Twee onderscheidingen ïtten! ZONNEBRILLEN iiOm het ven" Plaatselijk Nieuws Plannen voor vestiging diepvries- kluis te Sommelsdijk Eén voor gasfitter C. van den Nieuwendijk en één voor dhr. Adr. Springvloed P.T.T. wenst betere brievenbussen 30e Jaargang Chr. STKEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij agavond Itsdoctt.' Nabeschouwing over de raadsverkiezingen Goeree - O verf lakicee La Nieuw vervolgverhaal Uw flitsspecialist ROTSMA Woensdagavond opening kluis te Stad a. 't Haringvliet Hulde aan de brandweer Pluimveemarlct Dinsdag 3 juni 1958 No. 2701 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi] contract speciaal tariel moeten 1 )lvitamineA4 Blijksnoiiigf k een ge"""' reft U weer cill leeftijden. Na het overzicht in ons nummer van |30 mei willen we nog een korte nabe- jschouwing geven over de jongste raads- Iverkiezingen op ons eiland. Het is opvallend, dat de belangstel- lling voor de politiek zienderogen ach- Iteruit gaat. Dat verschijnsel doet zich ■voor bij alle partijen en de leiders Wa lgen er dan ook steen en been over. Ivroeger was er bij een verkiezing heel Iwat leven in de brouwerij; de partijen Ivielen elkaar scherp aan, met name in Ihun pamfletten. Over 't algemeen gaat Idat nu heel wat gematigder. Daarvoor lis inderdaad veel te zeggen, vooral, dat Ihet persoonlijk element, dat voorheen fdikwijls een veel te grote rol speelde, nu vrijwel geheel wordt uitgeschakeld, bat is winst. Maar aan de andere kant p de verminderde interesse voor poli- jtieke zaken toch een verschijnsel, dat Inadere aandacht vraagt. Er zijn ver schillende verklaringen voor te geven, naar hier zal niettemin iets aan ge ldaan moeten worden. In het algemeen kan gezegd worden, Idat de verhoudingen op Flakkee de [laatste jaren vrijwel stabiel zijn. Het is nerkwaardig, dat de veranderingen, |die landelijk optreden, op ons eiland niet te bespeuren zijn. Noch de achter- luitgang van de P.v.d.Arbeid, noch de vinst van de V.V.D., noch het lang- kaam teruglopen van de A.R. is hier fee bespeuren. Dit wijst erop, dat de Jfactoren, die elders, met name in de prote steden, werken, hier weinig of geen invloed uitoefenen. Dit is dunkt Öns, te verklaren uit de omstandigheid, |dat een geïsoleerde streek als Flakkee bok op dit gebied wat achteraan komt, vaardoor b.v. de P.v.d.A., die landelijk bver haar hoogtepunt heen is en terug- poopt, hier nog winst boekt. Met de if.V.D. is het evenzo. Deze betekent al lang op Flakkee niet veel meer. Ze is |n de loop der jaren platgedrukt tussen de Pret. Chr. Partijen en de P.v.d.A. |n de grote winst, die ze landelijk be- naalt, deelt ze echter hier niet. En de \.R. partij weet zich te handhaven, of- fechoon ze in 't hele land op haar re- |our is. Dit alles komt heel goed uit in het onderstaande staatje, dat niet het stem- nental, maar het zeteltal der diverse partijen weergeeft. Aantal raadszetels 1958 en 1953 S'dijk 4 4 M'harnis 4 4 D'land 2(3) 4 2(3) 3 2 (3)2 1(2) 2 O O Steil. 2 2 Herk. 4 4 Meliss. 