Fa. KAPTEIN 12.50 Crisis in de garnalenvisserij L Bruggeman en P. Bakelaar te Goeree koninklijk onderscheiden Van rare dingen Jongeman uit Stad dodelijk getroffen door steekvlam Naar de „Expo" 1958 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE De geboornen in Sion Wanneer bent U een ander mens? Zondagdiensten artsen Resp. 50 en ruim 40 jaar in dienst bij Erven C. J. Lodder TEL. 01870-2004-2205 -<y 11) Défilé op Soestdijk E.F.A.O. - Vrijdag 2 mei 1958 No. 2693 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNÏS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariet Sedert mei van het vorig jaar is er in garnalenvisserij een situatie ont- aan, die op zijn zachtst gezegd zeer rontrustend is. Het merkwaardige ver- hiinsel doet zich n.l. voor, dat er in voorzomer van 1957 plotseling een anige inzinking van de vangsten was aar te nemen, dat de garnalenvissers 'wel niets meer vingen of althans te einig om hun bedrijf zelfs in beschei- n mate rendabel uit te oefenen. Van- de Belgische kust tot bij Den Helder aren de garnalen in een kort tijdsbe- k spoorloos verdwenen. Ook op de addenzee, dus binnen de eilanden, ver- 'nderden de vangsten, maar buiten de adden-eilanden konden zeer behoorlij- besommingen worden gemaakt, zodat tgezonderd in Harlingen, in de noor- lijke aanvoerplaatsen zoals Den Oe- r, Oude Schild, Zoutkamp, Usquert, Uzijl en Termunten, de vangsten ho- r waren dan in 1956. De crisis-situatie eelt zich dus thans af in Zeeland en Zuidhollandse eilanden en voor de hte kust van Nederland, maar in het oorden heerst de vrees, dat zij zich k tot daar zal uitbreiden. Dit verschijnsel is duidelijk af te le- n uit de statistische gegevens van het oductschap voor de Visserij. In Bres- ns liepen de vangsten van 1957, ver leken bij die van het jaar daarvóór, rug tot 40 »/o, in Vlissingen tot 25 «/o. Veere tot 33 "/o, in Brouwershaven tot «/o, in Stellendam tot 33 Vo en in Sche- ingen tot 12 «/o. Hierbij moet men n nog in aanmerking nemen, dat het tale kwantum, waaruit deze percen- ges zijn berekend, vrijwel geheel in 57 is gevangen in de eerste 4 of 5 aanden van het jaar. Uit deze gege- ns blijkt overduidelijk, dat er met de maal iets aan de hand is. Het gevolg hiervan is, dat verschil de vissers, die uitsluitend op de gar- "envisserij zijn aangewezen, reeds -leden zomer hun bedrijf hebben moe stopzetten. Ze zagen zelf geen kans T zonder verlies te werken en bo- dien liepen hun knechts weg. Met me in SteUendam gingen velen van n werk zoeken aan de overkant en ndelen al geruime tijd naar de Droog- kmaatschappij, Verolme of de Caltex. visserij, althans deze tak ervan, deelt 't in de sociale voorzieningen vanwe- het maatschapscontract, dat nog eds de verhoudingen beheerst en ardoor werd de vlucht uit de visserij -rk bevorderd. Waren er een jaar leden in Stellendam nog 18 schepen, e regelmatig ter garnalenvisserij gin- n degenen die veel in Scheveningen sen op de platvis niet meegerekend in de loop van het laatste jaar zijn 5 definitief uitgevallen en van de rest bben er verleden week 8 weer eens vist, omdat deze mensen, indien enigs- s mogelijk, in de visserij willen blij- n en er tekenen waren, die op een leving wezen. In de loop van de week pen de vangsten en ook zelfs de prij- die exhorbitant hoog waren, echter eer terug, zodat men in visserijkringen ïEer pessimistisch gestemd is aangaan de de toekomst. Het ligt voor de hand, dat men zich wel onder de vissers als bij de diverse "serijinstanties zoals