Fa. KAPTEIN Buitenland e woningbouw 'm Nederland aV Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Sombere perspectieven IIHIIIIIIIIIIIilIl Zondagdiensten artsen MEDITATIE DE BEKERING Familie Yroegindeweij en nog eens Vroegindeweij Nogmaals onderwijzers in de Raad Zware sneeuwval schept verkeersproblemen TEL 01870-2004-2205 X V Vrijdag 24 januari 1958 No. 2668 RINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS edactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 a 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 VértchHnt tweemaal per meek: dinsoasr en vri^dasflvond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. et staat er met de voorziening in on:uimte voor het jaar 1958 en ooli llicht op langere termijn niet erg skleurig voor. En dat is buitenge- on jammer, v/ant de woningnood is ramp voor de geestelijlte, morele lichamelijke gezondheid van ons k. Het is overbodig, dit hier nog s uitvoerig te belichten, omdat ereen daarvan ten diepste over- gd is. Dat het er nu zo somber voor- at, is temeer te betreuren, omdat de laatste tijd de goede liant uit- gen. In 1956 kwamen 68.000 wonin gereed. Voor 1957 had men er 00 gepland, maar er zijn er vermoe- ijk wel meer dan 80.000 klaargeko- n. We gingen dus in stijgende lijn. n het recente verleden is er wel stagnatie geweest door gebrek n materialen (bouwstenen) en werk- chten. Nu is het zo, dat het eerste -ort is opgeheven en dat er momen- i wel 20.000 bouwvakarbeiders rkloos zijn. De zaak dreigt nu ge- d te worden door kapitaalgebrek de daaruit voortvloeiende hoge ren- tandaard. e verwachting is althans van de 'nister van Volkshuisvesting dat in 1958 ongeveer 80.000 woningen lier. klaar komen, waarmee volgens raming een bedrag is gemoeid van 4,". miljoen. De Regering heeft een ors^otregeling getroffen voor de mtanten tot een bedrag van 540 mil- en, eventueel aan te vullen met nog railjoen. Daardoor en mede door t slagen van de nationale woning- mvlening van de Bank voor Ned. meienten met een opbrengst van 'na 400 miljoen is de bouw van een el van het contingent voor 1958 ver- 'eid. De woningbouw kost enorme kapita- De lonen en de prijzen der materi- en zijn hoog en men moet niet ver ten, dat de gemeenten niet klaar 'n met de bouwsom allen, maar dat t;l van andere investeringen moe- ii doen om de huizenbouw mogelijk iuaken: aankoop en bouwrijp ma- n van gronden, aanleg van straten, rlichting, riolering e.d. Daar zijn eer vele miljoenen mee gemoeid, dat men de financieringsbehoefte ge- st kan schatten op tenminste 2 mil- rd voor 1958 alleen. Waar moet al -t geld vandaan komen, gezien de appe kapitaalmarkt? Men vraagt zich dan ook met grote ezorgdheid af, hoelang de woningnood ons land nog duren kan. Daarom- ent wordt meermalen een prognose emaakt. Dit is natuurlijk niet gemak- el'ii, omdat zich telkens onvoorzie- r jmstandigheden voordoen. Er is op ogenblik in Nederland naar schat- ig zeker nog een tekort van 180.000 e behoefte aan woningen is van aller ei factoren afhankelijk, zoals: het aan- al huwelijken (er is een tendens om op eugdiger leeftijd dan vroeger te trou- ven), het sterftecijfer (dat het laagste 'an de hele wereld is en wel niet veel eer zal zakken), van het aantal emi ranten (dat zich in dalende lijn be- v!e!!t), van de komst van 45000 gere- atriëerden uit Indonesië, die voor het iivergrote deel hier opgenomen zullen oe;en worden, van het aantal wonin gen, dat als maximum gebouwd kan worden. Daarbij komt nu de kapitaals- voorziening en bovendien is het niet on mogelijk, dat in verband met de z.g. ■ontonanning" op de arbeidsmarkt esn iindere, gecamoufleerde, uitdrukking voor wat men beter werkloosheid kan noemen die hier en daar al tot ar- )pH-oonflicten heeft geleid, doordat de werkgevers zeer terecht nu kans zien van ue „zwarte lonen" af te komen, er stagnatie in de huizenbouw zal optre den door stakingen. Men ziet dus, dat h: t vrijwel onmogelijk is een enigszins betrouwbare schatting te maken om- -Tent het jaar, dat de woningbalans zo ongaveer in evenwicht kan zijn. ''elfs al neemt