m 'e C.B.T.B. en hei Landbouwschap Gemeenieraad ie Dirksland Regionale wedstrijd van LH.B.O.-ers [Mr. Biesheuvel verdedigde noodzaak van bestaan en bepleitte samenwerking NIEUWS UIT ZEELAND be Jaargang ien I fnsdijJ !en staat in de Staat Scherpe discussie Dirksland veroverde eerste prijs A.R. kiesvereniging bestaat 70 jaar Keuringsveearts Van Nieuwenhuizen kreeg eervol ontslag Centrale Telling Middelharnis •*Ïjfw'y;R-'J fpH, Din8di|'25 febrauri 1958 No. 2675 jibloerniij PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 i Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN V«rtcMint tweemaal per week: dinsdag;- en vi^dagavontt ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 1-70, ll.3o| |40, 13.9 20.1)1 2S.0il kijebsati jreep. 33.1(1 9.8i 10.8l| 12.8i Ien Uw line A en |(s nodig? caroleeu 1375 >/g 1625 /ig_ 1676 fii I cijfers aan I zijn nataur- Ouddorp in de Oude School is vrijdag een vergadering gehouden van de fe. C.B.T.B. (West; waar Mr. Biesheuvel, lid van de Tweede Kamer en secr. de C.B.T.B. een lezing heeft gehouden over het werk van de C.B.T.B. en Landbouwschap. Spreker culmineerde zich meer op het laatste en bepleit- ïde noodzaak van deze instelling, dieniet van bovenaf is opgelegd, maar door 1 boeren zelf de 3 standsorganisaties in het leven is geroepen. Mr. Bies- hvel ontleedde vele misverstanden en bepleitte zich achter dit beleid te scha- h. Op de lezing volgde een discussie waaruit bleek dat er vele vragen by i landbouwers leefden en ook nogal wat bezwaren waren. S)e voorzitter de heer L. Visser te lllendam opende de bijeenkomst met lezen van Ps. 72 en ging voor in &ed. Spr. riep de aanwezigen een wel- L toe inzonderheid het Tweede Ka- |rlid Mr. Biesheuvel die deze mid- een en ander over de moeilijljheden 6e landbouw zou vertellen. Hij dacht |rbij bijzonder aan de vestigings- In, opheffing lïleine bedrijven en het lidbouwschap, voor het laatste waar- tr wij wel waakzaam moeten zijn al- I spreker dat het niet een staat wordt ke staat. p. Biesheuvel het woord verkrijgend |ep dit laatste gezegde, dat moet wor- 1 opgepast dat het geen ambtelijk ap- laat wordt, meteen aan. fet Landbouwschap staat niet ver de landbouw af zei spreker, de kbouwers hebben het zelf opgericht, dus het Landbouwschap veroor- |lt, veroordeelt tegelijkertijd de 3 ndsorganisaties! ^at is de kritiek die we de laatste horen? stelde spr. de vraag. Het is van bovenaf opgelegd zegt men, het en dure zaak, een stukje staatsocia- jie enz. Dit zijn zo de punten die in er hart leven. Bat doet ook de organisatie „De Vrije Ir", die het Landbouwschap wil doen jdwijnen. Deze aktie wordt gesteund Ir sommige dagbladen, ook door „de fegraaf', die in vele Chr. gezinnen gelezen wordt! De Telegraaf spreekt het Landbouwschap als „berucht [de boeren," „dwingt tot betalen," nt het een methode van een „gang- Idom" enz. Spr. las er enkele citaten Ivoor. Dan denkt men nog dat het Land- Bwschap tot opheffing van de kleine Irijfsjes leidt. Niets is minder waar, at daar heeft het Landbouwschap |s mee te maken. t)r. noemde het een merkwaardige k, dat onze boeren er eigenlijk zo 'aig van weten. De landbouwbladen |den waarschijnlijk slecht gelezen- zijn conclusie. Is het Landbouw- bp een onwettige zaak? Het berust Be wet door de Tweede Kamer aan- omen en getekend door H.M. de hingin. Épgelegd is het Landbouwschap ook f, in 1945 is de Stichting voor de dbouw opgericht; er