Jamais en vain tonjonrs en vin Mededeling llrbanisatie Buitenland Nieuwjaarskrant Wij verhuren Nationale woningbouwlening een flinke gehuwde werkkracht Handschoenen aielier „Majesiic" 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEI« MEDITATIE *J<.erótlseói Nederlandsche Handelmaatschappij N.V. Gevraagd: leeftijd tussen 35 en 45 jaar, die in ons bedrijf zal worden geschoold. Voor gezinsleden, zowel jongens als meisjes is in ons bedrijf eveneens werkgelegenheid. Hoog loon, uitstekende sociale verzorging, bedrijfswoning is beschikbaar. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties aan: Gallasplein 1 —3, telefoon 234, Hellevoetsluis N.V. WED. C. KOLFF Zn. Telefoon 2012 Voorstraat 36 MIDDELHARNIS" Verschijning van ons blad met Kerstdagen en Nieuwjaar FOTOHANDEL J. ZANDSTKA SOMMELSOIJK Vrijdag 20 december 1957 No. 2657 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedacüe en Advertentlei uitsluitend Telefoon K 1870—262Ï Va e uur 'f avonds Telafooa K 18702017 Giro 167880 Vertchi^nt tweemaal per week: dinsaag- en vrifdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.80 PER KWARTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. B{j coBtracl ipeciaal tmtiai. {Siige tijd geleden schreven we over ontvolking van het platteland". We (juiden dat aan als een uiterst bedenke- lijlc verschijnsel, dat aan onze eilanden ook niet vreemd is. De bevolkingsgroei van de eilanden van Zuidwest Nederland Kan de toename van de bevolking over het gehele land lang niet bijhouden, za gen we toen. Integendeel in sommige streken b.v. het eiland Tholen moet er gesproken worden van een stilstand van je bevolkings toename of van een uiterst langzame, bijna te verwaarlozen vooruitgang die in sommige gemeenten is overgegaan tot een absolute vermin dering. De oorzaak „urbanisatie" of verste delijking van ons land. De trek van het' platteland naar de steden. We schreven in der tijd, dat de landbouwstreken, waar geen bijzondere gimstige omstan digheden tot ontwikkeling zijn gekomen zoals het vestigen van industrieën, tot de minst welvarende streken gaan be horen, omdat door allerlei oorzaken, me- clianisatie en rationalisatie, een aantal werkkrachten worden afgesloten, die naar elders moeten trekken om dsiar werk te vinden. Dit geldt, zo schreven we niet alleen voor onze eilanden, maar voor meerdere landbouwstreken in ons land. We wor den daaraan herinnert door een bulletin van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, dat is uitgekomen onder de veelzeggende titel Verdwijnende dorpen op liet Groninger Hogeland". De Wageningse student N. A. Tone- Itens en de wetenschappelijke ambtenaar A, E. Abma hebben gegevens verzameld betreffende een groot aantal kleine dor pen en gehuchten van het Groningerland. Uit die nauwkeurig door hen ver richte onderzoekingsarbeid, op weten schappelijk verantwoorde wijze door hen verricht komen ze tot de conclusie: Dor- 1 met een inwonertal van boven de ioOO inwoners vertonen enige al is het dan ook langzame groei. Voor dorpen waarvan het inwonertal ligt tussen de 50O en 1000 is er geen sprake meer van groei. Ze kunnen nog zo ongeveer gelijk Wijven, maar dorpen wier aantal bewo ners beneden de 500 ligt lopen gewoon weg langzaam leeg''. Waarmee de titel van het bulletin „Verdwijnende dorpen'', genoegzaam is gerechtvaardigd. De auteurs staan niet stil bij het alleen maar constateren van het feit maar ze geven ook de oorzaken aan, die kort samengevat op het volgende neerkomen: „Het aantal arbeiders vermindert gelei delijk omdat ze naar elders