Raad Melissani behandelde begroiing 1958 Dhr. e. en d, Spaan beiichüe W. van onrechi- vaardigheid Opening van ,|Gebar" te Nieuwe Tonge Bevolking dient geprepareerd op gevolgen Deltaplan rrossierderij in elektriciteits-artikelen pracht onderkomen kreeg een )WED,KURViNKSDR(lGI}T»>J De gemeenteraad van Melissant kwam woensdagmiddag bijeen. De hoofdmoot voor deze middag was de begroting 1958 die, zoals we reeds hebben gemeld, niet sluitend kan worden gemaakt, maar een tekort heeft van f 6000.—. Algeme ne beschouioingen werden alleen gehouden door dhr. v. d. Spaan, die een scher pe kritiek voerde op b. en w., hoewel we de motieven er niet van konden vol gen. Ook deed hij een aanval op de jonje wethouder van Rossum, die dit wij selijk maar over zich heen liet gaan. De nieuwe visie over de Deltaplannen bleek enige raadsleden ook niet onberoerd te hebben gelaten; althans werd gesuggereerd de bevolking op de komende veranderingen voor te bereiden. Na opening op gebruikelijke wijze, werden de notulen vastgesteld en volg den de ingekomen stukken. Overgelegd werd o.m. rekening en begroting van het Streekmuseum. Besloten werd weer 5 et. per inwoner te voteren. Bij de be groting van de B.B. mericte de heer Vogelaar op, dat er veel geld over de de balk gegooid wordt. Dat komt wel terug maar hij vond het zonde van het geld dat er aan besteed werd. De voorz. antwoordde dat er inderdaad veel geld aan weg ging maar dat het toch noodzakelijk was om zich te trainen, wanneer er wat God verhoedde eens oorlog kwam. Spr. zag liever dat er wat meer enthousiasme voor was. De heer v. d. Spaan merkte op, dat de leden nooit bijelkaar komen. Waar geven we het geld voor? vroeg spr. „Het is een verplichte zaak" zei de voorz. die hoopte op medewerking om de pi. vereniging meer leven in te bla zen. Behandeld werd een verzoek van C. Goedegebuur. Voorstraat 21 om in aan merking te komen voor verbetering van de woning Achterweg 8 volgens de Pre- mie-regeling woningverbetering 1953. B. en W. wilden een termijn stellen om het niet meer te doen; gezien de deplo rabele toestand van de finantiën. De heer Keizer vond dat dit geval al lang liep. Laten we dit nog doen, maar dan bekend maken om het stop te zetten na 1 januari a.s. Weth. Leijdens wist ook nog iemand die het wilde aanvragen. Besloten werd het nog aan de heer Goedegebuur toe te staan en bekend te maken dat het na 1 januari a.s. niet meer mogelijk is. Van dhr. A. W. Vogel, Julianaweg 6, was een verzoek om vergoeding van de totale kosten van door lekverlies verlo- P. VAN DEN OUDEN Belastingconsulent SOMBIELSDIJK Voorstraat 18 Telef. 01870-3737 VERVOLG RAAD NIEUWE TONGE ,Een uitspraak van de raad en dan aan de minister voorleggen om het ver volgens weer in de raad brengen" aldus de voorz. Weth. van Zielst wees er op dat het rijk ook geld moet uitgeven. Dat moet uit de belastingen komen. Men kan ook sloten uitdoen dat is hard nodig. Weth. Opstelten vond de gemeente al meer dan zwaar genoeg belast. Vele ge schenken van na de ramp betekenen een last. Dhr. Reus vond de plantsoenen maar matig. ,,U hebt het eiland niet voor de ramp gekend", merkte de heer Opstelten op die op de financiën wees. ,,Let U er eens op dat de minster-president moet bedelen om kapitaal met 25 gld. tegelijk" Dhr. van Zielst zei in b en w al meermalen voor de belangen der volks tuinders heeft gepleit. De voorz. wenste zijn voorstel in stemming. Tegen stemden de heren Bechthum, Kievit, van Zielst en Opstelten, zodat het was verworpen. Doortrekken Kerkstraat Voor doortrekken van de Kerkstraat naar de Burg. Overdorpstraat moeten twee eigendommen worden doorsneden, t.w. van W. en J. Verseput, en van de Diaconie. Van het eerste perceel is nodig 753.50 