rechts Rondom de andarbeiderswet Buitenland Ons nieuwe vervolgverhaal Bij het spelen verdronken Officieel bezoek van H.M. de Koningin aan de Krimpenerwaard A.s. week komt de krant maar een keer! Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Het Pinksterwonder Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij agavond Stemt woensdag 28 mei Vrijdag 23 mei 1958 No. 26\ PBINS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 18702017 Giro 167930 IIX. en aantal factoren hebben de wer- g van de Landarbeiderswet ongun- beinvloed. Daar is allereerst de ge- zigde opvatting ten opzichte van het ruik van de bodem. Het klein- ndbezit heeft de tijd niet mee. Voor door her- en ruilverliaveling, mede de bewerking van de grond zo ef- ent mogelijk te maken, door de rtschrijdende mechanisatie komt n in strijd met het klein-grondge- ik. 'en wil liever grote aaneengesloten els waardoor men in staat if meer fijt te trekken van de gemechani- rde landbouwwerktuigen. en tractor is nu eenmaal niet het gewezen werktuig om een stukje nd van een kwart bunder te bewer- Ook het veranderde inzicht ten ichte van het bodemgebruik door de ering werkte een doorwerking van ■andarbeiderswet tegen. We leven in tijd, dat men aanstuurt op sociali- e van de bodem. Al de grond in den van de staat en de boer een aas van de Staat, dat is het ideaal ar het socialisme naar streeft. De ■■ren, aangesteld door de Staat. In dat Isel past niet het kleingrondbezit. ine bedrijfjes dienen te verdwijnen, leine bedrijven dienen gesaneerd te rden tot bedrijven van 510 ha. cf meer. De grond verdelen in kjes van enkele honderden roeden t niet in dit stelsel. De doelstelling de Landarbeiderswet, de landarbei- s aan een stukje land helpen, komt strijd met de heersende opvattingen r het gebruik van de bodem. Ver- ppering van de_ cultuurgrond past t in het systeem'van het landbouw- eid van de regering. Waar over het 'emeen gestreefd wordt naar het te- gaan van de versnippering van de tuurgrond dan valt licht te begrij- dat de doelstelling van de Land- eiderswet, het bevorderen van het in-grondbezit niet meer toegejuicht rdt. In het streven naar boerenbe- jven, die een redelijk bestaan opleve- past de doelstelling van de Land- eiderswet niet. Inderdaad is de ge- 'zigde opvatting ten opzichte van het r de regering voorgestane landbouw- eid een der oorzaken waardoor de darbeiderswet niet heeft beantwoord de hoge verwachtingen, die men er koesterde e versnippering van de bodem was n de inwerkingtreding der wet af een doorn in het oog van vele dbouwers. Het kostte dan ook van af t begin der wet vaak grote moeite het benodigde land voor de arbei- "s in handen te krijgen. Te meer daar verenigingen die op dit gebied werk- m waren, het uiterste midde ont- ening, trachtten te voorkomen, "et opdelen van grote kavels cul- rgrond in stukjes van enkele hon- rden roeden werd door vele gebrui- rs van grote of middelgrote bedrij- met lede ogen aangezien, ok in ander opzicht heeft de toe- sing van de Landarbeiderswet de niet mee gehad. In de jaren van ar ontstaan en nog enkele tientallen en later werd het stukje grond van arbeider gezien, als een zeer goed te skomende aanvulling van het loon de arbeider. Een aanvulling van de rdiensten van de arbeider was wel "r nodig. Daarvoor kon het stukje tuurgrond goede diensten bewijzen, erzijds om de uitgaven voor het ar- 'dersgezin te drukken door' het be ren van de uitgaven voor eigen enten, die hijzelf kon verbouwen, öerzijds door hem in staat te stellen "omen te verwerven door de ver- uw van handelsgewassen. Bij de wet- er heeft de eerstgenoemde moge- ^heid voorgezeten, maar in de prac- is het vaak hierop neergekomen, het stukje landarbeidersgrond moest nen om te trachten het inkomen op ger peil te brengen. Had de wetgever gedachte dat de landarbeider het .worven stukje grond zou gebruiken "r de teelt van eigen groenten en dappelen, in de practijk werd het er