Nederlands Nieuw Guinea Oud-Platenaar, de heer C. Hokke, hield lezing over e verjaardag van rinses Maria Christina Vrinses Marijke wordt vandaag tl jaar UIT DE KERKEN WETENSCHAPPELIJK GENOOTSCHAP Bus met 25 meisjes van de dijk Centrale Veiling te Middelharnis Lezing voor de C.B.T.B. Het werk van de C.B.T.B. en het Landbouwschap Dinsdag 18 februari 1958 No. 2673 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Venchiint tweemaal per week: dinsdag- en crl^dagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. „Hef vierde Prinsenkind" In de barre wintertijd van februari 47 is het volk van Nederland weder een prinsenkind geboren de vier- In de rij! Deze heuglijke tijding, met anning verbeid, heeft ons volk een ote vreugde bereid en ons aller har- n verwarmd. Bij gelegenheid van de geboorte van jongste Oranjetelg werd het thema ins of prinses opnieuw door de bevol- ig en in de pers aangeroerd. De herinnering aan de trouwe plichts- trachting, waardoor Koningin Emma s regentes ons volk voor zich heeft eten te winnen in vroegere dagen; de nige banden, die Koningin Wilhelmi- met ons volk heeft gelegd, eerst in 'den van vrede en voorspoed, toen in ren van oorlog en noodstand, daarna pg meer in dagen van bevrijding en rstel; de toegewijde werkzaamheden n Koningin Juliana op zo velerlei bied van ons nationaal leven, die al- n vervulden ons van zelf van vreug- B, dat opnieuw een vrouwelijke telg il het Vorstenhuis werd toegevoegd, oral nu in het latere jaren juist het erk van zijn vrouwelijke leden de al- ■de liefde voor Oranje zo zeer heeft vestigd en vermeerderd. In het Koninklijk Gezin te Soestdijk 'n nu vier kinderen. Velen vinden een ezin met 4 kinderen al een groot gezin, deren zullen het daar niet mee eens 'n. Wanneer wij echter letten op de ge- iddelde gezins grootte in Nederland, an blijkt dat een gezin met 4 kinderen oven het gemiddelde uitkomt. Met de éboorte van de jongste Oranjetelg is us ons Koninklijk Gezin getreden in e rij van de grotere gezinnen. Zo'n Oranjegezin heeft de huidige ge- eratie nog niet gekend. En niet alleen 6 huidige generatie, ook de ouderen ebben zulk een groot Oranjegezin nooit ekend. Want wel had Koning Willem I eveneens 4 kinderen, maar door oegtijdig overlijden waren er nooit eer dan twee koningskinderen tegelijk het Vorstelijk gezin. Immers toen e derde zoon van Koning Willem III, rins Alexander, geboren werd, was ist in het jaar daarvoor (1851), de ■eede zoon, Prins Maurits, overleden, as zes jaar oud. En toen in 1880 het ierde Vorstenkind, Prinses Wilhelmina, eboren werd, was ook weer het jaar aarvoor, de oudste zoon, Kroonprins illem gestorven. Prins Alexander en rinses Wilhelmina waren dus de twee nige Oranjekinderen. Neen, om een Oranjegezin met 4 kin eren fe vinden moeten we nog verder "rug in de historie. Ongeveer 136 jaar "eleden was er zulk een gezin en het oonde eveneens op het paleis Soest- ijk. Dat was in 1822 toen kroonprins "illem, de latere Koning Willem II, die bewoner was van het paleis Soest dijk, (hem als dank voor zijn beleid bij Quatre Bras en Waterloo door de natie geschonken). Op 19 oktober 1947 werd prinses Ma ria Christina gedoopt in de Domkerk te ^Utrecht door de hofprediker ds. J. F. iBerkel uit Apeldoorn. De tekst, die ge- kozen was: „Ik heb U bij Uw naam ge roepen, Gij zijt Mijn", werd verklaard. Vierde Prinsenkind Ook in ander opzicht heeft prinses Jarla Christina als „het vierde Prinsen- "ind" betekenis gekregen. Betrekkelijk ort na haar geboorte is op 24 april 1947 e Dordrecht de Stichting „Het vierde rinsenkind" opgericht. Deze Stichting oudt zich bezig met de vakantieuitzen ding van oorlogsweesjes, half-weesjes 'n lichamelijk door de oorlog getroffen inderen. Uit de oorspronkelijke spontane ge dachte om door het geven van morele steun, o.m. door het aanbieden van