RANG Oume de C(UM^ Johan Wagner van Siad reisi dwars door Amerika RDTERSEPT hu balm Hebt u de nieuwe RANG al geproefd Moeilijkheden bij een beroep in Oude Tonge het gezonde gebaar: Annoacntsneren stagneerden snelle opvolging Snuif eri wrijf aaiseiijj een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Laatste werk van Prof. G. Wisse Land van onbegrensde mogelijkheden maar ook veel moeilijkheden beschermt Uw mond en kee 85 cent In één nacht Uw handen gaat en zacht P.bidz. 2 „K I L A N D K N - N I E W S" vrijdag 13 april 1957 Op 17 november 1850 overleed te Oude Tonge ds J. J. Ie Roy, die gedu rende 37 jaar de Ned. Herv. gemeente ter plaatse met toeyifijding had gediend, zoals we enkele maanden geleden in een artikeltje hebben uiteengezet. Ds. Ie Roy had trouwens bredere dan alleen plaatselijke betekenis, daar hij in de jaren van het vei'val der oude vaderlandse kerk in woord en geschrift het getuigenis van Schrift en belijdenis liet horen. Daar ds Ie Roy weduwnaar was, be hoefde men na zijn overlijden niet te wachten met het uitbrengen van een be roep. Het annus gratiae (jaar van gra tie), dat steeds in acht werd g'enomen wanneer een predikant stierf en waar door de achterblijvende weduwe nog een jaar lang in het bezit van het predi kantssalaris bleef, kon in Oude Tonge buiten beschouwing blijven. Gelukkig maar, want hoeveel tege moetkoming het gratiejaar voor de do mineesvrouw ook bracht, aan de, ge meente gaf het nadeel. Er zou immers een vakature zijn, die minstens een jaar duurde. En vroeger gold nog veel meer dan tegenwoordig, dat een herder loos tijdperk geestelijke schade voor een gemeente bracht. In onze dagen kan door de verbeterde reismogelijkheden en de zoveel snellere vervoermiddelen een consulent soms vrij behoorlijkhet pas toraat in de vacante gemeente vervullen. Bovendien zijn de kerkeraadsleden door gaans meer ontwikkeld dan een eeuw geleden, zodat zij bij ontstentenis van de predikant in moeilijke kwesties meer geestelijk gezag genieten. Jammer genoeg zou Oude Tonge geen voordeel hebben bij de omstandigheden, dat aanstonds het beroepingswerk kon beginnen. Men stelde eerst een twaalftal op, koos daaruit een zestal, vormde daarvan een tweetal en bood dit de am bachtsheren van Grijsoord aan, opdat deze hieruit een keus zou maken. Maar nu begon de narigheid. De for matie van twaalf-, zes- en tweetal was door de kerkeraad geschied. Dit ten on genoegen van de gemeenteraad. Deze beweerde namelijk, dat hij gekend had moeten worden bij de samenstelling van de tallen. Vroeger, dat wil zeggen voor 1795, had de gemeenteraad inderdaad deel aan het beroepingswerk. In do Franse tijd was daar een eind aan ge maakt. Bij het beroepen van ds Ie Roy in 1813 bleef de toenmalige overheid er buiten; maar nu kwam de vroedschap haar oude rechten weer opeisen. Zelfs dreigde zij er de rechter in te mengen. Jaar vol zorg Gedurende heel het jaar 1851 zat de gemeente van Oude Tonge in zorgen, omdat de keuze uit het tweetal maar niet werd gedaan. De ambachtsheren van Grijsoord weigerden namelijk een Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met BOEKBESPREKINO. Bij de N.V. De Banier te Utrecht is verschenen het laatste werk van prof. G. Wisse, getiteld „Avondrood". Het is een bundel „Pastorale brieven" die de professor regelmatig in de Wekker" schreef. Ze dateren van febr. 1956 tot 3 juli 1957, dus zo ongeveer de laatste die hij geschreven heeft. Ze zijn ge schreven „in de tijd van de afzondering'' zoals hij aan het begin meedeelt, d.w.z. uit de tijd toen hij door een attaque eerst op het ziekbed werd gelegd en daarna lange tijd zijn kamer moest hou den. Op veler verzoek heeft hij deze brieven gebundeld, in boekvorm doen uitgeven. „Ik gaf aan het geheel de titel Avond rood'', zo schrijft hij „Gelijk bij onder