Brugbouw besproken in alle gemeenteraden Statenlid dhr. H. van Rossum sprak over verbinding Flakkee met vaste wal Finantiële toestand der Waterschappen Plaatselijk Nieuws Centrale Veiling Middelharnis Oordeel van de commissie over de „Haringvliei Vrijwillig brandweer-corps ie Sommelsdijk 30e Jaargang Cair. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchifnt tweemad per week: dinsdag- en orifdagavond Aandrang tot steun bij de aktie van de lokaliteit Rede van het Statenlid de heer H. van Rossum Praatbij een kom sten Bedrijfsvoorlichting De heer H. van Rossum betoogde in de Prov. Staten: Rijksbijdrage is te laag en laat te lang op zich wachten Motie, die op spoed aandringt, eenparig aangenomen Film Leger des Heils Dinsdag 14 januari 1958 No. 2663 PBINS UJËNDBIKSTBAAT 14 - FOSTBOX 8 - MIDDKLHABNIS Badactie en AdvertenttM uitsluitend TélefooK K 1870—262» N« uva avoads Telefooa K 1870—2017 Gtoo 167BS0 ABOmnaCBNTSPBUS 1.80 PCB KWABTAAli ADVEBTENTIEPBIJS 12 cent per mm. B4 comtract ipeclaal tarlel Op de verleden week gehouden zitting van de Prov. Staten is ook de onhoud bare toestand aan het veer Middelharnis^HellevoetsJuis en de betreurenswaar dige gang van zaken met de „Haringvliet" ter sprake gekomen. De betref fende commissie, waarin ook het Statenlid van ons eiland de heer H. van Ros sum te Dirksland zitting heeft, heeft verslag uitgebracht en meegedeeld geen bezwaar te hebben tegen overschrijding van het krediet van aankoop en ver bouw van de „Haringvliet", ten bedrage van 20.000.^T.a.v. meerdere voor zieningen van de „Haringvliet" (vervanging roeren) kan de commissie met de daatvoor geraamde kosten 130.000.akkoord gaan maar dan in nader over leg met Ged. Staten. Wij geven hieronder eerst een uittreksel uit het verslag van de commissie met het antwoord van Ged. Staten, en daarna de rede van de heer H. vbin Rossum. i" „Wat de voorgestelde eventuele verde re voorzieningen aan dit schip betreft, vroeg de comnüssie zich wel af of, waar hier de kwestie van de diepte van de havens in geding was, er geen aanlei ding is voor de opmerking, dat een voorafgaand onderzoek naar de diepte van de havens ten opzichte van de boot ■op zijn plaats ware geweest. De com missie zou gaarne nader vernemen, hoe diep de havens en havenmonden nu na de baggering zullen zijn en wat de maximum diepgang van de geladen boot is. De commissie was voorts van oordeel dat hoe betreurenswaardig de gang van zaken en de vertraging ook is akkoord ware te gaan met de vervan ging van de twee aanwezige roeren door drie grotere roeren, in dien het Scheeps bouwkundig Proefstation te Wageningen daartoe mocht adviseren. De commissie zou het evenwel op prijs stellen, dat ge deputeerde staten, zo bedoeld advies aldus uitvalt van de door uw Vergade ring te verlenen bevoegdheid geen ge bruik zullen maken, alvorens overleg met de commissie in haar huidige sa menstelling te hebben gepleegd. Zodanig overleg is eveneens gewenst voor het geval de kosten van de eventueel nog te treffen voorzieningen onverhoopt hoger zouden blijken te zijn dan de raming van 130.000.—. Tenslotte sprak de commissie nog als haar gevoelens uit, dat het in 1956 ge nomen besluit tot aankoop en verbou wing van een voorhanden zijnd casco ondanks de tegenslag toch een goed kopere en snellere oplossing betekent dan de bouw van een geheel nieuwe veerboot zou zijn geweest. De verbete ring van de veerverbinding, welke dè Staten aan de bevolking van Goeree en Overflakkee hebben toegezegd, dient in elk geval en zo spoedig mogelijk tot stand te worden gebracht". Kepte van de havens Het antwoord van Ged. Staten hierop luidde als volgt: „Het stemt ons tot voldoening, dat de commissie zich met ons voorstel kan verenigen. Gaarne zullen wij met de commissie in haar tegenwoordige sa menstelling overleg plegen, alvorens eventueel gebruik