ZENUWRUST .■"""""■••■^i^iai If- Buitenland Burgemeester Hordijk zinspeelae op samenvoeging Puzzelen ot gokken In ;r ie fARBN KOOP 30e Jaargang Stijgende werkloosheid Boeren in Bolsward willen belastingbetaling opschorten Sombere aspecten fwfll •'^s'* bed MEDITATIE Klttelachtlg van gehoor a RAAD MIDDELHARNIS I Igels igels 3gels agels Bgels lenst Pola. I verbeteii naar Ki te vloeif bn kwamt achterstal hoopt ook in hog wat komt, al baak in he pekening i er ooit da lin augusti pandel |tingenteer or een klei het levi herzieniJi Iers was e« de ecoffl laar de va In gunstij Ichtige kW I termijn zul van wor* brkte echte in mossel leen. Uitgave Tfi Ke (32 bl! Ig van ds It de vereti Inten en Vrijdag 17 januari 1958 No. 2664 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tiDeemaal per week: dinsdag' en orifdagaxjond Neen, het gaat niet meer om de op lossing van een min of meer onschuldig puzzeltje, waaraan een of andere at tractie is verbonden. Het puzzelen is ontaard in een gokwoede, die over ons land is losgebarsten. Dat is zo maar niet een zienswijze, die vrijwel alleen staat, neen de me ning, dat het puzzelen is ontaard in een f gokken op grote schaal wordt door ve len gedeeld; ook in onze Volksvertegen- ■woordiging is daarvan blijk gegeven. Zo bevat het Voorlopig Verslag over de begroting van Justitie de volgende pas sages waarin over dit kwaad wordt ge klaagd. „Vele leden van verschillende groe peringen spreken hun ongerustheid uit over de gang van zaken met aller lei pools en puzzels. Daarbij werd vooral ook gewezen op het zeer fre quent voorkomen van puzzels in dag en weekbladen, hetzij georganiseerd door deze bladen zelf, hetzij door on dernemingen, die daarmee propagan da maken voor hun producten. Deze leden wijzen er op, dat dit verschijnsel een vlucht genomen heeft, welke, die van de voetbalpools verre schijnt te overtreffen. In ieder geval staat vast, dat de prijzen, die bij deze puzzels worden gewonnen dikwijls uitermate hoog zijn. Mede hierdoor is het aannemelijic, dat de publieke belangstelling zich thans meer richt tot deze puzzels, dan tot de voetbalpools. Er kan met recht van een puzzelrage worden gesproken. De ze leden achtten de aldus ontstane situatie, verre van onbedenkelijk. Met verontrusting constateren zij, dat de speelzucht steeds verder om zich heen grijpt." In het vervolg van dit Voorlopig Ver slag wordt van de loterij-manie gespro ken als van een labyrint, diegenen die deze passage in dit staatsstuk deden opnemen meenden te weten, dat ook de korfbalsport van plan was met een of ander poólsysteem te beginnen. Tot zover enkele passages uit het Voorlopig Verslag van de Justitiebegro ting. De bewoordingen wijzen er wel op, dat gesproken moet worden van een zeer verbreid verschijnsel. Daaruit kan genoegzaam blijken, dat de puzzellqst om geld en de gokkerij «en grote uitbreiding heeft verkregen. Dat een loterij-lust en een gokbe- geerte over ons volk is gekomen blijkt genoegzaam uit dat Voorlopig Verslag. Dat de gokwoede hoog gestegen is blijkt wel uit de uitbreiding van de Staatslo terij die nu viermaal in plaats van drie maal de goklustigen de gelegenheid biedt te grijpen naar de honderddui zend. We lazen in een blad, dat de gok woede van het Nederlandse volk, de Engelsen, die als goklustig bekend staan verwonderd en verbijsterd heeft. En dat zou geen wonder zijn, als we zien hoe door de oprichting van de voetbalpools, en de puzzelrubrieken van zeer veel kranten de gelegenheid tot loten en gokken aanzienlijk is uitgebreid. Er is toch haast geen blad of het heeft een puzzelrubriek. En geen onschuldig puzzeltje met een aardige attractie als prijsje. Neen een