storten in ver band met de stichting van een christe lijke kleuterschool. Deze christelijke kleuterschool zal onderdak krijgen in de bestaande nieu we openbare kleuterschool. Namens het schoolbestuur waren de heren P. van Es, W. van Dam en C. van Rossum, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester naar Den Haag geko men. Het college van B. en W. van hier liet echter verstek gaan. De .gemachtig de van het schoolbestuur mr. H. Velle- koop zette uiteen dat een schoolbestuur 20 pet. van de stichtingskosten las waarborgsom moet storten, maar dat wanneer men de beschikking krijgt over een bestaand gebouw, de waar borgsom 20 pet. van de geschatte waar de van dit gebouw gedraagt. Dit bestaande gebouw heeft de ge meente gekregen, dank zij de buiten landse giften en een bijdrage van het ministerie van onderwijs, kunsten en Wetenschappen, na de stormramp in februari 1953. Maar bovendien, aldus de heer Vellekoop kreeg de gemeente de grond van een ingezetene cadeau. Spreker vond het daarom onjuist, dat het gemeentebestuur van het schoolbe stuur het volle pond vroeg voor de waarborgsom, terwijl de gemeente zelf voor het bestaande gebouw een betrek kelijk gering bedrag had moeten beta len. Mr. Vellekoop was dan ook van oor deel, dat de waarborgsom 20 pet. zou bedragen van het bedrag, dat de ge meente voor de stichting van de open bare kleuterschool ten koste had ge legd. Het college van Ged. Staten zal later uitspraak in dit geschil doen. THOLEN Woningbouw. Nu de financiële rege ling in orde is gaat de gemeente alhier binnen enkele weken beginnen met de bouw van 16 woningwetwoningen. Mi- nistriele goedkeuring is hiervoor ver kregen. Benoemingen. Mevr. A. J. Maurer- Molt uit Amsterdam is benoemd tot lerares aan de U.L.O. school alhier. De tijdelijke leerkracht de heer J. J. Wisse, is in vaste dienst benoemd aan de O.L. school. Subsidie Z.L.M. Op voorstel van b en w alhier heeft de gemeenteraad be sloten 100.subsidie te verlenen aan de Z.L.M, voor de te houden landbouw- tentoonstelling te Scherpenisse. Orgelconcert. Maandag 16 juni a.s. des avonds 8 uur, zal er in de Ned. Herv. kerk alhier, onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum, een orgel concert worden gegeven door de heer Feike Asma. Nadien zullen er nog twee concerten worden gegeven. Grond in erfpacht. Door de gemeente alhier is aan de heer G. C. Quist, Vos- semeerspoort, een stuk grond achter zijn woning in erfpacht gegeven, tegen 8 cent per m^. Het wordt voor 30 jaren verleend. ST. MAARTENSDIJK Eervol ontslag. Met ingang van 1 juni j.l. is aan de heer A. C. Steendijk wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag ver leend als hoofd van de vleeskeurings dienst van het eiland Tholen. De heer Steendijk heeft 40 jaren bij deze dienst gewerkt. OUD-VOSSEMEER Opper de Witte met pensioen. Na een diensttijd van 33 jaren in de ge meente alhier heeft de heer M. de Witte opperwachtmeester - postcommandant der Rijkspolitie, na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, deze dienst verlaten. Tot zijn opvolger is be noemd de heer L. J. Nelis. ST. ANNALAND Mutaties collecten. In het collecte- plan van de gemeente alhier is de jaar lijkse lijstcoUecte ten bate van de AVO vastgesteld in de week van maandag 16 juni tot en met zaterdag 21 juni a.s. Daar in deze week juist de maande lijkse busjesactie voor de Hernava zou gehouden worden, zullen de kinderen van de school met den Bijbel een week vroeger met deze busjes rond gaan, dus in plaats van de derde week van de maand, in de tweede week, n.l. van maandag 9 tot en met zaterdag 14 juni a.s. Lelijke val. Het oudste zoontje van de heer K. J. Hage alhier, kwam tijdens het spelen zodanig te vallen, dat het een diepe wonde aan zijn knie opliep, die door dokter van Es met enkeie krammen gehecht werd. SCHERPENISSE Demonstratie met kunstmeststrooier en laad- en transportwerktuigen alhier. Op 20 en 21 juni a.s. zal in Scherpe nisse op Tholen een regionale demon stratie worden gehouden met kunst- meststrooiers en laad- en transport werktuigen. De demonstratie heeft' op 20 juni Op maandag 16 juni zullen opnieuw vanwege de kring Z.