DESFAR De heer H. van Rossum sprak in de Prov. Siaien over de landbouwnoia [erheid: Deltawerken in het Hariügvliet Plaatselijk Nieuws lO% lO% lO% lO% BO% flO% Ds. L. Blolc, Capelle a/d IJssel 25 jaar predikant DUBBEL SpBB*zegeSs bij: huisorgels INN.l P. VAN DEN OUDEN Baggerwerk werkhaven te Hellevoetsluis gegund 1908-1958 Boeren mogen 70 procent contributie aftrekken van heffing Verenigingsraad Middelharnis-Sommelsdijk Bedden vermaken! JAVA-KAPOK 100% kwaliteit en altijd 10% sparen! SPAR-MARGARINE Ook uit Middelharnls afgevaardigden in de herdenkingsdienst koffer- schrijfmachine tJentrale Veiling middelharnits Jaargang Dinsdag 11 maart 1958 No. 2679 TONG afwas 3b ik akjes Even ^eerlijl( bundelJe| jlinkend heerlijk HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 )ja 6 uur 's avonds Telefoon' K 1870—2017 Giro 167930- Bezien werd: wegtrekken van arbeiders, onttrekking landbouwgronden, orijsbeleid, Randstad en Delta fee voortzetting van de najaarszitting van de Provinciale Staten van Zuid- Uand op 18 februari j.l, heeft ons Statenlid voor Flakke'e, de heer H. van bum te Melissant het woord gevoerd, naar aanleiding van de verschenen 1 betreffende de land--en tuinbouw. De zitting stond in het teken van be- mking van de verschillende facetten van de Randstad en Delta, waarbij ook \ndbouw en recreatie een beurt kreeg. De heer van Rossum heeft die gele heid aangegrepen, om een en ander over situatie van de landbouw en wat nee sarfienhangt te zeggen. Zijn rede geven we hieronder weer. Landbouw d. V., fvenals vele andere leden hebben wij Irdering voor het verschijnen van de betreffende de land- en tuinbouw. vi waardevolle gegevens zijn daarin bmeld welke een beeld geven van geen door de Provinciale overheid de landbouw wordt gedaan. Te- tit wordt ook opgemerkt dat de pro- fiale overheid ten aanzien van de Ibouw een aanvullende taak heeft b dat 'het landbouwbeleid in het al leen, een zaak van het Rijk is. Hoe wij dus dankbaar zijn voor het- door de provincie voor de land- vers wordt gedaan en dan speciaal de verhoogde en verleende subsi door de provinciale staten tijdens de 2( sjewone zitting van 1957 toege staan, ik herhaal, wij zijn er dankbaar voor ilpook voor de wijze waarop Ged. Stater, deze voorstellen hebben aanhan gig R.maakt, toegelicht en verdedigd maar -Jat zijn maar geringe onderdelen van (i!' gehele landbouwnolitiok. want de landbouw ik begrijp daaronder 0^ de veeteelt en de tuinderij ver- k^t in onrust. Onrust over wat er mee grot gebeuren. En voor die onrust is reden. Ik wil trachten aan te geven waarover men ongerust is: Iv over het wegtrekken der ar beiders 2e over het opeisen van landbouw gronden voor een niet agrari sche bestemming Se het laag willen houden van de prijzen van land- en tuinbouw producten voor de consument. Ter Ie het wegtrekken der arbeiders Hi!' naar is een onderzoek ingesteld d^oor iiet Landbouw-Ecpnomisch Insti tuut wnlk onderzoek is uitgegeven onder de titel De landarbeiders in Nederland Ecii beroepsgroep in beweging. In- derda-id is dat zeer juist gezegd: een be roepsgroep in beweging. In dit rapport dat il! 1954 verscheen wordt zeer uit- voeri,!; nagegaan wat de oorzaak is dat steeds minder jongeren na het aflopen van de lagere school in de landbouw gaan. De verklaring van dit verschijn sel zocht men naast de bezwaren tegen het boroep zelf, voornamelijk in he1 feit dat mea tegenwoordig meer