I lio-actief zand in het Foereese Gat Buitenland Wijziging waterleldingtarieven aargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ■(s»«'l| ui-on MEDITATIE De toegelegde prijs Een goed besluit Kernwapen viel per ongeluk uit hommen- werper Vastrecht voor woningen met nnéér dan twee kamers iets verhoogd Studeert U laat? - Vrijdag 14 maart-1958 No. 2680 NS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS actie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariet 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Proeven van Rijkswaterstaat Geen gevaar voor mens of dier dagen is men begonnen met een lenteel onderzoek van de zijde Rijkswaterstaat naar de wijze, j de zandverplaatsing in de af te >n zeegaten verloopt. Tengevolge afsluitingen zullen er uiteraard rijzigingen optreden in het zand- irt voor de Nederlandse kust, op lange termijn. Daaromtrent ;de deskundigen uiteraard wel al ander, maar de kennis ervan is irre van volledig en daar deze voor de Deltadienst van groot Belang gaat men proeven doen met ier Til .Vederland nog niet gebruikte Overdreven berichten is ons gebleken, dat naar aanlei- an mededelingen hieromtrent juiste conclusies zijn getrokken, in de pers tot uitdrukking zijn Vekomi Wij hebben ons daarom ge nu de Waterloopkundige dienst .ijkswaterstaat, die deze proeven •t, waardoor wij in staat zijn, de- tot de juiste proporties te her- Dat het Haringvliet „onbevaar- ;zou worden en dat de vissers van idam er voorlopig hun bedrijf niet kunnen uitoefenen en op Sche- ;en zouden zijn aangewezen, is te iale onjuist. De zaak zit zó: itreeks 6 maart zullen er in het :se Gat boeien worden gelegd, gebied afbakenen van ongeveer [erkante kilometer, dat gelegen is liden van de Zwarte Hoek, een kilometer uit de kust bij Rockan- gebied zal voor de visserij ver zijn. Er wordt daar inderdaad met door de Stellendamse garnalen- vissers i '1 momenteel ook door de kuil- sers i-an Lage Zwaluwe (in verband .et vele bovenwater) geregeld ge- e garnalenvangsten zijn toch al laal, zodat deze beperking voor lUendammers een handicap bete- m deze er dan ook bezwaren te- ibben gemaakt. is echter beslist noodzakelijk, dat iroeven genomen worden. De methoden met flessen of ge zand voldeden niet en nu wil ivergaan op een meer moderne met rad'o-actief zand. Het is begrijpe lijk, d;i! met name de vissers daarvan geschro; ken zijn, omdat de radio-acti viteit men denke aan het geval- Putten au eenmaal minder aangena me Üwaarwordingen opwekt. Er is ech- n enkele reden tot bezorgdheid. igaat hier om een betrekkelijk mi- hoeveelheid zand. Op een opper- "Vlakte '<an één vierkante meter wor- le honderden kilo's radio-ac- gebracht. Voor de veiligheid laromheen een gebied van 1 ^bakend. Zodra blijkt, dat dit groot genomen is, zullen er van vrijgegeven worden, het- is na zeer korte tijd het geval ZIJP. Elke radio-actieve zandkorrel oor detectors gemakkelijk worden 'Oord. Er wordt bovendien slechts een ze»" geringe radio-activiteit ge bruikt, x;el minder b.v. dan men in En geland obruikt in de monding van de Tiieemi: Het zand gaat zich direct in ;ing zetten en men kan nu met lethode nagaan, warheen en met snelheid het zich verspreidt. Zelfs in op het miljoen zandkorrels ra- :tief is, kan dit worden geconsta- ;eerd. Er is .;een sprake van, dat de radio- I activiteit in dit zand minder gewenste I gevolgen kan hebben. Zij gaat niet over op het water en evenmin op de garna len en .ie vis. Tenslotte is er overal, zelfs in r,ns menselijk lichaam, een nor- jmale radio-activiteit, doch die, welke bü dü experiment gebruikt wordt, is in tijk, doordat de zandkorrels zich gaan verplaatsen in verband met stromingen en daardoor verspreid bereikt niet zulk een intensi-- dat men van een levensgevaarlijke ■e kan spreken. Om echter aan de kant te blijven, zijn