Massale aktie vaste oever verbinding Jamais en vain tonjours en vin \Vem. J.H.Dijkers ontving koninklijke onderscneiaing Dhr. Kwakernaat te Den Bommel 40 jaar bij de P.T.T. Fa. KAPTEIN Buitenland 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vmchifnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond N.V. WED. C, KOLFF Zn. Tslefoon 2012 Voorstraat 36 MIDDELHARNIS Zondagdiensten artsen MEDITATIE Christus zich mededelende aan Zijn gelovigen Dertig jaar in Sommelsdijkse raad Grote belangstelling vooz dit jubileum TEL. 01870-2004-2205 Vrijdag 10 januari 1958 No. 2662 UW5 PBINS HENDBIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Badactie cd Advertentlea uitsluitend TelefooK K 1870—2629 Na UUT «Tonda TelatooM K 1870—2017 Giro 167010 ABONNSMENTSPBUS f 1.80 PXB KWABTAAlk ▲DVF.RTENTIEPBIJS 12 cent per mm. Bi coHtract ipeclaal tailaf. Maandag- a.s. zal op iedere plaats van oni eiland de gemeenteraad bijeenkomen ter behandeling van een motie, om er biJ de regering op aan te dringen, dat in het begrotingsjaar 1958 met de de finitieve bouw van een brug over het Haringvliet lean worden begonnen. De motie, naar wij vernemen, die voor alle gemeenteraden een gelijkluidende tekst heeft, is van de volgende inhoud: De raad der gemeente overwegende, dat uitputtend en over tuigend is aangetoond dat een brug- verbinding tussen het eiland Goeree en Overflakkee en de vaste wal noodza kelijk is; dat ter adstruktie van deze noodzaak bij de centrale overheid geen nieuwe argumentaties behoeven te worden aangewend; dat hij met diepe teleurstelling ken nis genomen heeft van de uitspraak van de Minister van Verkeer en Wa terstaat op grond waarvan de aanleg van een brug over het Haringvliet andermaal dreigt te worden uitgesteld besluit in het belang van de economische en maatschappelijke ontwikkeling van het eiland Goeree en Overflakkee een klemmend beroep te doen op de Volks vertegenwoordiging om met de door de Minister van Verkeer en Water staat voorgenomen temporisering van bovenbedoeld object niet in te stem men en alsnog te bevorderen, dat in het begrotingsjaar 1958 met de defi nitieve bouw van een brug over het Haringvliet een aanvang kan worden gemaakt. Aldus besloten op 9 januari 1958. Het is een sober stuk de eerste regel geeft de oorzaak aan het is al voor de zoveelste maal uitputtend en overtuigend aangetoond, dat een brug- verbinding voor ons eiland nodig is, waarom zouden nieuwe argumentaties moeten worden aangevoerd? Wij twijfelen niet, of deze motie zal in alle raden m.a.s. worden aangenomen. De toestand aan het veer Middelhar- nis^Hellevoetsluis is momenteel hope loos. De „Stad Zierikzee" is uit de dienst genomen voor reparatie en wanneer er aan de andere veerboten iets mankeert loopt de zaak hopeloos vast. Bij tijden staan er dan ook hele rijen auto's op een beurt te wachten om overgezet te worden. En nog steeds vaart de „Ha ringvliet"' niet! Over deze gang van za ken is ook in de j.l. zitting van de Prov. Staten een hartig woordje gewisseld en scherpe kritiek uitgebracht, omdat de situatie voor de bewoners van ons eiland eer verslechterd is dan verbeterd. Het is te hopen dat de regering oog krijgt voor deze onhoudbare toestand en alvast de brugverbinding op de begro ting 1958 plaatst. Dan duurt het toch nog vier vijf jaar, eer wij er over rilden! Wijnkooperij sedert 1 768 Van zaterdag 11 januari v.m. 12 uur' t.m. maandag 13 januari v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, v. d. Peppel en Wieringa. Voor spoedgeval len Bakker, arts, tel. 2710, Sommels- di]k. ^irksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Elvé. Voor spoedgevallen Huisman, arts, tel. 01877- 412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen de Man, Vooëd en fsuth. Voor spoedgevallen Kramers, arts tel. 01873—201, Ooltgensplaat en Bou- man, arts, tel. 01871—269 Stad aan 't Hanngvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN nn^^T?'