m2, waarvan 411 m^ voor straat aanleg. De, resterende 342.50 m2 wordt geheel van het bedrijf van Verseput af gesneden en wordt daardoor waardeloos zodat overname daarvan voorwaarde is. Het tvreede perceel, 1200 m2 moet ge heel worden gekocht. Voor straataanleg is slechts nodig 195.60 m^, zodat overblijft 1004.40 m2. Hiervan is 753.50 m2 over te doen aan W. en J. Verseput. Er resteert dan nog 250.90 m2 die met het restant van het eerste perceel tot één perceel kan worden sa mengevoegd en gemakkelijk verkoop baar is. Met beide eigenaars ig overeenstem ming bereikt over verkoop a 1.25 per m2. Op basis van een onteigeningsrapport is voorts overeenstemming bereikt voor het betalen van een schadevergoeding aan W. en J. Verseput voor verplaatsing van resp. 3850.en 250. B en w stelden voor deze schadever goeding uit te betalen. Dit werd na enige vragen van de heer Tijl en na enige verdere diskussie, waarin dhr. Huysen o.a. wees op de wen selijkheid van verkeersverbetering aan genomen. ren water. Er was een besluit om de helft te betalen; billijk werd gevonden het algeheel te betalen, waartoe werd besloten. Tot lid in het bestuur van de Drink waterleiding (vacature H. v. Rossum) werd weth. A. C. van Rossum benoemd. Voorstel herbenoeming leden woon ruimtecommissie. De heer Vogelaar informeerde of de commissie nog wel nodig was; de voorz. antwoordde dat advies voor b. en w. wel eens noodzakelijk kan zijn bij vordering van woning o.i.d. „We hebben al eens besloten tot vor dering als commissie, en toen deden b. en w. het niet!" vertelde de heer v. d. Spaan. „Dat was dan wel een bijzonder ge val" antwoordde de voorz. Herbenoemd werden de heren v. d. Spaan, Keijzer, Vogelaar, Molenaar en v. d. Vliet. De begroting Schoolartsendienst 1958 werd vastgesteld. Het crediet bij de Bank van Ned. Gemeenten werd op 50.000.bepaald. Een wijziging gem. schapp. regeling van het I.Z.A. werd goedgevonden. De gemeenterekening 1956 kwam ter tafel waarbij de voorz. lof toezwaaide aan het sekretariepersoneel voor de sa menstelling. De achterstand is volledig ingehaald Dhr. v. d. Vliet rapporteerde namens de commissie tot goedkeuring. Het batig saldo bedraagt 66.37.88. Men keurde de rekening goed alsook die van het woningbedrijf. Over de begroting Burg. Armbestuur 1958 en het woningbedrijf 1958 adviseer de de heer v. d. Spaan tot goedkeuring waartoe werd besloten. Het bedrag per leerling art. 55 bis L. O. wet 1920 werd vastgesteld op 52.- per leerling. Vaststelling gemeentebegroting 1958 De heer v. d. Spaan bracht rapport uit. Hij merkte op dat 500.— als bij drage voor het zwembad wel wat veel was, gezien het weinige profijt voor de Melissantse bevolking. De voorz. antwoordde dat vorige zo mer slecht geweest is voor het zwem bad. In augustus waren vrijwel geen be zoekers, wat funest is geworden voor de financiële uitkomst. De voorz. gaf toe, dat het zwembad voor Dirksland van meer belang is, hoewel het jam mer zou zijn als het niet kan voortbe staan. Er wordt gesubsidieerd verhou dingsgewijs naar het aantal inwoners. De heer Vogelaar stemde wel in met dhr. V. d. Spaan, maar vond toch dat men daar ïion leren zwemmen. Aan de buitendijk leren ze het niet zei spreker. Weth. Leijdens merkte op, dat Kra- Ungen (Melissant) er wel van profiteert. De voorz. zegde toe nog eens overleg te zullen plegen met het bestuur. We hadden gedacht dat het bad zich wel zou bedruipen. Spr. wilde het niet ge heel loslaten. Op voorstel van de heer v. d. Spaan werd besloten voor dit jaar nog eens 500.te geven. Scherpe kritiek Algemene beschouwingen werden al leen door de heer v. d. Spaan gehou den. Hij noemde de begroting sober, er kunnen niet veel werken worden uitge voerd. Toch was het nodig