bestond voor de Dog een goede samenwerking tussen 1 standsorganisaties die tot op heden id functionneert, fit die Stichting is het Landbouw- JP eigenlijk voortgekomen, fan 1945 tot 1954 is het Landbouw- ap voorbereid, het is dus niet zo p uit de lucht komen vallen, aldus |ker. Wat het bestuur betreft delen |2 boeren en 12 landarbeiders de la- uit, elke vier van de 24 aangewe- door de betreffende organisaties. IC.B.T.B. stemde er mee in ook de parbeiders een plaats in het bestuur Êeyen; ten 1ste omdat de landarb. pnisatie een verantwoordelijke taak |t, maar meer nog, omdat een ar- Jer ook een kind van God en onze |ste is. iMr. Biesheuvel zette uiteen, dat het ILandbouwschap drie taken heeft: 1. Ihehartiging van de landbouwbelan- Ipen; 2. onderhandelen met de over- theid over de prijspolitiek en 3. de ibevoegdheid tot zelfregeling, finan- Iciering, verordeningen uitvaardigen le»2. Hef Landbouwschap is een vol- IJcomen democratische instellmg riep Ispreker uit en in geen geval een Istaat in de Staat.' net is aan toezicht onderworpen. I(de S.E.R. Sociaal Econom,ische wRaadj [at het apparaat zelf betreft werken |oed uitgerekend 179 man aan, de Fster mee inbegrepen! Het is be- fidener opgezet dan het ministerie Landbouw betoogde spreker. De financiering „Jf''-,,Siesheuvel gaf verder een uit- ^Mettmg over de financiering. Door de op de bedrijfsorganisatie is men oevoegd heffingen op te leggen, (are aal heffing per ha). De standsorgani- «ïs doen dit ook, het is hetzelfde eem. Alleen als U niet betaald is er vriendelijke penningmeester van de hof r betaling verzoekt en bij „;^5»<3bouwschap komt bij niet beta- "ng de deurwaarder! De heffing be- Mln 3.— per ha; voor 1957 fePO. Aan de Stichting betaalde men |neen 12.50 per ha. Het werd toen p prijzen verdisconteerd, nu lijkt jveel gevneliger. Ongelukkig vond laat de heffingen voor 1956 en 1957 pk de deur zijn uitgegaan, f? 280.000 boeren en tuinders die I hef f mg moest opgelegd, hebben 1955 95»/o betaald; 15000 kregen een dwangbevel. Hiervan voldeden er on middellijk 14,500; een andere lezing als van het Alg. Dagblad en de Telegraaf, die meldden, dat er 38000 niet wilden betalen! Maar dat was een informatie van dhr. Koekoek, van de bond van vrije boeren. Spr. waarschuwde daar niet het oor aan te lenen. Zelf wordt hij vaak genodigd om te komen debatte ren, maar spr. wilde zich niet mengen in die wilde aktie. Hij besteedde zijn tijd liever met goede voorlichting voor de C.B.T.B. De vrijheid die zij prediken noemde spreker een bandeloze vrijheid, gericht op afbraak van de 3 standsor ganisaties. Na deze uiteenzetting volgde een dis cussie waarbij dhr. Komtebedde, Oud dorp meende dat het Landbouwscliap er toch niet geheel uit vrije wil is ge komen. Hij vroeg of de landarbeiders organisatie ook contributie betaalde. De heer G. Tanis (Ouddorp) speet het, dat. de spr. zo wéinig had gezegd van wat het Landbouwschap voor de boeren doet Wat betreft sanering kleine bedrijven en vestigingseisen had het Lb naar hij had gehoord weinig te zeggen en waar het alleen ging om de uitvoering was het Lbs z.i. alleen maar een knechtje van de Overheid. De heer L. Akershoek (Ouddorp) merkte op dat de polder West Nieuw- land voor 1955 een aanslag kreeg van 800.voor 250 ha duingrond waar over is gereclameerd en geen antwoord ontvangen. Over 1956'57 kreeg men daaroverheen een aanslag van 1600. voor waardeloze grond. Ook