een ieine attentie op de verjaardag van ons ierde Prinsenkind, de oorlogsweduwen te doen weten dat de offers door haar en haar gezinnen gebracht, niet verge ten zijn. Is deze latere doelstelling ge boren. Duizenden en nog eens duizenden in de lande hebben in de achterliggende jaren geheel belangeloos dit grote en "rachtige werk gedragen en zodoende aan meer dan 33000 door de oorlog zo waar getroffen kinderen een onverge telijke vakantie bezorgd in de door „Het Vierde Prinsenkind" georganiseerde zo- ■nerkampen. En terwijl mede door de krachtige teun van ons Vorstenhuis veel wordt gedaan tot het lenigen van de nood van öe oorlogsslachtoffers en thans voor de hulpverlening aan gerepatrieerde land genoten uit Indonesië, zitten wij in West^Europa te worstelen met schier Onoplosbare problemen. Voor het be- poud van de beschouwing in West- furopa is de toestand meer dan ooit ritiek. Velen hopen dat er krachtige leiders •uilen opstaan, die de hand aan de ploeg uilen slaan tot het herstel van de in ternationale rechtsorde. Hoe belangrijk de regering van de groten der aarde DOK moge zijn, wij moeten daarbij niet 'Vergeten dat wij met betrekking tot de ■grote wereldproblemen ook een taak Aebben. De fakkel verder dragen Aan ons geslacht is de taak om de vermeiende krachten, de duistere mach- w' A '^«heersen, de beschaving van nei Avondland niet te laten ondergaan, fc^ ,7'^^ of jong zijn, wij zul len allen met Gods hnlp de ons ge- >cnonken krachten moeten aanwenden - ^at ons dierbaar is te verdedigen. Foto Meyboom Wij hebben de fakkel van het voorge slacht over genomen en zullen deze straks weer aan een jongere generatie over dragen. Niets past meer in de sfeer van dit Oranjefeest ons te bezinnen, hoe die fakkel verder te dragen. In de radio-boodschap tot de jeugd van Nederland op 4 mei 1955 zeide Ko ningin Juliana dat we de geschiedenis kunnen vergelijken met een weefsel, waaraan ieder geslacht zijn deel heeft. Elke tijd stelt weer andere eisen waar aan de mensen moeten voldoen. Aan de jongere generatie is het aan haar goed inzicht overgelaten om daarin goed de draad, die van zuiver goud is, in het oog te houden. Die is daar ingeweven door hen, die met inzet van al hun ga ven en krachten aldoor op de bres ston den voor de zaak van land en volk. H.M. de Koningin zeide voorts in die boodschap dat de jeugd van Nederland er niet aan ontkomt om zich te bera den op wat er vooral in de toekomst van haar gevergd zal worden. Aan de jeugd Is het te tonen, dat zij op haar manier niet onder behoeft te doen voor het voorgeslacht en dat zij hoog zal hou den al dat, waarvan zij voelt, dat zij hoog houden moet. Wij willen bij deze gelegenheid de jongste Oranjetelg gaarne onze beste wensen aanbieden, en dat God haar ze gene naar lichaam en ziel. Onze eerbie dige gelukwensen gaan tevens uit naar H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard met de viering van de 11e verjaar dag van hun jongste dochter. P. BOM ambt ter secretarie Ooltgensplaat, 12 februari 1958. NED. HERV. KERK Beroepen te Kockengen, Ter Aa en Willige Langerak kand. C. van Bart te Maarssen. Reeuwijk C. v. Schoonhoven kand. te Barneveld; Sleeuwijk H. Koud- staal kand. te Rotterdam; Langerak, Neerlangbroek, Wijk bij Heusden, Leer broek, Lopik kand. J. Smit te Vinke veen. Giessen-Nieuwkerk, Genderen, Polsbroek, kand. J. Jongerden te Huizen Meerkerk, Dussen, Nieuwe Tonge en Goedereede kand! S. de Waard te Rijs oord. De kansel boodschap der Generale Synode over Indonesië. De kerkeraad van Moercapelle, waar de betreffende kanselboodschap niet werd voorgelezen, verklaart op een betreffende vraag uit de gemeente, dat zij dit niet gedaan heeft omdat ze deze boodschap strijdig acht met de H. Schrift. De kerkeraad van Burgh (Schouwen en Duiveland) waar ds. J. Snaak, die van 19481958 