gebruikt voor de verbouw van delsgewassen, zoals uien en koe- n. Het gebruik van het stukje grond schilt plaatselijk heel veel. Ver- ;w van eigen groenten moge bij de gever hebben voorgezeten, in de t is het niet als eis gesteld en werd ^gebruiker geheel vrij gelaten in de 'It van de gewassen. Controleurs op verbouw van de gewassen hebben er I hun verwondering over uit ge roken, dat het gehele „stukje" met n gewas werd beteeld, maar van eni- sanctie daar tegen te stellen is nooit ake geweest. Trouwens, dat zou ook ri voedsel gevonden hebben in de t, die daar met geen enkel woord rept. De Landarbeiderswet in zijn eel schijnt in de ijskast geplaatst te Trouwens, voor wie kennis geno- n heeft van de veranderde inzichten ei^ het landbouwbeleid, het tegen- n van de versnippering van de cul- rgrond zal dat geen verwondering en. Ook in ander opzicht werken de anderde tijdsomstandigheden de rking van de Landarbeiderswet te- De positie van de landarbeider, on veertig jaar min of meer gele- |i lagen de lonen en de sociale ze- heden van de landarbeider ver ach- bij die van de arbeiders in de in line. Het onderscheid was dermate ot, dat het „stukje" cultuurgrond wel noodzakelijke aanvulling gesteld worden. aar ook in dit opzicht hebben ver- I En als de dag van het Pinksterfeest vervuld werd, waren zij allen een- drachtelijk bijeen. Handelingen 2 14 Met Pinksteren herdenken wij het doorluchtig feit van de uitstorting des Heiligen Geestes. Gelijk eens de Zoon Gods in Bethlehems stal nederkwam en Zich verenigde met de menselijke na tuur, zo is de Derde Persoon in het aanbiddelijk, volzalig Wezen, God de Heilige Geest, in Persoon eenmaal ne- dergekomen op de Pinksterdag te Je ruzalem. Het wonder van de uitstorting des Heiligen Geestes is een al-vervuUend wonder. God Zelf neemt intrek in Zijn uitverkoren kerk en verheerlijkt Chris tus in haar tot slaking van alle banden waarmede die kerk onder de wet nog gebonden lag. Want toch dat was de toestand van de kerk Gods onder het Oud Verbond, dat de nog onvoldane wet met de ge strengheid der Goddelijke rechtvaar digheid voldoening vorderen bleef en de consciëntie niet gereinigd kon wor den door het bloed van stieren en bok ken. Zo bleven de erfgenamen kinderen die onder de voogdij der wet gesteld waren en naar het woord van de apos tel Paulus niet verschilden van een dienstknecht. Dit echter nam niet weg, dat Chris tus in de bediening des Ouden Ver- bonds in al Zijn Middelaarsgraveerse- len geopenbaard was. Zijn verzoenend bloed werd in de schaduwen aan Israël ontdekt; de ingang in Gods gemeen schap in de ingang in het heilige der heiligen ontsloten. Zonder de volkomen bediening van Christus kon ook het Israël van de oude dag niet zalig wor den. Geen halve, maar een volkomen, enige Zaligmaker was ook Israël ge schonken. Die gisteren en heden De zelfde is en in der eeuwigheid. Voor waar, wie het met iets wagen wil bui ten Christus, zal gewisselijk, eens ge- wogen in de weegschaal van Gods recht te licht bevonden worden. God lijft Zijn volk Christus in en rekent het Hem en Zijn gerechtigheid volkomen toe, ook al is het geloof te'zwak en te onvolkomen om deze schenking de ziel met vrijmoedige bewustheid toe te eige nen. Daardoor behoudt de wet haar kracht op de consciëntie van Gods kin deren, niettegenstaande zij erfgenamen Gods zijn en mede-erfgenamen Christi. O, hoe menige ziel moet nog steeds kla gen over de tuchtiging en heerschap pij der wet, die met haar donderslagen de ziel verschrikt. Maar nu kwam de Heilige Geest met Zijn alvervuUend in wonen in Zijn kerk, om een betere be deling haar te geven dan die van Mozes Hij haakt Zijn Kerk vrij van de wet, die in Christus van haar vloek en heer schappij was beroofd. En het mocht BINNENVERINGBED 'l| hai besie bed ooH gemétki .iljl '""Uil] Hazet-Fabrieken^^^ Zevenbergen anderingen zich voltrokken. De econo mische positie van de landarbeider heeft men opgetrokken. Het