dhr. C. Lodder (Ouddorp) kreeg op persoonlij ke reclame geen antwoord en dhr. Struili te Melissant zei een onjuiste aanslag te hebben ontvangen. (Dit zal worden onderzocht). De heer Sandifort Goedereede, merkte op, dat niet alleen de C.B.T.B. maar ook de andere standsorganisaties mede de ruk aan de bel bij de regering hadden gegeven (wat spr. direct toestemde). De heer J. Hogchem te Dirksland zag niet veel nut in het opinie-onderzoek van de stedeling t.o. het platteland, als er zulke verschillen bleven in de prijs die de boer voor het product ontvangt en wat de stedeling moet betalen. De heer Biemond sprak over de verhouding tus sen industrie en landbouw in ons land en stelde vragen over de areaalheffing voor aardappelen, waar nu het nodig is, geen cent van wordt gezien. De heer C. Lodder OViiddelharnis) haalde enige citaten aan uit „De Vrije Boer" en informeerde of de reportage in de Spiegel van 8 febr. (over boer v.d. Brink te Kootwijkerbroek die weigerde te betalen) niet objectief was weerge geven? De heer Koudijzer (Middelhar- nis) wees op de hoge prijzen van de tussenhandel en vroeg wat de Lbs daar aan deed? De heer A. Kreeft te Stel- lendam bracht de noodzaak ter sprake van een betere voorlichting aan ons volk t.o.v. van de boerenstand in zijn ge heel. Bestrijding van de critiek Mr. Biesheuvel beantwoordde de vra gen stuk voor stuk en beklemtoonde nogmaals dat niemand het recht bezat het Lbs de boeren op te leggenj; ,Wat de landarb. organisaties betrof vergaar den deze zich bereid bij te dragen in de liosten wat is afgestuit op de indus triële werkgevers, omdat men de heffin gen behoorde te zien als bedrijfguitga- ven. Spr. betoogde verder dat de Chris telijke boer een taak heeft op maat schappelijk gebied en dat de C.B.T.B het gemakkelijker heeft aan de HpU. Mij. van Landbouw, omdat de leden stoelen op éénzelfde levensbeschouwing. Van de voordelen zijn die het Lbs voor de boeren brengt, noemde spr. alleen de 2 et méér voor de melk, wat in de miljoenen loopt. De zaak van de vesti gingseisen is een politieke aangelegen heid, die door de volksvertegenwoordi ging zal worden beslist. Wat de uit voering van maatregelen betreft, achtte spr. het nodig dit zo dicht mogelijk bij de boeren zelf te houden. Men kan het „knechtje van de Overheid noemen" al dus spr. maar je bent er zelf bij. T.o.v. de vraag over de ingestelde enquête zei spr., dat er veel wanbegrippen be staan t.o. de boerenstand. Nodig is dat film. radio en ook televisie wordt in geschakeld voor meer voorlichting over de landbouw. Over de reportage in „De Spiegel" zei spreker dat deze onbewust propa ganda had gemaakt voor „De vrije boer." Hij was niet tegen persvrijheid, maar wel tegen de geciteerde onjuist heden. Voorts liegt „De Vrije Boer" er maar op los; Biesheuvel zou 300. ontvangen voor 5 minuten voor de radio te spreken! Hij had nooit een cent ont vangen! Of bij de tussenhandel teveel aan de strijlïstok bleef hangen, was moeilijk vast te stellen, het distribu tie-apparaat is zeer ingewikkeld. Goe de voorlichting bleef nodig. De discussie werd beëindigd door de voorzitter, die de spreker dank bracht voor zijn uiteenzetting. Mr. Biesheuvel besloot de samenkomst met dankgebed. Flakkee kan er blij mee zijn, dat het in de meeste gemeenten een groep van trouwe, toegewijde en vooral leergierige EHBO-ers bezit, die altijd klaar staan om te helpen bij ongelukken en