2 2 Oudorp 2 2 N.T. i.R. 5.G.P. 2 2 '.v.d.A. 3 3 ?.V.D. 2 2 :.H. of Herv. O O LR. 5.G.P. '.v.d.A. r.v.D. :.H. of Herv. ^R. !.G.P. o O *.v.d.A. 2 1 ?.V.D. 1 1 3.H. of Herv. 2 2 [•G.P. 3 3 r.v.d.A. o O [•V.D. o O i.H. O O tV.P. o O Stad D.B. Ooit. P' 4 4 2 12 2' pp. 0 0 O O 1 1 p.d.A. 2 2 12 3 3 •■'VD. 110 0 10 -H. 0 0 2 2 2 3 |V.P. 0 0 2 2 2 2 fTot goed begrip moeten we bij deze ^bel enkele opmerkingen maken. I Goeree en Oude Tonge hebben we uitgeschakeld. De eerste gemeente, omdat daar geen partijen -volgens f principiële lijnen zijn en de tweede, omdat het moeilijk was 1958 met 1953 |te vergelijken. rBij Dirksland hebben we tussen [haakjes het aantal zetels gezet, dat Ede partijen gehad zouden hebben als [het aantal raadszetels op 11 geble- jven was. Dit uiteraard om een ver- Igehjking met 1953 mogelijk te maken, nn Herkingen en in Stad aan 't Ha- pmgvhet hebben we gemakshalve de f gecombineerde lijsten van de A.R. en J Werkmanspartij (H) en van de A.R., 1V..H, en S.G.P. (Stad) maar bovenaan T gezet. fUit deze cijfers blijkt, dat de A.R. in Btaal 1 zetel verloren, de S.G.P. er 1 Iv P-v.d.A. 2 zetels wist kreeg, de t-v.D. (waaronder we gemakshalv'e ook io lijsten rekenden) gelijk I! f^^"' Bommel en Ooltgens- ïri' ,u '^••^- 2 verloor en de K.V.P. |aat (benevens Oude Tonge, dat op de |Dei niet voorkomt) met een aparte m Uitkomt, gelijk bleef. f.t^«"eens blijkt eruit, dat bijna alle hTk nog steeds een rechtse raad "TOOen; uitgezonderd is Goedereede, IfFï^^ we de politieke kleur der «aasleden niet van allen weten. Voor KWgensplaat en Oude Tonge moeten lp voorbehoud maken. In de eer- -»e gemeente zijn de 3 Prot. Chr. Par- 2^ "^et hun 5 zetels in de minderheid 7 j^"? Oude Tonge met hun 2 van de s iiet al heel miniem. Aangezien de ij-^- gemeentelijk vrijwel steeds met ^Ks samenwerken, kan men deze ge- I enteraden moeilijk rechts noemen, fuat geen enkele raad van rechts op links is overgegaan, stemt tot zeer gro te dankbaarheid. Met name in Middel- harnis is daar wel voor gevreesd en op gehoopt. Er is daar echter een verheu gende samenwerking tussen Hervormde en Gereformeerde A.R., Staatkundig Gereformeerden en Chr. Historisehen en dit heeft tot een schoon resultaat geleid. Toch zal men hier actief moe ten blijven, daar het percentage neiging tot dalen vertoont en te dicht bij' de 50 gaat komen! Ook willen we er nog de aandacht op vestigen, dat de evenredige vertegen woordiging, welke aan ons kiesstelsel ten grondslag ligt, toch maar betrek kelijke waarde heeft. In Stellendam n.l. werden in totaal 625 rechtse stemmen uitgebracht en 382 linkse. De gemeente is dus heel goed rechts, maar de zetelverdeling werd 4 rechts en 3 links! Er is dus hier niet het minste ge vaar, dat de raad omgaat. Waren de 53 stemmen van de lijst Van Seters (dis sident A.R.) alle bij de A.R. gekomen, dan was toch de zetelverdeling dezelfde gebleven. De Hervormden hebben daar prima gestemd. Ze haalden bijna 34% van het totale aantal stemmen, doch ze hadden er te weinig voor de derde zetel. Hoe komt dat? Omdat er Hervormden zijn, die in strijd met hun godsdienstig be ginsel op de P.v.d.A. stemmen. Wan neer ruim 20 Hervormden in plaats van op de P.v.d.A. op de Hervormde lijst hadden gestemd, zou deze 3 en de P.v. d.A. slechts 1 zetel gehaald hebben! Dit moet veranderen. Ook in ander opzicht ligt hier een taak voor de Herv. kiesvereniging. Het blijkt, dat een niet zo gering aantal Hervormden voor de raad niet op de eigen lijst, maar op die der A.R. stemt. Anders kon deze nooit 246 stemmen halen, waarbij eigenlijk nog zeker de helft van de lijst Van Seters geteld moet worden. De Gereformeerden vor men 15°/o van de bevolking en kun nen dus ten hoogste uit eigen kring 160 stemmen uitbrengen. Er moeten er der halve zeker ruim 100 uit Hervormde kring komen! Het is daarom voor de Hery. K.V. heus niet onmogelijk, in de toekomst 3 zetels te halen. Alles bijeengenomen kunnen we te vreden zijn over de uitslag op ons eiland. We hopen, dat bij de a.s. wet houdersverkiezing de rechtse groepen elkaar