Zesiig jaar geirouwd Fa. KAPTEIN De koude oorlog met Inaonesië ADVENT Verlovingsringen Buitenland -nV 1 HeV.ANDEL V 30e Jaargang PBINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - M1U0ELHAKNIS Esdactle &i Advertentlas tiltalultend Telefoon K 1870—262» Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEPi ABONNEMENTSPRIJS l.SO PEB KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BH contract ipeclaal tarloL Nb uur avondi Telefoon K 1870—2017 Giro 187080 VerichHnt tweemaal per week: dinsdag- en vri^dagaoond Illlllllilll Het afsteken van vuur werk op de Oude jaarsdag „Als hel licht des Morgens" TEL 01870-2004-2205 Val van kleuter met dodelijke afloop Vrijdag 13 december 1957 No. 2655 Het is nu bittere ernst geworden. Na de nederlaag, die Indonesië in de Ver enigde Naties leed met betrekking tot Nieuw-Guinea, hebben Soekarno en zijn trawanten in tomeloze woede en wraak zucht de koude oorlog tegen Nederland ingeluid. We weten uit de dagbladen wat er zoal gebeurt en we kunnen wel vermoeden wat er nog gebeuren gaat n.l. onder andere het verbreken van de diplomatieke betrekkingen, die overi gens de laatste tijd toch al ongeveer tot het nulpunt waren gereduceerd. Dit ge hele Indonesische drama heeft zoveel aspecten, dat we er enige toch eens na der willen bezien. De „vryheid" van Indonesië Nu 8 jaar geleden had de souvereini- teitsoverdracht plaats. Nederland, on der leiding van de Partij van de Ar beid en met hulp van de heren Beel, Van Maarseveen en Romme van de K.V.P., bovendien onder zware druk van de Engelse en Australische socialis ten, die daar toen aan de regering wa ren, verklaarde Indonesië vrij en onaf hankelijk. Eerst moesten er in de poli tionele acties nog 2000 Nederlandse sol daten sneuvelen vanwege die ongeluk kige politiek, die uiteindelijk toch op het verlies van Indië uitliep. Maar goed, Indonesië was vrij en de heer Soekarno had zijn zin. Afspraak was, dat er een federatieve staat zou worden gevormd, maar die lapte Soekarno al direct aan zijn laars. Hem heeft altijd een soort dictctuur voor ogen gestaan. Wat heeft Indonesië met zijn vrijheid gedaan? Alles, wat een kind doet, dat niet op eigen benen kan staan. Van jaar tot jaar werd de politieke, economische, financiële en sociale situatie ongunsti ger. Verdeeldheid, wangunst corrup tie, onbekwaamheid, communisme en nationalisme, dat alles voerde naar de complete chaos. De eilanden buiten Ja va voeren een eigen bewind, de roepia (munteenheid) is straks waardeloos, de militaire bevelhebbers voeren een apar te politiek, de twee kopstukken Soekar no en Hatta zijn persoonlijke vijanden, de e;;port loopt snel achteruit, de be grotingstekorten zijn duizelingwek kend, de arbeiders staken meer dan ze werken, de produktie is slechts nog een fractie v?n voorheen en ga zo maar door. Hat schone Indonesië, voorheen rustig en welvarend onder Nederlands bewind, holt naar de ondergang. Het moet zijn vrijheid duur betalen. Dit al les is het schitterend resultaat van de idealen van de Nederlandse, Indonesi sche en buitenlandse socialistische -po litiek, waaraan in het bijzonder de naam Scharmerhorn verbonden is. De kwestie Nieuw-Guinea Men weet, dat in 1949 Nieuw-Guinea buiten de overdracht der souvereiniteit werd gehouden. Sedert dat jaar heeft Soekarno niet opgehouden de Indone siërs op te zwepen tegen Nederland, omdat hij persé Nieuw-Guinea wou hebben. De man, die zijn eigen land nog niet