trekken, naar plaatsen met industrie. Voor ande ren, b.v. middenstanders wordt vesti- ig in kleine dorpen steeds minder aan trekkelijk vanwege moeilijke bestaans mogelijkheden, vestigingseisen, bran che, beperking waardoor heel beschei den omzet enz. en omdat ze door betere transportgemakken van elders bestel lingen op grotere afstanden kunnen uit voeren". Dit laatste: gemakkelijker reis- gelegenheid en toenemende transportmo gelijkheden over steeds groter rayon is speciaal voor het eiland Tholen een fac tor die meespeelt. Door de nabijheid van rgen op Zoom, men zie maar in de advertentiepagina's van de plaatselijke pers, kan de middenstand van het eiland niet een zo hoge vlucht nemen, als dat anders het geval zou zijn. Voor b.v. Flakkee liggen de verhoudingen door de achtergebleven verbindingsmogelijkhe- den met het vasteland ietwat anders en t is te merken in een relatieve krach tiger middenstand. Verder noemt het bulletin nog: „een tekort aan comfort, amusement voort gezet onderwijs, diverse behoeftenvoor- zieningen". Met het noemen van de oorzaken heeft het bulletin deze niet „uitputtelijk" behandeld, daar in hoofdzaak slechts de Materiële kant is verkend. Maar het kan niet worden ontkend, dat ook gees telijke factoren hierbij niet weinig mee spreken, noemen we slechts het vereni- gings en vergaderingsleven. Ja zelfs ook van het kerkelijke leven. Aanvoer 'van nieuw bloed, groei en uitbreiding van leden en te verrichten functies stagne ren en veroorzaken moeilijkheden in het Vormen van leiders en bestuurders op geestelijk en cultureel gebied. Bij velen gaat de pit er uit. Men legt Öch neer bij het op dezelfde hoogte blij ven, of bij het langzaam achteruitgaan. Initiatieven en stimulansen gaan verlo ren. De zaken blijven lopen, meer niet. De schrijver acht het vrij zeker of waarschijnlijk, dat de situatie in vele an- toe delen van ons land niet anders is. Inderdaad is die mening juist, vandaar öat wij in dit artikel op genoemd bulle tin inhalen omdat op onze eilanden de toestanden een gelijksoortige ontwikke ling vertonen. Het oog wordt hierbij ook gericht op Zuid-Frankrijk, met name de streek van fe Ceveimen waar vervallen en verlaten boerderijen en verlaten dorpen volle "erkelijkheld zijn geworden. Ook daar is de bevolking weggetrokken naar de Geen twiiiel mogelijk... De Heere zeide voorts: Er is een plaats bij Mij (Ex. 33 21a) omdat voor hen geen plaats ■was in de herberg (Luk. 2 7b). Nadat Mozes voor het volk Israël ge- j beden heeft om vergeving van hun af goderij met het gouden kalf en de goe dertierenheid Gods heeft ervaren op wónder-heerlijke wijze, wordt hij stout moedig in de liefde en zegt tot God: Toon mij nu uw heerlijkheid! De Al- machtige wijst Mozes er op, dat het i onmogelijk is zijn volle Majesteit als sterveling te aanschouwen, maar be looft iets van zijn Wezen te kennen te geven als Mozes op de plaats, die God hem wijst gaat staan. Want er is een plaats bij Mijj e 9 e i Het is eeuwen later. God kwam op aarde: God is verschenen in het vlees. Jozef en Maria togen krachtens de wet der beschrijving naar Bethlehem. Zij zochten onderdak. Maar aangezien er op de normale wijze voor hen geen plaats was, kwamen zij terecht in een ver trek, waar ook de dieren huisden. Toen God kwam, was er geen behoorlijke plaats voor Hem! En in de nacht werd het Kind geboren. En zij wond het in doeken en legde het neer in de kribbe, omdat voor hen geen plaats was. De mens is door God geschapen en kon op zijn Schepper vertrouwen. Maar door de zonde van Adam in het paradijs