zullen weten te vinden en dat er behalve rechtse raden ook rechtse col leges van B. en W. komen. In dit nummer hebben we een aan vang gemaakt met ons nieuwe vervolg verhaal, getiteld „Om het Ven", en ge schreven door E. Karst Jr. Het is een verhaal uit het jagersleven, dat zich afspeelt in de bossen en vennen aan de Nederlands-Duitse grens. De hoofdpersoon is de jongeman Karel Beverink, die in de mijn in Lim burg werkt, die dit wroeten onder de grond naar steenkool maar slecht be valt. Zijn hart gaat uit naar de natuur en hij heeft er alles op gezet om jacht- opziener te worden. En zowaar, door vriendschap met een jachtopziener van een groot buiten in Limburg, krijgt hy een kans, al is het een gebied, waar het niet zo pluis is. Er zijn veel stro pers en de vorige jachtopziener is op geheimzinnige wijze verdwenen. Maar Karel is moedig en sterk; hij aanvaardt de baan en maakt allerlei avonturen mee in het vreemde gebied. Hij weet zelfs de moordzaak te onthul len. Karel is ongehuwd en leeft eerst met een oude huishoudster. Maar de liefde komt in het spel dat hoort nu een maal in elk verhaal en Karel weet een gelukkig huwelijk te sluiten. Eer ze bij elkaar zijn geeft ook' dat zijn moeilijkheden, wat de spanning in het verhaal verhoogt. Wie van de natuur houdt, zal zich in dit verhaal bijzonder vermeien; we ho pen dat het bij al onze lezers en leze ressen in de smaak zal vallen. Redaktie MIDDELHARNIS P.V. „De Reisduif". Uitslag van de wedvlucht vanuit Creil op zaterdag 31 mei. In concours 210 duiven. Afstand 302 km. Los om 10.30 uur, aankomst eerste duif 13.47.04 uur. M. de Blok 1 3 13 19 22 38 42; P. Mans 2 5 7 14 32 40 47 49 50; A. Schuurman 4 16 23 25 51; A. Sarelse 6 8 18 27 53; C. Vroegindewey 9 17 20 21 34 39 52; M. Kalkman 10 11; B. Schellevis 12 30; C. Horseling 15 33 44; Comb. Peeman 24 26 36; A. Hollaar 28 31; J. Vijfhuizeu 29 41; Jac. Slui 35 43; A. de Gans 37 46; B. Viskil 45 48. Donderdagavond 6 uur inkorven voor Noyon, afstand 257 km. Concours voor de Kankerbestrijding. Gevonden en aangegeven voorwer pen: (aangegeven in de periode vanaf 25 april 1958 t.m. 26 mei 1958). gouden trouwring, (binnenkant de letters G. V.) 1 paar kinderkousjes (donkergrijs); da mesrijwiel (merk R.I.W., zadel: VASAD, lamp: Tako, Fr. no. F 9171); autoped (rood); 1 paar dameshandschoenen (gla cé, kleur: bruin, maat: 7%); leesboek („Arie Willemse"); rolschaatssleutel; 1 bakje met 10 doosjes tekenpennen; kin- derportemonnaie (met drukknop, in houd: 1 sleuteltje); aanaardschaar; huis sleutel; 3 sleutels (2 master lock co en 1 sipra); 1 penning (vermoedelijk be stemd voor een padvindersriem)1 zwarte gummibroek; blauw-grijze-re- genjas; autoped (blauw, merk: P.J.K.); groene Icinderportemonnee, (inhoud: 1 dubbeltje); loupe (klein model, scharnie rend, 3 delen); 1.00 (één gulden); 1 ronde kaas (in pakpapier); dames-hand schoen (zwart zijden); revolver (speel goed); mand met beugel; portemonnee (bruin met ritssluiting z.g.a.n.); dames rijwiel (merk simplex, zwart gelakt); zwarte ponny (hengst, zonder hoefijzers) SOMMELSDIJK Burgerl. stand over mei 1958. Geboorten: Maria d. v. P. van der Wende en F. Bakelaar; Maartje d. v. D. Vroegindeweij en L. E. van Gronin gen; Antonie z. v. J. Verolme en H. de Bonte. Overlijden: Adrianus Nelis 83 jaar echtg. van S. van Wezel; Maatje Har- tog 86 jaar wed. van J. Jonge jan; Izak van Zielst 78 jaar wedn. van C. van 't Hof. Huwelijken: P. L. Kloet 23 jaar en C. Vijfhuizen 22 jaar; A. Knops 25 jaar en C. Lodder 23 jaar; P. H. Mans 25 