te maken van de door uw vergadering te verlenen bevoegd heid tot het treffen van nadere voorzie nlngen aan de „Haringvliet". De „Haringvliet" steekt geladen 2.65 m diep. De diepte van de vaargeul in de haven en de havenmond van Hellevoet- sJuis moest vóór de baggering volgens de voorschriften 5,5 m N.A.P. zijn en is na de baggering gebracht op 7 m N.A.P. Voor de haven van Middel harnis zijn deze maten -5 m en 6,5 m N.A.P. Het baggerwerk in de haven van Hellevoetsluis is gereed terwijl dit Werk in de haven van Middelharnis om streeks 20 januari a.s. gereed komt. Gezien de grote overdiepte reeds vóór de baggering, was er zonder meer geen aanleiding tot een voorafgaan onderzoek naar de diepte van de havens ten op zichte van de diepgang van de nieuwe veerboot. Zou de provinciale waterstaat door het ingenieursbureau of door de R.T.M, er op attent zijn gemaakt, dat zuigingsverschijnselen tot de ondervon den moeilijkheden zouden kunnen leiden, dan ware er misschien aanleiding ge weest, vooraf te peilen. De provinciale waterstaat is echter op dit gevaar nooit gewezen. Met het door de commissie aan het slot van haar verslag uitgesproken ge voelen kunnen wij ons geheel verenigen" In de openbare vergadering van de Prov. Staten heeft de heer H. van Ros sum de volgende rede gehouden: Wanneer ik thans het woord vraag zal ik niet gaan spreken over de nieuwe veerboot „Haringvliet". Er is een com missie benoemd die daarqver rapport zal uitbrengen en alsdan zal er nog wel Selegenhied zijn daarop in te gaan. We zullen hopen dat de proefvaarten van deze boot bevredigend zullen verlopen en dan zal dat zeker een grote verbe tering geven voor het vervoer naar en van Goeree Overflakkee. Maar mijnheer de voorz. wij hebben van uw college een boekdeel ontvangen getiteld: Randstad en Delta waarin voor jaren wordt vooruitgezien hoe het zal moeten worden met industrie, woning bouw en vervoer. Goed, we zullen daar over nog wel een woordje wisselen maar hebben Ged. Staten zich ook al eens beraden hoe het in de eerst komen de jaren zal gaan met de veerverbin ding met Goeree en Oveiïlakkee. Of denkt uw college dat de veerboot „Ha ringvliet" in de behoefte van die ver binding kan voorzien in de jaren die ons nog scheiden van het totstand ko men van de dam door het Haringvliet waarmee toch ongeveer 12 jaren ge moeid zullen zijn. Neen, de nieuwe boot zal daarin niet kunnen voorzien wjant de boten van de R.T.M. zijn oud en ver sleten en zullen naar ik vermoed dikwijls uitvallen en naaf 't dok moeten om ge repareerd te worden zoals ook deze week weer gebleken is waar de veerboot „De Stad Zierikzee" naar de werf moest om oude ketels door nieuwe te laten ver vangen en tijdens dat dit gebeurd, is het weer opnieuw een onhoudbare toestand. Nu werd verleden jaar wel in 't voor uitzicht gesteld dat het rijk reeds in 1958 zou beginnen aan de brug van Nu- mansdorp naar Ooltgensplaat welke brug dan in 't vervolg dienstig zou zijn in het tracé van de aan te leggen Zoomse weg maar tot onze grote teleur stelling zijn voor het jaar 1958 geen gel den op de rijksbegfroting daarover uit getrokken. Ged. Staten hebben daarover geen zeggenschap en kunnen ons daarin dus niet helpen. Het enige wat ik in dit verband van uw college vragen wUde is of U met kracht en klem zoudt willen ondersteunen de actie van het eiland om bij de Minister gedaan te krijgen dat alsnog al is het dan misschien niet voor 1958 maar dan toch voor 1959 gelden daarvoor worden uitgetrokken. De tegenslag met de veerboot In het antwoord van Ged. Deerenberg heeft deze in 't kort nog iets gezegd van de tegenslag met de veerboot Haringvliet en gelaakt dat de R.T.M, tijdens repa ratie van een boot geen reserve inlegt. Inzake de brug zei Gedeputeerde Dee renberg een onderhoud gehad te hebben met de Minister van Verkeer en Water staat, waarin