de maatre- 'genomen, die door de Directie van bodswezen in Stellendam en Goe- oereede zijn bekendgemaakt. Om enig wee te geven van het geringe gevaar, Kunnen we nog mededelen, dat 50.000 radio-aciieve zandkorrels levenslang in ^haam van één mens mogen ver zonder enig gevaar voor zijn Iheid en dat de straling van een gevend polshorloge gelijk staat met an 1000 dergelijke zandkorrels. Er zou VOO de vissers alleen enig gevaar ^n als er één toevallig al dat zand bo- yen ha; de. Maar darom is het gebied MgebaK nd, mede ook omdat dan te vens de nroefneming zou mislukken, ien c .ervloede kan worden medege- dat dit experiment wordt onder- o nadat Rijkswaterstaat er zich overtuigd heeft, dat diverse instan- zoals de Visserij-inspectie, het [instituut voor Visserij-onderssoek Pharmaceutische Dienst, welke op de radio-activiteit, er geen ^ar tegen hebben. bijeengenomen, zal de visserij wel enige hinder van ondervin- aar deze zal niet groot zijn, geen 'en opleveren en niet van lange zijn. Mochten er wellicht later nog igents''^^BfPï'06ven of vvaarnemingen met de- ^^^thode gedaan moeten worden, dan si:bii'"'HB. wellicht aan te bevelen, te met de vissersorganisatie over- plegen omtrent de plaats, waar febeurt. den eii' tief zar wordt km2 af gebied gedeeld geen re ska roef ikking (ster) Wat wilt gij mij geven, en ik zal Hem, u overleveren? En zij heb ben hem toegelegd dertig zïlve- •ren penningen. Mattheus 26 15 De Schrift moet vervuld worden. Dit betekenisvolle v/oord komen wij tel kenmale in de berichten van de evan gelisten, die ons ,van hef leven van Jezus spreken, tegen. Ook het gedeelte, dat wij overdenken is een vervulling van het gesproken woord door de pro feten. Zacharia toch spreekt er ons van in het elfde hoofdstuk van zijn boek, waarin zo vele verborgenheden ons worden bekend gemaakt. Wat sprak die profeet? Wel, laten wij dat samen eens lezen en de betekenis er van nagaan. Wan neer ge uw Bijbel ter hand neemt en ge leest het genoemde elfde hoofdstuk, dan blijkt, dat er daar sprake is van valse profeten, die niet de kudde weiden, maar de ondergang er van bewerkstel ligen. Tegenover die valse profeten staat de getrouwe gezant des Heeren, Zacharia. Hij zoekt het welzijn van de kudde, die hem als een herder is toebetrouwd. Hij moet echter ook de teleurstellende ervaring doormaken, dat het hart van het volk van Israël voor een keuze wordt gesteld. Wie verkiest men? De valse profeet of de ware en getrouwe profeet des Heeren? In Zach. 11 12 le zen wij het: „Want ik had tot henlieden gezegd: Indien het goed is in uw ogen, brengt mijn loon, en zo niet, laat het na". Wanneer Israël de ware profeet, die als een herder het volk weidt, recht gewaardeerd had, dan zou het ant woord drievoudig neen geweest zijn. Want door het loon uit te betalen ma ken zij .eên eind aan de dienst van deze herder, spreken dus uit, hem en zijn herderzorg niet langer te begeren en daarom is het zo ontzaglijk, dat het loon uitbetaald wordt, want daarmee zegt het volk, dat zij deze herder niet begeren. Zij zouden hem niet hebben moeten kunnen missen. Zij zouden hem geen loon mogen uit betalen, omdat zij niet in staat waren om dat te doen. Hoe zou ook deze her derzorg kunnen worden gewaardeerd? Door welk bedrag zou de waarde er van kunnen worden uitgesproken? Geen enkel bedrag zou ooit de eeuwige waarde van deze herderzorg kunnen weergeven. Tenslotte hadden zij geen recht om hem uit te betalen, want dat is de arbeid van hem, die de herder heeft aangesteld. Ziet nu echter Israël de herder Gods verwerpen. Zij betalen hem loon uit en daarmede drukken zij uit, deze herder niet te benodigen, zijn dienst niet te schatten en zijn aanstelling Gods te miskennen. Het loon is een verachte lijke prijs. Dertig zilverlingen, de prijs die men voor een slaaf betaalde. De Heere spot