verschil met de economische positie van de in dustriearbeider is kleiner geworden. De landarbeidersstand wil mén zien als een volwaardige met die van de in dustriearbeiders. Een goed verdienen de, onafhankelijke categorie van arbei ders. Die vanwege de hogere beloning niet meer de behoefte heeft aan de loon- compenserende werking van het „stuk je" cultuurgrond van weleer. Die fi nancieel krachtig genoeg is om de kos ten van de groenten te bestrijden uit het hogere loon. Een stand van arbeiders, die 'finan cieel krachtig genoeg is om^haar be hoefte aan groenten en andere agrari sche produkten zonder meer te kopen. Een financieel krachtige groep, die geen behoefte heeft aan zelfverbouw, als aanvulling van de noodzakelijke groen ten, maar die financieel krachtig ge noeg dient te zijn om als koper op te treden van de noodzakelijk geachte groenten. In hoeverre de gelijkstelling tussen de groep van landarbeiders en industriearbeiders wat de koopkracht aangaat is bereikt, vermogen we niet te beoordelen. Zeker is dat de Landar beiderswet door al de bovengenoemde factoren in haar uitbreiding is geremd. Zodanig geremd, dat we gerust kunnen zeggen, dat de Landarbeiderswet in de ijskast is geplaatst. Ja, dat haar intrek king wordt overwogen. Trouwens de uitvoering van deze wet stuit door de veranderde omstandigheden op grote moeilijkheden, wat we in een volgend artikel hopen te zien. Gods ":akommerd volk gegeven worden door let geloof dat Pinksterwonder tè leren verstaan tot de slaking zijner bande i. O, wat een Pinksterfeest zou het in hun ziel worden! H Vi maakt op hun gebeden C!ans Israël eens vrij Vi a ongerechtigheden; '.'o doe Hij ook aan mij. De !g van het Pinksterfeest werd vervu J, zo lezen wij in de tekst. Pinl- :.eren was één van de drie grote feeste,' in Israël. Het feest der eerste lingen ook het feest der weken ge- noem(' Ex. 34). Pinksteren betekent: Vijftit' ;3, en het Pinksterfeest werd de vijftig .3 dag na Pasen gehouden. Ook gedac: Israël de wetgeving op Sinaï, waar ot volk zich legerde de vijftigste dag n de uittocht uit Egypte. Het inksterfeest was groot in Israël. Met vele offeranden stelde zich het volk ',oor het aangezicht des Heeren. Het n' ;uwe spijsoffer bestond uit twee bewee broden, die, in onderscheiding van ongezuurde Paasbroden, ge zuurd -.verden. Daarom mochten deze brode op het altaar niet gebracht wor den, lar zij werden met twee ge slacht lammeren door de priester voor het e igezicht des Heeren heen en weer i :wogen en daarom beweegbro- den g aoemd. Bij die beweegoffer wer den Q brand-, vuur- en dankofferen gevoer 1. Zo werd op het Pinksterfeest het n' Jwe spijsoffer gebracht als de eerste 'igen van de oogst. Zo was het Pinks' -feest het feest der eerstelingen waarc de volle oogst verwacht werd. En in it symbolische leven van Jacobs zaad -..'.IS niet alleen een onderpand, maar o,ok in beginsel gegeven wat op de gr ;,e Pinksterdag te Jeruzalem is geschi ,J. Het Pinksterfeest is vervuld. Buitel ie werking des Heiligen Geestes is Go/.s kerk nimmer geweest. Zonder die V king had zij geen bestaan en kan z'' evenmin leven. Maar eerst op de Pi xl-isteren, waarvan in*onze tekst gespro'?:en wordt, is de Persoon des Geestf Zelf gekomen. Toen is de pro fetie ,rvuld: „Ik zal water gieten op de de itige en stromen op het droge. Ik za' Mijn Geest op uw zaad gieten en M;,'n zegen op uw nakomelingen". En in dit wonder is geheel de schadu wend! :!ust vervuld. Reels was die vervulling in Christus Hij is de ware Hogepriester Zijner Kerk. Hij heeft het offer der volko men \-oldoening gebracht. Toen Hij stierf, scheurde het voorhangsel van boven naar beneden. God heeft het ge-», scheu; 1 en daarmede betuigd, dat de dienst van Mozes ten einde gebracht was. De wet is in de dood van Chris tus van haar vloek ontwapend en de uitverkorenen zijn in Hem opgewekt uit de dood, ja met Hem gezet in de hemel. In Hem zijn de gegevenen des Vaders