het Product- hap, de Stichting van de Visserij, de sserij inspectie en op het Ministerie 1 Landbouw en Visserij afvraagt, wat nu eigenlijk met de garnaal aan de nd is. Het antwoord op deze vraag niet eenvoudig. Men kan in het al- een niet zeggen, dat de Deltawer- n hiervan de oorzaak zijn, omdat de nmen er nog niet liggen en het ver- ijnsel zich, bovendien ook elders ordoet. Wel is het zeker niet onmo- ijk, dat door de verplaatsing van gro- hoeveelheden zand in het Goereese t bij de aanleg van de ringdijk om bouwput in het Haringvliet dit d bleef n.l. aanvankelijk niet op de aats, waar de Waterstaat het depo- Tde veranderingen zijn ontstaan, ardoor bepaalde teeltplaatsen zijn rdwenen en de vangsten geringer zijn Worden. Maar de oplossing van het obleem is dit niet, want dit speelt 'hts plaatselijk. ele visserijdeskundigen zijn van me- g, dat de garnaal overbevist wordt, en concludeert uit de statistiek, dat er danks de grotere schepen, sterker mo- en en betere vismethoden en uitrus- g veel minder gevangen wordt en t dit voor een groot deel moet zitten de veel te grote vangst van puf. Het een feit, dat er vroeger veel meer alen waren dan tegenwoordig en dat met name in het Noorden ontzaglijk "1 puf is gevist voor de vismeelfabrie- Merkwaardig is echter weer, dat aan de Zuid lang niet in die mate beurde als op de Waddenzee en dat ttemin de garnaal het eerst in de 'uwse en Zuidhollandse zeegaten ver een. Het ligt wel voor de hand om oyerbevissing te denken, ofschoon t feit, dat er verleden jaar een plot- inge scherpe inzinking kwam, toch er enigermate daartegen pleit, aan dien men in het geval, dat overbevis- S de voornaamste rol zou spelen, een 6r geleidelijke daling zou verwach- Hoe het zij, men zint al op maatre- en om de overbrenging tegen te gaan, "r b.v. grotere maaswijdte voor te rijven, sterker - motoren dan 80 pk r de garnalenvisserij radikaal te ver den, de visserij in bepaalde perioden Op bepaalde dagen te verbieden etc. .^e maatregelen worden in visserij- ~'£en besproken, maar het lijkt ons n wel enigermate prematuur om ze vowsa aolang men niet m»t vol- En van Sion zal gezegd worden: Die en die is daarin geboren en de Allerhoogste Zelf zal ze be vestigen. Psalm 87 5 I. Van Gods souvereine genade hebben de kinderen van Koraeh gezongen in Psalm 87. In die genade lag hun leven; zij was hun roem. Met Paulus moch ten zij zeggen: „Door de genade Gods ben ik, dat ik ben". En dat gold en geldt voor allen, die in Sion zijn gebo ren. Over hen spreekt het vijfde vers. Het zijn de ware Sionieten. Maar deze zal God doen komen uit de heidenen, die tot het ware Israël worden toege voegd; „deze en die is aldaar geboren". Reeds nu buigen zij voor Hiskia's troon. Straks zullen de deuren hun geopend worden en de middelmuur des af- scheidsels zal verbroken worden. Goims zijn het; verachtelijke menig ten. Zonder God en zonder Christus zijn zij in de wereld; zonder hoop voor de eeuwigheid. Maar hoe diep ellendig ook, buiten het bereik van Gods gena de zijn zij niet. De Heere zal ze toe brengen, en met verheuging zal van hen gezegd worden: Zij zijn in Sion' geboren. Gods werk wordt hier bezongen; het werk van Gods genade, dat de verloren zondaar wederbaart. De Heere Jezus sprak van de noodzakelijkheid dier we dergeboorte tot Nicodemus zeggende: „Voorwaar, voorwaar zeg Ik u, tenzij dat iemand wederom geboren wordt, hij kan het Koninkrijk Gods niet zien". Wedergeboorte is elke zondaar nodig. Het is de geboorte uit