Haringvliet kan grote zeehaven worden Kaartje herziene visie randstad Delta Gloria - Schaatsen Nieuws uit Zeeland :t ers, ék: Straks vrouw. s,'.. voor de; volmaakt gekked wil üja IG Deltastad gedacht op Oost-Flakkee Fa. L Verkerke Zn. Sommelsdijk Telef. 2464 Middelharnis Telef. 2564 Van onze advezteerdezs Centrale TeiUng Middelharnis Plaatselijk Nieuws Zoon van dokier Arends dood in badkamer gevonden ia... ittöt 0oldl>ltiie al hmr wensetit v«rvHi4! 30e Jaargang Dinsdag 17 december 1957 No. 2656 igbeheerj in esploi gevrc'-gd ^emeesteg het PBINS HENDHIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertentiu uitsluitend Telefooa K 18702629 m 8 uur 'g avonds Telefoom K 1870—2017 Olro 1078SO Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-BOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEl» Vertchifnt tweemaal per tceek: dinsdag,- en or^dasavond ABOIWEMENTSPRIJS 1.90 PEB KWAKTAABi ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfl comtract ipeciaal tarlaf. Het is nu anderhalf jaar geleden, dat de studie „Randstad en Delta" verscheen dat naar de auteur en samensteller ir. Lange, betiteld werd met de naam ,vi- sie-Lange". Deze studie heeft veel kri tiek ondervonden ,maar anderzijds zijn de serie problemen die er in zijn naar voren gebracht in ernstige studie geno men. Deskundigen blijken meer en meer de richting uit te willen, die ir. Lange zich gedacht heeft. We hebben het plan Lange destijds in ons blad besproken; ir. Lange heeft er zelfs te Middelharnis persoonlijk een lezing over gehouden, wij veronderstellen dus dat dit in grote lijn bij onze lezers bekend is. Thans is een nieuwe publikatie voort gekomen uit het plan Lange, versche nen, onder de titel „Randstad en Delta studie over de ontwikkeling van het Zuid-Hollandse zeehavengebied". Deze tweede studie is na uitvoerige bespre- Ising aan Ged. Staten en aan de Prov. Staten van Zuid Holland overgelegd. Drie belangrijke punten z^jn er In verwerkt: 1. reservering van het gfe- hele eiland Rozentourg; 2. aanleg vaoa het Driewegkanaal en S. ontsluiting van een nieuw havenbekken in het Haringvliet. Het ligt niet in onze bedoeling deze 3 hoofdgedachten die in deze publikatie voorkomen te ontleden; we stippen er i slechts enkele punten uit aan. Later ho pen we op de details terug te komen. Het belangrijkste en het meest actuele voor ons eiland Goeree Overflakkee is wel de suggestie voor een groot haven- I bekken in het Haringvliet. Zowel in de I eerste visie van ir. Lange als in deze pu- Wicatie die zeer waarschijnlijk ook van ir. Lange is, al komt zijn naam niet op de titel voor komt weer de be- I hoefte aan ruimte voor de Rotterdamse I havens naar voren en hoe daarvoor een oplossing moet worden gezocht. De uit weg is ook hier: de sprong naar het Ha- ringvliet, waar een groot havenbekken t kan worden gecreëerd, een satelliet van de haven van Rotterdam, om de concur- rentie-strijd met andere wereldhavens op de duur te kunnen weerstaan. Men denkt zich in aan het Vuilegat een nieuw havenbekken aan te leggen door het afsluiten van het eiland Tien 1 Gemeten met sluizen aan de oostkust en j waar het Vuile Gat tamelijk diep is zal zodoende een natuurlijk havenbekken worden gevormd. Het havengebied Is gedacht op de Waardse gronden, wat zo nodig uitgebreid kan worden tot Tien I Gemeten. Op het bijgeplaatste kaartje is een en ander duidelijk te zien. Daar staat ook de zogenaamde Tussenweg op van de Zeeuwse lijn, die over ons eiland loopt, vanaf Zierikzee via ons eiland over I TIen Gemeten naar de Randstad Hol- land. De Beneluxweg over de Volkerakdam j Wijft naar het oorspronkelijke ontwerp, i zodat we dus vanaf ons eiland twee ver bindingen naar de vaste wal zouden krijgen. Maar dat is wel iets voor het jaar 2000. De Deltastad zou op Oostelijk nak- kee worden gecreëerd. Dit Haringvliet- I bekken met het Europoort complex zal verbinding hebben door het z.g. Drie- 1 wegkanaal aan