zendingspredikant te Makossar was, staat, heeft zich in een brief tot de Synode gewend, waarin zij haar bezwaren tegen deze boodschap kenbaar maakt. Als bezwaren worden o.m. genoemd: De boodschap peilt de reactie van het Nederlandse volk niet voldoende. De verklaring der gebeurte nissen uit vrijheidsdrang der Aziatische volken lijkt de kerkeraad uitermate zwak. Sinds enkele jaren was Indonesië immers reeds volkomen souverein. In die tijd hebben tienduizend Nederlan ders meegewerkt aan de sociaal-ciiltu- rele en economische opbouw van dat land. Om juist nu diefstal, roof en verja ging van onschuldige mensen als vrucht te zien van het streven naar politieke en economische vrijheid, lijkt een bele diging van dat streven zelf. Over het onrecht wordt in deze kan selboodschap haast niet gesproken en dan nog alleen in juridische termen. Aan het leed van duizenden landge noten wordt slechts een enkele zin ge wijd. Naar wij menen te weten is deze kan selboodschap, evenals die over Nieuw Guinea, vorig jaar, door een groot ge deelte de kerk slecht ontvangen. Ook op ons eiland is zij nergens vanaf de kansels voorgelezen. Wij lazen in „Kerknieuws" een arti keltje, dat overgenomen is uit het Nieuwsblad van het Noorden en dat handelt over een kerkdienst (jeugd dienst) te Veendam, die „opgeluisterd" werd door een jazz-trio, bestaand uit piano, slagwerk en bas. Het gezang werd begeleid door piano en trompet, terwijl tevens enkele gramofoonplaten werden gedraaid o.m. het bekende lied je „Vrijheid" van Jules de Corte. Ook moet men onder 't spreken interumpe- ren. Zo ontaardt in sommige plaatsen de eredienst d.w.z. ontmoeting van God met zijn volk in een soort publieke ver makelijkheid. Zondag 2 febr. nam ds. H. C. Bult man afscheid van de gemeente Dussen om op 9 febr. intrede te doen in Pa- pendrecht, na bevestiging door de ande re plaatselijke predikant ds. A. Baars. GEREF. KERKEN Beroepen te Diever G. Hengelveld te Woubrugge. A.ppelscha G. de Zeeuw te Schoonnond. 's-Gravenhage W. J. Baas te Rotterdam (Hilligersberg). Drachten C. Timmers te St. Pancras. Aangenomen naar Zutphen B. Schol ten te Bergen. Luttelgeert H. Riezebos te Heylaard. Zwolle E. Wassink te Bus- sum. Zwijndrecht H. v. Duinen te Wil lemstad. Urk H. Veenstra te Veenwoud- sterval. Bedankt voor Leek en Oenkerk H. Riezebos te Hyloard. Ds. P. H. van Eijk, oud miss. pred. en wonende te Maartensdijk, alwaar hij hulpdiensten verrichtte, heeft zijn ont slag gevraagd, om zich thans geheel te kunnen wijden aan de geestelijke ver zorging der gerepatrieerden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rozenburg A. Drechtslei te Amsterdam. Ermelo H. C. v. d. Ent te Werkendam. Urk J. Keuning te Ba- rendrecht. Bedonfct voor Ermelo, ïClundert en Schiedam H. C. v. d. Ent te Werken dam. Gouda G. Buijs te Papendrecht. 's-Gravenhage. Tijdens een meer daagse bazar, werd ingebroken en voor plm. 300.schade aangericht. Ds. C. Noordergraaf voorehen te 's- Gravendeel is in Canada aangekomen en te Chattam bevestigd door ds. J. Overduin bij de Free Chr. Ref. Church, met een predikatie over Lukas 3 4b. De intree tekst was 1 Cor. 3 9. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Aagtekerke A. Honkoop te Goes en A. Elshout te Utrecht. Beroepen te Kampen en Slikkerveer H. Rijksen van Vlaardingen. Veenen- daal K. de Gier te 's Gravenhage. Bent- huizen A. Honkoop te Goes; Aagtekerke A. Elshout te Utrecht. Oostkapelle H. v. Gilst te Dirksland. Bedonfct voor Wageningen H. van Gilst te Dirksland. Vrijdag j.l. hield voor het Wetenschappelijk Genootschap in Hotel Spee te Som- melsdijk, de heer C. Hokke een lezing over Nederlands Nieuw Guinea. Wij dachten al toen wij de uitnodiging kregen: „Hokke is een echte Plaatse naam," de spreker bleek inderdaad te Ooltgensplaat geboren te zijn. Voor hij zijn speech begon, die afgewisseld werd met bijzonder mooie films, vertelde hij dat in de geboorteregisters van Ooltgensplaat staat geboekstaafd: „Cornells, zeun van Klaas Hokke en Krientje Hoagmoed." De spreker bleek er tot zijn 5e jaar gewoond te hebben tot zijn ouders naar den Haag vertrokken. Na zijn H.B.S.