Dame* r Termijnmarki voor aardappelen opengesteld Fa. KAPTEIN solement van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Plaatselijk Nieuws Baggerwerk haven te Stellendam en Sluisse haven Ooitgensplaat aanbesteed Rijkszeewerken gegund aan fa. S. Bezuijen Nederlands stamboekvee op Wereld tentoonstelling te Brussel Lions Club geeft liefdadigheids voorstelling Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemadl per week: dinsdag- en vrijdagavond Mogelijkheden tot ophefiFing op korte termijn HW oogartó bezoekt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht handen HAMEA-GELEII^"beP5cH MEDITATIE Een goede boodschap voor treuienden TEL. 01870-2004-2205 \A -v?- -^'^ V Vrijdag IS april 1958 No. 2689 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. (Vervolg en slot) Op een punt is het mogelijk een in- uk te krijgen van de economische be- kenis die de aanleg van vaste ver- indingen voor de insulaire economie 1 hebben. Met betrekking tot het auto erkeer van en naar de eilanden be- hikken wij, voor zover van belang -or onze probleemstelling, slechts over e gegevens van de twee belangrijkste -ren MiddelharnisHellevoetsluis en ijpe—Anna Jacobapolder Bij een ste verbinding van Schouwen via akkee naar Rotterdam en omgeving tresseert ons alleen de relatie met dit atste gebied. Het eerste veer bedient etzelfde gebied als de in aanmerking omende brugverbinding over het Ha- ngvliet. De dam bij Bruinisse die het kader der Deltawerken in 1964 ereed zal zijn vervangt het veer bij "pe slechts in zover dit dezelfde 'ndstreken bedient; alleen het gebied zuiden de Maas behoort hier niet toe. ij mogen aannemen dat 75 pCt van et verkeer dat thans wordt afgewik- eld via het veer van Zijpe naar Aan- a Jacobapolder in de toekomst van eze dam gebruik zal maken, hetgeen eerkomt op rond 150.000 auto's (waar- nder 105.000 personen- en 41.000 zwa- vraehtauto's) en 16.000 motorrijwie- n e.d. De besparing die toe te rekenen zijn n de vaste verbinding kunnen in vijf tegoriën worden ingedeeld: bespa- ng op veergelden, verkorting van af leggen afstanden en opheffing van et tijdverlies op het veer, van wacht- 'den en van schade aan voertuig en ding. De bedragen, die worden opge- omen voor Goeree-Overflakkee zijn -n dele ontleend aan een brief die de amer van Koophandel enFabrieken oor Dordrecht e.o. heeft gericht tot de den der Tweede Kamer d.d. 26 no vember 1957. Alle cijfers hebben steeds betrekking op het jaar 1956. Door de verschillende bronnen loopt de wijze van berekening per eiland uiteen. De uitkomsten stemmen daarin overeen dat zij telkens geminimaliseerd zijn. Voor Goeree-Overflakkee worden de bespaarde veergelden voor 107.000 auto's op 1 min. gesteld. De afstand verkorting kunnen we verwaarlozen daar de kortere afstanden via de Hoek se Waard ongeveer gecompenseerd worden afgelegd naar Ooitgensplaat. De opheffing van het tijdverlies op het veer beloopt 70.000 uren die worden be rekend tegen 6.per uur aan be drij f s- en personeelkosten hetgeen een totaalbedrag van 420.000.op levert. De verliezen ontstaan door de wachttijden worden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht e.o. gesteld op 3mln. De schade aan het voertuig en de lading die niet te verwaarlozen is wordt bij gebrek aan gegevens pro memorie op genomen. Voor Schouwen-Duiveland bedragen de bespaarde veergelden 315.000. De afstandverkorting bedraagt via de vaste verbinding ruim 25 km. Tegen een tarief van 30 cent per km voor een vrachtauto, 20 cent voor een personen auto en 10 cent voor motorrijwielen e.d. komt dit neer op een bedrag van 900.000.