De verjaardag van Koüingin Juliana Morgen, woensdag, is de jaardag van onze Landsmoeder Plaatselijk Nieuws Helmen- affaire De heer Th. Boekhoven te Sommelsdijk koninklijk onderscheiden De heer Joh. de Gans te Middel harnis koninklijk onderscheiden De eerste jaren geen brug naar Fiakkee De nieuwe Pachtwet 1 mei in werking Voorjaarsmarkt op Koninginnedag Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweenuud per week: dinsdag- en vrijdagavond Gouden ere-medaille wegens 25-jarig bestuurslidmaatschap van Kamer van Koophandel te Dordt 40 jaar trouwe dienst bij Rotterd. Tramweg Mij. In memoriam Gerrit Cor nelia Marinus Smit Dinsdag 29 april 1958 No. 2692 PBINS HENDEIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Bij de nadering van de laatste april- 0 bewegen onze gedachten zich ge- rig rondom het paleis van onze ge- fde Oranje vorstin. Op waardige wij- willen wij gaarne de verjaardag van M. de Koningin vieren. De liefde van s hart dringt er ons toe, de plicht ordt behoefte en de gebeden wellen nzeU uit ons op voor haar, die de oon draagt. ij de viering van de verjaardag van ningin Juliana denken wij onwille- urig terug aan het bezoek van het itse Vorstelijk paar, dat nog maar ele weken achter ons ligt. Hoe cht de vriendschapsbanden tussen ide koninklijke families ook mogen 'n, vooral gegroeid door l^et feit, dat Engelsen tot tweemaal gastvrijheid rleenden aan de ballingen van de anjestara, toen zij in 1795 en in 1940 t Vaderland moesten verlaten, altijd -h blijven de banden des bloeds de uwste en onveranderlijk. e „Winterkonipg", Keurvorst V van Palts en diens gemalin Elizabeth n Engeland en Schotland zijn de ge- enlijke stamouders van onze Ko- gin en van Koningin Elizabeth van ot Britannië. e Oranje-Schotse stamboom splitst h na George II in twee delen; de e via Prinses Anna van Groot Bri- nië naar het stadhouderlijk en later ninklijk geslacht der Nederlanden, de tweede via de prins van Wales George III in mannelijke lijn eindi- nde bij de hertog van Kent. Diens chter was koningin Victoria, die door ar huwelijk met haar neef prins Al- t van Saksen-Coburg, in 1837 het sische Huis op Engelands troon acht, hetgeen tot op heden onveran- rd is gebleven, al wijzigde wijlen ning George V op 17 juli 1917 zijn slachtsnaam in die van Windsor. Aldus zien wij hoe de hoge Engelse sten van de vorige maand en onze ningin elkanders verwanten zijn en dragers van het roemruchte Oranje- hotse erfgoed van verre tijden. De verhouding van Vorstin en volk in Engeland ook anders dan in ons d. Zo is b.v. een groot deel van de Bn- Ise „nobility" aan het Koningshuis rwant. Om in de nobility opgenomen worden, moet men dat eerst kun- aantonen. Alleen de hoge adel be- ort tot de nobility. Zo staat 't ko- "gshuis in 't midden en de nobility er ndom. Onder de nobility staat de ntry. Daaronder worden dan niet en- 1 de rijken verstaan, maar in engere mensen, opgenomen in de anti- ambre der nobility, die in hun fami- aan de nobility verwant zijn, en re usanties overnemen en nabootsen, vormen dus de onderlaag der no- ity. Onder de rijken in Engeland enbaart zich nu weer het streven om de gentry opgenomen te worden. ^oral in de kleine steden wordt dit derscheid zichtbaar; wat niet tot de ntry behoort wordt uitgestoten; de "try gaat niet met parvenue's om. :ch niettegenstaande dit assimileert gentry toch ook weer de kleine bur- -rklas. 