er mee. Werp ze heen, die heerlijke prijs. Het is een heilige ver achting voor zo laaghartige handeling. Wat echter hier geschiedt is slechts aanduiding van het geen geschieden zou met de Profeet, Die als de Herder Gods tot Zijn volk Israël gekomen en aan dat volk de boodschap van Zijns Vaders welbehagen gepredikt heeft Wanneer wij een ogenblik letten op dp laaghartige handeling over de prijs, die de overpriesters aan Judas toezeggen voor zijn overlevering van Christus, dan moeten wij verstaan, dat hier ver vuld wordt, wat Zacharia voorspelde. Christus zelf is ook in deze zaal en achter Judas staat Hijzelf en Hij vraagt hier aan het volk van Israël, dat door zijn voorganger vertegenwoordigd wordt: „Brengt Mijn loon". Hij vraagt om de keuze tussen Hem, de getrouwe Herder en de valse -herders van het volk. Een keuze, die uiteindelijk to1 deze keuze komt: De gerechtigheid door het geloof, zoals Christus die predikte als de gerechtigheid, die alleen voor God bestaan kan en de gerechtigheid door de werken, zoals de herders var Israël, die het volk hebben geleerd. Zij kiezen en wellie keuzen? Men verwerpt de gerechtigheid door het ge loof en houdt vast aan een leer, die niet getrouw en niet zaligmakend is. Men kiest de werken en veracht de vrije genade. Men kent geen v/aarde toe aan de leer van Christus, die toch onwaardeerbaar is en men versmaadt de Gezondene van de Vader. O, hoe ontzaglijk is het antwoord van Israël op deze vraag van Christus: Brengt Mijn loon! Men begeert Hem niet, men acht Hem niet en verwerpt Zijn hemelse zending. De prijs van der tig zilverlingen is hetgeen men voor Hem overheeft. De slavenprijs, die de waarde van Christus voor Israël moet uitdrukken en waarmee men te kennen geeft, dat Hij hun niet meer waard is dan een slaaf. Ontzaglijke en vreselijke versmading. Maar, waarde lezer, laat deze vraag ook zo tot u doordringen, dat ge beseft dat wanneer de prediking van dit deel van Gods Woord tot u komt, ook tot u de vraag komt: Breng Mijn loon? Dan wordt deze vraag ook voor u: Wat ben Ik u waard? Dan is er een volk, dat door genade leert, dat het hart van de overpriesters de zuivere vertolking is van het vlese lijk overleggen van het hart van een Adamskind, want het vlees houÖt vast aan de gerechtigheid van de werken en verwerpt de gerechtigheid des geloofs. Maar welgelukzalig, die door genade Ipprden, dat hun hart door de Heilige Geest geleid, de bediening van deze hemelse Herder leren kennen en Zijn waardij boven alles hebben leren waar deren. Die niet meer zonder Hem kun nen en dan ook geen loon kunnen uit betalen, omdat zij Hem niet kunnen missen. Die in de door Hem geopen baarde gerechtigheid hun leven hebben gevonden en de grond van hun zalige verwachting. Die uitgeroepen hebben: Buiten Jezus is geen leven, maar een eeuwig zielsverderf. Zij weten, dat de gerechtigheid uit de werken voor God niet bestaan kan. Dat deze niet beant woordt aan de eisen Gods en de be hoeften van de gevallen zondaar. Niet alleen willen zij Hem niet mis sen, maar ook kunnen zij geen loon uit betalen, want hoe zou deze oneindige waardij ooit kunnen worden weergege ven door enige prijs van welke aard deze ook zijn. Neen, geen zilverlingen zullen ooit de waarde van Christus kunnen uitdrukken. Geen zilverlingen van de wereld, maar ook geen zilver lingen van de vleselijke godsdienst. Maar ach, hoe zeer wordt Christus en Zijn uitmuntende waarde prijsgege ven voor de zilverlingen, die wereld en godsdienst Hem uitkeert. Alle eeuwen door wordt deze prijs uitbetaald. Op velerlei manieren. Men geeft Hem prijs voor het verachtelijke en waardeloze O, hoe leert Zijn volk het uitroepen: „U al mijn liefde waardig schatten, wijl Gij mijn rechterhand woudt vat ten". Ziet, lezer, hoe gewichtig de vraag wordt: „Breng Mijn loon?" Hebt u door genade