5 bokken waren nodig om de gezonken ,Germaine te licnten WM5 Nieuwe Tonge zal vrijdag 13 dec. begroting behandelen Plaatselijk Nieuws NIEUWS UIT ZEELAND Jaarvergadering van de R.T.M. Jaargang Cht. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Vertchi^nt tweemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond Te hoog geleefd Een request aan de Eerste Kamer Ongunstiger beeld dan vorig jaar Berging duurde uier dagen (in de^mist) VERLOVINGSRINGEN Centraic Veiling Middelharnis Land- en Tuinbouw Eledrische kracht in de landbouw ILAI1D Dinsdag 10 december 1957 No. 2654 PBINS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en Advertentief uitsluitend TelefooB E 1870—2029 {f« S uur avonds Telefoo» K 18702017 Giro 167SS0 ABONNEMENTSPBIJS 1.90 PEB KWABTAAI. ADVEBTENTIEPBIJS 12 cent per mm. I B@ coatract •p«claal twrial De bestedingsbeperking is een terug slag op ons weeldeleveni van de laatste jaren. We hadden het breed en we lie- tea het breed hangen, zoals de volks- jiond het wel eens uitdrukt. Dat breed laten hangen, zie dat had wel wat weg van verspilling. Van een leven boven zijn stand. Niet deze of gene, die zich er schuldig aanmaakte, neen ons volk als geheel schenen de centen in de zak te branden. Kopen; en nog ^ens kopen. Nodige, minder nodige en geheel niet nodige din gen. Ben kooplust waaraan de spaarzin over het algemeen werd opgeofferd. Een kopen om mee te kunnen doen. Eert me- (iedoen aan de algemeen heersende weel- ije. Vaak aan overbodige weelde. Een soort vlucht, zo zou men het kunnen noemen in weeldegoederen. Een loslaten van de spaarzin in het algemeen. Omdat het geld toch niet veel waarde had en daarom kon men er be ter maar wat voor kopen. Nodig, neen niet zozeer. Maar anderen hadden, het en waarom zou men dan niet meedoen. Zo bij de aanschaf van allerlei luxe meu belen of huishoudelijke artikelen. Die kon men er best van kopen. Waarom niet een luxe ameublement aangeschaft, ;oa!s die en die had. Nemen we maar eens de tienduizen den televisietoestellen. Een groot kapi taal is daaraan uitgegeven. Want die toestellen zijn duur en kosten toch al gauw een duizend gulden,. Nodig, geen sprake van. En aan radiotoestellen. Het ene al mooier en duurder dan het ande re. Miljoenen zijn er aan besteed. En op onze wegen. Hoeveel bromfietsen, scoo ters en auto's? Allemaal nodig voor de zaken? Wie gelooft dat? Hoe veel die nen alleen maar om, nu ja met die be lasting kun je voordelig een auto aan schaffen, omdat de winst anders aan de belasting weggaat. Hoeveel zaken, zijn niet in het bezit van een auto, waaiyoor eigenlijk geen voldoende rendement aan wezig is. En dan die bromfietsen en scooters? Nodig voor de zaken; Gelove het wie het wil. In vele gevallen niet anders dan een luxe uitgave. Voor een vakantieritje. Voor een tochtje te maken zo 's avonds na afloop van het werk. En voor de vrije zaterdagmiddag. pp hoeveel plaatsen treft men het 's zomers niet aan, dat de bromfietsers, met luid lawaai even „de straten, scheu ren'', zoals het wel genoemd wordt. Uitgaven voor de luxe. Sparen, neen, dat wordt door ons volk zo zachtjes aan verleerd. En hoe veel had er niet gespaard kunnen wor den. Honderden; miljoenen, die uitgegeven zijn aan auto's, televisietoestellen, radio's, motorfietsen bromfietsen en zoveel an dere luxe zaken meer. Zeker voor hon derden miljoenen. Als dat geld eens be spaard en besteed had kunnen worden voor de woningbouw. Dan zouden we een flinke stap hebben; gezet naar de oplossing van de woningnood. Dan had de staat ook niet behoeven te lenen. Eeii dure