Romeinse nederzeiiing ontgraven bij Goedereede Ministeriële moeilijkheden Scherven van aardewerk en houtresten van woningen uit de tweede eeuw gevonden Jaargang Chr. StREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GROM)SLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Jubilerende brandweermannen te Ooitgensplaat Zeldzaam jubileum J. Zandstra Dienstregeling Flaickeese Rondvaartdiensl Van de redactie Dinsdag 6 mei 1958 No. 2694 HIEUW PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Men kan niet zeggen, da het de mi nister-president dr. Drees en zijn kabi net momenteel voorspoedig gaat. Of het nu komt omdat de problemen „a de tweede wereldoorlog zoveel moeilijker liggen dan voorlieen, dan wel de verhoudingen zich zo gewijzigd hebben, doch een feit is het, dat wij soms de indruk krijgen, alsof he't mi nisterie de zaken niet meer baas kan. iUinister Staf Over de leiding van minister Staf, 2ijn de meningen verdeeld. Wij geven direct toe, dat het buitengewoon moei lijk is, in deze bewogen tijd met zijn kernwapens, het juiste inzicht in deze materie te hebben en dit met overtui ging te verdedigen. Komen daarbij zulke ernstige fouten aan het daglicht, zqals nu bij de helmen affaire, dan wordt onwillekeurig de vraag gesteld, of de minister zijn de partement wel machtig is. Minister Vondeling Nog maar pas het departement van minster Mansholt overgenomen, kreeg leze minister het te kwaad met het „,ielk- en boterprobleem. Verwonderlijk |was dit niet, want al jaren waren er lin de zuivelindustrie ernstige klachten Je prijs van de melk werd kunstmatig laag gehouden. Toen het met de boter export mis liep, deden zich ernstige moeilijkhe- tden voor. Een bedrag van vijftig miljoen gul- [den is gevondgn, om daarmede de ern- kigste Idachten uit de wereld te helpen [én de wonden wat te verzachten. De moeilijkheid is hiermede echter liet opgelost omdat men de kwestie piet in de kiem aanpakt. Minister Struycken Over de hoogte van het pensioen- Ifonds ten behoeve van he Rijks per- [soneel, lopen de meningen eveneens uit ■een. Deze week krijgt professor Hellema Iverlof, hierover de minister te inter- ipelleren. Het is een zeer ingewikkelde aange legenheid, die alleen door knappe eco nomen kan worden gevolgd. Het gaat echter niet om een of twee nijjoen gulden, maar er wordt gespro ken over één a twee miljard. Een bewijs dat het over heel ernsti ge berekeningen gaat en een -ernstig |voIksbelang raakt. Minister Algera-Struycken-Suurhof De couranten staan vol over de mas- Jsale betoging van het spoorweg perso- Ineel. Wanneer een regering, als zij na een lopenhartig en breedvoerig overleg, neeft aangetoond, dat een bepaalde eis tuit volksbelang niet kan worden inge willigd, vonden wij het HEEL FLINK lals zij voor betogingen, dreigementen |0f desnoods stakingen niet op zij gaat. jeheel anders wordt dit, wanneer de heer Kanne spreekt, dat het Neder landse volk recht heeft te weten, dat net gehele spoorwegpersoneel zich groot onrecht, door de regering voelt ingedaan. Hierop gaf hij het verloop van de onderhandelingen weer. Wanneer de zaken zo staan als de heer Kanne mededeelt, moeten wij ook ^erlijk zeggen, dat het vreemd aandoet vanneer ministers zowel ja als neen peggen. Wij hebben nu de aanklacht van de ^poorwegnSannen gehoord en zullen dus Meten afwachten welk verweer mi nister Algera, die in deze de meest ver antwoordelijke man is, aan de Kamer ^al geven, omdat ook over deze aan gelegenheid vragen zijn gesteld. Minister Cals Heel goed zullen onze lezers zich ook hog kunnen herinneren de foto's die in ^e bladen hebben gestaan, over de be- pging, die een deel van een nederland- p onderwijzers heeft gehouden. Zulk een betoging is ernstiger dan vy zo op het eerste gezicht gadeslaan. lier liep een gedeelte van de opvoe- _aers van onze jeugd en de spandoeken gaven