gaande zon de hemel soms in rijke kleu renpracht van goud en purper en rood kan prijken, en daardoor de avond soms nog schoner dan de klaarlichte dag kan doen worden zo ook hier. In de avond des levens is avond... avond daar valt niets aan te veranderen, maar in die avond kan de avondhemel soms nog schoon worden gekleurd. Avondrood is evenzeer een Godsgeschenk als het licht des dageraads." Het zijn mooie en leerzame brieven, ongekunsteld geschreven, zoals dat uit zijn hart kwam. Het bevindelijk element wordt er niet in gemist. Prijs 2.75. „De Russische kunstmaan, waargeno men door eeu religieuze kijker", even eens van prof. Wisse. Dit is het aller laatste wat van zijn hand is verschenen want kort na het uitspreken van deze tijdrede te Rotterdam is hij vrij plotse ling overleden. Het is de zakelijke in houd van het gesproken woord van die avond waaraan een vermanend en ver troostend woord toegevoegd. Er is grote belangstelling voor dit geschrift; het 15e duizendtal is van de pers gekomen. Het is dan ook alleszins de moeite waard van deze zeer actuele brochure, waarin op de tekenen der tijden wordt gewezen, kennis te nemen. De prijs is slechts 50 ceati hand uit te steken, zolang er tussen de burgerlijke en kerkelijke gemeente een geschil bestond. Had men in januari het tweetal reeds aangeboden, in maart verscheen in de kerkelijke pers de verzuchting uit 'Oude Tonge: ,,Hct schijnt dat ook onze ge meente in het lot van die van Heukelom, Meerkerk enz. (waar soortgelijke pro cedures over het beroepingswerk lie pen) zal moeten delen. Wij vernemen althans, dat coUatoren de electie be paaldelijk hebben geweigerd, zolang de geschillen met de gemeenteraad niet zijn getermineerd (beëindigd). Dat deze geschillen een goed en gelukkig einde nemen, kan bezwaarlijk worden ver wacht. Artikel 42 van het reglement op de vacaturen zal dus ook hier moe ten worden toegepast". Artikel 42 van het oude reglement voorzag in het ministrieel ingrijpen. De minister voor de Hervormde Eredienst greep inderdaad in. Hij bepaalde dat de gemeenteraad geen enkel recht op mede werking inzake het beroepingswerk kon laten gelden. Daarmee was die zaak dus geëffend. Nu zouden de ambachtsheren hun keus dus wel maken! Jazeker, dat zou men denken; maar de ambachtsheren bleven ook heden in gebreke. Hun bewering dat zij geen keus uit het tweetal wensten te doen, zolang er geschillen bestonden tussen de gemeenteraad en kerk, was maar een voorwendsel geweest. Zij vonden het wel leuk om de kerkelijke gemeente, waarvan zij zelf geen deel uitmaakten, dwars te zitten. De minister, wederom te hulp geroe pen, bepaalde dat de ambachtsheren binnen veertien dagien hun electie moes ten doen. Maar tegen een ministriële be schikking kan men protest indienen. Dat deden de ambachtsheren dan ook prompt. Het was inmiddels mei 1851 geworden. ,,Zo wordt aan de allernie- tigste geschillen het belang der ge meente geheel opgeoff ei'dklaagde men in Oude Tonge. Op 21 september was men nog niet veel verder. Toen werd namelijk vanuit Oude Tonge bericht, dat de minister voor de Hervormde Eredienst opnieuw een termijn aan de ambachtsheren van Grijsoord had gesteld, v/aarbinnen zij uit het aangeboden tweetal keus moes ten maken. „Door deze beschikking is ons de laatste hoop ontnomen, om, nog vóór de winter, ons in het bezit van een egen leraar te verblijden'', schreef men. (Zie 3e kolom) Huizen en geld Nu de advertentiekolommen weer wat meer ruimte openlaten voor het redac tioneel gedeelte, komt ook Schram weer aan bod om 'n plaatsje te krijgen voor zijn overpeinzingen. Onlangs schrijvende over de woningbouw, sprong de heer J. van der Slik uit Middelharnis ijlings achter z'n schrijfmachine om me er van langs te geven, omdat ik van de Duit sers gezegd heb, dat bij hun de woning