verheerlijkt aan de rechterhand Gods. Er blijft geen beschuldiging te gen hen meer over, zo zij in Christus zijn. Maar wat zij in Christus, hun ver heerlijkt Hoofd, bezitten, moet hun worden toegepast, opdat zij waarlijk vrij zijn. En die volle toepassing des Heiligen Geestes nu is de betere be deling, die God Zijn kerk gegeven heeft met de grote Pinksterdag. De grond der zaligheid ligt alzo in Christus. Hij zegt het Zelf, dat Hij de gegevenen Zijns Vaders bewaard heeft. Niemand zal ze uit Zijn hand rukken. Duivel, wereld, zonde en wat machten er voorts mogen werken, niemand zal de zaligheid kunnen verhinderen van van degenen, die van de Vader aan Christus zijn gegeven en die met Hem gezet zijn in de hemel. O, dat Gods volk op die grondslag door het geloof meer en meer zich mocht verlaten. Doch dat kan alleen door de Heilige Geest en in de vrijmaking van de wet. Hoe duidelijk wordt on dit voorge steld, waar de tekst ons zegt, dat „zij allen eendrachtelijk bijeen waren", na melijk in de opperzaal, waarvan in het eerste hoofdstuk der Handelingen ge schreven is. Niet in het heilige der hei ligen van de tempel werd de Heilige Geest uitgestort; niet op de priester- schaar van Mozes, maar in de opperzaal in die vergadering van omtrent hon derd en twintig personen, die een drachtig bijeen waren, volhardend in het bidden en smeken en verwachtende de belofte des Vaders. Dezen zijn de tempel, waarin de Heilige Geest woning neemt. Hoe klaar en duidelijk spreekt hieruit dat de Heere Zijn volk losmaakt van de ceremoniële tempeldienst. Israël valt als nationaal volk weg; Gods kerk is in die opperzaal. Met de ceremoniën is het afgedaan; Gods volk wordt vrij gesteld van alle banden der wet. Merk nu eens op, dat een uitwendige godsdienst ons de ware gemeenschap aan Christus en Zijn gerechtigheid niet geven kan. O, merk het toch op! Dui zenden roemen in hun uiterlijke gods dienst; in hun doop, in hun ijver, in hun eigen gerechtigheid. Maar zo zij niet meer hebben, zij hebben geen deel aan Christus en geen draad gerechtig heid om hen voor God te dekken. Wij moeten wedergeboren worden; wij moe ten uit Adam afgesneden en in Chris tus overgeplant worden door de Heilige Geest. Wijlen Ds. G. H. Kersten Frankrijk De Iiabinetscrisis in Frankrijk, die een m.iand had geduurd is vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag op ee.i niet-alledaagse wijze opgelost. De he',; dag door was er 'n stroom van onheil-.pellende berichten uit Algerije binnengekomen, die tenslotte hun hoog- tepun-L bereikten in de mededeling dat gener;. .1 Massu, de commandant van de parachutisten, een „comité van al gemeen welzijn" had opgericht om de orde in Algerije te handhaven en bloed- vergie'en te voorkomen. In dat comité hebben verder drie kolonels en zeven burge. s zitting. Generaal Massu deed terstond een dringend beroep op pre sident Coty dat aan Generaal de GauUe opdra:lit zou worden verstrekt tot het vormc.i van een nieuwe regering. Zo hadde-i dus ultra nationalistsische groe pering n in Algerije, in samenwerking met ïoge leger-functionarissen een greep naar de macht gedaan, waardoor de vic- de republiek als het ware aan de rand van een burgeroorlog kwam te staan. One. de druk van deze omstandig heden :af de Nationale Vergadering haar :".rit aan de juist gevormde rege ring .-.n Pflimlin, die onder gewone omsta i.digheden geen grote kans had gemat. .t. Nu deed zich het merkwaardige feit voor C'it generaal Salan, de Franse op- perbe\-olhebber enerzijds door het co mité r.