deze heeft toegezegd dat de brug er over ongeveer 5 jaar zou liggen wat later schriftelijk is bevestigd. Nu is sindsdien het tracé van de weg en brug veranderd waardoor de werkzaam heden meerder en de kosten groter wor den". (Het tracé gaat niet meer over Tien- gemeten maar over de strekdam bij Ooltgensplaat). Bovendien is er beste dingsbeperking'gekomen. Maar Gedepu teerde zou er zeker bij de Minister op aandringen dat er spoedig een begin wordt gemaakt. Van 17 t.m. 21 jan. a.s. zullen uit gaande Van de vereniging Bedrijfsvoor lichting de jaarlijkse praatbij eenkom sten worden gehouden. Het programma hiervoor is als volgt: donderdag 16 jan. nam. 7 uur in de oude school te Oud- dorp; vrijdag 17 jan. nam. 2 uur in café Huibrechtse te Achthuizen, sav. 7 uur in hotel de Weerd te Oude Tonge; maandag 20 jan. nam. 2 uur'in hotel Spee te Sommelsdijk, sav. 7 uur in ho tel Osseweijer te Nieuwe; dinsdag 21 jan. nam. 2 uur in café Vermeulen te Dirksland, sav. 7 uur in hotel Kaashoek te Stellendam. In de j.l. gehouden zitting van de Prov. Staten is ook de finantiële toe stand der Waterschappen ter sprake gekomen. Het Statenlid de heer H. van Rossum te Dirksland heeft in een rede betoogd, dat de Rijksbijdrage In het dijkherstel ofschoon toegezegd 80% maar 60% zal bedragen. Momenteel ligt het percentage van uitkering nog maar op 35%, omdat alleen nog maar is uitgekeerd over de uitgevoerde werken van 1954 en 1955. Daarom is dit percentage zo laag. Omdat het Rijk zo' traag uitkeert, moest met name De Dijkring Flakkee leningen sluiten tegen een rente van zelfs 7%! Dat de dijk- lasten zo hoog zijn thans naar wij menen 24.per ha. vindt daarin grotendeels oorzaak. Het loopt over enige miljoenen die moeten geleend, neem maar de kosten van verbetering van de zwakke schakel Diederik en Roxenisse, wat dus aardig in de papieren loopt. De dijklasten zullen volgend jaar nog hoger moeten worden, indien het Rijk de percentages niet verhoogd. Vandaar de aandrang van het Statenlid de heer van Rossum deze Rijksbijdrage te her zien en de uitkeringen niet te laten wachten. We geven hieronder het ge sprokene van de heer van Rossum in zijn geheel weer: In de memorie van beantwoording over de toestand waterkeringen in 1956 tref ik een overzicht aan van de finan ciële toestand der waterschappen. We kunnen daaruit zien welke grote kosten de waterschappen hebben gemaakt en nog moeten maken om de dijken weer op een behoorlijk peil te krijgen. Na de ramp van 1 februsiri 1953 is er alles op gezet en terecht om voor de win ter de dijken weer hersteld te krijgen. Door de bijzondere mooie zomer van 1953 is dit ook gelukt en waren de dij ken weer zover hersteld dat de virinter kon worden afgewacht. Alleen bleven nog vele zwakke schakels over. en de taak der waterschappen was, deze te herstellen. Het Rijk zou daarin subsidie verlenen waarvan de hoogte van het percentage toen nog niet kon worden vastgesteld maar gesproken werd van 80%. We zijn nu weer 4 jaar verder. De water schappen gesteund door de Prov. Water staat hebben vele zwakke schakels versterkt. Zij hebben daarvoor tot zeer grote bedragen leningen moeten sluiten, en van het rijk nog weinig voorschot ontvangen. Uit het overzicht dat wij van uw college ontvingen, waarvoor ik U dankbaar ben blijkt dat tot 1 nov. 1957 werd verwerkt voor ruim 31 mil joen gulden en dat aan rijksvoorschotten werd uitgekeerd 14,350.000, alzo 46%. Nu is dit percentage van 46% voor het geheel nog zeer gunstig als ik dit vergelijk met hetgeen de Dijkring Flak kee aan voorschot ontving. Daarvan zijn de cijfers aldus: Kosten uitgevoerde werken 9.990.000 en uitgekeerde rijks voorschotten 3.438.000 dus een percenta ge van ±35%. Nu is het nog zo dat in het begin van het jaar 1957 de verzwaring van de waterkeringen klaar was op een zwakke schakel na, n.l. de dijk voor