-opleiding is hij bij de Gouvernements-marine in dienst gekomen, waar hij, hoewel civiel militair de rang had van eerste luitenant ter zee. Jarenlang heeft hij in Indië en Nieuw Guinea dienst gedaan en is thans gepensionneerd. Uiteraard wist hij enorm veel te vertellen van Nieuw Guinea zowel hoe het vroeger was en thans in opkomende ontwikkeling. Het was geen politiek ver haal, hoewel hij duidelijk liet uitkomen dat hij niet behoorde tot de groep die zeggen: laten we het maar weggeven! Er was veel belangstelling voor dit uiterst aktuele onderwerp. Door de voorzitter dokter de Man werden de vele aanwezigen welkom ge heten en de spreker de vergadering voorgesteld. De secretaris dr. Stoel deel de mede dat het jaarboek verschenen was, wat de leden, voor zover aanwe zig, konden meenemen. Ook is een rampboek verschenen over Schouwen- Duiveland (gedrukt op de Flakkeese Drukkerij, Voorstraat Middelharnis) een beek in dezelfde geest als „Gebroken Dijken." Het kost 10.— en 15.— (luxe) per exemplaar. (Op beide uitga ven komen we nader terug. Redactie). Twaalf maal zo groot als Nederland De heer Hokke vertelde, waar hij zelf van een eiland kwam eens te hebben nagegaan hoe groot het eiland Nieuw Guinea was. Ons eiland zou er 2000 maal op kunnen liggen! In zijn geheel is het 24 maal zo groot als Nederland en het Nederlandse deel 12 maal zo groot. De grootste lengte is 1200 km (afstand Amsterdam-Rome) en de groot ste breedte 700 km (afstand Amsterdam- München). Wanneer men het vroeger om moest varen met een schip had men daarvoor 8 dagen en 8 nachten nodig. Thans gaat dit vlugger met vliegtuigen. De bevolking is er dun in totaal wonen er 700.000 mensen. Eigenlijk weet men niét eens goed hoeveel Pa poea's er wonen! De voormalige Ne derlandse regering had naar spr.'s me ning dit land schandelijk verwaarloosd; gelukkig is er na de oorlog meer aan ontwikkeling en in exploitatie-brengen gedaan. Die 700.000 Papoea's leven in stam men, die vaak met elkaar op voet van oorlog verkeren. De zending wordt er aan de Noordkust sinds een eeuw uit geoefend, de missie sinds 50 jaar. Het westelijkste schiereiland wordt wegens zijn eigenaardige vorm Vogel kop genoemd; Oostelijk daarvan ligt de Geelvinkbaai, die diep het eiland bin nendringt. Aan de kusten liggen overal moerassige laagvlakten. In het midden verheft zich het Centraal gebergte, waarvan de hoge toppen met sneeuw bedekt zijn (de Carstenztop is 5000 m, de Wilhelmintop 4700 m hoog). Grote waterrijke rivieren stromen door de vlakten. De Amberamo doorsnijdt met haar zijrievieren de Rouffaer- en Iden- burgrivier van het middengedeelte stro men naar het Zuiden de grote rivieren Digoel en Fly, welke laatste de grens vormt tussen het Nederlands gebied en het Australische. Het gehele eiland is bedekt met grote wouden (de boere- kool zegt men, als men er over vliegt). Voorheen werd dit uitgestrekte gebied beheerd door honderd Europeanen. Er liggen aan de Noordkant enige plaat jes o.m. HoUandia, Monokwari (aan de Dorehbaai) Sorong enz., die meer gecivi- liceerd zijn. Zo had één man het be stuur in Hollandia, die een stuk grond onder zijn beheer had zo groot als Ne derland, dat hij met een bergpaardje afreed. Gelukkig is op dit moment de situ atie aan het veranderen aldus spreker, er wonen nu ca. 14000 Europeanen, in Hollandia alleen al 6000. In de laatste kwarteeuw hébben grote expedities on derzoekingen verricht en zijn diep de binnenlanden ingedrongen. Aangezien de bodem petroleum, steenkool en ook goud bevat, worden onderzoekingen