m Vervolg Raad Dirksland FLiTSAPPARATEN Ds. [QL maaki Sneeuwwitjes ^8^ Herkingen komt ook met tekort op de gemeentebegroting 1958 J. Zandstra 3de Wa «a HAMEA-GELEl[ü^i£lia Vervolg Rotterdaxnsche Droogdok Mij Geen Camera zonder flits, maar Geen flits zonder ZANDSTRA! in alle prijzen. Camera's Cine Projectoren Al!e toebehoren Atelier en Fotohandel Langzaam-aan-actie bij de bouw van postkantoor UIT DE KERKEN Kinderlioekje Blafir. 2 „ETLANDBN-NTBUWS" Vrijdag 20 decemtier 1955 ■Dhr. Grootenboer vreesde dat met het oog op het tekort op de begroting niet alle werken zullen uitgevoerd kunnen worden. We geraken in een crisis en de werkloosheid neemt toe. De overheid mocht van de mens leren afzien en het oog naar Boven opslaan om wijsheid en voorzichtigheid te verkrijgen om de ge meente te besturen, was zijn wnens. Dhr. Poortvliet kwam terug op het antwoord van de voorz. over het vereen, gebouw. Het had z.i. toch veel te lang geduurd. Laatst was er een grote bijeen komst van de Coop. Plakkee en we wis ten de mensen hier niet te bergen. We moesten naar Middelharnis zei spr. Dan kwam spr. op het betoog van de heer van Es terug die had beweerd dat de mensen tot inkeer moesten komen. De industrie bevorderd ontkerstening zei spr., hij had het juist moeten afraden! De voorz. begreep het verband niet. Dhr. van Es: In de landbouw werken de mensen samen en in de industrie ook. Hij zag daar geen ontkerstening in. Dhr. Poortvliet: De statistieken wijzen het uit. De voorz. kwam terug op het gezegde van de heer Poortvliet, dat hier geen groot gebouw disponibel is. Vroeger was Odeon er, wat door de Victoria is in gebruik genomen. Daardoor is ook het verenigingsgebouwtje gekomen. Spr. had de indruk, dat het stichten van een verenigingsgebouw te licht werd opge vat.. „Het bevredigt mij dat het er althans zal komen" zei dhr. Poortvliet. De voorz. legde een tekening oveï van het te bouwen verenigingsgebouw, Van de indeling werd door de leden goede notitie genomen. De heer de Bonte sprak over de wo ningbouw. We hebben een grote lap grond zei spr., hij raadde aan er zuinig mee te zijn en compact te bouwen. ,Dat ligt in de bedoeling" was het antwoord van de voorz. Dhr. Bestman stelde voor dat er enige reclame zuilen in de gemeente zullen komen. „Wat geeft dat nu al hangt er hier en daar een portret van Drees!" spotte de heer D. Poortvliet. De voorz. vond het niet zo zeer no dig. Waterscftapslasten Dhr. Roon V.V.D. stelde nog een vraag betreffende de volkshuisvesting van de volgende inhoud: „Bij de kleinere polders is in ingelan den besproken dat de Dijkring bereid is om het onderhoud en beheer van alle polderwegen in het gebied dat dit wa terschap bestrijkt wil overnemen en dat het waterschap hiervoor bepaalde tarie ven met een aflopend bedrag over 20 jaar heeft gecalculeerd. Het waterschap meent dit te kunnen motiveren als be horende tot zijn taak. Ik meende dat al leen het onderhoud en toezicht van de waterkeringen e.a. dijken tot de taak werden gerekend. Doch hoe zal het gaan voor die we gen, welke voorheen voor rekening van de Isetrokken polders werden onderhou den en betaald? Ik vermoed dat in het vervolg de gebouwde eigendommen hun aandeel in dit dure onderhoud zullen gaan dragen en dit lijkt mij niet juist. Althans bij het opstellen van het bijzon der reglement van de Dijkring is hier in aanvankelijk zeker niet voorzien. Waar de gebouwde eigendommen hun vei'tegenwoordiging hebben uit de kring van de gemeente-besturen zou ik graag willen vernemen welk standpunt deze vertegenwoordigers hieromtrent inne men en of deze ervan overtuigd zijn dat zulk een kwade last op het gebouw de eigendom verantwoord is te achten, Voorop wil ik