die over voldoende kennis en kunde beschikken om een slachtoffer een noodverband aan te leggen, te verzorgen en te vervoeren, zodanig dat de gevolgen van het ongeluk zoveel mogelijk wórden ingeperkt. Kennis en kunde komen niet aangewaaid. Daar moet voor geleerd en geoefend worden. Dat doen die EHBO-ers voortdurend. De doktoren uit deze streek erkennen allen volledig het grote nut van de aanwezigheid van de EHBO en stellen gaarne tijd beschikbaar om d,e vrijwilligers op te leiden. Zij geven cursussen en tot heden mochten die zich in behoorlijke belangstelling verheugen al menen wij, dat deze nog wel aanzienlijk groter mocht zijn. Naast de cursus staat de oefening, het examen en ds wedstrijd. Jaarlijks houden de EHBO afdelingen wedstrijden, regionaal, gewestelijk en landelijk. Van onze Flakkee- se ploegen zijn er al meermalen met prima resultaten voor de dag gekomen. Hoe het toegaat op zo'n wedstryd hebben wij zaterdagmiddag j.l. gezien toen vier ploegen in de EHBO's kampten om de meeste punten, zowel voor leider alsvoor team. De belangstelling voor deze districts wedstrijd in de gymnastiekzaal van de HBS was niet slecht. Vooral uit de krin gen der EHBO's waren er veel gekomen om het werk der deelnemende teams te kunnen gadeslaan. Men kon immers van elkaar leren. Dat het brede publiek in groten getale zou opkomen viel niet te verwachten, maar wenselijk zou het wel zijn als men eens in breder kring ken nis nam van wat de EHBO kan preste ren. Laat meri dit dus maar voor een volgende wedstrijd onthouden. Er werd deelgenomen door vier teams n.l., uit Ooltgensplaat, Middelharnis, Dirksland en Ouddorp. Die kampten jn deze volgorde om de punten. Boven dien demonstreerden twee jeugdploegen van de EHBO Middelharnis-Sommels- dijk en deze kregen dezelfde dezelfde opgave uit te werken als de ouderen, maar uiteraard buiten mededingen. De jury werd gevormd door de dokto ren Arends, Kreling en Bakker. Met een jury alleen komt men er niet op zo'n wedstrijd en dus berustte de algeme ne leiding bij de heer Spee, voorz. van de afdeling Ouddorp, werd de tijdcon trolecommissie gevormd door de dames Van Duynen (Middelharnis) en Zoon (Dirksland) en bestond de commissie die de puntenlijsten moest opstellen uit mej J. Peekstok en de heren Struik en Mie- rop. En dan was er nog de verband- commissie, gevormd door de dames v. Nimwegen en Van Heemst. De opgave, die men uit te werken kreeg luide als volgt: Patiënt 1: een auto rijdt tegen een verkeerspaal, midden op de weg; we vinden de bestuurder liggend over het stuurwiel; er vloeit helder rood bloed uit zo'n mond. Nadat hij bevrijd is, klaagt hij over erg pijn in de maag streek en bij het ademen. Hij vraagt om drinken. De rechterarm kan hij niet be wegen; hij heeft vooral veel pijn in de rechterbovenarm. Patiënt 2: een duorijder, die achter over van een rijdende motor wordt ge slingerd, ligt bewusteloos op zijn rug op een drukke verkeersweg. Hij ziet bleek, heeft een bloedende wond aan de behaarde hoofdhuid, achterhoofd, ver toont braakneigingen. Het rechteronder- been ligt in een abnormale stand; bij nader onderzoek blijkt uit de fractuur- plaats donkerrood bloed te komen. De vier ploegen traden als volgt aan: Ooltgensplaat leider wachtm. Van der Linden, I. van Drongelen en A. Hotting. Ouddorp, Joh. Bruggeman, leider, E. van der Bok en C. Breen. Middelharnis, mevr. Kroos, leidster, J. van Markensteijn en C. van