De ouderdom en haar problemen 30e Jaargang Russische slaapmachine Ged. Staten wijzer dan de Kroon Koningin brengt winter vakantie door in Zwitserland Vrachtauto ramt huis te Middelharnis 5chmmmel^t Jaarvergadering SpeeltuinverenÊging Rotterdamse Droogdok Mij Grootste smeedpers van Nederland Afzet en prijsvorming consunnptie - aardappelen Centrale Telling Middelharnis Dinsdag 4 februari 1958 No. 2669 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vsrsch^nt twesmaal per week: dinsdag- en cr^dagavonti ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In de herfst van 1957 heeft de Neder landse Vereniging voor Gerontologie in Rotterdam een vergadering gehouden, waarop verschillende interessante inlei dingen zijn gehouden. Een er van was van Drs. T. van den Brink, Hoofd van de afdeling Algemene tellingen en bevolkingsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek die sprak over: „enkele statistische aspecten van het bejaarden vraagstuk". „In Protestantse Ziekenzorg" kwam van deze lezing de volgende samenvat ting voor: Het vraagstuk der bejaarden heeft na de laatste oorlog in steeds sterker mate de aandacht verkregen. Daarmee is ook de behoefte gegroeid aan een zo exact mogelijke oriëntering over omvang, groei, samenstelling en levensomstan digheden van deze groep van de bevol king. Op dit ogenblik telt onze bevolkmg ca. 950.000 personen van 65 jaar en ouder, d.i. S.G'/o van de totale bevolking en bijna 16"/o van de bevolking van 20— 64 jaar, terwijl met een verdere toene ming van deze percentages voor de toe komst rekening moet worden gehouden. Deze z.g. veroudering of vergrijzing van onze bevolking is o.m. veroorzaakt door de belangrijke vermindering van de sterfte. Terwijl bij de sterfteverhou- dingen van 100 jaar geleden van elke honderd levendgeborenen maar vijf en twintig de 65-jarige leeftijd bereikten, overschrijden, blijkens de sterftetafels 1953—1955, thans niet minder dan vijf en zeventig van elke honderd levend geborenen de grens van 65 jaar. Ook boven deze grens zijn de sterftekansen verbeterd; 100 jaar geleden bereikten van de honderd personen van 65 jaar, maar twintig de leeftijd van 80 jaar, thans dubbel zoveel, nl. vijf en veertig. De meest regelmatige en volledige in formatie over de bejaarden heeft be trekking op de oorzaken, waaraan zij komen te overlijden. Voor een inzicht in tal van vraagstukken deze groep der bevolking rakende, zijn echter meer ge gevens noodzakelijk en zal men in de eerste plaats de omstandigheden der le venden moeten bestuderen. Dit geldt bijv. bij beantwoording van de vraag of de leeftijdsgrens van 65 jaar, waarbij men tegenwoordig vrijwel automatisch tot de bejaarden gaat behoren, wel juist is of wijziging behoeft en indien dit laatste het geval is, in welke richting verschuiving moet plaats vinden en of daarbij van een algemene voor een ieder geldende grens sprake moet zijn. Bij de volkstelling van 1947 is al ge bleken, dat nog 52''/o van de mannen van 6569 jaar en 24<'/o van de mannen van 70 jaar en ouder een beroep uit oefende. Hier zijn tal van vragen. Was hier sprake van noodzaak of van vrije wil? Voorts zou men ten aanzien van degenen die géén beroep meer hebben, willen weten of zij automatisch zijn uit gevallen door het bereiken van de leef tijdsgrens en in hoeverre zij ook niet meer in staat zijn een beroep uit te oefenen. Een ander van belang zijnd verschijn sel is nog, dat de verbetering der le venskansen ook tot een langer samen blijven van gehuwden heeft geleid. Bij splitsing naar burgerlijke staat behoort thans de meerderheid (55''/o) van de per sonen van 65 jaar en ouder tot de cate gorie gehuwden. 