stellen dat wegenonder- houd, evenals het onderhoud van eerste waterkeringen, eerder bij de centrale overheid past inplaats van bij onze streek. Welke berekening van kosten is er vanwege de Dijkring opgemaakt en hoe reageerde de algemene vergadering hierop? vroeg spreker. De voorz.: Zonder meer overnemen doet de Dijkring niet. Er zijn ook pol- derbesturen die het zelf doen. Spr. zeg de toe het ter sprake te zullen brengen. Dhr. D. Poortvliet vond de lasten van de Dijkring zeer hoog. Het wordt vol gend jaar weer duurder. De begroting werd daarna z.h.s. aan genomen. Vastgesteld wed het bedrag uitgaven openb. onderwijs over 1956. Dhr. de Bonte kwam neer op de 0.75 Ook FlaKkeeërs werken mee Ruim 600 man werken er aan dit schip waaronder meerdere werknemers uit Plakkee. Bij de rondgang zagen we er hier en daar nog al eens een. Het is toch wel een prachtig vak dat van scheepsbouwer; ook al is men maar hulpvakarbeider kan men toch zeggen dat men mee bouwt aan een groot zee kasteel. We hebben van de rondgang over dit kolossale passagiersschip ook deze in druk naeegenomen dat er een geweldige organisatie toe nodig is, om de werk zaamheden vlot te laten verlopen en op elkaar te laten volgen. Het verloopt echter alles volgens plan om het schip in de herfst 1959 geheel gereed te kun nen opleveren. Nog dikke orders in portefeuille. 'De Rotterdamsche Droogdok Mij. heeft nog tal van orders in portefeuille. De kiel is gelegd voor een 18.000 ton tan ker voor de Shell en na de tewaterlating van de Rotterdam zal de kiel worden gelegd voor een 32.000 ton tanker voor de firma van Ommeren. En dan volgen supertankers van 32.000 tot 47.000 ton, In tegenstelling tot veel andere bedrij ven in ons land, waar van werkloosheid sprake komt, is in dit grote scheeps bouwbedrijf nog werk voldoende in het vooruitzicht. per leerling voor administratiekosten. In vele plaatsen is dit 1.spr. wilde dit hier ook toepassen. In 1920 was het maar 0.50. De voorz. vond het ook laag. ,,We leven in een tijd van bestedings beperking zei dhr. Poortvliet. ,Laat het bestuur een verzoek in<üe- nen" adviseerde de voorz. Eveneens werd vastgesteld de exploi tatiekosten bijz. lagere school over 1956 idem voor vakonderwijs en voor kleu teronderwijs. Dhr. A. de Berg werd benoemd tot gemeentewerkman in vaste dienst. Ge wijzigd werd de intercommunale rege ling van het I.Z.A. Een strookje grond boven het riool van het gedempte Gooi werd opnieuw verhuurd aan mevr. wed. J. de Man. Voorschot 12 woningwetwoningen De woningbouwvereniging „Dirksland'' vraagt voorschotten voor de bouw van 12 woningwetwoningen aan de Bosdreef Goedgevonden werd hieraan medewer king te verlenen en de benodigde voor schotten tot een maximum van 195.000 bij het Rijk aan te vragen. Aansluiting Brinlsvvaterleiding Tot op heden zijn alle woningen in deze gemeente aan de Drinkwaterleiding aangesloten, behalve het perceel Philips- hoofdjesweg 32 bewoond door de heer C. A. van Putten. Van Putten heeft ver zocht ook zijn perceel aan de waterlei ding aan te sluiten. De kosten verbon den aan het maken van deze 1150 m. lange aansluiting zijn geraamd op 3700.Het waterleidingbedrijf wil hiervan 1200.voor zijn rekening ne men, zodat nog 2500.door anderen moet worden bijgedragen. Van Putten wil hierin 1900.betalen, zodat nog een bedrag van 60O.overblijft. Groedgevonden werd dit bedrag van 600.voor rekening van de gemeente te nemen. Hiermee zijn alle bewoonbare percelen aan de Drinkwaterleiding aan gesloten. Dan werd besloten een verzoek te rich ten tot het ministerie van Finantiën om een verhoogde uitkering uit het gemeen tefonds voor 1958. De krediet overeen komst met de Bank van Ned. Gemeen ten werd op 