't Ideaal is dus, dat alles, wat 'igels in den bloede is, saamhoort en s een pyramide culmineert in het .ninklijk stamhuis. Het huis van Oranje hangt niet or- nisch met ons volk samen, want het 'gesproten uit Frankrijk en Duitsland Btzelfde is het geval met de Koning n België. Mystieke band .Het is God, die ons het Huis van anje geschonken heeft. Had het van s volk afgehangen, wij zouden deze ondere gave niet gehad en behouden bben. Ons volk heeft meermalen anje de rug toegekeerd. Maar wan- er de nood aan de.man kwam, werd diepste toon van het volkshart toch eer wakker en weerklonk de roep om "anje. 't Is bekend, hoe de prinsen en dhouders alle krenkingen in de ure s gevaars vergaven en vergaten, om ed en bloed ter beschikking van ons -Ik te stellen. Zij hebben met ons te- ^n oppermachtige vijanden gestreden, et hun buitengewoon genie hebben I ons volk gediend. Wij zouden een rloos volk worden indien wij ooit vnden vergeten wie en wat Zij voor 5 geweest zijn. God heeft een mystie- band tussen de volksziel en Oranje legd, een band,, die wel eens tijdelijk ap hing, maar door de nood weder ngetrokken werd, een band, die tot de huidige dag gevoeld wordt door nzienlijken en eenvoudigen. Welk een orrecht dat aan een klein land een êks van grote Oranje's gegeven zijn. q mogen de betekenis van het Vor- -nhuis inderdaad niet tot ons eigen ■ntoir beperken, het heeft een roe- ig jegens de gehele Christenheid in e landen te vervullen gehad; het is ^A ^sh ons Gemenebest ge- ^W ona te waken, te strijden voor het angelie, de conscientie, vrijheid en ■t recht van alle volken der wereld, •de Oranjes zijn de zaaiers van ge- -cmen geweest, die later alom zijn wiemd en tot .een schone oogst op wassen. nï' ^^'ierlandse volk en de Neder- 'y^^. Staat zijn met eigen stempel op- ."weid uit vele worstelingen, waar- 06 naam van Oranje onafscheide- ^^yfoonden is. Er is hier geen ge- X ^'satkundige smid aan 't werk weest om uit de delen een eenheid (Foto M. C. MEIJBOOM) te scheppen. Ons territoir is ^niet groot, maar wezenlijk klein. Wij behoren niet tot de grote mogendheden en ons leger, vloot- en luchtmacht, mogen slechts een kleine bijdrage leveren voor de verdediging van de N.A.V.O. landen, maar wanneer het in de Verenigde na tiën het gebied van kunsten en weten schappen, van geestesontwikkeling be treedt, dan wordt het kleine Nederland uit de schaduw geroepen, het land, dat op de wereldkaart onder de vlakke han'd verdwijnt, doch waar dikwijls wereldberoemde mannen hun licht la ten schijnen. Aan het einde van zijn beroemde studie over Prins Willem III schrijft Prof. Robert Fruin: „Aan de Oranjes zijn wij Nederlanders het verschuldigd, dat wij in de 16e en de 17e eeuw een grootse rol hebben vervuld en meetel len in de wereldgeschiedenis. Zonder hen zou het volk zijn neiging om van brood 'alleen te leven, allicht reeds vroeger hebben gevolgd en de strijd voor de hogere belangen der mensheid reeds vroeger hebben opgeheven". „Niet bij brood alleen", dat was de roem der Oranjes; het is ook de les der historie. Wij hebben onze Koningin lief met een historische liefde; wij zien in Haar de afstammelingen van die rij van gro ten en goeden, die in dagen van voor spoed onze glorie zijn geweest; en in dagen van druk onze toevlucht. Op het Vaderlandse monument. Plein 1813, staan de woorden: „Wat God heeft sa mengevoegd, schelde de mens niet". De band tussen Nederland en Oranje is in verdrukking en benauwdheid geboren. „Laat nimmer schepsel scheiden, wat een werd in ellend". Wij wensen heden dat God onze be minde Vorstin moge zegenen met al wat Haar nodig is om Haar volk te re geren, te leiden en voor te gaan. Ooltgensplaat P. BOM 26 april 1958. Ambt. ter secr. MIDDELHARNIS Benoemd. De heer B. Morree, on derwijzer aan de Groen van Prinsterer School alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. School op Ger. Grondslag te Herkingen. DIRKSLAND Woningbouw. Aan de nieuwe weg van de doorbraak van Ring naar de ver lengde Julianalaan zullen behalve de bejaarden woningen thans oók enkele woningen in de particuliere sector wor den gebouwd. STELLENDAM Algemene Verg. Groene Kruis. Op vrijdag 2mei des avonds half acht hoopt het „Groene Kruis" een algemene ver gadering te houden in het Wijkgebouw. Agenda: 1. opening. 