men een getal van 80 100 woningen per jaar wat veel te cpiimistisch lijkt dan komt men tot de volgende berekening. Er zijn zeker 50.000 huizen nodig om de jaarlijkse bevolkingsaanwas van 150.000 op te vangen. Bovendien zijn er 8000 wonin gen nodig ter compensatie van woning- verlies als gevolg van opruiming van ïi'otten, brand etc. De conclusie is dan, dat er per jaar hoogstens 22.000 wonin gen op het tekort kunnen worden inge lopen, zodat daarmee zeker nog 8 jaar Semoeid is en men dus pas in 1966 een evcnwichtstoestand kan verwachten. Gezien het feit, dat allerei ongunstige factoren niet in deze berekening ver disconteerd zijn, ligt de verwachting voor de hand, dat het nog wel ettelijke jaren langer kan duren! Een zéter voorname factor hebben we hierbij zelfs nog buiten beschouwing gelaten, n.l. de particuliere woningbouw Geen twijiel mogelijk... Deze is bij de regering en met name bij de socialisten het stiefkind. Die houden het krachtens hun beginsel bij over- heids- of woningwetbouw. Daarom werd deze steeds gestimuleerd'en de particu liere bouw als bijzaak beschouwd. De voorwaarden zijn voor de woningwet bouw heel wat gunstiger dan bij de particuliere bouw. De eerste krijgt aan vulling op de rente van 4% op 60"/o, de laatste niet. Nu de hypotheekrente zo gestegen is, wordt de particuliere bouw steeds bezwaarlijker, zodat het niet meer dan billijk is, dat ook deze sector van de toeslag lian profiteren. Nu het Rijk geen geld genoeg heeft, gaat de minister de particuliere bouw althans op papier in de arm ne men om aan zijn 80.000 huizen te ko men. Hij heeft thans n.l. de helft van het hele contingent, dus 40.000 wonin gen, aan de particuliere bouwers toe gedacht. Het is wel een fraaie politiek! Nu het Rijk vastloopt, moeten de par ticulieren, die anders stiefkind zijn, de wagen uit de sloot helpen. Zij krijgen nu een groter contingent aangewezen. Steeds is de woningbouw zo gesubsidi eerd, dat huizen van particuliere bou wers van dezelfde soort een paar gul den hoger in huurprijs moesten liggen dan die. welke door gemeenten en wo ningbouwverenigingen werden gebouwd. Deze ongelijke behandeling is jarenlang een bron geweest van grote ergernis. Vóór de oorlog stond OZ'/o op rekening van de particuliere bouw! De over- heidsbouw had slechts een aanvullend karakter. Nu bedraagt dit percentage nog slechts ten hoogste 35. Zoals we zeiden, is dit grotendeels te wijten aan de politiek van de Partij van de Ar- boid die nrincioiëel aan de overheid de STAAT in alle opzichten priori teit wil geven. Het gevolg is intussen, dat het aan tal gebouwde woningen groter had kunnen zijn dan het nu is. We moeten echter niet alleen de schuld geven aan de P.v.d.A, ook de K.V.P. Minister Witte, die de volkshuisvesting ver zorgt, behoort daartoe heeft dit be leid gesteund. Op deze manier wordt ons hele woningbezit langzaamaan ge socialiseerd. Men dehke ook aan de schandelijke huurblokkering, waardoor, zoals het Kamerlid Van Dis in decem ber terecht in de Tweede Kamer zei- de, de Staat een millioenenkapitaal, dat het eigendom is van particulieren, tegen zeer lage rente voor 10 jaar aan zich trekt. Door de hoge rentestand (&'/o) gaan de huren een stijgende tendens verto nen, waardoor de afstand tussen de hu ren van de oude bouw en die van de nieuwe woningen wordt vergroot en daardoor gaat voor een groot deel het effect van de pas ingevoerde huurver hoging weer te niet. Het ligt voor de hand, dat onder deze omstandigheden de particuliere bouwers voor steeds gro tere moeilijkheden komen te staan en men is dan ook algemeen van mening, dat deze sector van de bouwerij het haar toegedachte contingent van 40.000 huizen in de verste verte niet zal ha len met het gevolg, dat het totaalcij fer wel eens zeer ver beneden de 80.000 zal kunnen liggen voor 1958. De hoogte van de huren wordt trou wens ook een steeds moeilijker pro bleem. Men heeft altijd aangenomen, dat een percentage van 15, dus ongeveer 1/7 deel van het inkomen als huurprijs kan worden besteed. In Scandinavië is dit 7elfs 20 a 25''/o! Maar hier is