nood tot het verleden behoort. Hij trekt daaruit de conclusie: domme Hollanders en kranige Duitsers! Laat ik bij voor baat zeggen, dat het helemaal mijn be doeling niet is om de Duitsers op te he melen. Al zijn het onze vrienden niet, dat neemt niet weg, dat we hun pres taties moeten bagatelliseren. Van der Slik deelt me mee, dat in 6 jaar tijds in Duits land 3.8 miljoen woningen gebouwd zijn en is daar nog een tekort van 6.8 miljoen woningen. Men zou dan eerst over 10 jaar uit de brand zijn. In Nederland zijn in zes jaar tijds 350.000 woningen gebouwd en bij een tekort van 200.000 woningen zou binnen 4 jaar de woningnood tot het verleden behoren. Volgens zijn gegevens zijn in 1955 in Duitsland 79.1% wonin gen gebouwd van 3 en 4 vertrekken, terwijl dit percentage in Nederland 17.5% bedroeg. Aan woningen van 5 en meer vertrekken bouwde men in Duits land 9.7% en in Nederland 82%. Nu zijn dit slechts cijfers over één jaar, waarop we vanzelf geen basis kunnen trekken, wat het gemiddelde in de zes jaar tijds geweest is. Men is waarschijnlijk in Duitsland tevreden met woningen van 3 en 4 vertrekken, terwijl de Hollanders liever woningen van 5 en meer vertrek ken schijnen te begeren. Laten we aan nemen, dat de totale woningnood in Duitsland dan nog niet opgeheven is, dan is het or toch wel zo, dat men er daar veel gunstiger bij staat dan bij ons. De gegevens die ik neerschreef heb ik van mensen die de laatste tijd Duitsland doorkruist hebben en terdege naar de woningtoestand hebben geïnfor meerd. Zeker is dat in Holland veel meer woningen in dezelfde tijdsperiode ge bouwd konden zijn, indien men de bouw van grote schouwburgen, raadhuizen en scholen wat achteruitgeschoven had en eerst voor dat geld en met die mensen Ds. H. Z. A. Gutteling Er kwam wederom stagnatie, maar eindelijk kon op Tweede Kerstdag 1851 een beroep uitgebracht worden. De keu ze uit het tweetal was niet door de ambachtsheren geschiedt, maar na verlof van de koning door de kerke- raad zelf. Men beriep ds H. Z. A. Gut- teling van Scherpenisse die samen met ds D. Gildemeester van Ophemert op het tweetal stond. Gutteling nam liet beroep per omgaande aan, hetgeen niet te verwonderen is, daar hij een jaar lang had kunnen overwegen wat of hij zou doen indien het beroep hem toeviel. Reeds op 1 januari 1852 deelde Oude Tonge in de kerkelijke pers mee: „He den werden wij verblijd door het berigt dat dit toeroep door Zijn Eerw. was aangenomen. De gemeente van Oude Tonge, die op eene wederregterlijke wij ze zulk eenen langen tijd van het bezit van eenen eigenen Leeraar is verstoken geweest, hoopt nu eerlang de bestaande vakature vervuld te zien". Op 2 mei 1852 had de bevestiging van ds Gutteling plaats door ds D. van Wijn gaarden van Nieuwe Tonge, de consu lent. Blijkens een verslag preekte ds. van Wijngaarden over de verpligting van den Evangeliedienaar, om Jezus al leen, maar ook JezUs geheel als Zalig maker te verkondigen. Ds Gutteling was een rechtzinnig predikant hetgeen ook bleek uit zijn intredetekst Col. 1 28. Had men ds D. Gildemeester beroepen, dan zou de gemeente daardoor een „ge zalfd" prediker hebben ontvangen. Want ds Gildemeester, die naSerhand in Utrecht heeft gestaan, behoorde tot de geliefdste leraar in de Ned. Herv. kerk. Voortgekomen uit het réveil, bracht hij een Christocentrische pre diking. In zijn verschillende gemeenten mocht hij het middel zijn om velen tot bekering te brengen. Wellicht is de keus op ds Gutteling gevallen omdat hij niet onbekend was in lOude Tonge. Van geboorte stamde hij van het eiland. Zijn wieg had namelijk in de pastorie van Ooltgensplaat ge staan, waar zijn vader, ds C. Gutteling van 1805 tot 1815 predikant was. Van 1844 tot 1848 stond Henricus Zacharias Alexander Gutteling in Den Bommel, zijn tweede