50 jaar geleden vorm den zij nog een minderheid (45"/d). Deze verschuiving is o.m. van laelang voor het vraagstuk van de huisvesting van de bejaarden. Omtrent de woon wijze van bejaarden zijn bij de Alge mene Woningtelling van 1956 verschei dene gegevens beschikbaar gekomen. Van de toen getelde rond 900.000 per sonen van 65 jaar en ouder waren 365.000 nog hoofd van een huishouden. Van deze huishoudens woonden er 290.000 alleen in 'n woning. Ook van de rond 140.000 nog zelfstandig levende in dividuele personen van 65 jaar en ouder woonde een groot deel (bijna de helft) nog alleen in een woning. Voorts waren 120.000 bejaarden opgenomen in een an der huishouden, overwegend bij ver wanten. Een kleine minderheid van de bejaarden (ca. 50.000) leefde in gestich ten. Uiteraard zouden nog andere pun ten kunnen worden genoemd, waarom trent statistische gegevens beschikbaar zijn. Dit neemt niet weg, dat zonder meer kan worden opgemerkt, dat een statistische waarneming van de groep bejaarden tot dusverre nog maar frag mentarisch en in onvoldoende mate heeft plaats gevonden. Daarom dient dit statistisch onder zoek zoveel mogelijk te worden gesti muleerd. Alleen dan is een zo juist mo gelijk beeld te verkrijgen van de feite lijke situatie, welke het noodzakelijke uitgangspunt moet vormen voor het treffen en efficiënte maatregelen en bij het bepalen van prioriteiten, een en an der zowel in het belang van de bejaar den als van onze maatschappij als ge heel, Russische geleerden werken aan een elektrische slaapmachine, die de hoe veelheid slaap waaraan een mens be hoefte heeft tot twee uur per dag zal kunnen verminderen. Aldus een be richt van radio Moskou. De machine werkt met ultra korte golven, waarvan de frequentie over eenstemt met de moleculaire werking, die de vermoeidheidsstoffen, overdag gevormd in het menselijke lichaam, af breekt. Tengevolge van de gelijke fre quentie vernietigt de machine de gif ten, aldus de Russische zender. De raad van de gemeente Oldenbroek heeft bij een raadsbesluit 1500.sub sidie toegekend aan een carnavalsver eniging, die ten doel heeft een carna valsoptocht te organiseren om daarmee vreemdelingen te trekken. Gedeputeer de Staten van Overijssel hebben dit raadsbesluit niet goedgekeurd uit over weging, dat voor dergelijke verenigin gen behoort te gelden, dat ze zich be wegen binnen de grenzen van haar fi nanciële mogelijkheden. De gemeente Oldenzaal kwam van dit besluit in beroep bij de Kroon. De Kroon heeft thans aangenomen dat het gemeentelijk belang door het geven van deze subsidie, dat de positie van Olden zaal zeer wel toelaat, kan worden ge diend. Het oordeel hierover staat al lereerst aan de raad der gemeente. Met vernietiging van het besluit van Gede puteerde Staten heeft de Kroon alsnog het raadsbesluit goedgekeurd. De financiële positie van de betrok ken gemeente laat het subsidiëren van een carnavalsoptocht wel toe, zo is het oordeel van de Kroon. Door een carnavalsoptocht kan het gemeentelijk belang worden gediend. Zeker in de zin van het aantrekken van wat vreemdelingen, dat dan toch uitsluitend een stoffelijk en financieel belang van de neringdoenden zal zijn. Zo oordeelt de Kroon. Ons inziens is het besluit van Gedeputeerden van Overijssel verstandiger. Dergelijke ver enigingen moeten blijven binnen hun financiële mogelijkheden. M.a.w. ze moeten het zelf maar