jaar en A. C. A. Koningswoud 22 jaar; M. Franke 25 jaar en W. van Moort 21 jaar; IJ. de Koning 26 jaar en P. Slui 24 jaar; J. Visser 53 jaar en A. Kieviet 40 jaar; C. van Lenten 25 jaar en A. van den Nieuwendijk 22 jaar. HERKINGEN Eerste aardbeien. Door de heer A. W. Soeteman wonende Stoofweg zijn de eerste aardbeien uit eigen tuin geplukt en gegeten. Een goede zonnebril beschermt uw ogen. Ook beschermende zonnebrillen vindt U in: WED. KURVINKS DROGISTERIJ GOEDEREEDE Ongeval. De landbouwer M. Troost had het ongeluk tijdens zijn werkzaam heden zijn hand zodanig te klemmen, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Na voorlopig door dr. de Koning te zijn verbonden, achtte deze het raadzaam voor verdere behandeling naar het ziekenhuis te Dirksland te gaan. Burg. Stand. Geboren: Leentje, doch ter van J. Mierop en A. Mierop-Meijer. Keuze uit 35 stuks In de Kring van de Landbouwver- eniging Sommelsdijk is het plan opge komen tot vestiging van een diepvries- kluis ter plaatse. Reeds werd een ver gadering hiervoor gehouden, waarbij aanzienlijke animo voor het plan aan wezig bleek. Tevens werd overgegaan tot benoeming van een voorlopig be stuur ener coöperatieve vereniging; tot voorzitter werd benoemd de heer Kr. van Es, tot secretaris de heer G. van Lente; bestuursleden zijn verder de da mes van den Doel-Braber en Masten- broek-Joppe, alsmede de heren J. W. Mastenbroek en Matth. van den Doel. Blijkbaar is dit initiatief gerezen naar soortgelijke al tot stand gekomen koel huizen in andere gemeenten van Goe- ree-Overflakkee, o.a. te Stad aan 't Haringvliet waar woensdagavond te 6 uur de diepvriesinrichting, die gebouwd is in het grote Coöp. koelhuis aan de Molendijk, officieel ingebruik zal wor den genomen en in welke diepvriesin richting een geheel nieuwe methode van bewaring wordt toegepast. Ook op woensdagavond houdt men te Sommelsdijk een tweede vergadering, in hotel Spee en aanvangend te 8 uur, waar men hoopt het besluit te kunnen nemen tot definitieve oprichting van de coöp. vereniging en van de diepvries- kluis. Naar wij vernemen meent het voorlopig bestuur, dat er in Sommels dijk wel een plaats te vinden is, waar men het gebouwtje zal kunnen vestigen. De belangstelling voor de plannen blijkt aanzienlijk, o.a. vanwege de vele informaties, die worden ingewonnen by de secretaris van het voorlopig be stuur. Reeds gaven zich vyf en twin tig gegadigden zich op voor een diep vriescel, terwyi men ook rekening houdt met degenen, die op een wacht- Hjst geplaatst zyn van de Coöp. Koel huisvereniging te Middelharnis, die reeds zo'n gelegenheid exploiteert, maar niet aan alle aanvragen kan vol doen. Verdere gegadigden en belang stellenden doen dus goed vorenvermel- de vergadering te bezoeken. wy verwyzen hiervoor naar de ad vertentie, die terzake de vergadering enz. elders in ons blad is opgenomen. MELISSANT Zeer geachte brandweer mannen Van het dorpje Melissant Gy hebt u wel kordaat gehouden Met 2e prys in Noordwykerhout. Houdt uw commandant in ere Komt getrouw, dat is uw plicht, voor het dorpje en omgeving, dat soms een noodsein tot u richt. Eén ding dat was toch wel jammer, De oliebollen waren op! De haring hadden ze ook vergeten! Toen ging er een hoera 'tje op. In de Savorninlohmanlaan Kwam in de bus een oude vrouw. Ja, die hadde ze niet vergeten. Want die is nog al getrouw! Politie Brinkman nam het woord Nu, zo hebt ge 't nog nooit gehoord. Enfini, even naar Ritex gereden Met Piet van Vliet, een chauffeur by de hand Die bracht ons veilig en