standplaats. Daarna diende hij tot 1848 Scherpenisse, waar zijn va der van 1803 tot 1805 had gestaan. Ds Gutteling heeft 25 jaar in Oude Tonge gearbeid. In 1877 werd hem eme ritaat toegekend; in 1886 is hij overle den. Hoezeer men met de predikant was ingenomen, blijkt uit een blij gesteld be richt, gedateerd 28 augustus 1853. Ds. Gutteling was toen beroepen in Terneu- zen, maar bedankte daarvoor. ,,In de namiddagure spak hij, handelende over de eerste bede een woord van vernieuw de verbindtenis. De Vader der lichten geve, dat de keuze van onzen vriend en zijne prediking onder ons op den duur moge strekken tot kennisse Gods des Vaders in het aangezigt van Christus Jezus en tot heiliging Zijns Naams"! H. de J. ,,Op dinsdag 1 okt. j.l. kwam ik dus in Salt Lake City aan. Mooie stad met zeer vele kerken, voornamelijk Mormoon se. Deze godsdienst heeft hier haar hoofdkwartier. Vanaf Logan trok ik naar het zuiden om ook Salt Lake City te zien. Er zijn zo ontzettend veel din gen te zien in het machtige Amerika, dat al zie je heel veel, je toch nog maar een betrekkelijke indruk krijgt. Bij Salt Lake City ligt een groot, uitgestrekt meer. Het zoutmeer. Daar zit zoveel zout in dat water, dat men bijna niet diep kan zwemmen. Men drijft er zeer gemakke lijk; mensen die zwemmen, waar ik ge lukkig ook bij behoor, proberen dikwijls te drijven in de wateren b.v. rondom Plakkee. Soms gaat het, soms niet; doch hier kan men gerust een sigaar aanste ken een boek meenemen, achter over gaan liggen en zich laten drijven. Zin ken is vrijwel uitgesloten. Het gewicht wordt tot een minimum teruggebracht. Mormonentemp el In de stad zelf bezocht ik als hoofd doel, van m'n liften tot daar natuurlijk de terreinen en toegankelijke gebouwen van de hoofdkerk der Mormonen. Ver schillende historische feiten, omgezet in duidelijk aansprekende taferelen, voeren je mee, naar de tijd dat het Westen, haar geboorte beleefde voor de witte mens. Zeer soliede gebouwen zijn er te zien. De bekendste is de tabernakel, die met een zilverkleurig rond dak, eruit ziet als een zeer geweldige molshoop. Op en met muildieren voerde men des tijds de materialen voor dit nog unieke gebouw aan, over verre, dikwijls barre afstanden dwars door bergen van zeer aanzienlijke en grillige hoogten en diep ten. Vele zeer goede houtsoorten werden gebruikt uit de naaste omgeving. De mensen wilden een gebouw maken voor hun eredienst dat aan de hoogste eisen moest voldoen, dat jaren en eeuwen moest kunnen doorstaan. Daar was een groot bouwmeester voor nodig. Had men die niet in Amerika? Hoe het antwoord ook luidt men liet speciaal voor dit plan een architect uit Australië overkomen. Hij kreeg de op dracht en voerde die grandioos uit. Hij bouwde een tempel waarin meer dan 8000 zitplaatsen zijn, gebruikte geen en kele spijker en wist een acoustiek (zui- woningen had neergezet. Als ik me goed herinner heeft minister in 't Veld in 1947 gezegd, dat in 1957 de woningnood opgeheven zou zijn. Deze voorspelling is helaas niet uitgekomen. Werkelijk, er had meer gepresteerd kunnen v/orden. Men is m.i. aan het verkeerde eind be- goimen. En allerlei belemmerende bepa lingen hebben het bouwen ook nog tegen gewerkt. Zo is mij een geval bekend van iemand die een huis wilde bouwen en de capaciteiten bezat er zelf een teke ning voor te maken. Dat gaat echter niet, want daar moet beslist een archi tect aan te pas komen. Zijn tekening werd dus prompt afgekeurd. De bouwer maakte een andere tekening. Zelfde re sultaat. Volhouder als hij was prakke- zeerde hij weer wat anders, maar ook dat droeg de goedkeuring niet weg van de autoriteiten. Uiteindelijk is het zover gekomen, dat hij zijn eerste tekening met een kleine wijziging weer inleverde en ziedaar, hij kreeg de goedkeuring! Dit is nu maar één geval, maar