om enkele straten, o.m. de Voorstraat op te knap pen, een voetbalveld zal wel niet ko men, gerealiseerd al was dit hard nodig. Het beleid van b. en w. van de laat ste jaren kon hij niet waarderen. Er is nogal wat onrecht gedaan betoogde spr. terwijl rechtvaardigheid eerste eis is. Wij bidden wel bij de aanvang van de vergadering dat alle besluiten mogen zijn tot eer van Gods Naam, maar de praktijk is anders. Zo sprak hij over een schade van 1.000.voor het ste nen kerkgebouw van de Ger. Gemeen ten, wat volgens hem niet zuiver zat. (We konden er niets van begrijpen. Trouwens de raadsleden begrepen net ook niet en de voorz. hoorden we zeg gen: „U spreekt in raadselen." Verslag gever). De heer v. d. Spaan ging verder en sprak over onrechtvaardigheid bij het scliildercn van een school. Eerst moest er aanbesteed, later weer niet; er werd een andere schilder gekozen en dit kostte 2500.meer. Hij zei, dat er met 2 maten werd gemeten. Dan had de heer v. d. Spaan het over het schil deren van 8 woningen, waar eerst naar moest ingeschreven en later weer niet. Hij had dit geval nog recht kunnen trekken. De nieuwe wethouder van Rossum is een nette kerel, daar niet van, aldus ging hij voort, maar niet van ijdelheid ontbloot. In 1940 kregen we Seysz In- quart, die van de Nederlandse zaken niets af wist. Zo is het ook hier betoog de spreker. Evenals zijn vader is hij ge heel op Dirksland geconcentreerd. Hij stelde de vraag waarom de heer Mole naar niet als wethouder is gekozen. Die heeft toch de oudste papieren en is van dezelfde partij. (S.G.PMen kan vra gen, heeft deze wel bekwaamheid? Hij had nooit gehoord, dat een wethouder bekwaamheid behoefde te hebben! De spreker besloot met de wens, dat in 1958 rechtvaardig zal worden gehandeld en dat de nieuwe wethouder daaraan mee zal helpen. Al loopt onze politieke opvatting dan uiteen, kunnen we toch goede vrienden blijven. „Niet op ingaan" De voorz. antwoordde dat hij het goed bekeken had dat de begroting er som ber uit ziet. Daarom zal aan de rege ring worden gevraagd om een subjec tieve uitkering uit het gemeentefonds. Wat betreft de aankoop woning van de Wed. Zorge zei spreker, dat b. en w. eerst een geschikte woning voor haar moeten zien te vinden. Het gesprokene over het beleid van b. en w. liet de voorzitter voor rekening van de spreker; hij vond het niet juist op het besluit over een stenen kerkje voor de Ger. Gemeente terug te komen. Ook niet, dat oude koeien uit de sloot werden gehaald t.o.v. het verven van de school. Deze twee dingen kloppen niet; het is bij elkaar geharkt om b. en w. te laken. Spr. wilde daar verder niet op ingaan. Ook op de gezegdes over wethouder van Rossum ging spr. niet in. „Ik zie het zo!" zei de heer v. d. Spaan. De voorz.: Het ligt voor uw reke ning! U suggereert, dat b. en w. de één voor de ander trekt! „Dat doet b. en w." hield de heer v. d Spaan vol, maar de voorz. zei er niet van te weten. „Je moet niet met dingen van jaren terug komen" opperde dhr. v. d. Vliet. De heer Molenaar (S.G.P.) vond ook dat dit nu niet meer ter sprake moest komen. Het zijn besluiten van de raad geweest. Hij hoopte dat b. en w. met de middelen die er waren uit zouden voeren wat er kan. Wel zag hij gaarne dat de riolering kon worden uitgevoerd. Dit is zeer hard nodig. Hij besloot met de wens, dat God b. en w en de raad kracht zou schenken, om in de loop van het komende jaar de begroting uit te voeren zoals hij er ligt. De voorz. antwoordde dat de riolering plan-klaar was. Het loopt over een be drag van 5 ton. Er wordt naar middelen gezocht om tot uitvoering te geraken. De heer Vogelaar vroeg of er rede- mvo i^qris was op een subjectieve uit kering, waarop de voorz. moeilijk een antwoord