100.000.gesteld. Aan de heer Leune en aan mej. van Damme werd "grond toegewezen voor de bouw van een woning ad 12.per m2. Sommelsdijk W. Krakeelsiraat 8 Een stukje grond aan de Achterweg werd toegewezen aan Notaris de Vries voor het bouwen van een garage ad 4,-per m2. Rondvraag In de rondvraag informeerde de heer T. van Prooyen naar het verzoek van de Vakverenigingen om uitgifte tuin- grond Guldemeester wat naar de beslo ten zitting werd verwezen. Dhr Bestman wees op het stuk zijn van de vfc) lichting aan de Oostkant van de toren, wat zal worden verbeterd. Dhr. Poortvliet wilde il de Emmalaan een doorbraak voor een pad wat nader onder de loupe zal worden genomen. Dhr. van Kempen stelde vragen over het bouwen van een schuurtje door dhr. Baart, welke vraag tot bevrediging werd opgelost. Tenslotte vestigde de heer Gestel de agudacht op de riolering bij Victoria, waa;op de voorz. antwoordde dat een uanvraag is ingediend om de riolering Uil te voeren. Dan ging men jn besloten zitting. Na heropening werd een krediet beschik baar gesteld, groot 6500.voor aan koop auto burgemeester. De gemeenteraad te Herkingen kwam maandagmiddag bijeen. Alle leden wa ren tegenwoordig. Het voornaamste agendapunt was de begroting 1958, waar van het tekort op de begroting 10.000.bedraagt. Gepoogd zal worden voor bepaalde uitgaven een subjectieve verhoging van de alg. uitkering uit het gemeentefonds te verkrijgen. Het was een zeer gemoedelijke vergadering; kri tiek op de begroting was er niet en de leden konden zich volkomen achter het beleid van b en w scharen. Na opening door burg. D. van Heyst werden de notulen vastgesteld en de in gekomen stukken afgewerkt. Hierbij kwam naar voren de bouw van het verenigingsgebouw; de voorz. lichtte toe dat er 30.000.ter beschikkng was die hiervoor zijn bestemd. De aanbeste ding was meegevallen zoals het ge val er ligt, kon het vyorden gerealiseerd. Spr. deelde echter mede, dat de obliga ties van het legaat mej. van Weel, wan neer deze werden verzilverd thans maar op koers 89 staan; b en w achtte het beter deze te verpanden. In 1972 moeten ze zijn afgelost. De Bank wil voor iedere obligatie van 1000.800.pand geven tegen een rente van 6i/4%. Al is dit meer rente brengt verpanden toch voordeel. Dit werd goedgevonden. De overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De rekening en begroting van de B.B. werd eveneens vastgesteld. Weth. Wit vliet merkte op dat er te Herkingen wei nig aan gedaan werd; de voorz. spoorde de raad aan er actief voor te zijn. In januari a.s. hoopte hij er met ernst aan te werken en eens een openbare bijeen komst te beleggen, waar hij gaarne veel jongelui zag om een goede blokploeg te vormen Goedgevonden werd een wijziging van de Internationale I.Z.A.-regeling. Aan een aantal ingezetenen werd vergoeding verleend voor tegemoetkoming reiskos ten inzake schoolbezoek te Middelharnis In de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heren J. L. Coenradi, T. Kalle en C. Huizer Hzn. Aan de minister van Binnenlandse Zaken ca. zal een verzoek worden inge diend om een subjectieve verhoogde alg. uitkering uit het gemeentefonds voor 1958. Begrotingen De begroting van het Burg. Armbe- stmir 1958 kwam ter tafel. Dhr. van Wageningen bracht namens de oommis sie verslag uit en adviseerde tot goed keuring. Dhr. Kalle en v. d. Wende zei den, dat er niet de minste kritiek op was De begroting 1958 van het woningbe drijf werd eveneens goedgevonden. Wel kwam dhr. Kalle op het slechte onder houd van de woningen; de stopverf is er uit, er mankeerde iets aan W.C. raampjes etc. De voorz. antwoordde dat er een ruim bedrag was uitgetrokken voor onderhoud,'waaraan weth. Witvliet toevoegde dat het nodig was dat de be woners schriftelijk hun klachten indien- dep. Dan kon b en w de gem. opzichter er achter zetten. Dan volgde behandeling van de ge meentebegroting 1958. Overzicht Uit de cijfers van de begroting 1958 blijkt, dat het tekort aO.OOO.