fm De verjaardag van Prinses Beatrix Oude Tonge vlak na de ramp en nu na vijf jaar Buitenland Onze Kroonprinses wordt vandaag 20 jaar Meer dan een miljoen reizigers door de lucht over de Noordatiantische Oceaan 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE DE BEKERING Kurk waar de landbouw in de Z.W. kleistreken vaak op drijft. Termijnmarkt aardappelen K.L.M, aandeel toegenomen Vrijdag 31 januari 1958 No. 2668 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEUIARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 VerMchi^rtt tweemaal per week: dinsdag- en vri^dagacond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op maandag 31 januari 1938 werd Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard geboren. De eerste naam een naam vol symboliek: Zij die geluk brengt. En dan de namen van liaar beide groot moeders: banden met een roemrijk ver leden. Toen Koningin Juliana's eerste baby werd geboren, was dit niet alleen een groot nationaal gebeuren, maar het was ook een gebeurtenis van grote beteke nis voor de gehele wereld. Grote be dragen werden daarom door de buiten landse dagbladen uitgegeven om het nieuws over de eerstelingen van de jon ge Prinses, wier democratische levens wijze in alle Europese landen bekend heid had verworven, te vergaren. In Nederland en ver daarbuiten was grote vreugde, omdat men algemeen be sefte de grote betekenis, die de geboorte van deze Oranje telg had. Sinds door de Grondwetsherziening van 1922 Prin ses Juliana de enige gerechtigde tot de troon en de kroon der Nederlanden ge worden was, was heel de toekomst van de dynastie verbonden aan die ene vraag: zal er ooit een nieuwe Oranje telg geboren worden? Daarom was dan ook de vreugde bij hen, die verstonden wat de geboorte van Prinses Beatrix voor de voortzetting van de dyna.stie van het Huis van Oranje betekende, zo bijzonder groot. Daarom kon worden gezegd dat de blijde gebeurtenis van 31 januari 1938 een der allerbelangrijkste was sedert het koningschap van ons regerend Vorstenhuis op 16 maart 1815 werd gevestigd. De viering van de verjaardagen in het Koninklijk Gezin, betekent vreugde bij het Nederlandse volk. Natuurlijk vormt de menselijke factor, het meele ven met de vorstelijke groep van perso nen, die bij ons allen bekend en geëerd zijn, in die vreugde een belangrijk deel. Maar het meeleven is boven alles het meeleven van ons Vorstelijk Huis waar aan de Kroon der Nederlanden consti tutioneel is verbonden. Dit wil niet zeggen, dat het nationaal gevoel van blijdschap eigenlijk uitdruk king is van pure staatsrechtelijke ver bondenheid, welke ook nog even een andere snaar in de ziel des volks be roert. Want de verbondenheid van Vor stenhuis en volk ligt in Nederland veel dieper. Ze wortelt in een historie, waar- m Vorstenhuis en volk zó één zijn ge weest als nergens elders ter wereld ooit IS gebleken. Geen twijfel mogelijk het beste bed ONIIPEkKtl GAtANTII HAZilf AIRisKiN TE ZEVENBERGEN geinaakt.' Prinses Beatrix is voornemens in fe bruari 1958, vrij kort na haar 20ste ver jaardag, een officieel bezoek aan Suri name en De Nederlandse Antillen te brengen. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard brachten er in 1955 een bezoek, waarover nu nog wordt gesproken. Wij kunnen er zeker van zijn dat Prinses Beatrix met veel vreug de zal worden ontvangen. Het is wel niet haar eerste officiële optreden, maar dit bezoek zal tot één van de grootste belevenissen in haar leven gaan beho ren. Prinses Beatrix is onze kroonprin ses. Wij zijn blij dat Koningin Juliana betrekkelijk nog jong, krachtig het be wind voert en wij hopen eens haar zil veren regeringsjubileum te vieren. Maar wij verheugen ons dat de troonsopvolg- ster daar is; dat zij zelfstandig in het leven staat en zich voorbereidt op de taak die haar eens wacht. De aanwezig heid van onze kroonprinses is een nieu we bevestiging van ons echt nationaal koningschap, het samenbindend en een heid vormend element der natie, waar omheen zich elke partij, elke bevol kingsgroep, die de wet wenst te eerbie digen, kan scharen. Maar ook als troonopvolgster zal prin ses Beatrix zeer veel goed Nederlands werk kunnen