ware gokkerij met prijzen, die in de duizenden en tienduizenden lopen. En dat maar niet zo eens een en kele keer. Neen dagelijks en wekelijks wordt de kans geboden om een gok te doen naar vele duizenden in het mee doen met een puzzel. Zodat van een De laatste weken is de werkloosheid onrustbarend gestegen. De laatst gepu,, bllceerde cijfers geven een getal aan van meer dan honderd duizenid. Om precies te zijn 110.000. We noemden het getal 100.000 omdat dit het maximum aantal werklozen genoemd wordt, dat nog voor ons land toelaatbaar geacht wordt. Toelaatbaar in die zin dat een getal van 100.000 werklozen te dragen ia in ons economisch bestel. In die zin dat honderd duizend werklozen binnen ons land geen verontrusting behoeven te wekken. Ondertussen is dat grensgetal honderd duizend reeds met tien duizend overschreden en we zijn er van over,, tuigd dat het getal werkelijk werklozen reeds een veel hoger cijfer heeft bereikt. Uit de aard der zaak zijn hier ook een niet onbeduidend aantal seizoenwerklo,, zen bij daar de tijd rond de jaarwisse,, Ung meestal het topcijfer voor dit soort werklozen aangeeft. Het meest verontrustende is echter de snelle aanwas van het getal werklozen. Nog maar enige weken geleden was het getal werklozen geklommen tot ruim zestig duizend. Van regeringszijde werd er toen op gewezen dat dit getal aller,, minst veronrusting behoefde te wekken en dat men de toestand nauwkeurig in het oog hield. In zo'n korte tijd bijna een verdubbeling van het aantal werklozen doet toch een gevoel van onbehaaglijk,, heid ontstaan en stelt ons de verschrik,, ii^ingen van de dertiger jaren met zijn catastrofale werkloosheid voor ogen. Alles bij alles komt er toch een ge„ voel van onbehagen over ons vooral als We haast dagelijks ontslagen of verkor,, 'iBg van de arbeidstijd zien aangekon,, digd. Ministerieel beraad over de toe stand wordt op korte termfln toegezegd. Nu dat njag ook wel gebeuren. De be„ stedingsbeperking gaat van dag tot dag steeds zwaarder drukken. Maatregelen dienen wel getroffen te worden. ware puzzelrage gesproken moet worden. Van een golf van goklust, die zich over Nederland verspreidt. Er is een sltuati» geschapen, die van kwaad tot érger leidt. Niet in het minst door het gebrek aan optreden tegen dat kwaad van de zijde der regering zoals ook is gebleken bij haar houding tegenover de K.N.V.B. pool. Het is geen wonder, dat vele Ka merleden van verschillende groeperin gen in het Voorlopig Verslag op de be groting van Justitie blijk hebben ge geven van hun ongerustheid. Het is een kwaad, die goklust, die ons zedelijk volksleven in hevige mate aantast. Het is tegenwoordig de tijd dat slag zinnen als „Kijk je rijk," of Puzzel je rijk", opgeld doen. Het schijnt een kenmerk van onze tijd te zijn, dat dui zenden, bij duizenden gegrepen zijn door de begeerte naar geld. Naar geld, dat verkregen kan worden, door het inzen den van een puzzel met een luttel be drag aan postzegels. Op een gemakkelij ke wijze zijn gelddorst verzadigen. Niet door werken, door inspanning zijn posi tie verbeteren, maar door een gok te doen naar duizenden in het bezit van geld te komen. En dat aUes tenkoste van de vaste, zedelijke beginselen van onze samenleving. -wHit -rMtr^'fr -'^f^Südi Zwaarmoedige gedachten, tobberijen •n angstgevoel worden vordreven door MIJNHAROT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zalfvcrtrouwan en •temnren U waar moedig en rustig. De besturen van de afdelingen Bols ward en omstreken van de Friese Maatschappij van Landbouw, de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond en de Aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuin dersbond