Terugblik w aar IS dii? Jamais en vain tonjonrs en vin 3.36 7o NUTSSPAARBANK Mededeling De doorbraak aan de Ring te Dirksland 30e Jaargang Dinsdag 31 december 1957 No. 2659 Oir. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUED-HOLLAJMDSE EN ZEEUWSE EILANDEI« Venchijnt tweemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond over 1957 Oudejaars-overdenking De God Jacobs tot huipe N.V. WED. C. KOLFF 8, Zn. Telefo-n 2012 Voorstraat 36 MIDDELHARNIS Geen twijlet mogeliik... flIIEillllllllllll Met ingang van 1 januari 1958 VERHOOGT DE NUTSSPAARBANK de rente op spaarboekjes tot Rentevergoeding tot ieder bedrag. Voorstraat Middelharnis Tel. K 1870-2012 GEVESTIGD SEDERT 1849 1 januari 1958 p.f. - eJactie en *u4.ltge&lAtsr K J Vrijdag weer een krant Opening Recreatie annex Groene Kruisgebouw te Stellendam PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS ftedactle en Advertentiei uitsluitend TelefooK K 1870—2629 flft uur 'i avonda Telafooa K 18702017 Giro 167880 ABONNEMENTSPRIJS 1.80 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent pes mm. B@ contract ppeclaal tarlal Naar gewoonte geven we in dit oude- jaarsnummer weer een summier over- j(ht van de voornaamste gebeurtenis- en die in het bijna vervlogen 1957 heb- en plaats gevonden. Bladerend in de 'ke legger voor ons, is daarin weer j stuk van ons mensenleven vast ge- jjd; veel liefs en veel leed, dat ons in Ie 12 maanden is gepasseerd. Het is oei daar op oudejaarsavond eens even i stil te staan en het onze aandacht tf eens te laten passeren. Wij mensen ergeten zo gauw vooral in deze jach- (jde eeuw: we springen zó van het n over op het ander en gunnen ons et de tijd om tot bezinning te komen. Ging het ons goed, och, we aanvaar- jeB dat meest maar alsof we er recht -p hadden en zat het ons tegen, ging het i,i. niet te best in onze zaken, trof ons ekte of ongeval, klom misschien de ons venster binnen, hoe waren we J onder? Vol op- en tegenstand? Of ochten we zeggen met Job: de Heere eeft gegeven, de Heere heeft genomen, Naam des Heeren zij geloofd Dit ijn vragen, die toch wel een overweging aard zijn. Nog een enkele dag en 1957 is voorbij het is geschiedenis geworden. Maar die geschiedenis maken we allen eel uit en wat gebeurd is, ligt voor nze rekening. Als we de rekening voor zelf opmaken, komen we er weer et schuld uit. Gelukkig de mens, die e verzoening kent, die voor al onze vertredingen, voor al onze zonden van edrijf en van nalatigheid, gevonden ordt in het bloed van Jezus Christus. "an Hem, die uit de hoge hemel in alle einheid neerdaalde op deze vervloekte rde ter verzoening van de zonden ijns volks. Wiens komst in het vlees j de pas voorbije Kerstdagen hebben erdacht. Daar zullen we toch wat van oeten weten en leren kennen wil het met ons zijn. Al vervliegt dan de 1, dan is er uitzicht! Januari beginnen met een kerkelijk be- 'cht: zondag 6 januari nam ds. Postma au Den Bommel afscheid van zijn ge- eente. Op 7 januari werd onder ote belangstelling de heer A. Both, iaken der GerefGemeente te Melissant egraven D autobusdienst E.F.A.O. in de maand januari vrijwillig uit de ,T.M. getreden Na een ernstig auto- ngeval bij Roermond in Limburg over- led de heer en mevrouw N. M. L. van ieuwenhuyzen, wonende te Dirksland een ziekenhuis aldaar Op 16 janu- ti overleed te Dirksland plotseling de 5 jarige J. van Strien, bekend