der Groef Dirksland, P. Zoon, leider, G. Los en G. Robijn. De beide jeugdploegen van Middel harnis werden gevormd door: Rina en George van Heerde, Ria Korteweg en Lenie Troost, de andere ploeg: Ineke van Wijk, Ina Vlot, Jannie.Erkelens en leidster Teunie van Dongen, De jury volgde met argusogen de ver richtingen van de deelnemers. Wij kre gen de indruk dat geen foutje voor haar verborgen bleek en dat ook dagelijks gelet werd op het optreden van bet DIRKSLAND Polder Dirksland. Volgens Buiten gewoon Provinciaal Blad no. 1712 is thans volledig in werking getreden het bijzonder reglement van de Polder Dirksland ca. inzake de nieuwe be- stuurvorm van deze polder, nu de voor zitter en vier andere bestuursleden zijn benoemd en tot hun toelating is beslo ten. Het aantal bestuursleden van deze polder is door de nieuwe bestuursvorm belangrijk ingekrompen. Roode Kruis. Donderdagavond 20 fe bruari j.l. werd jaarvergadering gehou den van het Roode Kruis. De voorzit ter Burg. van Heijst deelde in de ope ning mede dat bij b. en w. een voorstel was ingediend voor het huren van een pand aan de Molendijk voor opberging van materialen waaraan grote behoefte bestaat. Aan 18 donors werd de Land- steiner penning uitgereikt, waarna dr. Beasjou een lezing hield over Hoorn- vliestransplantatie, waar door de ver gadering met grote belangstelling naar werd geluisterd. Tot slot werd een Blin- denfilm vertoond. STELLEND AM Algemene vergadering. De Coop. Boerenleenbank en omstreken houdt een algemene vergadering op vrijdag 28 fe bruari 1958 in Hotel Kaashoek des sav. 7 uur. De verkiezingen vinden plaats volgens art. 14 van het huishoudelijk reglement. MoedercMrsMs. De Ver. Het Groene Kruis te Stellendam zal in maart op vrijdagavond een Moedercursus organi seren. Het zal een gesplitste cursus zijn en wel één voor meisjes van 1618 jaar en een cursus voor 18 jaar en ouder. U kunt zich hiervoor opgeven bij de wijk zuster. De cursus wordt gegeven door de districtsverpleegstër voor de kinder- hygiëne, zuster van Os. Jaarvergadering. De Geref. Mannen- vereniging „Belijden en Beleven" en de Vrouwenvereen. ,In 's Koningsdienst' hopen hun jaarvergadering te houden op dinsdag 25 febr. 7 uur in het Geref. Verenigingsgebouw. Het programma be vat o.a.: een inleiding „Bijbelgebruik" en een declamatorium „'Tot hoger heer lijkheid." NIEUWE TONGE Kerfcdienst. De beroepen predikant cand. J. A. de Waard hoopt D.V. don derdag 27 febr. de gemeente te bezoe ken en zal dan sav. 6.30 uur voorgaan in de Dienst des Woords. 's Middags zal er tussen 3 en 4 uur voor belangstellen den gelegenheid zijn om in de consisto riekamer nader kennis te maken. Wij verwachten dat hier een ruim gebruik van zal worden gemaakt, ook door af gevaardigden Van verschillende vereni gingen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Donderdagavond zal de A.R. Kiesver eniging „Nederland en Oranje" afd. Stad aan 't Haringvliet in de Geref. Kerk in vergadering bijeen komen ter gelegenheid om haar 70-jarig bestaan te herdenken. Als spreker zal optreden ds. Janse de Jonge van Oostvoorne. Het Chr. Gem. Zangkoor „S.D G." zal haar medewerking hier an verleenen. Decla matie door mevr. van Eck-Knape. Aan vang 7 uur. OOLTGENSPLAAT Zweden en Lapland. In aansluiting op het bericht van de vertelling van dhr. Grisnigt over „Zweden en Lap land" op woensdag 26 februari, kunnen wij nog melden, dat de op genoemde