dai-? vroeger, finantieel in slaat is de Icin- deren na de lagere school naar de Am- bachtsschool, U.L.O. en dergelijke ir fttiren. De industrialisatie, de stijgende aart en verbeterde vervoersmoge- ;eden iijn onder meer factoren, die rbeiders een heel andere kijk gege ven hebben op de toekomstmogelijkhe den van hun zoons. Bovendien wan neer men zo zijn oor eens te luisteren legt beschouwt men het beroep van landarbeider maar als een laagstaand beroep en kijkt men tegen een indus triearbeider aan als 'iemand die hoger staat op de maatschappelijke ladder. Hoc staat het nu met de lonen en an dere voorzieningen? Men is het er wel over eens dat de achterstand op de lo nen sedert 1945 aanmerkelijk is inge haald Maar nu is het zo dat de reis uren van de pendelarbeiders worden doorbetaald en dat dus b.v. de arbei ders die van Flakkee naar Rotterdam ^zen 3 a 4 uren per dag meer betaald en als de arbeiders die op het eiland een en dus per week een aanzien- hoger bedrag thuisbrengen. Daar naat echter tegenover dat deze pendel- -'.iders zeer lange dagen maken en al gelang de plaats waar zij vandaan [en reeds om 's morgens 5 of 6 uur huis gaan en 's avonds zeven uur huis komen zodat de kinderen hun weinig zien wat zeker het gezins- niet ten goede komt. it zijn de gevolgen van het weg gen der arbeiders voor de land-. en tracht dit tekort aan arbeiders -lüJ^ rangen door steeds meer te me- ^iseren en gedeeltelijk gelukt dit ^^^wel. Het eerste wordt vlugger ge- gemiddeld wel even goed als met kracht maar de kosten zijn ook hoog. Men moet niet vergeten dat .«en landbouwmachine slechts enkele weken per jaar dienst doet en dat een machme dit jaar als de nieuwste ge- Kocht waarschijnlijk over 3 a 4 jaar weer verouderd is. 2e Het opeisen van landbouw gronden voor niet agrarische bestemming Jgens de togname van de bevolking pderland is het nodig dat de over- 1-hiermee rekening houdt en tracht tnu en in de toekomst voor die be- |ng een bestaansmogelijkheid te paffen. Men kan dit in landbouw- Ben zeer goed begrijpen en billijken Nu is het altijd zo geweest dat het over schot dat niet in de landbouw kon wor den opgenomen een ander beroep koos en dan veelal in de industrie of in over- ■heidsdiensten terecht kwam maar de laatste jaren, laat ik zeggen na 1945 heeft dit'verschijnsel grotere vormen aangenomen. Het geboorte-overschot is groter eh de industriële ontwikkeling is geweldig toegenomen. Zo toegenomen dat reeds duizenden hectaren landbouw grond door de industrie zijn ingenomen. Ik denk aan het Botlekgebied en aan Rozenburg. Geen wonder dat er nu on rust ontstaat onder~ de landbouwende bevolking en men zich in het Zuidweste lijk gedeelte van de provincie de vraa.g stelt: hoelang zullen wij nog op onze plaats kunnen blijven? Voornamelijk na bet verschijnen van de uitgave Rand stad en Delta voelt men zich niet veilig meer. En in landbouwkringen kan men niet begrijpen dat de allerbeste gronden van ons land voor stedenbouw zullen worden bestemd, terwijl de Regering toch heeft getoond veel prijs te stellen op andere landbouwgrond door droog making van de Zuiderzee, door inpolde ringen van Braakman en Sloe waar voor grote kapitalen worden uitgegeven en wel tot 14000 a 15000 gulden per ha toe. En zou men nu de allerbeste gron den gaan bestemmen voor industriële doeleinden? Op bladzijde 4 van ds me morie van beantwoording betreffende de nota van de landbouw in