kon geven. Er zullen van de 1000 gemeenten wel 900 het aanvra gen dacht spreker. In deze begroting komen vaste posten voor, die ieder jaar hoger worden, o.m. bijdragen voor de H B.S., rentestijging enz. Weth. Leijdens zei, dat het werke lijke tekort veel hoger is dan 6000. TT'" mn°tpn teveel noodzakelijke dingen blijven liggen. „Dat zullen we in onze brief ook aan voeren" antwordde de voorzitter. Uit de begroting blijkt dat we werkelijk sober heid betrachten en begrip tonen voor de moeilijke finantiële situatie. De Delta en ons eiland De heer Vogelaar had het verslas ge lezen van Stad waarover de Flakkee- sche Gemeenschap is gesproken. Hij wilde op de subsidie geen aanmerking maken. Wel wilde hij wijzen op de ko mende veranderingen bij de volvoering van het Deltaplan, op cultureel maat schappelijk en geestelijk gebied. Hij wilde dit niet over laten aan deskun digen van buiten Flakkee; hij meende dat de raden en de bevolking daar zelf n.nn dienden te werken. De voorz. was dit eens. De streek 7elf moet een stem in het kapittel krij sen met het oog op de komende veran deringen. Er zullen voordelen en ook nadelen zijn. Spr. wees op de tweede visie Randstad en Delta die was vrij- ""^geven, waarin gedachten zijn geuit, die toch zeker ten dele zullen worden uitgevoerd. Dit zal Flakkee niet onbe- "loi-d laten. In Oost-Flakkee is een Delta stad gedacht van 60 a 70.000 in woners, die in de fabriekscentra bij het Vuile Gat zullen werken. Het overige van Flakkee zal organisch blijven; al zullen de verschillende plaatsen op het eiland ook wel uitgebreid worden. Vol gens het plan zullen er gigantische din gen in het Z.-Westen gebeuren; spr. wees op Rozenburg, dat er 5 jaar geleden nog ongerept bij lag en nu een industrie centra is geworden. Persoonlijk was spr. voorstander dat de localiteit een woord- ie mee ging spreken. De ontwikkeling dient op de voet gevolgd, al achtte hij het niet nodig nu al tot een commissie uit de verschillende raden te komen. Het kan zich alles nog wijzigen. ..De streekpers heeft hier ook een taak" wierp weth. Leijdens in het mid den. De heer Vogelaar wenste in het ver volg te Melissant ook lezingen enz waardoor de bevolking er ook in kan meeleven. „Als er maar geen streep door wordt gegeven," zei dhr. v. d. Vliet. Het kost miljarden! De voorz. waarschuwde voor deze mening. Het bestaan van Nederland t n V. wereldhaven, Euromarkt enz. hangt er vanaf. Er moet nu eenmaal expansie komen. „Jullie doen net of de grootste schof ten buiten het eiland hier komen!" op perde de heer v. d. Spaan. Ik zie het niet donker in, zei spreker. „Dat heb ik nooit horen beweren" antwoordde de voorzitter. „We dienen ons te oriënteren" en m-3-3tvegelen te nemen" zei de heer Vo gelaar. ter ook een deel zal bijdragen. Voor de 3 gemeenten blijft er per jaar voor kos ten en afschrijving plm. 2750.te overbruggen. De heer Vogelaar meende dat het wel in de geest van de raad was, omdat een dergelijke suggestie verleden jaar al is gedaan. Men keurde het m.a.s. goed. Nylonslangen Brandweer. Voor de brandweer dien den 300 m rubber gevoerde nylonslan gen te worden aangeschaft op advies van de Inspectie. Er is een bedrag mee gemoeid groot 4500.Ze behoeven niet gedroogd te worden en gaan veel langer mee zei de voorzitter. Hiertoe werd besloten. De heer Keijzer vond het grootste bezwaar, dat er te weinig water te Melissant is voor brandblus- sing, wat werd toegestemd. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid was een verzoek om verhoging subsidie waarbij werd besproken de behandeling van de kleuters door de kinderarts. Be zien werd de leden ook de helft in de kosten te laten betalen; dhr. Keijzer voerde aan dat de contributies toch al aan de top stonden. Besloten werd de subsidie met 300.