hebben een oproep gezonden aan de hoofdbesturen van de Friese Maatschappij van Landbouw en de Friese C.B.T.B. te Leeuwarden en aan het hoofdbestuur van de A.B.T.B. te Arnhem. Daarin stellen zij voor „betaling van verschuldigde belasting aan de over heid op te schorten tot op het tijdstip, dat de regering haar achterstallige ver plichtingen, inzake de melkprijsgaran tie zal hebben nagekomen." Nog geen der drie hoofdbesturen heeft zich over döza oproep uitgespro ken. Het nieuwe jaar zet zich wel ipoedlg in met grote moeilijkheden. Daar is de toenemende werkloosheid, die niet nalaat ongerustheid te wekken. In de tweede plaats de verbanning van de Nederlanders uit Indonesië, zodat in ons reeds zo overvolle land plaats ge vonden moet worden voor enige tien duizenden van alles beroofden. En dan de langdurige worsteling -met de wo ningnood. De woningnood, die ons volk maar niet de baas kan worden en waar van de oplossing van jaar tot jaar op zich laat wachten. Hoopvolle toekomst verwachting, maar toch elk jaar weer de constatering, dat het probleem nog wel tien jaar zou blijven drukken. Hoeveel ellende en jammer komen er niet uit de woningnood voort. Geld, materiaal, werklieden. Daarop zat de woningbouw bij afwisseling vast. En nu zijn de vooruitzichten bij ver nieuwing weinig hoopvol. Het voorbij gegane jaar 1957 was een goed jaar voor de woningbouw. Een topproductie van meer dan 80000 woningen. Wat een inloop betekent van ongeveer 40000 woningen per jaar. Bij een tekort van 200000 woningen zou dat betekenen, dat nog 6 7 jaar met de woningnood moest worden geworsteld. Ondertussen komen donkere wolken hun schaduwen over het woningbouw- probleem werpen. Voor 1958 zal onge veer de helft in de vrije particuliere sec tor moeten worden gebouwd. Hoe dat financieel mogelijk zal zijn is nog niet duidelijk. Het bouwen ter verkrijging van een behoorlijk rendement is nog te duur. Daarbij komt nu de werkloosheid. Een werkloosheidscijfer van 20000 in de bouwbedrijven is veel te hoog om het zo noodzakelijke topcijfer van 1957 te halen. De bestedingsbeperking grijpt steeds dieper in, zodat ook het vertrou wen geschokt wordt. En daarbij nog de verscherpte woningbehoefte veroor zaakt door de verbanning van de Indo nesische Nederlanders. Waarlijk som bere aspecten. Regering en volk mogen de handen wel in een slaan om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Geen twijiel 1|| ■LLLL1111 gJ|^i^|J[^ 1 ooit ■■C&jQEB gemaakt! Illlllllllllllllllll 1 HAZETFABRIEKEN TE.ZEVENBERCEN Want daar zal een tigd zijn, wan neer zij de gezonde leer niet zullen verdragen; maar kittelachtig van gehoor, zullen zij zichzélf leraars opgaderen naur hun eigene begeer- l^kheden. (2 Tim. 4 3) Paulu! vermaant Tlmotheu» in het licht van het eindoordeel, om getrouw te zijn betreffende de hem toevertrouw de bediening des woords. Zulk een ge trouwe en bemoedigende opwekking is van tijd tot tijd noodzakelijk voor de verkondigers der gezonde leer alsmede diegenen die daarvan niet wensen af te wijken. Immers door allé tijden heen, en vooral in de avondstond der wereld komt de Gode vijandige onverdraag zaamheid betreffende de zuivere leer duidelijk openbaar. Ook ten deze is een toeneming waarover we ons niet moe ten verwonderen, wijl de Schrift ons wijst op degenen die hun gehoor van da waarheid zullen afwenden, zich ke rende tot de fabelen. Ook in onze tijd zien we de voorzegde verschijnselen, mede als een niiddellijk gevolg van droevige onkunde der gezonde leer, vervat in de drie formulieren der een heid. De onsmakelijke en ongezonde lectuur, alsmede verschillende leerstof op de scholen de jeugd voorgezet, is mede een droeve