^ Terlouw. Dienst heeft Wag- nw, Tel. 01877-281, Dirksland. Opdat Hij haar Zichzelf heerlyk zou voorstellen, een gemeente, die geen vlek of rimpel heeft, of iets dergelijks, maar dat zij zou heilig zijn en onberispelijk. (Efeze 5 27) Deze mededeling van Hem aan Zijn Kerk is een uitwerking van de eeuwige raad, wijsheid, genade en kracht des Vaders. Maar zij is ook een daad van Christus zelf en deze is het, die wij hier voornamelijk onderzoeken, voor zoveel zij de heerlijkheid van Zijn wijsheid, liefde en vernedering openbaart. 1. Hij geeft en deelt hun mee Zijn H. Geest als zijnde inzonderheid de Zijnen en Hem van de Vader gegevenen en wonende in Hem in alle volheid. Deze Geest, die oorspronkelijk in Zijn persoon en wat deszelfs werkingen aan gaat zonder maat in Hem blijft, geeft Hij aan alle gelovigen, om ook in hen te wonen en te blijven. Rom. 8:9. Hieruit volgt een onuitsprekelijke ver eniging tussen Hem en hen; want gelijk Hij in Zijn menswording onze natuur aannam tot een persoonlijke vereniging met de- Zijnen, zo neemt Hij hierin on ze personen aan tot een verborgen ver eniging met Zich. Hierdoor wordt Hij de'onze en wij de Zijne. En hierin is Hij onuitsprekelijk heer lijk; want deze verborgenheid van de inwoning van dezelfde Geest in Hem als het Hoofd en in de Kerk als Zijn lichaam, alles levendmakend, is een bui tengewone uitwerking van Gods wijs heid. Er is buiten dit van die aard niets jn het gehele schepsel, geen zulk een ver eniging noch onderlinge mededeling. De nauwste verenigingen en opzich ten, die in de natuur zijn, zijn maar schaduwen hiervan. Ef. 5 25, 32. Nochtans hierin is ook de Heere Christus dierbaar aan degenen die ge loven; maar ook een steen des aan stoots en een rots der ergernis der on- gehoorzamen. Deze heerlijke, onuitsprekelijke uit werking van Zijn wijsheid en genade, deze bijzondere en ongewone wijze van mededeling van Hem aan de Kerk, wordt bij velen veracht. Zij weten mogelijk wat het zij met een hoer samengevoegd te worden; maar dat ze met Hém een Geest moeten wor den, weten zij niet. Nochtans is dit het beginsel en de oorsprong van het gees telijk leven der Kerk, van alle leven dige, geestelijke bewegingen en gene genheden tot God en de hemelse dingen, in en door welke ons leven met Chris tus in God verborgen is. De heerlijk- ,heid, de verhoging, de ere en de verze- kerdheid der Kerk, tot prijs der genade Gods; dit te verstaan in zijn oorzaken, werkingen, gevolgen en voorrechten met welke het vergezelschapt gaat, moet boven al de wijsheid in en van de wereld geschat worden. 