doen, op het voetspoor van haar moeder en haar vader. Voor zover ons bekend is onze kroonprin ses een naar lichaam en geest kern gezonde jonge vrouw, met fijn gevosl, grote liefde voor hare ouders, trouw aan haar vriendinnen, spontaan en na tuurlijk in de omgang, scherpzinnig van geest en zelfstandig van oordeel, met blijde levenslust, terwijl zij bij de zwa re arbeid, die haar wacht, over een kos telijk gevoel van humor beschikt. Zij is opgevoed in de aanraking met de werkelijkheid, niet in de afgesloten eenzaamheid van het koninklijk paleis. Bij de snelle, veelvuldige ontwikkeling van ons land is koninklijke belangstel ling op velerlei gebied, in velerlei streek gewenst. En al zijn de Koningin en de Piins nog in de kracht van het leven, toch zal Prinses Beatrix vele der repre sentatieve plichten kunnen vervullen, nu door haar ouders met zo onbezwe- ken trouw waargenomen. Zij, met haar krachtige jeugd zal niet alleen gaarne een bezoek brengen aan Suriname en De Nederlandse Antillen, maar zij zal zich ook gaarne ongedwongen verplaat sen naar onze Noordelijke en Zuidelij ke, Oostelijke en Westelijke provmciën en aldus de band, die ons allen bindt, nauwer snoeren. Men behoeft er geen ogenblik aan te twijfelen of de natuur lijke hartelijkheid en de levendige, on geveinsde belangstelling der prinses zal hyar een plaats schenken in de harten dergenen met wie zij in aanraking komt En onze wensen gaan naar de ver jarende prinses. Moge, de Heeri^ haar sparen op haar reis naar ,,de West" en moge zij nog lang als onze „kroonprin ses" in ons midden leven, delende in onze nationale zorgen en vreugde, voor gaande in het veie goede, waarin zij k'.n voorgaan, bezielend door 'Ie friese moed en haar hoopvolle blijde jeugd, ons vertrouwen schenkend, dat zo God wil, een nationaal koningscha» ons ver zekerd is. P. BOM ambt. ter secretarie Ooltgensplaat, 25 jan. 1938. En uitgegaan zijnde, predikten zij, dat zij zich zouden hekeren. (Marcus 6.: 12) II. Gods Woord spreekt dan ook van een zich bekeren. De Dordtse leerregels zeg gen ook: De wil vernieuwd zijnde werkt nu zelf ook. Nu echter zal een bekering, die niet uit de wedergeboorte als vrucht opkomt hoogstens een zich wenden tot deugdbetrachting zijn. Daarom zal na drukkelijk de wedergeboorte als de wor tel van de waarachtige bekering moeten worden gepredikt en anderzijds de waarachtige bekering als hetgeen waar aan de wedergeboorte kenbaar wordt. Een wedergeboorte toch die niet in de waarachtige bekering openbaar wordt is niet anders dan een waanvoorstelling, waarmede vandaag aan de dag duizen den zich bedriegen voor de eeuwigheid, die van wedergeboorte dromen, die niet door de bekering kenbaar wordt. Laten wij daarvan overtuigd zijn en ons en de onzen verre houden van al zulke leringen, waarvan het zogenaamde Christendom in onze dagen vervuld is en waarin men de hoorders spreekt van een wedergeboorte, die men veronder stelt aanwezig te zijn. Ook deze leer heeft zijn tienduizenden reeds versla gen; Ook is het niet waar dat men van wedergeboorte spreken kan, welke eerst na vele jaren de vrucht van bekering dragen zou. Daar waar de wedergeboor te plaats vindt als een onnaspeurlijke en onverklaarbare en wonderlijke wer king van God de Heilige Geest, daar zal deze onmiddellijk gevolgd worden door hetgeen wij bekering noemen en openbaar worden in de eigenschappen van de bekering. Een mens zal nimmer door de wetenschap van zijn wederge boorte waarlijk kunnen getroost zijn wanneer hij niet voortbrengt de vruch ten van de bekering. Dit hebben wij ook in onze tijden wel vast te houden, waar het leven van Gods Kerk zozeer verdonkerd is en velen wel heel gewich tig van wedergeboorte spreken maar het met de vruchten daarvan maar al te licht nemen. Ook deze gedachten strij den met de onbedriegelijke regel van het Woord des Heeren. Deze bekering nu werd door de disci pelen gepredikt als noodzakelijk en de ze bekering is mogelijk door de genade Gods, daar ook deze vrucht van het Verbond der Genade een door Christus verworven goed is. Uit Zijn genadebe diening komt dan ook de bekering voort Nu is het voor ons allen hoogstnood zakelijk om onszelf