in gesteld naar mogelijkheden van mijn- bouwkundige aard. Op bescheiden voet worden er ook proeven met kolonisatie van Europese landbouwers genomen, (ten N.W. nabij Manokwari en in het N.O. nabij de Humboldtbaai. Stenen tijdperk Door genoemde expedities is aan het licht gekomen, dat vele stammen nog in het stenen tijdperk leven. Spreker toon de verschillende gebruiksvoorwerpen, o.m. een stenen bijl. Deze stenen (chlo- ro meloniet) worden gevonden in de bed ding van een rivier en kunnen scherp De classis Am^sterdam heeft zich be raden over aankoop van een pand te Leiden, dat als rusthuis voor ouden van dagen zou kunnen dienen. Een commis sie werd benoemd, die een volgende ver gadering rapport zal uitbrengen. LEGERPREDliCANTEN Momenteel zijn er 89 legerpredikan ten. Hiervan behoren er 48 tot de Ned. Herv. Kerk, 32 tot de Geref. Kerken; 4 Geref. Kerken (art. 31); 2 Chr. Geref. en van de Ev. Luth. Kerli, de Rem. Broe derschap en Baptisten ieder 1. worden geslepen. Er bestaat een leven dige handel in! De Papoea heeft daar voor zijn vertrouwensmannen onder de verschillende stammen, die ieder weer hun eigen taal spreken. In totaal zijn er op Nieuw Guinea 60 a 70 talen (geen dialecten). Thans komt men door verde re ontwikkeling met het gewone laag- Maleis met elkaar in contact. Afwijkend mensenras De Papoea's zijn een van het Maleise ras geheel afwijkend mensenras. In het centrale bergland ontdekte men in 1909 een zeer klein ras; de bergpapoea's zijn echter geen nomaden. Ze blijven waar ze zijn. In dit onhergbzame gebied kan niemand hen benaderen; ze hebben dan ook geen strijd met andere stammen, maar leven rustig. Deze kleine mensen hebben een hoge graad van landbouw ontwikkeling. Dat moet ook wel ze zijn geheel op zichzelf aangewezen. Een expeditie die in 192223 dwars door dit land is getrokken heeft er twee jaar over gelopen! Voor 6 schelpen een vrouw De heer Hokke vertelde interessante dingen over de levenswijze van de Pa poea's. Hun betaalmiddel bestaat uit een speciaal soort zeldzame schelpen. Voor 1 schelpje loopt een Papoea een hele dag in een expeditie mee. Voor 2 schelpjes wordt een blik van het hoofd- voedsel geruild (grote zoete aardappels) voor 8 schelpjes koopt men een varken tje. En voor zes van die schelpjes krijgt de schoonzoon van zijn schoonvader de vrouw die hij begeert! De Amerikanen, hebben ter gelegen heid van een expeditie de geldmarkt eens in de war gestuurd, door balen vol van deze schelpen in het binnenland te brengen. Het binnenlands bestuur had toen alle moeite dit weer in goede ba nen te leiden. Vogel-eiland Groot wild is, er niet op Nieuw Gui nea, wel is het rijk aan vogels. Men vindt er de paradijs vogels en veel pa pegaaien. Deze vogels kwamen op de rijst af, die er werd geteeld waartegen extra middelen moesten worden geno men. Rijstbouw blijkt er best te gedijen; per ha kan er 3% ton worden geteeld. Nieuw Guinea kan dus selfsupporting worden t.o.v. de voedselvoorziening. Een ander project is de verwerking van copra, afkomstig van de kokos palm. Langs de Noord- en Zuidkust worden hele bossen kokospalmen gevon den. Sinds vorig jaar is er ook een scheeps werf in Monakwari en vlakbij een fa briek voor houtbewerking. Er wordt prima ijzerhout gevonden, dat geweldig hart is en dienen kan voor het bouwen van steigers en huizenbouw. Langs de Geelvinkbaai groeit de aga- tis; slanke bomen van 30 a 40 m hoogte. Hier tapt men het hars vanaf, dat veel geld opbrengt. Het hout is later ge schikt voor papier, cellulose en fabri cage van lucifers. Ook olie en goud Op Australisch Nieuw Guinea wordt geen druppel olie gevonden maar wel op Nederl. Guinea. In het Sterngeberg te vermoed men dat er ook goud zit en bij Horma zit veel steenkool. Er liggen hier dus nog grote mogelijkheden voor ontginning. Ontwikkeling In