Zuid .Hol land las ik het volgende: In de land- bnuwnota is niet gestreefd naar volle digheid van de statistische gegevens. Kwalitatieve gegevens omtrent de bete kenis van de landbouw in bepaalde i^e- bieden kunnen inderdaad van waarde zijn bijvoorbeeld voor de beoordeling van de vraag of met het onttrekken van cultuurgrond aan de agrarische bestem ming in Zuid Holland meer waardevolle gronden gemoeid zijn dan elders ia ons land. Voor de akkerbouw was het netto overschot per ha op Ie klas kleigroiiden inclusief pacht over de jaren 19501954 als volgt: Zuid Holland 670.00.— West Brabant 653 00.— Zeeland 641.00.-- Noord Holland Noord f 609.00.— Friesland 581.00,— Groningen 425.00.— Tot zover gaan deze gegevens. Ver der wordt voor andere landbouwgebie den verwezen naar de Mededelingen 't jaar 1956 van de afdeling grond- en Dachtzaken van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. (Vervolg op pag. 3) BELASTINGCONSULENT Voorstraat 18 - Sommelsdijli Telefoon 01870-2737 Geen verxekeringen De Rijkswaterstaat, afd Deltawerken heeft na onderhandse aanbesteding het uitvoeren van baggerwerk in de werk haven te Hellevoetsluis gegund aan de laagste inschrijver N.V. Th. Smeulers, Bagger Mij te Utrecht voor 91.840.—. Ringdijk gaat hedenavond open' en woensdagmorgen dicht In tegenstelling met ons bericht van vrijdag j 1. gaat de Ringdijk in het Ha ringvliet niet zaterdag 15 maart ,open, maar heden dinsdag 11 maart ofti het aanwezige materiaal (schepen en bag- germolens) er uit te varen. Het is dus vervroegd. Het gat zal waarschijnlijk heden avond omstreeks 68 uur worden opengemaakt en woensdagmorgen weer dicht gaan. De baggermolens hebben, naar men ons meedeelde in de ring verschillende diepten gebaggerd van 6% tot 14 meter. Dit zijn de nodige diepten voor de fun deringen van de sluizen die er in zul len worden gebouwd. Aan betonstorten is men voorlopig nog niet toe; wel zal dit jaar het stalen damwand en de pa len in de put worden geslagen. v Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vi»rtr:hMnt tfoéifimaal per uiéek: dinsaas- isn vrUdasevnnd MELISSANT Vijftig jaren saam ve''bondcn, Dat mag heus wel in Ie r-ant. Morgen dus een goud'm Bruiloft, In het dorp van Melisfatit. Vijftig jaren, da's een tijdperk, Waarin heel veel is pcschied. Wat al veel veranderingen! Immers, stilstand is er niet. Elke inorgen nieuwe zorgen. Voor het Echtpaar Grootenboer. 'd Eindjes aan elkaar ie knopen, Dat was wel een hele toer. Werkeloosheid, crisis, oorlog, Inundatie enzovoort. Plus de ramp van '53, 't Heeft ook bij die lijd behoord. Gouden Echtpaar, nog zo krachtig, Hartelijk gefeliciteerd Geve God dat g' in gezondheid cang nog met elkaar verkeert. X. De Kroon gaf Landbouwschap gelijk De Nederlandse landbouwers zullen 70''/o van hun contributie, die zij aan hun organisaties betalen, in mindering mogen brengen op de heffing voor het Landbouwschap. Dit is anderhalf jaar te voren reeds aan de SER., (Soc. Econ. Raad) voorgelegd, maar deze wilde niet verder iaan dan 50 »/o. Hierop is het Landb; schap in beroep gegaan bij de Kroon, die het L.B.S. in het gelijk heeft gesteld. Deze grotere aftrek van contri butie, betekent dat de georganiseerde landbouwers minder zullen hebben te betalen aan het Landbouwschap. Als overweging tot deze beslissing heeft gegolden, dat de landbouw-organi- saties met haar activiteiten het alge meen belang dienen en de opbouw