land- ouwer en voorzitter van het Water- Klinkerland De Centrale Vei- ■g te Middelhamis behaalde 18 jan. een omzet van 1 miljoen gulden Op 20 'anuari overleed de 86 jarige Marinus eekstok te Sommelsdijk; in leven boek- ouder van de Herv. kerk en secr. van Boerenleenbank Donderdag 24 anuari overkwam de heer Deszö Bund 't Middelharnis met zijn auto door de ladheid van de weg, een dodelijk on- eval op de Dirkslandse dijk. Dit zeer ragische ongeval wekte veel deernis et de familie De heer van Dongen am. na 35 jarige trouwe dienst af scheid als concierge van de Technische school te Middelharnis Het hoofd van Ie Bescherming Bevolking de heer Hen- itiksz nam afscheid van deze dienst we- vertrek naar Gouda. Februari Be brandweer te Melissant, die hevig 'erontwaardigd was door uitdrukkin- Itïï van een raadsUd gericht aan hun en daardoor en bloc ontslag had wist zich daar boven te 'erheffen en trok de ontslagaanvrage in De Roode Kruisvereniging te St. PMlipsland, verwierf voor de 3e maal tet campagnebord en zijden erewimpel Op 2 febr. werd te Sommelsdijk een Bassale A.R. bijeenkomst gehouden, prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst te woord voerde In de vakature mr. 2uur werd tot kantonrechter te Som melsdijk benoemd mr. F. Groeneboom, pi. verv. kantonrechter te Rotterdam. Te Stellendam werd een nieuw bank gebouw voor de Boerenleenbank ge opend Het Deltaplan ging dit jaar de Flakkeese gemoederen al meer bezig houden, wat tot uiting kwam uit een aantal lezingen die te Nieuwe Tonge zijn gehouden De laatste dingen die nog iets met de tram op Flakkee te maken hebben, werden deze maand opgeruimd. De rails kwamen onder slopershanden. Op 17 febr. is op 67 jarige leeftijd overleden de heer W. M. Fase in leven oud-wethouder en raadslid te Oude Ton ge De eerste steen voor de uitbrei ding van de nieuwe fabriek van fa. van Hessen N.V. te Sommelsdijk, werd op 20 febr. gelegd Tot kringhoofd van de B.B. werd benoemd de heer J. Carols van Leidschendam Een droevig on geval had te Ouddorp plaats; de kleu ter Cornells Sandifort geraakte In een onbewaakt ogenblik in de sloot en ver dronk Te Nieuwe Tonge werd een prachtig wijkgebouw geopend Op 27 febr. kwam het tot oprichting van de afd. West van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond op Flakkee Te Melissant werd 26 febr. het nieuwe wijkgebouw officieel opengesteld Aan het eind van deze maand kreeg de Herv. gemeen te te Sommelsdijk het verblijdeinde be richt, dat candidaat A. Gooyer te Hui zen het beroep had aangenomen. JVIaart Medio maart had een vermakelijke geschiedenis plaats aan het havenhoofd te Middelharnis; een vrachtauto die van de boot kwam trok de postkarretjes op de pontonbrug mee naar boven, waarbij de chauffeur vergat deze te laten af koppelen. De auto sleurde de karretjes mee, waardoor de weg bezaaid lag met post! De maand maart was voor wat ons eiland betreft een maand waarin gelukkig maar weinig schokkende gebeurtenissen voor kwamen. Erger was dit op het eiland Tholen; te Poortvliet had een dodelijk ongeval plaats. De 17 jarige S. v. d. Jagt kwam onder de rups- wielen van een dragline en overleed een half uur na het ongeval Vermelden we nog dat te Stad aan 't Haringvüet onder grote belangstelling een nieuwe brandspuit werd overgedragen. April Begin van deze maand verwierf de Roode Kruisafd. te Ooltgensplaat