oorzaak van onver draaglijkheid jegens de beproefde waar heid. Het systematisch, door de vader der leugenen opgezet plan moet wor den uitgevoerd, opdat bijzonder het op komende ,geslacht van de waarheid wordt losgemaakt. Ook de antichrist handhaaft ten deze zijn werkwijze, na melijk, wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Daarom moet het onderwijs zo danig worden opgevoerd, dat ook het zaad der gemeente langzaam maar ze ker geen oor en belangstelling meer heeft voor de gezonde leer. Rusland op een bedekte wijze dus, wel verkondi ging van een halve waarheid en straks geen religie meer, dan alleen godsdien stige verering van de god dezer eeuw. De gezonde leer moet worden afge schaft als ouderwets, want onze oren gaan jeuken en het proeven en slik ken der gezonde leer vervult dan met walging, neen zulks Is niet te verdragen. Dan andere leraars gezocht en gevonden. O, kostelijk, wat een predi ker, uitnemende gaven, vurige geest, voortreffelijke voordracht en zijn woord in overeenstemming met ónze begeer lijkheden en ónze bevinding. Alzo zul len zij hun gehoor van de waarheid afwenden en zich keren tot fabelen, waardoor een mens op de troon wordt gezet en verheerlijkt. Dierbaar gena- devoorrecht als we in zulke tijden be waard worden om geen kunstig ver dichte fabelen na te volgen en oor en hart geopend zijn voor het profetisch woord dat zeer vast is en daarop acht hebben als op een licht schijnende in een duisters plaats, totdat da dag aan- llchte en de morgenster opga in onze harten, wetende dat dit geen profetie der Schrift is van eigen uitlegging. De kanttekening merkt bij het laatste op: „De uitlegging der profetische schrif ten, die door anderen daarover gedaan wordt, welke niet moet geschieden naar menselijk vernuft, maar naar de een parige zin der Heilige Schrift, die zelf allerbest hare mening verklaart." De zuivere verkondiging der gezonde leer heeft tot hoofdinhoud: De Drieenige God op het hoogst verheerlijkt en de mens op het diepst vernedert. Of zegt de rechtvaardige dat het hem wel zal gaan; dat zij de vrucht hunner werken zullen eten. Wee de goddeloze, het zal hem kwalijk gaan, want de vergelding zijner handen zal hem geschieden. De zuivere of gezonde evangeliever kondiging is niet naar de mens, want zij wordt vergeleken bij de werking van een hamer die zonder barmhartig heid de rotsgrond van ons hart ver brijzelt en in stukken slaat. Of bij een bijl in de hand des geestes welke onze onvruchtbare levensboom in de wortel treft en afbouwt, opdat verstaan wordt, uit u geen vrucht meer in der eeuwig heid. Ook bij een tweesnijdend scherp en krachtig zwaard, want het woord Gods is levend en krachtig, en scherp- snij dender dan enig tweesnijdend zwaard, en gaat door tot de verdeling der ziel en des geestes en der samen- voegselen en des mergs, en is een oor deler der gedachten en der overleggin gen des harten. Door de verkondiging der gezonde leer worden door Geestesarbeid harten geraakt, verslagen, verbroken en ge wond. Gezonden in eigen oog worden dodelijk krank, opdat langs deze weg het wonder van vrije genade hun ver kondigd wordt. Zulken worden inner lijk gebonden aan de waarheid van Godsrecht, hun oren worden vatbaar om de gezonde leer te proeven. Ook hun oren gaan jeuken, doch bij het be luisteren van een ongezonde leer, een prediking waardoor een mens wordt op gebouwd en verheerlijkt, maar God wordt vernedert, het werk des Geestes uitgeschakeld en stenen gegeven in- plaats van brood. Ware hoorders worden begiftigd met de zalving van de Geest des onder- scheids en krijgen, zoals wel eens ge zegd wordt, voelhorens, want het we dergeboren oor proeft de