van de contributies juist zijn. Deze beslis sing wil echter niet zeggen, dat andere bedrijfsschappen ook deze aftrek bul len mogen toepassen. v. Denkt U aan de algemene oproep aan verenigingen voor de vergadering op a.s. vrijdag 14 maart 7.30 uur in het Diek- huus? Programma: Zie ons blad van j.l. vrijdag. DIRKSLAND Collecte. Voor de weesinrichting te Neerbos werd door de schoolkinderen 66.gecollecteerd. Neerslag in de maand februari 66.1 mm. In dezelfde maand van vorig jaar 80,3 mm. Waarnemer van het K.N.M.I. HERKINGEN Burg. Stand. Geboren: Maria Sophia dochter van J. W. de Geus-Schol. De door de Heide Mij. uitgevoerde drainagewerkzaamheden onder Melis sant zijn tot nader order stopgezet, zo dat er weer werkzoekenden zijn bijge komen. STELLEND AM Moedercursus. De cursus zal begin nen op donderdagavond 27 maart om 7.30 uur. U kunt zich hieryoor nog op geven bij de wijkzuster. T.B.C, collecte. De collecte welke zaterdag j.l. huis aan huis gehouden is t^i baiSe van de T.B.C, heeft opgebracht 110.30. Gevers en geefsters hartelijk dank. NIEUWE TONGE Dorpsgemeewscfiap Nieuwe Tonge. A.s. donderdagavond 13 maart 1958 te half acht in „Ons Dorpshuis" de Gebr. Boomsma met hun praatjes en plaatjes over Macedonië. Kent U de vorige avon den? Dan komt U zeker ook weer. Toe gang a 0.50 per persoon. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bidstond. Woensdagavond 7.30 uur zal in de Ger. Kerk bidstond worden ge houden, alsdan zal voorgaan de plaatse lijke predikant ds. A. Trapman. In verband met de kerkdienst van woensdagavond zal het Chr. Gemengd Zangkoor Soli deo Gloria heden dins dagavond hun repetitie houden in de Chr. School. Laat uw bed bijvullen met prima Van een schudbed word in 1 dag, een 3-delig bed gemaakt. Desgewenst voor zien wij de bedden van nieuwe tijken, zowel voor veren als kapok. Speciaal bed-, tapijt- en meubelmagazijn A. WiELHOUWER SOMMELSDIJK TELEFOON 2243 Ook voor meubels het adres! Wie volop wil sparen, kiest bij De Spar uit méér dan 200 kwaliteitsartikelen met lO^/o zegelkorting op de toch reeds voordelige Spar-prijzenDat scheelt per jaar tientallen guldens! de trekker van deze week met toch 10°/o zegelkorting 5 ZWARE SPAR-CHOCOUDEREPEN van 125 voor 95 et. bij 3 pakjes van 13 - 20 maart Luxe Melange, snoepje,200 gram 70 et, 28 zegels Chocoiadepasia, per pot. .104 et, 42 «gels Vruchiengries, pak 200 gram 45 cl, 18 zegels Tandpasla, grote tube. 70 et, 28zegels Tijdens uw ochtend kolfie luistert u natuurlijk ook naar „Muzikale Nieuwsdienst van De Spar", een programma van Jan de Cler en Alexander Pola over Radio Luxemburg, 206 meter. Elke morgen om half elf. Alles voet- de Schoonmaak met 10°/o zegel korting: Wrijfwas, grote doos82 et-100/0 Metaalpoets, bus 4 54 et -100/0 Kachelglans, tuba i .30 et-100/0 Schuurpoeder, bus 42-35 et -100/0 Zachte zeep, per pot .49 et-100/0 Huishoudzeep, dubbel stuk .27 et-100/0 Uw koekje deze week met 10%: ChoCO-SchelpjeS, 250 gram .65ct-100/o /l KOPEN Bij 2100 ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS. IS SPAREN BIJ DE KOOPl ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op 5 maart was het 25 jaar geleden dat de predikant van wijkgemeente- West, ds. L. Blok, te Brandwijk in het ambt werd bevestigd. De jubilaris werd op 25 februari 1907 te Noorden (Z.H.) ge boren, en deed na zijn kandidaatsexa- men'aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in 1933 zijn