de Noordzijde gescheiden door een sluis, aansluitend op het zee- I havencomplex van West Rozenburg. Oit wordt halverwege afgetakt In I Oostelijke richting (naar de Dordtse vaart) waardoor de zeehaven van Dordt voor het grootste deel bevrijd I wordt van de obstakels van de Dordtse I Maas. Dit zijn zo in 't kort de hoofdlijnen |,van de visie, voor wat de omgeving van j MS eiland betreft. We hebben er reke- i "ing mee te houden dat het nog geen vaststaande plannen zijn. In het voor woord schrijven Ged. Staten zeer na- I "irukkelijk: „Het rapport is slechts een voorstu die en geen uitgewerkt plan. Indien in bepaalde hoofdstukken niettemin tamelijk concrete suggesties worden gedaan, beschouwe men dit steeds als een illustratie van de wijze, waarop <3e grondgedachte van deze studie, na melijk een juiste spreiding van indus- teën en steden in het zeehaveng'bied, gestalte zou kunnen krijgen. Wij wen sen met deze studie slechts de rich ting aan te geven, waarin de daartoe bevoegde instanties de ontwikkeling in Öit gebied zouden ktmnen leiden''. Voordat er vastommnde plannen tot stand komen zal nog ampM over ig nodig zön en zullen de betrokken Semeentebesturen, r^ksdiensten ett Aderen nog earn aantal onderzoekln- Sen moeten verrichten. Ook ee be stuurlijke aspecten vragen daarby de aandacht. In deze studie is de klem toon vooral gelegd op de vraagstuk- hen van het haven- en industriegebied ^n de zeezyde van Rotterdam, die tlians van primair belang vslia". Haringvliet bedoeld als tweede zeehaven Delta stad is op Oost-Flabkee gedacht. Nieuwe, royale huisvesting voor groothandel GEBAB Winkels heeft Flakkee er zeer vele, groothandel in deze streek kan men op de vingers tellen. Een der jongste en snelst groeiende is ongetvinjfeld de groothandel Gebar te Nieuwe Tonge, die zich op he gebied van elektrische appa ratuur, huishoudelijke elektrische artike len en installatiemateriaal beweegt. Op bescheiden wijze begonnen heeft de heer J. L. Gebraad zijn bedrijf allengs weten op te bouwen uit te breiden en thans is de naam „Gebar" op ons eiland en tot ver daarbuiten een algemeen bekende. Als een bedrijf zich ontwikkelt komt men gauw voor het feit, dat de huisves tingsruimte te klein wordt. Dat was ook met deze groothandel het geval, zodat moest worden omgezien naar ruimer on derkomen. Dhr. Gebraad heeft dat weten te vin den in een heel groot voormalig heren huis in de Ring te Nieuwe Tonge en hierheen is in de afgelopen weken de gehele groothandel overgebracht, de ma gazijnen, de opslag van groot materiaal enz. Wellicht nog belangrijker was, dat de heer Gebraad hier ook de mogelijk heden heeft gevonden voor het inrichten van showrooms, van een gezellig kan toor en op de bovenverdieping van eigen woongelegenheid. Alles is dus nu in. een gebouw ondergebracht. De opening geschiedt hedenmiddag te 2 uur door burgemeester van Hofwegen Wij hopen hierop in ons nimimer van a.s. vrijdag nader terug te komen. ----------o---------- Ulenveiling van dinsdag 17 dec. 1957, Grove 13.49; middel 14.79—15.03; drielingen 20.01; picklers 26.25. Aanvoer 70.000 kg. MIDDELHARNIS Benoeming. Tot tijdel. Onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool werd benoemd dhr. B. Boender te Rhenen-de Steeg Kerkdienst. In de Chr. Gerefkerk alhier hoopt donderdag a.s. om 2.45 uur voor te gaan ds J. C. Ravenswaay te Schevenlngen (huwelijksbevestiging) Gevonden voorwerpen. 