avond ook de Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" zijn medewerking zal verle nen onder leiding van de dirigent dhr. C. C. V. d. Heuvel. Het belooft dus een mooie avond te worden. Jaarvergadering Chr. Middelbaar team in het algemeen. De uitslag werd natuurlijk met spanning tegemoet ge zien. Die uitslag luidde als volgt: Ooltgensplaat 105 pt. voor de ploeg en 31 voor de leider; Ouddorp resp. 109 en 41 pt.; Middelhrnis resp. 123 en 39; Dirksland 174 en 37 pt. De eerste prijs werd dus veroverd door Dirksland, de tweede door Mid delharnis. Leider Zoon kon de fraaie door het Roode Kruis uitgeloofde stand aard in ontvangst nemen, mevrouw Kroos een zilveren medaille als tweede "riis. ter beschikking gesteld door de Levers Zeep Mij. Aan de heer Brugge- man uit Ouddorp overhandigde de ju ryvoorzitter een door de EHBO Middel harnis ter beschikking gestelde sigaren aansteker. En de beide jeugdploegen? Die kre gen van alle juryleden eervolle vermel dingen. Lettende op de leeftijd dezer jonge EHBO-ers hadden zij prima werk geleverd. Behalve die lof konden allen bovendien een ferme reep chocolade mee naar huis nemen. De „slachtoffers" van deze middag, Jannie van den Bos, Wout Muntingh en Gerda Dengering speelden voortref felijk de rollen der verongelukten en deelden in de dank, die werd uitgespro ken jegens allen, die deze middag vlot hadden helpen verlopen. Vrijdagmiddag kwam de raad van Dirksland onder presidium van burgemees ter van Heijst in vergadering bijeen. De S.G.P.-afgevaardigde van Es was af- wezig. Men verleende eervol ontslag aan de vleeskeuringsveearts, verkocht grond, ging geldleningen aan en verleende voorschotten. De rondvraag leverde een zeer goede suggestie op van het raadslid De Bonte. Na opening der vergadering werden door de heer Bestman enige informa ties gedaan over de notulen van de beide voorafgaande vergaderingen. Het betrof nogmaals de aanplakzuilen. De voorzitter kon hem mededelen dat aan de Technische Dienst opdracht is gege ven hiernaar een onderzoek in te stel len. In verband met de komende ver kiezingen werden verschillende sugges ties gedaan om nergens anders te plak ken dan op deze zuilen. Weth. Soete- man meende dat de politieke partijen dit onderling moesten afspreken. Men blijft echter met het euvel zitten dat de afspraak niet wordt nagekomen^ merk te één der radsleden op, of de biljetten over die van een andere partij plakt. Weth. van 't Geloof vond het maar een smerig gezicht. Hierna werden de notulen goedge keurd. De raad keurde vervolgens de inge komen stukken en mededelingen goed. Hieronder was o.m. een mededeling van het Verificatie bureau, dat bij controle van de kas van het Gasbedrijf alles in orde had bevonden. Pensioen Aan de heer W. H. van Nieuwenhuij- zen zal per 1 april 1958 eervol ontslag worden verleend als keuringsveearts, onder dankzegging voor de als hoofd van de Vleeskeuringsdienst bewezen diensten. De voorz. deelde mede dat met het oog op de verwachtte ontslaganvrage van de heer Van Nieuwenhuijzen reeds is geprobeerd met Oost- en Middenflak- kee tot een personele Unie te komen. Deze beide kringen voelen er niet voor. Deze gaan samenwerken. West-Flakkee gaat nu haar eigen gang. Ouddorp doet alleen niet mee. Omtrent verdere plan nen zal de raad nader worden inge licht, volgens de voorzitter. Od een vraag van de heer Poortvliet deelde de voorzitter mede dat de kring West Flakkee