Rondom de Landarbeiderswet Buitenland Schippersjongetje uit Ooltgensplaat verdronken 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij agavond MEDITATIE De heerschappij van Christus DE „ROTODINE' Zeepost Vrijdag 6 juni 1958 No. 2702 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BI] contract speciaal tariet 4. De uitvoering van de Landarbeiders- wet heeft ^geen grote vlucht genomen, al kan nie't ontkend worden, dat ze in vele gevallen goed werk heeft gedaan. Met name ook op ons eiland, waar in verschillende plaasten Verenigingen ter bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, wer den opgericht. Voor een richtige uit voering was, hoewel niet noodzakelijk, het stichten van een vereniging de meest rationele vorm. Juist door het stichten van een vereniging kon de doel stelling van de wet het beste onder de landarbeiders worden gepropageerd. We schreven hierboven „was", in de verleden tijd dus, dat deden we met op zet want van activiteiten ten opzichte van de toepassing van de landarbeiders wet is in het heden weinig of geen sprake, zodat de minister rustig kan schrijven: Dat hij met minister Von deling zal overleggen of de Landarbei derswet, die vrijwel niet meer wordt toegepast, ingetrokken dient te worden. De Landarbeiderswet schreven we reeds is in de „ijskast" geplaatst. Als motieven daarvoor worden genoemd de verbetering van de positie van de landarbeiders en een veranderd inzicht ten opzichte van het voorgestane rege ringsbeleid in zake het gebruik van de bodem. Het streven van deze tijd, spe ciaal van de socialisten is de Staat te maken tot eigenaar van alle landbouw gronden en de boeren te maken tot ambtenaren, tot zetboeren. Op ons eiland is van de mogelijkhe den, die de Landarbeiderswet bood een matig gebruik gemaakt. Zowel wat de verkrijging van een „plaatsje", een eigen huisje met een stukje grond", als wat het losse land aangaat. Xn de twin tiger en dertiger jaren zijn op verschei dene plaatsen verenigingen bedoeld bij de Landarbeiderswet opgericht. Door voorschotten van het Rijk en door de voorgeschreven medewerking van de gemeenteraden heeft de Landarbeiders wet op verschillende plaatsen op ons eiland toepassing gevonden. Vooral de verkrijging van „los-land" voor de ar beider werd nagestreefd. Het voert het bestek van deze artikelen om de 2 pro cedure tot het verkrijgen van een „plaatsje" en van los land te beschrij ven, te meer daar in het heden de Landarbeiderswet zogoed als geen toe passing meer vindt. Bovendien was het slechts onze bedoeling enige algemene opmerkingen te maken over de toepas sing, van deze sociale wet voor de land arbeiders. Zijn de achtergronden voor de toe passing van deze wet in de loop der jaren ongunstig geworden, we noemen slechts de toegenomen mechanisatie in de landbouw en de toepassing van de politiek, die zich keert tegen de ver snippering van de landbouwgrond, ook ten plattelande doen zich moeilijkhe den voor, die spaninngen opwerpen bij het toepassen van de bepalingen van deze wet. De veranderde tijdsomstandigheden spelen hierbij een grote rol. Vanaf het tegin van het in werking treden van deze wet bestond de moeilijkheid om aan geschikt land voor de arbeiders te komen. Versplintering van de grond ontmoette ook toeri reeds aanzienlijke bezwaren van de zijde der landbou wers. Die bezwaren wogen dubbel zwaar omdat de besturen van de ver enigingen om etische motieven het mid del om aan land te komen, de onteige ning liefst niet in toepassing brachten. Dit heeft de besturen vaak eindeloze onderhandelingen gekost wanneer er een gunstige gelegenheid tot aankoop zich voor deed. In het voorbijgaan we zen we er reeds op dat bij de totstand koming van de wet de bedoeling heeft voorgezeten, dat de arbeider-pachter de grond zou gebruiken ter voorziening Van de behoeften voor eigen gezin voor Wat de land- en tuinbouwprodukten aangaat. Ook wezen we er reeds op, dat fle landarbeider het stukje grond meest al in zijn geheel gebruikte om zijn gel delijke inkomsten te verhogen door de teelt van handelsgewassen. Evenwel geeft de wet geen voedsel om daar te gen op te treden. Het geheel vrije ge bruik van het stukje grond vindt in de A/?"