2. notulen. 3. in gekomen stukken, 4. Rekening over 1957 begroting 1958, 5. verslag van de zuster 6, verslag commissie tot nazien der re kening, 7. bestuursverkiezing, 8. benoe ming commissie rekeningen, 9 afscheid van de voorzitter, 10. rondvraag en slui ting. Opkomst dringend gewenst. Vakantiebonnen. De verzilvering van de eerste zomerzegels kan geschieden a.s. vrijdagen van 7—9 uur en zaterdag middag van 4—5 uur bij dhr. A. v. d. Nieuwendijk alhier. In de memorie van antwoord inzake de Deltawet aan de Eerste Kamer wordt een basisplan voor Zuid-Holland Zeeland en Noord-Brabant aangegeven. Er staat o.m, in te lezen, dat de veilig heid van Centraal-Holland tegen stormvloeden, in verhouding tot de zeer grote belangen in dit gebied, voldoen de verzekerd zijn. De vrees, dat slechts een beperkte categorie bedrijven en personen in Centraal Holland gevestigd zou kunnen worden, wordt door de re gering tegen gesproken. Wel wordt niet ontkend, dat de situatie qua veiligheid tegen overstromingen op de duur steeds ongunstiger wordt, te meer omdat de relatieve bodemdaling steeds door gaat en geschat wordt op 20 cm. per eeuw. Dit kan echter door een geringe verho ging van de waterkering worden op gevangen, zodat daar geen vrees voor behoeft te bestaan. Van getijcentrales in het deltagebied is afgezien, omdat de geringe getijver schillen een rendabele exploitatie mo gelijk maken. Voorlopig geen brug. Minder prettig voor onze streek was de mededeling, dat de ministers nog niet kunnen beloven dat in het\ jaar 1959 al een Icraclitig begin zal wor den gemaakt met de bouw van een brug naar Fiakkee. Ook kan nog niet worden gezegd, of in 1963 via deze brug en de Grevelingendam de vaste verbinding met Schouwen-Duiveland gereed zal kunnen zyn. staatsblad 199 meldt, dat de nieuwe Pachtwet ten volle in werking zal tre den op 1 mei a.s. Tegelijk zijn thans verschenen een reglement voor de pachtkamers (Staats blad 198,) een tariefbesluit Pachtwet (Staatsblad 196) en een algemene maat regel van bestuur ter uitvoering van de artikelen 124 en 125, vijfde lid van de'Pachtwet. De voorjaarsmarkt op woensdag 30 april a.s. zal normaal doorgang vinden. Oorspronkelijk lag het in het voorne men deze markt te verzetten naar de volgende dag, 1 mei, maar vanwege de verlangens uit landbouwkring is hiervan afgezien, ook omdat er op de verjaardag van H.M. de Koningin te Sommelsdijk geen bijzondere festivitei ten e.d; zullen worden georganiseerd. Gedurende de laatste maanden ver schenen er van tijd tot tijd 1 n de pers mededelingen over aankopen door het Directoraat Materieel Landm&cht aankopen dus ten behoeve van de land macht. Vooral de aankopen van helmen en gasmaskers die achteraf blijken on deugdelijk te zijn, hebben veel stof op gejaagd. Hierbij werd de naam van een zekere Majoor K genoemd, als belast met deze transacties. Foto's verschenen in de courant van 6en firma uit Engeland, waar materiaal was gekocht. Foto's, die het moet eer lijk gezegd, de vraag deden rijzen, hoe kan het directoraat nu met zulk een firma in zee gaan? Hier kwam bij, dat tijdens de publi caties van een en ander, majoor K. een verkeersongeluk overkwam, wat de opspraak rondom zijn persoon niet ten goede kwam. Het was niet mogelijk dat onze rege ring, deze zaak zo naast zich neer kon leggen, weshalve de minister van Oor log, deze aangelegenheid aanhangig heeft gemaakt bij het Hoog Militair Gerechtshof. De vragen konden toch worden ge steld: a Is 'er bij deze aankopen fraude ge pleegd, en in hoeverre hebben ma joor K en e.v. andere personen zich geldelijk bevoordeeld. b Is majoor K. geheel ter goeder trouw geweest, óf is hij het slachtoffer geworden van anderepersonen. c Als er van geen fraude sprake is, is er dan door ondeskundigheid een produkt gekocht, dat ondeugdelijk blijkt te zijn. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft majoor K. vrijgesproken van elke rechtsvervolging. Naar aanleiding van deze uitspraajc heeft Minister Staf, majoor K. op een andere afdeling een nieuwe functie toegewezen en hem hiermede voor het Nederlandse publiek gerehabiliteerd. Tijdens het getuigenverhoor voor het .tribunaal kwamen er enkele zaken bloot, die een groot gevoel van onbe hagen bij het publiek achter lieten. De heer Koersen (K.V.P.) heeft naar aanleiding daarvan aan minister Staf enkele schriftelijke vragen gesteld. De heer Ritmeester (V.V.D.) heeft aan minister Staf verzocht over de hel menaffaire een interpellatie te mogen houden, die op woensdag 23 april heeft plaats gehad. Niet minder dan 22 vragen heeft hij op de minister afgevuurd. Hij durfde de vraag niet te formuleren, wat zou hebben plaats gehad, wanneer onver hoopt dit ondeugdelijke materiaal door onze soldaten in oorlogstijd zou moeten zijn gebruikt. Jongens, die dan voor hun vaderland hun leven waagden, zouden dan door datzelfde vaderland onvoldoende zijn beschermd. Roekeloos noemde hij het dat op zulk een wijze met de miljoenen van de be lastingen werd omgegaan. Zeer onaangenaam was het dat de staatssecretaris Kranenburg, de man die voor deze aankopen verantwoorde lijk kan worden gesteld, niet aanwezig was. Hij moest voor dringende zaken naar Amerika. De heer Ritmeester heeft deze afwezigheid zeer scherp ge hekeld, zelfs voegde hij er de wens aan toe, dat genoemde heer maar niet meer op het Departement terug kwam. Minister Staf heeft niet getracht de feiten te verbloemen, maar omdat hij ze niet behandeld had, kon hij er zelfs niets aan doen. Wel poogde hij in laat ste instantie de feiten wat te verzach ten. Een tweetal moties werden er naar aanleiding van dit debat ingediend. De eerste was van de heer Ritmeester (V.V.D.) die, door deskundige personen uit het particuliere bedrijfsleven een onderzoek wil laten instellen naar deze aankopen alsmede de gang van zaken bij het Directoraat Landmacht. De tweede motie werd Ingediend door de heer Vermeer (P.v.d.A Deze wil een commissie benoemen uit de kamerleden, die een onderzoek rnoet instellen naar de aankopen bij het: a Directoraat Materieel Landmacht; b Directoraat Materieel Luchtmacht; c Directoraat Materieel Zeemacht; De motie van de heer Vermeer, mede ondertekend door de heer Roosjen (A.R); mr. Beevorink en generaal Cal- meyer (C.H.), alsmede de heer Koer sen K.V.P. is van verdere strekking. Wij voor ons geven de voorkeur aan de motie van de heer Ritmeester. Zulk een onderzoek moet uit de amb- telqke en politieke sfeer. Aan deskundige personen uit het particuliere bedrijfsleven moet hun oordeel ook eens worden gevraagd over deze ernstige aangelegenheden. Waiineer zulk een rapport ongunstig zou uitvallen over de aankopen van het Directoraat Materieel Landmacht, heeft de Tweede Kamer altijd de be voegdheid, door ditzelfde particuliere bedrijfsleven zowel naar de aankopen voor de Landmacht, alsmede de Lucht en Zeemacht een uitgebreider onder zoek te doen instellen. Het gaat over miljoenen die opgebracht moeten wor den uit het belastinggeld. Deze week zal over de beide moties worden gestemd en met belangstelling zien wij uit iiaar het verdere verloop. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin op woensdag 30 april a.s., werd de heer Th. Boekhoven te Sommelsdijli maandagavond verrast met de gouden ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau, wegens zijn 25-jarig be stuurslidmaatschap van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Dordrecht. Dit jubileum heelt de heer Boekhoven op 19 okt. 1957 herdacht, wat nu met deze hoge Koninklijke onderscheiding nog eens werd onderstreept. Voor de uit reiking van dit eremetaal waren in de woning van de jubilaris bijeengekomen burgemeester en mevrouw Hordijk, wethouder J. H. Dijkers, secretaris J. Kna- pe Mzn. en zijn collega's uit de Kamer, de heren P. D. Sieling te Melissant en B. van Dongen te Dirksland. De heer Boekhoven was reeds drager van de zil- veren medaille in de orde van Oranje Nassau, die hij 12 dec. 1953 ontving, we gens zijn 50-jarig organistschap in de Gereformeerde Kerk. Burgemeester Hordijk schetste in een vlot betoog, hoe de een zich verdienste lijk maakt in de plaatselijke gemeen schap door zitting te hebben in een of ander bestuur^ een ander meer op be stuurlijk terrein in de gemeenteraad en een derde in een orgaan dat het econo mische belang zoekt op een weer bre der terrein. Onder het laatste rekende spreker de Kamer van Koophandel, waarin brede groepen uit het bedrijfs leven zijn vertegenwoordigd, die zo no dig ook bij de landsregering weten aan te kloppen, om het bedrijfsleven op ho ger plan te brengen. Met interesse leest spreker altijd de jaarverslagen van de ze Kamers, zowel van Rotterdamse als die van Dordrecht, waaronder wij res sorteren. Op 19 okt. 1957 hebt U het feit her- dacbt, aldus spreker, dat U een kwart eeuw werkzaam was op dit gebied met name voor de detailhandel. Waar de Verkeersproblemen zijn uitgebreid is de heer P. D. Sieling (in 1951) er bij geko men en later de heer Bas van Dongen, als representant voor het vervoersbe drijf. Langzamerhand bent U het oudste lid van de Kamer geworden aldus spre ker die het geen sinecure noemde om deze funktie 25 jaar lang. te vervullen. Spreker verheugde zich de opdracht te hebben van H.M: de Koningin, die hem bij K.B. van 22 april de eremedaille in goud had toegekend. De burgemeester haalde de zilveren medaille van zijn rever en spelde hem daarvoor in de plaats het eremetaal in goud op de borst, met de hartelijke wens dat hij dit nog vele jaren in ge zondheid zal mogen dragen en samen met zijn vrouw een goede levensavond zal mogen hebben. De belangen van de eilanden-gemeenschap mogen nog vele jaren door U met dezelfde zorg en vast beradenheid worden behartigd, aldus besloot spreker zijn betoog. De heer Boekhoven zeide zeer ver rast en ook zeer vereerd te zijn met de ze hoge onderscheiding en verzocht zijn dank ook te willen overbrengen aan H.M. de Koningin. De heer en mevr. Boekhoven en ook zijn dochter werden daarna door de aanwezigen gecomplimenteerd; de heer^ P. D. Sieling deed dit tevens namens de Kamer van Koophandel te Dordt. In de gesprekken die volgden werd het nut van de Kamer van Koophan del voor onze streek besproken en kre gen we te horen, dat de heer Boekhoven in de afgelopen decennia meer dan 1200 gevallen voor ons eiland had behandeld. In de afgelopen 25 jaar heeft hij slechts 2 vergaderingen moeten verzuimen, waarvan één door familie-omstandighe- den. Elke maand woont de heer Boek hoven ook de zitdag bij, die door de Ka mer te Sommelsdijk wordt gehouden. De gebruikelijke lintjosregen op de verjaardag van onze Landsmoeder, is maandagavond reeds begonnen. Te Middelharnis viel de eer te beurt aan de heer Johs. de Gans, Prins Hendrikstr. 