zich financieel geheel kan bedruipen. Verkoop bouwgrond Tussen het perceel grond van de heer T. Markwat en D, A. Roozemond aan de Emmalaan ligt nog een strook grond van de gemeente. De heer C. D. Struijk ver zocht deze grond voor bouwgrond te kopen. Het overschietende gedeelte zou de heer Markwat dan van de gemeente willen kopen. De raad besloot deze grond ad 5.per m2 an Struijk en Markwat te verkopen. t Geldlening Van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten was een aanbieding binnen gekomen om 89.000.te lenen, uit de Eerste Nationale Woningbouwlening 1957 tegen een koers van lOOVo en een rente van B'/o 's jaars, en van ruim 15.000.uit de Voorkeurslening Ren- tespaarbrieven 1957. De heer Roon vroeg of de gemeente nog mee moet betalen in de kosten van propaganda e.d. van deze leningen. De voorz. vermoedde van wel en dacht dat de rente hierdoor in feite op 7''/o zou komen. Landbouwonderwijs. Op vrijdag 28 fe bruari a.s. des sav. 7 uur zal in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw Ring Middelharnis een jaarvergadering wor den gehouden van de Vereniging tot be vordering van het Chr. Middelbaar Landbouwonderwijs op Goerre en Over- flakkee. Burgemeester M. W. Schakelij van Noordeloos, zal spreken over „De toe komst van de boerenzoon." De beide aftredende bestuursleden, de heren A. C. de Bruin en J. J. de Wit zijn herkiesbaar. Als ategencandi- daten zijn gesteld de héren A. Neels en P. Krijgsman. Het slotwoord zal worden gesproken door ds, A. Boertje, Herv. Predt. te Herkingen. Uienveiling van dinsdag 25 febr. 1958 Grove 10.------10.10; middel 14,58, drielingen 9 picklers 15.98. Aanvoer 100.000 kg. ST. ANNALAND Wat men vindt. Bij de postcomman- dant der rijkspolitie, de heer P. J. van Engeldorp-Gastelaars te St. Annaland zijn inlichtingen te verkrijgen over een gevonden elektrisch scheerapparaat. Regeling Postdienst Biddag. Op de Biddag voof het Gewas, die D.V. woens dag 26 febr. a.s. zal worden gehouden, zal de tweede bestelling niet worden uitgevoerd. Er bestaat op het postkan toor te St. Annaland gelegenheid tot het gratis afhalen der correspondentie en wel van half zes tot zes uur. Kwi tanties zullen niet worden aangeboden. Het kantoor ter plaatse wordt om 13 uur voor de postdienst gesloten. De te legraaf- en telefoonopenstelling is nor/- maal. Verder deelde de burgemeester mede dat ingevolge de nieuwe bepalingen geen Woningwetwoningen meer mogen worden gebouwd met eigen geld, maar alleen met Rijksvoorschotten. Op deze Rijksvoorschotten komt een tegemoetko ming in de rente. Dit geldt echter alleen ^voor nieuwe woningwetwoningen. Daar we dit geld nodig hebben voor het af bouwen van de 18 woningwetwoningen kunnen we van deze tegemoetkoming niet profiteren. De heer Roon deelde mede dat de kos ten en de rente de lening onaanvaard baar maken, maar dat er zijns inziens niets anders opzit. Het bevreemdde hem dat door verschillende gemeenten voor- keurskaarten waren opgekocht a 7.50. Dit was toch niet de bedoeling. De voorz. vond het wel een vreemde geschiedenis dat aan het Rijk een hoge rente mag worden betaald, maar men zich bij een andere geldschieter aan het officiële rentegamma moet houden. Dirksland zal voorlopig wel geen wo ningen meer kunnen bouwen. Het con tingentensysteem is ingevoerd en de sta tische gemeenten krijgen onder dat systeem niets. Op een vraag van de heer v. Prooijen of er nog gesaneerd