is het gehele mensdom vervreemd ge worden van God. Wij hebben geen plaats meer bij God. Wij kunnen bij God niet terecht in nood, omdat wij ge zondigd hebben. God verlaten en onze eigen lust gediend. Het is rechtvaar dig, dat God ons verstoot. Er is geen HAZSTf ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN plaats meer voor een mens bij God. God is rechtvaardig. Onze God is een ver terend vuur. Geen plaats. OOI* God is echter rijk in barmhartigheid en heeft mededogen gekend met een opstandig, schuldig mensengeslacht. Hij wil zondaren zalig maken. Hij zendt zijn Zoon. Maar toen Hij kwam tot het Zijne hebben de Zijnen Hem niet aangeno men. Er was bij zijn geboorte geen plaats voor Hem anders dan in een voederbak, er was in zijn leven geen plaats voor Hem, waar Hij het hoofd kon neerleggen, nog later was er geen plaats voor Hem om te sterven anders dan een kruis! Hij heeft buiten de le gerplaats geleden in het leger geen plaats! o o o Zo berooft zich de mens van de ge nade, die God Hem wil bewijzen. Voor God geen plaats in ons leven. Geen plaats als Hij ons veroordeelt, geen plaats, als Hij genade aanbiedt! En als het te laat is, dan zoekt de mens een plaats van berouw, maar nu ook zon der die plaats te vinden, als een Ezau weleer! Dan zullen zij roepen, maar Ik zal niet antwoorden. Voor de onboet- vaardigen en verstokten is geen plaats bij de heilige God. Toch is het werk Gods niet tever geefs. Christus is niet tevergeefs geko men! God zorgt, dat zijn mensen, zijn uitverkorenen, een plaats van berouw vinden. Een plaats om zich te vernede ren voor God. Een plaats om te belij den, dat zij geen plaats hebben bij God. Een plaats, waar de Heere door zijn wet in hun harten werkt en zegt: Hoe zal ik u onder de kinderen zetten, onder hen een een plaats geven? Een plaats, waar de genade Gods hen troost: Ik zal u een plaats geven beter dan die van zonen en dochteren. Dan wordt Christus hun dierbaar. Zij hadden voor God geen plaats, maar er is een plaats bij God, nl. in de ver smade Christus! Hij heeft de positie van een verstotene willen innemen, al was Hij des Vaders Zoon, om hen, die naar recht verstoten moesten worden een plaats te bereiden bij God. Dan krijgt Kerstfeest betekenis voor ons: Die Za ligmaker met wie wij niets wisten te beginnen, heeft een goed werk in ons begonnen! Is dat geen wonder van. ont ferming? 0 0 0 Wij gaan de voetstappen van Christus drukken: er is voor Gods volk geen plaats op aarde onder de mensen, wier deel in dit leven is. Zij worden ver drukt en kwalijk behandeld, hoewel de wereld hen niet waard is. Wie zijn kruis niet opneemt en er Mij mee navolgt, kan mijn discipel niet zijn! In de we reld (ook in de Kerstfeestvierende we reld, ook in de wereld, die de mond vol heeft over Christus) in de v/ereld zult gij, mijne geliefde leerlingen, ver drukking hebben. Ik ga heen, zo sprak onze gezegende Meester, Ik ga heen naar het Huis mijns Vaders om voor u plaats te bereiden. Daar waar naar recht voor u geen plaats was, ga Ik plaats bereiden door met mijn bloed ,de hemelen door te gaan, mijn volbrachte werk aan de Vader te tonen en dan is er plaats voor u bij God. Wat deert het u dan, mijn zwakke scha pen, indien ge in dit leven verdrukt en verjaagd wordt? Wat deert het u, al lacht een naamchristendom u uit en al gunt het u geen plaats onder de zon? Zo moet ge Kerstfeest vieren als het goed is. Dan verstaat ge hoe er een plaats bij God was voor Mozes. Die plaats, die God hem wees om al zijn goedheid aan hem te tonen, is bereid door de geboren Koning, voor