het herinneringsbord 1956 Met de over schakeling van tram op bus werden meerdere nieuwe autobussen van de R.T.M, in de dienst gelegd. Door de ge meente Goedereede, Stellendam en Ouddorp werd aan de gemeente 's-Gra- venhage een gedenkraam aangeboden uit dankbaarheid voor betoonde hulp na de ramp van 1 febr. 1953 De ge meenteraad van Ouddorp wees in de zit ting van 18 febr. het voorstel tot aan koop conferentieoord (schenking erven Baart de la Faille) van de hand. Over dit conferentieoord is veel te doen ge weest; 't geval zit momenteel nog in de mist De eeuwenoude haven van Goe dereede werd 16 april afgesloten. De historische haven is nu een „doelloos spiV' geworden zeggen de Goereeërs Te Stavenisse had op 16 april een dode lijk ongeval plaats: door het breken van een staaldraad van een dragline werd de 40 jarige P. Klippel vrijwel op slag gedood De polder „Oudeland" te Ooltgensplaat nam een modem water gemaal in gebruik De Victoriafa- briek Dordrecht nam op 29 april te Dirksland met enige feestelijkheid een nieuw bedrijfspand in gebruik. Thans is er weer een tweede hal in aanbouw Zondag 28 april deed ds A. Gooyer te Sommelsdijk onder grote belangstelling zijn intrede in de Ned. Herv. kerk. Mei ■^oor de jeugd van Middelharnis was het begin van de maand erg prettig; de speeltuin aan de Berkenlaan kon worden opengesteld Stellendam kreeg zijn Rondvaartdiensten naarde Deltawerken, waar de gehele zomer druk van gebruik is gemaakt Werd eerst door de fa. van Rumpt met een bietendunmachine gedemonstreerd, deze maand deed dit ook Machinefabriek HoUeman te Sommelsdijk met een eigen vinding Op zaterdag 11 mei had de In 1957 heeft de Ring langs de Herv. kerk te Dirksland een heel ander beeld Sekregen In de eerste plaats door de voltooiing van de gerestaureerde kerk- êfacht, wat een sieraad voor de gemeente is geworden. Er is m de Ring ook ssa doorbraak geforceerd naar het uitbreidingsplan: het witte huis van de ■•eer A de Ruiter met de schuur er naast is afgebroken. Daarom is dit ei- fienlijk en historisch plaatje, omdat de Ring er nu geheel anders uitziet. Met ^eze doorbraak wordt het dorp verbonden met het uitbreidingsplan waar een Jeugdcentrum voor de Herv. kerk en een groot verenigingsgebouw zal verrij den. Ook komt er een parkeerplaats en een mooi plein met prachtige groenstro- «•n. In 1958 kan het dus hier wat moois worden! „Welgelukzalig is hij, die de God Jacobs tot zijn hulpe heeft; wiens vewachtlng op de Heere, zijnen God is". Psalm 146 5 Wij vliegen daarheen! Dat hebben wij ook in het voorb^ge- snelde jaar 1957 weer ondervonden. Rusteloos ratelen de wielen van de zwaar beladen wagen van de tijd maar voort. Het gaat nooit in de draf, veel minder stapvoets, altijd in galop. Of we slapen of waken, in voorspoed en in te genspoed, in kroon en in kruis, immer gaat het als met versnelde gang. Nog pas stonden we aan het begin van het jaar onzes Heeren 1957 en nu staan we alweer bij het begin van 1958. Wat zal het nieuwe jaar ons brengen We weten het niet. Donker is de toe komst. Zware wolken pakken zich on heilspellend samen boven de volkeren der aarde. Het schijnt dat een ure der verzoeking is komende over de gehele wereld. Wat zal er worden van het staatkun dig, maatschappelijk en kerkelijk leven in dit jaar? We weten het niet. Moch ten de volkeren der aarde, onder de oordelen Gods nog