2. Hij deelt zichzelf aldus aan ons mee door het formeren van een nieuwe natuur in ons, zodat dezelfde geestelij ke natuur in Hem en in de Kerk is. Alleenlijk is hier in dit onderscheid, dat dezelve in Hem is in een volstrekte vol maaktheid van al die heerlijke genaden in welke dezelve bestaat, maar in de Kerk in verscheidene maten en trap pen, naar het Hem behaagt dezelve hun mee te delen. Maar 't is echter dezelfde Goddelijke natuur, die in Hem en in ons is: want wij worden door de dierbare beloften des Evangeliums der Goddelijke natuur deelachtig, 2 Petr. 1:4. Het is niet genoeg voor ons, dat Hij onze natuur aangenomen heeft om de Zijnen te zijn, zo Hij ook niet Zijn na tuur ons geeft om de onze te zijn; dat is, in onze ziel inplant al die genadige hoedanigheden, zoveel het wezen en de substantie derzelve aangaat, met welke Hij zelf in Zijn menselijke natuur be gaafd was. Dit is die nieuwe mens aan doen, dat nieuwe schepsel, die Godde lijke natuur, die geest die uit de Geest geboren is, die verandering naar het beeld Gods in genade, dat aandoen van Hem, dat werk Gods waartoe wij in Hem geschapen zijn, van welke de H. Schriftuur zo breed spreekt: Joh. 3 6, Rom. 6 38 en meerdere plaatsen. De nieuwe hemelse natuur, die aldus in de gelovigen als de eerste levende daad van die vereniging, die door de inwoning van dezelfde Geest van Chris tus en tussen hen geformeerd wordt, is op een bijzondere wijze Zijn natuur en als zodanig is zij, even gelijk in Hem, beide het denkbeeld en het voorbeeld in ons, voor zoveel wij tevoren veror- dineerd zijn om Zijn Beeld gelijkvormig te worden, Rom. 8 29. En gelijk ze door een uitvloeiing en werkzaamheid van Hem in onze zielen gewrocht en voortgebracht wordt. Dit is een geheel hemelse wijze van zichzelf aan ons mee te delen, door wel ke Hij ons van God tot wijsheid, recht- vaardigmaking, heiligmaking en een volkomen verlossing geworden is. 1 Kor. 1 30. Hierop zegt Hij van Zijn Kerk: deze is nu. vlees van Mijn vlees en been van Mijn beenderen; Ik zie in hen Mijzelf, Mijn eigen natuur. Hierdoor worden zij aangenaam en begeerlijk; hierdoor bereidt Hij dezel ve om Hem een heerlijke gemeente voor te stellen, die geen vlek noch rimpel, of iets dergelijks heeft, maar die heilig en onberispelijk is in de liefde. Van deze mededeling van Christus aan ons door Zijn eigen natuur in ons te formeren, hangt de zuiverheid, de schoonheid, de heiligheid en inwendige heerlijkheid der Kerk af. Hierdoor wordt ze dadelijk in substantie en in wendig van de wereld afgescheiden en van allen anderen, die door de uiter lijke schijn door de belijdenis en plicht oefeningen met hen schijnen een te zijn. Hierdoor wordt ze de eersteling der schepping Gods, de vernieuwing van Zijn beeld in de wereld voortbrengen de. Hierin is en zal de Heere Christus heerlijk zijn in eeuwigheid. 3. Hij doet dit door een dadelijke in enting of inplanting in Hem, welke Hij doet door het geloof, dat Zijn eigen werking is. Daarop volgen twee dingen, het ene door de genade of kracht, het andere door de Wet of gelegenheid des Evangeliums welke een grote invloed hebben in deze verborgen mededeling van Christus aan de Kerk. Het ene van deze twee is, dat hierdoor ons meege deeld wordt en wij gedurig ontvangen, hulp in ons geestelijk leven, onderhou ding, beweging sterkte in genade en vol harding. Dit is het wat Hij zo Goddelijk in de gelijkenis van de wijnstok en zijn ranken leert. Joh. 15 1^16. De gelovi gen leven, doch niet meer zij, maar Christus leeft in hen en 't geen zij nu in 't vlees leven, dat leven zij door 't ge loof des Zoons Gods. Gal. 2 20. En het andere, door de kracht van de wet een gelegenheid des Evangelies, is, dat Zijn rechtvaardigheid en al de vruchten van Zijn Middelaars bediening hen daarop worden toegerekend. Dr. Joh. Owen. De nieuwjaarsreceptie die de burgemeester van Sommelsdijk de heer P. W. Hordijk gewoon is telken jare in de raadszaal te houden kreeg deze keer wel bijzondere betekenis in verband