wie er geen plaats was. Kunt ge in het geloof, niet slechts met de mond, maar met het hart, getuigen: Er is voor mij een plaats bij God, in die Christus voor wie de wereld, ja voor wie ik van nature, geen plaats had? Zalig als ge zo uw Kerstfeest viert! Rotterdam. H. Goedhart. steden. Daar heeft het kwaad van de ur banisatie zich gelieel voltrokken in sommige streken en werkt het in onze streken nog door. Al zijn daar ook nog andere factoren aan te wijzen, met name de sterk door gevoerde geboortebeperking. De schrijvers hebben hun onderzoek over een grote reeks van jaren uitge breid. Onderzoekingen, op nauwkeurige wetenschappelijke wijze verricht. Ze ko men tot de conclusie, dat deze urbani satie deze verstedelijking van ons land onafwendbaar is. Dat het proces van verlaten en ver dwijnende dorpen voortgang vindt en dat het niet tegen te houden is. Dat laatste geloven we niet. Met in spanning van alle krachten en met voor uitziende zorg van de overheid geloven we niet, dat er sprake behoeft te zijn van verdwijnende dorpen, een excep tioneel geval uitgesloten. Meerdere zorg en belangstelling van de overheid, ge voegd bij aanpakken van de lokaliteit kan naar onze mening de radicale door werking van het proces afremmen. Ves tiging van enige industrie kan 't proces tot staan brengen. Het streven daarnaar behoort dan ook aangemoedigd te wor den en de overheid kan op dit gebied zeker veel bereiken, maar het particu lier initiatief mag niet achter blijven. U maakt meer rente vsjn uw geld en helpt uw gemeente woningen bouwen door rente-spaarbrieven te kopen van 500. 100-of 25.— met voorkeurskaarten bij: Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108 Telefoon K 1870-2709 NAVO De „topconferentie" van de Noord At lantische Verdrags Organisatie is maan dag j.l. te Parijs geopend. De regerings leiders van de vijftien aangesloten lan den zullen drie dagen bijeen zijn om te spreken over de gemeenschappelijke po litieke, militaire, wetenschappelijke en economische belangen. President Eisenhower, die ondanks zijn ziekte van een paar weken geleden, ook aan de besprekingen deelneemt, heeft een korte openingsrede uitgespro ken. Daarna kreeg de Franse premier Gaillard het woord, die namens zijn re gering de deelnemers een hartelijk wel kom toeriep in de Franse hoofdstad. Op het ogenblik dat we dit overzicht schrijven, is de conferentie in volle gang, terwijl dagelijks slechts een be knopt communiuqé wordt uitgegeven (de besprekingen zijn namelijk geheim) zodat het nog niet mogelijk is, een al gemene beschouwing te geven. Op de eerste dag van de conferentie zijn echter de kernvraagstukken reeds ter sprake gekomen. Weliswaar dragen de besprekingen allereerst een zuiver militair karakter, doch nu reeds is ge bleken dat de wensen van de NAVO- landen ver uitgaan boven het bezit van moderne wapens. Niet de oorlog, maar de vrede dient het doel van het bond genootschap te blijven. Daarom moet er meer aandacht wor den besteed aan samenwerking, ook op wetenschappelijk en economisch gebied. Het enige agendapunt: de toepassing van het beginsel der onderlinge afhan kelijkheid, kan naar eigen smaak in keuze worden uitgebreid en daardoor is er kans, dat vele problemen, aan de orde komen. Dat ieder land daarbij het meest voor de eigen belangen opkomt, behoeft geen betoog en dat bleek reeds op de eerste dag. De Fransen vinden de Algerijnse kwestie belangrijk en de Turken zinspeelden op Cyprus, terwijl Nederland aandacht vroeg voor Indo nesië. Wat dat laatste betreft, minister Drees vond wel gehoor