intrede. In 1937 werd Brand wijk met Middelharnis verwisseld. In oktober 1946 vertrok hij naar Kampen, om op 3 juli 1955 in zijn tegenwoordige gemeente intrede te doen. Ter gelegen heid van dit jubileum een dubbel, omdat ds. en mevr. dezer dagen ook hun 25-jarig huwelijksfeest herdachten werd woensdagavond in de Westerkerk, een samenkomst met de gemeente ge houden. Hierbij waren ook aanwezig personen uit de drie vorige^gemeenten, vertegenwoordigers van centrale kerke- raad en kerkvoogdij en predikanten uit omliggende plaatsen. Wij ontlenen een gedeelte van het ver slag aan de „IJssel en Lekstreek", welk blad ons ook de foto van de jubilaris welwillend afstond. De avond werd begonnen toen het predikantsgezin de kerk betrad, met het staande zingen van Psalm. 146 1. Als voorzitter van het comité, sprak de heer L. Stolk, naar aanleiding van het gelezen schriftgedeelte) 2 Sam. 7 118, een welkomstwoord. Koning Da vid rust verkregen van al zijn vijanden wil de Heere een huis bouwen. David's taak was volbracht. Zijn zoon Salomo ^al de tempel mogen bouwen. David, de zegeningen Gods overziende, zegt tenslotte: „Wat ben ik en mijn huis dat Gij jnij tot hiertoe gebracht hebt." Ieder mens heeft een taak op aarde. In het bijzonder geldt dit voor de dienaren des Woords. Worden zij daar zelf groter mee? Neen, als het goed is zal Davids belijdenis ook hun belijdenis zijn. Een declamatie, waaraan diverse per sonen, het zangkoor en een blokfluit- clubje meewerkten, gaf de levensloop van de jubilaris weer. Burgemeester J. van Dijk voerde het woord namens de Centr. Kerkeraad. Kerkvoogdij en be stuur van de Herv. School. Hij wees op ie samenhang die er bestaat tussen de nredikant en de kerkvoogdij, bracht dank vóór de samenbinding, die ds. Blok door zijn persoon en werk tussen deze wijkgemeenten in opbouw en de andere wijken heeft gebracht, waar door deze oorspronkelijke Evangelisatie in het kerkewerk moest worden betrok ken. Ouderling Blok uit Middelharnis releveerde hoe ds. Blok aldaar de be- '.ettingsjaren had doorgebracht en hoe 'lij aldaar zich niet alleen een getrouw 'eraar maar ook een getrouwe herder 'lad betoond. De heer Pompert uit Kam den wees op het grote voorrecht van iit dubbele jubileum. Ds. Blok is als -?en zoutend zout en lichtend licht door God in de bediening gesteld. Nu nog ivordt kerkelijk en interkerkelijk met iankbare herinnering over hem in Kam pen gesproken. Toga als geschenk De heer W. Balke sprak namens hen, die het grote voorrecht hadden hun vicariaat onder ds. Blok door te bren- •?en. Hij hoopte ook in de toekomst van zijn advies en raad gebruik te mogen maken. Ds. A. Kool uit Brandwijk wees op de kracht van het Woord, hetgeen door ds. Blok werd gepreekt.^ In zijn nersoonlijk werk valt hem dit steeds nog op. Namens de vier gemeenten bood 'lij een nieuwe toga aan. De toga is het beeld van de „geleerdheid". Ons ligt dat woord niet. Het doet denken aan de Schriftgeleer den uit Jezus' dagen. Hij hoopte dat de iubilaris uit de schatten des Woords door studie steeds weer oude en nieuwe dingen zou voortbrengen. Ook van de voorgaande sprekers mocht het jubile rende echtpaar vele geschenken, be staande uit boekwerken en kamerplan ten in ontvangst nemen. Bij monde van de heer J. Goudriaan, secretaris van het comité, werd het ge schenk van Wijkgemeente-West aange boden, n.l. een huiskamerameublement. Een en ander werd afgewisseld met zang