weer de grieven, welke zij op de:wijze meenden te moeten demon- ,strtren. Regering en een deel van de jeugd- opvoeders op zulk een wijze tegenover ïUiander. Ernstig is daarom het feit, dat ach- leraf is gebleken, dat voor een gedeelte ^e grieven op andere wijze hadden KMinen worden opgelost. Een minister zou het niet op zulke iitingen moeten laten aankomen, wan- 'icf'. er toch een weg gevonden kan Worden, om aan de bezwaren tegemoet ^e kjomen. Wsinneer wij nu verder de reorgani- salw-voorstellen lezen, die door het on- aeiwijs' worden verlangd, alsmede de Y miljoenen die een inwilliging "an vraagt, komt onwillekeurig de .chte op, waar moet dat geld van- komen. Iiot antwoord wordt door de voor- «e;icrs zelf gegeven. „Wanneer een sfaiw het geld voor de opvoeding en het onderwijs aan zijn jeugd niet kan op- frengen, is het maar beter direct het sbankroet aan te vragen". Zulk antwoord weerspiegelt de ernst de verhoudingen en toont tevens ^^n. dat er ook van dit departe- nent niet zulk een krachtige leiding ^'gaat, dat het volk respect krijgt voor Wijze, waarop men wederzijds de ™euijkheden tracht op te lossen. De jubiarissen van de brandweer te OoltgeTisplaat. Zittend v.l.n.r. de heren J. van Dam, burgemeester W. M. v. d. Harst en Jac. de Vos ^commandant). Staan de v.l.n.r. de heren Jac. v. d. Welle, S. L. Birkhoff, J. J. v. Ree en S. v. Ree. (Zie verslag aan binnenzijde van dit blad). OUDDORP Beroepen. Door de kerkeraad der Herv, Kerk werd een beroep uitgebracht op ds. J. V. d. Haar te Waddinxveen. Oproep oogstkolonne. Verschillende arbeiders alhier kregen een oproep voor de oogstkolonne naar de Hoeksewaard. De heer Izak Breen had het ongeluk met een bus heet water zijn voet zo erg te branden dat doktershulp nodig v/as. NIEUWE TONGE Klampen stro verbrand. Bij de land bouwer P. V. brandden zondag twee klampen stro af. De oorzaak moet ge zocht worden (vermoedelijk) door spelen met lucifers van kinderen. - Fotokring „Kiekend Flakkee" exposeert in „Ons Dorpshuis" Vrijdag en zaterdag a.s. houdt de Fo tokring „Kiekend Flakkee" men telt al ruim 20 leden een expositie van ruim honderd foto's iti „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge, vrijdagavond van 7-p 10 uur, zaterdag 25 en 710 uur. Bur gemeester van Hofwegen zal de opening verrichten. Men zal er een keurcollectie uit het werk der kringleden kunnen be wonderen, van groot formaat. Tal van originele opnamen zijn er bij. Vooral de srieeuwstorm van deze -^winter heeft dankbare objecten opgeleverd, maar ook reisopnamen en foto's volgens cjub- opdracht, b.v. betreffende regen, scha duw, techniek e.d. zullen er bewonde ring wekken. De kring heeft een eigen doka bij de heer Zandstra te Sommels- dijk en uit de inzage, die wij al kregen van het te exposeren werk constateer den wij, dat er enthousiast, kundig en vooral artistiek gefotografeerd wordt. De expositie is tegen matige entree te bezichtigen. Aanleiding er toe vormde deze „week van de fotografie". Burg. Stand. Geboren: Jan, zoon van Joh. C. van Putten en A. M. Visser; Jacomijntje, dochter van A. Dorst en D. Wolfert. Gehuwd: T. van Noord, 53 jaar en L. H. Dorst, 44 jaar; Abr. van der Mast, 26 jaar en Joh. van Heemst, 20 jaar; P. Noteboom, 24 jaar en M. A. Knops, 23 jaar; K. van de Tonnekreek, 25 jaar en D. T. Meijer, 21 jaar. Overleden: Leendert Luchtenburg, 88 jaar, weduwnaar van Adriaantje Fels- bourg. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht van' de P.D. vereniging de Rode Duif vanaf Vilvoorde op 3 mei. Gelost 12.30. Laatste prijsduif 14.12.14. Trommel v. d. Boogert 1, 2, 11, 22, 29, 31, 33, 34, 35. Com de Gans 3, 14, 19, 36, 41. A. C. Koppenaal 4, 6, 8, 15, 18, 23, 24, 26, 32, 40. Jac. v. d. Valk 5. Mijs Beijer 7, 9, 12, 13, 17, 25, 38. F. v. d. Valk 10, 20, 21, 30, 37, 9. .Jac. de Vos 16, 27. 