bij de deelne mende landen, toen hij een overzicht gaf van de toestand in Indonesië en het lijkt er zelfs op, dat Amerika meer wel willend tegenover het Nederlandse standpunt staat dan enkele weken ge leden. Maar hoé belangrijk deze zaken op zichzelf ook mogen zijn, ze vormen niet de hoofdschotel van deze topconferen tie. Het kardinale punt is de verhouding van Amerika als voornaamste macht in het Westen tot de landen op het Euro pese vasteland. Deze verhouding is al enigszins gewij zigd. Vroeger had Amerika alles te ge ven en niets te vragen. Het Europese continent was toen in alle opzichten af hankelijk. Ook nu nog zouden de Euro- peese deelnemers niet veel beginnen te gen een eventuele Russische aanval zon der hulp van de Verenigde Staten. Maar anderzijds kan Amerika ook Europa niet missen. Nu Rusland de beschikking heeft over lange afstandsprojectielen, is het voor de V.S. zaak, op het Europese vasteland raketbases te krijgen en het staat aan deze landen, die raketbases al of niet te verschaffen. Er is onder de deelnemers nogal verschil van inzicht. De Scandinavische landen hebben lie ver geen Amerikaanse raketbases op hun grondgebied. Duitsland wil de be slissing uitstellen. Landen die wel aan het Amerikaanse verzoek voldoen eisen daarvoor nogal een hoge prijs en het is nog de vraag of Amerika die prijs wil betalen. Voor Amerika (en evenmin voor Rusland) liggen de belangen niet in Europa, maar in Azië en in Afrika. De brieven die premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft geschreven aan president Eisenhower en aan de andere Westelijke landen, alsmede aan alle leden van de Verenigde Naties, leggen ook gewicht in de schaal. Boel ganin waarschuwt daarin nogmaals voor het gevaar dat voor de Westelijke landen verbonden is aan het vestigen van raketbases op hun grond.^bied. Deze brieven maakten ook een punt van bespreking uit, al was men het erover eens dat premiffr Boelganin geen andere bedoeling heeft met zijn brieven dan verdeeldheid te brengen onder de NAVO-landen. Maar even eensgezind wenste men de deur open te houden voor een nieuw gesprek met de Sowjet- Unie. Alle vijftien landen spraken zich uit vóór de gedachte om te trachten de besprekingen met Rusland 3ver ont wapening weer op gang te brengen. Verenigde Naties De twaalfde zitting van de Algeme ne Vergadering der V.N., die op 17 sep tember geopend was, is zaterdagavond gesloten. Tekenend waren de woorden Maandagochtend is in het Palais Chaillot te Parijs de zitting van de N.A.T.O. geopend. Foto v.l.n.r.: Hermann Jonasson, delegatieleider van IJsland; dr. W. Drees; Einar Gerhardsen, leider van de noorse delegatie, op de rug Pres. Eisenhower en de secretaris-generaal van de N.A.T.O. Paul Henri Spaak. van de Nieuw-Zeelandse voorzitter, dat de vergadering in een impasse was be gonnen en in een dubbele impasse ge ëindigd." De vergadering nam een resolutie aan van Zuid-Slavië en Zweden over vreed zame coëxistentie. 77 landen waren vóór, geen enkel land was tegen, alleen Nationalistisch China onthield zich van stemming. In deze resolutie wordt op alle landen een beroep gedaan om alles in het werk te stellen om de interna tionale vrede te versterken en geschil len langs vreedzame weg te regelen. Verder oesioot de Algemene Vergade ring nog een fonds in te stellen voor hulp aan de achtergebleven gebieden. De balans opmakend, kunnen we slechts vaststellen dat deze twaalde zit ting van de Assemblee zich in niet veel van vorige zittingen onderscheidde. Oude kwesties werden aan de orde ge steld, zoals Algerije, Cyprus en Nieuw- Guinea, waarvoor de vergadering ech ter geen oplossing kan geven. Alleen de Syrische kwestie werd in de V.N. be handeld als symptoom van de door Rus land kunstmatige gewekte spanning m het Midden-Oosten. De onmacht van de volkerenorganisatie bleek mede -..