te beproeven of de waarachtige bekering in ons leven aan wezig is, waaruit de wedergeboorte blijkbaar wordt en waarin de troost van Gods kinderen is. Om onszelf nu in dit opzicht te toetsen moeten wij verlegen zijn om de verlichting en besturing van de Heilige Geest. Hoe anders zullen wij onszelf beproeven. Zonder die Geestes- leiding in de weg der beproeving komen wij of lichtvaardig tot de ongegronde gevolgtreliking, dat wij de Heere toebe horen, of door twijfel en donkerheid ontkennen wij de verheerlijking van Gods Genade tot oneer des Heeren en tot schade van eigen hart. Niet alleen om Geesteslicht en-leiding moeten wij verlegen zijn in de zelf beproeving, maar ook om de zuivere maatstaf. Gods Woord onderricht ons dienaangaande. Nu leert ons dat woord, dat zelfs in al- lerheiligsten de overblijfselen van de zonde zijn. Als wij daarnaar ons eigen hart bezien, zo zullen wij niet op grond van die overblijfselen zeggen, dat de Heere nimmer in ons werkte, maar de vraag is of de zonde ons leed geworden is, ja ook of die overblijfselen ons ge durig doen zuchten, vanwege het Gods onwelbehagelijke van zulk een leven. O, Gods kind zucht hier geduriglijk, vanwege de zonde in hun hart en in hun leven, en daarom zal daar altijd weer plaats zijn voor bekering. Beke ring toch is een doorgaand werk, ja het zou een dagelijks werk moeten zijn. Wat zou het voorrecht groot zijn, wanneer die noodzakelijkheid veel beleefd werd en wij uit de nood gedurig tot God mochten roepen: Heere, bekeer mij dan zal ik bekeerd zijn. Bekeer mij van de boosheid mijns harten, van alles dat U niet behaagt, van mijn lauwheid, van mijn dodigheid, van mijn hoogmoed, van mijn zelfbedoeling, van mijn we reldzin, van mijn vleselijkheid, van mijn afkeer van het kruisdragen, van opstan digheid tegen de leidingen Gods in ons leven, van onze onwillgheid in het ver loochenen van onszelf. Ziet, daar lezer enige gedachten aangaande de beke ring, die zo noodzakelijk als weldadig is. Dat Gods volk de bekering veel be nodigde en daartoe de gemeenschap proeven mocht met Hem, in Wiens ge meenschap alleen de ware bekering plaats vindt. Door Hem te kennen in Wien de fontein der genade ontsloten is en in de gemeenschap met Hem te leven mogen Gods kinderen de gedurige be kering ontvangen. Waar deze bekering niet gevonden wordt moet het leven troosteloos zijn. Wat toch zal de mens baten, wanneer aanstonds de ontzag lijke eeuwigheid aanbreekt en de ware bekering gemist wordt. Hoe vreeslijk dan om te vallen in de handen van de levende God. De toe vlucht der leugenen zal in die dag ons ontvallen. Alle valse gedachten en ver onderstellingen zullen dan waarlijk ijdel blijken te zijn. O, lezer, indien ge dat wat Gods woord bekering noemt, nog mist in uw leven, roep dan de Heere aan, opdat ge niet eeuwige verschrik kingen als uw deel zult moeten ontvan gen. Ge kunt nog bekeerd worden. Nog mogen de dienaren van het Evangelie U prediken de noodzakelijkheid, maar ook de mogelijkheid der bekering. De fontein der genade is nog vol. Nog is er om niet te verkrijgen ook de genade der waarachtige bekering. Nog biedt de Heere door middel van de prediking des Woords deze genade aan. Make Hij Uw hart recht verlegen, opdat ge nog roe pende gemaakt worde, waar de deur nog niet op het nachtslot is. Jong en oud, en wie gé ook zijt, verenige ons de Heere in deze bede: Heere bekeer ons, dan zullen wij bekeerd zijn. R. Ds. A. Vergunst. De teelt van de suikerbieten is voor de kleistreken van Z.W. Nederland van zeer groot belang. De landbouw kan men,zich op onze .Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden moeilijk voorstel len, zonder de teelt van suikerbieten. Vooral in de jaren né 1870, tot aan de eeuwwisseling, ja tot aan de Eerste We reldoorlog was de verbouw van dit land bouwproduct van overgrote betekenis. Na de inzinking van de korenprijzen zo omtrent de zeventiger jaren van de vorige eeuw was de suikerbietenteelt) de verbouw, die de boeren overeind hield. In vele gevallen vormden toen de verleende voorschotten bij de bie tenbouw het benodigde bedrijfskapitaal voor de boeren om het land in het zaad te krijgen en de arbeiders uit te beta len. Boerenleenbanken waren in die tijd nauwelijks in hun opkomst. Na de Tweede Wereldoorlog werd de teelt van handelsgewas meer speculatief en werd de verbouw van suikerbieten vaak te ruggedrongen. Maar ook hierin schijnt weer een kentering te komen. De verbouw van granen en peulvruchten is niet zodanig lonend, dat de landbouw er op be staan kan. Voor vruchtwisseling on misbaar, maar nauwelijks de kostprijs dekkend zit er te weinig rendement in om de boerderij vooruit te brengen. De verbouw van handelsgewassen heeft in de voorbijgegane jaren ook veel teleur stelling gebracht. Geen wonder, dat de teelt van suikerbieten aan aantrekke lijkheid gewonnen heeft. Daar zit hoofdzakelijk door flinke op brengsten nog de meeste muziek in. En de teelt is uitermate arbeidsinten sief. Met een brede zoom van aanver wante bedrijven, die er revenuen aan ontlenen. Zo b.v. de schipperij en het toenemende vervoer met vrachtauto's. In de landbouw is het vet er af. De hoogconjunctuur is al een paar jaar op retour. Geen wonder, dat de teelt van suikerbieten als vanouds weer de kurk vormt of gaat vormen waar de land bouw op drijft. Woensdagavond j.l. heeft in Hotel Spee te Sommelsdijk een contactavond plaats gehad, belegd door het make laarskantoor G. de Vries Zonen te Amsterdam, over de in december j.l. opgerichte termijnmarkt in aardappe len. Er was grote belangstelling voor, zowel van de zijde van de telers als van de handelaars. Het verslag hiervan, dat tamelijk wat plaats inneemt hopen we in ons a.s. dinsdagnummer op te nemen- (Red.) MIDDELHARNIS Ingebruikname gerestaureerd kerk gebouw Geref. Gemeente Woensdag 5 febr. a.s. zal het geres taureerde kerkgebouw van de Geref. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan of ficieel in gebruik worden genomen. De consulent ds. H. van Gilst te Dirksland zal daarbij voorgaan. Aanvang 7 uur. Voor de eerste maal in de geschiede nis van de burgerluchtvaart hebben de 14 luchtvaartmaatschappijen, die gere gelde diensten over het noordelijk ge deelte van de Atlantische Oceaan on derhouden, in 1957 meer dan een mil joen passagiers, n.l. 1.023.000 tussen Noord Amerika en Europa v.v. ver voerd. In 1956 was dit aantal 834.800, zodat er een stijging van 22.5<'/o optrad. De K.L.M. vervoerde in 1957 91.000 passagiers tussen Noord Amerika en Europa tegen 70.000 in 1956. Dit bete kent een toename van 29''/o. Het aan deel van de K.L.M. in het totale lucht vervoer over de Noordatiantische Oce aan was in 1957 ook groter dan in 1956, nl. 8.9''/o tegen 8.4«/o. Volgens een publi- katie van de lATA bedroeg het aantal passagiers van de scheepvaartmaat schappijen tussen de Ver. Staten en Canada aan de ene kant en de Europese havens aan de andere kant 1.030.000. Oude Tonge werd met de ramp van 1 februari 1953 wel het ergst getrojjen. We geven hierboven een plaatje hoe een van de straten vanaf de Molendijk gezien er toen uitzag en er onder van dezelfde straat hoe het er nu na vijf jaar uitziet. Dit is een hersteld „bestaand" gedeelte uit Oude Tonge, maar er zijn geheel nieuwe straten en pleinen bijgekomen. Nieuwe scholen en andere openbare gebouwen zijn verrezen Oude Tonge heeft na 5 jaar een totaal veranderd, geheel nieuw aspect gekragen. En nog worden er tientallen hui zen gebouwd. Venezuela Opgaan, blinken en verzinken blijkt nu eenmaal het lot van iedere volks menner te zijn en de president van de Latijns-Amerikaanse republiek Venezu ela, Pérez Jimenez, heeft opnieuw het bewijs voor deze stelling geleverd. Als zovele andere dictatoren vóór hem was hij vijf jaar geleden aan de macht ge komen, gebruik makend van de benar de omstandigheden, waarin zijn land zich bevond. Er was toen een goede voedingsbodem voor zijn dictatuur en, ook weer als iedere andere dictator, slaagde hij er aanvankelijk zeer goed in, de sympathie van het volk te win nen. Hij legde wegen aan, gebouwen verrezen uit de grond en hij dreef han del met het buitenland. Ondanks dat alles was hij echter op de duur niet in staat, de sociale toestand te verbeteren. De grote tegenstellingen bleven bestaan en wat nog erger is een vrije me ningsuiting duldde hij niet, want poli