betalen als ze dergelijke dingen organiseren. En geen beroep doen op de gelden van de be lastingbetalers. Vaak is het cultureel belang in het geding. In naam van cul turele belangen worden licht subsidies verantwoord geacht. Maar hier gaat het niet om culturele waarden, alleen om een carnavalstocht. Dat is toch moeilijk van culturele waarde te achten. Daarom grijpt de Kroon naar het ma teriele, naar het stoffelijke. En met de opmerking dat de raad het beter kan bezien dan Gedep. Staten. Geen vleiend oordeel voor Ged. Staten. Als dat zo is waarom worden dan Ged. Staten met het toezicht op de gemeenten belast. Het komt ons voor dat om meer dan één reden het oordeel van Ged. Staten van meer wijsheid getuigt, dan het oordeel van de Kroon. De Koningin is zaterdagavond te 18.36 uur van het station Utrecht met enige vrienden vertrokken naar Grindelwald in Zwitserland voor een wintersportva kantie van 14 dagen. Prinses Irene zal gedurende 1 week aldaar bij haar moe der verblijven. De Koningin is zondag te Grindelwald aangekomen. Dinsdagmorgen kwam een grote, ledi ge vrachtwagen van de fa. W. Scherpen- zeel Zoon, Fouragehandel te Vianen van^ de zijde van de Kaai de Nieuw straat in gereden en ramde de patat zaak van de heer M. Appel, op een wij ze, dat dit huis zo wat op instorten staat. Het was een tamelijk lange vracht wagen, die bij het indraaien in de Nieuwstraat eerst'een leegstaand huis op de bocht moet hebben geraakt en daarna een ijzeren paaltje zo ongeveer op de stoep van slagerij Wielaart. Het voorwiel en de as van de wagen kreeg tegen dit paaltje zulk een klap dat het wiel afknapte. De wagen schoof toen door de muur van de patatzaak van de heer Appel, waardoor de voorgevel werd ingeduwd, en geheel vernield. De schade aan dit huis is enorm groot. Over het trottoirtje bij fa. Wielaart is meestal een tamelijk vQetverkeer; ge lukkig liep er op dat moment niemand. Anders waren er doden gevallen. O, die paaltjes! Wij blijven vanzelfsprekend buiten de oorzaak en schuldvraag, maar willen hier toch even opmerken, dat die ijze ren paaltjes in de Nieuwstraat, in de loop van de tijd een geweldige schade aan auto's hebben gebracht. Er zijn al heel wat spatborden in elkaar gereden en laatst is er zelfs een tractor mee ge kraakt. Men vindt dergelijke storende ver- keersobstakels nergens in Nederland. Laatst is er een weddenschap aange gaan, om ergens in ons land een plaats aan te wijzen, waar men in een derge lijke nauwe straat om de zoveel meter een ijzeren paal vindt. Men moet zo'n plaats niet hebben kunnen vinden. Voor de huizen aldaar mag het een beveiliging lijken, met dit geval''ziet men dat dit ook niet helpt. Het wordt dus wel tijd dat hier de nodige aan dacht aan wordt geschonken. DIRKSLAND Wedstrijd E.H.B.O. Op zaterdag 22 februari a.s. hoopt de vereniging E.H. B.O. afd. Dirksland deel te nemen aan de kringwedstrijd te Middelharnis. Ver leden jaar wist de vereniging beslag te leggen op de wisselbeker en behaalde de leider een Ie prijs. A.R. Kiesvereniging. A.s. donderdag 6 febr. hoopt de,A.R. kiesvereniging te vergaderen. Aan de orde is candidaat- stelling voor de gemeenteraad. De ge meentebegroting 1958 door J. H. Best- man en bestuursverkiezing. Aanvang 7 uur. Studievereniging. Lezing ds. H. van Gïlst. Vrijdagavond 7 uur hoopt de stu dievereniging der S.G.P. te vergaderen. Ds. H. van Gilst zal dan een lezing houden over de Jehova-getuigen. Be langstellenden zijn hartelijk welkom! Burg. Stand. Geboren: Catholijntje, I dochter van A. v. d. Velde en J. Me lissant, Cornelia dochter van P. van Oostenbrugge en D. Orgers. 