— be draagt waarin is verwerkt een bedrag van 1564.22 ten behoeve van de post voor onvoorziene uitgaven. Bij de tevens overgelegde begrotingswijziging voor de dienst 1958 is het tekort verlaagd met f 1026.54, zodat uiteindelijk het tekort op de dienst 1958 kan worden geraamd op 7409.24. Ter vergelijking met de gewone dienst voor 1957 werden de eindcijfers vermeld: Inkomsten 1957 123.010.05 Uitgaven 1957 128.010.05 Inkomsten 1958 139.719.97 Uitgaven 1958 149.719.97 hetwelk een verschil uitmaakt in meer dere inkomsten van 16.709.92 en een meerdere uitgave van 21.709.92 De meerdere inkomsten zijn hoofdza kelijk te danken aan de hogere uitkering uit het gemeentefonds t.w. algemene uitkering 11.53 per inw. en de belas tinguitkering ad ruim 1200.Boven dien komt de rente van de obligatiele ning van de kleuterschool ad 1350. niet meer ten bate van de gemeente. De meerdere uitgaven. Kunnen op rekening geschreven wor den van: rente van kasgeldleningen vermeerderd met 6750.kosten be zoeken R.H.B.S. te Middelharnis 3850; kosten bezoeken ambachtsschool te Middelharnis 1000.afschrijving op vroegere tekorten 1000.salarissen hoofdstuk II 4000.openbare ver lichting 500.salarissen hoofdstuk IV 1500.subsidies 400.Totaal f 19.000.—. Op 1 januari 1958 is het bedrag der Investeringen geraamd op 864.781.11 en op 1 januari 1957 was dit 851.182.21 In 1958 wordt voor een bedrag van 20.128.21 hierop afgeschreven, waarin slechts is begrepen een bedrag van 600.wegens afschrijving op gepleeg de woningbouw. Een zuinig beheer is a.s. jaar 1958 geboden. 1957 zal geen tekort opleveren i.v.m. de verhoogde uit kering gemeentefonds. Leerl. bedrag Herv. school f 37.50. Geref. school 32.50 wordt met 2.50 verhoogd in 1958. Dhr. Hogewerf (A.R.) was de enige die algemene beschouwingen hield. Schokkende gebeurtenissen hebben ge lukkig in 1957 niet plaats gehad zei spr. ziende op de moeilijkheden in het verre oosten mogen wij God danken, dat hier nog in rust en vrede op democratische wijze mag worden geregeerd. Gezien het tekort op de begroting zal er zuinig moeten worden geleefd betoogde spr. Hij stelde een vraag over de bouw v^n het postkantoor, waar men blijkbaar een langzaam-actie begonnen is. De bouw aan de Scharloodijk gaat vlugger, spr. noemde de woningen aldaar een sieraad voor de gemeente. Hoe staat het met de verdere woningbouw vroeg spr. Enkele wensen naar voren brengend, vroeg spr. o.m. betegeling van het dijktalud bij de Herv. kerk en van het schoolplein der Geref. Gemeente. Hij besloot met het college en de raad voor het komende begrotingsjaar Gods zegen toe te wen sen om onder biddend opzien van Hem alleen bijstand te verwachten. Antwoord van de voorz. De voorz. dankte namens b en w voor deze woorden. De zegen Gods op ons werk kan niet gemist worden. Wat in het oosten voorvalt is hartverscheurend; we zullen als volk deze Nederlanse bur gers hebben bij te staan. Spr. onder schreef wat over het postkantoortje is gezegd; het is een onderwerp van veel zorg maar ook van ergernis. De aanne mer Troost heeft te veel werk aange nomen, waar wij de dupe van zijn ge worden aldus spr. De aannemer heeft gezegd dat het hem ernst is om het af te maken. Met de woningbouw is veel tegenslag geweest door het faillissement van de aannemer; gelukkig gaat het nu in verrassend tempo. De plannen van de verdere woning bouw staan in verband met de aanleg van de weg en wat er uit het woning- ningbouwfonds