P* lemmen op rechts Maquette van één van de 17 uHwaierings- sluizen die in ahluiidam Haringvliet komen Verkeersongeluk met dodelijke afloop Onbesuisde politiek De R.D.iM. en de kernenergie De 42-jarige Abr. Hoek E.z. kwam op de Prov. weg Ouddorp-Goedereede bij botsing om het leven Wegdek en Nablaliggers Wie zal de kat de bel aanbinden? ootscha Jaargang PK sterk. doen. ;hting mo' ilf s in nat- op heeft; maar U 1871-202 ,5 PK, dat Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrij agavond ^meenteraadsverkiezing op 28 mei a.s. Technische proelvaart „Havprins" Uit de pers ans CametJ in het NedJ ip besloot in te gaanl ts- en Buiy te Londen i n aan de dti van de arba Frans Cani ds. Mikolad aan de bijbj Bamiléké's j t het eeti iling. Met er van belgenootschl kort naar m zal een en over de o^ een bijbelhl billende pla^ et de aldi [sgenootschüj Paris en Presbytetil liedt, vanwd )te moeilijkhl eiende veraBJ in 1958 cj et thuisfroi bolster eind herspelen chtigen. DeL 1 tussen KW ging de voo3 n dankte vol de afgelopd wekte hij gj ver te blijvs] vereniging f ngen naar en zomercoitl n de veertief ars die uitkoj het Flakte er dat de hel or ziekte niJ i de voorzitta itel toewenslJ en zeer gezel ^A^ ature mej. an 15 juni a,i Chr. Kleuteil Quist te Thof Diiisdag 20 mei 1958 No. 2698 r en we half ell bus. t lessen E bij het IpKINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS IBedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 INa 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel mei is de datum der gemeente- idsverkiezingen. Meestal is de belangstelling irvoor politiek gezien minder, dan \r de Kamerverkiezingen, maar luist ir het persoonlijk element staan ze 1 de andere kant in de volle belang- Hing der dorpsgemeenschap. Hoewel laatste te begrijpen is, mogen we [h de grote politieke lijn niet uit het verliezen. Een algemeen geacht in- retene, kan immers politieke denk- 'iden hebben, waar we het bij goed lenken onmogelijk mee eens kunnen ,1 Let dus niet alleen op de man, [ar in de eerste plaats op de parti]. wie dan voor de Kamer of Staten- ■kiezingen zijn stem aan een rechtse •tij geeft, kan deze toch met de ge- lenteraadsverkiezingen onmogelij k 'i een linkse geven. Je resultaten van de jongste Staten- •kiezingen gaven het beeld te zien 1 een winst voor de V.V.D., een ne- •laag voor de P.v.d.A. en een stabi- itie der Confessionele Partijen. Iet is te begrijpen, dat de V.V.D. 'e overwinning thans probeert uit te [ten en zelfs kerkelijk mensen traciit ■bewegen hun stem op deze lijst te •n uitbrengen. We geloven echter, dit, althans in onze streek; wemig •ces zal hebben. Kerkelijk heeit lijs lange jaren het liberalisme op ikkee afgedaan. Wie kerkelijk mee leeft bevindt zich sinds jaar en dag ider een gereformeerde prediking op eiland. We kunnen moeilijk aan- len, dat men dan op Staatkundig ;ein het liberalisme zal kiezen. ;nigszins anders staat het t.o.v. de rd.A. Sommigen, en hoe vreemd 't moge klinken dit zijn meestal de „Jderen, uit kerkelijke kring hebben verschillende keren hun stem aan deze partij gegeven. Waarom? Wel, door 't sprookje van „Drees!" Sommige eenvoudige oudjes menen tóemoede, dat zij hun ouderdomsuit- kng aan dr. Drees en alléén aan hem [danken hebben! Het is dan ook his- :sch, dat een desbetreffende daar- Sar gevraagd vol verontwaardiging zei: „Maar ik stem niet op de Partij van de Arbeid, ik stem op Drees!" De P.v.d.A. doet al haar best, dit :ookje te doen blijven voortbestaan, inneer er trouwens, op welk gebied c iets gebeurt in 't belang der bevol- ig, is zij er» als de kippen bij om zich irvan „het alleen recht" van