geleerd, dat buiten Hem geen leven is, maar een eeuwig verderf? Hebt u door genade geleerd, dat Hij de Onwaardeerbare is en dat Hij aluw liefde waardig is? Hebt u door genade geleerd, dat niet gij loon uitbetalen moogt, omdat alleen Degene, Die Hem gezonden heeft het loon uitbetaalt en dat gij Zijn loon mocht zijn? Want Hij komt en Zijn arbeidsloon is met Hem. Dat is het loon Hem door de Vader +oegeze,gd, dat is Zijn volk, dat Hij Zich kocht en toeeigent Of gaat gij met de priesters hem het loon uitbetalen en uitspreken, dat gij Hem niet tot een Koning over u be geert? Keert ge de zilverlingen van werelddienst en vleselijke godsdienst Hem uit? Vasthoudend aan uw gerech tigheid door de werken der wet? Lere ons de Heere deze vraag ern stig overwegen en moge dan ons ant woord zijn: 'k Kan U niet missen nog ontberen, Immanuël, o. Heer' der Heeren, 'k Kan U niet geven noch V lonen. Voor Vw gen^ voor Adams zonen. Laat Uw gena, mijn hart verrijken. Opdat ik in geen strijd bezwyke, Laat Uwe leer mijn leven zijn. Vernieuw mijn hart en m,aak mij [rein. R. V. ver Het nieuwsbulletin van de Finse ker ken deelt mede dat de Finse regering voor 1958 vier gebedszondagen heeft uitgeschreven, waarop het volk wordt opgewekt tot gezamenlijk gebed, boe te en lofzegging. t)e dagen zijn: 23 fe bruari, 27 april, 20 juli en 12 oktober. In de afkondiging hiervan, die onderte kend was door minister-president Kek- konen en de minister van onderwijs, wordt het Finse volk gewezen op het Woord van God, dat de levensbron is zowel voor de enkeling als voor het ge hele volk. Inderdaad een goed regeringsbesluit. Zeldzaam voor een regering. In het al gemeen is het Woord van God uit de kanselarijen en regeringsbureaus ver dreven. Wordt het opzij gezet, omdat men er niet onder buigen wil. Men er niet meer in gelooft en men de wijsheid van de mens er hoog bo ven verheft. Met het gevolg, dat de ver warring en de chaos in de wereld van jaar tot jaar toeneemt en de zaken meer en meer vast dreigen te lopen. Daarom is het te waarderen, dat de Finse regering er openlijk voor uit komt dat de Bijbel de levensbron is ook voor het gehele volk. Het ware te wensen, dat andere rege ringen, dat ook onze regering er zo overdacht. Dan was er hoop en ver wachting. Zolang men de wijsheid der mensen boven het Woord van God stelt, zolang zal blijken, dat 's mensen weten en kunnen een rietstok is die de hand zal doorboren. Portefeuille op mestvaalt. Een land bouwer te Groesbeek deed enige tijd ge leden aangifte bij de politie van de ver missing van een portefeuille met 4000. Alle naspeuringen leverden geen resul taat op. Dezer dagen werd de porte feuille met inhoud terug gevonden op de mestvaalt. Hoe hij daar terecht kwam, daarvoor weet men geen verklaring te vinden. Frankrijk De Franse Nationale Vergadering heeft eind vorige week de militaire begroting goedgekeurd. Premier Gaillard had aan de stemming de vertrouwenskwestie verbonden. Hot voortduren van de strijd in Al gerije en het vervagen van de hoop op een spoedige overeenkomst met de op standelingen heeft het nodig gemaakt, opnieuw versterkingen naar Algerije te zenden. De uiterst rechtse groepering in het Franse parlement wilde zelfs 80000 man extra naar het betrokken gebied sturen, waarbij dan nog komt de militaire uitrusting, tanks, vliegtuigen, enz. Dit waarschijnlijk ter compensatie van het gevoel van machteloosheid dat de regering nu toch wel moet hebben! Ook zonder de verhoogde uitgaven voor Algerije was de militaire begroting naar veler opvatting te krap. De socialisten willen de posten voor defensie wel verhogen, maar zien geen andere oplossing daarvoor, dan ook de belastingen op te voeren. De conserva tieven echter, die het hardst om ver sterking van de defensie hebben ge schreeuwd, willen van belastingverho ging niet