wel terug Naar ons geliefde Melissant. Een abonné. OUDDORP Plotseling sterfgeval. Onze dorpsge noot de 58-jarige Joh. Bakelaar Wz., die elke dag met een, werkbus mee ging om onder Ooltgensplaat witlof te dun nen werd vrydag j.l. nam. 4.30 uur on wel en overleed ter plaatse op het werk. De overledene was gehuwd en heeft een dochter (eveneens gehuwd). De versla genheid in de gemeente is groot. Bedankt. De beroepen predikant ds. J. V. d. Haar uit Waddinxveen heeft voor dit beroep bedankt. Heupbeen gebroken. De ruim 80-ja- rige Jac. Hameeteman in de Oostdyk, had het ongeluk te vallen en een heup- been te breken. Vanwege zyn hoge leef tijd is hij naar het ziekenhuis gebracht, maar zal thuis worden verpleegd. De heer Klaas Tanis ten grave ge bracht. J.l. maandagmiddag 2 uur werd onder grote belangstelling ten grave ge dragen (door de kerkeraad) Klaas Ta- nis C.K.Pz., echtgenoot van Lena Pad mos. Dhr. Tanis was rustend landbou wer en diende de Herv. Kerk 32 jaar als kerkvoogd. Hy had ook plm. 24 jaar zitting in het bestuur van de Chr. School alhier. De overledene was 77 jaar oud en had geen kinderen. Burg. Stand over de maand mei '58. Geboren: Jobje, dochter van W. Ven- neman en P. Padmos; Aklara Theodo ra Elisabeth, dochter van W. Lam en Joh. Moerkerk; Jannetje, dochter van Joh. Breen en M. van den Ochtend; Cornells, zoon van C. Moerkerke en KI. Mastenbroek; Abram, zoon van M. Kiyn en K. Sperling; Maarten Hendrik, zoon van W. Tanis en M. E. Brinkman; Laurens, zoon van K. C. Meyer en C. Redert; George Adrianus, zoon van J. Tanis en J. B. van der Wekke. Gehuwd: P. van 't Geloof, oud 24 j. en J. N. Grinwis, oud 17 jaar; D. C. Melissant, oud 31 jaar en A. Breen, oud 26 jaar; Corn. K. van der Bok, oud 29 jaar en L. M. C. Breen, oud 24 jaar. Overleden: Arjaantje Nieman, oud 87 jaar, weduwe van Pieter Kastelein; Klaas Tanis, oud 77 jaar, echtgenoot van Lena Padmos. NIEUWE TONGE Donors voor de bloedafname. Op 2 juli a.s. zal de gelegenheid weer wor den gegeven voor bloedafname Roode Kruis. Nadere mededelingen zullen nog hierover volgen. Pinkster collecte. De Pinkster col lecte in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge voor de G.Z.B, heeft het mooie bedrag opgebracht van 450. Aanvang Zondagsschool. In verband dat a.s. zondagsmiddags een kerkdienst wordt gehouden, zal de zondagsschool aanvangen om half twee uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET Personeel fa. v. Rumpt op reis J.l. vrijdag zyn de heren P. en A. J. van Rumpt met hun personeel en dames per luxe touringcar van de fa. Buysse hun jaariykse vakantietrip wezen ma ken. Dit keer naar Schiphol-Amster dam waar het komen en gaan van de vliegtuigen is bekeken en wat er verder op motorgebied te zien was; De terug reis ging via Bloemendaal waar het middagmaal werd gebruikt. Langs de kust ging het naar Den Haag, waar een bezoek werd gebracht aan Madurodam en nogmaals de inwendige mens werd versterkt. Voldaan keerde het gezel schap huiswaarts, dat op een gezellige en een leerzame dag kan terugzien. Deelname concours. Het gemengde zangkoor „Concordia" hoopt onder lei ding van dhr. C. v. d. Heuvel deel te nemen aan het concours te Huizen op zaterdag 21 juni a.s. Het verplichte nummer is getiteld „Morgenzang" en het vrye nummer is „Morgenstond". OOLTGENSPLAAT Tydens zyn werk overleden. Tydens zyn werkzaamheden op een perceel bouwland van de heer K. C. van Kem pen, gelegen aan de Groen weg, is vrij dag tegen de avond de heer Joh. Ba kelaar uit Ouddorp plotseling onwel geworden