^s leider werd erkend en ver- klaarc.de macht in Frans-Algerije in hande'. te hebben genomen, en ander zijds c'jor de Franse regering werd aan gewez n om de orde en de rust in Al gerije herstellen. Daaruit bleek dus, dat d; Franse regering geloofde in de goede Irouw van Salan. Ondertussen werden in Frankrijk verschillende personen gearresteerd wegens ondermijnende activiteiten. Er heerst- te Parijs enkele dagen een ge- "spann n sfeer, die niet tot uitbarsting kwam doordat een ontzaglijk aantal politie.nannen op de been was gebracht om on3eregeldheden te voorkomen. Onduidelijk was in het begin de po sitie v:in Generaal de Gaulle, die door het A\,arijnse comité als redder werd aange-. ,-3zen. De Gaulle, een bekende figuur uit de oorlog, een man met e^ intern .tionale beroemdheid, die boven In een van de volgende nummers ho pen wj met ons nieuwe vervolgverhaal te beginnen. Het verhaal van Bernar- dus de veekoopman heeft zeer voldaan. Het is in boekvorm verkrijgbaar in Boekhandel de Waal te Middelharnis. Wij hopen dat het nieuwe verhaal even spannend zal zijn als het vorige. Woensdagavond is het 6-jarig zoon tje van de familie M. Klippel uit de Tholense polder in de haven van Tho- len verdronken. Het 6-jarig ventje bleef 's nachts bij een tante over voor schoolbezoek. Na het eten 's avonds mocht hij nog even buiten spelen. Toen hij om 7 uur nog niet thuis was, werd door buren en po litie naar hem gezocht. Na een uur zoe ken ontdekte men hem tenslotte in het water tussen een gemeerde vissersboot en de kade. De levensgeesten waren ge weken. Het ongeval heeft in de gemeente grote verslagenheid teweeg gebracht. de partijen zou staan, maar die in wer kelijkheid alleen de ultra-nationalis tische groep vertegenwoordigt! Men vroeg zich bezorgd af, welke rol de ge neraal in deze situatie zou spelen. De onzekerheid duurde voort tot maandag Toen verklaarde de Gaulle op een pers conferentie, dat hij in géén geval van plan was om geweld te gebruiken. Hij wil wel de leiding van de regering op zich nemen niet op de gewone, grond wettige manier, maar via een uitzon deringsprocedure. Welke procedure hij wilde volgen, zou hij pas dan bekend maken, als hij werkelijk met een der gelijke opdracht zou belast worden. Na de verklaring van de GauUe voel de Parijs zich opgelucht. Het dreigende gevaar van een burgeroorlog was al thans bezworen; de soep werd kenne lijk niet zo heet gegeten als zij was op gediend. Doch hiermee is Frankrijk nog niet uit de impasse. Misschien komt nu het ogenblik, waarop het gevecht vervangen kan worden door het gesprek. Maar het is de vraag of Pflimlin voldoende kracht figuur is om het land uit deze netelige positie te redden. Want nauwelijks is de spanning enigszins afgenomen of in het onverbeterlijke Franse parlement gaan weeral stemmen op om Pflimlin en zijn kabinet naar huis te sturen, wat onder de gegeven omstandigheden noodlottig zou zijn voor Frankrijk. Dan is er nog een man, die op de situatie in Algerije zijn invloed kan uitoefenen, namelijk Soustelle. Soustelle is een groot geleerde, doctor in de letteren en wijsbegeerte, kenner van landen en volken en een staatsman van formaat. Vroeger had hij zitting in het kabinet van de GauUe, ook is hij gouverneur-generaal van Algerije ge weest. Sinds 1956 stond hij echter on der bescherming van de politie, niet omdat de regering bang was dat zijn leven bedreigd zou worden, zoals ze deed voorkomen, maar omdat ze vrees de dat hij te zijner tijd de leiding van de opstand op zich zou nemen. Nu is Soustelle echter „ontsnapt" en naar Algerije vertrokken! Welke rol hij daar ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Tijdens de tocht van H.M. de Koningin van Viist naar Stolwijk, deed zich bij de Vrouwenbrug over De Vlist, een „incident" voor zoals dit zich 171 jaar ge leden heeft afgespeeld bij Prinses Wilhelmina, gemalin van Stadhouder Wil lem de Vijfde. Foto boven: De auto van H.M. wordt aangehouden door een Patriot. Foto onder: H.M. heeft zojuist een vrij geleide-brief in ontvangst genomen van een boerin. zal spelen, laat zich nog gissen, maar veel plezier zal Pflimlin van deze op posant wellicht niet beleven. Wat al enige tijd gevreesd werd, is dezer dagen ook gebeurd. Generaal Ely de stafchef van het Franse leger, is met vervroegd pensioen gegaan. Het was al bekend dat Ely goede