^ van de wet volkomen grond. Maar andere moeilijkheden deden Zich voor. Moeilijkheden van particu- lere en van meer algemene aard. Om in het genot van een stukje los arbeidersland te kunnen komen moest men landarbeider zijn in de zin van de et, Onder „landarbeider" verstaat de Wet „ieder persoon, die van het in ioondienst verrichten van landarbeid zi3n hoofdberoep maakt". Bij de aan- y^^^S om een stukje landarbeidersland everde de hantering van deze gestelde eis m de regel geen moeilijkheden. De controlering van deze eis was gemak- f''^!^ genoeg. Ook de andere voor- scnntten van artikel 3 der wet, inge zetene van het Rijk zijn twee jaar gewoond hebben binnen de werkings- nng van de vereniging vereiste be- waamheid goed zedelijk gedrag en !vM z van 25 jaar, waren gemak- eujlc te controleren. Maar ook de voortduring van de acnt is aa.n de status van landarbei- Jn ^j°°'^'ien. En daarin kan nog wel ens de bron van moeilijkheden liggen, «■orat er in de status van landarbeider een verandering, dan is het usantie 'IIa i^ar tot jaar stilzwij- ena met een jaar wordt verlengd. Het wircontract, een wettelijk voorge- g"Ff^en huurverbintenis regelt deze "««K. En daarin wordt bapaald, dat d« My is gegeven alle macht in Hemel en op aarde. Matth. 28 18b Wat een indrukwekkend woord heeft Jezus gesproken tot Zijn jongeren in Zijn laatste verschijning: Mij is gege ven alle macht in Hemel en op aarde. Deze gebeurtenis heeft plaats gegrepen in Galilea op een bepaalde berg, waar Jezus Zijn jongeren ontboden had. Ve len zijn van mening, dat hier dezelfde verschijning bedoeld wordt die Paulus aanhaalt in 1 Cor. 15 vers 6: Dat Jezus gezien is van meer dan 500 broeders op eenmaal. Hier wordt echter gesproken van de elf discipelen, maar dat neemt niet weg, dat er meerderen kunnen ge weest zijn die tot de kring der discipe len behoorden. Op de dag Zijner ver rijzenis had Jezus tot de vrouwen ge zegd: Dat ze Hem in Galilea zouden zien. Matth. 28 vers 7. Dus het kan best wezen dat een groot gedeelte van de Gallilese gemeente aanwezig was met de discipelen. Bij deze gelegenheid heeft Jezus Zijn laatste mondeling on derricht aan Zijn discipelen gegeven. Het zijn maar enkele uitspraken die voor ons zijn bewaard gebleven. Wel licht heeft Jezus nog veel meer gespro ken dat de Heilige Geest niet nodig ge acht heeft om voor de kerk bewaard te blijven. Doch wat Jezus gesproken heeft en voor ons is opgetekend ge worden, is voor diegenen die het ver staan mogen, door Gods Geest ver klaard van rijke troost. Het zijn eigen lijk bevelen en beschikkingen, die Hij aan Zijn Kerk gaf eer Hij opvoer naar Zijn Vader. Als we afscheid nemen van iemand, die ons zeer lief is, terwijl we weten dat we Hem op aarde niet meer zullen zien, dan bewaren we zijn woorden voor het laatst gesproken als kostbare herinneringen, die nooit meer worden vergeten. Hoeveel temeer de afscheids woorden van Christus tot Zijn gemeen te. Dit woord horende moet een die pen indruk op de hoorders hebben ge maakt. Het was nog maar een korten tijd geleden, dat ze Jezus hadden ge zien als een gebondene, een verachte, een die als uitvaagsel der maatschappij was gekruisigd tussen