lening moeten aangaan tegen zee procen,t, waardoor alles uiteindelijk bij de woningbouw nog weer duurder wordt. Ons volk heeft veel van zijn spaarzin Ingeboet. Overdaad en verkwisting zijn er voor in (Je plaats gekomen. Met een onge hoorde lust om zich door gokken en lo ten te verrijken. Neen, de naoorlogse weeldejaren' hebben de zedelijke waarde van ons volk niet verhoogd. To Rotterdam hield het Geref. Poli tiek Verbond een congres. Daar heeft dr L. A. T. Godschalk een referaat gehou den getiteld „Het streven naar Euro pese integratie (eenwording). Op die conferentie is besloten in overleg met het Geref. Maatschappelijk Verbond een request in te 'dienien bij de Eerste Ka mer, waarin de bezwaren tegen de Eu- vomarkt naar voren worden gebracht. Een request naar de Eerste Kamer. Ja lie Tweede Kamer heeft het verdrag re gelende de Euromarkt reeds aangeno men. Neen) niet met grote geestdrift. Er Werd zelfs gesproken van een sprong in het duister. Maar goed men deed de sprong. Nu moet het verdrag de Eerste Kamer nog passeren zal het tot wet ver heven kunnen worden. Vandaar dat men een request gaat richten aan de Eerste Kamer. We ontlenen aan de dagbladen, eefl kort verslag van de inhoud van het ge sprokene. De bezwaren door ds God schalk tegen de Euromarkt waren voor het grootste deel van praktische aard. Het aantal deelnemende landen, is vol gens hem te klein, de twee grootste Partners Frankrijk en Duitsland zijn niet betrouwbaar, het hoge buitentarief ia voor Nederland nadelig en Rotterdam loopt de kans zijn doorvoer kwijt te ra- keu aan havens als b.v. Hamburg, er 2i]n fascistische of staatssocialistische 'endenizen aanwezig, een brok regeer macht der deelnemende landen is ont- tfokken aan de controle van de volks vertegenwoordiging. Het belangrijkste bezwaar van dr Gkjdschalk gold de ma terialistische drijfveer, welke aan de Eu- ''omarkt ten grondslag ligt. Verder Vreesde spreker, dat de invloed van het fooms-katholicisme en het socialisme er <3oor zal toenemen. Op grond van de De begroting voor het dienstjaar 1958 die in de vergadering van 13 december 1997 ter vaststelling zal worden voorgelegd, biedt iiï het eind-resultaat een on gunstiger beeld dan de begroting 1957, doordat voor een bedrag ad 5000. over de reserve moet worden beschikt. Deze situatie moet uit de aard der zaak tot voorzichtigheid stemmen, vooral wannéér het gaat om nieuwe investe ringen, aldus luidt de beschrijvingsbrief behorende bij de begroting die aan de raadsleden is toegezonden. B en w menen overigens dat deze voorzichtigheid in acht genomen kan worden, omdat zonder overdrijving kan worden gesteld dat alle van een gemeente als Nieuwe Tonge te vragen voorzieningen tot een rede lijk peü zijn opgevoerd. De min of meer onstuimige ontwikkeling in de laatste jaren, zal dan ook meer kunnen overgaan in .een tijd van konsolidatie. Intus sen wil dit niet zeggen dat er geen behoefte zal zijn aan het ontwikkelen van nieuwe initiatieven of plannen, doch wel dat de gevolgen daarvan rustiger zullen kunnen worden overwogen. Algemeen beheer Het stemt tot grote vreugde dat de administratie, mede door grote inspan ning van het secretarie-personeel in een zeer goede staat verkeert. Ter secreta rie wordt bovendien gewerkt aan het vereenvoudigen van de werkzaamheden als raadslid. De laatste hand wordt ge legd a,an het samenstellen van een ca talogus van vakliteratuur en tijdschrif ten die ter beschikking zullen staan alsmede aan het vervaardigen van een losbladige verzameling van vastgestelde verordeningen en algemeen verbindende