betrekkingen on derhield met legerautoriteiten, die nu in Algerije de macht in handen heb ben genomen, en bovendien heerst er in de hoge legerkringen al enige tijd een ongewenste toestand. Dit heengaan van Ely, gecombineerd met het vertrek van Soustelle zijn twee harde klappen ge weest in het gezicht van Pflimlin en zijn regering. En verder blijft de situatie onduide lijk, zolang de Gaulle en Soustelle er het zwijgen toedoen, zolang het „comi té" geen verdere activiteiten ontplooit en zolang de regering geen verdere maatregelen neemt. De toestand moge minder gespannen zijn, de crisis in de vierde republiek duurt voort. Libanon Door de gebeurtenissen in Frankrijk in Algerije is aan de kwestie- Libanon veel minder aandacht besteed, hoewel die voor de wereldpolitiek waarschijn lijk van méér belang was. De Libanon is een onafhankelijke staat, en heeft als enig Arabisch land een christelijke meerderheid. Deze meerderheid voelt natuurlijk niets voor de mohammedaanse politiek van Nas ser, maar een minderheid voelt daar wel iets voor. Er was al enige tijd span ning tussen deze groepen, die haar uit barsting vond in het vermoorden van een volgeling van Nasser. Hierop bra ken in de Libanon met name in de hoofdstad Beiroet en ook in Tripoli, ernstige onlusten uit. De opstandelin gen kregen dadelijk morele steun van Egypte en Syrië, zelfs deden geruchten de ronde dat ook militaire hulp uit deze landen werd aangevoerd. Als Egypte en Syrië werkelijk steun hadden geboden aan de Libanese re bellen, dan was Amerika in een moei lijk parket gekomen. Immers het hulp programma van Eisenhower voor het Midden-Oosten vermeldt onder andere hulp aan de landen die met agressie worden bedreigd. Eisenhower weigerde echter steeds om zich uit te spreken over de •gebeurtenissen in de Libanon. Het gevaar is immers niet denkbeeldig dat het land in dat geval een tweede Korea zou worden, enerzijds gesteund door Amerika, anderzijds door Rusland en zijn handlangers. Op het ogenblik is de situatie in de Libanon rustig. De regering, onder lei ding van de synnpathieke president Sjamoen, schijnt toch de macht in han den te hebben gehouden. Zuid Amerika Ook op een andere plaats in dé we reld is het rumoerig geweest en wel in Doordat we maandag a.s. Tweede Pinksterdag hebben en er dus van zelfsprekend op de drukkerij niet gewerkt wordt, zal ons blad a.s. DINSDAGAVOND NIET VERSCHIJNEN. Het e.k. nummer verschijnt weer op D.V. vrijdagavond 30 mei a.s. Redaktie en Administratie N.V. Eilanden-nieuws de Zuid-Amerikaanse staten Peru en Venezuela. De Amerikaanse vice-presi dent Nixon maakte met zijn echtgenote een goodwillreis door deze landen, maar werd herhaaldelijk met stenen en rot fruit bekogeld. Dat Nixon er onge deerd is afgekomen, mag wel als een wonder worden beschouwd. Er heerst in deze landen een afkeer van alles wat naar Noord-Amerika ruikt en een vrees dat de V.S. hun in vloed naar het zuiden zullen uitstrek ken.. Een gevoel van economische mach teloosheid tegenover de V.S. spreekt hierin een woordje mee. Amerika heeft toen troepen naar de betreffende landen gestuurd om Nixon te beschermen, een beetje mosterd na de maaltijd, want de vice president stond op het punt te vertrekken, toen de troepen arriveerden. Misschien nog niet eens een verstandige daad, want de haat tegen de V.S. is hierdoor nog toegenomen. Rusland Temidden van het rumoer der vol ken lanceerde de Sowj et-Unie op He melvaartsdag (had men met opzet die datum gekozen?) haar derde Spoetnik. De satelliet, die 1300 kg weegt, dat is bijna driemaal zo zwaar als de tweede, draait nu regelmatig in haar baan om de aarde, op een afstand van onge veer 2000 kilometer. Ook de raket, die haar in haar baan heeft gebracht, draait inee. De kunstmaan is uitgerust met allerlei instrumenten en zenders, maar voert geen levend wezen mee. Spoetnik III is overal met het blote oog zichtbaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1