twee moorde naren. En nu in het besef van Zijn Koninklijke waardigheid zegt Jezus dat Hij almachtig is, want dat is toch de inhoud van dat Woord. Als Jezus deze uitspraak doet, dan bedoeld Hij daarmee niet, dat Hij die macht gekre gen heeft krachtens Zijn Goddelijke na tuur. Van Eeuwigheid was Hij de iiiiiiiiiiiiiiii BINNENVERINGBED I htt best» bed ij '1,,, ooH gtmtêkt Ar tweede persoon in het Goddelijk Wezen Als zodanig behoefde Hem die macht niet gegeven te worden. Hij heeft als Zoon van God die altijd bezeten even goed als de Vader en de Heilige Geest. Doch Jezus doelt hier op de Konin klijke heerschappij, die de Vader Hem gegeven heeft, omdat Hij de Middelaar Gods en der mensen was. Deze uitnemende verhoging heeft Jezus ontvangen als loon op Zijn vol bracht werk. Jesaja 53 vers 11. Deze woorden van Jezus houden in, dat de wereldheerschappij in Zijn handen is gelegd. Openb. 12 vers 10. Nu is de za ligheid en de kracht en het koninkrijk geworden onzes Gods, en de Macht van zijn Christus. Van deze macht zegt Jezus, dat ze Hem is gegeven. Dus op wettige wijze heeft ontvangen van d^ Vader. Er zijn machthebbers, die hun macht eenvoudig hebben geroofd. Met list of geweld hebben ze zich hiervan meester gemaakt. Maatschappelijk en kerkelijk wordt dat helaas ervaren; Maar in de meeste gevallen, vergaat het op dezelfde wijze als het gekomen^ is. Dus zulk een gezag is onwettig. Onze Vorstin heeft haar macht wettig ont-: vangen en regeert dan ook bij de gratie Gods, en is als zodanig ook verant-i woordelijk aan God. Daar mocht veel gebed voor haar gevonden worden. Dus( niet: Ik bid niet meer voor het Vorstenr' huis. Dat is tegen de Heilige Schrift. De Heere Jezus heeft ook een verkreg gen macht. Hij noemt de Hemel het eerst. Hij staat op punt om op te va ren en daar Zijn Koninklijke heer^ schappij -uit te oefenen. Daarheen trekt Zijn Hart. Daar is alles vol harmonie. Daar zijn geen machten die Zijn Vaders wet verachten, of tegen Zijn wil ver zetten. Daar zal in de ganse Hemel blijdschap wezen, als Hij Zijn Troon bestijgt. Daar is een talloos Engelen- heir, maar boven die allen staat Jezus. Hij is over die talloze machten en heer schappijen met souvereine macht be kleed. Op zijn macht dalen ze neder om de ergernissen van één van Zijn kinde ren weg te nemen. Soms ook komen ze neder om met de fiolen van Gods toorn Zijn en Zijns volks vijanden te treffen. Dit alles is voor bijzondere waarde voor Gods volk. Als Gods volk hier op aarde hun moeilijkheden en verdriet hebben dan wordt de vraag wel eens gesteld: Zou de Heere wel weten van ons droe vig lot? Als er soms geen gebed door kan, dat de Hemel gesloten is, en inge leefd wordt de eenzaamheid en verla tenheid, wat de ziele neerdrukt en de vijanden uitwendig en invvendig roepen ha, ha! dan is het waar, dat Hij de Zijnen niet vergeet. Hij houdt steeds rekenschap met Zijn volk, waarvoor Hij eenmaal Zijn bloed voor heeft ge geven. Al Zijn Koningsmacht is hierop gericht, dat Zijn Kerk bewaard wordt op aarde, ja, gevoerd wordt tot over winning. Dit is van grote betekenis op aarde voor Gods kinderen, en de troost hier van wordt het meest ervaren in tijden van verdrukking en benauwdheid, en dan mogen de vijanden wel beven. Want, Jezus heeft ook alle macht op aarde. Voor ons bevrastzijn heeft de satan alle macht op aarde. Hij wordt dan ook de overste der wereld genoemt. Hij oefent op aarde een geduchte macht wat men zien kan in het voortwoeke ren der zonde. Ook voert de boosheid grote triomfen, en het recht der zwak ken wordt vertrapt. En toch, alle boos heid en tegenstand wordt door Jezus beheerst en gebruikt om Zijn doelein den te dienen. Met ons beperkt ver