besluiten. Begin 1958 zullen de raadsleden voorts een voorstel worden voorgelegd, de slui tingsdatum van de gemeente-rekening, bij de wet gesteld op 30 juni, met goed keuring van Ged. Staten te stellen op 30 april. In de loop van het jaar zullen een aantal herzieningen van de stedebouw- kundige plannen ter vaststelling worden voorgelegd. Deze herzieningen zullen voor zo ver mogelijk mede gebaseerd zijn op de inhoud van de Delta-lezingen die in het begin van dit jaar alhier werden gehouden. Zodra de tijd daarvoor rijp is, zullen b en w raadsleden, onder over legging van de tekst der gehouden le.t zingen, uitnodigen voor het overwegen van de bestuurlijke gevolgen van het ontwikkelingsplan Zuid-Holland. In voorbereiding zijn herzieningen van de verordeningen op de heffing van: bouwleges; rechten op het gebruik van de vuilnisophaaldienst; rechten op ver makelijkheden. Openbare veiligheid De lang beloofde politiewoning met dienstruimten is eindelijk in aanbouw De commissie tot voorbereiding van een wijziging van de algemene politieveror deningen hoopt het resultaat van haar uitgebreide werkzaamheden zeer bin nenkort te kunnen aanbieden. De brand weergarage en het postkantoor waar.. naar zo lange tijd tevergeefs moest wor den uitgezien, konden intussen in ge bruik worden genomen. Volksgezondheid Elen plan tot het inrichten van een badhuis in de oude o.o. school hoopt het college vóór 1 februari a.s. te kun nen aanbieden. De zwemgelegenheid in het dorpsdeel Battenoord biedt geen voldoende oplossing voor de vraag naar verantwoorde zwemgelegenheid. Daar het treffen van een verantwoorde voor ziening d© krachten van de gemeente teboven gaat hebben b en w zich tot een aantal buurgemeenten gewend, tot het aanleggen van een gemeenschappe lijk te beheren zwembad. Volkshuisvesting Ged. Staten hebben goedkeuring ge hecht aan het uitvoeren van het plan voor het maken van de verbinding Kerkstraat-Kerkring. De voorbereiding voor de uitvoering van dit werk zijn ge troffen. Voor het aanleggen van de doorbraak Burgemeester-Overdorpstraat - Kerk straat zijn de onderhandelingen met de eigenaren bijna voltooid. Het college stelt zich voor in het ko mende jaar opnieuw een plan voor wo ningbouw aan U voor te leggen, mede gericht op opheffing van een aantal nog ontoelaatbare woningtoestanden. Openbare werken De inmiddels in bedrijf gestelde riool waterzuiveringsinrichting heeft b en w doen inzien, dat van een afdoende zui vering eerst dan kan worden gesproken wanneer de riolering zal zijn schoonge maakt van een mede aanwezig gebleken hoeveelheid slib uit de rampperiode. De werkzaamheden zijn inmiddels aange- ._v [/RAAG'T EENS IN (•fVWED.KURVINKi DROGISTERIJ ^-^ KERKSTR.160 - OUDDORP Schrift en de historie meende spr. dat gestreden dient te worden tegen de mythe van de Europese eenheid, die in economisch opzicht duidelijke dirigisti, sche en autarkische en in politiek op zicht fascistische trekken vertoont". Een hele rij van bezwaren, die wel onder het oog gezien dienen te worden. De Tweede Kamer sprak van een „sprong in het duister", niaar deed de sprong. Het is te hopen, dat de Eerste Kamer de zaak nauwkeurig zal bestu deren alvorens haar beslissing te nemen vangen yomdat verder uitstel zou kun nen leiden tot gevaar voor aansprake lijkheid. Getracht zal worden de uitga ven hieraan verbonden, alsnog in aan merking te brengen voor rampschade vergoeding. Een plan tot uitbreiding van de al gemene begraafplaats, dat binnen enige jaren zal moeten worden uitgevoerd, ia in voorbereiding. Onderwijs Een plEin tot het bouwen van een nieuwe openbare kleuterschool is in voorbereiding en zaJ binnenkort worden voorgelegd. Het gymnastieklokaal zal per 1 januari a.s. in gebruik genomen kunnen worden. MIDDELHARNIS-^SOMMELSDIJK Ophalen huisvuil. Voor het ophalen van huisvuil door de reinigingsdienst MiddelharnisSommelsdijk zijn in ver band met de feestdagen enige wijzingen aangebracht. 