God, waardoor de dode zondaar levend wordt. Onze vaderen hebben van die wedergeboor te zo helder en klaar gesproken, dat het verbazen moet dat sommigen zulke verwarde begrippen over dit werk Gods hebben. Ge verneemt toch de voorstelling alsof die geboorte uit God eerst dan zou plaats hebben, als Gods volk door het geloof zich van de recht- vaardigmaking in Christus bewust wordt. Anderen spreken van een voor bereiding voor de wedergeboorte. Zo min echter iemand iets kan doen tot voorbereiding van zijn natuurlijke ge boorte, zomin, ja nog minder kan iemand voor de wedergeboorte iets voorbereiden. Wij zijn van nature dood. God maakt Zijn volk levend. Hij roept hun toe: „Leef in uw bloed, leef!" „U heeft Hij mede levend gemaakt, daar gij dood waart". En dat is die in de Heilige Schrift zo zeer gepredikte we dergeboorte, nieuwe schepping, opwek king uit de dood en levendmaking, die God zonder, ons in ons werkt. Geen zucht, geen traan is er van de mens bij. Het is Gods werk. En die wedergeboor te is de levendmaking van de zondaar; zij wordt onderscheiden van de „be vestiging". Wie niet wedergeboren is, die is dood. Zo spraken onze vaderen; niet deze of die maar zo spraken zij eenparig ter veroordeling van de schrikkelijke dwaling der Remonstran ten. Zo beleden zij naar Gods Woord. Christus maakte de zaligheid vast aan de wedergeboorte en nergens is dit ge schied aan de verzekering en bevesti ging. Men onderscheide toch het ge loof als plant des Heiligen Geestes van de oefening van het geloof. In de we dergeboorte wordt het geloof in de ziele gewrocht. Er is geen leven buiten Christus. Slechts twee verbondshoof den kent de Schrift, n.l., Adam en Christus. In Adam zijn wij de dood on derworpen; in Christus alleen is het leven. Wie van Adam niet afgesneden werd en in Christus ingelijfd, die is dood. Maar juist dat is het wat God in de levendmaking in de wedergeboorte in Zijn uitverkoren werkt. Hij plant hen tegen natuur in Christus in. Hij verenigt hen met Christus door het ge loof, dat Hij in het hart werkt. Dat wil echter niet zeggen, dat zich Gods volk dit van stonden aan bewust is. O, het is er dikwijls zo verre van. Het behaagt de Heere Zijn volk te le ren wa t het zegt, uit gsnade zalig te worden. Een leven vol van ervaring-is nodig om van dit grote heilgeheim iets te leren verstaan. Welnu, een weder- geboorne krijgt zich te kennen als een gans verloren zondaar. Zijn eigen cons- cientie verklaagt hem, dat hij tegen al de geboden Gods zwaarlijk gezondigd en geen van dezelve gehouden heeft; de wet vloekt hem; Gods recht eist vol komen voldoening en Satan verwijt de zonde. O, wat bange tijden kan Gods volk doorleven. Er is geen uitkomst. Ik schatte mij geheel verloren. Neen, dat kent een on-wedergeboorne niet. De beroerde conscientie moge het bang maken van alle zijden, maar geen vreemdeling van het leven uit Chris tus kan ooit komen tot het diepe bui gen onder God en het billijken dat God recht zou zijn, zo hij ons zou verdoe men. Tot die ware verootmoediging komt Gods volk. Uit de diepte zijner helwaardigheid komt zulk een uit God geboorne op, om zijn Rechter om gena de te bidden. Het geloof doet tot God vluchten. Het ontdekt de genade in (Christus. Het opent de zaligheid van Gods kinderen. Het werkt door de lief de, die in het hart is uitgestort. De Apostel stelt het als een onbedriegelijk kenmerk van de wedergeboorte, dat wij liefhebben degenen die uit God gebo ren zijn. Zo had Mozes het volk lief, toen hij koos