— te verhogen. De subsidie voor de Stichting voor- en na zorg werd verhoogd van 5 tot 6% et. per inwoner. De heer Keijzer sprak dan over ver betering van de Nieuwe weg; de Voor straat was ook slecht. Er zal iets aan gedaan moeten worden zei spreker, waarop de voorz. antwoordde dat het techn. personeel er ook wel wat aan kon doen. De begroting werd daarna m.a.s. vast gesteld. De kwestie Tandheelkundige Jeugd zorg en de gevraagde subsidie ad 1.65 per schoolgaand kind kwam ook hier ter tafel. B. en w. hebben in eerste ronde wel bezwaar gemaakt maar stel len nu voor het wel toe te stan, om dit stuk sociaal werk niet te laten verdwij nen. Besloten werd voor 1958 te subsi diëren. De neutrale kleuterschool verzocht een bedrag van 3000.voor aanschaf meubilair, welke aanvrage aan de wet voldeed en werd goedgekeurd. Woningprobleem. De heer Keijzer wees er in de rond vraag op, dat er tientallen naar een nieuwe woning uitzien. Urgente geval len van jonge mensen en ook z.g. kre- peer-gevallen waren er 27. Hij vroeg wel attentie voor dit punt. De voorz.: Er zullen nu weer zes wo ningen kunnen worden uitgegeven; voorts hangt er vanaf wat we uit het bouwfonds krijgen. Bovendien moet er geld zijn om te bouwen. Spreker deelde mede dat er 2 wacht huis j es voor de bus dienden gebouwd aan de Voorstraat en Julianaweg. De R.T.M. betaalt er de helft in. „Er zit weer glas in?" zei dhr. v. d. Spaan. Je kan het net zo goed laten! De voorz. hoopte dat dit mee zal val len. Besloten werd een dubbele abri op de Voorstraat te bouwen en een enkele aan de Julianaweg, waarna de verga dering werd gesloten. Dinsdagmiddag was het dubbel feest in de Ring van Nieuwe Tonge. Op de Kerkgracht probeerde de jeugd of het eerste ijs van deze winter haar al dra gen kon en in het grootste pand van deze straat, een voormalig herenhuis kwam men bijeen ter opluistering van de opening van dit nieuwe onderkomen van de groothandel in elektriciteitsartikelen Gebar. De burgemeester en zijn echtgenote waren er, raadsleden van Nieuwe Tonge, de middenstandsvereni ging, het beurscomité en de leden van het Contactzegel, vertegenwoordigers van andere middenstandsverenigingen, leden van de families Gebraad en Van den Doel en natuurlijk ook heel veel zakenrelaties van deze groothandel, fabri kanten, collega-grossiers en winkeliers uit de elektriciteitsbranche, voorts de directeur van de Emgo, de heer Van den Berg van de Ned. Handel Mij. en vele anderen meer, waarbij ook vrienden van het echtpaar Gebraad-Van den Doel. De openingshandeling verrichte burgemeester Van Hofwegen door het doorknippen van een lint, gespannen voor de ingang, waarvoor hem een schaar werd overhandigd door een zoontje van de heer en mevrouw Gebraad dat voor deze gelegenheid een speciaal pakje had aangekregen, n.l. in de kleu ren van de Holland-Electro stofzuigerfabriek. Taak voor kerken Weth Leijdens zag er ook een taak in voor de kerken. Vanaf de kansels kan er ook op gewezen worden. „Dit is altijd nodig" zei de heer Mo lenaar. Men stapte van dit punt af; de begroting werd daarna hoofdstuksgewij ze behandeld. De voorz. bracht ook hier de brief uit Dirksland naar voren over het be sluit van de aankoop van een auto voor de burgemeester voor 7100.welk kapitaal door de 3 gemeenten zal wor den gevoteerd en waarin de burgemees- MIDDELHARNIS Rattenbestrijding. Evenals vorige ja ren zal in de periode van 1824 decem ber een landelijke aktie van rattenbe strijding worden gehouden. In de gemeente Middelharnis en Som- melsdijk zal door gemeentepersoneel op de voornaamste punten rattenvergif worden uitgelegd op 19, 20 en 21 de cember a.s. Dit kan wel eens tot gevolg hebben, dat verschillende