stand kunnen we het niet begrijpen, waartoe al het leed en verdrukking van Gods volk moet dienen, maar als er een weinig houvast door het geloof wordt verkregen, dan wordt bevestigd, dat ze door vele verdrukkingen en strijd moeten ingaan. Gelukkig is het echter meer een verdrukking van tien dagen. Alzo de Koning Zijn kerk aldus bewaard in de worsteling der eeuwen, is die verzekering voor elk der Zijnen. Jezus discipelen stonden daar voor het laatst geschaard om de geliefde Meester op de berg. Straks zal Hij afscheid nemen en opvaren naar de hoogste Heerlijkheid in de Heme len. Maar zij blijven hier op aarde ach ter om hun taak te vervullen. Die taak is groot. Ze moeten het evangelie ver kondigen aan alle creaturen. Wat zul len die eenvoudige ongeleerde mensen vermogen in die grote machtige wereld. Wijsheid en macht die indruk op de wereld maakt hebben ze niet. Zij heb ben echter een machtige Koning die hun leidsman zal wezen. In al hun ar beid en moeite hebben ze de kracht ondervonden van Christus. Daardoor alleen hebben zij hun arbeid kunnen volbrengen. En dan niets anders over blijvende in hun arbeid, als een onnut te dienstknecht. Dit geldt ook voor de ganse kerk. Al is het waar dat ze al de schatten en gaven van Christus ontvan gen, toch is het niet altijd een staan in de kracht van Christus. De aanklager oefent vaak zodanige macht, dat de vrucht van de kracht van Christus niet wordt ervaren. Maar gelukkig het voor uitzicht van de Kerk is, dat Hij de He melse toekomst voor de Kerk Gods laat zien. Als Gods kinderen straks door de paarlenpoort de stad Gods mogen bin nen gaan, dan zullen ze daar hun wo ning vinden, toebereid door de zorgen de hand van hun Koning. Daar zal dan geen verklager der broederen zijn, geeij, worstelen en strijd met de zonde meer wezen, maar eeuwig verlost van zich zelf, de kroon nederwerpen voor de voeten van het Lam, om altoos bij de Heere te wezen. Canada Rev. G. Zwerus pacht van rechtswege ophoudt wanneer de pachter ophoudt landarbeider te zijn in de zin van de Landarbeiderswet. Zie dit geeft in landbouwstreken wel eens aanleiding tot moeilijkheden. Zo we boven reeds schreven kunnen die moei lijkheden van bijzondere en van meer algemene aard zijn. Dit laatste kan een gevolg zijn van de veranderde tijds omstandigheden zoals die zich in de laatste jaren veelvuldig voordoen. De voortschrijdende mechanisatie noopt de arbeiders elders werk te zoeken. Dat andere werk wordt gemakkelijk gevon den vanwege de hoogconjunctuur in de industrie. Maakt een landarbeider daar gebruik van, dan verliest hij de status van landarbeider en vervalt voor hem op grond van het huurcontract het recht op de pacht van het stukje grond. Hij is geen landarbeider meer in de zin van de wet, de hoofdvoorwaarde van artikel 2 van de Landarbeiderswet om in aanmerking te komen voor een per ceel los land. Uit de aard der zaak lig gen hier grensgevallen waarmee zeker rekening dient gehouden te worden. De tijdsduur van zijn werkzaamheid in de industrie is hier maatgevend. Krijgt dit het karakter van vaste arbeid dan zal geen bestuur van welke vereniging dan ook en hoe soepel ze ook moge op treden aan het gestelde van het Huur contract voorbij kunnen gaan maar zal het geroepen zijn aan de pacht een ein de te maken. Blijft de werkzaamheid van de landarbeider in de industrie aan zekere perioden gebonden en kan er gesproken worden dat landarbeid het hoofdberoep blijft uitmaken dan is er zeker, vooral ook met de mogelijke al gemeenheid van het verschijnsel, aan leiding om de wet met grote soepelheid toe te passen. De omstandigheden ver anderen, de landarbeiders moeten noodgedwongsn in d« industrie gaan