de polder Diederik en Roxenisse, tussen de ge meente Herkingen en Melissant. Om deze laatste zwakke schakel ook nog te versterken werd contact opgenomen met rijkswaterstaat maar er kon geen toezegging worden gedaan dat daarvoor een rijksbijdrage zou kunnen worden verkregen daar een verzwaring op an dere plaatsen urgenter werd geacht. Ik kan die gedachtengang niet begrij pen. Miljoenen zijn op Flakkee besteed voor dijkverzwaring en wat daarmee sa menhangt en dat was nodig en toen het aankwam op de laatste schakel, kon het niet. Een ketting is toch zo sterk als de zwakste schakel en zou die niet hersteld worden dan zouden ook de andere ver sterkingen zeer aan waarde inboeten. De Dijkring Flakkee kwam daardoor met de rug tegen de muur en heeft het besluit genomen om door te gaan. Dit werk is toen aanbesteed voor 1.282.000 gulden. U begrijpt wel met welke finan ciële moeilijkheden dit waterschap nu te kampen heeft. Nu is door de Minister van Verkeer en Waterstaat een Rijksbijdrage in uit zicht gesteld niet van 80% maar van 60% Terecht is daarover in de Tweede Kamer veel gesproken en deze bijdrage te laag geacht. En nu heeft het mij goed gedaan dat Ged. Staten daarvoor ook een open oog hebben gelijk blijkt uit een passage uit de memorie van beantwoording op de provinciale begroting waar op bldz. 46 gezegd wordt: Wij verwachten dat de minister .ons en andere colleges van ge deputeerde staten omtrent dit wetsont werp dit is dan de bijdragewet Del tawerken om advies zal vragen. Bij die gelegenheid zullen wij eventueel in overleg met andere colleges van gede puteerde staten de minister wijzen op de moeilijkheden waarin een rijkssubsidie van niet meer dan 60% vele of alle wa terschappen met waterkeringen zou kunnen plaatsen In verband met het geen ik in 't begin van mijn rede heb betoogd moge ik dan nog vragen of Ged. Staten er dan ook zouden willen vnjzen dat die Rijksbijdrage niet alleen te laag is maar ook zo lang op zich laat wach ten". Toezegging Gedeputeerde van Dijken heeft toege zegd big de bespreking met de Minister deze aangelegenheid zeker onder de aandacht te zullen brengen. Dinsdag 7 januari 's avonds 7.30 uur kwam het Vrijwillige Brandweercorps in jaarvergadering bijeen in de bovenzaai van café de Kok. Commandant Bienefelf heette allen hartelijk welkom in het bijzonder de burgemeester en de wethou ders, secretaris Knape, ere lid A. Knape en de heer v. d. Lint, vertegenwoordiger van de Saval brandblusapparatenfa- briek uit Breda, evenals de heren Voogd Sr. en Jr. welke op deze avond een leerzame en interessante lezing met film gaf over deze Saval blusapparaten. De commandant zei o.a. in zijn ope ningswoord dat erelid weth. Dijkers he denmiddag door H.M. de Koningin be noemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, waarmee hij hem com plimenteerde. Na het openingswoord van de commandant verkreeg secr. M. Peekstok het woord voor het lezen van de notulen van de vorige jaarvergade ring en het jaarverslag over 1957. De commandant bracht de secr. dank voor zijn overzichtelijk en uitgebreid verslag. Hierna werd gepauseed waarin tractatie volgde. Na de pauze sprak, burgemeester Hordijk een kort woord, waarin hij aanhaalde dat de brandweer in het afgelopen jaar verschillende hoog te punten had bereikt o.m. het jubileum en de uitreiking kruizen en diploma's. Spr. was blij dat het korps na het ver trekken van de oudleden met jong bloed is versterkt en hij sprak de wens uit, dat er in het nieuwe jaar veel geoefend zal worden, waarmee de opgedane ken nis in praktflk wordt gebracht. De burg. zegde namens het gemeentebestuur alle mogelijke steun toe. De commandant dankte de burg. voor het gesprokene. Hierna hield de heer v. d. Dint een leerzame en interessante lezing, toege licht met film over de Saval brandblus- apparaten waaruit duidelijk