weten. Zij zijn van mening, dat de verdediging in Algerije moet worden versterkt ten koste van andere, minder noodzakelijke uitgaven voor de fensie. Dat is echter niet naar de zin van de militaire autoriteiten, die de uitgaven voor het normale defensiebe leid al ten enenmale onvoldoende vin den. Om ieder zijn zin te geven, moest er dus een compromis gevonden worden. Er was echter geen andere mogelijkheid lan in te grijpen in het economische le ven, d.w.z. beperking van de investerin gen en uitstel van grote werken. Zo heeft men besloten de bouw van twaalf grote elektrisclie centrales op te schor ten, terwijl ook het transport aanmer kelijk aan banden is gelegd. Het spreekt haast vanzelf, dat al deze maatregelen een funeste invloed zullen hebben op het economisch leven van Frankrijk. De regionale ontwikkelingsprogramma's om de achterstand in de arme gebieden wat op te heffen zowel als de moderne industrie in de grote steden wordt hier mee een gevoelige slag toegebracht. De minister heeft voorts nog bekend gemaakt de voorstellen betreffende een verdrag tussen de landen in het westen van de Middellandse zee. Er zou dan een soort militair bondgenootschap moe ten worden gevormd tussen Frankrijk, Tunesië en Marokko, later misschien ook met Spanje, Italië en Engeland. Ook dit heeft de Kamer goedgekeurd. Engeland heeft laten weten, zijn vol ledige instemming te betuigen met dit plan, maar tot-nog-toe heeft het van Frankrijk geen concrete voorstellen ont vangen. Indonesië De kansen op een compromis tussen de centrale regering is Djakarta in de tegenregering van de opstandige lei ders op Midden-Sumatra werden in de loop van de week steeds kleiner. De aangekondigde bespreking tussen Soe- karno en Hatta werd eerst verdaagd en daarna voor onbepaalde tijd uitge steld. De wrijving in de regering, die tenslotte tot het vormen van de tegen regering heeft geleid, is in feite uit gegroeid tot een complete burgeroorlog De regering in Djakarta dreigde eerst, dat ze zeer spoedig troepen zou zenden naar Midden-Sumatra, maar nóch dé te genregering, nóch de bevolking van het betrokken gebied hebben zich van die dreigementen veel aangetrokken. Pas laat drong echter het bericht door dat de troepen wel degelijk waren geland j en dat ze het eerste gebied van de te- genregering, het eilandje Bengkalis, j reeds hadden bezet. Hier Hgt namelijk éen oliehaven van de Caltex. Bengkalis stond bovendien bekend als een centrum van de ruil- en smokkelhandel tussen Sumatra en Malakka. De tegenregering is echter niet bang. Ze zal wachten tot Djakarta meer troe pen steuurt en dan zal er een vergel- dingsaanval gedaan worden. .,Soekarno zal dan tot de ontdeking komen, dat hij z'n tanden in een oerwoud heeft gezet", aldus premier Sjaffroedin. Amerika Het Amerikaanse leger heeft vorige week de tweede kunstmaan gelanceerd. De proef is echter voor de zoveelste maal mislukt. Dit is het huis in Florence in de Amerikaanse staat South Carolina, waarvan gezegd kan worden, dat het een kernwapen „aanval" heeft doorstaan. Een Am,erikaan-M bom menwerper heeft n.l. per ongeluk een kernwapen laten vallen. Geluk kig stond de bom niet scherp afge steld, zodat een ontploffing uitbleef. Van het huis scheurden muren en werden gaten in het dak geslagen, doch verder werd er niemand ge wond. Met ingang van 1 april 1958 worden de tarieven voor waterleiding van de Drinkwaterleiding GoereeOverflakkee gewijzigd. In een advertentie, elders in ons blad opgenomen, is die wijziging te lezen. De laatste verhoging die door de N.V. Drinkwaterleiding is toegepast was in 1954. Sindsdien zijn er meerdere prijsverhogende faktoren in het spel gekomen, wardoor een geringe verhoging van de tarieven noodzakelijk blijkt geworden. In 1954 heeft een complete omzetting van het tarief plaats gevonden. We had den