eens gerechtigheid leren. Zo niet, het einde zal donker zijn. Dit weten we echter wel in het nieu we jaar 1958, dat wie de God Jacobs tot zijn hulpe heeft, welgelukzalig is in le ven en sterven; voor tijd en eeuwigheid. Wat heeft Jacob op treffende wijze de hulpe zijns Gods ondervonden. Wat is des Heeren gunst op bijzondere wijze met hem geweest. En dat niet om zijn edel karakter of door de oprechtheid zijns harten. Neen, Jacob handelde naar zijn naam, die „bedrieger" betekent, maar God handelde met Jacob naar Zijn vrijmachtig welbehagen, naar Zijn ver kiezende liefde, uit loutere genade. Jacob had het zwaar verzondigd, maar uit vrije goedheid verscheen de Heere hem op zijn weg te Bethel en be loofde hem: „Dit land, waarop gij ligt te slapen, zal ik aan U geven en aan uw zaad. En zie. Ik ben met U, en Ik zal U behoeden, overal waarheen ge trekken zult, en Ik zal U wederbren- gen in dit land; want Ik zal U niet ver laten .totdat Ik zal gedaan hebben het geen Ik tot U gesproken hebt''. De Heere heeft dit ook rijkelijk aan hem vervult. Want Hij is met hem ge weest en heeft in alles voor hem gezorgd Rijkelijk gezegend brak Jacob uit in menigte van knechten en maagden en zeer veel vee. Als bij de Jabbok de Heere de strijd met hem aanbindt en het voor Jacob als een onwaardige en als een verwerpelijke een omkomen is, leidt de Heere hem in smekend worstelen tot de overwinning. De Heere was zijn sterkte en stelde „Israël" in volle ruimte en zegening. En gaat Jacobs leven maar na. Waar hij van vijanden omringd is en nergens uitkomst ziet, wordt door God hem red ding gegeven. Hij heeft waarlijk het za lige voorrecht gekend, wat het is, een God voor zijn hart, een Borg voor zijn schuld en een VolzaUge Ontfermer tot een toevlucht en helper te hebben. Die hem ook, waar hij in zijn druk verkwij nen zou, en in de moeiten des levens zou ondergaan, met Zijn troost kwam ster ken en bemoedigen en door Zijn wonde ren verrassen. Voorzeker, de Heere is hem een God van volkomene zaligheid geweest, die I hem ook als op Zijn armen de hemel in gedragen heeft. De Heere was dus voor Jacob alles, heel zijn leven door tot in de dood en achter de dood. Geen wonder dan ook, dat op die God van Jacob door Jacobs geslacht in tij den van benauwdheid altoos weer het oog en hart werd gericht. In Jacobs voorrechten delen niet, die vertrouwen op mensen of allerlei om standigheden. Ook niet die stemmen op eigen wijsheid of kracht, op eigen deugd of goede werken. Ach neen, die hebben de Heere niet nodig. Die kunnen het nog met o zo veel en hun verwachting is uit het stof. Deze ongelukkigen zullen echter be schaamd worden en hunne verwachting zal vergaan, ook in het nieuwe jaar. Behoort gij nog tot dezulken, lezer Zij echter delen in Jacobs voorrech ten, die als Jacob zijn, en wier verwach ting van de Heere, hunne God is. Die verwachting kent de natuurlijke mens niet, want zij bestaat in een ern stig biddend, gelovig uitzien om te mo gen ontvangen wat de Heere God heeft beloofd. Zij nu, die met Jacob aan hun zonden en ellenden worden ontdekt, hun schuldigen en verloren toestand hebben leren kennen; met al hun zonden en el lenden de toevlucht hebben leren nemen tot de troon der genade, ook zij ontvan gen de beloften Gods. De belofte der vergeving hunner zonden, en die belofte, door de Heilige Geest gelovig aanne mende, zeggen