regeren kan, de man, die nog re geert bij de gratie van het leger en van de communisten, wil ook de Neder landse helft van dit eiland erbij. Hij zou er niets voor kunnen doen, zelfs nog niet koloniseren, want daar is zijn land te arm voor. Maar het is een prachtig propaganda-object. Het is de politiek van ieder, die in het binnen land faalt, om de aandacht af te leiden op andere verlangens en een zondebok te zoeken, in dit geval Nederland. Zo moet men de Indonesische Nieuw-Gui- nea-actie zien. Het gaat niet om de Papoea's, het is afleidingspolitiek. Als Nederland dit eiland overdroeg, ver zon hij weer iets anders. HAZETFABRIEKiN TE ZEVENBERGEN Door het afsteken van knallend vuur werk worden veel huisdieren in grote angst gebracht. Dierenbescherming Ontving een schrij ven van een veehouder, houdende, dat het vorig jaar een drachtige koe zo on rustig werd, uat ze ontijdig kalfde. Dierenbescherming doet een beroep op de ouders, maar rechtstreeks op de jeugd, géén knallend vuurwerk af te steken. In elk geval adviseert zij aan de eige naren van honden om hun viervoeters binnen te houden, liefst in de huiska mer waar men zelf vertoeft en als het moet om de dieren aan de lijn uit te laten, immers er waren vrijlopende hon den, die, gedreven door angst, soms tot Ver buiten de grenzen van de bebouwde koffigder gemeenten vluchtten. „En Hij zal zijn als het licht des morgens." (2 Sam. 23 4a) We leven weer in de weken, die voor afgaan aan het heerlijke Kerstfeest. Dan zullen we weer, zo de Heere wil, ge denken, hoe voor bijna twintig eeuwen de Heere Jezus Christus, Gods Zoon, werd neergelegd in de kribbe van Beth lehem. Ja, dat gedenken kan onder de zegen des Heeren, zelfs „beleven" wor den! Om ons op dat alles voor te bereiden, dient de adventstijd. En, om nu alle algemeenheid te la ten varen en ons tot onze tekst te be palen, zou ik het ditmaal zó willen zeggen: We moeten in de eerste plaats beleven, dat het in ons duisternis is. We moeten vervolgens verlangen krijgen naar het licht. Voor hem, die waarlijk last krijgt van de duisternis, wordt het nood in de ziel. Dan wordt de bede ge boren: Zendt Heer' Vw licht en waarheid [neder En breng mij door die glans geleid Tot Uw gewijde tente weder. Welnu, dat licht is nedergedaald in de stille kerstnacht van Bethlehem. „Als een licht des morgens." zegt Da vid hier. Wanneer Hij nederdaalt in Bethle- hems kribbe, dan gaat der tijden nacht breken. Dan gaat de hemel open en da len lichtende engelenkoren neder om het uit te bazuinen: „Ere zij God in de hoogste hemelen." Als Christus indaalt in deze donkere wereld, dan gaat de lichtende sterre schijnen, die de wijzen uit het Oosten hun pad wijst. Waar Hij komt, wijkt de duisternis en breekt het licht door. God en licht horen onlosmakelijk bij elkander. Dat was reeds in de morgen stond der schepping. Het eerste wat door God geschapen wordt, is het licht. Hij schept echter dat licht niet alleen, maar Hij schenkt het ook. En daartoe is de Heere Jezus op aarde gekomen. Hij zegt immers van zichzelf: „Ik ben het licht der wereld?" Dat licht gaat schijnen in de duisternis. Waar Christus in het hart geboren wordt, is het eerst stikdonkere nacht geweest. Het is de H. Geest, die ons aan die duisternis ont dekt. Die ons ook verlangend maakt naar het licht. Zó worden we advents- gemeente. En nu wordt het op Kerstfeest voor de ware kerk, licht! Dan scheuren de nevelen van het nachtelijk donker