bleek, wat er met de moderne blusapparaten be reikt kan worden. Aan het eind van de vergadering sprak weth. Dijkers nog een kort woord. Hij haalde aan dat het voor hem een ge wichtige dag was, daar H.M. de Konin gin hem benoemd had tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij gaf in korte trekken weer wat er in de loop der jaren is veranderd en sprak zijn blijdschap uit, dat het Sommelsdijkse Brandweerkorps een hoog peil heeft weten te berieken. Het gemeentebestuur heeft een groot vertrouwen in het korps en zal alles doen wat voor het korps nodig is. De commandant dankte ook de heer Dijkers voor het gesprokene even als de heer v. d. Lint en de heren Voogd Senio en Junior voor hun leerzame le zing met film en voorts alle leden voor hun opkomst. DIRKSLAND Spreker voor A.R. Kiesvereniging. Op woensdag 15 jan. hoopt voor de A.R. Kiesvereniging te spreken in de Chr. Kleuterschool de heer G. van Galen van Zwijndrecht over: „A.R., ook in wisse lende tijden." Aanvang 7 uur. Zuigelingenzorg. Het bestuur van het Groene Kruis maakt bekend aan de genen die zich opgaven voor de cursus zuigelingenzorg, en die op 9 januari j.l. verhinderd waren, dat de cursusavon den als volgt worden gehouden. Van 16 tot 18-jarigen iedere woensdag van 6.30 tot 8.00 uur. De ouderen worden ver wacht dezelfde avond te 8.15 uur. Des gewenst kunnen deze ook op donderdag avond komen te 7.30 uur. Uitvoering. De Mannenzangvereni- gingen in streekverband maken bekend dat zij een uitvoering hopen te geven op vrijdag 17 januari nam. 7 uur in het koor der Ned. Herv. Kerk. De mede werkende verenigingen zijn van Oud- dorp, Dirksland, Nieuwe Tonge, Mid delharnis en Sommelsdijk. Belangstel lenden zijn hartelijk welkom. Het be stuur. Burg. Stand. Geboren: Aren, zoon van C. Melissant en P. van Beters; Pie- ter Nico, zoon van H. W. Braber en A. van Vliet. Consulent. Wegens het vertrek van ds. Steur is ds. J. den Besten van Dirks land aangewezen als consulent der Ned. Herv. Gemeente van Ouddorp. OUDDORP Kerkdiensten. A.s. donderdagavond 16 jan. hoopt op verzoek van de J.V. al hier in de Herv. Kerk voor te gaan ds. Kievit van Putten extra collecte. A.s. woensdagavond 15 jan. 7 uur hoopt in de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. H. van Gilst. NIEUWE TONGE Geslaagd. Onze vroegere plaatsge noot de heer W. de Jong Kz. slaagde te Rotterdam voor het staatsdiploma boek houden. Tijdrede te Nieuwe Tonge. Donder dag 16 jan. a.s. zal in Ons Dorpshuis te Nieuwe Tonge optreden de weleerw. heer ds. H. van Gilst te Dirksland die een tijdrede zal uitspreken. Aanvang 7 uur. Gladiolenteelt. Woensdag 15 jan. zal in café Osseweijer spreken de heer J. Oostdam van de veiling H.B.G. te Lisse over het afgelopen gladiolenseizoen en de mogelijkheden voor het a.s, jaar. Aanvang 7.30 uur. Zangavond. De Chr. Zangvereniging Zanglust te Nieuwe Tonge hoopt op vrijdag 17 jan. deel te nemen aan een zangavond te Dirksland. Openstelling bibliotheek. De biblio- Maandagmiddag zijn bgna alle gemeenteraden van ons eiland Goeree Over flakkee in openbare of liever gezegd in min of meer spoedeisende ver gadering bijeengekomen, in verband met het voornemen van de Minister van Verkeer en Waterstaat, om de bouw van een brug over het Haringvliet te tem poriseren. In de bestuurlijke organen van het eiland is dit voornemen met grote ongerustheid vernomen, waarom, de dagelijkse besturen der gemeenten hebben besloten op een én dezelfde dag een raadsvergadering te beleggen, om de mening van de raadsleden hierover te peilen en onder de aandacht van de regering en volksvertegenwoordiging te brengen dat aan het voornemen tot uit stel van de brugbouw geen gevolg wordt gegeven. Er was in alle raden grote eenstemmigheid en de motie die we in ons vorig nummer hebben afge drukt werd eenparig aangenoraen. Behalve Ouddorp, waar de raad