ook zij in hun hart, dat de Heere hun God zal zijn. O zalig voorrecht als zij aan de voe ten van de Heere Jezus, de vergevende liefde Gods en de reinigende kracht van Zijn bloed mogen ervaren. Hoe rijk wordt dan die arme bij zich zelven. Een vergevend God, een bewarend God, een vertroostend God, een verrassend God, Een God in het leven en eeü God in de dood. Een God op aarde en in de hemel. Ja een eeuwige God! Hoe welgelukzalig dan, die deze God tot zijn deel heeft. Tegenover het veel der wereld, dat Ezau had, kan hij met Jacob zeggen, ik heb alles! 4; Lezer, kent ge die God van Jacob? Zo niet, smeek dan de Heere dat ge Hem kennen moogt. Bedenk dan heden, wat tot uwe zaligheid is dienende. Het nieuwe jaar dat we ingaan, mocht eens het jaar des heils voor U worden. Weet zonder die God zijt ge diep ongelukkig. 't Maar als door genade die God mag worden gekend en men met Jacob kent de worstelling der ziel: ik laat U niet los tenzij Gij mij zegent, zij er dan meer en meer, ook in het voor ons liggende jaar, onder allerlei levensomstandighe den, een hopen en verwachten op en van de Heere onze God. Hij breke al onze rietstaven, opdat wij ons op Hem alleen verlaten. Op Hem, Die de verdrukte recht doet Die de hongerige brood geeft, Die de gevangene los maakt. Die de ogen der blinden opent. Die de gebogenen opricht Die de wees en de weduwe staande houdt, ja Die trouwe houdt in der eeu wigheid. En dan... duizend vragen mogen het peinzensmoede hoofd forceren, duizend zorgen mogen het angstvalUg gemoed verwarren, duizend noden mogen het moeilijk leven ook in 1958 kwellen, geen nood, wiens verwachting op de Heere zijnen God is zal het ervaren: „Ik zal raad geven; Mijn oog zal op U zijn". Zalig hij, die in dit leven, Jacobs God ter hulpe heeft! Katwijk aan Zee. Ds. N. de Jong stapelloop plaats van de erts-tanker „Jacob Verohne" te Alblasserdam, ver noemd naar de vader van dhr. C. Ver- olme, afkomstig uit Nieuwe Tonge, di recteur van Verolme's Ver. Scheeps werven. De schooljeugd van Nieuwe Ton ge heeft dit schip geadopteerd Maan dag 20 mei ging de landbouwschuur Gebrs. Stoutjesdijk aan de Kranendijk te Ooltgensplaat in vlammen op De grasdrogerij en Veevoederfabriek te Stellendam, eigendom van dhr. J. M. van Oostenbrugge, kwam in vol bedrijf Op 22 mei werd een Flakkeese ver enigingsraad opgericht Donderdag 23 mei werd te Oude Tonge een wederop bouwdag gehouden die door twee minis ters en de commissaris van de Koningin werd bijgewoond Ooltgensplaat ver leende het ereburgeschap aan de heer L. Bazerque te Toulouse in Frankrijk. Bij een bezoek met zijn echtgenote aan Ooltgensplaat ontving hij de koninklijke onderscheiding van officier in Orde van Oranje Nassau Donderdag 30 mei werd op de Joodse begraafplaats te Middelharnis een monument onthuld met de namen van de Joodse slachtoffers, die op wrede wijze door de Duitsers zijn omgebracht Juni Sommelsdijk opende deze maand zijn speeltuin De eerw. heer W. Bonman te Stellendam vertrok naar Oud Beijer- land De 12 jarige Kees Tanis redde met zijn vriendje Hans Venneman zijn kameraadje Teunis v. d. Bok, die bij het zwemmen aan de Zuiddijk te Ouddorp dreigde te verdrinken. In de maand juli werden zij door de commissaris van de Koningin (als voorz. van het Carnegie- fonds) gehuldigd en ontvingen ze ieder een fraai polshorloge Op 15 juni werd te Dirksland een provinciale Brandweerwedstrijd gehouden, waaraan 20 corpsen uit de provincie deelnamen Op 19 jimi raakte de reparatie-auto van fa. C. Vis te Sommelsdijk onder Goeree in brand; gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Vrijdag 14 juni vond te Sommelsdijk de charter-uitreiking^ van d« Lionsclub I plaats Ds. C. Wielemaker deed op 16 I juni in de Geref. kerk te Bruinisse zijn intrede Elf honderd bezoekers be zochten de V.G.Li.O.