ratten zich verplaatsen naar objekten, welke voordien ratvrij waren. De inwoners van beide gemeenten worden in verband met het bovenstaan de aangeraden aan deze aktie mede te werken, door zoveel mogelijk op dezelf de dagen rattenvergif uit te leggen bij woningen en bedrijfsgebouwen. De blokjes kunnen op het kantoor van de Technische Dienst afgehaald worden a f 0.02 per stuk. Op aller medewerking wordt gerekend. SOMMELSDIJK Fotoclub. Op initiatief van de heer M. V. d. Maden, assistent van de heer Zandstra te Sommelsdijk, is hier on langs opgericht de fotoclub „Foto Kring Kiekend Flakkee", de F.K.K.F., aange sloten bij de „Nederlandse Bond van Amateur Fotografen Verenigingen." Doel van deze club is het bevorderen van de fotografie in de ruimste zin des woords. Het aantal leden bedraagt momenteel 18 en is voor uitbreiding vatbaar. Eens in de 2 maanden zal men bijeen komen; deze bijeenkomsten zijn bijzon der leerzaam door het bespreken van door leden ingezonden foto's, het houden van lezingen en foto-wedstrijden, het uitwisselen van ideeën enz. Enkele weken geleden hebben de he ren Boomsma een zeer interessante le zing gehouden toegelicht met kleuren dia's van hun reis door de Balkan. Binnenkort hoopt de club te beschik ken over een eigen donkere kamer, waar de leden hun opnamen kunnen ontwikkelen, afdrukken en vergroten. Het Secretariaat van de F.K.K.F. is gevestigd Stoofhoek 29 Sommelsdijk. HERKINGEN Diploma Veilig Verkeer. Bij het ge houden verkeersexamen, afgenomen door de afdeling Herkingen van het verbond van veilig verkeer, slaagden alle cursisten, t.w. mevr. A. de Korte- Drooger en de heren C. J. van Wezel, A. S. van der Velde, Jac. van Wage- ningen, J. C. Hogchem, D. Bestman, T. Bestman, A. Dorst, Jac. Bestman, M. Melissant, M. Molenaar, J. van der Groef, C. de Geus, K. de Jong, J. Mar kus, S. J. Tuinstra, A. W. P. Soeteman, Jac van der Velde, Joh. Melissant, P. Looij, Jac. Bestman Tz., J. W. de Geus, P. van Zielst Jr., H. de Jong en J. van Putten. In totaal hebben derhalve reeds 108 personen het bromfietsdiploma in deze gemeente, hetgeen een zeer groot percentage van de bevolking is. Bij monde van de heer J. W. de Geus werd aan de docent van de cursus, wacht- Hoe groot dit pand is en hoe ruim de kamers bleek uit het feit, dat alle ge nodigden en belangstellenden plaats in de huiskamer op de bovenverdieping konden krijgen. Die waren allen in de gelegenheid gesteld de show van fraaie gebruiksartikelen uit deze branche in de hal te bezichtigen, de grote show room met wasmachine, verdere exposi tieruimte, de magazijnen enz. enz. Burgemeester Van Hofwegen prees in een hartelijke toespraak de wil, de durf en de fantasie van de heer Gebraad om na de oorlog deze grossierderij op te bouwen. Thans zit men in een kolossaal pand en deze ontwikkeling stemt het gemeentebestuur tot vreugde, mede om- '-'■ ^o -Indo i^"pk" '"n de Ring zo plot seling een belangrijke zaak heeft ge- tcregen, die een levend geheel van Nieu we Tonge helpt bevorderen. Het ge meentebestuur zou niets liever zien dan dat het dorpscentrum ook tot zaken- centrum werd. Vervolgens wees de bur gemeester op de vele initiatieven, die de heer Gebraad, ook op ander terrein, ontwikkeld heeft en waarin het gemeen tebestuur zich zeer verheugt. Spr. meen de, dat het ook voor de ouders en schoonouders een feestdag moest zijn, gezien het sterke meeleven en meewer- Ken in deze familie. Ook mevr. Gebraad loofde spr. voor haar onverdroten ijver en voor het élan in zaken, dat zij nog onlangs op de middenstandsbeurs heeft gedemonstreerd. Spr. eindigde met fe licitaties en beste hoop en wensen voor de toekomst. In zijn wederwoord bedankte de heer Gebraad de burgemeester voor diens