28. Opening verenigingsgebouw „Het Trefpunt". Het nieuwe verenigingsge bouw, een geschenk van het Zweedse volk, wordt zaterdag 17 mei 's middags om 3 uur in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van de Zweedse ge zant geopend. Van iedere vereniging zullen er afgevaardigden vertegen woordigd zijn. De beide zangvereni gingen en de muziekvereniging verle nen medewerking. Dames in Flakkee- se klederdracht zullen een kopje thee presenteren. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Papier-ophaaldienst werkplaats „Bin nenhof". Het bestuur van de werkplaats „Bin nenhof" heeft besloten tot instelling van een ophaaldienst van oud papier. De inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk worden verzocht hieraan hun volle medewerking te verlenen door he meegeven van alle soorten pa pier, hetwelk door enkele tewerkgestel- den wekelijks zal worden opgehaald. Het ophalen van papier zal ais volgt geschieden: Gemeente Middelharnis: Maandag: Zandpad, Westdijk, Kaai, Vingerling, Visserstraat, Spui, Oostdijk, Waterweg. Dinsdag: Chr. de Vrieslaan met zijstra ten. Woensdag: Prinsenkwartier. Donderdag: Ring en omgeving, Voor straat, Nieuwstraat. Vrijdag: Jul. van Stolberglaan en zij straten, Hoflaan, Hobbemastraat en Schoolstraat. Gemeente Sommelsdijk: Maandag: Rusthuis, A. J. de Graaff- straat, H. de Krijgerlaan, Joost Janse straat, Ds Montijnlaan, Koninginnelaan Dinsdag: Dorpsweg, Achterweg, Molen- laan, Hofplein en omgeving. Woensdag: Oostdijk, Westdijk, Kaai, Voorstraat, van Gorcumstraat, Wilde manstraat, Kreekstraat. Donderdag: Enkele en Dubbele Ring, Marktveld, Oost en West Achterweg, de Wurft, Nieuwstraat. Vrijdag: Jacob Banestraat, Binnenweg, Korteweeg je, St. Nicolaasdreef, School pad, Langeweg. Dringend wordt verzocht voortaan geen oud papier meer in de vuilnisem mers te deponeren. SOMME_LSDIJK Burg. stand over de maand april '58 Geboorten: Dirkje Maatje, dochter van M. Lüijendijk en K. van Antwerpen; Antonie Pieter, zoon van J. P. Bienefelt en C. Rozenheek; Lucie Klaske, doch ter van L. T. Stehouwer en J. A. Plai- zier. Overlijden: Geertruida Kasteleijn, 67 jaar, echtgen. van J. Grinwis; Jan van der Valk, 80 jaar, echtgenoot van N. Blok. Huwelijken: P. J. van der Slik, 26 j. en K. Troost 23 j.; M. van der Slik, 24 j. en J. A. Slui 21 j.; J. Tanis, 27 j. en S. N. de Ruiter, 22 j.; A. Koningswoud, 23 j. en A. Kieviet, 22 j. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Lientje Cor nelia, dochter van A. Lokker en C. M. van Splunter. Overleden: Gerrit C. M. Smit, 85 jaar, wedn. van C. Bette. Donderdag 8 mei a.s. zal de heer St. Brooshoofd de dag herdenken dat hij 50 jaar geleden op het landbouwbedrijf van de fam. J. Buth in dienst kwam. Brooshoofd is nu 74 jaar en iedere werk dag stapt hij nog op de Solex om zijn werkzaamheden te verrichten. STELLENDAM Benoemd. Het bestuur van de mu ziekvereniging „De hoop alhier, maakt bekend, dat in de gehouden ledenver gadering van vrijdag 2 mei j.l. op voor stel van voornoemd bestuur de heer H. L. Willemsen uit Sommelsdijk met al gemene stemmen is benoemd tot diri gent van de vereen, in de vacature ont staan door het bedanken van de heer J. van Dam. Opbrengst collecte. De onlangs ge houden collecte voor sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren heeft opgebracht het mooie bedrag van 70.71. Hartelijk dank aan alle gevers en geefsters en ook aan de jeugdige collectanten. Enige jaren terug werden op een stuk land benoorden Goedereede, bij het omploegen kleine stukjes terra sigillata en terra nigra gevonden, die er op we zen, dat in deze omgeving in vroeger eeuwen 'n nederzetting uit de Romein se tijd moet zijn geweest. Grondboringen, onlangs door de Geologische Stichting in de kop van Goedereede verricht, bevestigden dit vermoeden, om dat de boorlepel romeinse klei en zo af en toe scherfj es boven bracht. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, verricht nu thans aldaar in samenwerking met de Cultuur Technische Dienst en de Heide Mij. een proef opgraving, die de aanwijzingen die er tot dusver wa ren, voorlopig heeft bevestigd. Er zijn althans een groot aantal scherven van Romeins aardewerk en houtresteri -^- waarschijnlijk van woningen ge vonden, daterend van de tweede tot derde eeuw na Christus. Of het een Romeins vestingswerk dan wel een inheemse nederzetting onder Romeinse invloed is geweest, kon bij het geen tot heden is gevonden, nog niet worden vastgesteld. De opgraving heeft plaats op een stuk grond van de heer P. C. Breen te Oud- dorp in de Oude Oostzeedijkpolder vlak bij de ijsbaan van Goedereede. Er ligt daar een wal met grond, die uit een sloot is gekomen en eerst gedeeltelijk moest worden weggeruimd. De eige naar de heer Breen heeft welwillend toestemming tofc graven verleend en toont bovendien persoonlijk veel be langstelling voor het werk. De ontgraving wordt uitgevoerd door de Heide Mij. en staat onder super visie van ir. J. A. Trimpe Burger van, de R.O.B, te Amersfoort. Deze heeft langs de sloot aldaar putten laten gra ven van plm. 5x5 m^, waarbij in de eerste put onder de zwarte cultuurlaag uit Romeinse tijd meerdere paalgaten werden gevonden met een wandgrep- peltje er naast, dat er op wees, dat hier waarschijnlijk woningen moeten heb ben gestaan. De cultuurlaag en de brui ne paalsporen, worden nauwkeurig op kaart gebracht, om daaruit later de vermoedelijke nederzetting verder te kunnen construeren. In andere putten werden vrij veel scherven van tweede eeuws geïmpor teerd romeins aardewerk gevonden, o.m. terra sigillata afkomstig uit Trier. On een van de scherven kwam het sternpel LVPERCVS F voor, de naam van een pottenbakker, die zijn bedrijf uitoefende in Oost Gallië. Er waren ook scherven van gevernist aardewerk, stukken van amforen en heel mooie resten van gesmoorde en gepolijste inheemse gebruiksvoorwer- pen met een visgraatversiering'en ho rizontale knobbels. Knuppeiweg? Voorts worden veel stukken van ro meinse dakpannen bovengebracht en er werden onder de houtresten een aan tal horizontaal liggende balken gevon den, die een deel van een z.g. „Knup pelweg" zouden kunnen zijn. Mogelijk kan het ook op een vlonder duiden, omdat er aanwijzingen zijn, dat er een kreek moet hebben gelopen, die hier en daar verspoelingen heeft te weeg ge bracht. Huisdieren waren er ook! De vele stukken van romeinse dak pannen wijzen terdege op een nederzet ting. Ook worden er botten gevonden van runderen, paarden, geiten, scha pen, varkens en ook van honden, zodat de huisdieren èr niet hebben ontbro ken. We zagen er eigenaardig gevorm- kunnen worden vastgesteld of aldaar een open verbinding met de zee is ge weest, dan wel een doorbraak van de duinen, waardoor op het veen een klei laag is afgezet. Zéker is echter dat de klei, waarop het romeins is gevonden, dateert van het begin van onze jaar telling tot de tweede of derde eeuw. September wordt voortgegaan met het werk. In het onderhoud dat wij met ir. Trimpe Burger hadden, deelde deze ons mede, dat het hier slechts een proefop- graving betrof, waarbij het op een breedte van 6 m, moeilijk werken is. Wanneer de grond aldaar dit najaar voor ruilverkaveling aan de beurt is, zal er op grotere schaal kunnen wor den gegraven. Dan komen mogelijk meer gegevens bloot en kan ook wor-^ djCn nagegaan hoe groot de nederzet ting waarvan men nu mogelijk aan de rand zit wel is geweest. Nu men toch met de ruilverkaveling bezig is, kan tegelijk en zonder veel kosten de onbeschreven geschiedenis van de eerste bewoners van ons oude de hoornresten, die wel op overblijfse len van een oer-os geleken. Het geologische profiel Belangrijk is het geologische profiel dat kon worden bloot gelegd. Normaal is in West Nederland