met het feit dat wethouder J. H. D^'ïcers der tig jaar onafgebroken zitting had in de gemeenteraad, waarvan 29 jaar als wethouder. Op dit heugelijke feit werd door de burgemeester, na een nieuw jaarsrede tot de vele aanwezigen, bijzondere aandacht gevestigd, waarna hij de jubilaris de verheugende mededeling kon doen, dat hij tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau was benoemd. De Niewjaarsspeech van de burgem. werd beantwoord door de heer 'van Nieuwenhuijzen, hoofdcommies ter secretarie. Stoere man In de raadszaal was de gehele ge meenteraad, het gemeente- en secreta- riepersoneei, directies van nutsbedrij ven, kantonrechter, griffier en deur waarder, technisch en onderwijzend per soneel. Rijkspolitie enz. aanwezig, tot wie de burgemeester zich richtte met een hartelijke gelukwens voor 1958. In het bijzonder sprak hij wethouder Dij kers toe, daarbij releverend wat hij in die dertig jaren voor de gemeente had gedaan. Hij noemde hem een „stoere man", die als vertegenwoordiger voor de A.R. Partij zijn beginsel niet onder stoelen of banken stak. Vooral in de eerste jaren van zijn loopbaan ging het er wel eens heet toe en vlogen de spaanders er wel eens af. De burgemees ter gaf een uitvoerige opsomming van zijn werk en zijn capaciteiten ook van zijn zitting in diverse besturen, instel lingen en verenigingen, zowel plaatse lijk als regionale. En dan kwam hij met de voor weth. Dijkers geheel onver wachte mededeling, dat het H.M. de Koningin behaagd had voor het vele dat hij tot dusver voor de gemeenschap had gedaan, hem te benoemen tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. On der groot applaus spelde de burgemees ter hem het ereteken op de borst, waarna deze hem en mevr. Dijkers als eerste feliciteerde. Dankwoord en felicitatie Wethouder Dijkers bracht zichtbaar ontroerd eerst zijn grote dank aan God, die hem de kracht had verleend dertig jaar lang de gewichtige taak voor de gemeente te vervullen. Aan H.M. de Ko ningin bracht hij bijzondere dank voor de Koninklijke onderscheiding als ook aan hen, die hem daarvoor hadden voor gedragen. Spreker zegde op dit moment moeilijk woorden te kunnen vinden om zijn gevoelens tot uiting te brengen, om dat het voor hem een volkomen verras sing was. Hij dankte de burgemeester voor de goede woorden hem toegespro ken en hoopte nog lange tijd met hem te mogen samenwerken. De nieuwe Ridder had daarna tal van handen te drukken, en een hartelijke speech aan te horen van het raadslid J. Blok, die in zijn felicitatie er op wees dat het een bijzonderheid was dat er thans drie Ridders in de raad waren (t.w. de heren J. Ie Comte, Dijkers en hijzelf) die deze onderscheiding alle ontvingen voor het geven van hun bes te krachten aan de gemeente Sommels dijk. Hij wenste de jubilaris toe dat hij- de onderscheiding nog lang en in ge zondheid zal mogen dragen en nog vele jaren de belangen van de gemeente Sommelsdijk zal mogen behartigen. Vele funkties De heer J. H. Dijkers is lid van de raad sedert 6 jan. 1928. Het jaar daarop, 17 sept. 1929 werd hij wethouder wat hij sindsdien onafgebroken is geweest. Jarenlang was hij secretaris van de gas fabriek MiddelharnisSommelsdijk en in 1949, bij de oprichting Gascentrale Flakkee, werd hij daarvan voorzitter. Voorts is hij vanaf de oprichting van de Drinkwaterleiding in 1929 daarvan bestuurslid en thans tweede secretaris; voorzitter van de Woningbouwvereni ging; voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur; tweede