medeleven met de middenstand in het algemeen en voor zijn bereidheid deze opening te verrichten. Als oudste der aanwezige fabrikanten complimenteerde de heer Marinus van Holland-Electro, die de heer Gebraad een prima zakenman noemde en rele veerde dat de grossierderij na de ramp, door hard werken en goed inzicht, steeds verder is uitgebouwd. Waarop de heer Gebraad deze spreker hartelijk dank zegde, niet in het minst voor het mede leven en de gastvrijheid, na de ramp aan zijn gezin betoond. Voor de plaatselijke middenstands vereniging en voor het beurscomité sprak de heer J. L. Th. Huysen, die de heer Gebraad loofde om zijn prettige omgang, zijn vele initiatieven, ervaring en goede visie en vooral voor zijn werk als „minister van propaganda" voor de beurs en het Contactzegel. Als blijk van hulde bood spr. een fraai bloemstuk en een elektrische klok voor de hal aan. Voor de AEG-f abrieken sprak de heer Walthaus, die zijn goede wensen verge zeld deed gaan van aanbieding van een originele presse-papier. Nadat op verzoek van de burgemees ter een heildronk was uitgebracht op het succes met de nieuwe vestiging bleef men nog geruime tijd gezellig bij een. Vermelden wij nog, dat door de com binatie een grote driekleur ten geschen ke werd aangeboden, die bij de opening fier van de gevel woei. De verbouv,?ing van het grote pand geschiedde door de aannemers J. Mos selman, timmerman; P. J. Karels, schil der; A. Th. H. Schipper, aanleg elek- triciteitswerk; H. Mackloet, metselwerk J. Seton, sanitair en Fa. F. Kievit en Zn., oliestookapparaten. meester Ie kl. G. van Heemst een bu reaulamp aangeboden. Op 19, 20 en 21 december a.s. zal door de postduivenvereniging „De Lucht bode", alhier een duivententoonstelling worden gehouden in de openbare kleu terschool. De Kerstmiddag voor de kinderen van de openbare kleuterschool zal wor den gehouden op woensdag 18 decem- V)er Cl (3 Hokkenshow. Op 20 en 21 december a.s. hoopt de P.V. de Luchtbode een hokkenshow te organiseren in de kleuter school alhier. Ten bate van genoemde vereniging wordt een verloting gehou den met als eerste en hoofdprijs een Eet Thee en Ontbijtservies en een keur van mooie prijzen. Trekking des avonds op 21 dec. in de kleuterschool tussen half negen en half tien. Vergunning. Aan dhr. D. Struijk is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Oudendijk, met de bouw is reeds een aanvang genomen. STELLENDAM Grote dykbeveiligingsoefening Maandagavond werd alhier een grote dijkbeveiligingsoefening gehouden waar bij ook de diensten Brandweer, B.B. Transportkolonne Roode Kruis en de Reserve Rijkspolitie waren ingeschakeld De oefening werd geleid door het hoofd van de Centrale post, waarn, Dijkgraaf L. Visser. In de Centrale post die was gevestigd in het gebouw van de polder ,De Generale Dijkagie van Stellendam" aan de haven bevonden zich ook de dijkgraaf dhr .Goekoop uit Goeree, het polderbestuur en de heren Steur en Miras van de Prov. Waterstaat Ook op het gemeentehuis was een post ingericht die was bezet door weth, Moijses en de heren Woudstra en Ooms. Hier werden tevens de brandweerman nen en B.B.-ers in reserve gehouden. Deze oefening werd niet zoals gebrui kelijk met sirenegeloei aangekondigd maar het oproepen van de diverse man schappen geschiedde door middel van ordonnansen. Te ca. 7 uur kwam de melding binnen waterstand plm. 2.20 m N.A.P., waarna de beperkte bewaking werd ingesteld. Om 7.15 uur was het water inmiddels gestegen tot plm. 2.80 m N.A.P. Op dat tijdstip werden de sluizen gesloten en betrokken de dijkwachters de hun toe gewezen posities aan de buitendijken. De dijken zijn hiertoe in vakken verdeeld, waarbij in ieder vak drie wachters dienst doen. Om acht uur kwamen