zal worden deelde de burgemeester mede dat dit volgens minister Witte niet het geval zal zijn. Bovendien verwacht de minister dat van de 80.000 woningen een 40.000 tal door particulieren zal worden gebouwd. De rad keurde met bezwaar en onder protest de lening goed. De aftredende leden van de Woon- ruimteccmmissie bestaande uit de he ren C. J. Van Loo; D. Poortvliet; A. Robijn; J. H. Bestman en A. L, Balïker werden allen herbenoemd. De heer Poortvliet vond het niet be paald een prettige taak, maar de goede samenwerking met b. en w. maakt veel goed. Bovendien voorkomt men op deze manier een hop herrie, zoals in de raad van Ouddorp dikwijls optreedt. Voorschot School Aan de bijzondere school werd voor 1958 een voorschot verleend van 39.79 per leerling. Bij een leerlingenantal van 257, wordt dit 10.226.03. Voor het handwerkonderwijs werd het voorschot bepaald op 2.357.15. Aan Joh. Willemse werd een premie op de voet van „Premieregeling woning verbetering en -splitsing 1953 toegekend voor het pand Straatdijk 21. De stukken zijn reeds naar het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid verzon den. Er ware een premie te verlenen van 1.500.Hiervan komt voor re kening van het rijk 2/3 gedeelte van 1.500.is 1.000.en voor rekening van de gemeente 1/3 deel van 1.500. is 500.—. De raad stemde er direct mee in. Sportterrein: Het voorstel om gelden beschikbaar te stellen inzake het aanleggen van een sportterrein, een kleuterspeelplaats en het aanbrengen van een beplanting werd in principe aangenomen. De grote van het crediet kon nog niet worden vastgesteld, omdat nog geen definitieve beslissing omtrent de groote van de subsidie is binnengekomen. De voorzitter gaf de volgende toelich ting: Het project zal worden uitgevoerd in het uitbreidingsplan aan de Philips- hoofjesweg. Het werk zal door de Heide Mij wor den uitgevoerd. Tengevolge van het toe nemende aantal werkelozen is het mo gelijk dat er zeer binnenkort aan kan worden begonnen. De heer Poortvliet vroeg of er een specificatie van de totale kostenbegro- ting ad 45.000.was opgemaakt, waar op de voorzitter bevestigend kon ant woorden en of de beplanting niet door de plaatselijke kwekers kan worden ver zorgd. Machtstoetrekking? Het voorstel tot wijziging van de erf- pachtsvoorwaarden waarop de grond bij de gasfabriek werd uitgegeven werd door b. en w. ingediend op advies van Gedeputeerde Staten. De heer Roon meende dat Gedepu teerde Staten hier een machtstoetrek king toepast, die buiten hun bevoegd heid gaat, en wilde wel graag dat de raad dit naar voren zal brengen. Waar mede de andere raadsleden instemden. Aanvulling Flakkeese Geschiedenis De heer de Bonte sprak als volgt: „Iedereen stelt veel belang in het streek museum maar de geschiedenis van Flakkee houdt op in 1894. Kan de Flak- keesche Gemeenschap niet voor aanvul ling zorgen. De tram is gekomen en weer vertrokken. De elektriciteit kwam en veel andere dingen meer. Het zal misschien wel veel kosten, maar hoe langer het duurt, des te meer gaat het kosten. De heer Poortvliet vond het een goe de gedachte. De heer Roon wist te vertellen dat in het rapport van prof. Groenman een heel stuk over Flakkee was verwerkt en men dit eventueel kan benutten. De voojgitter zegde toe er in de Flak- lïeesche Gemeenschap over te zullen spreken. Waarna de openbare zitting werd be sloten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1