voorziter van Stich ting Maatschappelijk Werk; bestuurs lid van de Stichting Gezinszorg; voor zitter van de adviescommissie in steun- zaken; oprichter van de Vrijwillige Brandweer; bestuurslid van het Streek museum; v.h. voorz. van de B.V.L. en later van S.W.G. (Steun Wettig Gezag); voorzitter van de Marktcommissie; als afgev. van de gemeente bestuurslid Tu- berova; schoolartsendienst; Flakk. Ge meenschap en commissaris N.V. Brug. Voorzitter van de A.R. Kiesvereniging en op kerkelijk gebied Questor classis Brielle van de Geref. Kerken. Film Bedrijfsuitbreiding N.V. van Hessen Na het gezellige samenzijn op deze receptie volgde nog een attractie voor de bezoekers, n.l. de vertoning van de film van de bedrijfsuitbreiding van de fabriek van de firma van Hessen, die in sept. '1957 geopend is door Minister Mansholt. De heer en mevr, van Hessen alsook de mede directeur de heer Meij- ling, heben de gewoonte jaarlijks op de nieuwjaarsrecptie tegenwoordig te zijn en leven daardoor uiteraard met het lief en leed van de Sommelsdijkse be volking mee. De heer van Hessen meende eerst dat devertoning van de bedrijfsfilm een dissonant zou zijn bij de hoge onderscheiding die de heer Dij kers was te beurt gevallen, maar waar de jubUaris aan de bouw van de fabriek veel had bijgedragen meende hij zijn voornemen toch te moeten uitvoeren. Het was de eerste keer dat de film werd vertoond en het bleek de aanwezigen een groot genoegen te zijn het luister rijk gebeuren nog eens op het doek te zien. Geen twijfel mogelijk... HAZETFABRIEKiN TE ZEVENBERCEN Sinds ons vorige overzicht (vóór de feestdagen) heeft de internationale po litiek natuurlijk niet stilgestaan. Hoog stens kunnen we spreken van een kor te pauze tijdens de Kerstdagen. Vele staatshoofden en regeringsleiders heb ben de gewoonte, ter gelegenheid van Kerstmis een boodschap de wereld in te zenden, waarin ze hun verlangen naar vrede uitspreken en de wil tot samenwerking. Maar nauwelijks zijn de feestdagen voorbij of de bewapenings wedloop wordt onverminderd voortge zet en ondanks de vriendelijke woor den blijkt de achterdocht en het wan trouwen niet te zijn weggenomen. We zullen nu slechts een keus maken uit de grotere en kleinere politieke ge beurtenissen van de, laatste weken om daarmee de draad "van het wereldge beuren weer op te vatten. Rond de jaarwisseling werd te Kaïro, de Egyptische hoofdstad een Afrikaans-Aziatische conferentie gehouden, waarbij ook de Sowj et-Unie vertegenwoordigd was. Uit de bespre kingen bleek duidelijk dat deze groep landen té heterogeen is om tot enig tastbaar resultaat te komen en de klei ne dictatoren, zoals president Nasser van Egypte, hebben duidelijjc bemerkt, dat ze in politiek, militair en technisch opzicht, geheel afhankelijk zijn van de Sowj et-Unie. In de slotresolutie worden een aan tal zaken genoemd, waarover de be trokken landen het eens zijn. Daartoe behoort dan vooral de kritiek op het Westen, met name of de NAVO en de Europese markt. Ze zien hierin pogin gen van het Westen om het streven naar onafhankelijkheid van bepaalde volken tegen te gaan. Er was ook onder de Afrikaans-Azia tische landen belangstelling voor een gemeenschappelijke markt, maar daar over konden zij het ter conferentie niet eens worden! De grootste teleurstelling heeft Nasser moeten incasseren; deze vleide zich nog met de stille hoop, dat de andere Arabische landen hem zouden Dinsdag 8 januari was het veertig jaar geleden, dat de kantoorhouder van het postkantoor te Den