—. De tijdwinst door deze af standverkorting, het vervallen van het veer en van de wachttijden bedraagt drie kwartier per vervoermiddel, dat is voor 150.000 auto's in totaal 112.500 uren die tegen 6.berekend S) 675.000.opleveren. De schade aan voertuig en lading wordt weer geme moreerd. We krijgen derhalve de volgende op stelling: Schouwen- Goeree- Totaal Duiveland Overflakkee esparing veergelden315.000 1.000.000 1.315.000 ilometerbesparing900.000 nihü 900.000 ijdwinst wegverkortingnihil "em opheffing veer675.000 420.000 4.095.000 em opheffing wachttijden3.000.000 chade aan voertuigen en lading P.M. P.M. ■otaal1.890.000 4.420.000 6.310.000 Aanvankelijk lag het in de bedoeling an de Minister van Verkeer en Wa- "rstaat op de Rijksbegroting voor 1958 en post op te nemen voor de uitvoe- 'ng van de brug over het Haringvliet, eze is echter gesneuveld onder de illotine van de bestedingsbeperking, eneinde het doel op andere wijze te ereiken heeft de Kamer van Koop- andel en Fabrieken voor Dordrecht .0. voorgesteld een particulier bedrijf ia een concessie de bouw en exploi- tie van een brug ter hand te doen emen. Het ligt in de bedoeling een 1 te heffen gedurende een aantal ja- n dat deze brug slechts een regiona- betekenis zal hebben, dat is tussen et tijdstip van haar gereedkomen 1961 of 1962 en het moment dat eze brug in de internationale Bene- "xweg zal zijn opgenomen (1968). Het 'land Goeree-Overflakkee wil zich dan aarlijks het offer van het dubbele der ier bovengenoemde veergelden dus 2 min. getroosten. Men rekent aarbij op een verdubbeling van het erkeer, dat dan de veergelden in de orm van een tol zal betalen. Een tel- 'ng op de bruggen bij Spijkenisse en arendrecht heeft geleerd, dat het rachtautoverkeer in en uit de Hoek- Waard tien maal zo belangrijk is als at van en naar Flakkee, terwijl deze ebieden overigens gelijkwaardig zijn; oor personenauto's geldt de verhou- g 5 op 1. De vervoerscheppende aarde van de behandelde verbinding 1 dus evident zijn. Zou men voor Schouwen-Duiveland ezelfde gedachte toepassen, dan mag en de totale tol jaarlijks op 2.63 'n. stellen of gekapitaliseerd onge- eer 45 min. een bedrag, dat over- "nkomt met de investeringskosten oor de brug. Wij zijn geneigd de ver- perscheppende waarde nog hoger te ellen. Het betoog in de aanhef ad- trueert onze verwachting. Bovendien 1 (na 1961) de veerverbinding tussen idden-Zeeland en Schouwen-Duive- d na het tot stand komen van et Drie-eilandenplan zodanig wor- en verbeterd, dat de verkeersaan- ang viit en in de richting van Rotter- m via de vaste eilandenverbinding, ser des zomers, zeer zal worden ver- oot. Alle argumenten pleiten dus oor een zo snel mogelijke uitvoering an het gewraakte brugproject, waar- an „de streek" de prioriteit heeft om- Poggebracht door de bereidheid tot Ibetaling. Het is te betreuren dat ook in deze aterie de bestedingsbeperking zo ruw grijpt. Het wordt hoog tijd dat de .vesteringspolitiek van de Overheid j^ toekomst onderworpen ordt aan duidelijke rendementsnor- men. Het streven naar economisch en ruimtelijk-economisch evenwicht zal daardoor een duidelijke richtlijn verkrijgen. Zoals we zagen kan dit de mografische congesties mede voorko men. Trouwens: de distributieve recht vaardigheid heeft ook een geografisch aspect. Drs. M. C. Verburg Wij sluiten dus de veren Den Bom- mel-Numansdorp en Zijpe-Numans- dorp uit. In deze berekening ligt dus een minimalisering besloten. 