-H. van de dienst Bescherming Bevolking op Goeree- Overflakkee grote z.g. werkelijkheids- oefeningen worden gehouden en wel te Goedereede-dorps, Goedereede-haven, Herkingen en Achthuizen. Hierbij wordt uitgegaan van de ver onderstelling dat op verschillende plaatsen in genoemde dorpen branden zijn uitgebroken en bominslagen heb ben plaats gehad. Er zullen in totaal plm. 30 veronderstelde branden geblust moeten worden en moet hulp worden verleend in gevallen van 18 vermeen de bominslagen. Er zullen 75 „slacht offers" door leden van blok- en red dingsploegen behandeld en afgevoerd moeten worden naar de verzamelplaat sen van gewonden. Er zal aan de oefeningen worden deelgenomen door 10 blokploegen, 2 mobiele reddingsploegen, 11 E.H.B.O.- ploegen, 20 ploegen voor gewonden transport, 19 brandspuiten, 4 mobilo- foonwagens en door ongeveer 25 man reserverij kspolitie. Op de kringcommmandopost te Som melsdijk zal het verloop van deze grote oefening door het kringhoofd en diens medewerkers, via de mobilofoons, van minuut tot minuut worden gevolgd en op z.g. plotkaarten worden bijgehouden. plaats van 11.00 tot 13.30 uur en op 21 juni van 10.00 uur tot 13.00 uur. Op beide dagen zal na afloop een nabe schouwing worden gehouden door het rijkslandbouwconsulentschap voor land bouwwerktuigen te Wageningen. Gedemonstreerd zal worden met stal- mestverspreiders, kunstmeststrooiers, laadinrichtingen, losinrichtingen en transporteurs. Het terrein voor de demonstratie ligt naast dat van de landbouwtentoonstel- ling van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij, aan de provinciale weg van Poortvliet naar Scherpenisse, en is van Bergen op Zoom uit met de lijndienst Bergen op Zoom-Tholen-Stavenisse te bereiken. De demonstratie wordt georganiseerd door het provinciaal Onderzoekcentrüm voor Landbouw in Zeeland, de bedrijfs- studiegroepen op Tholen en St. Philips- land, de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst en het Landbouwschap. Alleen indien de weersomstandighe den zeer slecht zijn, zal de demonstra tie geen doorgang kunnen vinden. Mocht dit het geval zijn, dan zal dit worden bekend gemaakt in het agra risch radiobulletin van vrijdagochtend 20 juni om 5.45 uur en om 6.40 uur. In geval van twijfel kan men zich voor inlichtingen telefonisch wenden tot het rijkslandbouwconsulentschap te Goes, telefoon K 1100—3758. ABONNEKBT U OP HXLANBEOf-NIBUWS „Een tevreden roker, is geen onrust stoker", las ik op een pijpenrekje, toen ik onlangs bij een klant op karwei was. Op mijn vraag of een tevreden niet- roker dan wèl een onruststoker was, wist de heer des huizes echter geen Antwoord. Zo'n opschrift kan de toets der kritiek niet al te best doorstaan. Schram gelooft dat er ook nog wel te vreden rokers zijn, die danig onrust kunnen stoken. Misschien juist wel om dat ze zo met hun rokerij tevreden zijn! Ja, dat roken! Dat heeft al heel wat pennen in beweging gebracht, vooral de laatste tijd, nu de geleerden de veel voorkomende gevallen van longkanker in verband brengen met het roken. Eenstemmigheid is er te dien op zichte niet, maar toch is het zeer wel mogelijk dat er tussen die twee verband bestaat, voornamelijk biJ de zogenaamde kettingrokers. De siga retten moeten er wel de grootste schuld aan hebben, temeer waar het meren deel der liefhebbers van dit produkt elk trekje tot diep in de longen inhaleren. Onmiskenbaar wordt daardoor een ze kere hoeveelheid nicotine naar de lon gen getrokken, die op de lange duur toch zijn schadelijke invloed zal doen gelden. Er zijn talloze rokers, die geen trekje aan 'n sigaret zouden doen wan neer ze de rook niet inhaleren kunnen. Om dan nog maar niet te spreken van de hoeveelheden die ze per week aan kunnen! Afgezien nog van het grote bedrag dat er mee gemoeid is, kan over daad hier ook niet anders dan scha den. Men wordt kettingroker en steekt de ene sigaret na de andere op, zonder er eigenlijk van te genieten. Wanneer de matigheid wordt betracht, zal men er nog niet zo gauw last van hebben. Schram kent wel oudjes, die bijna 80 jaar hebben gerookt géén sigaretten maar pijp en sigaar en er nooit kwa de gevolgen van hebben gehad. Wat werd er vroeger daarbij nog