van het gemengd- en mannenkoor, mu ziek van de blokfluitclub en gemeen schappelijk zingen. Getrouwheid alleen uit de Getrouwe Aan het einde van de geslaagde avond sprak ds. Blok zijn wens was geweest dit jubileum zo sober mogelijk te geden ken. Hij kon zich echter indenken dat ook de gemeente, die 's zondags luistert ook eens wat wilde „zeggen". Hij was daarom dankbaar voor de woordenden cadeaus. Hij wilde het woord van Paulus tot het zijne maken en danken Hem die mij in de bediening gesteld heeft en dat te roemen niet oorbaar is. Alle woorden en geschenken behoren gelegd te wor den aan de voeten des Heeren. Er is gesproken over zijn trouw. Dat hij mis schien eens een beetje trouw geweest is komt door de getrouv/heid des Heeren, Onze ouden zeiden: „Wie God geeft het ambt, die geeft Hij ook het verstand." De toga, als geschenk van de vier ge meenten, die hij diende, zag hij als be wijs dat de oude aan „het verstukken" toe was. Dat een toga zwart is vindt hij niet erg, de aandacht op de brenger wordt daardoor niet geconcentreerd en al is deze zwart, als het goed is straalt de blijde boodschap er doorheen. Chris tus behoort in de prediking centraal ger steld te worden. De mens en zijn erva ringen zijn in de prediking niet belang rijk. Het is hem bekend dat in de krin gen van de Ger. Bond hier niet altijd voldoende rekening mee wordt gehou den. Als Christus Zijn discipelen op dracht geeft „het evangelie te prediken aan alle creaturen" d.w.z. heidenen, wordt daar ook geen rekening mede gehouden. Te spreken van een arme zon daar en een rijke Christus is mooi maar het is veel rijker en dieper: een doem- waardig zondaar en een al genoegzaam Zaligmaker. Het is daarom een heerlijk ambt, maar de vraag is óf men de bood schap kwijt kan. Uit alle gemeenten is hij tegen zijn zin weggegaan. Hij heeft n.l. geleerd niet te zien op moeilijkheden maar dat zijn taak is de overwinningsbuit van de verheerlijkte, Christus binnen te halen. Hij eindigde met te zeggen: roem van mensen, die niet in God eindigt, is waardeloos. Slotwoord van ds. T. Poot te Middelharnis Ds. T. Poot uit Middelharnis sprak een slotwoord. Hij wilde daarin ook de kinderen van ds. en mevrouw Blok be trekken. Dank voor het afstaan van jullie va der en moeder voor het gemeentewerk, waardoor jullie missen wat andere kin deren bezitten. Hij meende zich de tolk van een hele groep jonge dominé's be horende tot de Ger. Bond, wanneer hij de jubilaris dankte voor zijn stimuleren de invloed op het beter verstaan van de taak der predikant wat de ziels- zorg betreft. Hij hoopte dat de gehou den referaten nog eens in druk zouden verschijnen en ds. Blok met zijn studie zou voortgaan. AANGEBODEN: twee 6% en 3 spel, met doorl. harp. M. KLINK Voorstraat 8 Telef. 231 STELLEND AM TE KOOP: In prima staat 105. Brieven onder no. 3278 bur. van dit blad. ST. ANNALAND Laatste Bijbellezing. Ds. P. Westland Ned. Herv. predikant te St. Annaland hoopt D.V. woensdag 12 maart a.s. des sav. 7 uur in de Herv. Kerk aldaar zijn laatste Bijbellezing te houden over het boek Hosea. Tijdens deze dienst zal er naast de gebruikelijke collecten voor diaconie en kerk een extra collecte ge houden worden ten bate van de Herv. Dameszendingskrans „Indonesië". Uienveiling van dinsdag 11 maart 1958 Grove 14.97—15.07, middel 19.07, drie- lingen 14.picklers 16.57. Aanvoer 38.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1