2) Voor alle Zuid-Hollandse en de noor delijke Zeeuwse eilanden bedraagt dit 85 pCt. Cf D. van Setten en H. J. van Zuylen: „De functie van de streekver- voerbedrijven in het Nederlandse ver- voerapparaat", Breda 1948, blz. 38. 3) M. C. Verburg: „Verkeersanalyse voor het Deltaplan", in „E.-S.B." van 27 oktober 1954, blz. 850. Het betreft hier verloren bedrijfsuren door omwegen of gemiddelde belading per tijdseen heid. ruw of schraal In het gebouw van de Rijkswater staat Van Speijkstraat 25 te 's-Graven- hage is openbaar aanbesteed het on- derhouds baggerwerk in de rijkshaven van Stellendam en de Sluisse haven te Ooitgensplaat over het jaar 1958. Er waren 11 inschrijfbiljetten binnengeko men. We geven hier de cijfers van de laagste inschrijvers: W. van Hattum en Zn., Zaltbommel 1.06; CV. Gebr. van 't Verlaat, Giessendam 1.02; fa. Prins van Wijngaarden, Hattem f 0969; N.V. Baggermij „Holland", Hardinxveld 0.96 en P. C. en C. M. Bons B 198, Sliedrecht 0.68. Alles per m». Uit de haven van Stellendam moet 15.000 m^ worden gebaggerd en uit de Sluisse ha ven 5000 m». De Rijkswaterstaat heeft het onder houd van rijkszeewerken op de Zuid- Hollandse eilanden gedurende 1958 voor wat perceel 1 betreft, gegund aan de laagste inschrijver fa. S. Bezuijen en Zn. te Ouddorp voor 92.890. „Deze heengaande, boodschapte het dengenen die met Hem ge weest waren, welke treurden en weenden". Mare. 16 10 Marcus brengt ons hier in een ver trek, waar geweend en getreurd wordt. Hier zijn immers verzameld, velen van degenen, die heel dicht in de nabijheid van de Heere Jezus vertoefd hebben, tijdens Zijn omwandeling op aarde. Zij treuren nu, omdat Hij door de dood van hen is weggenomen. Te meer treuren ze omdat dat het einde zo smartvol en vol schande is geweest. Zij treuren enerzijds omdat ze Hem niet veel meer liefde hebben toege bracht tijdens Zijn leven en anderzijds omdat al hun hoop en verwachting de bodem is ingeslagen. Lezers, ook wij leven thans weer in de weken, na de herdenking van dat lijden en sterven. Mag ik U vragen of er daaromtrent ook droefheid in het hart is? Wanneer dat zo is, dan kan daar een goede- en kwade kant aan zitten. De goede kant is deze, wanneer de droefheid over Zijn lijden en sterven voortkomt uit de smart over onze eigen zonde en schuld, die zulk een liefde en sterven noodzakelijk maakte. Dan immers voelen wij onze per soonlijke verantwoordelijkheid voor dit alles. Voor mij moest Hij daar staan. Ik, deed, door al mijn zonden. Hem al die jamm'ren aan. De kwade kant zit hierin, dat wij meestal juist om andere dingen be droefd zijn. Zoals de discipelen van al les wat geschied was, maar zo heel weinig begrepen hadden, zo begrijpen wij ook zo weinig van 's Heeren doen. Van 's Heeren lijden en sterven. We hadden ons zo'n heel andere Christus ingedacht. Een, waar we, mag ik het eens heel plat zeggen, mee voor de dag konden komen. Kijk, dat is nu onze koning! En nu., durven we dat niet, want het is o.i. een man zonder gedaante of heerlijkheid. In die treurende kring, komt nu zo maar onverwachts een Vertroostende boodschapster, welke zei, dat de Mees ter niet langer dood was, maar was opgestaan uit Zijn graf. Merk op, dat deze boodschapster be hoorde tot de kring van hen, die nu nog zo bedroefd waren. Ze was immers zelf ook zo diep treurend geweest. Haar was het voor recht gegeven, dat zij in de hof van Jozef van Arimathea, de Heere Jezus ontmoet had, die haar had aangespro ken met 't hart doordringende: „Maria" waarop zij met een „Rabboni", Mees ter zijn, aan zijn voeten was neerge zonken. Vol blijdschap aanvaardt zij nu de boodschap van die opstanding over