te ver- 'ïn duijbele mate wordt dit thans ge- san, na de nederlaag van de jongste itenverkiezingen. Iet laatste verkiezingspamflet uit ;e richting staat dan ook vol van op borst klopperij. Mocht men het ge- ■en, dan is er voor de bevolking al- in maar heil van deze zijde te ver achten en zou de rest van hen, die besturen zijn geroepen, bestaan uit As willende, niets kunnende, alles [er zijn kant laten gaande achterlin- in. De P.v.d.A. stelt het n.l. zo, dat zij krachtige ontwikkeling voorstaat en bevorderd van: woningbouw, onderwijs verenigingsleven, volksgezondheid, na tuurschoon, aanleg van sport- en speel gelden, burgerzin, verantwoordelijk- 'jid en industriële ontwikkeling. Dat de belangen van alle burgers in alle iftijdsgroepen»wil dienen in geestelijk )ffelijk en moreel opzicht. M.a.w. dus, dat willen de christelijke irtijen niet: is dat zo? Sinds jaar en dag zijn onze fmeenteraden op 't eiland Flakkee jhts georiënteerd. Is er inderdaad in al dit bovenstaande niets terecht fkomen? Hebben de christelijke par ijzen zich met hand en tand tegen deze zaken verzet? Wie om zich heen ziet, zal wel anders oordelen. De woning bouw is, voorzover mogelijk, overal teachtig ter hand genomen, Talrijke iuwe scholen zijn verrezen of staan 't punt gebouwd te worden. Dorps- Jzen en verenigingsgebouwen zijn leral tot stand gekomen. Nog dezer jgen viel b.v. in de gemeente Dirks- id het besluit een sport en speelveld 1 te leggen, terwijl die in meerdere [meenten er reeds zijn. Industriële itwikkeling is krachtig bevorderd, tctoria, van Hessen, Levers Zeepfa- ieken en andere ondernemingen, ves- Jden zich reeds op ons eiland. Arbeiders, boeren, middenstanders en tellectuëlen nemen hun plaatsen in gemeenteraad in. Ifat wil men dan nog meer? In, hoe belangrijk al deze dingen ook .1, daar is nog iets, dat voor de pisten nog méér belangrijk is. We be- Jelen, dat de Overheid zich in de eer ste plaats „Gods dienaresse" weet. Dat zij waakt voor 't geestelijk welzijn van ''i bevolking. En wanneer de P.v.d.A. lorgeeft zulks te doen, moeten wij dit A stelligste ontkennen. iHet geestelijk welzijn der natie kan Jleen gediend worden door een over- leid, die rekening houdt met de Heere en Zijn geboden. Niet alleen, dat Gods Woord ons dit ten duidelijkste leert, jnaar daar is ook de historie om dit te bewijzen. Het ging Israël goed, wan neer het wandelde in de inzettingen des 'feeren, doch wanneer zij die weg ver dien, werden zij overgegeven in de ind der yijanden. pns eigen Vaderland heeft nooit gro- bloeitijd gekend, dan toen Stadhou- en Staten Generaal rekening hiel- in, met wat God in Zijn Woord van t^s vraagt. Men spreekt over deze pe- pde ook nu nog als „de gouden eeuw". ?anne»r de mens het bij zich zoekt. 1 In de vrijdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de Rotterdam se Droogdok Mij. deelde ir. K. van der Pols namens de directie o.a. mede, dat deze maatschappij enige projecten voor de toepassing van kernenergie in studie heeft, n.l. de produktie van elek triciteit in kerncentrales en de voort stuwing van oorlogsbodems en koop vaardijschepen. De studies geschieden in samenwerking met andere industriën Heeds werden er bij de R.D.M, on derdelen vervaardigd voor de proef- kernreactir te Petten. De jaarstukken werden goedgekeurd. (N.R.Crt.) Wat wijsheid zullen ze hebben? On danks de hoge vlucht in de techniek, wetenschap en cultuur, staat men van daag de dag voor onoplosbare vraag stukken en ziet men de wereld zich rijp maken voor de ondergang. Hiertegen is Slechts één middel, n.l. de wederkeer tot God en Zijn dienst. Het voorbeeld van Nineveh sta