16, die de medaille in brons in de orde van Oranje Nassau verkreeg voor 40 jarige trouwe dienst als machinist bij de Rott. Tramw. Mij. Te zijnen huize vervoegden zich ^e burgemeester Hor dijk, de beide wethouders van Eek en de Jong, secretaris van Bodegraven, mr. Lodder, hoofdcommies ter secretarie en de heer v. d. Burg, de onmiddel lijke chef van de heer de Gans, Hij wist pas een ogenblik te voren, dat hij bezoek zou krijgen van het gemeentebestuur en was er zelfs voor uit zijn werk gehaald om het orde teken te ontvangen. Burgemeester Hordijk bleek goed op de hoogte te zijn met de ambtsperiode van de jubilaris. In een toespraak rele veerde hij dat de heer de Gans als jon geman van 22 jaar hij is nu 62 begonnen was als lijnwerker, later als nachtstoker reserve-machinist en suc cessievelijk opgeklommen was tot de rang van eerste machinist op de loco motieven van de R.T.M. Hij had zich daarbij steeds goed van zijn taak ge kweten en stond bekend als een prima machinedrijver. Nu de rails op het eiland zijn opgebroken, de tram hier tot het verleden behoort en er alleen het stukje rails maar meer ligt van Middelharnis tot de haven waar schijnlijk om de traditie hoog te hou den, zei de burgemeester schertsend hebt U andere taken gekregen, o.m. ook aan de pontons om de veerboten te meren. Veertig jaar hebt U zich voor de R.T.M, verdienstelijk gemaakt, met welk feit spreker dhr. de Gans harte lijk feliciteerde. Het deed hem veel ge noegen hem namens H.M. de Konin gin te mogen decoreren met de bron zen medaille in de orde van Oranje Nassau, welk eremetaal spr. hem op de borst spelde, met de wens dat hij dit lang en met ere zou mogen dragen. De drie jaar die hem nog resten van het pensioen, mogen in goede gezondheid en met dezelfde ijver bij de maatschap pij worden doorgebracht aldus besloot spr. zijn betoog. De heer de Gans dankte de burge- MIDDELHARNIS Bekendmaking. Burgemeester en wethouders van de gemeente Middel harnis vestigen er de aandacht op, dat het verboden is om zonder vergunning gebruik te maken van de gemeentelijke sportvelden aan de Oudelandsedijk De politie is opdracht gegeven om te gen overtreders direct procesverbaal op te maken. meester voor de gesproken woorden en geuitte wensen en verzocht zijn dank. voor de grote eer hem te beurt geval len aan H.M. de Koningin over te bren gen. De jubilaris en zijn echtgenote had den daarna vele gelukwensen in ont vangst te nemen, o.m. ook van de heer V. d. Burg, die namens de directie van de R.T.M, complimenteerde. Men bleef daarna nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij vanzelfsprekend vele gebeur tenissen uit het R.T.M.-leven werden opgehaald. DIRKSLAND In de ouderdom van 85 jaar en 3 maanden is de heer G. C. M. Smit over leden, die vanaf de oprichting van het Paulina van Weelziekenhuis bestuurs lid van deze Stichting is geweest. Hij was ook ruim 40 jaar bestuurslid vaii de Coöp. Brandstof f en vereniging; en vele jaren bestuurslid van de Landarr beidersvereniging. Tientallen jaren is hij collectant geweest in de Ned. Herv. Kerk en met tussenperioden gemeente raadslid voor de A.R. partij. De heer Smit was een zeer geziene fi guur in Dirksland, een eerlijk mens en een harde werker. Vele jaren^ was hij werkzaam bij de heer Wamaer, het Sta tenlid, later is hij naar de gemeente ge komen voor onderhoud plantsoenen. Een zeer geacht burger van Dirksland is met hem heengegaan. Zijn stoffelijk overschot zal donderdag 1 mei ter aarde worden besteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1