werken, lag het aan hen dan zouden ze zeker naar geen verandering staan. Daarom is hier alle aanleiding om met soepelheid op te treden. Èen en ander wordt in hoofdzaak door plaatselijke regelingen en omstandigheden bepaald en van plaats tot plaats zal er zeker met verscheidenheid worden opgetre den, maar aan de hoofdvoorwaarde landarbeider te zijn, in de zin der wet, daarin zal geen enkel bestuur wijziging kunnen brengen en dat blijft de norm voor het bestendigen of doen eindigen van de pacht. Ook veranderingen die meer in het particuliere vlak zijn gelegen en die geen gevolg zijn van algemene veran deringen kunnen moeilijkheden ver oorzaken bij de uitvoering van de land arbeiderswet. We schreven boven reeds dat de uitwijkmogelijkheden ter plaatse voor landarbeiders al heel gering zijn. Toch kunnen zich die gevallen voor doen. En ze komen, al is het dan spo radisch voor. Hoe eenvoudig het dorps leven in landarbeidersgebieden ook zijn mag, toch kunnen er zich initiatieven van de zijde van een landarbeider ont wikkelen, die de vraag wettigen of hij nog landarbeider in de zin van de wet is. Hoe eenvoudig de struktuur van het dorpsleven ook zijn mag toch gaat het niet aan een opsomming te geven van de gevallen die zich kunnen voordoen, al willen we enkele theoretische ge vallen niet voorbijgaan. Een arbeider werkt zich op tot zaadhandelaar, een ander vormt zich door het aannemen van agenturen een zelfstandig bestaan. Nog weer een ander begint een teelt- bedrijf en brengt dat zodanig tot ont wikkeling, dat hij er zijn brood mee verdient. Dergelijke gevallen kunnen vaak nog wel met grensgevallen ver meerderd worden. In al deze gevallen brengt het hoofdberoep, landbouwer zijn in de zin der wet, de beslissing. We schreven enkele artikelen „Rond om de Landarbeiderswet", met het oog op de eventuele intrekking van deze wet. De Landarbeiderswet heeft niet aan de verwachtingen voldaan. De toe passing van deze wet is belemmerd door een gewijzigde landbouwpolitiek ten opzichte van het gebruik van de cultuurgrond. Onder speciaal socialis tische idealen wordt gestreefd "naar de Staateigenaar van alle cultuurgrond. Socialisatie van de cultuurgrond. Staatssocialisme met de boer-ambte- naar. In zo'n stelsel past klein-grondbe- zit niet. Mechanisering van de land bouw werkt mede versnippering van de bodem tegen. Het sociale element van deze wet is op de achtergrond ge komen vanwege het optrekken van het landarbeidersvak naar het industrie- peil. Bovendien geeft de toepassing van deze wet, vanwege de strukturele ver anderingen die zich voltrekken grote mosilijkhedön. Frankrijk De Franse Nationale Vergadering heeft zondag j.l. het enige gedaan, dat ze onder de gegeven omstandigheden kon doen: ze sprak, met flinke meer derheid haar vertrouwen uit in de re gering van haar nieuwe premier Charles de GauUe, die met zijn vijftien minis ters het 25ste kabinet vormt na de tweede wereldoorlog en die zich voor stelt met dat kabinet een einde te ma ken aan de periode van spanning en gevaar, waarin Frankrijk zich al zo lange tijd bevindt. We staan hier voor het feit dat de democratie in haar slechtste vorm het veld heeft geruimd voor de dictator in zijn beste vorm. Want het democratisch regiem in Frankrijk was met name de laatste jaren een caricatuur van de echte democratie en de „dictator" de Gaulle is geen alleenheerser zoals we die aantreffen in de totalitaire staten, maar vertoont sterke trekken van over eenkomst met de dictator in het oude Rome. Immers, in normale tijden werd Rome bestuurd door de senaat en twee con suls, maar als er oorlog of oorlogsdrei ging was, dan werd de senaat naar huis gezonden en kwam er voor