'Oprichting afdeling van de Chr. Me taalbedrijfsbond. Nadat men verleden jaar een correspondentschap van de Christelijke Metaalbedrijfsbond had in gesteld te Dirksland-Melissant, is men er nu toe overgegaan dit correspondent schap om te zetten in een afdeling. Op de oprichtingsvergadering, welke, op 30 januari j.l. plaats vond, werd een bestuur gekozen, wat er als volgt uitziet A. Hameete, Korteweegje 23 te Dirks land voorzitter, C. Lugtenburg, Straat- dijk 44 te Dirksland secretaris-penning meester; T. Grootenboer, Kraaijense- dijk 29 te Melissant 2e penningmeester en propaganda-secretaris. De afdeling telt momenteel 23 leden, maar het ledental is zeker nog voor uit breiding vatbaar. V/anneer elke Prot Chr. werknemer in de metaalindustrie lid wordt van de ze organisatie, zal deze afdeling spoe dig het dubbele aantal leden tellen. STELLENDAM Legger der wegen. B. en W. der ge meente Stellendam, brengen ter kennis, dat een exemplaar van het door hen ingevolge het bepaalde bij de wegen- wet opgemaakte ontwerp van de Ie wij ziging van de legger van de wegen op 4 februari 1958 op de secretarie der gemeente is nedergelegd. Het ontwerp ligt aldaar van dien dag tot 11 maart 1958 voor een ieder ter inzage. Bezwaarschriften tegen het ontwerp worden bij burgemeester en wethouders ingedien en worden bij het ontwerp voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften kunnen worden toe gelicht en bezwaren kunnen mede wor den ingebracht in een zitting van het college van b. en w. of van een door hen uit hun midden benoemde commis sie. Deze zitting zal worden gehouden in het gemeentehuis op 11 maart 1958, des morgens 11.00 uur. Na de vaststelling van de legger is de openbaarheid van de weg en de ver plichting tot onderhoud van de weg vastgelegd. Wijziging van onjuiste ver meldingen te dezer zake kan dan nog slechts door rechterlijk vonnis bewerkt worden. B. en w. nodigen belanghebbenden daarom uit, zich ervan te overtuigen, of het ontwerp naar hun mening geen onjuistheden bevat en, zo ja, daartegen binnen de daarvoor gestelde termijn bezwaren in te dienen. OUDDORP Kerkdienst. In de Herv. Kerk alhier wordt a.s. woensdagavond een predika tie gelezen. Rattenplaag wordt met kracht be streden. Het gemeentebestuur en de ge zamenlijke polderbesturen van Ouddorp Z.H. richten zich tot de gehele bevol king om zo spoedig een einde te hel pen maken aan de heersende ratten plaag. Deze ongewenste gasten, die zowel voor de landbouw alsmede met het oog op de volksgezondheid (overbrengen van besmettelijke ziekten enz.) zeer onwel kom zijn, moeten zoveel mogelijk ver delgd worden. Voormelde besturen doen daartoe een dringend beroep op elke burger, om in de komende 14 dagen op alle daarvoor geëigende plaatsen rattenvergif uit te leggen. Dit vergif is verkrijgbaar bij de plaat- Een 70-jarige lezer uit Nieuwe Ton- ge meent dat ik de vorige keer te scherp met de pen geweest ben, toen ik over het spek-overschot geschreven heb. Dat bemerk ik tenminste uit de brief die hij me schreef. Hij vindt het een zegen dat een kind evenals in zijn jonge ja ren niet meer naar de winkel moet om een half pond Amerikaans spek „op de pof", waarmee het gezin dan een hele week moest rondscharrelen. Laat deze oude vriend gerust zijn, want Schram verlangt ook helemaal niet terug naar die tijd. Ik herinner me niet daar in mijn stukje ook maar in het minst op gezinspeeld te hebben. Ik constateerde