te brengen. De boodschap, die de oorzaak der smart wegneemt en verzekert van de hulp eens levenden Verlossers. Een boodschap, die ons spelt, dat ook Zijn gemeente eeuwig leven zal en Gods gekenden overtuigt van hun per soonlijke rechtvaardiging door Zijn verrijzenis. Lezers, deze zaken waren in begin sel Maria's deel geworden en wie zulks ervaart, kan niet meer zwijgen van 's Heeren goedertierenheid. Dan vloeit de mond steeds over tot Zijn eer. Gelijk een bron zich uitstort op de velden. En wat zien we nu? Dat deze bood schap niet wordt geloofd. Ongeloof wordt zo gemakkelijk een chronische ziekte. Ze hadden de Heere niet ge loofd, toen Hij Zijn opstanding voor zegd had, nu geloven ze een getuige van die opstanding zelfs niet. Wat erg, wanneer wij door deze houding het werk Gods zelfs in anderen verdacht maken. Toch behoeft, wanneer deze levens houding tot nog toe de onze was, deze ons niet te doen wanhopen of 't ooit nog in orde zal komen. Ook deze discipelen hebben straks, door de verschijnning van de opgestane Christus zelf, de Paasvreugde leren kennen. En dit moge de kerk van he den tot troost zijn. Tot troost, da t we, wanneer we zulks doen, niet de enigen zijn, die om de dood van Jezus getreurd hebben. Dat wij zo we het mogen doen, niet de enige boodschappers zijn, wier boodschap niet geloofd is geworden. Tot troost ook, dat niets zo zeker is als 't feit van Christus- opstanding uit de doden. Geen ander historisch feit immers is zo overvloedig gestaafd ge worden. De apostelen hebben er dusdanig in geloofd, dat zij er voor in de dood gin gen. En dat geloof is niet zo maar een opwelling geweest, maar kwam slechts tot stand, nadat allerlei weerstanden in hen gebroken waren. Hetgeen hen dus noopte om te geloven, moest ook zelfs op de voorzichtigste onder ons, dezelfde uitwerking hebben. De Heere geve, dat zo ook bij ons langs de weg van de treurigheid over onze zonde, de droefheid naar God, de vreugde in God gewerkt worde, opdat het de hartelijke belijdenis der ziel mag zijn: „Ik geloof de vergeving der zonden, de wederopstanding uit de doden en een eeuwig leven". Dirksland C. J. Kesting Op 10 april j.l. vond de opening van de termijnmarkt voor Aardappelen te Amsterdam plaats. Daar de ontvangst van genodigden en belangstellenden uitstekend was georganiseerd, ontwik kelde zich een zeer geanimeerde stem ming en werd dan ook met belangstel ling geluisterd naar het inleidende woord van de heer J. Bouwman, voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor de Termijnhandel in Aardappelen welke daarna het woord gaf aan de heer J. Ph. Korthals Altes, directeur van de N.V. Amsterdamse Liquidatie- kas, waarna de Hoogedelgestrenge heer ir. J. A. P. Franke, Directeur-Ge neraal voor de voedselvoorziening na mens de minister voor landbouw, vis serij en voedselvoorziening de opening verrichtte. Vervolgens had een levendige handel plaats, waarvan de tijd op verzoek van de makelaars G. de Vries Zonen N.V, in plaats van een half uur een vol uur plaats vond, hetgeen gezien de animo ook wel nodig bleek. Het was een bemoedigend verschijn sel, dat door vele belanghebbenden aan het zaken doen werd deelgenomen. Het resultaat van de openingsdag was een omzet van 101 door de Am sterdamse Liquidatiekas geregistreerd contracten, waarvan bij 46 G. de Vries Zonen N.V. als makelaar was be trokken. De daarop volgende dagen verliep de markt in iets kalmere stem ming, hetgeen ook wel verwacht kon worden, doch het valt niet te ontken nen, dat deze markt zich in grote be langstelling mag verheugen, hoewel