en de Zon der gerechtigheid gaat stralend op. Zoals het in het rijk der natuur gaat, gaat het ook in het rijk der ge nade. Wanneer de zon eenmaal boven de kim is verschenen, dan parelen de dauwdruppels aan de bladeren van boom en kruid. Zó gaat het nu ook in het geestelijke leven. Wanneer Christus opgaat als de morgenzon, zonder wol ken, dan worden de dauwdroppels ge zien bij de kerk. De tranen van berouw, van ootmoed, van bewogenheid over de liefde des Heeren. Waar die Zon der gerechtigheid op gaat, daar gaat het alles groeien en bloeien. Advenit, Hij is komende! Zijn wij Hem ook verwachtende? Klinkt het op uit ons hart: Hoe zal ik u ontvangen? Hoe wilt Gij zijn begroet? Dan moet het ook waarlijk nood in ons hart zijn geworden. Zolang we ons zelf kunnen handhaven, kan er geen waarlijke behoefte aan Christus zijn. Het licht ontdekt de duisternis. In het licht komen zelfs de meest verborgen schuilhoeken openbaar. Het licht werkt een schuldverlorenheid, een verbroken- heid en verslagenheid van hart. Het licht toont ons ook de vlekkeloze hei ligheid Gods. Het licht doet uitroepen: Uw doen is rein. Uw vonnis gans rechtvaardig. Maar-----dat licht laat ook glanzen de onpeilbare liefde des Heeren met ons lot bewogen, om ons van zond' en on geval te ontslaan, een ster in Jacob op deed gaan. Een Zon des Heils deed aan de kimme staan. Dat licht juicht ons tegen, dat God geen lust heeft in de dood des zondaars, maar wel in zijn bekering zou leven. Dat licht laat ons blikken in de eeuwige bewogenheid van het Drieënige Goddelijke Wezen, dat reeds van eeuwigheid werkzaam was aan het be houd van zondaars. Dat licht toont ons de liefde des Vaders, die Zijn Zoon over gaf tot de smadelijke kruisdood. Dat licht doet ons ervaren, de bereid willigheid des H. Geestes, om die ver worven verlossing toe te passen aan het hart. En dat licht zelf is de Zon der ge rechtigheid, de Heere Jezus Christus, die afdaalde als onzer één in de kribbe van Bethlehem. Waar dit geloofd wordt, ontstaat in de adventstijd een hunkerend verlangen naar Zijn komst, die ons heil volmaken kan. Ja waarlijk, dan mag het straks op Kerstfeest klinken: Zie Ik schep wat nieuws op aarde: de vrouw zal de man omvangen. Dat geheim kende de oude Simenn, als hij het kindeke in de armen houdt en het uitzingt: Mijne ogen hebben Uwe zaligheid gezien. Als we zó Kerstfeest gaan vieren, dan zullen we het ervaren, dat Hij ons wis selwerkend draagt in Zijn grote en lief devolle Middelaarshart. Wanneer we Hem in de armen des geloofs mogen nemen, als het grote ge schenk des Vaders, dan worden we door Hem in de armen genomen en aan Zijn borst gelegd. Dat is de paradox des geloofs, de pa radox van Kerstfeest. We moeten kleiner en hulpelozer wor den, dan dat Kind in de kribbe. Dan gaat Christus een gestalte in ons krij gen. In zijn vernedering zien we Zijn liefde, in Zijn armoede, de rijkdom van Zijn genade. In Zijn hulpeloosheid, de macht om zondaren zalig te maken. Zo wordt Hy het licht, hét licht zon der wolken, dat nooit in schoner glans verscheen, dan nu door Gods barmhar- tigljeên. Nog éénmaal zal Hij komen, als rech ter van 't heelal. De tijd is donker. De toekomst onheil spellend zwart. Dat dan nu de kerk, sterker dan ooit leven in de adventsver- wachting van 's Heeren wederkomst. Dan immers gaat de duisternis voor goed verdwijnen. Met Zijn komst breekt het eeuwige vrederijk aan, waarin de bergen vrede zullen dragen