terecht komt. Aan dhr. Kloppers is opdracht gege ven voor plannen; het hangt er vanaf wat de regering ons toewijst uit de z.g. pot. Hoe meer rentespaarbrieven er te Herkingen worden uitgegeven, hoe meer kans men maakt betoogde spr. B en w heeft besloten een huis aan huis circu laire over dit punt te verspreiden. Over betegeling van het dijktalud bij de Herv. kerk zei spr., dat een brief is uitgegaan aan de kerkvoogdij om het fifthy fifthy te doen; er is echter nooit antwoord op gekomen. De tegels van het schoolplein zijn in de begroting verwerkt. Dhr. Kalle (S.G.P.-) had nog enige vragen o.m. over de riolering. Hij vroeg hoe het daar mee stond. „Het plan ligt bestekklaar" antwoord de de voorz. Het ligt bij de betreffende instantie om machtiging te krijgen tot uitvoering en ook voor de finantiën, die 50.000.belopen. Lettende op de werkloosheid die te komen staat, meen de spr. dat er enige kans was om er mee te beginnen. Het werkloosheid- vraagstuk zal op ons eiland een pro bleem worden, dacht de voorz. Dhr. V. d. Wende kon zich bij de vo rige sprekers aansluiten. Hij hoopte dat b en w met dezelfde vooruitstrevendheid zal verder gaan, om de plannen die er zijn uit te voeren. Weer een woonruimte-coimnissie De voorz. bracht naar voren dat het noodzakelijk zal zijn dat er een woon ruimte-commissie komt, zoals de wet dat voorschrijft. Advies kon op een be paald moment nodig zijn voor b en w b.v. bij onteigening. Spr. gaf dit in over weging aan de raad. Dhr: V. d. Wende was hier verheugd over. Het had hem altijd verwonderd, dat de woonruimte-commissie is opge heven. De procedure van de wet kan wel eens toegepast moeten worden. De begroting werd daarna vastgesteld waaraan de voorz. de wens toevoegde dat de heren voorzover ze in 1958 in de raad terugkwamen onder Gods ze gen aan de uitvoering in gezondheid zullen mogen medewerken. De rek. crt. overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten werd be paald op 40.000.—. Voor 1958 werd dokter Huisman te Melissant tot gemeentearts benoemd. Ook in deze raad kwam de auto van de burgemeester ter sprake. De voorz. las een brief voor van de gemeente Dirks land, waar een besluit is genomen 6500.te voteren voor aanschaf nieu we auto. De kosten bedragen 3700. per jaar, waarvan 500.privé en 500.die te verwachten is voor ritten van derden. Br blijft 2700.— te over bruggen voor de 3 gemeenten; de af schrijving is gesteld op 4 jaar. B en w stelden voor om hierin voor Herkingen een zesde deel van de kosten te betalen met een minimum van het bedrag dat tot heden werd betaald. Weth. Witvliet merkte op, dat het voor Herkingen heel belangrijk was, omdat de burgemeester bijna dagelijks ter plaatse komt. Bovendien wordt de bijdrage per jaar niet hoger. De raad besloot eenparig het toe te staan. Rondvraag Dhr. v. d. Wende informeerde hoe het met de riolering bij de heer Klem zat. De voorz. antwoordde dat de kosten op 400.zijn geraamd; verzocht is dat de heer Klem er 150.in betaalt. Daar wacht het op. Spr. sloot daarna, de vergadering met de leden gezegende Kerstdagen toe te wensen. NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee A. den Hertogh te Amersfoort; Oosterwolde G. H. v. Kooien te Genemuiden; Dussen H. V. Amstel te Ter Aar; St. Maartens dijk J. T. Doornebal te Gene. Aangenomen naar Lexmond J. Kruyt te Neerlangbroek. Bedankt voor Polsbroek J. Kruyt te Neerlangbroek; Ouderkerk K. v. d. Pol te Veenendaal; Haaf ten A. Vroeginde- weij te Veenendaal; Ter Aa A. den Hertogh te Amersfoort; Waarder K. v. d. Pol te Veenendaal; Sliedrecht J. Wol- ter te Emst. Huizen. De kerkeraad heeft aan de Synode een telegram gezonden, met de volgende inhoud: De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Huizen, ernstig verontrust over en diep bewogen met de rechteloosheid en de ondragelijke toestand waarin 60.000 Nederlanders in Indonesië verkeren, verzoekt U met de meeste klem: a. alle u ten dienste staande midde len aan te wenden om er bij de Neder landse regering op aan te dringen dat zij niets onbeproefd laten om leven, veiligheid en recht van onze landgeno ten aldaar te beschermen. b. de kerk van Indonesië te verzoe ken om tegenover overheid en volk te getuigen van recht en gerechtigheid. c. te samen met de andere christelij ke kerken in Nederland kerk en volk op te roepen tot gebed. St. Annaland. 103 kerkleden, hebben Beste jongens en meisjes! Het derde raadsel van deze maand is weer niet moeilijk. Het staat in verband met de aanstaande feestdagen. Niemand zal moeite hebben om het op te lossen. Jullie schrijven alleen de gevraagde woorden op en dan wat er in het geheel uitkomt. Hier hebben jullie dan DECEMBER-BAADSEL 3 Het geheel bestaat uit 31 letters en staat in verband met het Kerstfeest. 1. En er waren 29 13 22 8 24 22 7 in die zelfde landstreek zich houdende in het veld. 2. En leide Hem neder in de kribbe, om dat voor henlieden geen plaats was in de 26 12 22 23 28 22 15. 3. Ere zij God in de hoogste 11 30 31 13 27 24 6 en vrede op 9 17 22 8 30, in de mensen een w-12 1 23 28 29 3 15 13 19. 4. Tot de stad Davids, die Bethleherü 15 24 18 16 2 31 8 wordt. 5. En zij kwamen met 11 20 21 7 -4 en vonden Maria en Jozef en het Kindeken liggende in de kribbe. 6. En van 7 25 5 10 8 13 17 21 14 (twee woorden) was er met de engel een me nigte des hemelsen heirlegers. de kerkvoogdij ruim 100.000.— ge leend om het kerkgebouw te kunnen uitbreiding. Een prachtig bewijs, wat er door eendracht en verantwoordelijk heidsbesef t.o.v. de kerk tot stand kan komen. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelburg P. de Vries te IJsselmonde; Rotterdam H. VoUen- hoven te Maassluis; 's Gravenhage J. H. Baas te Rotterdam; Uithuizen H. Alting te Wychel. Aangenovaen naar Deventer C. de Vries te Lollum; Pinggum R. Molenma ker, cand. te Harderwijk; 's Graven hage P. de Vries te IJsselmonde. Bedankt voor Leiden C. de Vries te Lollum; Middelburg P. de Vries te IJs selmonde. Benschop: Dat de nieuwe koers in de Geref. Kerken niet overal met enthou siasme begroet wordt, bleek onlangs uit een kerkeraadsverslag uit den Haag- Scheveningen, waarin geklaagd werd, dat men nogal lidmaten verloor o.a. aan de Chr. Ger. Kerken. Ook te Ben- nekom deed zich dit geval voor, waar 't zelfs leidde tot een stichting van de Chr. Ger. Kerk aldaar. Ook te Benschop schijnt het niet meer te boteren. Een verslag van de gemeen tevergadering meldt, dat de praeses er op wees, dat het verre van rustig is in de gemeente. Reeds hebben enkelen zich aan 't kerkverband onttrokken. Oorza ken zijn het gebruik der Nieuwe Ver taling en 't laten zingen van steeds meer gezangen. De kerkeraad heeft thans be sloten, dat naast de Nieuw ook de Oude vertaling op de kansel gereed moet liggen, terwijl aan predikanten van elders verzocht zal worden de gezan gen met mate te gebruiken. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis H. v. d. Ent te Werkendam; Enschede en 's Graven deel H. W. Eerland te Lisse. Bedankt voor Sassenheim Th. Rut- ters te Wildervank; Opperdoes M. Vliet- stra te Eemdijk; Schiedam M. Slag boom te 's Gravenzande. Het afscheid van ds. W. v. Heest te Rozenburg moest worden uitgesteld, om dat deze predikant onverwachts een blindedarm-operatie onderging. Ds. C. Noordergraaf te 's Gravendeel is voornemens om 21 dec. a.s. scheep te gaan naar Canada. Ds. W. Heerma te Venendaal schrijft in zijn kerkblad onder het