slechts dat men het spek en vet niet meer kwijt kan en men met de over schotten geen raad weet. Dat houdt toch niet in, dat men ieder geen lekker stukje vlees zou gunnen. Het gaat er maar over, dat ons volk ondanks dat het in staat is om vlees te beta len, een lekker stukje gebakken spek als toespijs niet op prijs stelt. Schram lust het graag en als we alle maal af en toe een pondje kochten, zou de voorraad wel behoorlijk slinken. Het zal toch de vraag zijn, of het publiek volop vlees zal kunnen blijven eten, nu de bestedingsbeperking zich al meer en meer doet gevoelen. Want het vlees is peperduur en als men elke middag een behoorlijk stukje op het bord wil heb ben, moet'ei- diep in de portemenee ge tast worden. Waar de tering naar de nering gezet wordt, is het niet altijd mogelijk om vlees bij de vleet te eten, al gunnen we dat iedereen! Het is weer 1 februari geweest. De datum die ons herinnert aan de vrese lijke ramp, die ons land in 1953 trof. Onze gedachten gaan dan weer terug naar die rampnacht toen ook ons eiland door de golven werd overspoeld. De el lende die toen over ons kwam staat ons op die gedenkdatum weer helder voor de geest. En bij velen welt weer de droefheid op in het hart om het ver lies van dierbare panden, die in de vloed het leven lieten. Wat leven we toch snel over al die dingen heen! En hoewel het verlies aan mensenlevens nooit is te vergoeden, mogen we toch nog dankbaar terugzien op de hulp, die ons zo spontaan van alle zijden gebo den werd. Die hulp kwam uit het hart van heel het Nederlandse volk en sloeg over naar andere landen, die zich grote financiële offers getroostten om ons te helpen. Waaruit ik meteen even wil constateren, dat er bij zo'n daadwerkelij ke hulp geen puzzles of goed-zo-acties te pas behoeven te komen om de beur zen te openen. Honderd zeven en der tig miljoen gulden vloeide er in de kas van het ijlings opgerichte Nationaal Rampenfonds. Een bedrag om van te duizelen! Hiervan werden de getroffe nen op alle mogelijke manieren gehol pen, waarmee tot heden een bedrag van 134 miljoen gulden gemoeid was. Door deze grote offergezindheid werd enorm veel leed verzacht. Als we bij die cijfers nog tellen wat de Zwitsers, de Zweden, de Italianen en de mensen uit Noorwegen hebben gedaan, dan is het na 5 jaar nog om even stil van te worden. De naam „Radda Barnen" be hoeft slechts genoemd te worden en we weten allen wat die ook voor ons eiland te betekenen heeft. Wie had in de eerste dagen na de ramp durven denken dat er zoveel hulp geboden zou worden. En dat 5 jaar na die verschrik kelijke nacht de sporen van het alles vernielende water bijna geheel zouden zijn uitgewist. Ieder die over de -troos teloze watervlakte keek en de verwoes tingen overzag die de golven hadden aangericht, vroeg zich af, of dit ooit nog wel terecht zou komen. 150.000 ha kost baar land onder water, tienduizenden gebouwen geheel vernield en zwaar be schadigd; 25.000 koeien en 1500 paarden verdronken, om nog maar niet te spre ken van het kleine vee, het zag er alles onoverkomelijk uit. Daarbij de talloze gaten in de dijken, waardoor het water elk tij vrij spel had, het was om moe deloos bij de pakken te gaan neerzit ten. Toch werd de hand aan de ploeg geslagen. De dijken werden gedicht, zij het op sommige plaatsen met enorme krachtsinspanning en na korter of lan ger tijd kwam het land weer droog. Veel spoediger dan verwacht was gaf dit weer zijn vruchten en wie thans in de zomer de eilanden bezoekt, kan zich niet voorstellen, dat