waarheid. Daarom mijn lezers, jong of oud, laat de vermaning, vooral in deze droevige tijd ons hart mogen treffen. Blijft in hetgeen ge geleerd zijt. Davids bede moge ons aller hart vervullen: Maah 'm Uw woord myn gang en [treden vast Opdat ik mij niet van Vw padn [moog' keren En wordt mijn vlees door 't kwade [licht verrast Ai, laat het mij toch nimmer [overheren Verlos mij, Heer, van 's mensen [overlast Dan zal ik U, naar Vw bevelen eren. (Ps. 119 67) D». M. Blok Dê brisven van Boelganin D© Russische premier heeft de we reld langzamerhand gewend gemaakt aan een nieuwe methode van diploma tiek verkeer. Hij heeft blijkbaar als hobby, van tijd tot tijd persoonlijke brieven te zenden aan staatshoofden en regeringsleiders van andere staten. Dat het hem niet te doen is om een per- omgaand antwoord, blijkt wel uit het feit, dat, terwijl men in het Westen nog druk bezig is met het opstellen van de antwoorden, hij reeds een tweede serie brieven de wereld heeft ingezonden! In de nieuwe brieven (die gelijklui dend zijn voor alle geadresseerden, achttien in getal) zet hij uiteen, hoe hij zich een eventueel kontakt tussen Oost en West voorstelt. Rusland wil een con ferentie van regeringsleiders over de zelfde vraagstukken, die ook op de ont wapeningsbesprekingen te Londen op de agenda stonden. Dat zijn dan onder anderen: maatregelen ter voorkoming van een onverhoedse aanval, interna tionale controle op de bewapening, in stelling van een atoomvrije, zone in Duitsland, het sluiten van een niet-aan- valsverdrag tussen de landen van het Atlantisch pact en die van het pact van Warchau, enzovoorts. Hoewel Boelganin in deze nieuwe brief een meer tegemoetkomende hou ding aanneemt dan in die van decem ber, staat men in het Westen toch met veel reserve tegenover deze voorstel len. De Russen schijnen veel te voelen voor een grote, spectaculaire bijeen komst van regeringsleiders om zomaar, onvoorbereid, over de politieke vraag stukken te gaan praten. In Amerika en Engeland ziet men niet veel heil in zo'n vergadering. Men zou daar de voorkeur geven aan een zorgvuldig voorbereide topconferentie van bijvoorbeeld de Grote Vier, waarbij dan de ministers van Buitenlandse Zaken de algemene richtlijnen moeten aangeven. In principe staat men in het Westen dus niet afwijzend tegenover een top conferentie, maar over de methode heerst diepgaand verschil van inzicht. Daarbij kan opgemerkt worden dat En geland blijkbaar nog het meest de Rus sen tegemoet wil komen en dat Ameri ka minder toegeeflijk lijkt, terwijl de meningen in de Atlantische Raad nog al uiteenlopen en Westduitsland hele maal niets van de voorstellen van Boel ganin wil weten. Het is Inderdaad nog de grote vraag of het de Russen werkelijk te doen is om resultaten. Het is nu eenmaal de methode van het communisme, rumoer te maken en deining teweeg te bren gen, teneinde de kleinere landen voor zich te winnen. Militair en technisch hebben we een flinke voorsprong, dus waarschijnlijk hebben ze geen ander belang bij een topconferentie dan In de ogen van de zwakke broeders voor vre destichters gehouden te worden. De begroting van Eisenhower De president van de Verenigde Sta ten heeft vorige week zijn jaarlijkse en ditmaal met grote spanning verbeide boodschap voor het Congres uitgespro ken (te vergelijken met onze „Troon rede"). Daarop volgde dan deze week de indiening van de begroting voor het jaar 1958. Zowel In de boodschap als in de begroting valt het accent op de reorganisatie van de defensie en op de economische hulp aan het buitenland. De toon van de rede werd enerzijds be paald door de positie van Amerika als een onmetelijk land, dat in staat is om