wie zal zeggen hoeveel dergelijke gevallen er over het hele land genomen voorkomen. Zulke dingen bevorderen de bouwlust ook niet. Men kan haast geen spijker meer slaan ,of er moet een architect aan te pas komen! Dat er enige orde is en ieder maar niet doen kan wat hij wil is goed, maar er zijn toch grenzen. Al met al, we zitten nog met een groot woningtekort, wat nog groter wordt als het bouwen wordt ingekrompen. Jam mer voor de mensen die al jaar en dag uitzien naar een dak boven hun hoofd en steeds maar niet aan de beurt ko men. Dan komt er ook nog het probleem van de hoge huren. Bij volop werk en goede verdiensten is het een koud kunstje om in een duur huurhuis te kruipen, maar als de verdiensten minde ren en er soms werkloosheid volgt zoals thans al het geval is dan is zo'n hoge huur een blok aan 't been, dat zich wekelijks goed doet gevoelen! We kunnen niet anders hopen dan dat de bestedingsbeperking een tijdelijk ka rakter zal dragen! Anders komen vele mensen in grote benauwenis en zullen ze op hun genomen verplichtingen die gebaseerd waren op een goed inkomen, niet kunnen nakomen. Misschien doen daarom al zoveel duizenden mee aan do puzzles, die in allerlei kranten voorko men onder het motto: ,,Kijk-U-rijk". Als je goed uitkijkt, krijg je zo maar een zeventig of tachtigduizend gulden toe gestuurd. Dat wil er in, nietwaar Voor een paar kwartjes een ton terug krijgen, dan ben je ineens uit de brand. Naar Schrammetjes inzicht wordt door zulke advertenties de goklust opgevv^ekt dat het niet mooi meer is. Het schijnt dat de I0-. terijwet daar niets aan kan doen. Men weet het wel zo uit te kienen, dat men juist tussen de mazen van die wet door- glipt. Kijk-U-rijk: dat spreekt tot de verbeelding van het publiek. Het trapt er in en waagt een kans. Als 't deze keer mis is, dan 'n volgende keer beter, nietwaar? Ik meen dat men er in de Tweede Kamer ook al over spreekt en naar middelen zoekt om dit soort gok- kerij tegen te gaan. Wat wil 'n mens toch graag gemakkelijk aan de kost ko men en als 't kan zonder er 'n vinger voor uit te steken rijk worden! Gelukkig hij, die nog vreugde in het werk vindt en van zijn handen leven wil! Schrammetje die Ik vere geluidsverdeling) te creëren, phenomeen genoemd kan worden, was enige keren in dit gebouv/ in de li,i dag dat ik in Salt Lake City was. Ieder half uur vertrekt een gids met een groep bezoekers. Gemiddeld komen hiei' zo'n 1 1% miljoen bezoekers van alle delen der wereld, per jaar. Gedemon streerd wordt iedere keer hoe goed en wonderbaarlijk de acoustiek wel is. Van af 80 meter fluistert iemand enige woorden en in eUi:e hoek, ja 80 meter weg!, hoort men het alsof de fluisteraar bij uw oor staat!! In deze tabernakel ^s ook een zeer beroemd orgel. Er zijn 3 organisten, die enige ker?i- per week tussen 12 en half 1 een recital geven. Eén zo'n retical woonde ik l3ij en vroeg of ik vlakbij de organist m.ocht zitten. Technische details, weet ik l)e- laas niet, over dit machtige instrument; maar er zijn niet zo heel veel betere in de wereld. De hoofdkerk mag niet be treden worden. Dat is alleen toegestaan voor speciale gelovigen, gedurende een bepaalde tijd van het kalenderjaar. Wij stellen zulke geheimzinnigheden niet op prijs, maar dit is een hoogtepunt van de Mormoonse leer. Ook bekeek ik in deze mooie stad (waar ook wel zeer vervallen gedeelten zijn evenals in iedere andere stad ter wereld) het State Capitol. ledere staat heeft een capitol-stad, het Hoofdgebouw, meestal met vele goede bijgebouwen waar de regering van die staat haar basis heeft. Zeer be koorlijk ligt dit capitol in deze stad op een heuvel en is voornamelijk uit zui ver marmer opgebouwd. Zoals in vele grotere gebouwen vindt men ook hierin op meerdere plaatsen een automatisch werkend fonteintje, waar men