de ver houding door de huurstop sinds 1940 ra dicaal in de war geschopt. In de drie g'-mt'ite steden is de gemiddelde huur prijs van woningwetwoningen al 18.50 en op het platteland komt deze in ge meenten, die tot de huurklasse V be horen, reeds op 11.Deze huren zijn voor zeer veel mensen niet meer te be talen. Men zal dus moeten gaan stre ven naar eenvoudiger woningen. De zg. aangeklede woningwetwoningen zijn wel aardig, maar men moet tenslotte de huur kunnen opbrengen Vooral ten plattelande heeft men ongetwijfeld lie ver een eenvoudige woning met lage huur dan een iets luxueuzer huis met een huur van 12 of 13 gulden per week. Eén van de moeilijkste problemen is dus, dat de woningbouw in de eerste plaats „self-supporting" wordt, wat ze nu nog lang niet kan zijn, zodat ze een zware financiële last op de Overheids uitgaven legt en voorts, dat er op alle manieren gestreefd wordt naar verla ging van de kostprijs. Het verdwijnen van de zwarte lonen kan hierop uiter aard van invloed zijn. Daaraan zal de vakbeweging dan ook moeten meewer ken, al valt het voor de betrokkenen niet mee. Alles bijeengenomen, ziet het er met het woningvraagstuk maar somber uit. Er zijn plaatselijk wel verschillen, soms zelfs zeer grote, maar over 't algemeen is het één der nijpendste problemen, waarvoor ons volk nog tal van jaren gesteld wordt. Van zaterdag 25 januari v.m. 12 uur t.m. maandag 27 januari v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdij k: Afwezig de artsen Bakker, v. d. Pep pel en Wieringa. Voor spoedgevallen Dogterora, arts, tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Huisman. Voor spoedgevallen Elvé, arts, telef. 01877—262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en Bouman Voor spoedgevallen Kramers, arts, tel. 01873—201, Ooltgensplaat en de Man, arts, tel. 01875—301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, tel. 01877—281, Dirksland. Een uitgegaan zijnde, predikten zy, dat zij zich zouden bekeren. (Marcus 6 12) I. Degenen, die in dit Schriftwoord wor den aangeduid zijn de discipelen van Christus, die door Hem zijn uitgezon den, twee aan twee, om in het midden van het volk te prediken. Wat zij pre dikten wordt ons kort en duidelijk ver meld in de aangegeven woorden. Zij stelden de noodzakelijkheid van de waarachtige bekering voor en laten wij in deze overdenking over de natuur van deze bekering onze gedachten voor een ogenblik laten gaan en ook voor ons zelf de volstrekte noodzakelijkheid er van opmerken. Veel wordt over het woord en de daardoor aangeduide zaak gesproken, terwijl er evenzo veel verschil aan de dag treedt, wanneer het over de waar achtige bekering gaat. Wie ontdekt de noodzaak van de bekering? Schier nie mand. Maar wat verstaat men onder de bekering? Sommigen achten het een zich afwenden van een leven der zonde en een zich wenden tot de beoefening der deugd. Gewis, ook dit kan men bekering noemen, zoals wij in de geschiedenis van de mannen Nineve kunnen lezen. Toch is dit niet de bekering, waarover de discipelen van Christus hebben ge predikt. Anderen achten de bekering een zich wenden tot de beoefening van godsdienstige plichten en zullen gaarne die als bekeerd aanmerken, die in deze beoefening ijverig en ernstig is. Dan moet men echter ook de Farizeeën en de Schriftgeleerden, waarover Jezus een zevenvoudig wee uitgesproken heeft als zodanig aanmerken, terwijl toch Christus aan hen juist de noodzakelijk heid der bekering voorstelt. Daaruit reeds moet het voor ons duidelijk zijn, dat de waarachtige bekering meer is, dan een zich tot godsdienstige plichten of maatschappelijke deugden wenden. De bekering moet een bekering des har ten zijn en anders is het er geen. Deze bekering des harten zal dan ook een aanvang nemen met een zeiker, min of meer krachtig, bewustzijn van onze be rooide toestand, van onze schuld en de gevaren, die verbonden zijn aan onze gevallen en onvernieuwde staat, en een ware en ernstige bekommering over de gevolgen van dit alles. De profeet Eze- chiël beschrijft de bekering, die het deel van het volk van