opschrift: „Kerkgebouw-Schouwburg", het vol gende: In Bellen is een nieuwe Gere formeerde kerk in gebruik genomen. „Kerknieuws" geeft daar een verslag van, waaraan we het volgende ontlenen: Ook de kerk kan op gemakkelijke wij ze als vergaderzaal worden ingericht. Men kan dan de kansel verwijderen en een ruim toneel creëren. Ds. Heersma tekent hierbij aan: Dit kerkgebouw is dus tegelijk schouwburg geworden. Dat deze conclusie juist is, blijkt ook uit het vervolg van het ver slag. Want namens vrouwenkerk hulp werd een bedrag van 5041.63 aange boden met een avondmaalstafel en avondmaalsservies en avondmaals lin nen had gekocht. Dezelfde dame bood spelen aan voor de jeugd, lichtbakken en coulissen voor het toneel. Heus niet als iets bijzonders, maar als een gewone zaak, wordt één en an der meegedeeld. Nu wordt ook in de Geref. kerken zwaar geklaagd over, wat men noemt „verschraling van het geestelijke le ven." De synode heeft zelfs deputaten be noemd, om die verschraling tegen te gaan. Maar tegelijkertijd bouwt men kerk- schouwburgen. Men schaft benodigdhe den voor 't Avondmaal aan, maar tege lijk lichtbakken en coulissen voor het toneel. Avondmaalsgerei en toneelgerei wor den zo samen eventjes aangeboden. Wat wrijft de duivel zich in de handen van louter plezier. Van zulke avondmaalgan- gers is weinig of geen kwaad voor hem te duchten. Dit is de meest doeltreffen de manier om ook het laatste greintje geestelijk leven in een kerk om hals te brengen." GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk W. C. La- main te Grand Rapids, Zeist J. Bel te Krabbendijke, Moercapelle G. A. Zijder- veld te Paterson, Barneveld P. v. Bijl te Rhenen, Kampen H. v. Gilst te Dirks land. CORRESPONDENTIE Jannie de V. Nieuwerkerk. Hier bi je weer, voor de tweede keer. De vorigj brief was een bedankbrief en nu is het een brief met oplossingen. Ik merk wel dat het goed gaat op de landbouwhuis! houdschool. Als het zo doorgaat, zal jj rapport wel goed zijn. Dat hoor ik c nog wel. Sjaan T. Ouiadorp. Bij mij is ,,feest" ook nogal meegevallen. Het een nuttig geschenk dat je aan broertje gaf. We kunnen niet te veel van het verkeer af weten, want o, wat gebeuren er toch ongelukken! Nu bijna volgeplakt is, zal het wel mooi zijn. Sjaan van L. Dirksland. Wel wel, wal een lange brief! Zo groot krijg ik zj niet vaak. En dan nog met verschillen. de inkt geschreven! Daar heb je veel werk aan gehad, Sjaan! Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, hoori Op den duur weten ze niet meer wat ze je geven moeten. Het verslag van de opening van het Kinderziekenhuis heb ili gelezen; ook het versje dat jullie zon gen. Wat bedoelde de koopman met liet ophangen van die delen van het var ken bij de kippen? Jaap T. Ouddorp. Jij kunt ook al aar dige brieven schrijven, hoor! Ik krijg niet zo veel als jij op mijn verjaardag, denk ik. Bij jou is het goed de moeite waard! Jammer van dat konijn, hè! Welk ras was het? Naar welke plaats in Zeeland ben je geweest? Lenie K. Herldngen. Nu begrijp W alles en ik kan je het helemaal niet kwa lijk nemen. Er waren zeer geldige rede nen dat je moest overslaan- Gelukkig dat alles goed is afgelopen. Je moedei zal nu en dan nog wel terug moeten en misschien nog vele keren, maar dat is zo erg niet. Het was een lange tijd ge tob met de hulp, naaar ook daar is ii voorzien. Maartje H. Oudaorp. Wat heb jij en zovele anderen een lange vakantie ge had! Je zou de school ontwennen. Een je het nu weer gewoon? Moest je in die tussentijd thuis iets doen voor school? Hoe lang duurt het schoolgaan nu nog? Mag je in school ook zulke krullen aan de g en de j maken? Anneke de J. Lisse. Ik wist heus niet wat je graag wou hebben. Het