het Westen alle nodige hulp te bieden, maar werd toch anderzijds getemperd door de erkenning, dat Rusland thans een voorsprong heeft op wetenschappe- lijk-technlsch terrein. Op de begroting is de post voor de fensie met duizend miljoen dollar ver hoogd. Men kan daaruit afleiden, dat de Verenigde Staten zich er terdege van bewust zijn, dat ze de achterstand op de Sowjet-Ünie moeten inhalen. Door verhoging van deze post denkt men méér aandacht te kunnen besteden aan de geleide projectielen en andere mo derne wapens. Dit mag echter in geen geval gaan ten koste van de economi sche hulp aan het buitenland, welke post ongeveer gelijk gebleven is aan die van het vorige jaar. Daardoor komt op de begroting geen enkele belastingver laging voor. Hoewel pessimisten had den voorspeld dat dit jaar voor het eerst een begroting zou worden aange boden met een tekort, is ook deze be groting sluitend. Dat wil niet zeggen, dat men in de Verenigde Staten tevre den is. Financiële deskundigen spreken van roekeloze ramingen"; de regering zou wat betreft de defensie „op koop jes" uit zijn. Het ziet er wel naar uit, dat het Congres de post voor hulp aan het buitenland nog wat wil besnoeien ten gunste van de defensie-aangelegen- heden. De reis van Soekarno Elsenhower en Boelganin zijn twee figuren, waar de hele wereld tegenaan kijkt, omdat ze als het ware de verte genwoordigers zijn van de twee grote machtsblokken op aarde. Er is nog ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op zondag 19 januari wordt Prinses Margriet Fransisca 15 jaar. H.K.H, is in 1943, toen ons land door de Duitsers was bezet, in Canada geboren. In ons nummer van 10 jan. heeft een artikel gestaan (door een vergissing te vroeg geplaatst) waarin aan deze gebeurtenis aandacht is geschonken. Moge de Hee- re onze geliefde Prinses sparen en dragen tot in lengte van jaren tot vreugde van de Koninklijke familie en tot heil van ons gehele Nederlandse volk. (Foto M. C. Meyboom) In de raadsvergadering te Middelhar- nis en Sommelsdijk heeft burgemees ter Hordijk de gebruikelijke nieuw jaarsrede uitgesproken, die in beide ra den vrijwel gelijkluidend was, behou dens enige speciale gemeentelijke aan gelegenheden. Terzake de woningbouw kon de burgemeester'moeilijk aanne men, dat deze In dit jaar in stijgende lijn zal gaan, gezien de algemene moei lijkheden op dit gebied. Voorts wees spr. op de a.s. raadsverkiezingen, die ons volk In vrijheid zal kunnen uitoe fenen, wat een niet hoog genoeg te schatten voorrecht Is. Door het gebrek aan vrijheid in andera landen wordt iemand, wiens naam tegenwoordig op aller lippen is, de Indonesische presi dent Soekarno. Het goed-Hollandse spreekwoord: „Als de kat van huis is, dansen de mui zen" gaat in Indonesië op als men het omkeert. De muizen dansen en daarom is de kat van huis gegaan. Soekarno is op reis, zogenaamd voor ontspanning. De waarheid is, dat hij de situatie niet meer meester is, en dat hij in feite bang is. Verschil van mening met vooraan staande personen in de regering, op standige bewegingen onder het volk, vrees voor af schudding van het centra le gezag en een mislukte campagne te gen de Nederlanders, dat alles heeft hem ertoe gebracht, een reis te gaan maken. Er zijn uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om tijdens zijn afwezigheid wanordelijkheden te voor komen, maar men durft in Indonesië ook wel een staatsgreep doen, wanneer de president „thuis" Is! Soekarno heeft reeds verschillende landen bezocht en bevindt zich op het ogenblik In Egypte. Hij blijft-daar bijna een hele week, waaruit blijkt dat de twee miniatuur-dictatoren, Soekarno en Nasser, heelwat te bespreken