Israël worden zal en zegt: Daar zult gij dan gedenken aan Uwe wegen en aan al Uw handelingen, waarmee gij U verontreinigd hebt, en gij zult van Uzelven een walging heb ben over al Uw boosheden, die gij ge daan hebt. Ongetwijfeld zal een ieder in wie het werk der bekering door de Hee- re verheerlijkt wordt daaraan kennis verkrijgen in het leven en zo niet, weet dan, de bekering is geen waarachtige. Ja dit besef gaat gepaard met een smart des harten en een droefheid naar God. Een droefheid, dat wij het grootste en heiligste Wezen door onze zonden bele digd hebben. Een oprechte droefheid, dat wij ons van Zijn gemeenschap heb ben vervreemd en nu onder Zijn god delijke toorn en rechtvaardige straffen terneder liggen. Een gevolg hiervan is, dat men de zonden zal haten. Oprecht en waar wordt de zonde ons een oor zaak van smart en droefheid. Men zal wensen om nooit meer te zondigen, ja om van de zonde geheel en volkomen verlost te worden. Zie dit is een deel van de waarachtige bekering. De beke ring bestaat echter in twee delen. Er moet zijn een afwenden van de zonden en de dienst ervan, maar ook een zich heenwenden tot de Heere en Zijn dienst De catechismus spreekt tot ons van de twee daden van de bekering, zijnde enerzijds een af sterving van de oude mens en anderzijds een opstanding van de nieuwe mens. Nu heben wij slechts het een en ander aangeduid tot het eer ste deel van de bekering behorend. Waar echter dat eerste deel in der waarheid is, daar zal tegelijkertijd het tweede deel gevonden worden. Men zal een lust hebben in al de geboden des Heeren, een vermaak in Zijn dienst en een ware genegenheid tot het leven naar Zijn heilige wet. De voorgestelde volmaaktheid in de wet des Heeren wordt het doel van het leven en met niets minder dan de vol maaktheid wil zulk een ziel bevredigd zijn. Deze twee stukken zijn onafschei delijk, want niet een ervan kan worden gemist. Wel willen velen met kracht de genen veroordeeld zien, die in hun le ven van het tweede deel slechts spre ken, maar van het eerste deel, namelijk het waarachtige rouwbedrijven over de zonden vijand zijn, maar ook moeten wij er erg in hebben, dat een bekering, waarin men alleen van de rouw over de zonden spreken wil, zonder dat er een vernieuwing van het leven naar de regel van Gods wet sprake is, ook een niet waarachtige en niet Schriftuurlijke bekering is. Overal waar Gods Woord tot ons over bekering spreekt, daar is sprake van het zich bekeren tot de Hee re. Het afwenden van het een, moet vergezeld worden door het zich heen wenden tot het andere. Waar wij van nature van God vervreemd leven, daar zal de bekering meebrengen een leven met de Heere en in Zijn gemeenschap. Nu deze bekering is een vrucht van de wedergeboorte. Wij moeten deze twee zaken nadrukkelijk onderscheiden. De wedergeboorte is het aanzienlijke werk des Heeren. Dat is het onwederstande- lijke werk van de Geest Gods, waarin voor het werk van de mens geen plaats is. Dit doet God en Hij alleen. De be kering is echter een werk, dat niet bui ten de medewerking van de mens plaats vindt. R. Ds. A. Vergunst. Dat de familienaam Vroegindeweij op ons eiland een veel voorkomende naam is moge blijken uit het volgende. Donderdag j.l. is te Middelharnis een paartje in de echt getreden waar Vroeg indeweij met Vroegindeweij getrouwd is. Op zichzelf kan dit meer voorkomen maar het interessante van dit geval is, dat de ouders van de bruid en de ouders van de bruidegom ook beide de geslachtsnaam Vroegindeweij dragen. Het geval ziet er als volgt uit: Gehuwd zijn Jan Vroegindeweij Ma- rietjespad 39 en Marie Vroegindeweij Schoolstraat 18 te Middelharnis. De vader van de bruidegom is Dirk Vroegindeweij en zijn moeder Jannetje Vroegindeweij. De pa van de bruid is Joost Vroegin deweij en de ma van de bruid Cornelia Vroegindeweij. De getuigen die bij het huwelijk op traden waren een broer van de bruid: Willem Vroegindeweij en een oom van de bruidegom Adrianus Vroegindeweij. Kan het mooier? Een zeer interessant geval dat we niet onvermeld vnllen laten. Frankrijk en Tunesië