en ter plaatse overleden. De heer Bakelaar bereikte de leeftyd van 59 jaar, was gehuwd en heeft een ge trouwde dochter. Hy was met een groep mensen aan het witlof dunnen en moet door een hartverlamming zyn ge troffen. Te Ooltgensplaat werd de overlede ne in het lykhuisje opgebaard en is zaterdag naar zyn woonplaats vervoerd, zyn collega's waren zeer onder de in druk. Geref. kerk heeft weer een eigen predikant. Na een vacature van een Twee koninkiyke onderscheidingen zyn er uitgereikt te Middelharnis. Vry- dagavond de bronzen eremedaille van de orde van Oranje Nassau aan de heer Adr. Springvloed, timmerman te Middelharnis, en zaterdag hetzelfde erete ken aan de heer C. van den Nieuwendijk, monteur-fitter van de Gascentrale Flakkee. De heer Springvloed ontving de onderscheiding vanwege het feit, dat hy 50 jaar op een en hetzelfde bedrijf, zy het dan onder twee werkge vers heeft gewerkt, n.l. 30 jaar by de heren J. Mosselman en Zn. en 20 jaar bij de heer J. van der Wende, die dit timmerbedrijf thans voert. De uitrei king van de onderscheiding geschiedde ten huize van de heer Springvloed aan de Kaaidreef te Middelharnis door burgemeester Hordyk, in tegenwoordigheid van de beide wethouders, de heren van Eek en de Jong, gemeente secretaris Bodegraven en de eerste ambtenaar ter secretarie mr. Lodder. Uiteraard was ook de werkgever, de echtgenote, diens zoontje alsmede de familie van de heer Springvloed hierby tegenwoordig. Van de familie van der Wende ontving de jubilaris een enorme en fraaie doos sigaren, van diens zoontje een boeket bloemen. De heer Springvloed is thans 72 jaar oud en hanteert iedere dag nog fris en vrolijk zaag en hamer. Eigenlijk is hij al 59 jaar timmerman, want reeds in 1899 richtte hy zyn eerste schreden op het pad van het ambacht. plaatste en dit nog een opknappertje te laten ondergaan. De uitreiking van de_eremedaille ge schiedde door de burgemeester van Oude Tonge, de plaats van inwoning van de heer van den Nieuwendyk, burgemeester van der Harst, die na een harteiyke toespraak met deze uitrei king het echtpaar van den Nieuwendyk de verrassing van de dag bezorgde. De directeur van de Gascentrale Flakkee, de heer van Leeuwen, ver klaarde dat het gehele personeel van het bedryf altijd uiterst prettig met de heer van den Nieuwendijk heeft sa mengewerkt. Hij prees de goede geest die er onder het personeel heerst, wat vreugde geeft by de arbeid in het gas bedrijf. Namens het personeel bood de di recteur de heer van den Nieuwendyk een enveloppe met inhoud aan. Een collega, de heer P. Saarloos uit Oude Tonge, verklaarde het te betreu ren dat hij het voortaan zonder zijn gezellige en trouwe makker zal moeten stellen en prees eveneens de immer aangename samenwerking. Na dit officiële afscheid bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen onder het genot van een goed glas wijn en wat daarby behoort. Burgemeester Hordyk complimen teert de heer A. Springvloed met de zo juist ontvangen koninkUjke on derscheiding. De heer C. van den Nieuwendijk be reikte in mei de 65 jarige leeftyd en gaat derhalve thans met pensioen. In 1912 trad hy in dienst van de toenma lige gasfabriek te Oude Tonge, die in 1936 van de Mabeg overging naar de gemeenten van Oost-Flakkee, waarna het bedryf in juli 1950 werd opgenomen in de Gascentrale Flakkee. De heer van den Nieuwendijk werkte de laatste ja ren als monteur fitter by dit Flakkeese bedryf. welks ontwikkeling de thans scheidende functionaris dus geheel heeft meegemaakt. Zaterdagmorgen kwamen