11 pakken groenstreep-zaklten, ongeveer 120 stuks zwarte dameshandschoen, damesshawl; ceintuur; kinderwant; zwarte dames hoed. SOMMELSDIJK Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. C. Verbiest Pzn., adjunct-commies A bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te 's-Gra- venhage slaagde voor het staatsexamen voor de bestuursdienst. DIRKSLAKD Studievereniging. A.s. woensdag 18 dec. zal de studievereniging der S.G.P. btjeenkomk. De heer D. A. Roozemond die de vorige keer wegens ziekte ver hinderd was, zal een onderwerp houden rond de Hervorming. Aanvang 7 uur. Belangstellenden z^n welkom. Suikerbleten oogst. Te Dirksland zijn voor de verenigde Coop, suikerfabrieken te Dinteloord geleverd seizoen 1957, 15.760.340 kg suikerbieten. Burgerl. stand. Ondertrouwd: O. J. de Rooij 31 jaar en J. H. Roon 20 jaar. Gekozen: Tot kerkvoogd in de Herv. kerk werd bij stemming herkozen dhr. A. de Graaff en tot notabelen de heren J. Mtjnders, M. Spek en A. Nleuwland. HERKINGEN Kerkeiyke verkiezing. In de vacature W. Markus is als diaken op de voor dracht geplaatst de heer J. van Wage- ningen Sr. Schriftelijke bezwaren kan men indienen tot en met 21 dec. bij de scriba van de kerkeraad C. v. d. Velde. Lidmatenkrlng. Vrijdag 20 dec. a.s. hoopt de Herv. Lidmatenkrlng bijeen te komen in de consistoriekamer der Herv. kerk. Alle leden zijn harteljjk welkom. Aanvang 8 uur. STELLEND AM Schip kolen. Voor rekening van de Wed. A. Roon is in de haven een schip met 195 ton eierkolen gearriveerd. Bieten De aangevoerde bieten over dit seizoen zijn voor Dinteloord en Putters- hoek samen 5.1 miljoen kg. Noodslachting, Van de landbouwer A. Human Azn. heeft een beste stam boek stier zijn poot op onbekende wijze gebroken. De veearts stelde een onder zoek in en achtte het noodzakelijk om te slachten voor eigen rekening. Het is een hele schadepost. OUDDORP Vakantiebonnen. Maandag 23 dec, 's avonds van 7.308.30 uur kan men vakantiebonnen uit de bouvsrvakken ver zilveren bij de P. V. van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Hotel Akers- hoek. Na 7 uur thuis. Oosterweg 70. NIEUWE TONGE Ijsbaan. De ijsclub heeft heden de z.g. vlakte weer onder water gezet. Wanneer het blijft vriezen belooft dit weer een mooie ijsbaan te worden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gevonden een fietstas met inhoud. Inlichtingen bij de postcommandant der rijkspolitie, dhr. Mulder. Kerstwijdingsavond. Woensdagavond a.s. zal in de Geref. kerk een kerstwij dingsavond worden gehouden waar aan medewerken als sprekers ds A. Trapman en dhr. J. Neijenhuis van de Langstraat Het Chr. Gem. Zangkoor „Soli Deo Gloria" en het kinderkoor onder leiding van dhr. C. C. van den Heuvel. Organist dhr. B. van Zijl. Aanvang 7.30 uur. Kerkdienst. In de Geref. Gemeente zal a.s. woensdagavond ds H. van Gilst van Dirksland voor gaan in de bediening van het Woord, voorber. H.A. Aanvang 7 uur. Prijzen beste duiven. Op de gehouden P.D. tentoonstelling j.l. vrijdag en zater dag alhier viel de 1ste prijs ten deel van J. de Vos; 2e prijs A. Smits; 3e prijs Comb, de Gans en de 4e prijs Mijs Beijer van Den Bommel. OOLTGENSPLAAT Gekozen, Ter vervulling van een plaatsvin het college van notabelen in de Herv. kerk is bij een herstemming tussen de heren Joh. Bom en Jac. Bus- cop eerstgenoemde gekozen. Ledenvergadering Boode Kruis, De plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis zal op donderdag 19 dec. a.s. in Hotel Hobbel een ledenvergadering hou den. Aanvang 7.30 uur. Op deze avond zal aan vele donors de Landsteinerpen- ning worden uitgereikt, terwijl de leden van de Roode Kruiscolonne hun zak boekje in ontvangst kuimen nemen. Tot slot zal de film „De laatste brug" wor den vertoond. Leden hebben vrije toe gang. BRUINISSE Verkiezing ambtsdragers. Bij de in de Geref. kerk alhier gehouden verkiezing voor ambtsdragers werd voor ouderling gekozen in de vacature G. Verheij dok ter P. Quaak. Dhr. Verheij was niet herkiesbaar. Als diaken werd herkozen dhr. Joh. de Waal-Otte In het Ned. Herv. verenigingsgebouw alhier had donderdagavond een stem ming plaats voor de verkiezing van ambtsdragers in de Ned. Herv. kerk Gekozen werd in de vacature M. C. Dorst als diaken de heer Jo van den Berge. In de vacature N. J. Reijnhoudt werd als diaken gekozen dhr. H. Roukema. Als ouderling kerkvoogd werd in eerste stemming gekozen de heren Ja cob Goudzwaard, L. Stoel en W. Jumelet van Dienst. Na herstemming tussen de heren D. van den Berg P. Willemse A. Krijger en H. Otte Olree werden de twee eerst- genoemden gekozen. THOLEN Elektrische verlichting. Dezer dagen Is men van de P.Z.E.M. begonnen met de aanleg en het plaatsen van elektri- OOLTGENSPLAAT Uitgebaggerd, De Sluishaven, zowel bij de ponton van de veerboot van der Schuyt als aan de kop van de gemeente lijke loswal Is vorige week uitgebaggerd Bij laag water is het voor geladen sche, pen mogelijk om aan de kade te meren, daar de haven tot 3i/4 4 meter -N.A.P is uitgebaggerd. :ii^^^S'*Wï>;?