De Franse regering heeft vrijdagavond bekend gemaakt dat ze haar twee afge zanten naar Parijs heeft teruggeroepen, omdat de premier van Tunesië, Bour- guiba, geweigerd had, deze twee diplo maten te ontvangen. De houding van de Tunesische president wordt door de re gering te Parijs beschouwd als een symptoom van de onvriendschappelijke betrekkingen tussen Frankrijk en Tu nesië. De oorzaak van de gespannen verhou ding tussen Frankrijk en Tunesië ligt bij het grensincident, dat zich een paar weken geleden heeft voorgedaan. Alge rijnse rebellen, die vijftien Franse mili tairen hadden gedood, verdwenen bij de achtervolging op Tunesisch grond gebied en de opstandelingen die daar bij verwondingen opliep, zijn met Tu nesische ambulance-wagens naar Tune sische hospitalen vervoerd om daar verder behandel dte worden. De Franse regering ziet in deze daad een sympathie-betuiging van Tunesië aan de opstandige beweging in Alge- rië. Een protest-nota van Frankrijk aan Tunesië werd voor kennsgeving aange nomen, terwijl de twee Franse diplo maten de toegang tot de premier werd geweigerd. Hierdoor zijn voor de vierde maal in ruim een jaar tij ds de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië opnieuw verslechterd. De onderhandelingen over eventuele overeenkomsten, die reeds in een gevorderd stadium waren, zijn af gebroken en de Franse ambassadeur is naar Parijs vertroldten. De onenigheid tussen Frankrijk en Tunesië komt iedere keer door de Al gerijnse opstand. Het is een feit, dat de bevolking van Tunesië sympathie heeft voor de Algerijnse verzetsbeweging. Premier Bourguiba had beter gedaan, het incident te erkennen en zijn ver ontschuldigingen aan tê bieden, inplaats van zo star en onverzettelijk te blijven. Misschien wil hij met zijn weigering om de Franse gezanten te ontvangen, de indruk wekken, dat hij in zijn recht staat en dat zijn land onschuldig is, maar dat is toch een zwakke poging. De Franse regering is nu weer ver sterkt in haar mening dat de wapens voor de Algerijnen opstandelingen uit Tunesië afkomstig zijn, vooral nu, sinds hetgrensincident, de aktiviteit van de rebellen weer toeneemt. De onderhandelingen tussen Frankrijk en het voormalige protectoraat betrof fen in hoofdzaak militaire en financiële overeenkomsten. Een militair verdrag zou de aanwezigheid van Franse troe pen in Tunesië moeten regelen. Een financieel akkoord, dat veel min der zorg geeft, betreft de hulpverlening aan Tunesië. Van Bourguiba's standpunt uit gere- reueerd, is zijn houding wel enigszins te verklaren. Wat in Algerije gebeurt, heeft tot op zekere hoogte ook in Tu nesië plaats gehad. En Frankrijk wil met alle macht houden, wat het in Tu nesië nog heeft. Van Amerika heeft het bij dit streven geen steun te verwach ten, want in de Verenigde Staten is men b-ms. dat het communisme in Noord- Af rika veld zal winnen, als Frankrijk niet spoedig z'n eisen matigt. Europa en Rusland Parlementariërs uit vijftien Europese landen hebben in Straatsburg van ge dachten gewrisseld over de mogelijk heid om tot een gesprek met de Rus sen te komen. De gehele Assenmblee was van me ning dat de draad van de besprekingen met de Sowjet-Unie weer moet worden opgevat. Wel was er meningsverschil over de onderwerpen, die besproken moeten worden en over de vraag of de topconferentie voorbereid moet wor den langs diplomatieke weg of dat men onvoorbereid met elkaar aan de confe- rentietafel zal gaan zitten. Niet beantwoord zijn de vragen of het Westen kan instemmen met een regeling zoals Rusland die voorstaat: handha- ■ving van de „status quo" in Europa, dus IN BUDEL. De eerste gerepatrieerden hebben nu in het centrum, Budel een verblijf gevonden. Van de vele kinderen, die een deel uan de bevolking uitma ken, maakte onze fotograaf deze twee plaatjes. Boven een blij drietal, dat on der de goede zorgen van een Milva met het aanwezige speelgoed al hele maal ingeburgerd is en gelukkig geen zorgen voor de toekomst heeft. On der: De scheepsarts van de „Captain Cook" en de legerarts van Budel bij een ziek meiske. Onlangs schreven