al die vruchtbare akkers nog betrekkelijk kort geleden zo bedorven waren door het zoute wa ter. Ons allen past wel ootmoedige dank aan Hem, die al de arbeid tot herstel van wat verloren ging, nog wèl deed gelukken! En nu, na vijf jaren, heeft de rechter nog te maken met de naweeën van de ramp. De dijken aan de Zudizijde van Flakkee eisten een onmiddellijk herstel en dra verscheen de „Ahoy", onze groot ste zandzuiger op de Grevelingen om zand en klei te baggeren voor dit her stel. Daarbij werd uit het oog verloren of men heeft het niet geteld dat er schade werd aangericht aan de mos selpercelen, die daar door de Bruinisser vissers waren gepacht. Er werden in deze percelen, waarop mosselen waren gezaaid, geulen gebaggerd, zodat de op brengst verloren ging en tamelijk veel schade werd geleden. Een aantal mos selkwekers eisten schadevergoeding, welke tot hun tevredenheid werd afge wikkeld, maar er waren er ook, die een nieuwe eis tot schadevergoeding indien den. De Sommelsdijkse kantonrechter ver klaarde in 1954 hun vorderingen op de Staat ontvankelijk, maar in 1955 was de Rotterdamse rechtbank in hoger iTeroep een andere mening toegedaan. Nu heeft deze kwestie weer voor de Haagse rechtbank gediend en zal op 12 febru ari uitspraak worden gedan. De mossel kwekers verkeren nu in spanning wie er gelijk zal krijgen: de Staat of zij. Zo ziet men dat de snelle hulp aan Flak kee ook nog weer een nasleep heeft ge had, waar wij achter de hoge nieuwe dijken geen flauw begrip hebben! SCHRAMMETJE selijke leveranciers, die daartoe zijn of zullen worden ingelicht. Ook het gemeentebestuur en de pol derbesturen zullen de bestrijding ter hand nemen, terwijl met de leiding van deze aktie is belast de heer C. Sperling Dzn., Oudelandseweg 36 alhier, waar al le gewenste inlichtingen zijn te verkrij gen. NIEUWE TONGE Ernstige val. Mej. de wed. Rozen- beek-Bakelaar had het ongeluk zo ern stig te vallen dat zij haar been brak. Medische hulp achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Dirksland noodza kelijk. Tijdrede. D.V. donderdag 6 febr. a.s. hoopt de eerw. heer A. de Redelijkheid van Ouderkerk a.d. IJssel een tijdrede te houden in Ons Dorpshuis. Aanvang 7 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ouderavond. Donderdagavond zullen de ouders en belangstellenden van de O.L. School hun jaarlijkse ouderavond houden. Aanvang 7 uur. DEN BOMMEL Verfceerscursws. Bij voldoende deel name wordt op maandag 10 februari 1958 begonnen met een verkeerscursus te geven in het verenigingsgebouw van de Herv. Kerk aan de Vporstraat. Aan vang 20.30 uur. Deelnemers kunnen zich opgeven bij onderstaande personen: A. C. van Dijk, Stoofhoek 15, J. P. Geluk, 4e Dwars straat 14, C. Brand, Postcommandant Rijkspolitie. Kosten 2.50 (kosten huur gebouw, diploma en boekwerk.) Burg. Stand. Overleden: B. Jonge ling, oud 76 jaar, echtg. van L. Mossel man; J. P. H. Polie, oud 74 jaar, echtg. van E. van Hassent. J.l. zaterdagmiddag was de speeltuin- jeugd van den Bommel in grote getale opgekomen om de jaarlijkse filmmid- dag bij te wonen in het verenigingsge bouw. Deze middag staat telkenjare in het middelpunt van de belangstelling van de jeugd, mede omdat deze film gratis voor hen vertoond wordt en ze tevens een tractatie krijgen. Ook nu was het gebouw weer eivol en het be stuur kan dan ook op een zeer geslaag de middag terugzien, 's Avonds om 7 uur werd de jaarvergadering van de vereniging gehouden waarvoor ook rui me belangstelling was. Als proef werd dit jaar