zijn dorst kan lessen. Tevens zijn op meerdere plaatsen, automaten geplaatst waaruit men, door vooraf een munt te deponeren een flesje Coca-Cola, 7up o.i.d. kan toveren. In dit gebouw zag ik 2 jongens die kennelijk van Europa kwamen. Da delijk gaat er dan een lichtje branden in je binnenste, 'k Zag ze niet meer, maar in het gastenboek waar ik ook m'n naam en adres schreef, zag ik, dat de een van Bussum kwam en de ander van een stadje in Zuid-Duitsland. Jam mer dat ik ze niet gesproken heb! Je ziet dadelijk dat sommige lieden b.v. geen Amerikaan zijn. De kleding is al tijd verschillend. Deze jongens droegen o.m. een plus-four, een broek, die men maar zeer zelden in de Verenigde Sta ten, aantreft. Op 2 okt. ging ik weg uit deze stad nadat ik het orgelrecital had bijgewoond Een ding moet ik U nog vertellen: door omstandigheden, kreeg ik van iemand die me een lift gaf tot aan Salt Lake City een adres van één der vele oud- Nederlanders die in deze stad wonen. Ook het telefoonnummer. Vanaf m'n goedkope, doch praktische hotelkamer tje belde ik op; 't was een oud Amster dammer, die 4 jaar in Amerika was. Ik had een gesprek met hem over van alles en nog wat en hij (zelf mormoon) ver telde me over de betekenis van het Mormonisme. Het was een gesprek van ruim 2% uur!! Hij meende dat de Mormoonse leer juist dat was; dat ik er kennis van moest nemen was volgens hem, dat God dit lange telefoongesprek juist daarvoor had voorbereid. Over dit punt heb ik niet gediscussieerd, om hem niet te krenken. Deze man heette: Hailing. Vanuit Salt Lake City kon ik niet ge makkelijk een lift te pakken krijgen. Na enige kilometers gelopen te hebben, in de Noordelijke richting, kreeg ik er een, m'n eerste lift in Amerika met een V.W. Ik gebruikte nog steeds m'n karton met „student van Holland", ik kreeg een lift met een mooie Buick-stationwagen. Een van de zeer vele, die in Amerika veel voorkomen. Stationwagens zijn zeer populair. De chauffeur was een oud- Rotterdammer. Aart V. Luik was zijn naam. Hij vertrok zo'n 20 jaar terug vanaf Delfshaven. Onmiskenbaar, Rotterdams accent. Leu ke ontmoeting. Liften met dames! Daarna, na een poos proberen, een lift met 3 dames", 't Begon al te don keren en altijd heb ik geprobeerd om geen dames aan te houden. Het is niet zo gewild: het liften in Amerika en da mes zijn dan dus zeker de personen niet, waarbij je, als eerlijke, oprechte gentleman moet proberen te liften. Ze stopten en vroegen of ik een ,,bad man" een slechte vent was. Hun vraag was zo overbodig en eigenlijk dwaas, dat ik eerlijk zin had om ja té zeggen, 'k Deed het echter niet. Voor goed vertrou wen toonde ik m'n pas en visum, maar dat verhinderde niet, dat één van de 3 me toch zeer nauwlettend in de gaten hield. Eigenlijk zeer komisch! Na zo'n 40 mijl gereden te hebben 65 km) stopten ze en vroegen of ik ook dronk. Ik zei, ja, heel graag en veel... zoals water koffie, melk enz. ,,En U drinkt geen bier of whisky? Nee zei ik. Nou dat konden ze niet geloven. Eén der 3 werd naar een hele grote zelfbedienings zaak gestuurd, aan de wegkant en kwam terug met 4 blikjes bier. Zeer licht bier. Ik moest ook een blik aanne men. Ik vond het zeldzaam vies spul, maar om het niet te beledigen simu leerde ik, dat het heerlijk was. Golul;. kig reden we langs een diepe ravijn in zeer mooi bergachtigheid, dus fluljs raampje open en voor de eerlijke vin. der...! Om 8 uur nam. in Pocatello. In hc-t Y.M.C.A.