we een artikel over de wijziging van de Gemeentewet, die door de Twede Kamer is aangenomen, waardoor de mogelijkheid wordt ge schapen dat bijzondere onderwijzers lid van de Raad kunnen worden, doch on derwijzers in gemeentedienst niet. We hebben toen verzuimd erbij te vermel den, dat dit wetsontwerp uiteraard de Eerste Kamer nog moest passeren en nu is het helemaal niet zeker, dcit de ze het aanneemt. Niet alleen oefent de N.O.V. (vereniging van Openbare on derwijzers) sterke druk uit om het af te wijzen, maar ook in rechtse kringen vindt men deze situatie onbevredigend. Het is derhalve nog lang niet zeker, dat bij de kandidaatstellirig voor de Raden in dit voorjaar ook onderwijzers in aanmerking kunnen komen. Verkeer op ons ei'and woensdag lamgelegd De zware sneeuwval van woensdag heeft ook op ons eiland grote proble men voor het verkeer gebracht. Het werd zo tegen 12 uur een zware sneeuw storm, waardoor men bij het rijden op de weg geen 10 meter voor zich uit kon zien. De sneeuw hoopte zich zo gewel dig op, dat al vrij spoedig het gehele verkeer moest worden gestaakt. Ongeveer 12 uur was een bus met passagiers van de R.T.M, half in de Langeweg tussen Oude en Nieuwe Ton ge. welke niet verder kon. Arm in arm zijn de passagiers naar het half in de weg staande café Houthuizen gegaan, waar de politie en de B.B. werd gealar meerd. De Techn. diensten uit Oude en Nieuwe Tonge zijn er op uitgegaan met tractors, om de passagiers uit hun iso lement te verlossen. Intussen stond er een file van 20 auto's die niet verder kon en het werd ongeveer 4 uur 's mid dags eer de weg weer vrij was. Busdiensten gestaakt De busdiensten moesten woensdag worden gestaakt. Dit had tot gevolg dat geen passagierssvervoer meer mogelijk was op ons eiland. De meisjes uit de Victoriafabriek te Dirksland, die naar hun dorp moesten, konden niet meer permanente verdeling van Duitsland en met het plan om in Midden-Europa een 1 atoomvrije zone in te stellen. De socia listen willen een méér tegemoetkomen- de houding dan de Christen-democraten uit de verschillende landen. In elk geval heeft West-Europa z'n standpunt enigermate bepaald. Het is nog de vraag of Amerika en Engeland er evenzo over denken. ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN terug en moesten ter plaatse overnach ten. Ook in de fabriek van fa. van Hes sen was dat zo. De heer van Hessen was toevallig persoonlijk te Sommels dijk om een film van de uitbreiding van de fabriek te vertonen. Hij heeft met zijn assistenten velen bij particu lieren weten onder te brengen en voorts het Roode' Kruis ingeschakeld voor bedden en dekens, waardoor ook een aantal meisjes in de goed verwarmde fabriek konden vernachten. Meisjes werkzaam in de dependance van de Le- verszeep Mij. te Ooltgensplaat konden eveens niet naar huis. Zij vonden on derdak bij gezinnen ter plaatse. Voor de meisjes was dit een pretje en weer eens iets anders, maar het tekent toch wel ke moeilijkheden door deze zware sneeuwval plotseling werden gescha pen. Ook de hotels waren vol. De veerboten hebben na de middag nog wel gevaren, maar onregelmatig. Voor de pendelaars naar Rotterdam was het ook een handicap, maar deze zijn naar we menen, hoewel laat toch nog thuisgekomen.. Donderdag hebben de busdiensten, hoewel met vertraging naar de dionst Middelharnis-Ouddorp kunnen uitvoe ren. Naar de richting Ooltgensplaat bleek dit onmogelijk te zijn. MoA een vrachtauto is de post naar de richting Ooltgensplaat gebracht, die daar eerst in de middag arriveerde. Het verkeer op de grote wegen in ons land kwam donderdag weer lang zaam op gang. Volgens de weerbeiichten worden er op het ogenblik dat wij dit schrijven plaatselijk sneeuwbuien, lich te vorst of om het vriespunt gemeld. We zijn er dus nog niet af. Als er om deze tijd sneeuw valt, kan het wel een lang blijven liggen. De veerdienst Den Bommel-Numans- dorp lag van elf tot 3 uur stil. Daarna i<! nog één dienst gedaan. Ook de veer dienst Dintelsas-Ooltgensplaat onder vond moeilijkheden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1