hebben en het goed met elkaar kunnen vinden. Althans, de Egyptische pers heeft reeds bekend gemaakt, dat Nasser door Soe- karno's toelichting begrip heeft gekre gen voor het Indonesische standpunt ten aanzien van de aanspraken op Nieuw-Guinea. Soekarno heeft dus suc ces met zijn reis en heeft op zijn beurt de Egyptische president uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Indonesië. Ondertussen gaan de zaken in het land zelf toch niet naar wens. Er is gedurig sprake van een beweging op Sumatra, die het centrale gezag van Djakarta van zich af wil schudden, op Celebes Is dat reeds gebeurd. En ver schillende landen hebben verklaard, het Indonesische besluit om alle zeeën van de Archipel tot territoriale wateren te verklaren, niet te zullen erkennen. Sympathie voor Indonesië is er mis schien alleen nog bij geestverwanten in het Midden-Oosten, werkelijk democra tisch geregeerde landen wenden zich hoe langer hoe meer van de republiek af. het onze regering echter moeilijk ge maakt. Vrij uitvoerig ging de burge meester In op de ontwikkelingsmoge lijkheden In dit gewest en voor deze streek, neergelegd In Randstad en Del ta, dat een knap stuk werk is. Dit rap port dient men kritisch-beschouwend te bezien en te bestuderen. Deze ont wikkeling zal het eiland zeker niet on beroerd laten; onze toekomst zal er mede op de weegschaal worden gelegd. Flakkee is een hoog ontwikkeld agra risch gebied, onze landbouw staat hoog geklassificeerd. De vraag is of van de ze grond opgeofferd mag worden aan industrie. Spr. wierp de vraag op of de verlangens, die de streek heeft t.a.v. de verbinding met de vaste wal, eerst vervuld zullen worden als deze hoog gekwalificeerde grond geliquideerd is. In de laatste jaren, zo vervolgde bur gemeester Hordijk, heeft men stil kun nen staan bij vele jubilea, van Groene Kruis, Boerenleenbank enz. enz. Ook de R.T.M. jubileerde, de „tram" die met vreugde werd ingehaald, maar die men ook met vreugde heeft zien ver trekken. Veel is er in de eerste helft van deze eeuw ten goede veranderd, niettegenstaande twee oorlogen en een geweldige ekonomische de(pressie. De tweede helft, die wij zijn ingegaan, kan een geweldige uitbreiding van de ont wikkeling brengen. Daarbij past het niet af te wachten. Grenzen zijn uitgewist Burgemeester Hordijk sprak voorts kort over de mogelijkheid van samen voeging van Middelhamis en Sommels dijk, die al in discussie is geweest. Spr. wees er op, dat er eigenlijk geen grens meer aanwezig is. Bij het verweer te gen de samenvoeging is gewezen op het nut van en de mogelijkheden van nau we samenwerking, maar spr. zei deze te beschouwen als een uitholling van het bestuur. Dat de grens is vervaagd motiveerde spr. met vei-wijzing naar de zaken die men gemeenschappelijk heeft: technische dienst, badhuis, zwembad, maatschappelijk werk. Groene Kruis, politie, B.B.B enz. enz. Ook terzake de kerken, het maatschappelijk en kultu- reel leven, de industrie etc. ziet men de vroegere grens niet meer, terwijl beide gemeenten tesamen het winkelcentrum van de streek vormen, waarvan meer kracht kan en behoort uit te gaan. Zo is ook heel wat bij het verzorgingspeil van beide gemeenten betrokken. Spre ker richtte het oog op de toekomst, de afdammingen en de ontsluiting van de streek, waarin Middelhamis en Som melsdijk de ontwikkeling zeer kunnen bevorderen. In Middelhamis sprak de heer van den Berge (V.V.D.) als oudste raadslid een dank- en wederwoord, in Som melsdijk deed dat weth. Dijkers (A.R.), die de burgemeester verzekerde, dat deze op de gemeenteraad kan rekenen ongeacht de schakeringen in deze Raad. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1