is echt toevallig dat je iets kreeg als prijs, waar je blij mee bent. Jaantje en Leen- tje doen nog mee, hoor! Lenie zie je nu weer in de krant- Zij kon het niet hel pen, want haar moeder heeft een erge operatie moeten ondergaan en je be grijpt, dat er dan van raadselen niets kan komen. En nu je poësieversje: Voor Anneke! Anneke, hier is een versje voor je album in de krant; 't is een stukje krantenknipsel, maar 't is toch van Ome's hand. Met een pen kan ik niet schrijven; telkens kan ik niet op reis; ik wil goede vriendjes blijven, daarom maar op déze wijs. 'k Hoop, je bent toch goed voldaan, als je hier mijn naam ziet staan. December 1957 Oom Ko Aria V. Middelharnis. Is het met de cadeautjes naar wens verlopen? Is ei niet bij gekibbeld Die wilde streken zal Tom wel afleren; denk je ook niet? Als hij maar eens ouder wordt. Ik snap, dat Gerda je postpapier prachtig vond. Jaap S. Sommelsdijk. Was er niet veel nieuws te vertellen. Jaap Dan kun je ook niet veel schrijven. Toch is er wel wat te zeggen. Mag ik volgende keer eèn paar regeltjes van je? Kees v. d. W. Ooitgensplaat. Je hebt je bezwaren heel goed uit de doekies g"- f daan, hoor Kees. Ik ben het volkomen met je eens. Zo'n vi^itloftrekker heb ik nog niet gezien. Gaat het er goed mee? Hadden jullie met die vorst nog bietea in de grond? Is het nog goed afgelopen? Miep T. OU'ddorp. Wat heb je het tocli druk, kind! Ja echt ik meen het! Het bijlessenjaar is voor de kinderen niet voor de poes. Kun je het nogal bijslof- fen? Probeer het vol te houden, hoor! Je zult er veel gemak van hebben. Stientje G. Den Helder. Hartelijk wel kom, Stientje! Ik hoop dat je lang mee zal kunnen doen. Als je al de oplossin gen alleen gemaakt hebt, belooft dat al veel. Ik heb toch wel een idee dat het met het leren van jou wel gaat. Ga je graag naar school? Jij hebt een mooie datum om te verjaren, zeg! Ina van S. Herkingen. Voor Ina! Wil jij ook een poësieversje? Hier is dan een stukje krant. Jij bent van het raadselhoekje al een vaste, flinke klant. Weeklijks maak je ome's raadsels, en je leest van a tot z, wat die vreemde man van 't hoekje voor zijn kroost heeft neergezet. Straks ontvang je van Oom Ko ook zo'n prachtig fijn cadeau! December 1957 Oom Ko AllemaaX de hartelijke groeten en tot de volgende keer. Oom KO Prijswinners: Leen en Jaap Molenaar, Leiden Jan Schipper, Middelharnis Mla Verzijl, Herkingen Sjaak en Ellie v. Dijke, Zoetennee' Op 5 c Korte, gel Geref. ke H. de Mo predikant december afscheid dorp (Gr Korte mt de wijngE legen wa; is. Het a meerdere wone die stuur wa de beide Vos en L. de heer Van d' woordig Bommel dam met waren Mi genwoord Van df «ras ds J enkele lec afgevaar( Chr. S'ch tieel. Ds van geno dens zijn functie bi plaatselijl genootscl- ting Ma zorg Oost a 1 De die: van Ps. geloofs zelfde ps gen van de Korte Als tel' vers 34 e; „Een n elkander i had heb Hieraan gij mijne onder elk Het tJ „In de o Jezus de staan bij discipelen zij moete Na d vouwd sp van Kem; meente. ds. de K. heeft U meente zi ken en ov bezocht. Tot de Kempen: die van T geven op danst en dit nodig Spr. V Gods ze_ plaats en te zingen eeuwig e De co dat ds. d horen en o 1 Kerst middags waarbij c digd; zati voor de j| clubs; feest vo( kinderkoo Zoon; m maandagi de maanc 24 dec. 5, peterende AUe clt wone ure; gedeeld. Bullbei Kerstv goede Ke leeftijden Wafeli is te huui cept ontvi maken hi Recep recepten voor de geringe Ouden moest de| stellen, treffelijke! alle huldC moeders den. Is dl Met de al filmstrooH tijd" en h Verpla club. Ree plaats va plaatst w 7 tot 8.15 Voor oud gelegenhe len. Bedde; aan een dekens, gebruikt aan 't Di

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4