het bestuur de directie en het personeel van de gascentrale by een in de grote verga derzaal van de gasfabrieli op het Zand pad te Middelharnis om dit afscheid niet zonder meer te laten passeren. De heer van den Nieuwendyk, ver gezeld van zijn echtgenote werd toe gesproken eerst door de voorzitter van het bestuur van de gascentrale, de heer J. H. Dykers, die hem loofde voor zyn trouw en kundig werk. Vanwege de be palingen van het ambtenarenreglement kon het bestuur de scheidende monteur fitter geen speciaal cadeau aanbieden, maar men had er een elegante oplos sing voor gevonden, door hem het rij wiel te laten behouden waarop hy de laatste tyd zich over het eiland ver- Het glundere gezicht van de heer C. V. d. Nieuwendyk, gasfitter monteur by de Gascentrale Flakkee met de koninkUjke onderscheiding op zyn rever. „Daar had ik nu he lemaal niet op gerekend!" was zyn bescheid, toen burgemeester V. d. Harst hem het ereteken op de borst spelde. half jaar heeft kand. P. Huisman van Utrecht het beroep naar de Geref. kerk aangenomen: Kand. Huisman bedankte voor Dussen (N.-Br.), Lexmond, Ooste rend (Fr.), Gorredyk (Fr.), Meeren (Gr.) en Broek onder Akkerwoude (Fr.) Verdere beroepen wenste hij niet meer in overweging te nemen. De hoofddirectie van de P.T.T. heeft een schrijven doen uitgaan aan alle burgemeesters met de suggestie om de bouwvoorschriften in hun gemeenten zodanig te wyzigen dat huizen en kan toren doelmatiger brievenbussen kry- gen. Het is nu dikwijls zo dat de postbo den de grootste moeite hebben bepaal de stukken door de brievenbus te kry- gen. De bussen zyn dikwyls te smal, de daarachter aangebrachte brievenkastjes te ondiep en niet zelden moet de post bode bellen en wachten. Dit alles vertraagt niet alleen de bestelling, maar werkt bovendien kostenverho gend. De directie van de P.T.T. stelt als ideaal dat brievenbussen tenminste 25 cm. breed zyn en horizontaal op een hoogte van ongeveer 1.10 m zyn aan gebracht. De brievenkastjes dienen ten minste 35 cm diep, 30 cm breed en 12 cm hoog te zyn. By hoogbouw zou de hoogste brie venbus niet hoger dan 1.65 m en de laagste niet beneden de 65 cm aange bracht moeten worden. Op de pluimveemarkt van vrijdag 30 mei 1958 werden aangevoerd 4000 stuks. De pry zen lagen als volgt: Kippen (witte) 1.851.95 per kg le vend gewicht; kippen (gekleurd) 1.80 1.90 per kg. levend gewicht; oude ha nen 3.00—4.00 per stuk. Tamme konynen 4.5010.per stuk. Ruimer aanbod van kippen met le vendige handel en de pry zen hoger. Duikboten blijven een maand onder water. Washington By de tewater lating van de nieuwste door atoom kracht aangedreven duikboot van de Amerikaanse Marine, de „Skipjack", deelde de chef van de Marine-operaties, Admiraal Arleigh A. Burke maandag mede, dat de beide, eveneens door atoomkracht aangedreven duikboten „Seawolf" en „Skate" nieuwe records gevestigd hebben voor onafgebroken onder water varen. „Toen de Seawolf en de Skate in de zeeëngte by Long Island boven water kwamen", aldus de Admiraal, „waren zy meer dan dertig dagen onder water geweest zonder enige onderbreking; dit is de langst bekende periode, waarin mensen in een kunstmatige atmosfeer geleefd hebben". In september van het vorige jaar heeft de Seawolf dit ge durende zestien dagen gepresteerd. Burke merkte op dat de beide duik boten uitsluitend gebruik hadden ge maakt van de meegenomen zuurstof en dat ze in die tyd een afstand van byna 13.000 kilometer onder water hadden afgelegd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1