Bommel, zijn postale loopbaan begon. Dit heuglijke feit is in bijzijn van familie en «vrienden, alsmede in tegenwoordigheid van meerdere post autoriteiten, in zijn woning herdacht. Mede tegenwoordig was n.l. zijn on middellijke chef, de postdirecteur dhr. P. Doornhein te Middelharnis met enige leden van zijn staf; burgemeester van der Harst; van de afd. controle en for matie waren er de heren J. M. Crul, W. Jumelet en P. v. d. Bergh te Rotter dam. De heer Doornhein reikte de jubilaris na een felicitatie de oorkonde en het gouden speldje uit, voor veertig jarige trouwe dienst. De heer Kwakernaat is zijn loopbaan begonnen te 's Gravendeel, naar uit de toespraak van de heer P. Doornhein bleek. De salarissen waren toen laag volgens deze spreker en er was moed en energie toe nodig, om bij het begin als hulpbesteller, door te zetten, om een hogere rang te verkrijgen .Dit is de heer Kwakernaat gelukt aldus spreker; niet alleen behaalde hij de mijlpaal van het 25 jarig, maar thans zelfs bereikte hij het veertig jarig jubileum. Het huis gezin van de heer Kwakernaat beweegt zich geheel in postale kring aldus spr.; allereerst mevrouw Kwakernaat, die in augustus a.s. een 25 jarig jubileum te gemoet ziet; een zoon die te Bolnes en nog een ajidere zoon die beide tweede klassers zijn evenals hun vader en bo vendien nog een van de dochters. Een bewijs, dat het bij de P.T.T. toch niet slecht is, beweerde spreker. Hij had met de jubilaris al die jaren prettig sa mengewerkt; de controle bleek eiltijd goed te zijn. Namens de directeur gene raal reikte hij de jubilaris de gebruike lijke gratificatie uit, de oorkonde vooi 40 jarige trouwe dienst en spelde hem daarna de gouden insigne op. Bij zijn gelukwensen betrok hij ook mevr. Kwa kernaat en de overige familie en besloot met een dankwoord voor de diensten aan de P.T.T. tot dusver bewezen. Burgemieester v. d. Harst bracht zijn gelukwensen namens het ge meentebestuur en meende dat iemand als de heer Kwakernaat bij een 40 ja rige dienstvervulling, wel een klopje op de schouder had verdiend. Niet ieder valt dit te beurt, er is groot doorzet tingsvermogen toe nodig, om dit te be reiken. De mensen in het dorp, die hun postzaken kunnen afdoen realiseren zich niet wat er al toe nodig is, om de postdienst goed te laten marcheren en hoeveel accuratesse er moet zijn om al les juist te registreren. Het verheugde spr. van de „bazen" te horen, dat men zeer tevreden over hem is en hij wenste hem toe, dat hij met dezelfde werklust zou voortgaan tot aan de pensioenge rechtigde leeftijd. Dhr. Crvil deelde mede, dat de direc teur van het district Rotterdam, met de heer van Doorn eerst deze middag ter complimentering zouden komen en bracht namens zijn collega's zijn gelukt wensen over, dankend voor de hartelijke ontvangst. Alleenverkoop van de bekende Het gezelschap bleef daarna nog lan- GLORIA PORT en de nieuwe ge tijd onder het genot van verversingen ESMERALDO WIJNEN bijeen, waarbij vele herinneringen uit de postale geschiedenis van de laatste 40 jaar werden opgehaald. ANNO 1870 uitroepen tot hun leider. Ze kozen ech ter niet voor zijn „positieve neutrali teit," maar voor het Russische begin sel van „vreedzame coïxistentie," wat voor de anti-communist Nasser een bit tere pil moet zijn geweest. Eén ding is door deze conferentie voor het Westen komen vast te staan, name lijk dat Rusland gul en royaal zal hel pen, waar het Westen in gebreke blijft. Venezuela Op Nieuwjaarsdag is in Venezuela een opstand