en de heu vels heilig recht. Dan is er alleen maar stralend licht, want gans geen duister nis is in Hem. Wat een ogenblik zal dat zijn! De Koning op de troon en gans de kerk juichend Hem ter ere. Dan is Hij het licht van de morgen, waarop nimmer meer een avond volgen zal, want dan is het eeuwigheid! Dirksland. C. J. Kesting. Indonesië's toekomst Afgezien van de huidige anti-Neder land-hetze zag het er toch al heel don ker voor Indonesië uit, maar wat er nu gebeurt, staat vrijwel gelijk met econo mische zelfmoord. Ieder begrijpt, dat een land, dat diefstal in het groot pleegt op bezittingen van een land, dat er de welvaart bracht, die er in 1949 was door investering van miljarden, in de gehele wereld alle crediet verspeelt, zo dat geen enkele mogendheid er kapi taal in steekt behalve misschien de communistische landen, die niets an ders beogen dan inlijving in hun machtssfeer. Het is helemaal niet on mogelijk, dat Soekarno, die we altijd als een verkapte communist beschouwd hebben, dat ook inderdaad bedoelt. Hij zal toch zelf wel zien, dat deze politiek tot een debacle voert, maar het is he lemaal niet onmogelijk, dat hij uit de chaos, die het communisme versterkt er dreigt immers ook al hongersnood juist een rode dictatuur wil doen ver rijzen. Hoe groot de warboel is, blijkt wel uit de aanslag op zijn leven, uit de sabotage in Bandoeng, uit de tegen strijdige orders tegen de Nederlanders enz. Het ligt er dik op, dat er in Dja karta een regering zetelt, die onderling verdeeld is, die geen macht meer heeft, die het „volk" de baas laat en die straks in de'chaos ondergaat. De vraag is dan, wat hieruit te voorschijn komt. De al gemene verwachting is: óf een mili taire óf een communistische dictatuur. In beide gevallen kan men zeggen: arm Indonesië, u wacht armoede, honger, onderdrukking en uitbuiting; gy hebt de vrijheid geprefereerd onder de lei ding niet van staatslieden, maar van razende revolutionnaire volksmenners; gij zijt het slachtoffer van valse idealen en onzinnige politiek. Gevolgen voor Nederland Het staat vast, dat de maatregelen te gen de Nederlanders aan Indonesië zelf oneindig veel meer schade zullen be rokkenen dan aan ons land. Maar door haat verblind, telt men dat daar niet. Intussen zal dit alles Nederland voor problemen stellen, die onze financiën en economie zonder twijfel in niet ge ringe mate zullen belasten. Nog altijd kwam 4*/o van ons nationale inkomen uit Indonesië. Ook al komt er enige ma tiging in de koude oorlog, we kunnen uiteindelijk deze post wel gaan afschrij ven. Er komt wijziging in onze import en exportpositie. Men denke ook aan de K.L.M., de K.P.M., de Ned. Handel Mij, de Rotterdamse Lloyd, de Maatsch. Ne derland enz., die grote of soms zelfs overheersende belangen in Indonesië hebben. En last but not least moet ook gewezen worden op de nog in Indonesië aanwezige Nederlanders. Het zijn er ongeveer 50.000, waarvan volgens de op gaven 20.000 „echte" Nederlanders en 30.000 in Indonesië geboren personen van Nederlandse nationaliteit, doch met ten dele Indonesisch bloed. De eersten zullen wel vrijwel allen hierheen over gebracht moeten worden, zelfs op kor te termijn en dat zal ons land, dat toch al overbevolkt is, voor zware problemen stellen, niet alleen wat betreft huisves ting, maar ook in verband met de werk gelegenheid voor deze mensen, althans voor een deel hunner. Het slechtst zijn de anderen eraan toe, die Nederland