üt de Hongaarse kwestie, waarin ze opnieuw het Russische optreden afkeurde, maar niet tot daden kwam. Het is de grote vraag of het wel 'An heeft, dat diplomaten en politici telkens een vierde gedeelte van het jaar ean hun gewone werk worden onttrokken om op kosten van hun regering in W as- hington te vertoeven en daar niets te presteren dan lange rapporten op te stellen, die de wereld geen stap vooruit helpen. De V.N. is hoe langer hoe meer een lichaam geworden, waarin allerlei landjes en staatjes hun gevoelens raar voren kunnen brengen, maar waarin bil lijkheid en recht hun loop nfet kunnen hebben. Zelfs warme voorstanders zijn zo eerlijk, dat ze thans na twaalf .laar erkennen, dat de organisatie niet aan haar doel heeft beantwoord. Van zaterdag 21 dec. v.m. 12 uur t.m. maandag 23 dec. v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Arends. Voor spoedgevallen Wierin- ga, arts, Tel. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Elvé en Boot. Voor spoedgevallen Huisman, arts, Tel. 01877 412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, arts, Tel. 01873—201, Ooltgensplaat en de Man, arts. Nieuwe Tonge, Tel. 01875- 301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, Tel. 2357, Middelharnis. 25 en 26 dec. Ie en 2e Kerstdag Middelharnis-Somm,elsdijk: Dienst heeft Dogterom, arts, tel. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van dinsdag 24 dec. 12 uur tot 27 dec. 9 uur. Dienst heeft Boot, arts, telef. 01877-227, Dirksland. Oost-Flakkee: Dienst heeft Buth, arts, tel. 01871— 306, Den Bommel en Voogd, arts, tel. 01874—259, Oude Tonge. DIERENARTSEN Dienst heeft Wagner, tel. 01877—281, Dirksland. Wijnkooperij sedert 1 768 Met het oog dat D V. de Kerstdagen op woensdag en donderdag vallen kun nen wij „Eilanden-nieuws" a.s. Vi^esk slechts éénmaal laten uitkomen. Wij zijn verplicht dit op maandag a.s. te doen, opdat onze postabonnees dinsdag ce krant nog thuis bezorgd krijgen. Op de Kerstdagen is er n.l. geen postbestel- ling. Onze bezorgers kunnen de krant op de gewone tijd aan de bus afhalen, zoals dat anders op dinsdag plaats heeft Wij verzoeken onze adverteerders er rekening mee te willen houden, dat ad vertenties voor dat nummer uiterlijk worden aangenomen tot maandagmor gen 10 uur. Onze Nieuwjaarskrant zal op maan dag 30 december verschijnen. Nieuv/- jaarsadvertenties moeten dus uiterlijk op zaterdag 28 december binnen zijn. Onze agenten gelieven wat ze aan Nieuwjaarscopy in bezit hebben, zo spoedig mogelijk in te zenden. Getracht zal worden ook aan onze bezorgers de Nieuwjaarskrant op maan dag nog te verzenden; met welke bus kunnen we nu nog niet bepalen. Administratie N.V. EILANDEN-NIEUV/S 8 mm PROJECTOREN en FILMS THOLEN Hoogwaterstanden in de week van 22 t.m. 28 dec. Zondag v.m. 3.56 en nam. 16.20 uur; maandag v.m. 4.37 en nam. 17.uur; dinsdag v.m. 6.00 en nam. 18.25 uur; donderdag v.m. 6 37 en nam. 19.10 uur; vrijdag v.m. 7.20 en nam. 19.50 uur; zaterdag v.m. 8.00 en nam. 20.35 uur. 21 dec. Nieuwe Maan te 7.11 uur. 29 dec. Eerste Kwartier te 5.52 uur. Zondagsdienst artsen. Zondag 22 dec. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. A. Kugel, tel. 10, Poortvliet en dr. J. Ver met, tel. 10, Nieuw Vossemeer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1