achter de oude duinen het veenlandschap gevormd, daterend van 2300 j v. Chr. tot 300 jaar na Chr. De zeestand was toen ongeveer 2 m lager. De zeespiegel is sindsdien gere zen en het land gedaald. Deze eensdeels absolute bodemdaling bracht ander deels een inklinking van veen, die in de tweede eeuw bewoonbaar is ge weest. Later kwam een jong kleidek over het romeinse heen, dat in de 9e eeuw weer bewoonbaar is geworden. Van de oude duinen is volgens ir. Trimpe Burger in de kop van Goeree niets meer aanwezig. (Wel op Schou wen op Walcheren zijn ze ook weg). Een punt van belang is te we ten te komen wat voor nederzetting het is geweest, een romeinse verster king of een inheemse, die in contact met de romeinen is geweest. Uit het profiel zal mogelijk later Uiterst voorzichtig schuiven de mannen met speciale spaden laagje voor laagje de bodem, af, opdat niets beschadigd zal worden. ledere scherf, al is het nog zo'n onoog'Ujk stukje, wordt in een kistje gewor pen om later te worden afgewassen en gedetermineerd. De ontgraving geschiedt onder het wakend oog van de heer ir. J. A. Trimpe Burger (ge heel links) een van de wetenschap pelijke medewerkers van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort. Ir. Trimpe Burger interesseert zich heel bijzonder voor archeologische onderzoekingen in het kustgebied. eiland te voorschijn worden gebracht. Het zou jammer zijn, wanneer de zwa re grijpers van de draglines deze voor ons onbekende geschiedenis voor goed wegkrabben zonder dat daarvan iets op kaart word gezet om voor 't nageslacht te worden bewaard. Het is de eerste keer dat op ons eiland een dergelijke onderzoeking plaats heeft en wij juichen het toe, dat door de instanties, die met de ruilverkaveling te maken hebben, hiertoe alle medewerking wordt verleend. Atelier en fotohandeL SOMMELSDIJK Telefoon K 1870—2057 STAD AAN 'T HARINGVLIET Aanbesteding diepvriescellen. Voor de inschrijving voor de bouw van 64 diepvriescellen elk van 200 liter inhoud was de firma Dijkers en Kroos uit Mid delharnis voor 7.900 de laagste in schrijver. Het werd deze firma gegund. MELISSANT Diepvries-aanbesteding. Bij de vrij dagavond j.l. gehouden aanbestedfag werd de voor de CoöP- Landbouw Ver eniging „Melissant en Omstreken" G.A. te bouwen diepvrieskluis gegund aan de laagste inschrijvers t.w. a. voor het ge bouw fa. Tieleman en de Blok; en b. de koeltechnische installatie N.V. Elek- tro-Therm te Rotterdam. Belangstellenden wordt nog medege deeld .dat er nog slechts enkele cellen voor verhuur beschikbaar zijn. De dienstregeling van de „Flakkeese Rondvaartdienst" te Stellendam is voor het nieuwe seizoen als volgt samenge steld: Vanaf: 10 mei 14.00 uur; juni 13.30 en 16.00 uur; juli 9.30 en 13.30 en 16.00 uur; augustus 9.30, 13.30 en 16.00 uur; september 13.30 en 16.00 uur. Het ligt tevens in de bedoeling van de di rectie op Hemelvaartsdag en 2e Pink sterdag drie vaarten te maken, n.l. 9.30, 13.30 en 16.00 uur. Voor schoolreizen en aparte afvaar ten geldt een speciaal tarief. Voor de passagiers is een speciale wachtgelegenheid bij de aanlegstei ger aan de haven met stoeltjes en ta feltjes, zodat het aan comfort niet ont breekt. Men zie verder de advertentie elders in ons blad. Een aantal van de gevonden scher ven en botten. U moet eens letten op de fraaie versieringen van som mige scherven; het leeuwenkopje op het stuk van de Romeinse schaal en (midden) de zwart gesmoorde en gepolijste inheemse pot, met vis graatversiering en horizontale knob bels. Het derde voorwerp van links is een stuk van een schaal, waarop het stempel LVPERCVSF; de ndam van een pottenbakker uit Oost Gal lië. Alle stukken zijn uit de tweede' eeuw van onze jaartelling. Enkele verslagen en plaatselyke be richten, moesten wegens plaatsge brek blijven overstaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1