liever met hen kwalijk gehandeld te worden dan de genietin gen van Egypte te hebben. Die liefde was in Ruth, toen zij in onderscheiding van Orpa, Naomi aankleefde en met volle beslistheid koos aan Moabs gren zen: „Val mij niet tegen, dat ik u zou verlaten, om van achter u weder te ke ren; want waar gij zult heengaan, zal ik heengaan en waar gij zult vernach ten, zal ik vernachten; uw volk is mijn volk, en uw God mijn God". Lezer! was Ruth toen dood of levend? Wederge boren of niet wedergeboren? Deze vraag is niet moeilijk te beantwoorden. Niet eerst toen zij door Boaz werd ten huwelijk genomen, maar lang voor dien aan Moabs grenzen openbaarde zich in Ruth de vrucht der wedergeboorte. Al Gods volk weet van die tijden. Wijlen ds. G. H. Kersten lliiiiiii'iiiiiiiiiiiij BINNENVERINGBED doende zekerheid weet, dat er inder daad overbevissing in het spel is, want dit is, denkt ons, in het Zuiden zeker niet het geval. Eén van de moeilijkheden in deze kwestie is, dat er van de garnaal zo heel weinig bekend is. De visserijbiolo gen hebben tot dusver vrijwel hun ge hele aandacht gewijd aan de haring, de platvis, de oester en de mossel, maar aan de garnaal is men nog niet toege komen. In verband met de gevolgen van de Deltawerken voor deze visserij en nu als gevolg van de crisis in de vang sten zou men er graag meer van weten. Het Instituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden, dat thans onder leiding staat van dr. Korringa, is goed geoutilleerd en wil gaarne deze studie ter hand ne men. De zaak is onlangs door een com missie uit de Stichting voor de Visserij met de Minister besproken en deze heeft toegezegd daarvoor een bedrag op de begroting te zullen uittrekken. Er zal dan door één of meer biologen op vis sersschepen een wetenschappelijk on derzoek worden ingesteld naar eventu ele soorten garnalen, hun broedplaatsen, hun levenswijze etc. en aan de hand van de resultaten hiervan kunnen wel licht bepaalde conclusies worden ge trokken. Het is voor de direct betrok kene alleen jammer, dat zulk een on derzoek zeker 1 2 jaar duren zal en zolang kunnen de garnalenvissers het niet uitzingen, want deze bedrijfstak heeft nimmer een erg lucratief bestaan opgeleverd, zodat er weinig of geen re serves zijn. Daarbij komt, dat de Over heid, zoals op elk gebied, ook hier zeer langzaam werkt, wat nu Is.v. weer blijkt uit de droeve historie met het bekende rapport Van der Zaal inzake de IJs- selmeervisserij, dat al twee jaar rond- cirkelt tussen 7 departementen en nu naar men zegt al een jaar ligt te rusten in de bureaulade van een bekend hoofd ambtenaar in de visserij-afdeling van het Departement. Verleden week zijn hiervoor in de Tweede Kamer harde noten gekraakt bij het Visserij-debat. Minister Vondeling heeft toen op vra gen van de Kamerleden Van der Zaal en Van Dis beloofd, dat hij een bioloog zal aanstellen om het garnalenprobleem te onderzoeken. Intussen gaat het met de garnalenvisserij snel bergafwaarts en is het maar te hopen, da't er wat niet helemaal onmogelijk is spoedig gun stiger perspectieven ontstaan, daar an ders deze bedrijfstak zijn ondergang tegemoet gaat. Een eigenaardig opschrift voor een driestar. Eigenlijk lijkt het me beter toe er boven te zetten „Van flauwe din gen". Wat we met die rare dingen bedoe len? De lezer oordele zelf. In Delft zullen flats voor studenten geopend worden. De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de symbolische opening verrichten. Al les gewoon en gepast. Bij