de tijd van zes manden een „dictator" aan de macht. Zo is in de persoon van de Gaul le het oude dictatorschap in zijn oor spronkelijke vorm hersteld. De stap van de democratie nar de „dictatuur", hoewel in dit geval zeer bewust gedaan, is en blijft een hachelij ke onderneming. Er was echter voor Frankrijk geen andere keuze, nu in Algerije en op Corsica de macht is over genomen door vijanden van het regiem dat de democratie tot een aanfluiting heeft gemakt. De communisten en een deel van de socialisten hebben gewei gerd, hun vertrouwen in de Gaulle uit te spreken. De andere volksvertegen- De Landarbeiderswet heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Het komen via de Landarbeiderswet tot een sterke groep van „klein grondbezitters" is niet bereikt. Naar onze mening had de Regering in dit opzicht meer voor de Landarbeiders kunnen doen. Maar van een regering waarin de socialisten zo'n grote invloed hebben is weinig anders te verwachten. Toch menen we dat een sterke groep van klein grondgebruikers een zegen is voor een agrarische streek en zeer wel kan bijdragen tot de bloei van een zo danige streek omdat de landbouw dan intensiever wordt uitgeoefend, dan dat mogelijk is met grote bedrijven. Mede ook omdat het klein grondgebruikers een geëigende vorm is om over te gaan tot de v«cl intensiever tuinbouw. Twee foto's van de Feirey „Rotodine" een vliegtuig, dat de mogelijkheden van de helicopter voor wat betreft het opstijgen en dalen paart aan de moge lijkheden van een normaal vliegtuig, voor wat de snelheid betreft. Het toe stel kan 48 passagiers of vijf ton goederen vervoeren en heeft voor bijvoor beeld de afstand LondenParijs evenveel tijd nodig als een bus van Londen naar „London Airport" (een uur). Ook wordt dit type vliegtuig veiliger geacht dan een normaal vliegtuig, dat bij geringe snelheid onhandelbaar wordt. woordigers, hoewel voorstanders van de democratie, maar bevreesd voor een staatsgreep of een burgeroorlog hebben terecht voorgestemd. De GauUe is de man, die steeds bui ten de Franse democratie heeft gestaan en deze democratie ook altijd heeft ver oordeeld. Bovendien is de Gaulle gene raal geweest, dus hij is gewond aan een onvoorwaardelijke opvolging van al zijn bevelen. Daaruit is het te verklaren dat hij, terstond nadat hij het vertrouwen van de Kamer had gekregen, goedkeu ring van zijn voorgenomen beleid heeft gevraagd warbij geen debat was toe gestaan, alleen maar het ja-woord. Twee belangrijke punten stonden op het program: Frankrijk weer regeerbaar maken en de Algerijnse kwestie oplos sen. Ook in dit regeringsprogram sprak de Kamer haar vertrouwen uit. De volks vergadering werd daarop tot oktober naar huis gezonden. De Gaulle gaat dus enkele maanden zonder parlement rege ren en wil straks door middel van een volkstemming te weten komen, hoe de Fransen zijn beleid beoordelen. De democratie is dus in Frankrijk tij delijk om hals gebracht. Dat betekent echter niet dat de Gaulle nu naar wille keur gaat heersen, iioals we dat van dictators gewend zijn. Zijn beleid draagt een tijdelijk krakter; zijn persoon staat er borg voor, dat hij zijn woord zal houden; in zijn kabinet zitten mensen, die deze regeringsvorm beslist afkeu ren. De GauUe heeft zeer juist gezien, dat er meer scheiding moet zijn tussen de wetgevende en de uitvoerende macht. Als de regering een verlengstuk wordt van de volksvertegenwoordiging, dan ontspoort de democratie. In Frankrijk kon de regering niets meer doen zonder om te zien naar het parlement. Aan deze wantoestand is een radicaal einde gekomen. De Gaulle wil straks de re gering verantwoordelijk maken aan de volksvertegenwoordiging. Of hij daarin zal