de omzetten nog niet van grote omvang zijn geweest 11 april 22 contracten, waarvan 14 door G. de Vries Zonen N.V. Ook te Rotterdam grote belang stelling Op 14 april in Rotterdam was de be langstelling wederom zeer groot en bij een kalme en prijshoudende stemming kwam een flinke omzet tot stand. Af gesloten werden 66 contratcen, waar van 56 door G. de Vries Zonen N.V. Op 15 april bedroeg de omzet 8 con tracten, waarvan 6 door G. de Vries Zonen N.V. Na een enigszins aarzelend en aftas tend begin bleek dat de meeste interes se in de consumptiesector uitging naar de kwaliteiten eigenheimers 35 mm klei en bintje 35 mm klei. Voor de kwali teiten Voran 35 mm zand bestond slechts weinig belangstelling, terwijl Li bertas 35 mm zand geheel verlaten la gen. In de pootaardappelafdeling was het bieden en laten het leven digst in de kwaliteiten bintje E 35-3 t.m. klei en bestond er ook enige interesse voor de soorten eersteling „e" 3550 mm klei alsmede in Sirtema „A" 3555 mm klei. In deze sector lagen bintjes a 35 mm zand verwaarloosd. Na het einde van de eerste call om 13.00 uur waren de volgende bied- en laatkoersen als slot van de ochtend- beurs: Consumptieaardappelen eigenheimers 35 mm klei; gedaan 6 contracten aug. 12.00 en gedaan 3 contracten okt. a 11.00, bintje 35 mm klei augustus ge daan 2 contracten a 12.00 alsmede ge daan 1 contract f 12.20, september gedaan 2 contracten a f 10.80, november gedaan 1 contract a 11 en december gedaan 1 contract a 11 pootaardappe- len bintje e 3545 mm klei, gedaan no vember 1 contract 17.20, sirtema a 3555 mm klei, gedaan november 1 contract 18.20, de totaal omzet be draagt 18 contracten a 15 ton. Van zaterdag 19 april v.m. 12 uur t.m. jnaatiüag 21 april v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk Afwezig de artsen Bakker, v. d. Pep pel en Wieringa. Voor spoedgevallen Dogterom, arts, tel. 2121, Sommelsdijk Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig de artsen Huisman en Elve. Voor spoedgevallen Boot, arts, telef. 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee Afwezig de artsen Buth, Kramers en de Man. Voor spoedgevallen Voogd, arts, telef. 01874259, Oude Tonge en Bouman, arts, telef. 01871—269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENST MERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, telef. 01877—281, Dirksland. Minister President Drees en zijn echtgenote bekijken enkele bonte en rose bewoners van het Nederlandse paviljoen op de Expo '58. De Premier bracht dinsdag met een aantal Nederlandse autoriteiten een be zoek aan de Wereldtentoonstelling. insluiten) aan te vragen of op te zen den voor verlenging. Doe het vooral tijdig het is nu nog niet zo druk. Penvriend. Wie wil er corresponde ren met een 10-jarige Braziliaanse stu dent. Hij houdt van klassieke muziek, sport, culturele zaken en verzamelt an sichtkaarten. Nadere gegevens Oecu menische jeugdraad, Janskerkhof 15, Utrecht. Bekendmaking over telen van aardappelen in tuinen De burgemeester der gemeente Mid delharnis maakt bekend, dat op het ge meentehuis voor een ieder ter inzage liggen de beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening van 10 januari 1957, no. L/PA 3012 en de daarbij behorende op deze gemeente betrekking hebbende lijst, zoals deze aangevuld is bij de be schikking van 27 januari 1958, no. L/PD 94. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een in de lijst omschreven ge bied, behalve op dat gedeelte van die tuin, dat voor het betrokken teelt jaar is aangeduid op een door of vanwege de Directeur van de Plantenziekten- kundige dienst, vervaardigde situatie schets van die tuin. Telers van aardappelen in tuinen, waarop bovengenoemde beschikking (en) niet van toepassing is(zijn), zijn gehouden de bestaande voorschriften nauwkeurig op te volgen, te weten slechts daar aardappelen te verbouwen waar deze in de twee voorafgaande ja ren niet hebben gestaan en bovendien jaarlijks niet meer dan hoogstens ^/s gedeelte van de tuin. Telers op wier tuin door deze be kendmaking de beschikking no. L/PA 3012 van toepassing wordt en die nog niet in het bezit zijn van de situatie schets kunnen deze schriftelijk aan vragen bij: Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap, Anna Pau- lownastraat 29, Den Haag. DIRKSLAND Brand. Bij de heer L. v. d. Broek, Vluchtdorp, ontstond brand, doordat de vlam van een gasstel in een pan met vet sloeg. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd; intussen wis ten de buren echter de brand te blus sen. De schade die nogal aanzienlijk is wordt door verzekering gedekt. Geslaagd. Dezer dagen slaagde de heer Hendrik Ardon Jz. voor diploma Middelbaar landbouwonderwijs te Goes. Burgerl. stand. Geboren: Antonie Pieter z. v. J. P. Bienevelt en C. Ro- zenbeek. Overleden: J. Volaart ongeh. 38 jaar B. Kasteleijn 59 jaar vr. van K. Kwak. De Lions club Goeree-Overflakkee hoopt op donderdag 24 april e.k. in de zaal van hotel Meijer een liefdadig heidsvoorstelling te geven, ten bate van een poli-kliniek annex wijkverple ging in Paramaribo. Het bezoeken en verplegen van zieken thuis, zoals wij dat van de wijkzuster kennen wordt nog niet gedaan in Suriname. De charitatieve belangstelling van de Lions voor Goere-3-Overflakkee bleelï enige jaren geleden, toen tot tweemaal toe voor het Groene Kruis in Stad aan 't Haringvliet (voor ge bouw en inventaris) een bijdrage werd gegeven. Onlangs werd een belagrijke gift verstrekt aan het Streekmuseum te Sommelsdijk, terwijl bijdrage voor de kleuterschool te Goedereede wordt overwogen. De voorstelling op 24 april omvat een aantrekkelijk programma van klein kunst, verzorgd door het bekende radio amateur gezelschap „D'oprechte ama teur", dat geheel gratis zijn medewer king voor dit doel verleend. Door deze avond te bezoeken kan men genieten van een bezienswaardig programma en tevens steun geven aan een wel zeer goed doel. MIDDELHARNIS DIEKHUUSNIEUWS Ruilbeurs. Zaterdag 19 april om half 3, is er weer ruilbeurs. Er is weer veel te ruilen nu men in de paasvakantie weer van allerlei heeft opgedaan. Instuif. We hebben weer een bijzon dere avond, zodat er die avond niet ge speeld kan worden. Keukentafeltje. Iemand zit hier drin gend om verlegen, misschien moet U wel zoiets opruimen. Horen we dit even op 't Diekhuus? Handenarbeidcursus. Deze gaat ge woon elke maandagavond van half 7 tot 10 uur door. Wie a.s. maandagavond naar de lezing van dr. Stoel wenst te gaan over „gevaarlijke stralen" mag dit op introductie in Diekhuusverband doen. Clubwerk. Alle clubs zijn de afgelo pen week op vastgestelde tijden weer begonnen. In verband met meer drukte buiten hetgeen vooral de ouderen aan gaat en het langer licht zijn, zullen evenals andere jaren de clubs met Pinksteren sluiten. Aan het einde van dit winterseizoen vindt ook weer een tentoonstelling plaats. Boekenruilen. Dit kan uitsluitend op woensdagmiddag van 45 uur en van 6.30 tot 7.30 uur geschieden. Kampeerkaarten. We herinneren iedereen, die wil gaan kamperen er aan vroegtijdig een kampkaart (2 pasfoto's ANNO 1870 .1^ .vo^ Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1