deze jaarvergadering gecom bineerd met de filmavond. De voorzitter, dhr. J. A. Jongeling opende met een hartelijk welkomst woord tot de aanwezigen en bracht dank aan de plaatselijke middenstand, welke in ruime mate artikelen uit hun bran che beschikbaar hadden gesteld voor de verloting ten bate van de speeltuin. Spr. vergeleek het met een soort SUS- actie! De secretaris, de heer A. C. van Dijk las daarna de notulen van de vorige le denvergadering, welke onveranderd werd vastgesteld. Zijn jaarverslag was in optimistische toon, waaruit we me moreren dat de olieboUendag een" vol ledig succes was geworden. Het bezoek aan de speeltuin was ook goed en on gelukken hadden niet plaats. Mogen al le ouders beseffen dat het hun taak en plicht is om gezamenlijk de schouders te zetten onder het werk van de speel tuin tot groei en verbetering van de tuin en tot heil der kinderen. De heer P. J. Geluk deelde namens de controle-commissie mede, dat de boeken van de penningmeester punc tueel in orde waren bevonden. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer A. Janse hoorden we dat het de vereniging het afgelopen jaar goed is gegaan, want al zijn er da verende overschotten, toch is er iets overgehouden, terwijl alle rekeningen over het afgelopen jaar zijn betaald. Inkomsten: contributies 617.40, olie boUendag 125.10. Totaal 742.50. Uitgaven: tractatie kinderen 55.68 aanschaffing speelgoed 193.58 onderhoud en vernieuwing 300.62 contributies 40. drukwerk 10.51 diversen 94.30 Totaal 694.69 zodat er een batig saldo is van 47.81 hierbij reserve vorig jaar 991.92 Totaal saldo 1039.73 Tenslotte dankte spreker opzichter v. Dijk voor de vlotte inning der contri butie. 170 dagen is de speeltuin het vorig jaar geopend geweest, aldus tuinopzich- ter A. van Dijk, met een gemiddeld dag- bezoek van 47 kinderen, d.w.z. dat 8000 kinderen de tuin in 1957 hebben bezocht. Dit was iets minder dan vorig jaar, wat spr. weet aan A-griep, landarbeid en het slechte weer. Ongevallen waren er gelukkig niet te melden. Over gehoor zaamheid had spr. niet te klagen; men moet geven en nemen. Het noodpostkan- toor aangekocht door de vereniging, bleek een uitkomst bij koud of nat weer Spr. bracht dank aan die ouders welke blijk gaven waardering te hebben voor het speeltuinwerk, eveneens aan het bestuur voor de prettige samenwerking en hij hoopte dat 1958 voor de kinderen en de speeltuin een goed jaar mocht zijn. De aftredende bestuursleden mevr. v. Dijk-Witvliet, A. Janse en J..Zoon wer den bij acclamatie herkozen. De iÉilm „Emiel en zijn detectives" viel goed in de smaak c:i de trekking van de verloting'tijdens de pauze bracht velen met een blij gezicht thuis. Sinds enige tijd staat bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij een ^smeedpers, die de smeedstukken met een kracht van zesduizend ton kan be werken. Daarmee is deze pers de groot ste in haar soort in ons land en een van de grootste van Europa. Alleen bij de Fiatfabrieken te Milaan zijn nog sterkere persen in gebruik. Bij de outillage van de pers beho ren pompen, die een druk van 300 at mosfeer kunnen leveren aan de drie cilinders, waarin zuigers zitten die de pers op het werkstuk drukken. Om aan een druk van 500 atmosfeer te komen wordt nog een „multiplicator" toege past. Deze is een combinatie van twee cilinders met zuigers, waarvan de op pervlakken zich verhouden als vijf tot drie. Op de grote zuiger wordt een druk uitgeoefend van 300 atmosfeer, daar door wordt ook het water onder de kleine zuiger