toen een vastrecht met allerlei toe slagen, wat op een klein vastrech't met prijs per kubieke meter is gebracht. In die 4 jaar tijds zijn de salarissen met plm. 20"/o gestegen, de electrische stroomkosten zijn verhoogd met plm. 6000.per jaar, de machine-iiistallaties moesten vernieuwd en er zijn nog wel andere motieven, zoals b.v. de ontslui ting onrendabele gebieden. Er is o.m. een dieselgenerator van 120 P.K. aangeschaft, waarmee men onaf hankelijk is, als e.v. de elektrische stroom uitvalt. Wie de tariefswijziging (in de adver tentie aangegeven) nauwkeurig bestu deert zal zien, dat iemand die met het minimum tarief toe kan niet méér zal „Besteedt den dieren tijdt by daghen en by nagten, terwijl gij jong en onversleten zijt" dichtte Huyghens Héérlijk zo'n kostelijk-ver- kwikkende King-pepermunt bij de studie: tussen optochten jaartallen en ontelbare vreem de woordjes in! Na een goede start verdween de sa telliet in het heelal, zonder dat men tot dusver heeft kunnen vaststellen, waar ze gebleven is. De mogelijkheid bestaat, dat ze niet haar baan is te recht gekomen, ook kan het zijn, dat de zenders defect zijn. We kunnen niet nalaten, erop te wij zen dat het van de Amerikanen wel hoogst ontactisch is, aan de proeven zoveel ruchtbaarheid te geven; de Rus sen vertellen niet, hoeveel proeven er zijn mislukt! Men moest de proeven zoveel' mogelijk geheim houden en er pas bekendheid aan geven, als de Ex plorer z'n voorgestelde baan om de aar de beschreef. De al te grote openhar tigheid xan de Amerikanen is de beste demonstratie ten aanzien van hun ach terstand op militair technisch gebied en de beste propaganda voor de Rus sen, behoeven te betalen. Voor 1- en 2-ka- merwoningen is het ongewijzigd geble ven. De minimum-gebruikers met meer dan 2 kamers betalen 1.85 vastrecht (voorheen 1.65). Huishoudelijk verbruik De prijs per kub. m voor huishoude lijk verbruik blijft bij de eerste 9 m3 ongewijzigd op een kwartje per m3. Bij dit hyg. minimum dus dezelfde prijs. Gezinnen van 6 en meer personen kre gen voorheen de extra kub. meters voor 0,25, wat nu 0.33 wordt. Het wordt nu als volgt: Gezin van 5 personen 9 mS voor 0.25 plus 6 m3 voor 0.33. Gezin van 6 personen: 9 mS voor 0.25 plus 9 m3 voor 0.33. Gezin van 9 personen en meer: 9 m3 voor 0.25 plus 12 m3 voor 0.33. (Dus eerst bij de 21ste m3 betaalt een gezin van 9 personen pas 0.60 per m3. Wat de gecontracteerde hoeveelheden betreft waren voorheen alle contracten f 0.25 per m3. De eerste 250 m3 per kwartaal is nu op 0.33 gebracht; de volgende 250 m3 0.30 en van 501 tot 1500 m per kwartaal 0.25. Het gebruik hierboven blijft 0.60 per m3 als te voren. Water voldoende Het besluit tot het plaatsen van water meters heeft het gebruik van het wa ter (in 1948) doen dalen van 700.000 m3 tot 520.000 m3. In 1957 is dit gebruik weer tot plm. 700.000 m3 opgelopen. In tussen is het aantal abonne's sterk gestegen. In 1948 waren er gemiddeld 7500 aangeslotenen en in 1957 9500. Dit is dus 2000 meer, waarvan alleen te Ouddorp, welk dorp intussen aan de wa terleiding aansloot plm. 1000 abonne's. Voorts zijn er bijgekomen de ,onren- dabele gebieden" op het gehele eiland zijn er nog plm. 40 die niet zijn aange sloten (behalve de woningen aan de Punt en bij de vuurtoren te Ouddorp). Teerde men voorheen in uit de zg. „zoetwaterzak" in de duinen te Oud dorp, thans is dit niet meer het geval. Men beschikt nu over voldoende water- reserve, omdat grote hoeveelheden in de duinen zijn ingepompt. In 1956 is 360000 m3 ingepompt en in 1957 300.000 m3. Dit jaar zal waarschijnlijk nog meer water worden ingebracht; in de maanden ja nuari en februari is reeds 200.000 m3 water van elders bijgepompt, waardoor de zoetwaterspiegel in de duinen dus voldoende hoogte zal houden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1