niet kennen, altijd in een tropisch klimaat Italiaanse Franse Amerikaanse modellen dier-Horloger HOOGSTRAAT 164TEL.115432 BEIJERLANDSELAAN 176TEL.70360 ROTTERDAM hebben geleefd en daarom hier niet zul len aarden. En Nieuw-Guina kan ze niet opnemen. Onze Regering komt dus voor zware moeilijkheden te staan, v/anneer inderdaad al deze mensen zul len worden uitgewezen. De houding van het buitenland Indonesische kan natuurlijk rekenen op' de sympathie van alle vroegere ko loniale landen en tevens op de twijfel achtige steun van de Sovj et-Unie en haar vrienden. Anderzijds staan de Westelijke mogendheden, uitgezonderd Amerika, aan onze zijde. Maar op daad werkelijke hulp, anders dan in huma nitaire vorm, moeten we niet rekenen. Amerika wil bemiddelen, maar kon ons daardoor wel eens in een moeilijker po sitie manoeuvreren. En van de N.A.V.O. moeten we evenmin iets verwachten. Die is daar trouwens ook niet voor. Zo zullen we alleen onze peultjes moeten doppen. Maar dit moet in elk geval voor iedere Nederlander vaststaan: voor chantage wijken we niet. Het was te voorzien, dat de ontwikkeling in Indo nesië afgezien van Nieuw-Guinea zou eindigen in een totale breuk met Nederland. Amerika Het succes, dat de Russen geboekt hebben met hun twee kunstmanen, heeft in Amerika destijds een gevoel van onbehagen teweeggebracht, dat echter spoedig plaats maakte voor een door niets gerechtvaardigde bluf. Weliswaar had de Sowjet-Unie op wetenschappe lijk gebied een voorsprong op de Ver enigde Staten, doch dat was slechts een kwestie van wat meer tijd en geld. Amerika zou z'n rakettenproeven wat bespoedigen en dan waren Oost en West weer twee gelijkwaardige partners. De Amerikanen hebben zich deerlijk vergist. Toen immers de herhaalde ma len aangekondigde en weer uitgestel de proef met een miniatuur-kunstmaan eindelijk doorgang zou vinden, mislukte ze radicaal. Een technische fout deed de raket ontploffen, toen ze nog niet eens de startbaan had verlaten. Dat betekent veel meer dan alleen een teleurstelling voor de Amerikaanse geleerden, het is een bewijs voor de achterstand van de Amerikanen op militair-technisch ge bied, die niet in te halen is door „er wat meer geld tegenover te gooien." De verontschuldiging, dat de Russen ook weleens zulk een teleurstelling heb ben moeten incasseren, voordat hun eerste spoetnik de lucht in ging, doet eigenlijk niet ter zake.- De Russen heb ben dat nooit gepubliceerd, maar Ame rika is een democratie en maakt dat dus wel bekend. Maar de gehele wereld is nu onder de indruk van de Russische prestatie, terwijl over Amerika de opi nie heerst, dat men daar niet tot zulk een prestatie in staat is. Met hun mis lukte proef in Florida geven de Ameri kanen zelf de beste propaganda voor de techniek van de Russen. Zou het niet beter zijn, als men in de Verenigde Staten maar ronduit de Rus sische voorsprong erkende? En dat men in het geheim zo hard mogelijk werkte om de achterstand in te halen, zonder al te veel ruchtbaarheid te ge ven aan voorgenomen proeven? De tweede slechte beurt, die Ameri ka maakt, betreft de presidentskwestie. Eisenhower herstelt gelukkig snel van ziJn ziekte, maar men krijgt toch de indruk, dat de optimistische, berichten wat opgeschroefd worden. En zowel de democraten in de Verenigde Staten zelf als de vrije volkeren in Europa vragen zich niet zonder bezorgdheid af, of het niet riskant is, dat aan het hoofd van het machtigste