niet is bijeengekomen heeft men de motie, die van een en dezelfde tekst was, in alle gemeenten aangenomen. De bur gemeester van Middelharnis, de heer P. W. Hordijk deelde mede dat heden dinsdag een koerier de gemeenten langs gaat om de besluiten op te halen, die dan en bloc aan de regering, de beide Kamers en Ged. Staten zullen worden gezonden. Toelichting en opmerkingen In de meeste gevallen gaven de bur gemeesters vooraf een toelichting op het adres, waarbij gewezen werd op de onhoudbare situaties aan de veren, de pendelarbeid en vooral dat de veerboot „Haringvliet", waarop alle hoop gesteld was, dat deze de periode van de jaren die nodig zijn voor realisering vaste oeververbinding zou overbruggen, nog steeds niet in de dienstregeling is inge legd. Sommige raadsleden achtten het eigenlijk overbodig en bedroevend dat deze motie moest uitgaan. De Overheid moet de dringende noodzaak toch vol doende bekend zijn. De heren Brinkman te Stellendam, Blok te Sommelsdijk en Kreeft te Stad wezen op het belang van werkgelegenheid en betere ver plaatsing, wat zo nijpend wordt ook op ons eiland. De heer Tijl te Nieuwe Ton ge vroeg naar de activiteit van de Flak- keesche Gemeenschap, waarop burg. v. Hofwegen opmerkte, dat de F.G. de laatste tijd weinig van zich laat horen. De heer Roon te Dirksland informeer de wat de N.V. Brugverbinding er aan deed, waarop burg. v. Heijst zei, dat gedelegeerden van deze N.V. de kwes tie bij de Verkeerscommissie van de Tweede Kamer e.d. hadden opgenomen. Tolheffing al dan niet, kwam in de raad van Stad ter sprake, maar dit werd af gewimpeld, als nu nog niet aan de orde zijnde. Tccfiniscfie bezwaren? Het raadslid ir. Mijs te Sommelsdijk zei, dat dezer dagen de aanbesteding plaats had van dijkwerken, verkeers plateau enz. en wist, dat het technisch niet in de lijn lag om nu de brug al te bouwen. Hij wilde geen tegenspeler zijn; dit jaar was technische uitvoerbaarheid echter onmogelijk. Burgemeester Hor dijk antwoordde hierop, dat het niet over het technische deel gaat maar wel om het krediet voor een brug beschik baar te stellen. Adhesie van andere instellingen Niet alleen de raden maar ook andere instellingen betuigen adhesie aan deze motie. Wij vernamen dat de HoU. Mij van Landbouw, afd. Goeree Overflak kee, bij dezelfde autoritaire instanties zijn instemming er aan zal betuigen. Vermoedelijk zullen andere corporaties uit het Flakkeese bedrijfsleven, hetzelf de doen. Het is te hopen, dat deze ak tie en dit gebaar van wanhoop tot ge volg zal hebben, dat het krediet voor de brug nog op de Rijksbegroting voor 1958 wordt gebracht en met de bouw nog dit jaar wordt begonnen. theek der Ned. Herv. Jongelingsvereen. is zoals u weet elke zaterdagmiddag van 3.30—4.30 uur geopend. Het 75ste lid dat zeer binnenkort wordt verwacht ont vangt iedere week twee boeken gratis. Een ruime sortering boeken staat tot uw beschikking. Bovendien ontvangt u van ons een catalogus gratis en behoeft u geen inleggeld te betalen. Zaterdag middag verwachten we u ook! OUDE TONGE Ons Etelang in 1957. De Coop. Land- bouwvereniging „Ons Belang" alhier hield haar jaarvergadering. De voorz. dhr. A. Fase sprak een woord van wel kom en wees er op hoe 1957 in vele op zichten voor verrassingen zorgde. Door warmte en vele regens is de aardappel oogst vrijwel mislukt. De oudere boeren kunnen zich en dergelijk optreden van „glas" als thans niet herinneren. Vele uienpercelen van Oude Tonge leden direct al na opkomst door een striemen de hagel. De meeste bedrijven hebben met verlies gewerkt. Voor de tuinbouw is het geen ongunstig jaar. De export, vooral van tomaten en komkommers, was op 1 nov, reeds groter dan verleden jaar. De zuivelsector gaf een zeer triest beeld. De kaasprijzen liggen 50 cent per 'kg lage dan voorgaande jaren, wat de melkprijzen ongunstig beïnvloed. De bo- terexport heeft een overschot van 20.000 ton. In Londense koelhuizen ligt nog 40,000 ton boter opgeslagen. Deze markten en in België vertonen hetzelfde beeld. 