-hotel een kamertje. Dan andere dag verder. Ook dat was hope. loos, het regende èn de regen ging over in een hevige sneeuwval. Koud en guiit en als je op z'n zomers gekleed bent en je moet daar trachten een lift op te doen, dat is geen rozegeur en rnane. schijn. Het lukte iiiet. De gehele morgen probeerde ik, h&peloos! DuiZ'snden auto's deden alsof ik nodig een douche moest hebben, kwamen dus dicht langs en Inwendig, zagen ze me niet. Dat was niet zo best. Ik was rillerig en ik wou nu toch graag, zo vlug mogelijk weer, op het punt van uitgang: Bozeman terug zijn. Teiug naar het punt van uitgang Dat was nog zo'n 200 mijl is 340 km. Ik probeerde nog langer, maar ging dan naar het Greyhound-bus-station kocht voor die laatste sneeuwetappe ea kaartje dwars door de bergen van ds Rocky-Mountains, naar Bozeman Hon tana. Daar kwam ik op 4 okt. 's mor gens om half 4 aan. Om 4 uur wa.s ik thuis, 't Was vriezend en dus koud en alles was potdicht, (zeer ongewoon voor de Amerikanen omdat ze vrijv.'el altijd al hun deuren open laten) ik kroop dus in de buiten staande auto van dr, Baty en trachtte in slaap te komen. Het lukte niet. Om 6 uur ging er plotseling licht aan in huis. Daar zag ik m'n kans en klopte op een raam. Direct werd ik binnen gelaten, 'k Moest eerst alles ver. tellen en omdat dr. Baty zelf ook veel gereisd heeft, was hij, ook omdat hij veel lifte, één en al interesse. Ik was doodop. Nam eerst een douche en ging toen naar bed tot 's middags iialf 3. In 10% dag had ik, bij elkaar, 2800 mijl is 4400 km gelift!! En ik had iets ge zien van het westen van het zeer uitge. strekte Amerika, 't Was alles bijeen, niet gemakkelijk, maar door v/at ik zien en opgemerkt had, wél zo interes sant en leerzaam in velerlei opzicliteii. dat ik God zeer dankbaar ben dat ik to; deze dingen In staat was. 't Is alles geen goud wat er blinktl Maar denk nu nooit dat Ame rika een wonder land is vol genieting es zonovergoten vakanties, waar iedereei met een minimum aan verstand en weit in een wip rijk is of wordt! Jongens, ik heb gezien en zie dat nu 2',i maand later, in een ander deel van Amerika)' en maak dat aan den lijve mee, meer dan 10 zware uren per dag), dat het, al is er een geweldige hoeveel heid aan gevarieerde machines, een zeei zwaar zwoegen is, om iets te bereiken. Ik ben slechts op bezoek en zou hiei niet m'n gehele leven willen wonen, maar, de mogelijkheden zijn wel veel groter dan in Nederland, doch die mo gelijkheden houden ook vele moeilijkhe den in. En moeilijkheden zijn er om ze te overwinnen. Hartelijke gToeten van Jo han Wagner in Amerika tot eind januari 1958: c/o M.P.O. Box 42, Ho- bestead. Florida. U.S.A. MIDDELHARNIS Woningbouwvereniging. Vanwege de woningbouwvereniging alhier wordt op maandag 16 december, 's avonds 7.3Ö uur, in hotel Zaayer, een algemene le denvergadering gehouden. De agenda vermeldt o.a.ingekomen stukken, jaar verslagen, bestuursverkiezing, waarh aftredend (en herkiesbaar) zijn de heren K. J. Kleingeld, N. H. Beversluis, A. van Wezel en A. van der Sluijs ver kiezing commissaris (aftredend de lieei J. J. C. La Fleur, die eveneens her kiesbaar is), wijziging huurreglenient waarvan een concept aan de led-en is toegezonden, vaststelling contributie, machtiging tot aankoop van grond ffl aangaan van verplichtingen voor nieuff- bouw, uiteenzetting omtrent de nieuw bouwplannen door de voorzitter, mede delingen en rondvraag. De jaarrekening ligt thans iedere da? van 6.30 tot 7.30 uur voor de leden tel inzage in het kantoor Meidoornstraat 10a, tot en met 16 dec. a.s., uitgezonderè op zaterdag en zondag. HERKIÏTGEN Tewerkstelling. Een aantal werkzoe kenden in onze gemeente zijn bij di N.V. Gront Mij. te werk gesteld, bij lie' egaliseren van een recreatie-veld t' Oude Tonge nabij de nieuwe sluis. Kerstfeestvierüig. A.s. donderdag 1' december zal er des avonds zes uur i" de Geref. Gemeente door ouders, perso neel en leerlingen der Chr. School w» samenkomst worden gehouden in vei' band met het Kerstfeest. Rectificatie. Aan de haven zijn di' jaar aangebracht 5.5 miljoen kg suiker bieten. (Vervolg pag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4