-tentoonstelling te Middelharnis Te Stad werd op 29 juni de eerste steen voor het vereni gingsgebouw gelgd Vader en zoon Oosterling te Middelharnis, gezeten in hun auto en rijdend naar de Noord Oost polder werden slacjitoffes van een tegen ligger en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De raad van Middelhamis besloot tot aanschaf van een kinderzwembad in samenwerking met de gemeente Sommelsdijk. Er is deze zomer veel gebruik van gemaakt. Juli Deze maand openen we met een droeve herinnering aan het bericht dat (Zie vervolg Terugblik pag. 2 Ie kolom) De Krafeeeis'raat Onze lezers zullen v/el even moeten kijken, eer ze weten waar ze dit plaatje thuis moeten brengen. Het is in de z.g. „Krak" te Sommelsdijk onderaan bij de zaak van fa. Kruider. Vroeger stondeü daar allerlei hekjes, die voor het drukke verkeer zijn weggenomen. Er ligt sneeuw, waarvan we gelukkig tot op deze jaarwisseling van zijn verschoond gebleven. Maar aan deze foto geeft de witte vacht wel een zeer suggestief beeld. Wijnkooperij sedert 1 768 MA2ETFAB«I6KEN Ti ZEVENSiRGC» f' wensen abonné's en relaties zowel stoffelijk als geeste lijk bij de wisseling des jaars Gods onmisbare zegen toe. Middelharnis, 1 jan. 1958. Ons e.v. nummer hopen we vrijdag op de gewone tijd te laten verschijnen. Uiteraard zal dit geen grote krant zijn omdat er eerst donderdag na nieuwjaar aan wordt gewerkt. Correspondenten gelieven er s.v.p. re kening mee te houden om hun berichten en predikbeurten tijdig in te zenden, dat vnj die donderdagochtend in onze post vinden. Dus s.v.p. woensdagavond pos ten! Onze adverteerders verzoeken wij eveneens vriendelijk tijdige inzending van copy om de krant voor het weekend op tijd gereed te hebben. Administratie N.V. Eilanden-nieuws Telef. 2629 Op donderdag 9 jan. 1958 zal te Stel- Ipndam de onening plaats hebben van het nieuwe Recreatie - Annex Groene Kruisge'oouw door de hoogedelachtba re Heer Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's Gravenhage. Zoals bekend is dit Verenigingsge bouw dat een sieraad voor de gemeente is geworden een geschenk van de Haag se gemeenteraad. Men heeft het zo we ten te versieren, dat er een Wijkge bouw voor het Groene Kruis kan wor den aangebouwd zodat het een groot complex is geworden. Met de burgemeester van den Haag komen een aantal wethouders en een grote groep raadsleden mee om de plechtigheid bij te wonen. Ook is uit genodigd de voorz. van de Verenigings raden burgemeester van Hofwegen en de burgemeesters van de naburige ge meenten. In het oude Verenigingsgebouw aan de Haagse straat wordt des middags eerst een koffiemaaltijd gebruikt, waar na het gezelschap zich naar het nieuwe gebouw zal begeven. De opening heeft nam. 1.30 uur plaats. Verwacht wordt van de bevolking dat I dip «^li? de vlaggen zullen worden uit- gestoken, om er enige feestelijke kleur I aan te geven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1