er meldingen binnen van de dijkwachters dat er ga ten waren geslagen in een dijk van de polder Nieuw Stellendam en tevens dat een dijk bij de eendenkooi water door liet. Direct hierop kwam de inmiddels gealarmeerde mobiele kolonne in aktie die zich per auto met zandzakken en zeilen naar de bedreigde plaatsen be gaven en hier de nodige maatregelen troffen. Ook werd de coupure in de Molenkade gesloten. Ook in het dorp zelf was het intus sen onrustig. Van de buitendijken kwa men op het gemeentehuis diverse mel dingen binnen over gewonde dijkwach ters, welke berichten werden doorgege ven aan de verbandplaats In het ver enigingsgebouw. Per auto rukte dokter Krellng met zijn ploeg uit om eerste hulp te verlenen en de gewonden naar de verbandplaats te transporteren waar verdere hulp werd geboden. Bij een brandje op het ge- i meentehuis vielen enkele gewonden die I weer werden verzorgd door de E.H.B.O, van de B.B. Tenslotte werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een schip dat in de haven was losgeslagen. Bij de pogingen om dit schip opnieuw te meren geraakte de kantonnier van de Provincie, Hartman te water. Hij werd echter vakkundig gered, naar huis vervoerd en daar met enkele warme kruiken in bed gestopt. Per ordonnans werd het ongeluk gemeld aan zijn supe rieur de heer Steur. Na afloop van de oefening kwajnen alle deelnemers samen in het vereni, gingsgebouw waar door het Roode Kruis voor koffie was gezorgd en zelfs een rokertje niet ontbrak. Dhr. Goekoop bracht dank aan allen die aan deze zeer geslaagde oefening hadden meegewerkt en wenste de „ge wonden" een spoedig herstel. Deze oefening waaraan, üi tegenstel ling tot vele andere oefeningen, het ver rassende element niet ontbrak, heeft bewezen dat Stellendam over een goed georganiseerd dijkleger beschikt. Al be- seft de bevolking het wellicht niet ze zeer: het is toch een grote geruststel ling dat, zo het ooit nog eens moest ge beuren, het water ons nu niet meer als een dief in de nacht zal besluipen zoals dit op 1 februari 1953 gebeurde. kERKSTft. 160 -ÓÜbÓORP NIEUWE TONGE Zangavond. De Chr. Zangvereniging zal op dinsdag 24 dec. a.s. in Ons Dorps huis onder leiding van dhr. Joh. Hoog- strate een zangavond geven. Medewer king zullen verlenen de zangverenigin gen van Ouddorp, Dirksland, Sommels dijk en Middelharnis. Aanvang 7 uur. OUDE TONGE Geslaagd. Dhr. B. van Kampen Azn, slaagde te Arnhem voor het examen Rijkspolitie. oingciuk. De echtgenote van dhr. H. had tijdens het schoonmaken van de snijmachine het ongeluk een top van een vinger af te snijden, geneeskundige hulp van dr. Voogd was noodzakelijk. Kerstfeestviering. Op 2e Kerstdag a.s. des nam. 6 uur hopen de kinderen van de zondagsschool, onder leiding van dhr. C. Kamerling met medewerking van het dameskoor het kerstfeest te vieren in de Herv. kerk. OOLTGENSPLAAT Kerstzangdienst. Op 2e kerstdag des nam. 3 uur zal in de Geref. kerk een kerstzangdienst worden gehouden o.l.v. ds. Schout van Den Bommel. Organist is Adrie Okker, terwijl de plaatselijlte verenigingen hun medewerking zullen verlenen. Deze dienst zal ook door de kerktelefoon worden uitgezonden. Ben ieder is hartelijk welkom Kerstfeest zondagsscholen. De kerst feestviering met de kinderen van de zondagsschool zal plaats vinden 2e kerstdag nam. 2 uur te Langstraat en 's avonds 6 uur in de Herv. kerk te Ooltgensplaat. De avond samenkomst zal door de kerktelefoon worden uitge zonden. Ouders en belangstellenden worden gaarne verwacht. Kerst-centrale. De Herv. verenlgings- centrale organiseert a.s. maandag 23 dec. 's avonds 7 uur in „Elthato" een kerstavond, welke toegankelijk is voor alle belangstellenden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 6