ons hierbij voor ogen. Toen daar een in keer tot zichzelf en een buigen voor de Allerhoogste gevonden werd, berouwde het de Heere over 't kwaad, dat Hij had besloten en Hij deed het niet. Het is duidelijk dat er van zulk een weder keer, onder een regering, hetzij lande lijk, gewestelijk of plaatselijk, die met deze dingen geen rekening houdt, geen sprake zal zijn. De P.v.d.A. kan dit niet doen. Wan neer daar mannen aan 't roer zitten en we behoeven niet verder te gaan dan ons eiland, die op geen enkel gebied blijk geven naar de ordinantiën des Heeren te willen leven, hoe zullen zij dat ons volk voorhouden? Waar de Overheid b.v. naar luid van onze Ge loofsbelijdenis, de plicht heeft de ware religie te bevorderen en men weet zelf niet wat de ware religie is, noch men bezoekt nooit de samenkomsten der ge meente, hoe zal dat dan kunnen? Om maar één ding te noemen. Men weet hoe de P.v.d.A. staat t.o.v. de rust en heiliging van de dag des Heeren. Waneer het aan haar staat, dan zal er ook op ons eiland spoedig weinig meer te zien zijn van de zondagsrust. Dan gaan de winkels, de cafe's en sportvelden op zondag open! Dan zul len er subsidies verstrekt worden aan allerlei verenigingen en instellingen, waar wij om des gewetens wil geen steun aan kunnen en mogen verlenen. Ik denk b.v. aan het Humanistisch Thuisfront. Een beweging, waarvan de bekende predikant ds. H. J. S. Kalff, vroeger te Rotterdam en Amsterdam, onlangs nog gezegd heeft dat deze be weging een uitgesproken vijand is van het Christendom, zij het een vijand „op pantoffels". Het zou ons te ver voeren om op de tientallen andere belangrijke zaken, die op dit geestelijk terrein liggen in te gaan. Onze conclusie moge bij de ge meenteraadsverkiezing op 28 mei de volgende zijn: Wanneer dan de Chris telijke partijen (en dit is in de praktijk nu wel voldoende gebleken) volkomen open staan voor het stoffelijk en moreel belang der bevolking en daarenboven, met alle menselijke tekortkoming, wil len waken voor 't geestelijk welzijn, van land en volk, wat de linkse partijen uitgesproken niet doen, is er maar één keus voor de Christen. Een keus n.l. om te stemmen op een partij en op die mannen, die voor alle dingen rekening willen houden met wat God van ons vraagt. De Heere zegt het: „Wie Mij eren, zal Ik eren en wie zijn weg wél aanstelt, zal Ik mijn heil doen zien. Bij die „weg wél aanstellen", behoort óók, dat wij op politiek terrein vragen: „Heere, wat wilt Gij, dat we doen zul len". Daarom is er op 28 mei, maar één keus, n.l.: „Stemmen op rechts!" De directie van sluizen en stuwen van de Rijkswaterstaat te Utrecht heeft een natuurgetrouw model laten maken van één uitwateringssluis, zoals er zeven tien in de afsluitdam van het Haring vliet zullen komen. Deze sluizen zijn nodig om na afsluiting van het zeegat voor afvoer van de grote watermassa's van de bovenrivieren te zorgen en vooral ook in een strenge vorstperiode voor afvoer van ijs. Neemt men die maatregelen niet bestaat er kans dat het ijs gaat kruien en zouden onze dij ken gevaar lopen, met als gevolg een overstroming, wat weer een ramp zou kunnen betekenen. De ijsafvoer is een zeer moeilijke studie geweest voor de ingenieurs w&aruit het idee van de sta len segmentschuiven is gegroeid, die bij ijsgang kunnen worden omhoog gehe ven om het naar zee door te laten. Er is hierbij een uniek staaltje van ingenieurskunst geleverd, wat betreft de brugliggers, die over elk van de ze ventien 56.50 m brede spui-openingen moeten geplaatst worden. (Zie andere foto). De segmentschuiven komen zowel aan de rivier- alsaan de zeezijde, men kan dus het zout water