tieke vrijheid achtte hij niet verenig baar met zijn dictatoriale systeem. De ontevredenheid nam gaandeweg toe, eerst onder de intellectuelen, later ook onder de arbeiders. Tenslotte kreeg Ji menez ook de Roomse Kerk tegen zich en dat betekent in een uitgesproken Rooms land het begin van het einde. In december heeft Jimenez de van zijn standpunt onvergeeflijke fout gemaakt, een schijnverkiezing te hou den om de bevolking zogenaamd zelf tè laten beslissen over zijn beleid; een tegencandidaat was er niet. Wel sprak de grote meerderheid zich vóór hem uit, doch zijn positie was wankel ge worden. De staatsgreep op Nieuwjaarsdag mis lukte, maar de onrust nam toe, ook al door het feit dat Jimenez hoge offi cieren en Roomse geestelijke gevan gen liet nemen. Later zijn er straatge vechten voorgekomen en werd een al gemene staking uitgeroepen. Er is in Venezuela nogal wat bloed gevloeid, maar tenslotte moest de president de wijk nemen naar de Dominicaanse re publiek. Vóór zijn vlucht liet hij nog een groot aantal gevangenen In hxm cel len vermoorden. Er is nu een militaire junta gevormd om de regering over te nemen; deze bestaat uit een aantal hoge officieren en twee burgers. In het buitenland is enige vrees, dat het nieuwe régime zal overgaan tot na- tionalisatie van de olieraffinaderijen in Venezuela, hetgeen een ramp voor de wereld zou betekenen. Amerika zal de nieuwe regering erkennen, hoewel het altijd Jimenez de hand boven het hoofd heeft gehouden. Vermeld dient nog te worden dat de vroegere Argentijnse dictator Péron, (groot vriend van Jimenez!) verblijf hield in Venezuela. Vandaar uit pro beerde hij, door Jimenez gesteund, nog akties op touw te zetten om zijn positie in Argentinië te heroveren. Hieraan is dus ook een einde gekomen en in Ar gentinië is men zeer verheugd over de val van Jimenez. De Argentiniërs heb ben zelfs uitlevering van Péron ver zocht, maar dat zou in strijd zijn met alle Zuid-Amerikaanse gebruiken. Pact van Bagdad De raad van ministers van de vijf lan den van het pact van Bagdad is maan dag in de Turkse hoofdstad Ankara bijeengekomen voor een belangrijke conferentie. De Amerikaanse minister Foster Dulles is daarbij voor de eerste keer als waarnemer aanwezig. Het pact van Bagdad is indertijd (1953) gesloten om een verdedigingsli nie te vormen tegen communistische ex pansie. Aanvankelijk was het de be doeling, het hele Midden-Oosten voor het plan te winnen, maar deze poging is niet gelukt. Van Russische zijde, maar ook door landen als Egypte en Saoedi- Arabië, werd het pact van Bagdad al tijd voorgesteld als een instrument van het Westen om z'n invloed in het Mid den-Oosten te bewaren. Om deze reden hield Amerika zich altijd enigszins afzijdig van het pact. Daarom is thans de aanwezigheid van Dulles zo belangrijk. (Engeland is al lid van het pact van Bagdad). Zo heeft Amerika ook hier dubbel spel gespeeld. Enerzijds wilde het geen lid worden van het pact om Nasser en Saoed en andere figuren in het Midden- Oosten niet tegen zich in het harnas te jagen, anderzijds wil het wél de poli tieke koers van fiet pact bepalen. Het is voor ieder duidelijk dat de kwestie van de Amerikaanse toetreding louter een administratieve aangelegenheid is. Amerika heeft immers wel zitting in allerlei commissies; die door het pact zijn ingesteld! Volgens de leden heeft het pact meer economische dan politieke betekenis. Het economische aspect betreft echter niet meer en niet minder dan de Ame rikaanse en Engelse hulp, zodat de po litieke strekking nogal doorzichtig is. Op de vergadering te Ankara zal wor den gesproken o.a. over de Griekse en de Turkse aanspraken op het eiland Cyprus. De Engelsen willen voorlopig Cyprus zelfbestuur verlenen, dat dan later aan Griekenland en Turkije zou moeten worden overgedragen. De Koningin biedt daadwerkelijke hulp bij huisvesting repatriërenden. H.M de Koningin heeft een deel van het paleis Het Loo ter beschikking ge steld van de minister van Maatschap pelijk Werk voor huisvesting van repa triërenden uit Indonesië. Het afgestane gedeelte biedt woonruimte voor onge veer 40 personen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1