land in de vrije wereld een man staat, wiens gezondheid hem telkens dwingt tot gehele of gedeelte lijke rust, een man, die zulke gewich tige beslissingen moet nemen en die in de meeste aangelegenheden niet te ver vangen is. De artsen, die de president behandelen, hebben Eisenhower op nieuw onderzocht en hem in zoverre hersteld verklaard, dat hij de NAVO conferentie toch nog kan bijwonen. Nog deze week vertrekt de president naar Parijs. Wat de Amerikaanse vertegenwoordi ging op de NAVO-conferentie betreft, het staat nu vast, dat Eisenhower's voornaamste opponent, de democraten- leider Stevenson, niet meekomt naar de Franse hoofdstad. Hij was daartoe door Eisenhower zelf uitgenodigd, maar hij heeft voor die uitnodiging bedankt. Zijn meningsverschillen met Dulles over de hulpverlening aan het buiten land zijn te diepgaand om in Parijs ge zamenlijk te werken aan de verdedi ging van het Westen. Bij die hulpver lening legt Dulles vrijwel alle nadruk op het militair aspect, terwijl Stevenson de zaak meer economisch wil bekij ken. Dit verschil in visie demonstreert maar al te duidelijk de verdeeldheid in de Verenigde Staten. Het is te be treuren, dat dit zo naar buiten uit komt. Dat er in Rusland met spanning wordt uitgezien naar de resultaten van de NAVO-vergadering, lijdt geen twij fel. Althans, de Russische partijleider Chroetsjew heeft de Opperste Sow jet bijeengeroepen één dag na het sluiten van de conferentie, blijkbaar om zich te beraden over de maatregelen, die daartegenover genomen moeten wor den. Cyprus De politiek» commissie van de Ver- '■■n. de loop van deze week vertrekt uit Den Helder naar Nieuw Guinea H.M. iregat „Drente'5'. Foto: Hr. M. onderzeebootjager „Drente", die maandag middag voor haar vertrek werd klaargemaakt. enigde Naties is begonnen met de be handeling van de kwestie-Cyprus. Van Britse zijde werd een verklaring afge legd, dat Engeland bereid is, samen met Griekenland en Turkije naar een op lossing voor het geschil te zoeken. Grie kenland is teleurgesteld; het acht de Britse plannen totaal onvoldoende. En geland streeft in de kwestie-Cyprus slechts „imperialistische en koloniale doeleinden" na. Turkije tenslotte, de derde belang hebbende bij het vraagstuk, is het meest gematigd in z'n eisen. Dat er geen schot komt in de kwestie-Cyprus, is volgens Turkije alleen te wijten aan Grieken land, dat de resolutie van de V.N. (fe bruari 1957) rustig naast zich heeft neergelegd en de voorstellen tot het voeren van onderhandelingen heeft ver worpen. Naar aanleiding van de bespreking van de kwestie Cyprus in de V.N. heb ben zich op het betreffende eiland weer ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Vooral de Britse soldaten moesten het weer ontgelden. De Cyprische ver zetsbeweging Eoka had een 24-uur-sta- king afgekondigd, zodat het economisch leven voor een groot deel werd ont wricht. Bij betogingen, voornamelijk te gen Engeland gericht, moest de politie van traangas gebruik maken om de de monstranten uiteen te drijven. OOLTGENSPLAAT (Langstraat) Maandag 16 dec. a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat het echtpaar Cor nells Kievit en Arendje Mellaard aan de Langstraat in het huwelijk zijn getre den. Dit heuglijke feit zal in stilte wor den herdacht omdat de heer C. Kievit; die momenteel 89 jaar oud is, tamelijk ziek is. Zijn echtgenote, die de leeftijd van 82 jaar heeft bereikt is nog flink en gezond. Het huwelijk