slagen, zal de tijd leren. Algerije is nog een ander probleem. Hoe de Gaulle deze zaak zal aanpakken, ligt nog in het duister, maar dinsdag heeft hij de opperbevelhebber van de troepen in dat land, Salan, ontvangen, en woensdag is hij voor een driedaags bezoek naar Algerije vertrokken, waar hij met gejuich werd ontvangen. Toch heerst er in Algerije enige teleurstel ling over het feit, dat in het kabinet-de Gaulle ministers uit vorige regeringen zitting hebben. Vooral tegen de persoon van de vorige prmeier Pflimlin was men daar nogal gekant. Hoewel de nieuwe situatie vele vra gen oproept, die voorlopig nog onbe antwoord blijven, ziet het er wel naar uit dat de Gaulle de sterke man zal zijn, die Frankrijk in de gegeven om standigheden nodig had. En zowel voor Frankrijk zelf als voor de gehele vrije wereld is het te hopen dat men in hem niet teleurgesteld wordt. België Zondag hebben onze zuiderburen hun stemmen uitgebracht om de nieuwe Ka mer te kiezen. De grote overwinnaar was de Christelijke Volkspartij, terwijl „links" een behoorlijke nederlaag heeft geleden. Met name de socialisten waren hierover nogal verwonderd, omdat ze meenden dat het beleid van de socialis tische premier Van Acker voor het land zegenrijk was geweest. Het verlies van de socialisten is voor een groot deel te danken aan de campagne die de Roomse geestelijkheid heeft gevoerd. Ook in België waren er vrij veel „door- braaklieden". Maar de socialisten heb ben hun eigen ruiten ingegooid, door de geestelijkheid wat al te zwart te maken en systematisch het anti-papis- me aan te kweken. Juist daardoor zijn vele kiezers tot nadenken gekomen en tot de R. Katholieken teruggekeerd. De C.V.P. is door deze verkiezingen van 96 op 104 zetels gekomen, de libera len dalden van 24 tot 20, de socialisten van 85 tot 83. De communistische groep werd gehalveerd (van 4 tot 2). Nu zit men in België bij het vormen van een nieuwe regering voor de moei lijkheid, dat „rechts" 105 en „links" ook 105 zetels telt. Wil links een meerder heid, dan zal ze steeds de stemmen van de 2 communisten nodig hebben. Waarschijnlijk zal de koning een Ka tholieke kabinetsformateur aanwijzen en als deze slaagt, heeft dus het rode beleid in België afgedaan. Voor de C.V.P. zal het echter zeer moeilijk zijn, met zo'n geringe minder heid te regeren. Het bijna iVz jarig zoontje Arie, van schipper L. van Gent a.b. m.s. „Dank baarheid", afkomstig uit Ooltgensplaat is dinsdag omstreeks het middaguur aan de Noorderkade te Alkmaar, spe lenderwijs te water geraakt in het NoordhoUands kanaal en verdronken. De kleine werd spoedig uit het water gehaald maar de levensgeesten waren reeds geweken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Schipper van Gent lag met een lading anthraciet in genoemde haven in lossing Het droeve bericht is bij de familie en de bevolking met deernis ontvangen. Heden vrijdagmiddag heeft op de al gemene begraafplaats te Ooltgensplaat de teraardebestelling plaats gehad. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Princess" (10 juni); Australië: s.s. „Himalaya" (16 juni); Brazilië: s.s. „Highland Princess" (10 juni); m.s. „Eemland" (16 juni); Ca nada: s.s. „Rijndam" (10 juni); s.s. „Zui- derkruis" (14 juni); Chili: via New York (11 juni); Indonesië: m.s. „Bantam" (12 juni); Ned. Antillen: m.s. „Solon" (9 juni); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Bintang" (26 juni); Nieuw Zeeland: via Engeland (13 juni); Suriname: m.s. „Berlin" (12 juni); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. „Winchester Castle" (14 juni); Brits Oost Afrika: s.s. „La Bourdonnais' (14 juni). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1