beletten binnen te vloeien en anderzijds kan men bij eb water van de rivier afla ten. De afbeelding laat de rivierkant zien, de pijlers zijn hier met scherpe hoeken gemaakt om het aanstromend ijs te breken. Daarboven wordt de ma- chine-kamer gebouwd, op iedere pijler één, om de segmentschuiven op en neer te laten. Dit geschiedt met een elektro motor van slechts 20 p.k.; de hef inrich ting is zó geconstrueerd, dat dit heel weinig kracht nodig heeft. Een interes sant detail van de pijlers is nog, dat onderaan een doorlopende opening is gemaakt (een kanaal) om de draaikolk beweging die voor de peilers zal ont staan te herstellen. Deze kanalen, (waarvan men er een onder de ijsbre ker ziet en 3 rechts) worden voorzien van een schuif, waardoor ze dienst doen als vissluis om de glasaal naar binnen te schutten. Duidelijk valt op de afbeelding waar te nemen op welk 'n geweldig fundament de sluizen zullen rusten, waarvoor damwand tot. op 35 M A.P. moet worden geslagen! Het sluizencomplex wordt aan weerszijden afgesloten met een landhoofd ter lengte van 350 meter. Vloer en pijlers eindigen in z.g. koffer- dammen, bestaande uit 2 m uit elkaar staande stalen damwanden, waartussen beton. In totaal moet er aan verwerkt wor den 259000 ton stalen damwand en rond 22.250 betonnen heipalen, die een gezamenlijke lengte hebben van 354 kilometer! Het behoeft geen verder be toog, dat aan de constructie van dit gi gantische kunstwerk hoge eisen moeten worden gesteld, omdat het na de vol tooiing aan de volle kracht van de ele menten zal zijn bloot gesteld. Zaterdagmiddag omstreeks halï een uur heeft op de Provinciale weg Oud dorp-Goedereede een botsing plaats ge had tussen de 42 jarige bromfietsryder Abr. Hoek Ez. en de auto bestuurd door tandarts Wolthers, beiden van Ouddorp. De botsing was zo hevig, dat dhr. Hoek deerlijk verwond naar het ziekenhuis te Dirksland moest worden gebracht, waar hy enige uren later aan de gevolgen is overleden. zij I "'heil Het model van deze zijde gezien toont duidelijk de brugliggers, die over de 56V2 m. brede spui-openingen geplaatst worden. Dat worden driehoekige beton nen balken, die wegens hun vorm met de punt naar beneden Nablaliggers worden genoemd. De horizontale bo venkant wordt 22 m. breed en de hoog te tot van onder 12 meter. Voor het ma ken en plaatsen van de liggers moet in •Ie bijna 40 meter di»pe bouwput een speciale stalen hulpconstructie worden gebouwd. Op deze foto komt ook de autoweg, in totaal 22 meter breed, goed tot zijn recht. Er komen twee autobanen oP; ellc van 7 meter breed, plus aan weers zijden de fietspaden. Leutig rijden er' de miniatuur-auto'tjes overheen het lijkt net echt! Maar het wordt wel anno 1968 en misschien wel anno 1969 eer hat a« v»r is en werkalijlcheid zul zij». Het geval heeft zich ongeveer als volgt toegedragen. De vrijgezel Abr. Hoek Ez. reed met zijn twee broers naar het land om uien te wieden. Ze waren elk op een brom fiets gezeten en reden in de richting Goedereede. Achter hen aan reed tand arts Wolthers met zijn auto in dezelfde richting. De twee broers waren op normale wijze de weg naar het land overgesto ken, maar dhr. Abr. Hoek Ez., die een eindje achter de anderen reed, deed dit op vrij plotselinge wijze. Tandarts Wolthers die naar men ons vertelde plm. 80 km. reed remde uit alle macht en manoeuvreerde naar links van de weg om de bromfietsrijder te ontwijken. Dit bleek echter onmogelijk de jongeman werd door de auto gegre pen vloog tegen de voorruit aan (die stuk ging) en kwam toen met een harde klap op de weg terecht. Hij bleek deer lijk gewond te zijn aan het hoofd en werd in