is met 11 kinderen geze gend, waarvan er twee kort na de ge boorte zijn gestorven. Negen kinderen atjn nog in leven, die alle gehuwd zijn. In totaal zijn er 21 kleinkinderen en 12 achterkleinkinderen. De heer Kievit is geboren te Nieuwe Tonge als zoon van een landbouwknecht In hetzelfde vak is hij opgeleid en heeft als zodanig meerdere landbouwers ge diend, o.m. dhr. H. van Rossum Sr. (va der van het Statenlid); P. Gebuys te Nieuwe Tonge en Nic. Mijs te Achthui- Ben. Er zat wel ondernemingsgeest in dhr. Kievit; in 1904 werd hij veehandelaar en in 1924 daarnaast commlssionnair in veldvruchten; hij vertegenwoordigde de fa. M. Koppenaal te Stad en fa. A. de Ruiter te Dirksland. Jarenlang ging hij elke dinsdag te voet van Langstraat naar Den Bommel, om met de Bommel- se boot naar Rotterdam te varen en daar de markt te bezoeken. Toen deze boot uitviel, deed hfl het met de R.T.M. Op 71 jarige leeftijd heeft hij het commissionnairschap overgegeven aan zijn zoon D. Kievit. Zijn zoon Hans zet te toen een vracht- en personenvervoer- bedrijf op, de bekende garage Kievit in de Langstraat. De laatste heeft, wegens ziekte opgelopen bij de deportage naar Duitsland, zijn w«rk moeten overgeven aan zijn zwager dhr. Visbeen, die dit werk nu voortzet. De heer Kievit was een bekende fi guur onder de landbouwers en in ge heel Oost Plakkee een zeer geziene za kenman. Het is jammer dat de oude baas ziek is, anders zouden hij en zijn vrouw op de jubileumdag zeker veel be zoek kunnen tegemoet zien. Een zestig jarig huwelrjk is een grote zeldzaamheid. Maar op de een of andere wijze zullen toch velen een blijk van belangstelUng en medeleven zenden. Het moge de oudjes vergund zijn, nog een ttjd voor «Ikaar gespaard te blijven. ANNO 1870 Alleenverlcoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN Van zaterdag 14 december'v.m. 12 uur t.m. maandag 16 december v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Bak ker, arts, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Huisman. Voor spoedgevallen Elvé, arts, tel. 01877—262, Dirksland. Oost-Flafcïcee: Afwezig de artsen de Man, Kramers en Voogd. Voor spoedgevallen Buth, arts, tel. 01871—306, Den Bommel en Voogd, arts, tel. 01874—259, Oude Tonge ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, tel. 01877—281, Dirksland. SOMMELSDIJK Maandagmorgen kwam het 5 jarig dochtertje Cokkie van de familie Fris aan de Ring alhier van boven uit 't bed en struikelde beneden over de dorpel. Het kind kwam te vallen en viel met haar hoofdje tegen de tafelpoot in de kamer. De geneesheer consateerde een lichte hersenschudding. Aanvankelijk ging het goed met het kind, maar later trad verergering op. Dinsdagavond half zes is het meisje overleden. Dit ongeval met zo'n tragische, afloop heeft in de gemeente grote deernis met de familie opgewekt. ETTENSE VEEMARKT Op de veemarkt van woensdag 11 dec. 1957 werden aangevoerd 120 stuks, waarvan 72 runderen en 48 biggen. De runderen werden bij geringe aan voer traag verhandeld, naar de goede soorten was er meer vraag, de prijzen aan de lage kant. In biggen ruimer aan bod met oplevende handel en de prijzen vrijwel onveranderd. Het slachtvee werd vlug verhandeld. Prijzen: kalfkoeien 700975; kalf- vaarzen 675875; guste koeien 600775 pinken 400500; graskalveren 275400 paarden 700—900; biggen 40—50; lo pers 60—90; vette koeien 2.60—2.80 per kg geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1