de opening van studenten flats is het voor de hand liggend, dat de Minister van Onderwijs de opening verricht. Maar nu de ma nier waarop. De Minister komt aange reden op eenstier. Zo gehaald uit een circus. Vier, vijf Spaanse torado's geleiden de stier. Een van hen heeft de minister stevig bij de arm, om hem in het zadel te houden en hem in vei-. ligheid te stellen als er eens iets ge beurt. Geen verheffend gezicht. Een minister, gezeten op een stier, geëscor teerd door vier, vijf torado's, die de zwaar gebonden stier begeleiden. In Hilversum is de 100.000 inwoner geboren. Belangstelling van het college van B. en W. Geheel op zijn plaats. Bezoek aan het geboortehuis. Het tra ditionele spaarboekje. En dan komt het. De burgemeester gaat naar een manu- facturenwinkel. In de etalage verblijft een ooievaar. Een levende, zo uit Artis gehaald. En die ooievaar, die gaat de burgemeester bedanken voor het bren gen van de 100.000ste. Geestig? Een daad van humor? Och kom, we vinden het een flauwe, een walgelijk flauwe daad. Ver beneden de waardigheid èn van de minister, zie boven èn van de burgemeester van Hilversum. Iets gees tigs of humoristisch kunnen we er on mogelijk in ontdekken. Wel een uiterst flauwe daad. Men klaagt dat de jeugd weinig eerbied, weinig ontzag heeft voor de over hen geplaatsten. Als de hoogste autoriteiten zich zo flauw, zo kinderachtig aanstellen, behoeft ons dat niet te verwonderen. Daérvoor behoeft u geen to neel te spelen en voor iedere rol in een „andere huid" te kruipen! .waimeer u de goede ge woonte betracht in stoffige ruimten, drukke straten en volle trams een rol King- pepermunt aan te spreken, dan voelt u zich reeds een „ander" mens. Van zaterdag 3 mei v.m. 12 uur t.m. maandag 5 mei v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdy k: Afwezig de artsen Dogterom, v. d. Peppel en Wieringa. Vooi; spoedgevallen Bakker, arts, tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Elvé. Voor spoedgevallen Huisman, arts, teL 01877- 412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, de Man en Voogd. Voor spoedgevallen Bouman, arts tel. 01871—269, Stad aan 't Haringvliet en Kramers, arts, tel. 01873—201, Oolt- gensplaat. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, tel. 01877-281, Dirksland. Van de lintjes-regen, die bij de verjaardag van onze Koningin pleegt plaats te hebben, zijn er ook een paar te Goereede neergedaald en we moeten zeggen, ze zijn er goed terecht gekomen. De heren Leendert Bruggeman en Pieter Bakelaar, die resp. 50 en ruim40 jaar op het landbouwbedrijf van de erven C. J. Lodder zijn werkzaam geweest, viel de eremedaille in brons in de Orde van Oranje Nassau ten deel. De uitreiking daarvan had door de bur gemeester op het gemeentehuis plaats, waarbij de wethouders, de gemeente secretaris en de raadsleden (op één na) tegenwoordig waren. Goedereede leeft met het wel en wee van haar burgers altijd intens mee, want te ongeveer 11 uur kwamen er tientallen belangstellenden naar de markt en marcheerde ook het muziekgezelschap ApoUo" aan, om er de nodige luister bij te zetten. De lange staat van dienst van de ju- bilarisen L. Bruggeman (73 jaar) en P. Bakelaar (67 jaar) is verleden jaar in tegenwoordigheid van de familie Lod der reeds herdacht, maar werd met deze Koninklijke onderscheidingen nog eens extra onderstreept. Burgemeester van Knobelsdorff bracht dit alles nog eens in herinnering en las daarna eerst een brief voor van mevr. ir. N. C. A. van