bewusteloze toestand opgeno men. Onmiddellijk werd de ziekenauto te Dirksland gebeld terwijl eerste hulp werd verleend door dr. Vroege en eni ge leden van de E.H.B.O. Het slachtoffer werd naar het zie- kenliuis te Dirksland vervoerd, waar hij enige uren na aankomst aan de ge volgen is overleden. Heel de gemeente Ouddorp is diep onder de indruk van het gebeurde; za terdagmiddag en avond werd het ont zettend ongeval in groepjes op straat besproken. De Rijks- en Verkeerspolitie heeft een grondig onderzoek ingesteld en procesverbaal opgemaakt. Op de weg was een sterk remspoor van plm. 50 meter te zien. De bromfiets was totaal vernield en de auto van tandarts Wolthers ernstig beschadigd. Donderdag a.s. zal de getroffene op de algemene begraafplaats te Ouddorp worden ter aarde besteld. Rijmen van Tijmen: Vieze katterige katten. Lopen rond in Stellendam. 't Geen de groente in de tuintjes. Zeker niet ten goede kwam! Men zou haast in katzwijm vallen. Als men van die groente at! Stellendam is deze beesten. Met hun schurft al meer dan zat. Men knijpt niet de kat in 't donker. Maar men zegt in 't openbaar: 't Is in 't dorp een „vieze bende". Het is alles even naar! En al zijn dan ook in 't donker. Alle katten even grauw. De gezonde kunnen blijven. Zodat 't beste wezen zou. Om de zieke op te ruimen. Of 't loopt uit op katjesspel. Volgens één der vroede vaderen, Handele men in dezen snel. Niet de kat de boom uitkijken! Sla de hand maar aan de ploeg. En niet denken: Laat maar lopen. Er is nog wel tijd genoeg. Draai nu eens niet om die kwestie. Als een kat om hete brij Opdat er ook in de tuintjes. Voedsel voor de mensen zij. Tijm»» De 19.500 ton d.w. metende Noorse tanker Havprins, gebouwd op de Ver- olme Scheepswerf Alblasserdam N.V. en bestemd voor Rederij P. Meyer te Oslo, zal op 20, 21 en 22 mei a.s. haar technische proefvaart maken op de Noordzee, waarbij de normale proeven zullen worden uitgevoerd. De lengte van het schip het laadruim wordt verdeeld in 27 ladingtanks met een totale inhoud van plm. 23.600 m3 is 170.60 meter, de breedte 21,89 m, de holte 12.00 m en de diepgang plm. 0.034 m. De machine-installatie werd gemaakt door de Verolme Machinefabriek IJssel- monde N.V. De voorstuwing van het schip geschiedt door een 7 cil. 2-takt Stork dieselmotor type Hotlo 7 x 75/160 met een max. vermogenvan 8600 pk. Op 29 mei a.s. zal het schip worden overgedragen. In „Burgerrecht" (Nationaal weekblad) lazen wij het volgende over de onbe suisde politiek van de Partij van de Arbeid. „De socialistische voorman mr. Bur ger is een onbesuisd man en het ziet er naar uit, dat zijn onbesuisdheid zijn partij zo vlak voor de verkiezingen aanzienlijke schade zal toebrengen. Aangezien de Partij van de Arbeid geen kans meer zag om een aanneme lijk „wensprogram" voor de verkiezin gen op te brengen, nam zij haar toe vlucht tot 't appeleren aan 't woning tekort en eiste mr. Burger namens haar maar eventjes 10.000 woningwet woningen meer. Dat was dom. Want het was toch genoegzaam beltend, hoe de regering worstelt om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Men kon dan ook alleen maar spreken van een verkiezingsleuze. Of die meerdere wo ningen er al dan niet zouden komen, deed minder terzake, het ging er slechts om een eis te stellen om zodoende de kiezers te beïnvloeden. Maar nu heeft mr. Burger van par tijgenoot Drees de kous op de kop ge kregen. Want deze laatste heeft na mens de gehele regering verklaard, dat deze tienduizend woningen extra er niet zullen kunnen komen. Er is geen geld voor. En nu staat mr. Burger in de politieke kou, want wat moet hij nu zijn