200 miljoen gulden wordt de veehouders nog niet uitbetaald daar 's lands schatkist dit niet toelaat. Dit melkgeld, dat 180.per koe be draagt, geeft de veehouders een moei lijke winter, daar de voerrekeningen door velen niet kunnen worden betaald. Op dit eiland is een silo verrezen die een symbool is van samenwerkende landbouverengingen en boeren. De bestuursleden C. A. van Loon en W. J. van Dis werden herkozen. Door vertrek van N, J. van Es werd E. de Lint als lid van de raad van toezicht gekozen. De balans en Resultatenrekening van ,;Ons Belang" en de Caago werden be handeld en goedgekeurd. Hierna volgde een bespreking over het wassen van aardappelen, over afzet van erwten, kunstmeststoffen en zaaizaden. Na een woord van dank voor de pret tige bespreking en opkomst werd deze vergadering besloten. OOLTGENSPLAAT Zuster A Bos 15 jaar in de wyk De bevolking liet dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan Dezer dagen was het 15 jaren geleden dat zr. A, Bos als wijkverpleegster in deze gemeente in functie trad. Uit de bevolking is een comité gevormd om dit feit niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. In een buitengewone vergadering van het bestuur van het Groene Kruis is het 15-jarig jubileum van zr. A. Bos herdacht. Mede waren tegenwoordig de echtgenoten van de bestursleden van het Groene Kruis, de bestuursleden van het Roode Kruis en de E.H.B.O., en de heer en mevr. P. v. Es-van den Tol. De voorzitter van het Groene Kruis, burgemeester van der Harst, sprak de jubilerende wijkverpleegster op harte lijke wijze toe, en beklemtoonde de gro te verdienste van zr. Bos in het belang van de volksgezondheid. Spreker zeide dat het werk van zr. Bos niet alleen door het bestuur van het Groene Kruis zeer wordt gewaardeerd, maar dat de arbeid van de wijkverpleegster, welke zij vaak onder moeilijke omstandighe den moet verrichten, ook door de bevol- kig, op hoge prijs wordt gesteld. De bur gemeester zeide verheugd te zijn zr. Bos namens de bevolking van Ooltgens plaat en Langstraat een enveloppe met inhoud te kunnen overhandigen en sprak daarbij de wens uit, dat zij nog vele jaren als wijkverpleegster te Oolt gensplaat in het belang van de lijdende mensheid werkzaam zal kunnen zijn. Door het enthousiast applaus op de rede van burgemeester van der Harst wilden de aanwezigen blijkbaar nog groter nadrukkelijkheid aan deze har telijke toespraak geven. Door mevr, M, L, Geerts-Quispel werd namens het Roode Kruis, en door mej, A, A. Bom K.Ld, namens de E.H,B,0. een bloemstuk aan de jubilerende zuster aangeboden. Oudste inwoner overleden. In de ouderdom van 97 jaar en 5 maanden is in zijn woning Langstraat 58 overleden de heer Adr. Bakelaar. Hij was de oud ste van de gemeente en vermoedelijk de oudste van Flakkee, De overledene was bet-overgrootvader. Thans is de heer E, Hotting wonende aan de Kerk- singel de oudste inwoner. De heer Hot ting is ruim 93 jaar. Uienveiling van dinsdag 14 januari 1958 Grove 12.80—13.21; middel 15.51, drie- lingen 18.73, picklers 23.21. Aanvoer 150.000 kg. In de komende maanden zal een spe ciaal fümteam van het Leger des Heils een bezoek brengen aan een groot aan tal plaatsen in onze provincie, om met autoriteiten predikanten en verenigingen de nieuwe geluidsfilm „In Opmars" te vertonen. De film zal worden vertoond in de volgende plaatsen: Den Bommel 16 jan. in het Herv. Verenigingsgebouw; Stellendam 18 jan. in „'t Haegse Huus"; Ooltgensplaat 21 januari in het vereen, gebouw A. Cen trum; Middelharnis Sommelsdijk in ge bouw „Jeugdhaven" bij de Geref. kerk. Voor bijzonderheden zie men de raam biljetten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1