24 december wordt behalve de nor male auto óók het gehele Prinsen- en Bomenkwartier .te Middelhérnis opge haald. 27 december wordt óók in Sommels dijk opgehaald. 2 Januari wordt Prinsen- en Bomen kwartier eveneens opgehaald. Voor de iiiet genoemde wijken zal het vuil op de normale tijden worden opge haald. MIDDELHARNIS Inenting. Op woensdag, 18 december a.s., des namiddags te 3 uur bestaat ge legenheid tot kosteloze inenting en her- inenting ten huize van dr. J. J. Wierin- ga, Hobbemastraat 2, te Middelharnis. Huurdersvergadering. Woensdag 11 dec. zal in de zaal van Hotel Zaaijer een huurdersvergadering worden ge houden. In bespreking zal worden ge bracht het nieuwe huurreglement en verhoging contributie voor huurders van woningen van de woningbouwvereniging Ieder die belang heeft is welkom. Aan vang 7.30 uur. DIRKSLAND Dankdag. A.s. woensdag 11 december zal in deze gemeente dankdag worden gehouden. De predikbeurten zijn als volgt: Herv. Kerk 10 uur dhr. C. J. Kesting en 7 uur ds. J. den Besten. Oer. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur ds. H. v. Gilst. Cursussen. Het ligt in de bedoeling van het Groene Kruis een tweetal cur sussen te organiseren voor zuigelingen en kleuterverzorging. Een van deze cursussen is speciaal voor jongeren be stemd op de leeftijd van 16 tot 20 jaarj zij die hiervoor interesse hebben kun nen zich opgeven tot 31 december a.s. aan het gebouw van het Groene Kruis van 5 tot 5.30 uur. Uitslag van de gehouden verloting op 6 december 1957 van de vereniging voor Bejaarden. No. 332, waardebon 100.—; 508 schemerlamp, 912 6 heren zakdoeken, 801 baddoek met washandje, 671 sjaal, 1033 doos sigaren, 129, bus koffie, 1038 doos thee, 680 knot wol, 431 thee en suikerschep, 337 2 koppen met schotels, 719 bloempot, 551 boj kaas, 283 gehaakt kleedje, 174 doos tabak met as bak, 824 busje worst, 1099 doos dames zakdoeken, 960 busje worst, 145 thee doek, 841 doos zeep, 1017 zilveren ket tinkje, 749 peper- en zoutstel, 763 fiets slot, 621 2 onderzetjes gehaakt, 868 2 pannelappen met aanvattertje, 1046 2 pannelappen. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer W. Robijn Phi- lipshoofjesweg te Dirksland. STELLENDAM -— Doopsbedlening. Op zondagmorgen 22 dec. a.s. zal D.V. opnieuw de H.Doop bediend worden. De doopzitting wordt gehouden op vrijdagavond 13 dec. a.s. des avonds om half negen in de pastorie Trouwboekjes meebrengen. Betaling zitplaatsgeld. De betaling van zitplaatsen huur en vrijwillige bij drage kan geschieden zaterdagavond 14 dec. van 6^8 uur in de consistorie. I OXXD^>0RP Xentoonstelllng kippen, konijnen enz. Op vrijdag 13 dec. a.s. van 7 tot 10 uur en zaterdag 14 dec. van 2 tot 10 uur, zal er in de magazijnen van de „Eendracht'' een tentoonstelling worden gehouden van kippen, konijnen duiven, casia's enz.. Deze tentoonstelling is ge organiseerd door „Nut en Genoegen" al hier. Zie de advertentie. Verzilvering vakantiebonnen voor de landbouw. Voot- de kerstdagen kunnen weer vakantiebonnen ingeleverd worden tot een bedag van 50.van 14 tot 21 dec. bij D. van der Linde, Julianaweg 22 en zaterdag 21 dec. van 4 tot 5 uur in café Wed. Bouman. Ook bouwvak bonnen worden verzilverd. Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7 uur hoopt ds. Steur in de Herv. Kerk voor te gaan. Opbrengst dankdagcollecte. De oogst- coUecte in de Herv. Kerk alhier, heeft opgebracht 3654.53 voor de diaconie en 6770.75 voor de kerk. Totaal 10.425.28. Grote Veilig Verkeersactie door mid del van een etalagewedstrijd. Dezer da gen wordt door de afd. Ouddorp van het Verb, voor Veilig Verkeer bij 30 winkeliers een verkeerssituatie opge steld. De bedoeling daarvan is, dat het publiek de daarbij gestelde vraag be antwoordt met ja of nee. Dit dient te geschieden op een daar voor bestemd formulier, dat tegen be taling van een kwartje bij elke deel nemende winkelier te verkrijgen is. Deelnemende winkeliers zijn te herken nen aan een bord van Veilig Verkeer. Tenslotte zij nog meegedeeld, dat al le Ouddorpse winkeliers spontaan be sloten hebben aan deze wedstrijd hun medtvvcrking te volenen, maar we gens de omgang der wedstrijd moesten enkelC'n door loting uitvallen. De beschikbare prijzen zijn: een elek trisch scheerapparaat; een autoped of een elekt. trein, terwijl bij voldoende deelname nog diverse aantrekkelijke prijzen beschikbaar zijn. Zie verder het deelnemersformulier. Ingevulde formulieren dienen te wor den ingeleverd bij de heer B. A. van Lenten, Oosterweg 107, Ouddorp. NIEUWE TONGE Uitslagen damclub D.I.I>. 28 nov. Afd. I. J. V. Putten-^. A. Dekker 0—2; G. Knops Gz.-^. A. Dekker 0—2; M. Knops^van Brussel 2—0 Afd. II. K. Melissant^A. Noteboom O2; J. KlapmiïtsA. Melissant 2—0; J. de Jong—H. Koert 2—0; W. de Vos P. de Jong 20; H. Tieleman^L. de Jong 20; op maandag 16 dec. geeft D.I.D. een sumaaltaanwedstrijd wie doet mee aan deze mooie avond. Speler is de heer Kuiper. Inleggeld 1.te berich ten aan J. van Putten, Voorstraat. Stichting jeugdwerk. Uitgaande Van de Ned. Herv. kerk zal weer getracht worden een jeugdavond te organiseren om geduende de wintermaanden de jeugd bezig te houden met handenarbeid zoals b.v. handwerken spel muziek enz. Jongens en meisjes die hieraan willen meedoen kunnen zich opgeven voor 12 dec. bij de leider. Hoofd der Chr. school, de heer A. Gravendeel, Korteweegje 9. De leeftijd moet 10 jaar zijn of ouder. Laatste suikerbieten. Aan de haven Battenoord zijn de laatste suikerbieten voor de fabriek Dinteloord geleverd door de landbouwer Joh. Verweij. Herbenoemd. lOuderling A. v. Heemst en diaken L. van Heemst en E. Bech- tum hebben hun herbenoeming aange nomen O'UDE TONGE Kerkdienst. A.s, zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. voor te gaan Student Wisse van Tholen. Er zal een collecte worden gehouden voor de Eme ritus, weduwen en wezen kas. OOLTGENSPLAAT Zang voor de kerktelefoon. De Herv. Meisjesvereniging „Martha" zal woens dagavond van 7.15 tot 7.45 uur weer zin gen voor de kerktelefoon ten behoeve van zieken en bejaarden. Verkiezing. Woensdagavond van 67 uur zal in de consistoriekamer van de Herv. Kerk verkiezing plaats hebben ter vervulling van één plaats in het college van notabelen. Er zal herstemming plaats hebben tussen de heren Joh. Bom en Jac. Buscop. Waterschouw. Op 14 december a.s. zal in de polders Het Oudeland, Wei polder, Alteklein, Galathee, Mariapolder Het Rietveld, Kruis- en Krammerse pol ders waterschouw worden gehouden. Uit Indonesië. De heer S. Korteweg A.Jzn. die gedurende vele jaren chef is over een rubberplantage voor een En gelse onderneming bij Bandung in W.- Indonesië, is vorige week per K.L.M, met verlof in Nederland aangekomen. Hij is wel met een der laatste transpor ten afgereisd. Of de heer Korteweg te rug zal gan is nog te bezien. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk. Aan de beurt van aftre den van notabelen waren de heren G. Meiaard herkiesbaar en F. Tanis niet herkiesbaar. Herkozen is G. Meiaard en gekozen C. Trommel. Beiden hebben hun benoeming aangenomen. ST. ANNALAND Burg. Stand over de maand nov. '57 Geboren: Maria Maatje, dochter van A. J. Soeters en M. D. van der Rhee. Cornells, zoon van Adr. Heijboer en C. P. Rijnberg. Ouerl^den; Adriana Cornelia Ridder- hof, oud 50 jaar, echtg. van Joh. Scher- penisse. (Overledeja te Bergen op Zoom). Uienveiling van donderdag 5 dec. '57 Uien middel 14.02—14.29; uien bon ken 11.70—11.99, drielingen 21.50; pickleri^ 33.09. Alles per 100 kg. Aanvoer 90 ton. Scherpenisse, 5 dec. Uien middel 14.30, uien bonken 11.20. Alles per 100 kg. Aanvoer 13 ton. Droeve plechtigheid. Onder grote belangstelling had vrijdagmiddag de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van wijlen de heer C. De berging van de „Germaine". De bokken zetten het schip op het slik naast de haven van Ooltgensplaat, tegenover het oude aanlegsteiger. De witte roef van de „Germaine" (rechts) komt even boven de watervlakte uit. Men is bezig om het schip leeg te pompen. Het lichben geschiedde in een dikke mist, van daar dat de foto ook enigszins vaag iSi De 535 ton metende motorkempenaar „Germaine'' uit Terneuzen die woens dagavond 27 november na een dubbele aanvaring opr het Midden Hellegat bij Ooltgensplaat is gezonken is vrijdag ge licht en bij de haven van Ooltgensplaat op het slik gezet. Dit karwei heeft ruim vier dagen geduurd, daar men in het begin de stroppen niet gemakkelijk onder het wrak door kon krijgen. Toen men hiermede was geslaagd wa ren drie bokken nodig, n.l. de ,,Gutto 2" van van den Akker's Bergingsmij te Rotterdam en de Labor 2 en 3" van Gijsbers Bergingsmij te Zwijndrecht om de Germaine" te lichten. Vrijdagmorgen kwam men hiermede gereed. Het gehele convooi: drie bokken met de „Germaine" in de takels, getrok ken door drie sleepboten en geassis teerd met 2 pompboten en een werk- vaartuig gingen 's middags 12 uur, on der aanwijzing van het Waterstaat en politievaartuig „Volkerak" van lichtboei 4, waar het schip was gezonken, naar de haven van Ooltgensplaat waar men hoog water afwachtte om de „Germai ne" op het slik te zetten. In de mist Deze gehele verscheping geschiedde in een zeer dichte mist. Het was buiten potdicht. Het laat zich daarom ver staan, dat men,in moeilijke omstandig heden moest werken. Men kan niets dan waardering en lof hebben voor al de manschappen die bij het werk be trokken waren. Men heeft weer bewezen dat men in Nederland voor waterwerken niet van een kleintje vervaard is. On geveer half vier 's middags begon men de „Germaine" die met zand was gela den en gebroken was, op het droge te zetten, waarbij men mét de pompboten het zand en water uit het wrak pompte. Als men op het drogen 'n noodreparatie heeft aangebracht zal de „Germaine" voor verder herstel naar een werf wor den gesleept. Het schip is eigendom van de Transportonderneming „De Hoop" te Terneuzen. K. Slager, in leven penningmeester van de Vereniging tot Stichting en Instand houding van Scholen met de Bijbel te St. Annaland. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de plaat selijke predikant, ds. P. Westland, die woorden van troost sprak tot de fami lieleden en tevens een woord voerde na mens het personeel van de zondags school en dat van de School met de Bijbel. Ook was hij de tolk van de Her vormde Mannenvereniging „De Heere is mijn Banier," waarvan de overledene bestuurslid was. Een zoon van. de over ledene dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. In de zaterdagochtend gehouden jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij zijn de jaar stukken over 1956 en het dividend, zo als voorgesteld, goedgekeurd. Ir. D. de longh Wzn. is als commissaris herko zen en de heer J. G. van Neerven uit Eindhoven is als zodanig benoemd. De N.V. heeft voor 128.400 aan in komstenobligaties en voor 2.380 aan nominaal-restantbewijzen ingekocht. De brutoinkomsten over 1957 tot en met de maand september hebben 3.931.000 bedragen tegen 3.563.000 in dezelfde periode van 1956, aldus de president commissaris, W. Vrolijk uit Amsterdam. Het opbreken van de trambaan op Goeree-Overflakkee en in de Hoekse- waard dit jaar voor de vervanging van trams door bussen zal een negatieve uitkomst te zien geven, doch het is niet mogelijk de grootte daarvan te zeggen, aldus het antwoord op een desbetreffen de vraag over de tariefverhoging, op 25 juni 1957 ingegaan en alleen geldend voor de tram- en bustarieven, werd mee gedeeld, dat deze over enkele maanden wel een sluitende uitkomst te zien heeft gegeven, over andere maanden echter niet. September j.l. gaf een verminde ring van tien pet., waarbij rekening met de slechte oogst moet worden gehou den. In oktober en november is het ver voer weer toegenomen en de tariefver hoging is er die maanden wel uitgeko men. (Nw. Rott. Crt.) Verkrijgbaar bg: JAC. KEUVELAAK Zandpad Middelharnis Uienveiling van dinsdag 10 dec. 1957 Grove 11.50; middel 13.28, drie lingen 21.39, picklers 32.60. Aan\/oer 90.000 kg. In de loop der jaren is de elektrici teit ook op vrijwel alle boerderijen, die eertijds er van verstoken moesten blij ven door hun afgelegen ligging, bron van licht, warmte en kracht geworden. In de meest uiteenlopende toepassingen geniet nu ook de landbouw van haar zegeningen; vooral in de elektrische kracht schuilen voor de bedrljfsarbeid nog vaak onbekende mogelijkheden, die algemene aandacht verdienen. De moderne elektromotor is hier de krachtbron en kan allerlei vermoeiend en tijdrovend werk verrichten als dor sen, stro- en bietensnijden, malen, pom pen, zagen, enz. De voortschrijdende techniek heeft onvermoeid gestreefd naar perfectionering en verbetering van de elektromotor. Een voorbeeld van wat men'bereikte is de Heemaf S.K.A.-mo- tor, een uitvinding, die het gebruik van elektriciteit voor krachtdoeleinden zeer heeft bevorderd. De reden van dit suc ces schuilt in de eerste plaats in eigen schappen van de motor, die vooral ook voor land- en tuinbouw als eisen wor den gesteld. Voorbeelden hiervan zijn: de een voud van uitvoering en bediening, zo dat, waar een krachtwerktuig nodig is, praktisch gebruik direct mogelijk is; de druipwaterdichte uitvoering zorgt er voor, dat geen neervallend water in de motor kan dringen; de lagerschilden hebben n.l. slechts aan de onderzijde een opening voor de luchtcirculatie. Een bijzonderheid is ook de motorconstruc tie, die, doordat hij op een speciale manier werd uitgevoerd, de motor vrij wel onverwoestbaar maakt. De elektromotor verdient een ruime toepassing in land- en tuinbouw. Hij heeft die reeds gevonden, maar bij de voortgang van de motorisatie in het moderne landbouwbedrijf kan aan de elektrische krachtbron nog een grotere plaats worden ingeruimd. Hierdoor verkrijgt de ondernemer immers de beschikking over een onge kend aantal paardekrachten, dat naast bedrij f szeker en voordelig ook vlug en veilig is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1