Hollandia poogt men zoveel moge lijk Papoea's aan te trekken, die wor den opgeleid voor binnenlands bestuur der. Op lagere middelbare, en am- bachtsscholen leren ze met veel ambitie. De Papoea is intelligent, vriendelijk en staat eigenlijk over niets verwonderd. Nieuwe dingen, electriciteit, mechane- rieën enz. vinden ze heel gewoon, en ze stappen rustig in een vliegtuig. Wat de medische zorg betreft wordt er de strijd aangebonden tegen malaria en framboesia. Er is ook vrij veel le pra. De injecties met penicilline blijken er best te helpen. Er worden teams op geleid voor bestrijding van deze ziek ten. Mooie films We kregen enige films te zien, o.m. over de medische zorg, verder hoe de jonge Papoea's in verschillende bedrijfs takken worden opgeleid, ook in de land bouw, bosgebied enz. De derde was een Amerikaanse propaganda-kleurenfilm, waarop de ontwikkeling van het gebied was waar te nemen, ook de riten en ^volksgebruiken. De Papoea moet niets hebben van iets dat Oosters is, behalve dan dat ze Chinezen verdragen, die er hun toko's hebben. Van de Indonesiërs moeten ze zeker niets hebben! Het was een bijzondere mooie avond voor het Wetenschappelijk Genoot schap, te meer daar Nieuw Guinea thans in het brandpunt van de belangstelling staat. De spreker die een zeer vlot cau seur bleek te zijn en een rijke ervaring van dit Nederlands bezit bleek te heb ben, had van de voorzitter een harte lijk dankwoord te aanvaarden, wat met een applaus werd beloond. Wij voegen er aan toe dat het zou te betreuren zijn, wanneer dit mooie land te geef komt aan Soekarno en consor ten! Op het ogenblik kost dit land de Nederlandse Staat nog circa 60 miljoen per jaar, maar wat betekent dit t.o.v. de grote mogelijkheden die er liggen? En Australië zal er zeker niet op ge brand zijn dat Indonesië het inpikt en daardoor de buurman wordt! De volgende lezing voor het Genoot schap zal door Dr. Stoel worden gehou den, over de gevaren van ioniserende stralen. Daaropvolgend zal een mede werker van de Rotterdamse Courant spreken over Amerikaanse literatuur. Al heeft U nog zo'n haast, gun ieder, als het hem toekomt, zijn voor rang. Verkeer rechtdoor gaat voor op dezelfde weg. De automobilist moet hier dus de fietser op het rijwielpad laten voorgaan. Maar dat is toch niet op dezelfde weg? Jawel, een fietspad zoals dit, naast een weg, wordt als een deel daar van beschouwd. Copyright Verbond voor Veilig Verkeer OOLTGENSPLAAT Vrijdagavond omstreeks 5.30 uur is een bus van de R.T.M, waarin 25 meis jes waren gezeten die werkzaam zijn op de „Victoria" te Dirksland van de Kra- nendijk onder Oude Tonge van de dijk in een sloot gereden. Nabij de hofstede van landbouwer J. C. de Wit zou de chauffeur van een oprit de weg inrij den en daarbij schoot de bus door zijn remmen heen. Gelukkig gebeurden er geen persoonlijke ongelukken, wel wa ren er vele meisjes nat, maar zij kon den allen per auto naar huis worden gebracht. De zelfde avond is de bus nog op het droge gebracht. Uienveiling dinsdag 18 februari 1958 Grove 11.62—13.—; middel 14.------14.25 drielingen 10.99, picklers 20.17. Aanvoer 82000 kg. Op dinsdag 25 febr. a.s. des nam. 2.30 uur, zal in.Hotel Spee te Sommelsdijk voor de C.B.T.B afd. Flakkeè een lezing worden gehouden door de heer B. He ringa, directeur van de Binnenlandse Economische Landbouwaangelegenhe- den. Het onderwerp is getiteld: „Land bouwbeleid in een zakboekje." Voor de afd. West Flakkee der C.B. T.B. zal a.s. vrijdagmiddag 2 uur in de Oude School te Ouddorp komen spre ken de hoogedelgestr. heer B. W. Bies heuvel, lid van de Tweede Kamer met als onderwerp: „Het werk van de C.B. T.B. en het Landbouwschap." Dit onderwerp is gekozen omreden er over 't algemeen nog veel onkunde be staat over het „Landbouwschap".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1