aangeperst en wel met dezelfde kracht, maar met een kleiner oppervlak, waardoor een hogere druk (kracht per oppervlakte-eenheid) ont staat. Men kan de drie cilinders van de pers enkel of in combinatie gebrui ken en men kan de drukmultiplicator al dan niet inschakelen. Zo is een rui me mogelijkheid voor regeling binnen wijde grenzen van de druk ontstaan. Deze smeedpers, een veertien meter hoog gevaarte, dat met toebehoren zelf duizend ton weegt en dus bijzon der zwaar moest worden gefundeerd, is aangeschaft met het oog op de moge lijkheid alle mogelijke voorkomende werkzaamheden aan schepen zelf te verrichten. Hierdoor hoopt de R. D. M. werk aan te trekken, omdat men graag zijn schepen laat repareren aan werven, die zelf alles kunnen verzorgen. Overi gens gebruikt men de grote pers, die een onderdeel is van een grote outilla ge, waarin o.m. een laboratorium zijn opgenomen, ook voor werk ten behoeve van andere ondernemingen. Hoewel door velen de exportvooruit zichten gunstig worden beoordeeld is de prijsvorming van consumptie-aard- appelen nog steeds onbevredigend en handhaaft het prijspeil zich reeds gerui me tijd op een niveau dat belangrijk ligt beneden de door de overheid rede lijk geachte maximum-telersprijs. Het Landbouwschap acht het dan ook niet gewenst, dat onder de huidige om standigheden op enigerlei wijze maat regelen zouden worden getroffen welke de afzet kunnen belemmeren. Hoewel van de aan exporteurs toegewezen con tingenten nog slechts een gering percen tage is gebruikt, heeft het Landbouw schap in een bespreking met de minis ter er toch op gewezen, dat bij het thans geldende prijspeil de contingen ten verder kunnen worden verruimd, zodat eventuele exportmogelijkheden door iedereen kunnen worden benut. Mede naar aanleiding van het on derhoud met de minister heeft het Landbouwschap er opnieuw in aan sluiting op bij schrijven van 20 decem ber 1957 gedane voorstellen bij het Produktschap voor Aardappelen op aan gedrongen op zeer korte termijn te over wegen op welke wijze het door het produktschap gewenst geachte systeem van export-contingentering zodanig kan worden gewijzigd en aangevuld, dat enerzijds het beoogde doel (nl. geen overschrijding van de gemiddelde te- lersprijs van in het voorjaar 18.5 cent) kan worden bereikt, doch anderzijds de mogelijkheid van stijging van het hui dige prijspeil tot een toelaatbaar geacht maximum niet wordt belemmerd. Ongevjone operatie. In Burgers Die renpark te Rhenen heeft de Velpse die renarts S. R. M. een ongewone operatie met goed gevolg uitgevoerd. Het was de directeur van het dierenpark opge vallen, dat het bijna volwassen jong van een reuzenkangeroe maar steeds in de buidel van het moederdier bleef. Toen hij een onderzoek instelde ,de poten staken tenslotteuit de buidel, bleek, dat een der lange achterpoten van het jonge dier geheel scheef vergroeid was. Amputatie tot aan het gewricht van de poot was nodig. De veearts heeft de operatie met goed gevolg verricht Nu huppelt het dier met anderhalve poot rond. Het kan wel niet zulke grote sprongen maken als zijn soortgenoten, maar de buidel van het moederdier heeft het niet meer nodig. OOLTGENSPLAAT Kerkdiensten Ger. Gemeente. A.s. donderdagavond 6.30 uur hoopt voor te gaan ds. H. van Gilst te Dirksland. A.s. zaterdagavond 7 uur student Hofman van Aalst (Gld.) Uienveiling van dinsdag 4 febr. 1958 Grove 12.73—12.61, middel 14.48—14.30 drielingen 14.16, picklers 21.18. Aanvoer 112.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1