aanhangers voorspiegelen? En hoe zal hij de zonderlinge indruk, die zijn verklaring gemaakt heeft, willen weg nemen? Toen mr. Burger haar aflegde moest 'n ieder toch wel denken, dat de woningeisen zouden worden gesteund door de socialistische ministers in het kabinet. Dat dit niet zo zijn zöu, bleek al dadelijk uit de reactie van minister Witte, die verklaarde dat minister Hof stra liever zou aftreden, dan zijn goed keuring hechten aan deze extra wo ningbouw. Over deze uitlating is toen in Het Vrije Volk moord en brand ge schreeuwd. Es ist nicht wahr, werd met veel verve van stal gehaald. Jammer genoeg werd deze kwestie vertroebeld door het feit, dat minister Witte de handelingen der Tweede Ka mer ging corrigeren, waardoor de kwestie voor de gewone man tamelijk gecompliceerd werd. Maar het is toch wel duidelijk geworden, dat het kabi net van meet af aan niets heeft willen weten van inwilliging van mr. Burgers verlangen en dat dus minister Witte in wezen de waarheid sprak, toen hij mi nister Hofstra's afzijdigheid, in kabi- netsverband, kenschetste. Maar nu heeft mr. Burger nog iets onbesuisds gedaan. Hij heeft, hangende de gang van zaken, als een stelligheid naar vo ren gebracht, dat minister Hofstra, in dien deze een eis van de partij niet zou kunnen inwilligen, de consequenties van die houding zeker zou aanvaarden en heengaan. Ook dit is een onbesuisd heid, want minister Hofstra denkt niet over heengaan. Maar wat de kiezer van dit alles moet denken? Gelukkig heeft elke medaille haar keerzijde en dat hebben bepaalde uit latingen van mr. Burger ook. Deze heeft hij o.a. in een verkiezingstoe spraak gezegd: dat het de socialisten altijd alleen maar goed gaat in een goede tijd en slecht in een slechte tijd. Dit nu is een waar woord, maar wil men er profijt van trekken, dan moet men het nader bekijken en analyseren. Allereerst dient men dan de vraag te stellen, hoe het komt, dat het is zoals mr. Burger beweert. Dat nu vindt hier in zijn grond, dat de Partij van de Ar beid geen scheppende, maar een verde lende partij is. Aangezien er alleen in een periode van welvaart te verdelen valt, zal het gedurende zulk een peri ode met het socialisme voorspoedig gaan. Maar als de conjunctuur terug loopt, en de koek op is, dan valt er weinig meer te verdelen en de kiezers wenden zich ten dele teleurgesteld af. In deze periode leven we thans en bij de Statenverkiezingen is al aan het licht gekomen, dat de Partij van de Arbeid meer gedragen wordt door ma terialistische opportuniteit dan door beginselen. Maar dat kon ook moeilijk anders zijn. In dit materialistisch op portunisme zijn de socialistische kie zers in de naoorlogse jaren grondig op gevoed. Zij eisen nog steeds, dat er ver deeld zal worden. Bevond de P.v.d.A. zich in de oppositie, dan zou zij beter dan thans het geval is, in staat zijn om haar aafthang te behouden. Maar nu er zoveel socialistische ministers zijn, die mede de dienst uitmaken, rangeert zij zich in een steeds moeilijker wordende positie". V. Br. Vuurtje stoken een aantrekkelyk spelletje. Het stoken van een vuurtje blijft voor de jeugd altijd nog een aan trekkelijk spelletje. Dezer dagen zag een 6-jarig jongetje te Drachten zijn kans schoon. Hij zag een aantal kisten bij een bouwwerk staan. Spoedig had hij de brand er in gestoken. Het wa ren echter geen lege kisten maar een groot aantal ruiten voor in aanbouw zijnde flats waren er in verpakt. De brand breidde zich spoedig uit en eni ge honderden ruiten sprongen door de hitte. Een schade werd veroorzaakt van zeker enige duizenden guldens.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1