niet ge pruimd! Nu zijn het er slechts enkelen die daar nog de geneugten van smaken. Het merendeel is tegenwoordig aan de sigarettenrokerij verslaafd, tot vele da mes toe. Ook de jeugd begint er al vroeg mee. Veel te vroeg zelfs. Er is onlangs op 24 lagere scholen te Am sterdam een onderzoek naar de rook gewoonten van 2443 leerlingen inge steld. De leerlingen, die meer dan eens gerookt hadden werden slechts als ro ker aangemerkt en xaen kwam tot de ontstellende ontdekking, dat in de vier de klasse reeds 20 procent van de kin deren rookte. Van de jongens was dit percentage 28 procent. Uit de vijfde en zesde klasse rookte ruim 38 procent van de kinderen, terwijl het percentage van de jongens hier 46 procent bedroeg. Vele van deze kinderen ï-ookten dage lijks. Hoe ze aan de sigaretten kwa men? Ze ontvingen sigaretten voor kleine diensten en enkelen' erkenden ze te stelen of peukjes op straat te ver zamelen. Als 't maar rookt! Er is te dien opzichte buiten vroeger wat ver anderd. Toen Schram nog school ging, waagde het slechts een enkeling uit de hoogste klasse om te roken. Dat ging er vanzelf stiekem naar toe, want o wee als vader er achter kwam! Dan zat het niet pluis. Om toch aan het roken te kunnen werd van de twee zaterdagse snoepcenten (méér waren het er niet!) een stenen pijpje gekocht en een groepje in vaders half pondszak „rode ster" zorgde voor de vulling er van. Een paar lucifers waren gauw bij moeders petroleumstel weggekaapt en het experiment kon in alle stilte buiten aan een dijk of zoiets beginnen. Waren er maats in het geheim betrokken, dan zorgden ze samen voor de ingrediënten en werd er om de beurt een trekje ge daan. De misselijkheid die er op volgde nam men op de koop toe! De sigaret was toen nog lang niet zo populair als tegenwoordig. Het kan als een verkeer de gewoonte worden beschouwd om kleine schooljongens voor een bood schap te doen of iets dergelijks met sigaretten te belonen. Ze hebben nog tijd genoeg er aan verslaafd te worden! Geef ze dan liever wat pinda's, daar zit méér voor hen in. Schram herinnert zich nog, dat in zijn jeugd de „olieneu ten" meer in trek waren dan tegen woordig. Ze waren goedkoop en voor wie geen last had van gal of blinde darm was het en is het nog een goede vitaminenbron. 't Is een gezonde lekkernij. Een kleine halve eeuw terug kwam er eens een dokter op een dorp om poolshoogte te nemen of hij er een praktijk kon vestigen. Toen hij de straten doorwandelde zag hij overal in de goten pinda-schillen liggen. Zijn be sluit was toen gauw genomen: „hier kom ik beslist niet, zei hij, wijzende op de basten van de olienootjes, want hier is geen dokter nodig". Hij kwam niet ook. Misschien kende deze dokter wel een beetje te veel gezondheid aan het pinda-eten toe, maar in elk geval waag de hij er zich niet aan. Dit feit is his torisch. Daarom kan de jeugd beter wat pinda's verorberen, dan te vroeg met sigarettenroken beginnen. Of laat ze smullen van een nieuwe haring, dat is ook gezonder dan roken. Vroeger zei men: de haring in 't land, de dokter aan kant!" Dus de Hollandse nieuwe werd als een soort geneesmiddel beschouwd, dat de dokters op non-actief stelde. Met alle respect voor ons zeebanket is ook deze spreuk wel wat overdreven. De dokters hebben werk plenty, ondanks al het goede dat ons geboden wordt. En wat wordt er nog niet zélf gedok terd! U zoudt verstomd staan, wanneer U wist voor welke kapitalen er aan medicamenten buiten de doktoren om worden gekocht. Allemaal door mensen die trachten hun kwalen en kwaaltjes zelf wat op te lappen. Kerngezonde mensen die nooit ergens last van heb ben, kan men in eigen omgeving op de vingers natellen. En dan weet men soms nog niet, welke moeilijkheden ze hebben! Als men feens in de wachtka mers bij doktoren of ziekenhuizen moet toeven, hoort men wat! Dan komt het ons voor alsof heel de wereld één groot ziekenhuis is en verwondert het ons, dat er nog zoveel loze pret gemaakt wordt. We zijn er dan met de psalmist dichter bij als we met het instemmen dat de mens als in een beeld wandelt en de sterkste sle6hts ijdelheid is. Schrammetje

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1