>W(*W<W*v*w*^^ Tragisch ongeval te Middelharnis Zondagmorgen controleerden de buren in de woning van dokter C. F. Arenda aan de Voorstraat te Middelharnis de kachels, omdat de dokter en zijn echtge note uitstedig waren. Men bemerkte bij het binnenkomen een eigenaardige lucht die brand deed vermoeden, waarom on middellijk de brandweer werd gealar meerd. Het was toen zo ongeveer elf uur, half tvsfaalf in de voormiddag. Deze was in een minimum van tjjd ter plaat se en begon een onderzoek in het grote huis, dat naar de badkamer leidde. In de badkamer vond men de 21 jarige zoon van dokter Arends dood in het bad liggen. De gasgeyser brandde en door de warmte bleek het plafond te schroei en. De brandweer behoefde echter geen materiaal uit te rollen. De jongeman die student is in de me dicijnen was thuisgekomen zonder dat zijn ouders er van af wisten. Hoe het ongeluk precies heeft plaats gevonden was moeilijk vast te stellen. De ouders en de familieleden werden onmiddellijk telefonisch gewaarschuwd; het was wel een zeer droevige thuis komst. Het slachtoffer is de enige zoon; voorts zijn er nog 3 dochters (waar van één in Engeland) die alle gehuwd zijn. De verslagenheid en ook h»!! mede-i leven met dit wel zeer tragische ongeluk is in onze gemeente en omgeving groot. sche verlichting vanaf de brug en Een- drachtsweg alhier. De hoge lichtmasten geven een veel beter verlichting dan de gasverlichting, dit betekent dus een grote vooruitgang. Burgerl. stand. Ondertrouwd: W. Deurloo 27 jaar en J. P. v. d. Velde 22 jaar; K. J. Bout 23 jaar en P. Kot 21 j; N. A. Moeliker 26 j en A. C. Meerman 24 jaar. Overleden: W. Moerdijk 60 j ongeh. Geslipt. Tandarts R. van Dijk alhier is door de gladheid van de weg in een bocht geslipt en tegen enkele boompjes gereden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor maar de wagen werd zwaar beschadigd, Stier ging er vandoor. Een stier, be stemd voor het slachthuis, ging er maandagavond vandoor, omdat het zeer waarschijnlijk nog geen zin had om als kerstmaal dienst te doen. Van de weeg brug bij de haven ging het dier naar de oesterput, waar het kon worden gevan gen. Op de Hoogstaat wist hij zich weer los te rukken, maar uiteindelijk werd hij definitief ter bestemder plaatse afgele verd. De vervoerder zal de ontstane schade vergoeden. Kippenbout, Dezer dagen werd op Molenvliet en Luchtenburg een vijftig kippen gedood. Op Luchtenburg 28, op MolenvUet 15 en bij Iz. Hage nog 7. Vermoedelijk is een hond de dader. Door de politie werd een onderzoek In gesteld. Opbrengst verkoping. De verkoping van zelfgemaakt goederen van de Herv. Jonge Meisjesvereniging Soli Deo Gloria alhier heeft ruim 775.opgebracht. ST. ANNALAND Paard op hol. Het paard van de kleinlandbouwer A. C. Goedegebuure al hier die bestuurd werd door dhr. J. J. Goedegebuure ging met ploeg en al op hol in de buurt van het z.g. „Spookweg- je". De ploeg werd beschadigd, terwijl het paard wat ontvellingen opliep, eer hij voor de stal stilhield.- KcMt-pëxty,'n Keïst-bal-of écht KeTst&xst'f^néet'Cms; .Gold-iiite Êtifealons ïorgen voor de fiöishïïig toucfa Yaö baar Ickdiug. gmtf tmmr Ihfst >a J2-frm(i}gc mi- va-Raf 2.75 gfótetc «Jastidtek éoox ht^èt opslag Ifl de boord M^ale pasvorm door perfecce mia- dcriag en jtu'ste. breedte bovendien in boord èa teen ladderstop

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1