Rees-Lodder, waarin deze haar spijt uitdrukte, dat ze door ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn daar zij waarschijnlijk in het ziekenhuis zal moeten worden opgenomen. Zij leefde deze dag echter zeer met beide families mee en bracht alvast haar gelukwensen over. De burgemeester sprak de jubilaris sen hartelijk toe en wees er op, dat het niet vaak voorkomt, dat zó lang aan een bij een werkgever wordt gewerkt, vooral niet in onze onevenwichtige tijd. Nu onze Landsmoeder jarig is, is het voor ons allen een feestdag, aldus spr., waaraan wel een bijzonder cachet wordt gegeven, doordat aan beide jubi larissen bij K.B. van 19 april de ere medaille in de Orde van Oranje Nassau in brons door H.K.H, is toegekend. Spr. spelde hen de medaille op de borst en deed dit met een hartelijke gelukwens ook voor de families en voor de aanwezige heer W. H. Lodder (een van de erven) gepaard gaan. De mu ziekvereniging die op de Markt stond opgesteld speelde direct daarop twee coupletten van het Wilhelmus. De heer Bruggeman bracht namens zijn collega de burgemeester vriende lijk dank dat zij voor de onderscheiding waren voorgedragen en verzocht hun dank ook aan H.M. de Koningin over te brengen. In een gezellig samenzijn werden uit „de oude tijd" herinneringen opgehaald waarbij wij vernamen dat de vader van Bruggeman 67 jaar lang in dienst was geweest bij dezelfde familie (bij wijlen Jacob Lodder). Er ligt hier dus wel een jarenlange sterke binding tus sen werkgever en werknemer! Terwijl men in de antieke raadszaal gemoedelijk zat te keuvelen, hoorden we in de verte de klanken van het ko per-orkest, want de muziek was in op mars door Goeree's oude straten. En de halve bevolking er achter aan. Ter ere van onze Koningin en mede ter ere van twee gedecoreerde, geachte burgers ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nleuvre ESMERALDO WIJNEN Bij ontploffing op B.P.M.-terrein te Pemis Dinsdagmorgen heeft een zeer ern stig ongeluk met dodelijke afloop plaats gehad op het terrein van de B.P. M. te Pernis, waar drie stellingbouwers n.l. de 26 jarige D. B. Visser uit Stad aan 't Haringvliet, de 43 jarige J. Bon man uit Rotterdam en de 52 jarige J. Weijnen voor een firma uit Hoogvliet werkzaam waren. Bij het openen van een aftapkraan van een z.g. fornuis schoot er een steekvlam uit, waarbij de kleding van de 3 stellingbouwers in brand vloog. De getroffenen werden direct naar het ziekenhuis vervoerd, waarbij de 26 ja rige D. B. Visser uit Stad er het ergst aan toe bleek te zijn. Zijn ouders, broers en verloofde werden direct ont boden de jongeman is woensdag nacht aan de verwondingen overleden. Er heerst grote ontsteltenis te Stad aan 't Haringvliet over dit ontzettende gebeuren; de feestelijkheden die met het Koninginnefeest zouden plaats heb ben zijn er voor afgelast. Het stoffelijk overschot zal a.s. zaterdag op de alg. begraafplaats te Stad ter aarde worden besteld. Het medelijden met de familie ,is srooi ^■nssl^ Een beeld van het défilé, dat op Koninginnedag op Soestdijk langs het Koninklijk gezin trok ter ge legenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. (wereldtentoonstelling Brussel) Voor onze ritten op dinsdag 6 en vrUdag 9 mei a.s. nog enige plaatsen vry. Benut deze unieke gelegenheid en meldt U direct aan. Prys per persoon met inbegrip van veergeld en toegang ten toonstelling. AUTOBUS- EN TOURINGCARBEDRIJF Ondem.: J. BUIJSSE Xeleft 2052 Middelhamis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1