uitgebroken. De opstandelin gen hebben een poging gedaan, de dic tator-president Jimenez, uit het zadel te lichten, maar deze poging is mis lukt. De rebellen hebben daarop de wijk genomen naar het buurland Columbia. Deze opstand is een bewijs voor het feit, dat er in het land ontevredenheid bestaat tegen het bewind van de presi dent, die al acht jaar aan de macht is geweest. Hij regeert alléén en staat op het standpunt, dat het gewone volk zich niet met de politiek moet bemoeien. Hij acht dat het beste middel om revolu tionaire bewegingen de kop in te druk ken. Vanzelfsprekend is er overal lij delijk verzet tegen deze opvatting en het ziet er naar uit dat deze opstand nog wel door andere zal worden ge volgd. Er is zelfs sprake van een sabo- tage-complot, dat de olieleidingen in het land zou willen vernielen. Als dat gebeurde, zou het niet alleen een eco nomische ramp voor Venezuela bete kenen, maar ook voor de hele wereld. De president wordt immers door de Verenigde Staten de hand boven het hoofd gehouden, dus het Westen Is er nauw bij betrokken. Israël Premier Ben Goerion heeft al weken gedreigd met aftreden en heeft eindelijk die bedreigingen waar gemaakt. Zijn ontstemming was te wijten aan het feit dat het geheim was uitgelekt, dat een regeringspersoon naar Duitsland zou gaan om van dat land wapens te ko pen. In werkelijkheid zit het verschil veel dieper. Het gaat erom of Israël een neutralistische of een meer actieve po litiek moet voeren. De socialisten wil len het eerste. Ben Goerion is voorstan der van het laatste. Hij vreest dat een dergelijke politiek aan Israël grondge bied zal kosten. Hij (en velen met hem) willen liever de zijde van Europa kie zen dan tot het Midden-Oosten gere kend worden. Daarom zocht hij allang kontakt met Europese landen, zoals Frankrijk en Westduitsland. Het zal niet gemakkelijk zijn, deze crisis op te lossen. De nieuw-benoemde premier heeft immers de moeilijke taak, een coalitie te vormen uit partijen, die lijnrecht tegenover elkaar staan. Engeland De Britse minister van Financiën, Thomyroft, en zijn twee naaste me dewerkers, hebben ontslag genomen we gens verschil van mening met het par lement over de begroting. Het verschil gaat echter over minder dan één pro cent! Thornycroft had blijkbaar de grens gesteld en nu was zijn aftreden een soort prestige kwestie geworden. Mac Millon en de andere ministers bogen ook niet voor hem, uit politieke over wegingen! Thomeycroft gold als de grote be schermer van het engelse'pond en ging van het standpunt uit: „beter werkloos heid dan inflatie." Mac Millan denkt er niet zo over en is bang voor werk loosheid. Ook was Thornycroft een warm voor stander van de Europese integratie. Voor het buitenland is het nu de grote vraag of zijn opvolger, Heathcoat-Amo- ry, ook zal streven naar Europese een heid. TOEKOMST VAN TUINBOUW IN ZUID HOLLAND Over de toekomst van de tuinbouw in Zuid Holland zal, tegen de achtergrond van de jongste planologische publikaties een bijeenkomst worden gehouden op 14 januari. Deze bijeenkomst is belegd door de gewestelijke raad voor Zuid Holland van het landbouwschap en de provinci ale organisatie van veilingen in Zuid Holland en wordt gehouden In de Stads doelen te Delft. Er zullen inleidingen worden gehouden door drs. W. H. Kem- mers van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen en door ir. W. van Soest, rijkstuinbouwconsulent te 's Gra- venhage.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1958 | | pagina 1